zA/ i BUCK schilderzelfmet DE ONTWIKKELING IN KONGO Chroesjtsjef over het vliegtuigincident Nederlandse nota aan Cuba De Cubaanse klacht tegen Amerika Angst voor Cairo Peking en 4 MARGARINE en S! LEN MET RAMA ging ER REKLAME A.VAN DAMME KWALITEIT ON 2573 TERNEUZEN WOENSDAG 13 JULI 1960 16e Jaargang Nr 5032 - Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Ernstige incidenten in Matadi EISENHOWER: „GEEN AMERIKAANSE TROEPEN NAAR DE KONGO." KONGOLESE REGERING VRAAGT AMERIKAANSE TROEPEN Slachtoffers van de „koude oorlog" De conferentie over het staken van kernproeven Rode-Chinezen willen „vrijwilligerslegioenen" in Algerië laten strijden Arrestatie van Oostduitse agenten HET WEER Grandioze Opruiming RADIO de BUCK WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN m 1 m __L tijd vers, altijd smeuïg, -inter vlinderlicht smeer- eltend van smaak, maakt van zuiver plant- ndstoffen, de allerfijnste... •steToch kost Rama niet dan gewone margarine. zovéél meer voor Uw geld. ikje en proef nu 1 CENT PER PAKJE nde EN ANDE 2416 Dinsdag- en Woensdag- 500 gram Gehakt ƒ1,4® 500 gram doorregen Runderlappen 1,75 5G0 gram vet gezouten Spek 0,15 100 gram Boterham worst i 0,25 100 gram Gek. worst 0,251 SLAGERIJ Djjkstraat 16 Terneaze0 Telef. 2492 ^Yankertng by abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande RedsLCtie-3-di"®® Noordstrsat 55 57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Né 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 88150 Verschijnt dagelijks Advertentieprijs per mm 15 et; minimum fMS advertentie ƒ2.25. Rubriek Kleine Advertenties ïgéén handels advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adree Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur, DE PROVINCIES VAM KONGO 1^ V _.S cnrnAM De republiek Kongo heeft dinsdag de hulp ingeroepen van Amerikaanse hoepen om „in samenwerking met Belgische en I Konoglese strijdkrachten" de orde en rust te herstellen. Naar minister-president Eyskens dinsdagmiddag in de Belgische senaat verklaarde is het nog niet duidelijk, of dit hesluil moet worden beschouwd als een verzoek van de Kongolese regering of van enkele ministers in Leopoldstad. Het werd in ieder geval genomen in afwezigheid van de twee hoogste Kongolese leiders: president Kasavoeboe en minister-president Loemoemba. Zij waren uit Leopoldstad vertrokken op een toncUeis om te nachten de muitende soldaten van de Kongolese weermacht te bewegen hun opstand op te ge ven en sinds dinsdagochtend is geen enkel bericht over hun ver blijfplaats bekend geworden. Het enige dat men weet, is dat de minister-president van de maan dagavond onafhankelijk vei- klaarde provincie Katanga, Tsjombe. heeft geweigerd toe stemming te verlenen aan het vliegtuig van Loemoemba om in Elizabethstad te landen. I In België zelf deden de gebeur- I 'tenissen van de afgelopen dagen I in Kongo zich voelen door steeds sterker wordende geruchten I 'over onenigheid tussen de libe I rale en Katholieke ministers en I een dreigende kabinetscrisis. De aanleiding zou zijn de wens 'van de liberale ministers om Ionmiddellijk over te gaan tot de I erkenning van het onafhanke- Irlijke Katanga. Premier Eyskens sloot echter alle .twijfel daarover dinsdagmid- dag uit, toen hij in de Senaat tegen „valse geruchten" waar- - schuwde en zei: „Er is geen kwestie van een erkenning van de regering van Tsjombe. Des ondanks is het verheugend te vernemen, dat er een regering Is gevormd, die de orde tracht le herstellen." Het verzoek om Amerikaan se militaire hulp, die zou moeten worden verleend onder auspi ciën van de Verenigde Naties, had verstrekkende internationa le gevolgen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter. ge- *istte oen reis naar Canada af; radio-Moskou deed onmiddellijk j beschuldigingen horen over im perialistische en koloniale in- I menging in Kongo en in New York werd vernomen, dat set-re- taris-generaal Hammarskjoeld van de Verenigde Naties zich geraad maakte om nog dinsdag naar Leopoldstad te vertrekken. De Kongolese minister van Buitenlandse Zaken, Bomboko, die de afgelopen dagen wegens zijn moedig persoonlijk optre den door vele Belgische vluchte lingen lof is toegezwaaid, maak te in een radiorede bekend, wat de oorzaak is geweest van het verzoek om Amerikaanse mili taire bijstand. Hij deelde mede, dat „ernstige incidenten" in de havenstad Matadi de Oceaan haven van geheel Kongo sa menwerking tussen Belgische en Kongolese troepen tot herstel van orde en rust onmogelijk hadden gemaakt. Het is niet bekend, wat er pre cies in de havenstad is gebeurd. In Brussel, waar van officiële zijde werd medegedeeld, dat er een vijftiental gewonden onder de Belgische marinetroepen wa ren veroorzaakt, werden berich ten tegengesproken, dat de Bel gische troepen waren gedwon gen zich terug te trekken onder de druk van de Kongolese mui ters. „Het terugtrekken was be doeld onderhandelingen mogelijk te maken", aldus werd van offi cieuze zijde in de Belgische hoofdstad medegedeeld. Geen nieuws is vernomen over het lot van de honderden Bel gische vrouwen en kinderen, die volgens de berichten van de afgelopen dagen zich hadden ingescheept om naar België terug te keren. De schepen mochten echter van de muiters niet vertrekken. Politieke tegenstellingen in België over Kongo bleken ook dinsdagmiddag in de Senaat, die bijeen was gekomen om de maandagmiddag door de Belgi sche regering afgelegde verkla ring over de ontwikkelingen daar Ie bespreken. Zowel de fractieleider van de Christelijke Volkspartij, Desmot, als de leider van de socialisti sche oppositie, prof Rolin, dron gen er bij de regering op aan de acties van de Belgische militai ren in Kongo te beperken tot het beschermen van de bevol king. Be'den verdedigden ook het standpunt, dat er geen en- KIVU -ij TANGAN KASAL» J JIKA RHODESIE Het neerschieten van het Ame- utaanse vliegtuig boven de ter- atonale wateren van de Sow- jet ■Unie bewijst dat dc belofte F Eisenhower op de topconfe rentie deed de spionagevluch- k ten zullen worden gestaakt - L"feen ..ce.nt «aard is", aldus Chroesjtsjef 0p de persconfe rentie die hij dinsdagochtend in 5 net Ki emlin heeft gegeven l Chroesjtsjef zette in het kort uiteen dat op 1 juli. in hot ge. bied van het schiereiland Kola, een Amerikaans vliegtuig door een Sowjetjager werd neerge schoten, en dat de Sowjet-Unie bij de Verenigde Staten Enge- land en Noorwegen heeft eet>ro- I Eesteerd. f Namens de Sowjet-vcgerine en het Sowjet-volk wens ik volledig verantwoordelijk dé aandacht van alle staten ér op te vestigen dat dc regerende kringen van de Ver. Staten met medeplichtigheid van hun bond genoten in agressieve blokken openlijk een ernstig conflict pro voceren dat tot oorlog zou kun nen leiden. Voor dit optreden is geen andere uitleg mogelijk' „De Sowjet-Unie zal ook in de toekomst het belang van vrede en veiligheid in de wereld verdedigen. Zij. die ons geduld op de proef willen stellen, ma ken een grote fout. Wij raden hen niet aan dit te doen. De Sowjet-Unie en onze bondgeno ten jegens wie wij passende verplichtingen zijn aangegaan zijn in staat elke agressor het hoofd te bieden' Na het afleggen van deze ver klaring beantwoordde Chroesjt sjef vragen van Russische en buitenlandse journalisten, aldus het Sowjet persagentschap Tass. Kongo op de Veiligheidsraad resultaat zal hebben. Maar hier door wordt deze instelling aan de kaak gesteld als een instru ment om de volkeren orfder het koloniale juk te houden. Ten aanzien van Cuba merkte de Sowjetpremier op, dat de Monroeleer zichzelf hoeft over leefd en moet worden begraven. De Sowjet-Unie zal Cuba steu nen wanneer dit land door de Verenigde Staten wordt aange vallen. kele wettelijke basis is om tot erkenning van het onafhankelij ke bewind van Katanga over te gaan. De liberale woordvoerder, Vreven, betoogde echter, dat het er nu op aankomt, of de Belgi sche regering een politiek van aarzeling of van beslistheid zal gaan voeren. Hij bepleitte krachtig het zenden van verde re militaire versterkingen naar Kongo en verklaarde, dat de regering dient over te gaan tot ei kenning van de regering van Tsjombe „om zodoende gebruik te maken van de factoren, die in Kongo gunstig voor België zijn." Minister-president Eyskens echter antwoordde hierop, dat het vriendschapsverdrag tussen België en Kongo de basis zal blijven voor de samenwerking mét de regering in Leopoldstad. Hij werd hierin buiten het par lement gesteund door de voor zitter van de grootste regerings partij, de C.V.P. Deze, Lefevre. betoogde in een gesprek met journalisten na een onderhoud met de premier, dat de Europese bewoners van de overige vijf Kongolese provincies in gevaar zouden komen indien België Ka- tanga als onafhankelijke staat zou erkennen. Uit Kongo zijn dinsdag behal ve uit de havenplaats Matadi uit tal van andere plaatsen be richten over verdere incidenten gekomen. De evacuatie duurt dan ook onverminderd voort. Op de luchthaven van Brussel landden alleen maandag en dins dag bijna 3.000 vluchtelingen. De door de Belgische luchtvaart maatschappij „Sabena" geslagen luchtbrug werd nog versterkt door toestellen van de K.L.M., de Air France, de Lufthansa en de Britse maatschappij B.O.A.C. Alarmerende berichten kwa men in de loop van dinsdag in Brussel aan over de toestand in Loeloeaburg. De oude stammen strijd tussen Loeloea en Baloeba zou hier weer zijn opgelaaid, terwijl de Europese inwoners van de stad onder hoede van de Belgische parachutisten die alleen het vliegveld en enkele strategische punten beheersten werden geëvacueerd. In de omgeving van Loeloea burg, waar nog steeds tien Euro peanen worden vermist, werden radioseinen opgevangen van een zeventigtal Amerikanen, die dringend om hulp verzochten. Ook werd bijstand gevraagd door een twaalftal Europeanen nabij Loeloeaburg, die door mui tende militairen van de buiten wereld waren afgesneden. In Stanleystad was de toe stand eveneens gespannen. Er zouden bier talrijke Europeanen de verf voor net schi ld er feest zijn aangehouden. In Thysstad werden dinsdag na bemiddeling van de Belgisch- Kongolese ministeriële delegatie een vijftigtal Belgische vrouwen en kinderen vrijgelaten, die de muiters als gijzelaars hadden vastgehouden. President Eisenhowers pers secretaris, Hagerty, hpeft dinsdag te Newport meegedeeld dat de Amerikaanse president van oor deel is dat nipt de Verenigde. Sta ten maar andere landen de troe pen naar Kongo moeten zenden, die daar nodig zijn voor het her stel van de orde. Drie Italiaanse militairen zijn maandag om het leven gekomen en 28 gewond, toen een militaire trein te Montebelluna. 60 km ten noord-westen van Venetië, op een personentrein inreed. Naar de oorzaak van het ongeluk zal een officiëel onderzoek worden ingesteld. (Advertentie) De Kongolese ministerraad heeft besloten een verzoek te richten tot de Verenigde Staten om troepen naar Kongo te stu ren. De Amerikaanse ambassadeur zou reeds in beginsel dit verzoek hebben aanvaard. De Ameri kaanse troepen zouden een „coördinatie" tot stand moeten brengen tussen de militairen van de 'Kongolese weermacht en de Belgische troepeneenheden in het gebied van Beneden-Kongo. Het besluit van Amerikaanse militaire bijstand te vragen werd genomen op een verga dering van de Kongolese ministerraad, die werd bijge woond door de Belgische ministers De Schrijver en Ganshof van der Meersch. Het verzoek geldt het zenden van 3.000 Amerikaanse militai ren, die alleen in het gebied van de Beneden-Kongo zouden worden ingezet. Zij zouden moeten optreden in nauwe sa menwerking met de Belgische en Kongolese strijdkrachten onder een gezamenlijk opper bevel. Het verblijf van de Ameri kaanse troepen, aldus een officiële mededeling in Leopold stad, zou een tijdelijk karakter hebben en tot doel hebben de orde te herstellen en het hand haven van het economische leven te verzekeren. Het ver- z ek moet worden gezien als een onderdeel van de technische bij stand, waarom de Kongolese re gering maandag de Verenigde Naties heeft gevraagd. De tijdelijk zaakgelastigde dei- Nederlanden te Havanna, dr. \Y. Reinink, heeft een nota aan geboden aan de regering van Cuba over de jongste maatrege len van de Cubaanse regering van Cuba over de jongste maat regelen van de Cubaanse rege ring tegen de Compagnia Pe trolera Shell de Cuba. De nota lievat een waarschuwing, dat door de Iietrokken mataregelen niet alleen voor deze oliemaat schappij, doch ook voor andere Nederlandse takken van indus trie liet investeringsklimaat op Cuba kan worden bedorven. De Nederlandse regering wijst er op, dat de Compagnia Petro lera Shell d'e Cuba, waarbij gro te Nederlandse belangen zijn be trokken, de reusachtige bedragen nodig voor de bouw van de raffi naderij op Cuba, slechts heeft kunnen besteden, omdat door toezeggingen van de Cubaanse regering de verwachting was gewekt, dat dit bedrijf bij voort during in de gelegenheid zou worden gesteld de olie, gewon nen in Venezuela, door de Shell- groep te verwerken. Niet alleen heeft de Cubaanse regering, al dus de Nederlandse nota, door het onthouden van de deviezen benodigd voor de invoer van Ve- nezuelaanse olie, deze verwach ting te niet gedaan, hetgeen on vermijdelijk moest leiden tot stil legging van het bedrijf der Com pagnia in Cuba, doch bovendien werd de onredelijke eis gesteld aan de betrokken maatschappij om een zeer grote hoeveelheid ruwe olie, die door de Cubaanse regering elders is aangekocht, te raffineren. Toen de Compag nia aan dit verzoek niet kon V.l.n.r. op deze foto: de 38-ja- rige gezagvoerder Posa, die wordt vermist; de 24-jarige eerste luitenant Freeman Olm- si ead en de eerste luitenant ■John R. MaeKane, de twee over levenden, die volgens Radio- Moskou door de Russen worden vastgehouden. S1KKENS-TJALLEMA PR0DUKT In de brief, waarin de Cubaan se minister van Buitenlandse Zaken, Roa, om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad vraagt, wordt Amerika beschuldigd van „herhaalde schending van het Cubaanse luchtruim, waarbij levens verloren zijn gegaan en aanzienlijke materiële schade is aangericht". De binnenvliegende toestellen kwamen uit de Ver. Staten en werden soms gevlogen door Amerikaanse piloten. Amerika heeft volgens de klacht bescherming geboden aan „beruchte Cubaanse oorlogs misdadigers" en faciliteiten ver leend aan contra-revolutionaire Op de conferentie in Genève KONGO Hetgeen thans in Kongo ge beurt is het orde stellen op zaken. Het sturen van Belgische tioepen onder het voorwendsel ongeregeldheden de kop in te drukken is een poging om het ^orknjgen van onafhankelijk heid ongedaan te maken. <- hroesjtsjef zej niet te ver- u achten dat het beroep van EN CUBA. ovo' het staken u uu var> kernproeven hebben de Verenigde staten gis teren voorgesteld de geheime gegevens van verouderde kern wapens uit te wisselen De Ver Staten, de Sowjet-Unie en Enge land zouden volgens dit voorstel de constructieplannen van ver ouderde kernwapens in een ge meenschappelijke „poor moeten onderbrengen, de rio0,- dp ver Staten aangekondigde proefex plosies zullen worden uitgevoerd met dergelijke kernwapens, die dus dan aan alle drie de landen bekend zijn. De Amerikaanse gedelegeerde sprak de hoon uit, dat hierdoor zal zijn tegemoet gekomen aan het verlangen van de Sowjet- Unie, dat bij de nieuwe Ameri kaanse proefnemingen geen ge bruik zal worden gemaakt van nieuwe kernwapens. Uit Amerikaanse, diplomatieke bron te Tunis zijn in Parijs be richten binnengekomen over een bijzondere afgezant van rood- China, die in de Tunesische hoofdstad is aangekomen met nieuwe beloften inzake steun voor de F.N.L. Zoals men weet is vrijwel de voltallige Algerijnse regering in ballingschap momenteel in Tunis om te onderhandelen over het al of niet opnieuw contact opnemen met de regering te Parijs. Ge ruchten hieromtrent spreken elkaar herhaaldelijk tegen. Vol gens zekere kringen zou Ferhat Abbas al gezwicht zijn voor de meerderheid van zijn ministers en besloten hebben geen nieuwe afgezanten naar de Franse hoofdstad te zenden. Volgens andere gegevens zou hij voor nemens zijn dezelfde gezanten terug naar Frankrijk te zenden in de overtuiging, dat ze nu wel concessies zullen behalen. In Parijs zelf is geen sprake van enig optimisme. Van officië le zijde wees men ons er vandaag op. dat over twee zaken nog grote meningsverschillen be staan. Ten eerste over de status van de vertegenwoordigers dei- Algerijnse regering, die even tueel in Frankrijk zouden komen onderhandelen. Ten tweede over de agenda. Frankrijk wil alleen praten over een staakt het vuren, niet over de politieke bestemming van Algerië. De Algerijnen wil- len alleen praten over een staakt het vuren, indien ze genoegdoe ning krijgen op het politieke vlak. OOK BOODSCHAPPER VAN NASSER AANGEKOMEN Een bijzondere boodschapper van de rood-Chinese regering moet volgens de Amerikaanse bron in de loop van maandag avond te Tunis zijn gearriveerd. Hij zou een brief hebben over handigd van de regering te Pe king. Daarin spoort Peking Fer hat Abbas en de zijnen aan om de strijd voort te zetten totdat de tegenstanders genoodzaakt zijn „de rechtmatige verlangens van de ware vertegenwoordigers van het verdrukte Algerijnse volk" in te willigen. Peking doet in ge noemd schrijven nog de volgende beloften: 1. De Algerijnse regering in ballingschap kan desgewenst de beschikking krijgen over rood- Chinese vliegtuigen, bemand me: Chinees personeel; 2. Zij zou kunnen rekenen op financiële steun, indien beslist wordt de strijd voort te zetten; 3. Peking zou genegen zijn „vrijwilligers" in eigen land aan te werven en vrijwilligers te doen aanwerven in Arabische en Afrikaai landen, die zij aan zij met de F.N.L. zouden strijden tegen de Franse troepen. Inmiddels is er ook een specia le boodschapper van Nasser te Tunis aangekomen. Neutrale waarnemers In de Franse hoofdstad zijn niet opti mistisch gestemd ten aanzien van de jongste ontwikkeling. An derzijds kan men waarnemers horen verklaren, dat uit de nieu we beloften van Peking duidelijk zou blijken, dat Ferhat Abbas vredesplannen heeft. elementen voor hun samenzwe ringen en oorlogsplannen. Dr. Roa schrijft verder aan de Veiligheidsraad, dat Amerika „onverheelde diplomatieke druk" op de Cubaanse regering heeft uitgeoefend, dat Amerikaanse regeringsleiders, onder wie pre sident Eisenhower, herhaaldelijk verklaringen hebben afgelegd, waarin afbreuk werd gedaan aan Cuba's recht tot zelfbeschik king, en dat senatoren zich be ledigend jegens Cuba hebben ge dragen, hetgeen een schending van de menselijke waardigheid en een inbreuk op de Cubaanse soevereiniteit wordt geacht. De brief verwijst naar „de voortdurende pogingen van Ame rika om Cuba economisch te gronde te richten. De nationa le veiligheidsraad van Amerika had onlangs over de toekomst van Cuba gesproken alsof Cuba een fabriek was en de bevolking onderworpen. Dr. Roa baseert zijn verzoek aan de raad op artikel 34 van het handvest, waarin wordt ge zegd dat de Veiligheidsraad ge schillen of situaties kan onder zoeken om vast te stellen of deze een gevaar voor de mternaionale vrede en veiligheid kunnen gaan vormen. Het is nog niet bekend, wan neer de raad de klacht zal be handelen. Het Wcstduitse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft dins dag in Bonn bekendgemaakt, dat er in de bondsrepubliek 14 ge heime agenten, afkomstig uit Oost-Duitsland, zijn gearres teerd- De agenten zouden voorname lijk gewerkt hebben in Frank fort, Augsburg, Saarbrüken en Ludwigshafen. WETHOUDER AANGEHOUDER Een wethouder in Bergen (L.), de 45-jarige arts G. S.. is aangehouden onder verdenking van valsheid in geschrifte. Hij wordt ervan verdacht de valsheid in geschrifte te hebben gepleegd bij de afgifte van landbouwgronden. (Advertentie) voldoen, werd haar bedrijf over genomen. „De noodlottige gevolgen van deze maatregelen, zowel voor de betrokken maatschappijen, als voor de wederzijdse betrekkin gen van vriendschap tussen Cu ba en Nederland, zijn helaas al te duidelijk en vervullen de Neder landse regering met grote zorg", aldus deze nota. De Nederlandse regering, die zich ten deze alle hechten voor behoudt, spreekt in de nota de verwachting uit. dat de Cubaan se regering zal willen overwe gen haar beleid ter zake te her zien, opdat de Compagnia Pe trolera Shell de Cuba, haar acti viteiten in Cuba overeenkomstig de opzet van deze onderneming kan hervatten. Zij dringt aan op een billijke schadevergoeding voor het geleden verlies en op een regeling, waardoor de Com pagnia Petrolera Shell de Cuba in staat gesteld wordt haar bij drage tot de Cubaanse economie te leveren en de beschikking te krijgen over de fondsen, beno digd voor de renten en aflossing van haar investeringen. (Advertentie.) ngezonde J\ beweging Verjong Uzelf en ooi Uu> fiets f ENIGE REGEN. Dinsdag stond het weer onder invloed van een over Ierland naar het oosten bewegende rug van hoge druk. Op de meeste plaatsen kwamen opklaringen voor, in het zuiden van ons land echter ook buien, sommige met onweer. De temperaturen liepen tot 17 a 18 graden op. Heden ochtend zal de rug ons land passeren, waarna een Oceaan depressie zijn invloed over het Noordzeegebied gaat uitbreiden. De bewolking neemt daarbij toe, en van het westen uit wordt in de loop van de dag regen ver wacht. De wind, die naar zuid west tot zuid zal krimpen, neemt later tot matig a krachtig, langs dc kust mogelijk tot hard toe. In de temperaturen komt niet veel verandering. (Advertentie) VRIJDAG 15 JULI 's morgens 8.30 uur Noordstraat 84-86 Tel. 2573 - Terneuzen medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. Regen op komst. In de ochtend toenemende be wolking met daarna van het westen uit regen. Matige, later krachtige en langs de kust mo gelijk harde wind, krimpend naar zuidwest tot zuid. Weinig verandering in temperatuur. WOENSDAG 13 JULI v.m. n.m, Breskens 5.05 5.27 Tei-neuzen 5.40 6.02 Hansweert 6.20 6.42 Walsoorden 6.30 6.52 ZON MAAN op onder op onder Juli. 13 4.35 20.56 23.23 10.36 15 4.37 20.54 12.58 16 4.38 20.53 0.13 14.05 17 4.40 20.52 0.40 15.10 18 4.41 20.50 1.09 16.11

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1