ROXY Eric de Noorman De huid van de beer Nu verrassend zuiver en koeler roken Televisiereus Lopik op hoogte Taptoe-Axel wordt een uniek gebeuren voor Zeeuws-Vlaanderen Gemeente Terneuzen dank zij ragdun en ventilerend el fin papier. ALGEMENE VERGADERING „HET VRIJE VAN SLUIS" Lijnvliegtuig kwam schip te hulp AGENDA Lezers die schrijven v rüdag 15 juli 196(j Vrijdag 15 juli I960 DE VRIJE ZEEUW Pagina 3 3UCT Met de bouw van de nieuwe televisietoren te Lopik is bet hoogste punt 350 m. - be reikt. Als men thans staat op de top van de meer dan 250 m hoge stalen mast met een door snee van twee meter, bevindt men zich op het hoogste vaste punt van Nederland. De stalen mast, met een gewicht van 000 ton, is verankerd op een 85 m. boog betonnen gevaarte, dat een gewicht heeft van 8.000 ton. Nu de buitenbouw is voltooid en de definitieve tuinen zijn aange bracht, welke de reis overeind moeten houden, zal met spoed worden begonnen aan de tech nische inrichting van de toren. De foto links toont het ge vaarte in zijn volle omvang. De rechterfoto laat zien welk beeld men van de begane grond krijgt als men boven van de be tonnen onderbouw af naar beiieden kijkt. De taptoe clie, dank zij de vele moeite, die de gemeente en Streekcentrum zich hiervoor hebben getroost, met goed vinden van de minister van De fensie, dit jaar in Axel zal worden gehouden, nadert nu snel De kaartverkoop is reeds aan de gang en loopt druk. Het is dan ook zeker de moeite waard. Meer dan 100 medewerkenden en allen in het kostbare, kleurige en bijzonder mooie ceremonieel tenue. Twee uur lang zullen deza 100 Mariniers hun kunnen to nen, zowel muzikaal ais wat exercitie en dergelijke betreft. Dat alies op het ruime, Szyd- lowskiplein. En dat bij avond onder sfeer volle verlichting! Want bijna 50.000 Watt zal over dit boei ende tafereel worden uitge goten. Niet constant als een vlakke, witte verlichting, maar in een boeiend spel van wis seling van kleur, steeds nog meer variatie brengend in het toch al zo bont geklede corps. Men is al volop aan de voorbe reidingen bezig. De abri's voor de bus-passagiers worden ver wijderd, een 12 meter hoge stalen toren wordt opgebouwd ten gerieve van de bekende verlichtings-expert Fr. Reichart uit Roosendaal. Zeeuws-Vlamingen, die de ..Taptoe-Delft'' vanwege de grote afstand en de moeilijke verbindingen nimmer kunen bijwonen, mogen zeker dit unieke spel van muziek en show, dat door de minister medi werd toegestaan om de excentri sche ligging van onze streek, deze Zeeuws-Vlamingen mogen zeker dit unieke evenement niet laten passeren En, alsof dit alles nog niet voldoende is om U een onver getelijke zomeravond te be zorgen, wordt door de stichting „Streekcentrum Axel", na af loop van deze taptoe nog een schitterend vuurwerk aange boden, speciaal gereserveerd voor de bezoekers aan deze taptoe. Extra Z. V. T.-bussen zor gen na afloop voor vervoer in alle richtingen van Oost- Zeeuws-Vaanderen tegen nor male vervoerskosten. Toelichting Taptoe. De taptoe wordt uitgevoerd door de Marinierskapel, de tamboers en pijpers en een excercitie-peleton van het korps mariniers. Deze taptoe beweegt zich rond de Nederlandse vlag. Hier mede wil de wapenspreuk van het korps mariniers: „Qua Patet Orbis" (Zo wijd de wereld strekt) worden gesymboliseerd. Behalve de specifieke Neder landse marinemuziek, wordt muziek van de Engelse en Ame rikaanse korpsen uitgevoerd, waarmede de zo hechte ver bondenheid met deze korpsen tot uitdrukking wordt gebracht. Aan het slot klinkt het een voudige taptoe-signaal, dat van oudsher voor de soldaten het tekea was, dat zij des avonds naar hun garnizoenen moesten terugkeren en dat is uitge groeid tot zulk een klank- en kleurrijk evenement. De marinierskapel der ko ninklijke marine is direct na de bevrijding in 1945 opgericht. De kapel zet de traditie voort van de voormalige stafmuziek der koninklijke marine, die in 1864 bij koninklijk besluit werd opgericht en in 1940 kort na de bezetting van Nederland werd ontbonden. Vóór 1864 was reeds aan boord van elk oorlogsschip van enige importantie een scheeps- kapel geëmbarkeerd. Sedert haar oprichting heeft de Marinierskapel, door veel vuldig optreden als representa tieve kapel van de gehele Ko ninklijke Marine, zich een uit stekende reputatie verworven. Behalve in Nederland trad de kapel o.a. op in België, Engeland, Frankrijk, de V. S., Canada, West-lndië. Indonesië, Zweden, Denemarken en Rus land. Zij bestaat uit 55 man be roepspersonen en staat onder leiding van de directeur, de kapitein H. C. van Lijnschoten. De tamboers en pijpers, hoewel vaak samen optredend met de kapel, maken daarvan geen deel uit, doch hebben een eigen plaats in het korps mariniers en zetten als zodanig een roem rijke traditie voort. De tam boers en pijpers staan onder leiding van de majoor-tamboer H. van Kapel. FRANCO KRITISEERT DE MONARCHIE Generaal Franco heeft donder dag in Madrid een standbeeld onthuld voor. Calvo Stelo. wiens dood de aanleiding was tot het uitbreken van de burgeroorlog. José Calvo Stelo werd op 13 juli 1936 op straat vermoord, vijf dagen later brak de burgeroorlog uit. Franco zeide dat zowel het republikeinse als het monarchis tische regime een mislukking zijn gebleken. Onder de monar chie van 1900 tot 1923 wa ren er 56 politieke crises d.w.z. twee a drie per jaar en de grondwettelijke vrijheden waren gedurende 3.384 dagen opge schort. Onder de republiek van 1931 tot 1936 traden 42 regeringen op en waren de grondwettelijke vrijheden 800 da. gen opgeschort. Uit deze cijfers blijkt dat het niet mogelijk was op deze wijze door te gaan. „In vele landen wordt de bevolking zich het ont breken van efficiency van het oude stelsel bewust, en zij zoekt haar toevlucht tot sterke staats hoofden, generaals die door hun gezag, eerlijkheid en bestuurs- bekvvaamheid de problemen net hoofd kunnen bieden", aldus Franco. „Spanje heeft door twintig jaar vrede, ontwikkeling en vooruitgang getoond dat tussen de Sowjets en de democratie doeltreffender oplossingen be staan." SPIONAGE VAN RUSSISCHE TREILER VOOR AMERIKAANSE OOSTKUST De Amerikaanse marine heeft woensdagavond bekendgemaakt dat de Russische treiler „Vega", die in april dicht langs de Ame rikaanse oostkust heeft gevaren, een „elektronisch spionageschip" is, dat de Amerikaanse verde digingswerken bespioneerd heeft. De treiler zou op 27 april bin nen een afstand van 12 mijl van cie ingang van de Chesapeake Baai zijn gekomen, doch de terri- toriae wateren nog niet zijn bin nengevaren. Het is niet bekend waarom de Amerikanen nu plotseling met deze bekendmaking zijn ge. komen. Waarnemers leggen ech ter, zoals te verwachten was, verband tussen deze bekend making en de Russische beschul diging aan het adres van Ame rika inzake de vlucht van de Amerikaanse RB-47, die bij Ar changel door de Russen is neer geschoten. NJASSALAND EIST ONAFHANKELIJKHEID Njassaland eist onmiddellijke en volledige onafhankelijkheid en is vaster dan ooit besloten zich los te maken uit de federatie met Noord- en Zuid-Rhodesia, aldus heeft de leider van de na tionalistische beweging in N.ias- saland, dr. Hastings Banda, don derdag bij aankomst in Londen verklaard. Op 25 juli begint in de Britse hoofdstad een conferentie over Njassaland, ter voorbereiding van de conferentie over de poli tieke toekomst van de federatie van Noord- en Zuid-Rhodeia en Njassaland. deze conferentie wordt gehouden nadat een spe ciale commissie van onderzoek tegen het einde van het jaar rap port heeft uitgebracht over de grondwet van de federatie. SPREEKUUR BURGEMEESTER. Geen spreekuur op de woens dagen 27 juli, 3 en 10 augustus 1960. Terneuzen. 14 juli 1960. GASTON DOMINICI VRIJGELATEN De 83-jarige Gaston Dominici, die in 1954 ter dood werd ver oordeeld voor de moord op het Britse gezin Drommond en wiens vonnis later werd gewijzigd in levenslange gevangenisstraf, is donderdagmorgen uit de gevan genis ontslagen. Dominici heeft steeds ver klaard onschuldig te zijn. Vori ge maand zei zijn advocaat te verwachten, dat president De Gaulle gunstig zou beslissen op een verzoek tot vrijlating van Dominici in verband met zijn gezondheidstoestand. De vrijlating van Dominici geldt als amnestie ter gelegen heid van de Franse nationale feestdag op 14 juli. (Advertentie.! Nieuw „Klaar-open3* pakje Wie nu ROXY rookt, geniet meer dan een ander. Het eljin papier is zo ragdun, dat U louter tabak proeft, zuiver en geurig. Bovendien rookt U koeler, want 't ejn papier ventileert door onzichtbare openingetjes. Kies nu ROXY en geniet onbezorgd van de beste tabakken uit Amerika. Distributors for Holland Alvana Import Company Donderdag werd in hotel Ma- besoone de algemene vergadering gehouden van het waterschap Het Vrije van Sluis. Na afloop van de bijeenkomst maakte het gezelschap hoofdin gelanden en bestuur een tocht met twee extra bussen langs di verse werken in West Zeeuws- Vlaanderen, die in opdracht van het waterschap worden uitge voerd, of die spoedig ter hand zullen worden genomen. Zo werd o.m. een bezoek gebracht aan Waterlandkerkje, waar de weg Ketalaerstraatgrens, bekeken werd. Ook werd een bezoek ge bracht aan Biervliet waar de werken in de Groenestraat ge ïnspecteerd werden. Na Biervliet reed het gezelschap naar No Een, Breskens, en Cadzand, waar de befaamde prikkeldraadversper ringen, die de gemoederen onder de badgasten zo in beroering hebben gebracht, werden beke ken. Eenparig was men het er over eens, dat vooral bij hotel Noord zee te Cadzand de versperringen nodig waren. Er zijn echter vol doende duinovergangen, waar langs de badgasten ongehinderd het strand kunnen bereiken. De zeewering gaat vóór en men heeft goede hoop. dat over enke le jaren de duinen zoveel bijge groeid zullen zijn, dat de prikkel draadversperringen radicaal kunnen worden opgeruimd. Vervolgens werd te Retranche- ment de noodbrug nabij de grensovergang bekeken. Nadat nog verversingen waren aangeboden, werd te Oostburg de stoet ontbonden. De algemene vergadering. Vóórdat men deze uitgebreide excursie maakte, werd in de morgenuren de algemene verga dering gehouden. Gewoontege trouw gaf de heer J. B. Becu, dijkgraaf van het waterschao, een uitvoerig overzicht van de stand van zaken. Met de aanleg en de verbetering van wegen, voor 1960 24 km. maakt men goede vorderingen; ongeveer de helft van het werk is thans ge reed. Drie werken werden aanbe steed en gegund en kosten voor wat betreft de weg Waterland- kerkjeStrooput 142.845, Veer- hoekpolderwegBewester Eede 147.925 en TorenwegBeukels- polderweg 188.200. De totale subsidie welke men voor deze wegen ontvangt, be draagt 464.315. De kosten vie len zodanig mee, dal kon wor den besloten met beschikbaar puin van de bunkers te Cadzand nog een aantal wegen te verhar den. Uitvoerig besprak de dijk graaf daarna de maatregelen, welke het waterschap heeft ge nomen, om in de duinen te Cad zand verdere beschadiging der zeewering tegen te gaan. Vervolgens stond de heer Be cu stil bij de bijdragewet voor de waterschappen, welke in voorbe reiding is in het kader van de Deltawerken. Uitvoerig zette de dijkgraaf voor een aandachtig luisterend gehoor de gang van zaken uiteen. Na de inleidende rede van de voorzitter begon de vergadering aan dé afwerking van de agenda, terwijl het jaarverslag werd aan geboden en door de vergadering aanvaard. De vergadering ging vervolgens akkoord met de aan koop van perceeltjes grond voor diverse wegverbeteringen en ver. breding van het afvoerkanaal. Reeds meerdere malen werd aangedrongen op de verbetering van de weg te Eede. Thans richt te het Sportcomité Eede zich tot de algemene vergadering met het verzoek de z.g. Nieuwe weg te verbeteren vanaf de Hazelin- genweg tot de Dorpsstraat. De kosten van de gevraagde verbe tering worden geraamd op 3.350. Het wielersportcomité zegde een bijdrage van 25 in deze kosten toe als spoedig tot verbetering van deze weg wordt overgegaan. Voor zóveel sportliefhebber:] zwichtte de algemene vergade ring en zij besloot eenparig de weg spoedig te verbeteren en in dank de toegezegde bijdrage te aanvaarden van het sportcomité. Het wegenplan voor 1961 werd vastgesteld. Verbeterd zal wor den 24 km wegvak. Voor de her bouw van de brug over het ka naal te Retranchement, waar nog steeds tie houten noodbrug ligt, werd een bedrag van 45.000 gevoteerd. Volgende maand al kan de brug worden aanbesteed. Tijdens de rondvraag vroeg de heer M. J. Verbrugge uit Water landkerkje waarom men de duingebieden op deze wijze heeft afgezet. De heer Verbrugge meende dat men dit wel op een andere wijze had kunnen doen. Voorts meende de heer Verbrug ge dat het dagelijks bestuur voor dergelijke ingrijpende maatrege len de machtiging van de alge mene vergadering had kunnen vragen. De heer Becu zette uiteen, dat hij tijdens de vorige algemene vergadering deze maatregelen reeds had aangekondigd, juist omdat een bepaalde categorie badgasten zich in de duinen niet gedroegen zoals dit behoort. Op plaatsen waar de zeewering gevaar liep zijn de prikkeldraad versperringen aangebracht en od enkele plaatsen, waar de badgas ten al meerdere malen de jonge helmaanplant vernietigd hebben. De heer G. Bonte informeerde, hoe het komt dat de loods, welke te Oostburg gebouwd zal wor den. ruim 10.000 de begroting gaat overschrijden. De dijkgraaf deelde mee, dat de loods groter van opzet wordt dan aanvankelijk in de bedoeling lag en ook geheel anders zal worden ingedeeld. De vergade ring ging met de voorgestelde verhoging akkoord. Nadat ir. Uildriks nog een uit eenzetting had gegeven over de gang van zaken tijdens de excur sie, verenigden de ingelanden zich aan de traditionele paling maaltijd. Meer dan 125 doden bij brand in krankzinnigengesticht Meer dan 125 patiënten zijn omgekomen bij een brand, die donderdagmorgen vroeg heeft gewoed in het nationale krank zinnigengesticht in de stad Gua temala. 500 verplegers waren door de vlammen ingesloten, doch kon den worden gered door het held haftig optreden van de brand weerlieden. Gevreesd wordt, dat het uit eindelijke aantal doden nog hoger zal zijn. Een lijnvliegtuig van de Ice landic Airlines, op weg van Reykjavic naar Amsterdam, heeft woensdag een uur lang gecirkeld boven een Frans jacht dat ergens tussen de kusten van IJsland en Ierland in moeilijkheden verkeerde. Intussen naderde een boot van de IJslandse kustwacht, die radiografisch te hulp was geroepen. Door laag boven het jacht te blijven vliegen wees de machine deze boot de weg naar het jacht. De 33-jarige gezag voerder Stefan Magnusson ver volgde zijn reis naar Schiphol eerst, toen hij over zijn radio de kapitein van de patrouille boot hoorde mededelen, dat deze thans het Franse jacht in het zicht had. Precies een uur te laat land de hij op Schiphol, waar hij bijzonderheden over de vlucht mededeelde. Kort nadat hij uit Reykjavic was vertrokken deel de de verkeerstoren van het vliegveld aldaar hem over de radio mede, dat ergens op zijn route naar Europa een Frans VRIJDAG 15 JULI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Pikant verlof in Pa rijs". Zuidersportpark, 18.45 u.: AdvendoScheepswerf; 20.00 uur: P.T.T.Rijkswaterstaat. ZATERDAG 16 JULI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Pikant verlof in Pa rijs". Concertgebouw, 8 uur: „De Mummie". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „S.O.S. Pacific". Zuidersportpark, 5 u.: Tern. BoysF.C.B.B. (Zelzate). ZAAMSLAG: Sportterrein, 6 u.: Zaamslag 2Hontenisse 3. 46. Snel neemt Thorfinn het land- -hap in zich op. Een eind- weegs ve.dei lijkt hem de situatie gunstig om de schurk op te wach ten* Met een enkel schot moet Gurd onschadelijk gemaakt wor den, anders loopt de koningin ge vaar. Thorfinn wil zijn paard de spo ren geven, als hfj een verward geschreeuw hoort. En op de tegenoverliggende helling ver schijnt een ruitertroep. Thorfinn kan niet verstaan, wat ze Gurd toeschreeuwen, maar hun woedende gebaren zijn veel zeggend genoeg. En vol ontzetting ziet de jager, hoe Gurd ineens koningin Wino- nah in zijn wurgende greep vast houdt en dreigend met een mes zwaait. De ruiters deinzen achteruit als Gurd hen iets toeroept, maar Thorfinn is al van zijn paard ge gleden en sluipt de boog in de aanslag naderbij jacht in moeilijkheden verkeer de. Men vroeg hem of hij er naar wilde uitzien. Het Franse jacht had via de eigen radio een noodsein uitgezonden maar was niet in staat met volkomen zekerheid de positie op te ge ven. Toen de gezagvoerder, die onder het lage wolkendek op een hoogte van circa 250 me ter was gaan vliegen, het jacht inderdaad ontdekte, seinde hij terstond naar de Aerotrans, die op Schiphol als hoofdagenten van de Icelandic Airlines op treden, dat hij ernstige vertra ging zou ondervinden. De vijf tig passagiers maakten zich hierover echter niet kwaad. Het vliegtuig bleef een uur lang om het jacht heencirkelen. Intussen werden de passa giers op de hoogte gehouden van de vorderingen die de na derende patrouille boot maak te. Zij zagen aan dek van het jacht drie mannen enthousiast wuiven, doch na aankomst op Schiphol kon niemand hun ver tellen welke moeilijkheden het jacht gehad had. Een kwartier na de aankomst vloog de ma- cine reeds door naar Luxem burg in een poging de verloren tijd in te halen. ALGEMENE BELANGEN GEMEENSCHAP SLUISKIL TER ZIELE? Het tractaat is getekend, de verbreding van hel kanaal komt er, de onteigeningszaken rollen verder van noord naar zuid en naderen Sluiskil. De ambtelijke molen maalt door, hetgeen weer blijkt uit de gemeentelijke publicatie in de krant van donderdag j.l. Alleen rond de Algemene Be langen Gemeenschap Sluiskil is het de laatste tijd pijnlijk stil, tenminste van de zijde van het bestuur, maar niet stil onder de mopperende leden. Wat schort er aan bij deze nuttige vereniging, die in haar beginperiode overal zoveel be grip kweekte voor de grieven en belangen van de betrokkenen? Motorstoring of gebrek aan energie? of nog erger... ge brek aan inzicht wat er op het spel staat? Kom op, bestuur, en geef ons uitleg, in ieder geval breng de motor terug op gang. ENIGE BELANGHEBBENDEN. KLEUTER ONDER TREIN Het anderhalf jarig meisje Van Ommen uit Wezep is gistermor gen onder een trein geraakt en om het leven gekomen. Het meisje was, samen met een drie jarige kleuter, in een onbe waakt ogenblik op de spoorbaan tussen Amersfoort en Zwolle gekomen. De machinist van de trein, waaronder het kind raakte, probeerde te remmen, maar de snelheid was te groot. De tweede kleuter heeft zich, gealarmeerd door het fluiten van de trein, tijdig langs het talut van de spoordijk naar beneden laten glij den. Het treinverkeer had na het ongeluk enige vertraging.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5