RADIO'. BUCK Uit de Provincie IN DE GREEP VAN DE ANGST AGENDA DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 16 juli 1960 TERNEUZEN Zondagdiensten AXEL. HOEK. OOSTBURG. SLUISKIL. IJZENDIJKE- ZAAMSLAG Zaterdag 16 ji Philips RadioofTelevisie? Voor service en kwaliteit NOORDSTRAAT 84-86 - TELEFOON 2573 - TERNEUZEN DIPLOMA Uil REIKING AAN DE UITGEBREID TECHNISCHE SCHOOL. Voor de eerste maal werden in een speciale bijeenkomst op de Uitgebreid Technische School de getuigschriften uitgereikt aan de leerlingen die niet alleen hun studies hadden beëindigd, maar ook het jaar praktisch werk op één der bedrijven. De vice-voorzitter, Ir. V. Géna, onderdirecteur der Compagnie Néerlandaise de l'Azóto Ie Sluis kil, sprak in aanwezigheid van de Rijksgecommiteerden, het schoolbestuur, lei aren, ouder comité en ouders tot de leerlin gen over het speciale cachet van deze bijeenkomst. Het uit reiken van deze getuigschriften kon voor de twaalf geslaagde leerlingen een bewijs zijn dat de opgedane kennis een grondslag kan zijn voor verdere studie. De heer Géna was van mening, dat de geslaagden binnen enkele jaren een redelijke kans maken op één der bedrijven in de kanaalzone oen leidende positie te bekleden, hierbij er op wijzend dat de mogelijkheden daartoe toenemen. De heer A. .1. M. Vermeulen, directeur der U.T.S., wijdde zijn aandacht aan de 11-daagse rap porten, die de leerlingen tijdens hun praktijkjaar uitbrachten. Aan de hand daarvan is een al gemeen rapport gemaakt dat voor de school van zeer grote waarde is. De leerlingen hebben onomwonden en met grote open hartigheid gezegd waarin zij huns inziens zijn geslaagd en waarin zij tekort zijn geschoten. De directeur noemde dit een baanbrekend werk. Hij spoorde de geslaagden aan tot oprichting van een oud-leer- lingenclub over te gaan. Ir. Géna reikte aan de volgen de leerlingen het einddiploma uit: A. Aarssen, Sluiskil; .1. v. d. Bijl, Terneuzen; M. Dekker, Axel; J. de Feijtcr, Terneuzen; R. W. Filipse, Sluiskil; A. Ris- seeuw en F. W. Wisse. Terneu zen. Elektrotechniek A. P. van Baal. Terneuzen; R. F. Cammaert, Clinge; J. van Dommelen, Sas van Gent; A: Leenhouts, Terneuzen en H. Rammeloo, Sas van Gent. Er zijn nu ook twaalf leerlin gen die hun theoretische studies hebben beëindigd en voor een jaar praktisch werkzaam zullen zijn. Zij ontvingen uit han den van Ir. V. Géna het voor lopig diploma. Werkt uighouwkunde: D. J. G. Cappendijk, Klooster- zande; .1. A. de Kuyper. Kloet! n- ge; S. A. van Raalten en J. de Schepper, Terneuzen, Th. Seuss. Breskens. Elektrotechniek I P. van Baal, Terneuzen; F. W. M. van Ginkel en R. F. Jong- bloets. Vlissingen; R. Kieboom. ■Sas van Gent; C. J. Meeuwsen, Terneuzen; J. A. Verhaar, Axel en G. M. Verhelst. Zaamslag. Gemeenteraad. De raad der gemeente Terneu zen komt op donderdag 27 juli a.s., des avonds om 7 uur, in de raadszaal van het gemeentehuis bijeen ter behandeling van o.m. de volgende punten: Van zaterdagmiddag 72 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waarge nomen door dokter Th. Bos. Markt 25, tel. 2303. Apotheek geopend: Ilamann, Noordstraat 69, tel. 2060. Zondagdienst Kruisverenigin gen: Wit-Gele en Groene Kruis: zr. N. Dieleman, Axelsestraat 35, tel. 3360. Van zaterdagavond 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen a-oor Axel. Sas van Gent en Zaamslag waargenomen door dierenarts T. van Roon te Sas van Gent, tel. 01158—588. ZATERDAG lti JULI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Pikant verlof in Pa rijs". Concertgebouw, 8 uur: „De Mummie". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „S.O.S. Pacific". Zuidersportpark, 5 u.: Tern. Boys—F.C.B.B. (Zelzatc). ZAAMSLAG: Sportterrein, 6 u.: Zaamslag 2Hontenisse 3. ZONDAG 17 JULI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 2 uur. „De Mummie"; 4.30 en 8 uur: „Pikant verlof in Pa rijs". AXEL: Het Centrum. 3.45 u.: „S.O.S. Pacific" 8 u.: „Meis jes van de Mambo-bar". Voorstel van B. en W. lol het verlenen van eervol ontslag aan de heer B. A. Gietolink als leraar aan de afd. Gymnasium van hel Petrus Hondius Lyceum op een nader door dit college te bepa len datum. Voorstel tot benoeming van Iwec leden in het bestuur van de „Afvalwaterleiding Kanaal zone Zeeuwsch-Vlaanderen". Voorstel tot hel omzetten van week- in maandbedragen van het loon van liet personeel van de dienst Openbare Werken. Voorstel tot herziening van de exploitatieplannen Zuidlandpol- der en Zeven Triniteitspolder II. Voorstel lol wijziging van de verordening op de heffing van opcenten op de Personele Be lasting. Voorstel tot het aangaan van een geldlening. Voorstel tot hel verlenen van medewerking ingevolge art. 72 van de L.O.-wet 1920 aan de Vereniging voor Christelijk On derwijs te Driewegen. Voorstel inzake extra verzwa ring en verbreding van de zee dijk vanaf Stenenheer tot Essen- brug. Voorstel tot wijziging van de gemeentebegroling en de begro ting van het Grondbedrijf, dienstjaar i960. Rondvraag. Het: ligi in de bedoeling van het college van B. en W. op de bij de rondvraag gestelde vragen in de toekomst, zo enigszins moge lijk in de eerstvolgende raadsver gadering, schriftelijk antwoord te geven, waardoor naar het ge voelen van B. en W. op de meest juiste wijze de diverse vragen tot hun recht komen. Diploma ('arrosseriebouw. Voor het diploma meester car rosseriebouwer slaagde gisteren te Rotterdam de heer N. de Vin uit Terneuzen. De heer De Vin is hiermee de jongste meester-carrosseriebou- wer in Nederland. Padvinders willen een eigen clubgebouw stichten. Er is in Terneuzen een groot gebrek aan clublokalen voor de diverse verenigingen. Het lijkt misschien wel aardig voor de buitenstaander dat de leden van één of andere vereniging kans hebben gezien van een oud. in onbruik geraakt, gebouw nog iets te maken, maar voor degenen, die er in moeten huizen is het meestal niet zo aangenaam. Bi.i een regelmatig gebruik worden de ongemakken nogal eens gr voeld. Ook de „Doormangroep" van dc Nederlandse Padvinders te Terneuzen hebben met een dergelijk ruimtetekort Ie kam pen. Maar zij gaan de mogelijk heid bekijken hierin een ver andering te brengen, die iets meer zal betekenen dan een voorlopig onderkomen zoeken. De bedoeling is. dat in de toe komst in dit lokaal zullen wor den ondergebracht de welpen en de verkenners. Mevr. G. LodewijkEvers en de heer P. Baart zullen de mo gelijkheid trachten voor te be reiden. Hiervoor zal waarschijn lijk een stichting in het leven worden geroepen. Ondertussen heeft de „Door mangroep" niet stil gezeten en enige acties in voorbereiding. Aan zoveel mogelijk oud-pad vinders werd een circulaire uit gezonden om financiële steun. Ook bepaalde particulieren in Terneuzen kregen een dergelijke brief. Tussen 19 juli en 70 augus tus gaan de jongens van de „Doormangroep" goederen opha len bij de inwoners van Terneu zen. Dit zijn zo ongeveer de eerste activiteiten die de „Doorman groep" in de naaste toekomst wil ontwikkelen. Zij heeft nog meer pijlen op haar boog. Eén ervan is een bliksemloterij. Op excursie. Een groep Ipden van de afde ling Terneuzen-Driewegen der N. C. V. B.. maakte een uitstapje naar de melkfabriek te IJzendij- ke. Bij aankomst werd het ge zelschap begroet door de direc tie der fabriek. Na een rondgang door alle afdelingen kon men constateren, dat bij de produktie de uiterste hygiëne wordt betracht. Dit was ook het geval in het laborato rium waar de bezoeksters door een microscoop bacteriën konden zien. die voor zover deze schade lijk voor de gezondheid waren, bij de bewerking in de fa briek volkomen werden vernie tigd. Na afloop der bezichtiging werd in een hotel een keurig verzorgde koffiemaaltijd aange boden, die allen voortreffelijk smaakte. Naast .de zuivelprodukten in de melkfabriek te hebben zien vervaardigen waren zij hij deze maaltijd in de gelegenheid de produkten te proeven. Allen wa ren het er over eens dat ook de geproduceerde vla overheerlijk smaakte. Door de presidente werd de directie van de melkfabriek voor dat dc thuisreis werd aanvaard hartelijk dank betuigd voor de ontvangst op de fabriek en de aangeboden koffiemaaltijd. Ten zeerste voldaan over dit uitstapje keerde het gezelschap huiswaarts. Diploma, uitreiking Land- buuwhuishoudschnol „liet Molen kwartier". In de jeugdherberg „Bleije Haghe" had gistermiddag in een bijzonder prettige sfeer de diplo ma-uitreiking plaats aan de hier voor in aanmerking komende leerlingen van dc landbouwhuis- hotidschool „Het Molenkwartier" Hiervoor waren met de leer lingen en het onderwijzend per soneel ook de ouders aanwezig, benevens de consulente van het landbouwhuishoudonderwijs uit gaande van de Z. L. M mej. A. v. d. Leeden uit Goes, die dc lei ding van deze feestelijke bijeen komst had. en de wnd. burge meester. de lieer A. J. M. Kesbe- ke. en de gemeente-secretaris, ue heer P. J. v. d. Bosse, alsook de presidente en secretaresse van do commissie van toezicht, resp. mevr. P. de Feijter-de Regt. uit Axel en mevr. M. Boogerd-Dielc- man uit Zaamslag. Ook de presidente van de af deling Axel van de Bond van Plattelandsvrouwen gaf acte de presence, benevens de directrice van de landbouwhuishoudschool „De Leeuwtjes" te Terneuzen. mej. M. W. van Nieuwenhuijzen en mej. M. Jurrij van de Gewes telijke Arbeidsbeurs te Terneu zen. Mej. v. d. Locden wees er op. dal dergelijke dagen als de diploma-uitreiking in hel school leven van groot belang zijn. In de eerste plaats voor de meis jes zelf. omdat aan hen liet eind diploma wordt uitgereikt, maar ook voor de ouders, die daar mede weten dat hun kinderen de nodige kennis hebben verkre gen om de wereld tegemoet te treden. De school heeft een die nende taak en af en toe dient de balans van ons werk te worden opgemaakt. Valt dit dan gunstig uit, dan zijn wij toch een beetje trots, en dit is thans het geval. Wij hebben kunnen constateren, dat hier te Axel een prima samenwerking is en in gezamen lijke arbeid zijn zeer mooie resul taten bereikt. Met de dank, die wij aan vele instanties verschuldigd zijn, gaan onze gedachten toch uit naar de organisatie der Z. L. M„ die dit alles mogelijk maakt. Mej. v. d. Leeden memoreerde nog de ingebruikneming van deze mooie nieuwe landbouw huishoudschool in Axel. Er was een alleraardigst pro gramma in elkaar gezet om nog extra fleur te geven aan de diploma-uitreiking. Allereerst was er een wed strijd in bloemenschikken. Hierbij werd de eerste prijs gewonen door Betty Faas uit Zaamslag en de tweede prijs door Locs de Jonge uit Axel. Door leerlingen van do 2de klas werd een voordracht ge houden in een dialect dat het Koewaehts benaderde. Een titel hiervoor werd niet gegeven. In dien wij dit hadden moeten doen zouden wij deze voordracht als titel hebben gegeven „Een droom die bewaarheid werd". Mej. v. d. Leeden ging hierna over lot het uitreiken van de diploma's assistente in de huis houding. Zij deed dit op een hij zonder innemende wijze en had voor iedereen een bemoedigend en opgewekt woord. Na een pauze met lopend buf fel, waarbij men kennis kon maken met dc in de keuken van de school hereikte resultaten, en die smaakten overheerlijk, was er een modeshow. Dit nummer viel als steeds bij/onder in de smaak en toon den ons de .smaakvolle initiatie ven en resultaten van het naald- vak. Achtereenvolgens liet mej. v. d. Leeden do gediplomeerden van de primaire opleiding naar voren komen om ook aan hpn hel di ploma te overhandigen. Mevr. Dc Feijter sprak hier een woord van erkentelijkheid voor de resultaten en wees op het belang van hel huishond- onderwijs en de vooruitgang, die te constateren is. Zij sprak de hoop uil dat dit onderwijs zich nog meer mag uitbreiden. Do wnd. burgemeester, dc lieer A. J. M. Kesbeke, sprak namens hel gemeentebestuur zijn waar dering uit voor deze school, die hij van groot belang achtte voor de meisjes. Hij zeide, dal er als het ware een vriendschapsband is ge groeid en hoopte met vorige spreeksters, dal dit onderwijs nog mag uitbreiden, want onze dynamische maatschappij wacht op goede geschoolde krachten en ook het landbouwhuishoudon derwijs draagt hiertoe bij. Hij feliciteerde de leerlingen en hun ouders alsmede de leer krachten met de bereikte resul taten. Mej. A. v. d. Leeden dankte in het bijzonder de wnd. burge meester en met hem hel gehele gemeentebestuur van Axel voor de steun die de school mag ont vangen. De directrice der school, mej. M. Geluk, sprak woorden van grote dank en hoopte dat de assistenten-klas nog zal uitbrei den en bestendig /al blijven be staan. De school heeft haar plaats in de maatschappij gekre gen die zij verdient en de tijd dat de ouders het zenden van hun dochters naar deze school beschouwden als einde van de leerplicht is voorbij. Met zang en muziek door leer lingen van de assistenten-klas werd de middag op waardige wijze besloten. De volgende meisjes ontvingen een diploma van assistente in de huishouding en van het einddi ploma tweede klas primaire op leiding. Diploma assistente in de huishouding Betty Faas. Zaamslag; Bora Goossen, Axel; Rie T7amelink, Axel; Loes de Jonge. Axel; Fien- Klaassen, Sluiskil; Nelly de Koeyer, Zaamslag; Corry de Kraker, Zaamslag; .Tanny van Schaik. Sluiskil; Attie Scheele, Vogelwaarde. Diploma 2.jarige primaire opleiding Catrien Buyze. Axel; Ineke van Cadzand, Zaamslag; Tanny Dek ker, Zaamslag; Janneke Dielo- man, Axel; 'Ineke Dierings. Zaamslag; Saar van Driel, Zaam slag; Anneke 't Gilde. Axel; Jan- ny Goossen, Zaamslag; Janny Hamelink. Axel: Hanny Hame link, Zaamslag; Liesbetii de Jon ge, Axel; Ingrid Kayser, Axel; Bora Koster. Axel; Ria de Kra ker. Zaamslag; Diny Lindhout, Axel; Magda Meyer. Axel; Lilian de Moor. Axel; Mien Ollebek, Axel; Nelly Oppeneer, Axel; Suzan Oppeneer. Axel; Mieke de Putter, Zaamslag; Janny van Sluis, Axel; Adrie Verhulst, Axel. Muzikale rondgang en concert. Door de Chr. Fanfare ..Hosan na" zal a.s. dinsdagavond bij gunstig weer een bezoek worden gebracht aan de buurtschappen Zoute Spui en Magrette. Dodelijk ongeluk. Gistermiddag omstreeks 72 uur had op de provinciale weg Hoek Terneuzen een dodelijk verkeersongeluk plaats. De 5.3- jarige landbouwer P. Dieleman - Dieleman. wonende in de buurt schap De Knol. was por fiets op weg naar de Goessedijk. waar voor hij de drukke verkeersweg moest oversteken. Naar men aanneemt heeft hij zich niet eerst overtuigd dat zulks zonder gevaar kon ge schieden. want de ongelukkige werd tijdens het oversteken door een auto, bestuurd door de heer J. M. uit IJmuiden. gegrepen en zo ernstig gewond, dat dokter Hofstee slechts de dood kon con stateren. Het stoffelijk overschot werd hierop per ambulancewagen naar het Juliana-ziekenhuis vervoerd. De auto van de heer M., die met vakantie in Zeeuws Vlaan- deren vertoefde, werd zwaar be schadigd. Diploma-uitreiking en bevorderingen Technische School. Vrijdagmiddag vond in de tech nische school de diploma-uitrei king plaats, terwijl de bevorde ringen naar de hogere klassen werden bekend gemaakt. De heer J. Barendregt presi deerde bij afwezigheid van de voorzitter, de heer J. Mjjs, deze voor de leerlingen zo belangrijke middag. Dp jongens die de school gaan verlaten gaf spreker wel gemeende raadgevingen mee. Jullie moeien niet denken, dat je nu je het diploma in de zak hebt er al benl. Tot slot wenste hij de geslaagden van harte geluk en sprak de hoop uit, dat het be stuur met veel 1rots op hen zou mogen terugzien. Hierna reikte de heer Baren dregt de diploma's uit aan de ge slaagden, dit met een korte ge lukwens. De leerlingen G. Heijn- drikx. J. de Groot en W. de Jae ger. allen uit Eede afkomstig, en W. Vinke uit Hoofdplaat kregen bijzondere lof toegezwaaid voor het feit, dal zij slaagden met het hoogste aantal punten. Na de uitreiking der diploma's en het bekend maken van de be vorderingen richtte de heer J. Barendregt zich tot de directeur pn de leraren, dit namens alle jongens en het bestuur en dankm het gezamenlijk onderwijzend- personeel voor het vele goede en zeer vruchtdragende werk dat rij de laatste jaren in het belang van de leerlingen hebben ver richt. Tot slpt werd een film ver toond. getiteld „Bevervallei", een prachtige Walt Disney natuur film over een bevelkolonie. De heer Barendregt hoopte..dat de jongens uil het geweldig werkzame leien van de bevers lering zullen trekken en ook on versaagd op het doel af zullen gaan. Onversaagd werken en leren i,s het enige middel om te slagen in onze hedendaagse har de samenleving, aldus besloot de heer Barendregt. Alle leerlingen uil de voorbe reidende kJas (le klasi die ge schikt zijn voor het volgen van verder onderwijs, kunnen lot de vakopleiding I2e klas) worden toegelaten. Oudprs van leerlin gen, dip onvoldoende aanleg voor de gekozen vakrichting hebben, krijgen hiervoor nader advies. Sm ede n ba nkwerken fan ile 2e naar cle 3P klasse: I. Aalbrpgtse, Zuidzande; H. Abbink, Oostburg; H. Blaakman, Sluis; F. Rlonime, Eede; .1. v. d. Broecke, Breskens; P. de Fevjter, Oostburg; J de Gardevn. Oost burg; A, Hogerheide, Sluis; .1. Driessen, Sluis; .1. Huigh, Schoon- dvjke; J. Kolff, Aardpnburg; .T. I-eenhnuts, Hoofdplaat.1. de Maertelaeie, IJzendijke: R. van Opdorp, IJzendijke; A. de Pooler, I.Tzendyke; P. ri<- Pooler, IJzen dijke; G. Provoost, Groede; I. Rio- rnens, Breskens; .T. Steyaert, Groe de; J. Sudeyn, Hoofdplaat; P. Su- tin, Hoofdplaat; Th. Vermeulen, IJzendijke: A. v. d. Wallc, Cad zand: F. Willems, St. Kruis. Een getuigschrift ontvingen: W. Allaart. Cadzand: P. Baas, Oostburg; N. Verhage, Nieuwvliet; W. v. d Broecke, Breskens; J. Faas, Breskens; H. Goethals, Sluis; .1. van Grol. Retranchement.T. de Groot, Eede; G. Hpyndrikx, F.erie; G. Hu.vgen, Schoondijke; J. Provoost, Groede; J. Ras, Groede; I. de Reu. Schoondijke: H. Ris- seeuw, Groede; R. Scherbeyn. Hoofdplaat; J. Sol, Oostburg: I. Simpelaar. Nieuwvliet: H. Ver meulen. Breskens; E. Versprille, Nieuwvliet; J. Vinke, Breskens. Landbouwwerktuigen-herstellen. Van de 2e naar de 3e klasse: •T. Boogaard, Schoondiiko: E. Dhondl, Eerie; A. Diorikx, Oost burg; E. van Kcke, Aardenburg; R. Hametijnck, Breskens; P. v. d. Hemel, Sas van Gent; .T. Heule. Nieuwvliet: R. Heyboer, Zuid zande: W. Heydens, Breskens; J. de Jonge, Groede; L. Kayser, Oostburg: C. Pijcke, Hoofdplaat; W. Rootsaert. Eede; W. de Smet, Aardenburg; E. Tresonie, Sluis: F. Verduyn. Groede; C. de Vey, Zuidzande; D. db Vos, IJzendijke; J. Beerens, Oostburg. Van de Se naar de 4e klasse: J. Deü, Oostburg; W. Dhondl. Aardenburg; E. Dierikx, Sluis; J. Faas, Cadzand; R. Ia Gasse. Nieuwvliet; J. de Groote, Groede: W. van Hormon, Aardenburg; .7. Overmeire. Schoondijke; N. Plad- riet, BiervlietB. de Poorter, Hoofdplaat; A. Rabout, Sluis. Een getuigsehrift ontvingen: H. Blaakman, Sluis; H. Brugge. Schoondiike: A. Faes, IJzendijke; A. de Guytenaere. Watervliet (B.); ,1. Haanstra, Sluis; H, Ha- melijnck, Breskens; W. de Jaeger, Eede; T. de Jonge, Schoondijke: F. de Kramer. Zuidzande; J. Stey aert. Schoondiike. Timmeren. Van de 2e naar de 3e klasse: J. Boerjan. Oostburg; F. Boone, Oostburg; A. v. d. Broecke. Bres kens; J. Fondse, Oostburg; G. Fondsp. Oostburg; P. Gernaert, Hoofdplaat: J. Hoefnagel, Bres kens: G. Huhregtsen, Waterland- kerkje: C. Jansen, Schoondiike; P. Mabeiis, Cadzand; A. Schel lens, Oostburg; B. van Vooren, oOstburg. 8) tV door KARL UNSELT (Nadruk verboden.) „Geen angst hebben voor die daar," hoorde Lüdecke de gene raal zeggen. Hij schrok ervan, dat Koslov zijn gedachten had geraden. „O, ik ben helemaal niet bang." zei de minister haastig. „Nou?" De generaal kneep nu het rechteroog dicht. „Alle Duit sers altijd een beetje bang." Lüdecke keek de generaal recht in het gezicht; hij beheer ste zich nu weer volkomen. „Niet dc Duitsers alleen," zei hij rustig. Het voorhoofd van Koslov kreeg een sombere trek. „Niks angst ik niet. Russen helemaal geen angst. Waarvoor? Voor wie? Wij een vrij Sovjet volk." Lüdecke kon nu toch niet na laten te zinspelen op iets, dat hem juist vandaag ter ore was gekomen. „Overste Plotnikov is gister avond. Onmiddellijk onderbrak Koslov hem met een handbeweging. „Wat is er met Plotnikov? Niets, helemaal niets! Gearres teerd wat zou date Betekent toch niets. Komt er wel weer uit!" Hii lachte al- een onbe zorgde jongen. „Niet bang voor erin niet blij om eruit. Erin eruil allemaal hetzelfde. Zon mooi regen ook mooi. Als alles in orde is, alles karasjo, dari niet arresteren. Prrroost, beste vriend. De generaal glim lachte achter het grote glas, dronk het toen in één teug uit en kwam nog dichter op Lüdec ke toe. Met waarschuwende na druk zei hij zachtjes: „Maar met u is helaas niet alles karasjo, niet alles goed, kameraad mi nister." Aha! Deze woorden gaven Lü decke een schok. Nu kwam er, waar hij al de hele tijd op ge wacht had. „Waarom?" vroeg dc generaal schijnbaar onverschillig, „waar om is uw neef Lüdecke nog aan de overkant. Dal is niet goed, neef in het westen. Moet hier heen komen." Het was voor Lüdecke als een klap in zijn gezicht, toen de ge neraal zo duidelijk over zijn neef Georg Lüdecke sprak en feitelijk diens overkomst naar de ooste lijke sector eiste. De minister deed zijn best, ieder woord dat hij nu moest zeggen, goed te over wegen. Want ieder woord kon de strop betekenen. „Mijn neef Georg," begon hij voorzichtig, „levert voor ons, ge neraal. Hij produceert daarginds, omdat hij daar alles gemakke lijker kan krijgen, wal hij en wij nodig hebben." „Krijgen wij ook allemaal" Hij knipperde met zijn koude ogen. „Achterom, begrijpt u. Neef Lü decke moet hierheen komen. Hier fabriek overnemen. Beter voor u, minister." Lüdecke bemerkte wel, dat het geen zin had zich te verzetten. Nu was het dus zo ver. Alles, waar de generaal zoeven op had ge zinspeeld, wees op het bestaan van een plan, waartoe men al lang besloten had. Wanf dat een Russische generaal zonder enige grond een dergelijk voorstel zou doen en hem op die manier zou waarschuwen, was eenvoudig niet mogelijk. Maar als hij die waarschuwing gaf. dan was het ook hoog tijd. Dan dreigde er gevaar. Lüdecke wierp nog even een blik op Hager. Toen zei hij: „Ik zal eens met mijn neef Georg praten." „Praten is goed," antwoordde de generaal, „heel goed. Maar toen hoorde de minister hem zég gen: „Maar niet ginds. Hier pra ten gauw, heel gauw, anders te laat." „Voor wie?" „Dat weet u wel." antwoordde dc generaal kortaf. 7,udecke meende le vermoe den, waar Koslov -op zinspeelde. Er kon eigenlijk geen twijfel over bestaan, dat Lutz Ramdohr bedoeld werd, die officieel be heerder van een staatsbedrijf geworden en een goede vriend van minister Lüdecke was. Even aarzelde de minister: hij vroeg zich af, of het raadzaam was zich zekerheid tc verschaften over iets wat hij langs omwegen gehoord had. Toen zei hij kort en bondig: ,,U bedoelt Ramdohr?" De generaal keek hem aan en trok toen zwijgend zijn met bre de, gouden epauletten versierde schouders, op. Een officier die een paar schreden van hen ver wijderd stond, schijnbaar toeval lig, liet zich door een paar men sen die voorbij moesten achter uit duwen en kwam nog dichter achter Koslov te staan. Aha, dacht Lüdecke, MWD, staatsvei ligheidsdienst, die zijn netten uit gezet heeft over alle mensen van Korea tot Mariënborn. Dit was dus de schaduw van de gene raal. „Ramdohr," vervolgde dc mi nister zachtjes, „is mijn beste kracht voor het vijfjarenplan." „En is een goede vriend van neef Lüdecke daarginder." De generaal sprak nu helemaal niet meer zo afgebeten. Hij praat te alsof hij een goed van buiten geleerde tekst voordroeg. Ook was alle beminnelijkheid uit zijn stem verdwenen. Hard en koel zei hij: „Een goede kracht? Ram dohr is meer. Niet alleen een vriend van uw neef Lüdecke. Hij is ook schoonvader. Heeft een dochter Eva, uw Ramdohr. Neef Lüdecke is de bruidegom." De minister ontstelde nog he viger. De generaal wist alles. En als Koslov de naam van Eva Ramdohr noemde, betekende dat, dat ook zij in gevaar was. Lü decke kende de- methoden, die zelfs de liefde tussen twee men sen tot politieke middeien ver lagen. Ik moet Ramdohr waar schuwen dacht hij. (Wordt vervolgd.) Feu getuigschrift ontvingen: F. de Loos, Oostburg: W, Sol, Oostburg; W. Vinke, Hoofdplaat. Kopkluhse. Landbouwwerktuigen herstellen. Ken getuigsehrifl ontvingen: W. de Ruysscher, Hoofdplaat; J. Schellens, Oostburg. BIJZONDERE NMYEKIIEIDSAVONDSCHOOL Smeden-batikwerken". Bevorderd naar de Se klasse: J. Jansen van Rosendaal, Oosf- burg, ffien Keluig>clirifl ontvingen: W. Groosman, .Sluis; A. Leen* houts, Breskens; J. Verplanke, Zuidzande. A ii tob er stellen. Bevorderd naar de 5e klasse: O. Haerens. Oost burg; A. van Lare. Nieuwvliet. Het getuigsehrift ontving: J. van Espen. Schoondyke. Timmeren. Bevorderd naar de 5e klasse: H. Dierkx, Retranchement; B. Langrraert, Hoofdplaat; J. v. d. Voorde. Retranchement; J. Be- kooy, Zuidzande. Een getuigschrift ontvingen: A. Cornelis. Nieuwvliet; II. Ver- straete. Hoofdplaat. Aan het bureau der postcom- mandant der gemeentepolitie al hier zijn aangegeven de volgen de gevonden voorwerpen, welke terug te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen Bos sleutels, I'. Luijeks. Mid- denstr. 56; huissleutel, Politie post, Veldstr. 7; blauwe ballpoint pen. A. Jongman, Zwaluwstr. 8; portemonnaie met inhoud, A. -Je Doelder, Oostkade 13; kinder- speelgocdsehopje met lange steel, M. Dallinga, Bontepolderstr. 13. Ouden van dagen kregen hun reis. Ook cfe oudjes van IJzendijke hebben hun jaarlijks uitstapje gehad. Des morgens ging het mei 3 grote reiswagens er waren 125 ouden van dagen en 70 bege leiders) België in. waar te Gee- raardsbergen een consumptie werd gebruikt. Daarna werd ge reden naar Brussel om er, nadat de maaltijd was genuttigd, een bezoek te brengen aan het sport centrum „Hofstade". Toen ging de reis naar Antwerpen, alwaar men een rondvaart'VhVLVen uur door de havens magk^Hei goe de weer werkte er toe mede dat van deze rondvaart volop kon worden genoten. Des avonds om 9 30 uur arri veerde het gezelschap aan de kom van het dorp, waar men te vergeefs op de muziek wachtte. Deze bleek echter op de kiosk de oudjes op te wachten, zodat toch nog een rondedansjé kon worden gemaakt. De wnd. burgemeester A. .T. Termote was ter begroeting aanwezig en hield een korte toe spraak. Namens de oudjes dankte de heer J. Leonard allen, die op de een of andere wijze aan het wel slagen van deze dag hadden mee gewerkt en in het bijzonder de winkeliersvereniging voor haar vorstelijke gift. Apparaat gevonden. In een erwlenveld vond de landbouwer A. Pladdet een klei ne parachute waaraan een appa raat was bevestigd. Op een kaart stond in vier talen gedrukt dat het toestel ongevaarlijk was. Het bleek een radiosonde te zijn en de vinder werd verzocht, het tegen beloning terug te zenden aan Bureau de Comptabilité 273, Aérodrome Evere. Uitstapje Ned. Herv. Vrou wenvereniging .Martha". Woensdag j.l. hebben de leplen van de Ned. Herv. Vrouwenve: „Martha" een uitstapje naar België gemaakt. Om 7 uur met een bus van de Z. V. T. M. vertrokken, werd te Overslag de grens overschreden om via Loeristie. bekend om haar bloemenkwekerijen, Gent en Oudenaerde naar Ronse tc rijden, waar een kopje- koffie werd gebruikt en het mooie marktplpin werd bezichtigd. Te 10 uur werd via Kortrijk. Yperen, Dixmuiden. de ouderen nog wel bekend uit de eerste wereldoorlog toen de Duitse overweldiger daar door de dap pere tegenstand van de Belgi sche troepen aan het geïnun deerde IJzerfront een halt werd toegeroepen, naar Addinkelke gereden, waar in het prach tige Melipark het vogelpark- en de sprookjestuin met waterorgel werd bezocht en een koffiemaal tijd werd gebruikt. Hierna werd gereden langs de kuststrook Oostduinkerke, Oost ende naar Blankeberge waar een uurtje werd vertoefd om vervol gens naar Sluis te rijden waar een kopje koffie werd gebruikt. Na een uurtje werd verzame len geblazen waarop werd inge stapt om via de Braakman en Terneu7Pn te half tien Zaamslag te bereiken en dit geslaagde Uit stapje daarmede weer toe het verleden behoorde. Leidde God óók de du ftje ln die barre februari- het water bleven Dat zeker'. Bij hen is zek leiding niet al geknapt lukt of te laat gekomen, zeggen dat ljet voor a toen ze dc dakgoot l Zijn uitgestrekte do. band met de laatste gr hun leven gegrepen heb heel bijzonder lichte nac winden^ hebben eer tegen Gods onbekende pen totdat ze plotselir dat met dié voetstappen hen toekwam. Toen t ze „geleidprecies als deren Israels, door de g upi-e wateren en de diep dc dood naar de lichte I eeuwigheid. Toen werd watergraf lot e®" F I hemels. En zo weid hen tóch zondag. I ln het water Kun je Heie sterven. Als je m sterft, geeft 'let niet sterft: in het water ol Dan is het zclis m h< I zalig sterven. .,Do°r e 1 hoe zwart, hue dicht, ons in net e~uwig hef God leidt Zijn volk. J< nabestaanden, die vei die berooiden leidde_ konden niet verden nicl verder. Totdat kw am en zij door Zijn lieten leiden. „Ik de uw rechterhand aan. u, ook help ik u." „Hf moeden kracht en Hu vuldigt de sterkte dien krachten heeft. Hij le als Hij leidt, dan kom In Christus krijgen w Vader terug. Neen. in en in de mensen 'ook en liefste niet) kunner dc Vader niet vasthoc gaat tenslotte alles ïr den van leven en do Er is er maar Een, de Vader kunnen y£ Vasthouden, ook al we in ijskoude nacht kere water. „Wie Mij gezien hoeft de Vader gezier blijven we het zegger die maar toch zeer mi geloof in God de Vader Geloofd zij Jezus Ch in alle eeuwigheid. (Uit: „De Stem achter OOST ZEEUWS-V LA.a ZONDAG 17 IV NED. HERV KI Axel: 10 uur De. P. J 2.30 uur Vic. S. den Hoek: 10 uur Ds. W. J. wen 'Bed. H. Doop Ds. W. J. van Meeu Hontenisse: 10 uur Stern, van Sas van Hulst: 10 uur Vic. S. wen, van Axel. Philippine: 9 uur V Haan. Sas van Gent: 10.30 ui de Haan. Sluiskil: 9 uur en 10.Ï G. N. Cupédo. Terneuzen: (Noordstn Ds. .1. Schollen. 'E 5 uur Ds. J. Scholt Avondmaal en Danl Gebouw „De Schak Vic. G. P. Post. Zaamslag: 9.30 uur Ds. Ph. M. Becht. Axel: 11 uur en 5 ui van Hattem, van Ti Hoek: 10 uur en 2.31 J, Verbeek. Terneuzen: uur er W. C. van Hattem. Zaamslag; 9.30 uur Ds. M. den Boer. GEREF. KERK. (Vr Hoek: 10 uur en 2.3 Byi. Terneuzen: 10 unt il. Smit. CHR. GEREF. Zaamslag: 9.30 uur Ds. H. van Leeuwi hem. (Bed. H. A. GEREF. GEMJ Hoek: 9.30 uur, 2 u leesdienst. Terneuzen (Vlooswjjl uur Ds. Aangeen leesdienst; 6 uur brug. GEREF. GEMEEN Terneuzen: (Fr. Hal en 3 uur leesdienst OUD-GEREF. GE Terneuzen: 9.30 uur uur Ds. A. de Reu rooms-katholi Axel: 10 uur, 2.30 u H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 u H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur. 7.45 10 uur: H. H. Miss Philippine: 7.30 uur H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, f uur: H. H. Missen Sas van Gent: 7 uu 10 uur: H. H. Misi Terneuzen: 7 uur, 10.15 uur: H. H. Westdorpe: 7 uur, I uur en 17.00 uur:

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2