Vandaag begint onze U S T V E R li O P RADIO TAZELAAR Uit de Provincie Ql A ("i IN DE GREEP VAN DE ANGST Prof. uit Grc rollen nü 1198,- dit in uw oor! Pagina 2 Vrijdag 13 juli 19® GRAMOFO ON PLATEN T E L E V I S I E RADIO GRAMOFOONS 25-50 °/0 KORTING 20 °/0 KORTING Ook enkele autoradio's tegen spotprijs TERNEUZEN TEE. 2.161 DAT KAN ALLEEN NOORDSTRAAT 21 (t.o. HE31A) Knoop- (fi#* J VAN NELLE's Afternoon theebuiltjes 98 ct DE V K IJ ZEEUW armuag jun 191 zowel KLASSIEK OPERA OPERETTE POPULAIR PHILIPS OVERJARIG DOCH GLOEDNIEUW MET VOLLE GARANTIE ORUNDIG en PHILIPS NIEUW MET VOLLE GARANTIE BELANGRIJKE KORTING OP VERSCHILLENDE MODELLEN EIJV. ƒ265,— TERNEUZEN Mulo-examen. Bij de gister te Goes gehouden Mulo-examens slaagde voor het Mulo-diploma A en het Midden standsdiploma, onze stadgenote Ina de Bokx, leerlinge van de Chr. Ulo-school, alhier. Licht verkeersongeval. Gisteravond had op het kruis punt Aagje Dekenstraat —Jacob Catsstraat een aanrijding plaats tussen een scooter, bereden dooi de heer A. A. J. R. uit Terneu- zen, en de wielrijder de heer J. M. v. d. B. uit Zaamslag, die aan eerstgenoemde geen voor rang verleende. Het rijwiel beliep hierbij enige materiële schade. Levensmiddelenbedrijf B. de MeyerMeeusen geopend. Nadat woensdag een groot aantal genodigden hun belang stelling hadden getoond voor de opening van het pas gereed ge. komen levensmiddelenbedrijt van de firma R. de Meijer Meeusen (Iepenlaan 88. Terneu- zen) was de zaak vanaf gister morgen toegankelijk voor het publiek. Als het enige tijd gele den is. dat men een wandeling door deze „nieuwe buurt" heeft gemaakt, staat men verbaasd over de snelle groei van dit stadsgedeelte. Het is dan ook niet te verwon deren, dat er in dit stadsgedeelte een levensmiddelenzaak bij komt. Ook de firma De Meijer beeft dit begrepen en er voor gezorgd dat de klantenbuurt bewoners niets te kort komen. In de eerste plaats voldoet de zaak qua indeling aan alle eisen, die het publiek in deze tijd stelt. Licht en ruim met een zeer overzichtelijke indeling van de artikelen: kruidenierswaren: een zeer fraaie en modern geoutileer- de afdeling voor fijne vleeswa ren en een apart hoekje waar men sigaren, sigaretten en tabak kan kopen. De firma Bleijenberg uit St. Jansteen zorgde voor een juweeltje van een winkelbetim mering. Een grote sortering van allerhande artikelen, die de huis moeder dagelijks nodig heeft is er aanwezig, waardoor een lange wandeling er niet voor nodig is. Bnvpndien is de zaak bpdoeld als semi-zelfbediening. zodat de klant rustig en naar hartelust zelf kan kiezen. Slagerij J. den Hamer Jfc Zonen geopend. Naast het levensmiddelenbe drijf van de firma De Meijer Meeusen is gistermorgen ook de moderne slagerij van de heer J. den Hamer Zonen (Iepenlaan 90. Terneuzenl geopend. Ook hier bestond van de ziide van het publiek en van genodigden veel belangstelling; een belangstelling die deze nieuwe zaak zeker ver dient. Ruim en licht van kleur, veel plectrische verlichting met de speciale vitrines voor het vlees en de fiine vleeswaren, maakt deze winkel, die een filiaal is van de zaak te Zaamslag, een bijzonder goede indruk. Aan het geen de heer Den Hamer zo op zijn eerste verkoopdag geëtaleerd had. konden de klanlen zien dat het wel duidelijk de bedoeling van de eigenaar is zijn cliënteie het allerbeste op dit gebied te bieden. Ook de heer Den Hamer is er van overtuigd dat hij een zaak moest beginnen, die royaal van opzet was. De bomenbuurt is te groot geworden dal met een kl°i- ne winkel zou kunnen worden volstaan. Door de aanwezigheid van deze beide nieuwe winkels geeft deze wijk van Terneuzen het aanzien van een apart stadsgedeelte. Bevordering leerlingen Petrus Hondius Lyceum. Aan het Petrus Hondius Ly ceum alhier zijn de volgende leerlingen bevorderd: AFDELING H. B. S. Van de Voorbereidende klasse naar klasse 1 Ca Ca Bareman, Terneuzen: A. Blomme, Biervliet: .1. Boetje, Axel; E. de Bock. Terneuzen; G. Cor- relis Terneuzen; J. Dieleman en J. Dieleman. beiden ie Axel; W. v. d. Hessen, Sas van Gent; Ee Horst- mann, Sas van GentR. R. J. de Houck, Sas van GentP. J. v. d. Hooft. Biervliet; E. Kalfsvel. Sas van GentEh. Kostense. Biervliet Ne. Koster, Axel; Ne. Me. de Liny, Sas van (JentT. E. H. Maas, Tor- neuzen: Ma. Wa. Maat, Biervliet; Je. Pennings, Axel; Ma, Sa. Ram- melo, Axel; Ee Ja. Scheele, Axel; W. Uytterhoeven, Sas van Gent; A. J. G. Versluis, BiervlietJ. de Vries, Sas van GentTa. Wech- gelaar, Sluiskil; F. Wolferl, Axel; Axel. J. C. Bakker, Terneuzen: W. v. d Bospoort, Terneuzen: Ma. de Bruiine, Terneuzen; C. 't Gilde Terneuzen; J. C. Haak, Zaamslag; Jy. I-a. van Hecke, Terneuzen; T. C. Huisman, Terneuzen; J. Jansen, Hoek; J. J. A. Kolyn, Ter neuzen; Ma. H. Krombeen, Ter neuzen; H. A. Kry'tcnburg, Zaam slag; C. P. Meyer, Terneuzen; M. Michielsen, Hoek; Ma. Muinen, Terneuzen: J. G. Naeye, Terneu zen; Ma. Ma. Padmos, Terneuzen; M. P. de Pooler, Terneuzen; Ea. de Putter, Terneuzen; Ga. Rijn berg, Terneuzen; A. .1. Schippers, Terneuzen; J. M. Verberkmoes, Terneuzen; Ka. Ea. Verlinde, Ter neuzen; .T. W. Visser, Terneuzen; Me de Vriend, Terneuzen, Cha de Vries, Terneuzen; Van klasse t naar klasse 2: Me Adriaansens, Terneuzen; D. P. van Alten, Axel; Na Ja J. du Bois, Aa Ca Boland (met lof) en H. F. Bootsgezel, allen te Ter neuzen; Ta. Ja. Dijk, Biervliet; J. J. Doorns, Pa Ma de Groot en Mu. Ja. v. d. Hagen, allen te Terneu zen; J. Q. M. Lippens, Axel; J. C. J. de Man, Terneuzen; P. J. .1. Meyer, Zaamslag; Me. Ma. Mul- iaert. Hoek; Da. Ma. Neve en H. Nieuwenhuyzen Kruseman, beiden te Terneuzen: J. H. C. Renique, Sas van Gent; J. M. E. Schieman. Wo. Schollen en Pa Ml. Steen bakker, allen te Terneuzen; P. Stevens, Sas van Gent; Du. Tho- maes, Terneuzen; J. A. v. d. Vel de, Axel; Ja. Mr. Verjaal, Philip pine; B. Verpoorte en R. J. J. Wol- ters, beiden Ie Axel. Mu. van Breda Vriesman en Ma. de Bruyn, beiden te Terneuzen; P. •T. van Cadsand, Axel; P. Dekker, Sas v. Gent J. de Doelder, Axel; P. van Harn. Aa. Sa. Hol en Sa. Aa. Hol, allen le Terneuzen; J. Holle- bek, Axel; H. D. Hommers, Ter neuzen; C. J. v. d. Hoofl, Axel; L. A. Jansen, Klooslerzande; G. K. v. d. Leo en Mo Fa van Lit'h, bei den te Axel; Ma. Ma. Luitwieler, Sas van GentP. M. de Regt, Axel; W. C. de Ridder en Re Rijn berg, beiden Ie Terneuzen; M. H. C. Schonis, Axel; P. Simons. Ter neuzen; Ja. Starrenhurg, Sluiskil; M. Verberkmoes, Terneuzen; J. J. de Vriend, Walsoorden; Ma. Ja. v. d. Winekel, Trineuzen. Ae Baart (met lol), Sas van Gent; J. C. v. Bendegem en M. A. de Bokx, beiden le Torneuzen; F. Burger, Axel; Ga. .Ta. Buter, Ter neuzen; C. van Cadsand. Zaam slag; L. A. de Doelder, M. D. van Fraassen, Ga. Hommers en Se. Jansen, allen Ie Terneuzen; J. W. Jansens, Biervliet; .1. S. Jonge- pier, Sluiskil; G. Ludewijk, J. A. Meertens en .Ta. Ga. Muller, allen te Terneuzen; R. P. Neeteson (mol lof), Sas van Gent; Oggel en Ka. Ga Oggel. beiden le Axel; A. F. Oostdyk, Terneuzen; Eh. Ha. de Pulter, Axel; Ha. Cha. Rib bons, P. F. Simons en W. van Sluys, allen te Terneuzen; H. Star renhurg, Sluiskil; Ga. v. d. Steen, L. Stenvert en Ny. van Strien, allen te Terneuzen. Van klasse 2 naar klasse 3: J. B. Benders. Terneuzen; Ea. de Blaey, Axel; L. F. du Bois, D. N. Boland, Ma. Me. Borghstijn, A. S. v. d. Brink en Aa. van Damme, ailen te Terneuzen; A. C. Diele man. Axel; P. A. C.eene, Terneu zen. R. F. Gerrits, Sluiskil; L. L. M. Goossen, Axel; J. J. Haak, Zaamslag; J. Hamelink. Terneu zen; W. de Jonge, Biervliet; E. L. A. Lakerveld, Terneuzen: G. J. Lokerse, Zaamslag; E. Meyers, Terneuzen; M. P. Neeteson, Sas van Gent; W. J. Scheele en J- .Scholten. beiden te Terneuzen; Sa. Tollenaar. Hoek; W. Verstelle, Philippine; B. Verstrooien, Ter neuzen, A. Smit, Sluiskil J. J. Beuzenberg, Hoek. D. L. van Bloois, Terneuzen; A. A. van Cadsand en J. P. Diele man, beiden te Axel; A. J. Dorre- paal, G. Gietelink, J. Hoving, M. H. Huisman, S. J. Njjssen, La. van Pienbroek, J. W. Prinse en C. H. Provoost, allen Terneuzen: Sa. Da. v. d. Ree en M. Scheele, beiden le Zaamslag: J. G. Simons, J. Stenvert, Eh, Üdo, P. .1. Ver douw en F. M. Vermeer, allen te Terneuzen; J. C. Verplanke, Zaamslag: P. H. Verpoorte. Axel; A. W. Verschelling. J. E. N. Vis ser en A. v. d. Vlugt. allen te Terneuzen: L. A. P. Westveer en J. Wieles, beiden te Axel. Van klasse 3 naar klasse 4: M. Braat, Sas van Gent; C. R. Dyselinck, J. v. d. Heuvel, Ie. Kaan en A. J. H. Kemper, allen te Terneuzen; P L. Kuzee en E. Lentze, beiden te Sluiskil; J. C. Luyck. Axel; Aa. Maas, Trineu zen; A. A. de Putter, Axel; F. Spaas, M. J. R. Straub en H. Vis, allen te Terneuzen: .1. van Mau- rik, Sas van Gent; F. Smit. Sluis kil. J. Faas. BiervlietW. de Feyter, Terneuzen; .1. Heynsdyk, Zaam slag; C. J. de Jonge en R. -Tur- riëns, beiden te Terneuzen; Eh. Kuzee. Zaamslag; J. Lybaart, Bier vliet; P. dp Regt, AxelL. Scheele, Zaamslag; .T. Stolk en .1. Tazolaar beiden te Terneuzen; E. D. Teu- nissen. Axel; Ca. Ra. Toorenman, Tprneuzen; Aa. Verbrugge, West- dorpe; R. Vis, Terneuzen; Aa. Ca. de Vos, Zaamslag; A. Wiileboorri- se en M. Willeboordse, beiden te Terneuzen. Van klasse 4 naar klasse 5: .T. A. Bliek, Biervliet; P. de Boer, J. van Dixhoorn en .T. Dooms, allen le Terneuzen: P. A. de Feyter, Hontenisse: A. A. van Goethem, Heikant; R. Heyenx. Hulst; J. B. Hennink, Sas van Gent,T. C. de Jonge en K. de Jonge, beiden te Terneuzen; Le. Kole, Zaamslag: J. Meermans, Axel; C. H. J. Meyer. Terneuzen; C. L. van Ombcrgen, Nieuw-Na- men: P. Ruytenburg, Axel; W. G. Simons, Terneuzen; F. P. M. M. Willaert, Nieuw-Namen. F. van Bendegem en L. Deij, beiden te Axel: P. .T. Goossen, Zaamslag: A. J. Jansen, .T. Jansen, F. de Klerk en H. K. Markusse. allen te Terneuzen; T. H. A. No- len. Sas van Gent; J. Ramondt. Sluiskil; M. Verriuin, Axel; A. Vermast. Sas van Gent; H. R. Vermeulen en P. Visser, beiden te Terneuzen. AFDELING MIDDELBARE MEISJESSCHOOL. Van klasse 2 naar klasse 3: Le. Ge Baart. Sas van GenlCa Bliek. Biervliet: Ca. Brakman en La. Clemminck, beiden te Terneu zen; .Ta. den Hamer, Axel; Ca. van Hecke, Ja de Ridder en Ca. Ter- louw, allen te Terneuzen; Aa. Tol lenaar en Aa. Ma. Tollenaar, bei den te Hoek; Fa. Le. Veelbehr, Axel.: Pa. de Vriend, Terneuzen Van klasse 3 naar klasse 4: Ie v. Breda Vriesman en Me de Bruine, beiden Ie Terneuzen' Aa. Ja. Kostense, Biervliet; G. K Oggel, Ze. Pennings en Je L. A Quaak, allen te Axel; Ie. v. d Vlugt, Terneuzen. Van klasse 4 naar klasse 5: Ca. Sa. Leenhouts (mei lof) Biervliet; Ey. Lourens, Axel; Wa Me. Meyers, Terneuzen; Ba. Pen nings. Axel; Ja. Pa. de Regt en Ma. Vrieling, beiden tc Terneuzen. AFDELING GYMNASIUM. Van klasse 3 naar klasse 4: A. v. d. Griek en Me. v. d. Griek, beiden te Terneuzen; Ha. Heyboer, Zaamslag; L. .1. van Waert en F. J. P. v. d. Wege, bei den te Terneuzen. Van klasse 4 naar klasse 5: L. C. Deli en L. A. Oggel, beiden te Axel; Ca. Schierbeek, Hoek; Ne. Teriouvv (met lof), M. Ver- brugge. Me. Visser. P. Vroegen. Ca. Wabeke en Ha. Wabeke, allen le Torneuzen. Van klasse 5 naar klasse fi: B. J. Belaert. Da. van Breda Vriesman. Ar Dorrepaal, A. de Reuver, Eh. van Vught en C. Weststrate, allen te Terneuzen. Diploma Schoolzwemmen. Gisteren werden de proeven afgelegd voor bet diploma schoolzwemmen. Aan de onder staande leerlingen kon het diplo ma worden uitgereikt; Lagere Technische school. M. de Pooter, Zaamslag; T. L. Dieriekx, Terneuzen; J. R. H. Bambost, Sas van Gent; C. Ver- meersch, Terneuzen; M. A. Kindt, Westdorpe; D. L. van Hoorn, Adv. Met één Van Nelle's „After noon" theebuiltje (groot formaat) zet u 'n flinke pot heerlijke, krach tige thee voor heel de familie. Ook buiten, op vacantie, in de tent, op de boot; zó gemakkelijk Neem ze vooral mee! (groot formaat) doos van 20 stuks Hoek; N. Lauret, Bocholt (D.l; L. J. Bekker, Terneuzen; F. F. J. Beghijn, Sas van Gent; W. de Feber en P. Riddering, Sluiskil; A. M. Bcntschop-Knook, Nieuw- vliet; T. L. C. Verschuren. Sluis kil: A. W. de Bokx, Sluiskil; L. Dieleman, Hoek; J. Dieleman, Terneuzen; J. Helmendaeh en M. de Jonge. Hoek; B. B. J. d'Hont, Hontenisse; J. van Haele en B v. d. Walle. Terneuzen; A. Kor- stanje, Oudelande; M. de Jonge en M. Lensen. Terneuzen: R. Sloek, Westdorpe; P. J. M. van Roemhurg. Zuiddorpe; R. R. ,T. Rotthier, Terneuzen en C. W. da Visser, Sluiskil. Openbare ULO: R. .T. Vroegop, Terneuzen; E. M. Lijbaart; M. M. Lijbaart, Biervliet; L. I. Elve, Terneuzen; R. A. Vermeulen, Eindhoven; M. Dierik, Breskens; P. J. de Fouw, Terneuzen en A. de Groot, Ter neuzen. Landbouwhuishoudschool S. Vergouwe, Hoek; J. Diele man, Terneuzen; L. Meertens, Hoek; C. v. d. Berge, Terneuzen; E. A. Maas, Terneuzen; A. F. Schrijver, Goes; F. Rinkhout, Terneuzen: C. de Kraker, Ter neuzen en M. A. Grootjans, Ter neuzen. Christelijke ULO: G. Verhoef, Zaamslag; A. v'oogd, Middelburg; W. A. de 3okx, Hoek; J. D. Willemsen, Terneuzen; J. de Fouw, Hoek; C. T. van Langevelde, Terneuzen; T. D. Dieleman, Zaamslag; C. verste, Terneuzen; J. A. Maris, Zaamslag; A. L. Kaijser, Terneu- A. M. Becht, Terneuzen; M. de Graaf, Dordrecht; J. Kor- tanje, Terneuzen; M. Hamelink, !j Terneuzen en A. H. van 't Hof, Si Voorburg. R.K. ULO-school: P. A. Cornells, Philippine en Th. A. M. Verstraete, Hoofdplaat. Openbaar Lyceum: E. Korstanje en L. A. de Doel der, beiden te Terneuzen. Lagere school A: P. F. Bosscher, C. J. van Cleemputte, J, J. de Doelder, ,T. A. Riemens, J. Oppeneer, M. A. Stoffels, C. L. Dooms, J. de Kun- der, J. J. Siereveld en J. M. Doorns, allen te Terneuzen; O. Jansen, Middelharnis; M. de Vlieger, Delft; J. Doorns, Hoek en E. C. Schrijver, Goes. R.K. Meisjesschool: P. M. P. Hofman, L. Pieters, E. de Nijs, D. Goossens, B. Fer- mont en E. Hofman, allen te Terneuzen; A. Wijffels en B. Willems. beiden te Sluiskil. Hervormde school A. Steketee, A. Faas, R. Kou- deburg. M. Willigenburg, W. Muilwijk, J. Meyer, N. van Dix hoorn, L. Lensen, S. de Zeeuw, B. van 't Hof, Ch. Boland, A. de Putter, M. Staal, A. Oele, J. M. Bliek, H. Berrevoets en R. de Vriend, allen te Terneuzen, en L. C. Pladdet, Zaamslag. Christelijke lagere school: L. Visser, N. Scheele en P. F. Scheele, allen te Terneuzen. R.K. Jongensschool: M. v. d. Vliet, R. de Waal, D. Faas, D. Willems, C. van 't West einde, F. J. Bakker, E. Voerman en J. Vonk, allen te Terneuzen. BOSCHKAPELLE. Een „geslaagde" familie. De heer J. Dobbelaar slaagde te Rotterdam voor het examen .sterkstroommonteur V. E. V.; dc heer G. Dobbelaar slaagde te Bergen op Zoom voor het Mulo examen en de heer Th. Dobbe laar slaagde te Goes voor het examen Basis Nijverheidsonder wijs. MIDDELBURG Onderzoek naar publikatie geheim rapport. De Rijksrecherche stelt, ln op dracht van de substituut-officier van Justie te Middelburg, mr. T. Lebret, een onderzoek m naar de wijze, waarop het rapport over het beleid van B. en W. van de gemeente Goes door een aantal bladen kon worden gepu bliceerd. Dit rapport werd door een commissie uit de Goese- raad samengesteld doch de raad heeft het tot dusver nog niet vrijgegeven voor publikatie. SLUISKIL. E xam en -Bed rty f stech nicus. Te Arnhem slaagde voor het PBNA-examen Bedrijfstechnicus (le gedeelte), de heer S. C. van der Meulen, alhier. STOPPELDIJK Plaatselijke film. Op initiatief van de R. K. ge mengde zangvereniging zat een plaatselijke film worden ver vaardigd. Deze film zal naast het karakteristieke van het dorp vooral ook de inwoners laten zien, want het oog van de came ra, wordt speciaal op hen ge richt. Bij dc verte ning van de film in het komend winfersei- door KARL UNSELT HOOFDSTUK II. Een generaal, een minister en een commissaris. De Russische generaaf Koslov gaf een klein feestje. Ministers, hoge functionarissen van de par tijen en bestuursautoriteiten wa ren uitgenodigd. Vrouwen en meisjes in hagelwitte jurken ruimden de hoefijzervormige ta fel op, terwijl de gastheer zich met zijn gasten in een aangren zend vertrek terugtrok. Daar wa ren koude buffetten gereed ge maakt. De ver:-ukkelijkste deli catessen uit de Sovjet-Unie wa ren er te krijgen: kaviaar in overvloed, vis waarvan hel rose vlees smolt op de tong, wijn uit de Kaukasus en champagne van de Krim, heerlijke sinaasappels uit de warme streken rond de Zwarte Zee en niet te verge ten wodka, meer dan een Duitse maag kon bevatten en verwerken. De generaal, een stevige, ge drongen gestalte met een glad geschoren schedel, was een en al jovialiteit. Bij iedere stap die hij deed rinkelden op zijn olijfkleu- ï'igë borst zachtjes de onderschei dingen ei d" 'ede rode gene- raalsbies op zijn broek stak fees telijk af bi.i al hel zwart waar zijn gasten in gekleed gingen. In een hoek, niet ver van de dubbele, geopende deur. die het gezicht op de verlaten tafel vrij liet, leunde de Duitse minister Bertold Ltidecke tegen de muur en keek peinzend naar het gedoe om hem heen. Hij was een man van vijftig jaar, onopvallend, bij na eenvoudig gekleed. Hij was een beetje vermoeid van het rij kelijke en zware maal. Hij vond het op dit ogenblik prettig, zich door niemand gadegeslagen te voelen. Minister Ltidecke dacht aan zijn neef, de fabrikant Georg Ltidecke. aan de overkant uit West-Beriijn. want die vormde een kleine schakel in een keten, die hij als minister van economi sche zaken in de hand had nóg in de hand had. dacht hij bezorgd en een beetje bevreesd. Een keten? Ach, eigenlijk was het maar een band, een dunne band, die onder meer ook tot in West-Beriijn reikte en waarvan hij ieder ogenblik vreesde, dat hij zou worden verbroken. Hij werd opgeschrikt uit zijn gedachten door een stem: gene raal Koslov stond voor hem. „Wel. mijn vriend de minister waarom zo eenzaam?" Koslov sprak tamelijk goed Duits en be diende zich bij een gesprek maar zelden van een tolk. Lüdecke liet zijn gemakkelijke houding varen en glimlachte. „Ik probeerde een beetje te be komen van de maaltijd, gene raal," zei hij. „Het was voor een „Normalverbraucher" veel te goed." De generaal kneep het linker oog dicht. „Nou, nou, ministers leven toch beter dan „Normalverbraucher". Hoe komt u daar anders aan?" En met zijn wijswinger tikte hij op hot embonpoint van de mi- ter. „Dat, generaal." verdedigde Lüdecke zich, „is gewoon een ziekte. De gal is niet in orde. Te veel moeilijkheden gehad." Hij sprak met korte zinnetjes, even als de generaal, om zich voor zijn gastheer beter verstaanbaar te maken. „Och, daar moet u zich toch niets van aantrekken. Moeilijk heden? Het leven is mooi....", hij wierp snel een blik om zich heen en voegde er zachtjes aan toe: „en zo kort, prrroost, besté vriend." Generaal Koslov hief plotseling zijn glós op en dronk hem toe. „Nast drowje" „proost, ka meraad generaal", zei Lüdecke met bijzondere nadruk en dronk eveneens. „Wij altijd goede vrienden blij ven, minister." „Ik wil het hopen." merkte Lü decke voorzichtig op en glim lachte flauwtjes. „Hoezo: hopen? Waarom niet weten?" De koude ogen van de generaal namen hem scherp op uit smalle spleetjes. „Men moet mij niet erg, gene raal," zei Lüdecke zachtjes. „Poe. Moet u zich niets van aantrekken." Hij kwam dichter naar de minister toe en liet zijn stem dalen. „Mij ook., verschil lende niet van mij houden." Toen liqt hij zijn stevige, boerenhand zien. „Hier sterk voor vrien den. Vijanden krak!" Hij bal de de hand tot een vuist en maakte er een draaiende bewe ging mee. „Zo ook doen met vij anden van m'n vrienden," troost te de generaal zijn gast. Lüdecke nam die troost een beetje afwezig in ontvangst. Zijn aandacht werd afgeleid. Hij voel de met bijna lichamelijke onbe hagelijkheid dat hij werd gade geslagen. Langzaam keek hij om zich heen en plotseling kromp hij ineen. Aan het eind van het vertrek zag hij een man, die hem en de generaal met starre blik stond aan te kijken. Lüdecke herkende dr. Hager, de leider der controlecommissie in het centra le bestuur, dus een soort opper- commissaris. Hager was de man, die met één pennestreek, met één enkel woord zijn bestaan kon vernietigen. Hij was een van de gevaarlijkste mensen die hier aanwezig waren. Die had hem dus op de korrel genomen. De minister huiverde. Op het ogenblik dat Hager be merkte, dat Lüdecke naar hem keek, deed hij alsof hij zich voor een paar mensen vlak bij hem interesseerde. (Wordt vervolgd.) zoen zal men daardoor r'amilel. bekenden en zichzelf op hot witte doek kunnen zien, hetgeen ongetwijfeld een aparte bekoring heeft. VOGELWAARDE. Woningbouw. Naast de reeds aanbestede woningwetwoningen zijn aan de gemeente uit het contingent I960 nog vier woningen toeg wezen. Deze eztra toewijzing houdt ver band met de vestiging van cru textielbedrijf in onze gemeente. ZAAMSLAG Enthousiaste vogelvriend. Hoog tegen de gevel van de heer Buijze te Zaamslag bouwde een huiszwaluwenpaar zijn nest en na enige tijd bemerkte de op lettende voorbijganger aan hot onophoudelijk aan- en afviie ;cn der ouden dat er jongen in het nest lagen. Een schooljnogcn wilde daarvan het bewijs wel eens zien en hij vernielde met één zijner stelten het nest. Vijf jonge zwaluwen lagen op het trottoir. Dit was het resultaat van de af te keuren daad. van de knaap. Siem Buijze, de 10-jarige zoon van de kapper, dacht er anders over. Zijn vader, lid van de vogelwacht, had hem anders ge leerd. De jongen ontfermde zich over de vogeltjes en ging er mee naar de voorzitter van de vogel wacht Oost Zeeuws^Vlaanderen, de heer F. Haak. Maar deze kon hem weinig troost gBVen. Het is immers ondoenlijk voor een jon gen van 10 jaar zoveel vliegjes en mugjes te vangen dat hij daarmee vijf jonge zwaluwen in het leven zou houden. Maar dc voorzitter, een vindingrijk man op dit gebied, adviseerde Siem de vogels in een kartonnen doos te doen en deze tegen de muui- te hangen. Misschien kwamen de ouders dan wel terug. Ongeveer de gehele buurt was er mee gemoeid om de doos hoog tegen de gevel op haar plaats te krijgen; maar het lukte. En even later kwam het ouderpaar aan gevlogen en gingen rustig door met het voederen van hun jon gen. Vergadering afd. Oost Zeeuws- Ylaanderen der B. T. B. In het hotel Van der Veke hield de C. B. T. B. Oost Zeeuws-Vlaan deren haar jaarvergadering. De voorzitter, de lieer P. van Hoeve, opende de vergadering door een gedeelte voor te lezen uit Joel 2 en ging voor in gebed. In zijn openingswoord wees hij op de verhouding industrie en landbouw; de economische wel vaart in de industrie kunnen wij aflezen op de voorlaatste blad zijde van de grote dagbladen. Wij vragen ons af waarom de grote industriëlen zo tegen uitbreiding van landbouwgronden zijn, waar aan door het l ijk subsidies wor den verleend. Hij herhaalde de woorden van de oud-minister van Landbouw dr. Mansholt, die als voorzitter van een Europese commissie in Rotterdam dit voorjaar een felle aanval deed op de meelfabrikanten. Dr. Mansholt heeft daar ge zegd: ..dat de ontwikkeling bui ten de landbouw sneller gaat dan op het platteland en meende dat de laatste groep best wat kan gebruiken van de grote rest". Daarna volgde de afwerking van de uitgebreide agenda, en was het woord aan de secretaris, die de vergadering nog mede deelde dat de C. B. T. B. een be- drijfsverzorger heeft, die tijde lijk het bedrijfshoofd kan vervan gen, en indien nodig aangevraagd kan worden bij de Zeeuwse C. B. T. B. in Goes. Uit het jaarverslag van de penningmeester bleek dat er een goed slot is; evenzo uit het ver slag van het hoofd van de land bouwschool. De commissies, die de boeken hebben nagezien advi seerden dan ook tot goedkeuring. Na de pauze kwam de statu tenwijziging aan de orde. welke na behandeling werden goedge keurd. De aan de beurt van aftreding zijnde heren H. de Jonge, K. de Koeijer en L. de Regt. werden herkozen. De voorzitter dankte de verga dering voor de vlotte afwerking van de agenda en verzocht de heer De Kraker voor te gaan in dankgebed. Dezer dagen Uad pen onderhoud met S. van der Woudc, h dé (fud-tes tarnen ttsi schap aan do rijksur Groningen .die kort rug is gekeerd van reis daar Jordanië, reis mocht de hoo subsidie van de Ncd ganisatie voor zi schappelijk onderzo gen.' In het begin van houd vertelde pro Voude dat het doel was om zich op dc h< len van de huidige t Bijbelse archaeologic lige Land cn in het b de bekende rollen v Zee tc bestuderen. T de tijd had de i.oogit alleen Jordanië bezo VWft de rollen v; Zee betreft, zo ven Van der Woudc, kan den, dat dc uitgave het „Palestine Ar Museum" (Rockefellc tCi Jeruzalem steeds vihdl. Het gaat hierb een groot aantal voornamelijk van de het Oude Testament déring van Esthher testamenlische apocr namelijk Henoch, Ji Tobith. Onder de fra vinden zich recensie eerder bekende buite geschriften a- v Famascus-geschrift n dceltcn van tot dus kende teksten. Gene riaal aal vooral een bijdrage kunnen 'evc tekstcritiek van. liet ment. Er zijn narpei lende Hebreeuwse inenten gevonden, tekstrecensie als „V> de Septuaginta, eje C laling van het Oude mag worden aangczii De waardering voer ginta uit tekstcritis zal daardoor zeker halve de gcschiedei latere Jodendom zal c critick van liet Oude herzien dienen te'woi Belangrijk zijn ooi van grot elf, die de bij hoge uitzondert! getoond. Deze om psalmrol, grote fragn Leviticus, een Job-pa beschrijving van het ruzalem cn Voorts fragmenten, o.m. r an Deze rollen zulle niet gcjSÜ^gecrd wt dat oeilHÉiifclandse pclijke instelling of ze heeft aangekocht Dc koper krijgt d recht Van publicatie, vinden zich nog ge; handen van de Ecdou van de inhoud onbe die alleen aangekoc worden als er een g op tafel komt. Het is hoogst oi ic moeten constat de hoogleraar, dat en-politieke moeili publikatie van dez kc geschriften hé WAT ER VAN l WERD in liet eerste half.ia de periode 3 januari 25 juni i heeft de n kende industrie 3,1 melk van dc veehoud gen. In de overccnki iodc van 1959 was c ton. Het vetgehalte deld. 3.69 procent teg cent vorig jaar. 1 werd ook melk ve poeder) kregen de f beschikking over 3 tegen 2.844.151 ton De voornaamste be van deze melk (ir cijfers vorig jaar tuss waren.: kaas en i (32,5), consumption- pap, vla, yo'irghurt e binnenland 25,6 (28,6 dei 20.9 (15,3). ge< melk 13,8 (13,7). te aan veehouders 5.1 1,7 (1.3). consumptjt sumpt iëmelkprodukte voor uitvoer 1,1 (1,3) CHINESE Ré UITZENDIN VOOR INDO „ONDULDB? In een bekendmaki Indonesische leger is meegedeeld dat de de anti-Indonesische zendingen van radio duldbaar geworden meldt „Antara". De communistisch! gen begonnen kort nesië vorig jaar aan de buitengebieden del te drijven. De Indonesische re volgens berichten keren officieel gc tegen deze xadio-u maar tot nu tde heb nezen geen verzoene gedaan.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2