RUWA IN DE GREEP VAN DE ANGST RIBBEN3 Tweede extra vlucht terug uit Brazaville Vrijspraak voor Pohlmann Radio en Televisie HANDELSONDERNEMING Luxe dozen Post Zwitserse Knorr koks werken samen met 600 Nederlandse huisvrouwen voor uw fijnste soep Donderdag 14 juli 196G VERF VVestkolkstraat 44 TEF-NEl) ZEN LAKVERF Speciaal voo' buiten. Iets aparts! N.V. v h Firma P. J. van de Sande Noordstraat 55, Terneuzen Donderdag 14 juli I960 DE VRIJE ZEEUW, Pagina 9 Gisterochtend om elf uur is de tweede extra KLM-machine, die [vluchtelingen uit Brazzaville gehaald heeft, op Schiphol aange- I Komen. In Brussel waren de Belgische vluchtelingen uitgestapt, op F Schiphol kwamen nog slechts vijf vrouwen aan. Onder hen bevond zich de 22-jarige Madelaine Peters, een in I Kenia geboren jonge vrouw, die huilend haar Nederlandse schoon- I ouders in de armen viel. Dat waren de heer J. J. Zegers, algemeen I vertegenwoordiger van de KLM in Karachi en zijn echtgenote, die met verlof in Nederland zijn. Hun 24-jarige zoon, Robert Peters, is in Leopoldstad bedrijfsleider van de Amerikaanse firma Arrow International, die overhemden fabriceert. Rob Peters ontmoette Made laine, die al twaalf jaar in de Kongo woont en van Engelse afkomst is, enkele jaren geleden in de Kongo. f Zaterdag j.l. is Madeleine uit Leopoldstad gevlucht. Met be- hulo van twee vrienden paste haar man een ware krijgslist toe. „Vrijdag ging er geen boot meer over de rivier naar Brazza ville", vertelde Madeleine op Schiphol. „Zaterdag waren de veerboten tjokvol en ik kon er niet opkomen. Wel konden wij de jachthaven bereiken, waar mijn man een motorboot had liggen. Maar telkens als wij pro beerden met die boot de haven uit te varen, werden we door zwarte soldaten bij de uitgang bedreigd met machinegeweren. Zij richtten de lopen op ons". Toen besloten Rob en Madelei ne Peters de hulp in te roepen van twee blanke vrienden. Een van hen begeleidde samen met Rob Madeleine naar de boot, na dat ze allemaal een badpak had den aangetrokken. Tevoren had den ze een koffer met kleren in het bootje verstopt. De tweede vriend gespte waterskies aan en stelde zich achter de boot op. Vervolgens joeg de boot snel naar de uitgang van de jacht haven met de tweede vriend op de waterskies er achteraan. De militairen op de kade waren door dit schouwspel zo verbluft, dat zij de boot met de waterskier toestonden de rivier op te gaan. Ze kwamen rakelings langs een eivolle veerboot, die juist naar Brazzaville vertrok. „Natuurlijk oefenden de men sen op die boot hevige kritiek op ons uit", zei Madeleine. „Wie ging nu op een dag als deze rus tig waterskiën alsof er niets aan de hand was". Ze bereikten vei lig de overkant en Madeleine ver trok dinsdag met het KLM-vlieg- tuig naar Europa. Haar man ging met de twee vrienden in de boot naar Leo poldstad terug. „Voor de blanke mannen is er niet zo heel veel gevaar", zei ze gisterochtend. „Die worden wel met rust gelaten, hoewel zei tel kens op wapenbezit gefouilleerd worden. Maar voor de vrouwen is het er levensgevaarlijk. Ze worden bij honderden aange rand. Wat de mannen aangaat, er werd zaterdag door de radio medegedeeld, dat er nog maar voor drie dagen voedsel zou zijn. Geen enkele dienst functioneert er meer. Er wordt helemaal niet meer gewerkt. Alles ligt stil. Het is een verschrikkelijke chaos." Madeleine was met haar man en de twee vrienden herhaaldelijk door zwarte Kongo-soldaten aan gehouden. Sommigen van hen waren uiterst geschikt. Enkele meters verder troffen ze dan weer iemand die bijzonder onbe schoft optrad. Er was geen peil op te trekken. „Het was natuurlijk onzin om ons in dat motorbootje niet te laten vertrekken", zei ze, „maar zo was het nu eenmaal. De ge wone veerboten vertrokken im mers ook met honderden vluch telingen naar de overkant. Waar om mochten wij dan de jachtha ven niet uit? Gewoon treiterij." Velen van de negersoldaten, die hen aanhielden, hadden bloeddoorlopen ogen, zei ze. Het avontuur en de drank gaven hun een bezeten aanblik. Het waren allen leden van de „Force Publi- que". „Gewone politie is er niet De rechtbank van Frankfort I heeft Heinz Pohlmann vrijge- I sproken van moord op de prosti- I tuee Rosemarie Nitribitt. De of- I f icier van Justitie had levens- k lange gevangenisstraf geëist. Op grond van aanwijzingen had de officier gemeend te moe ten concluderen dat Pohlmann de moordenaar van „das Mad- chen Rosemarie'' is. Maar de 3 rechters en 6 juryleden spraken Pohlman vrij wegens gebrek aan I bewijs. Zij die bijzonderheden over de I carrière van Rosemarie of ont- I hullingen uit het „zwarte boek- I je" met de namen van haar vrienden hadden verwacht, zijn bedrogen uitgekomen. Dag in dag uit heeft het publiek zich I voor de tribunes verdrongen I gisterochtend waren de eerste I belangstellenden al om zes uur I bij de rechtszaal maar de rechtbank heeft de kwestie so- ber behandeld. Toen de president het vonnis I uitsprak, sprongen Pohlmann de tranen in de ogen. Enkele minu ten verborg hij zijn gezicht ach ter het beklaagdenbankje, ter wijl jongelui op de publieke tri bune een gejuich aanhieven. Pohlmann is met dit al nog geen vrij man geworden. Hij zal waarschijnlijk weer naar de ge vangenis van Bernau am Chiem- see teruggebracht worden waar hij reeds vijf van de zestien maanden heeft uitgezeten waar toe hij verleden jaar wegens dief stal en verduistering veroor deeld werd. Dan staat hem nog een nieuw proces te wachten wegens bij herhaling, dat hij na de dood van Rosemarie en na zijn vrijlating uit de eerste hech tenis begaan zou hebben. De verdediger van Pohlmann zei de kosten van het proces die nu door de staat gedragen moe. ten worden, op ongeveer zeshon derdduizend mark te schatten. Bij het weergeven van de over wegingen die tot de vrijspraak leidden liet de president van de rechtbank uitkomen dat het, zo lange tijd na de moord, voor het gerecht zeer moeilijk was om nog achter de waarheid te ko men. De aanvankelijk zo wan trouwige Rosemarie had talloze kennissen gehad en was zeer slordig met haar sleutels omge sprongen. Mede daardoor was het moeilijk om de identiteit van de moordenaar vast te stellen. Ook over het geld dat zij in huis had bestond geen zekerheid. De met bloed bevlekte panta lon, die Pohlmann verstopt had, kon volgens de rechtbank, ge zien de andere omstandigheden, niets met de moord te maken ge had hebben. Het pakje waarin Pohlmann volgens de aanklager geld naar zijn kleermaker ge bracht zou hebben alvorens zich bij de politie te melden, werd door de rechtbank als een zwak ke aanwijzing beschouwd. meer. Die zwarte soldaten wan de „Force Publique" zijn nota- bene de enigen, die eigenlijk tot taak hebben de blanke burgers en met name de vrouwen, tegen zwarte burgers van de nieuwe staat te beschermen. In plaats daarvan zijn zij aan het aanran den geslagen.'' Haar schoonouders keren bin nenkort naar Karachi terug. Madeleine zal dan met hen mee gaan, in afwachting van de ont wikkeling in de nieuwe Kongo- staat. Een andere passagiere was mej. M. A. Pierik, afkomstig uit Terborg in Gelderland, doch nu woonachtig in Den Haag. Zij was veertien maanden ge leden naar Leopoldstad vertrok ken, waar ze als kinderjuffrouw bij een Belgische familie in dienst trad. „Ik ben eigenlijk geen vluchteling," zei zij, „want ik zou toch al met deze Belgische fami lie naar Europa terugkeren. Zij zijn met hetzelfde vliegtuig mee gegaan en in Brussel uitgestapt." De Belgische ambassadeur F. X. J. M. G. baron van der Straten- Waillet, was gisterochtend op Schiphol aanwezig. Hij poogde de aangekomen vluchtelingen moed in te spreken en onderhield zich geruime tijd met hen. Na mens de KLM was de plaatsver vangend president-directeur, drs. E. H. v. d. Beugel, aanwezig. Voor alle vijf vluchtelingen, die gisterochtend aankwamen, gold opnieuw het zelfdeZij had den nauwelijks iets kunnen red den en kwamen vrijwel zonder bagage in ons land aan. SCHEEPSBOTSING BIJ LONDEN Ter hoogte van Erith, een ha ven bij Londen, heeft zich gis terochtend een gecompliceerde scheepsbotsing voorgedaan waarbij drie Engelse en twee Russische schepen waren betrok ken, aldus bericht Lloyd. De Russische schepen waren de „Unja" C1.432 ton) en de „Kara" (2.325 ton). De „Unja" heeft midscheeps aan bakboord zijde zware averij opgelopen. Van de drie Engelse schepen die bij de botsing waren betrokken, de „Coral River" (7.775 ton), de „Bearwood" (3.395 ton) en de „Foreland" (1.870 ton) is slechts de „Coral River" licht bescha digd. ,Weer een lijk gevonden aan oever van de Parana in Paraguay Aan de Argentijnse oever van de Parana die de grens met Pa raguay vormt, is dinsdag weer een verminkt lijk gevonden. Het was het elfde stoffelijke over schot dat in drie weken tijd werd geborgen. In Buenos Aires legt men verband tussen deze vondst en berichten uit Asuncion, dat de regering van Paraguay krachtig optreedt tegen guer rillastrijders die sinds zes maan den de troepen van president Stroessner bestoken. De minister van Binnenland se Zaken van Paraguay deelde maandag mee, dat de opstande lingen „totaal zijn geliquideerd". Zij hadden geopereerd onder lei ding van „het internationale communisme, waarbij gebruik was gemaakt van de techniek van Fidel Castro van Cuba." 6) if door Ar KARL UNSELT (Nadruk verboden.) Vyf Algerijnen ter dood veroordeeld Een Frans militair gerechts hof in Rennes, Bretagne, heeft vijf Algerijnen wegens moord op twee landgenoten en poging tot moord op een derde ter dood ver oordeeld. De vijf zouden lid zijn geweest van het bevrijdingsfront. Voorzichtig zette mevr. Braun het blad op de tafel neer en keek Grabert verbaasd aan. „Hoezo?" „Ik krijg de indruk, dat mijn aanwezigheid uw dochter hin dert." „Onzin", antwoordde moeder Braun beslist en zette de koffie kan en de kopjes .op tafel. „U komt uit krijgsgevangenschap, hebt geen onderkomen meer en geen ouders, en dan is het niet meer dan mensenplicht, dat wij u als buren daarover heenhel pen. Of mijn dochter dat prettig vindt of niet, daar blijft u bui ten. Voorlopig heb ik hier nog wat te vertellen. U bent mijn gast en niet die van Trude. Zo, gaat u nu maar weer zitten op de sofa, meneer Grabert en maak het u een beetje gemakkelijk. En jij" zij keerde zich half tot Trude, „jij gaat naast hem zit ten. Nu direct." Braun schonk zijn vrouw een bewonderende blik en knikte toen tevreden voor zich heen. Aarzelend duwde Grabert zijn bundel in de hoek van de sofa om plaats te maken voor Trude en keek terluiks in haar rich ting De terechtwijzing van haar moeder scheen haar gevoelig ge raakt te hebben, want haar ge zicht stond op onweer. Zij beet op haar onderlip en scheen, on danks de moederlijke tegenstand een nieuwe aanval voor te be reiden. „Zo", zei mevrouw Braun, toen zij klaar was met dekken. Zij beduidde Grabert toch te gaan zitten. Het resultaat van een goede opvoeding belette hem evenwel te gaan zitten, voordat mevrouw Braun en Trude hadden plaats genomen. Trude scheen eindelijk een uit gangspunt voor een nieuwe aan val gevonden te hebben. „Wilt u eigenlijk hier in de democratische sector blijven?" vroeg zij ineens en keek hem uit dagend aan, „of geeft u er de voorkeur aan, naar de overkant bij de oorlogsophitsers te gaan?" „Wel heb ik van m'n leven", riep haar moeder uit, „i3 het nou haast afgelopen?" „Ik kan niet zeggen, dat u me bijzonder aanmoedigt, juffrouw Braun", antwoordde Grabert ernstig, „om hier bij de vrienden (Advertentie) Zwitserse Knorr-kok Elke Knorr-specialiteit is van tevoren gekeurd door 600 Nederlandse huisvrouwen. En aangepast aan èl hun wensenU hebt dus de garantie, dat u krijgt wat u toekomt: „fijne-keuken" soep en complimentjes voor uw kookkunst! Proef wat Knorr-kwaliteit betekent. Proef mórgen Knorr Heldere Groentesoep. Geuriger, lekkerder! Zondag-soep voor elke dag! Knorr soep smaakt altyd naar mcér! Keuze genoeg: Heldere Groentesoep - Kippensoep Speciaal - Edelpreisoep - Schotse Boerensoep - Vermicellisoep: 58 ct Tomatensoep - Champignonsoep - Aspergesoep - Ossestaartsoep - Groentecrème Speciaal - Erwten soep - Minestrone soep: 68 ct Bereid door Cosmonda Voedingsmiddelen N.V., Loosdrecht, in licentie en onder controle van Knorr A.G, Thayngen-Zwitserland, die de recepten onder exclusiviteit heeft afgestaan. Voormalige Westduitse officier voor Oostduitse t. v. De Oostduitse televisie heeft haar kijkers dinsdag kapitein Von Gliga voorgesteld, die zo werd gezegd, als adjudant van de Westduitse luchtmacht, Kammhuber, kennis heeft kun nen nemen van „aanvalsplannen van Westduitse militaristen" tegen Oost-Duitsland en andere Oost-Europese landen. Von Gli ga is, aldus de televisie, naar Oost-Duitsland overgelopen, evenals enige tijd geleden de Westduitse voorlichtingsofficier Winzer. Deze officier is vorig jaar als officier ontslagen omdat geble ken was dat hij onjuiste inlich- van de vrede te blijven. Ik vind het klimaat hier maar erg on gemoedelijk. Het is net als onder dienst." „O, 't is veel erger", mopperde mevrouw Braun en duwde hem eindelijk op de sofa. „Ik kom zo", mompelde Trude en ging de keuken in. „Die komt niet meer terug", dacht Grabert. „Jammer. Ik had graag gezien dat zij ook nog eens naast me zat." „Ja, ja", zuchtte mevr. Braun, terwijl zij hem inschonk, „zo gaat het hier. Gaat u maar ge rust weg. Hier gaat u ook maar door de mangel, net als alle jon ge mensen." „Maar hier hoor ik immers thuis, mevrouw Braun", zei hij zachtjes. „Ik ben hier in de straat geboren, ben er opgegroeid." Zij schudde echter zorgvol haar grijze hoofd. „Nee, nee. Zo is dat niet meer. Zo'n straat is geen plekje van vroeger meer. Het is gewoon een van de vele straten, die naar Moskou leiden. Daar is nu ons nieuwe vaderland. Zo, nu drink maar eens een kopje koffie en eet maar zoveel als u wilt." Grabert moest zich geweld aan doen, om langzaam en netjes te eten, alhoewel hij een bijna pijn lijke honger voelde. Als hij al leen geweest was, zou hij de bo terhammen verslonden hebben. Maar hij voelde zich haast over mand door dankbaarheid en ont roering. Daarom begon hij hape rend to vertellen, hoe gelukkig het hem gestemd had, enkele uren na zijn thuiskomst al met een mensen ontmoet te hebben, die tingen had verstrekt over zijn persoon. Volgens deze officier bestaan al sedert 1957 plannen voor leve ring van atoomwapens aan de Westduitse strijdkrachten. Betoging van Mexicaanse studenten De Mexicaanse politie is dins dag in de stad Mexico met traan- gasbommen en gummiknuppels opgetreden tegen een rumoerige menigte van duizend met Cuba- sympathiserende studenten die een Amerikaanse vlag wilden verbranden. De politie redde de vlag en arresteerde zes studen tenleiders. Velen liepen bij de botsing lichte verwondingen op. Mevrouw Braun die een goed gehoor had begreep on middellijk waar hij heen wilde ën onderbrak hem. „Laat u dat toch, meneer Gra bert. Ik weet wel, wat u zeggen wilt. Maar eet liever, dat is ge zonder." „Vind ik ook", viel Braun haar bij en smeerde ook voor zich zelf, voor de gezelligheid, zoals hij zei, een snee brood, wat zijn vrouw met afkeurende blikken gadesloeg. „Maar.dat is immers ech te koffie?" riep hij uit, terwijl hij zijn gastvrouw aankeek, zo als een kleine jongen naar het Kerstmannetje kijkt. Moeder Braun bloosde er even van. „Die is van de overkant, van mijn zuster. Zij komt ons dik wijls bezoeken. Maar dat wordt ook met de dag gevaarlijker." „Dan had u hem ook voor een betere gelegenheid moeten be waren", zei Grabert verlegen. „Och nee, praat er toch niet ov«r", vond mevrouw Eraun. „Is er nu iets beters dan een thuis komst?" De beide Brauns knikten el kaar toe en glimlachten. Gra bert voelde zich aangedaan, Hij zat hier bij die twee, alsof hun bloedeigen zoon was terugge keerd. Een weldadig gevoel beving hem en terwijl hij heimelijk luis terde, of Trude misschien toch nog uit de keuken terugkwam, dacht hij: „Het is eigenlijk bijna net als thuis." (Wordt vervolgd.) VRIJDAG 15 JULI HILVERSUM I: 7.00 Nws.; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws.; 8.18 Gram.; 8.30 Voor de jeugd; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gram.; (9.35—9.40 Waterst.); 10.00 Dit en het andere, lezing; 10.05 Morgen wijding; 10.20 Metropole-ork. 11.00 Voor de kleuters; 11.15 Klavecimbel-recital; 11.40 Or gelspel; 12.00 Lichte muz.; 12.20 Regeringsuitz.; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Gram.13.00 Nws.; 13.15 Meded. en gram.; 13.25 Lichte muz.; 13.55 Beurs- ber.14.00 Pianorecital14.30 Boekbespr.; 14.50 Holland Fes tival 1960: Carillonbespeling; 15.05 Gevar. progr.16.00 Gre pen uit de muziekgeschiedenis, muzik. lezing; 16.30 Voor de zieken; 17.00 Vragenbeantw. voor de jeugd; 17.25 Voor de toeristen; 17.50 Act.; 18.00 Nws.; 18.15 Polit. praatje; 18.25 Tour de France; 18.35 Lichte muz.; 19.00 Voor de kind.; 19.10 Lichte muz.; De stad nu, reportage; 19.45 Op bezoek bij anderen, vraaggespr.20.00 Nws.; 20.05 Intern. Union of Lib. Christian Woman, lezing; 20.10 Verborgen eenheid, lezing; 20.20 Zang en piano; 20.35 De mens en zijn werk, lezing; 20.50 Benelux, lezing; 21.00 Tour de France; 21.10 Vakantieprogr.; 22.15 Buitenl. weeroverz.; 22.30 Nws.; 22.40 Zorg om de mens, gesprek; 23.00 Soc. nws. in Es peranto; 23.10 Gram.; 23.55 24.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws.; 7.13 Gram.; 7.30 Een woord voor de dag; 7.40 Gram.; 8.00 Nws.; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Gram.; 9.40 Voor de vrouw; 10.15 Gram.; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Gram.; 11.15 Voor de oudere luisteraars; 12.00 Pianorecital; 12.30 Land en tuinb. meded.12.33 Gram. 12.53 Gram. of act.; 13.00 Nws.; 13.15 Blaasork.; 13.45 Gram.; 14.05 Schoolradio; 14.25 Gram.; 14.50 Filharm. ork.; 15.15 Voor dracht; 15.35 Gram.; 15.45 Me tropole-ork.; 16.30 Kamermuz. 17.00 Voordr.; 17.20 Vokaal ens.17.40 Beursber.17.45 Gram.; 18.00 Gewijde muz.; 18.20 Licht progr.; 18.50 Rege ringsuitz.; 19.00 Nws en weer- ber.; 19.10 Huismuz.; 19.30 Radiokrant; 19.50 Holland Fes tival 1960; 22.15 Rep. Eur. Oecumenische Jongeren Conf. te Lausanne; 22.30 Nws. en SOS-ber.; 22.40 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Kunst beschouwing; 23.5524.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.35 Lezing; 12.45 Gram.; 12.52 Koersen; 13.00 Nws en weerber.; 13.15 Orgelspel; 14.00 Gram.; 15.10 Muz. voor blaasinst.16.30 Gam.; 17.00 Nws.; 17.10 Gram.; 17.45 Idem; 18.00 Pianorecital; 18.10 Voordr.; 18.20 Voor de sold.; 18.45 Tour de France; 19.00 Nws.; 19.40 Gram.; 20.00 22.15 Gram.; 22.55 Nws.; 23.00 Voor de zeelieden. Televisieprogramma's NED. TV; 20.00 Weekoverz. 20.30 De toestand in de wereld, lezing); 20.45 Filmprogr.; 21.00 Progr. over de Koninklijke Ma rine; 21.30 Amerikaans amus. progr. VLAAMS BELG. TV: 19.30 Nws.; 20.00 Filmfragm. en filmnws.; 20.30 Eurovisie: Tour de France; 20.40 TV-spel; 22.15 Nws. en journ. NOG DRIE FRANSE STATEN IN AFRIKA ONAFHANKELIJK Nog drie Franse gebieden in Afrika Kongo, de Centraal Afrikaanse Republiek en Tsjaad zijn dinsdag onafhankelijk geworden. Zij hebben meege deeld, dat zij samen willen gaan in een „Unie van republieken van Midden-Afrika". De over eenkomsten werden in de resi dentie van premier Debré in Pa rijs getekend. Volgens waar nemers zal de onafhankelijkheid der drie landen volgende maand worden geproclameerd. Gabon, de overige staat van het voormalige Frans-equato riaal Afrika, heeft bekendge maakt, dat het buiten de voor gestelde unie zal blijven als het onafhankelijk is geworden. Maandag ondertekende Frank rijk soevereiniteitsakkoorden met Ivoorkust, Dahomey, Boven- Volta en Niger.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 9