NIL STE HAAN LEND WIT AMERIKAANS VLIEGTUIG boven Russische wateren neergeschoten Kanselier Raab Weeroverzicht Schrikbewind der Kongolese muiters Belgische regerings verklaring over Kongo ZON- en MAANSTANDEN ■a P. van de Sande LOOP DER BEVOLKING over uitlatingen van Chroesjtsje' HOOGWATER WEERBERICHT jongen - ongedeerd door Niagara-waterval Belgische paratroepen grijpen in Optreden van generaal Janssens in Belgische parlement gelaakt 'EN [wis )om, m Haag chhof 3, sterdam ing, Leiden Loningen )enHaag joed met SuniL rerslaan. U wast ingt minder. Uw I - en honderd- in - merken di- unil tegelijk het wasmiddel is. est het van uw 1 wj»ufrr/r£*imic*jr Overlijden. 1 juli. Jan de Fouw, 85 j., geh. gew. met Neeltje Geer- truida Kervink (won. te Hoek). 5 juli. Henricus Franciscus van Bambos, 79 j., echtg. van Petro- nella Seij (won. te Zuiddorpe); Elisabeth Geelhoed! 50 j., echtg. van Cornelis Izaak Provoöst (won. te Axel)Daniël van Tatenhove, 59 j., echtg. van Magdalena Cor nelia de Bree (won. te Zaamslag). 6 juli. Theodorus Baar, 52 j-, (won. te Rotterdam), echtg. van Tjeerdje Johanna van der Werf. TERNEUZEN In de afgelopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: E. I. R. Geilleit, Nieuwe Kerk straat 17, van Westdorpe; H. F- Baart, Zwaluwstr., van Tilburg; D. Hoekstra, Kanaalweg 8, van Amsterdam; G. A. Klaassen, Burg- Geillstr. 19, van Dordrecht; P. A. Scheele. Marijkestr. 16, van Krim pen a/d IJssel. Vertrokken: J. M. van Taten- hove, Rozenstr. 69, naar Axel; J- H. Robbo, Willem de Zwjjgerlaan I, naar Nijmegen; Wed. A. D. H- A. NainggolenZitter, Spoorstr- 40, naar Oostburg; W. A. Scheele. J. W. Frisostr. 13, naar Goes; F. Neels, Vlooswjjkstr. 20, nam' Norg; L. F. van den Berg, Smids- wal 31, naar Bodegraven; Z. c' Kckhardt, Axelsestr. 38a, naai' O. en W.-Souburg; C. van Lange' velde, Dijkstr. 31, naar Middel burg; N. A. Fioole, Herengracht 9, naar Klundert; B. J. Bogers- Rudolph, Dokweg 55, naar Hilver sum; J. H. J. de Rooij, Tram sir- 49. naar Dinteloord. Frankering bij abonnement: Terneuzen Dlrecteur-Hoofdredacteui 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NS 5 uur uitsluitend 207S Gironummer 38150 Abonnementsprijs: maand f2.-; per 6,— per kwartaal; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 12 JULI 1960 16e Jaargang Nr 5031 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum ptz- advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel»- advertenties)5 regels 1,—. Iedere regel meee 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaMn®. Vermelding; Brieven onder nummer, of: A&êa Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uva. •p 1 juli is een Amerikaans vliegtuig boven de Russische ter ritoriale wateren neergeschoten, aldus meldde radio-Moskou maandag, daarbij een Russische protest nota aan Engeland, de Verenigde Staten en Noorwegen aanhalend. Volgens radio-Moskou werd het toestel, een bommenwerper, ter hoogte van Archangel om laag gehaald. Twee leden van de bemanning werden uit zee gered. Radio-Moskou deelde verder mee, dat de twee geredde Ameri kaanse bemanningsleden van het toestel, dat boven de Barentszee ter hoogte van Archangel werd neergeschoten, volgens de Russi sche wet zullen worden berecht. (Op 1 juli is een zes-motorig turbinestraalvliegtuig, een RB- 47 verkenningstoestel van de Amerikaanse luchtmacht, tijdens een vlucht boven de Poolzee ver dwenen. Het was van Engeland uit opgestegen voor wat officieel een electro-magnetische verken ningsvlucht werd genoemd. Dit toestel had een bemanning van zes officieren aan boord.) Radio-Moskou zei dat de Rus sische protcstnota's maandag middag zijn overhandigd aan de ambassadeurs in Moskou van de Verenigde Staten, Engeland en Noorwegen. In de Russische nota's werd gezegd, dat Russische luchtver- dedigingsposten op 1 juli een onbekend militair vliegtuig bo ven de Barentszee ontdekten, nabij het schiereiland Kola. Een Russisch jachtvliegtuig kreeg onmiddellijk opdracht op te stij gen. Dit jachtvliegtuig stelde vast, dat het toestel een Ameri kaanse bommenwerper was met de kentekens van de Amerikaan se luchtmacht. Het Amerikaanse vliegtuig vloog over de Barents zee in de richting van de Russi - sdhe Poolhaven Archangel, aldus de nota's. In de nota's werden de ken- - tekens van het neergeschoten I vliegtuig omschreven als die van I een RB-47. 'Het zoeken naar het destijds vermiste vliegtuig werd op 7 t )u'i J.l. te middernacht officieel I Sestaakt. Aan de nasporingen werd ook deelgenomen door een schip van de Russische marine.) B Hen woordvoerder uit het ge. zeischap van premier Chroesjt- I sjef, die de vorige week een be- I oek aan Oostenrijk bracht, zou I een bCTktht uit Bonn I en hebben verklaard, dat de I ™Che «gering geen enkele PJ™13Z'n£ .had dat het toestel 7ü-i Russisch grondgebied zou I Z1-1T1 neergestort. °ezèed dra°ttGSiïnota's werd no° vliech.itr j neergeschoten het Pum'°ndanks signalen van tlf ri,,i jachtvliegtuig om zet In "vereeistemmtagVm^gde Kverd?dikrw«dRSSeftoh?! de bemanning werden enkel» uren later' gered door oen Rus sische marinevaartuig. Het wa ren de eerste luitenant Richard MeCone, en piloot eerste luitenant Freeman Bruce. Ket Amerikaanse toestel was bewapend met twee 20 mm-ka- nonnen en munitie en had een speciale radio- en elektronische uitrusting voor verkenningsdoel- einden aan boord. De beide Amerikaanse vliegers zeiden dat zich nog vier andere mensen aan boord van het toe stel bevonden. In de nota aan de Engelse re gering wordt dit land beschul digd van medeplichtigheid aan vijandige daden der Verenigde Staten tegenover de Sowjet-Unie en gewaarschuwd voor de moge lijke consequenties. „De Russische regering ver wacht, dat een eind zal worden gemaakt aan de provocerende daden van de Verenigde Staten tegen de Sowjet-Unie, met inbe grip van het gebruikmaken van het grondgebied van Engeland", aldus de nota aan de Engelse re gering verder. Door Brits grond gebied ter beschikking van Ame rikaanse vliegtuigen te stellen voor operaties tegen de Sowjet- rentszee. Woordvoerders van het Unie, werd Engeland „een recht- *»--« r/- streekse medeplichtige aan der- kaans vliegtuig is een nieuw be- wijs, dat de Amerikaanse rege- 11 ing voortgaat op dit voor de zaak van de vrede gevaarlijke pad". Volgens radio-Moskou zouden de Amerikaanse officieren heb ben verklaard, dat de route van het vliegtuig langs de noordkust van Noorwegen en de Sowjet- j Unie liep. Zij hadden opdracht naar hun basis in Engeland te rug te keren. Zij verklaarden verder, op 1 juli o.m. 10.00 uur G.M.T. van de Amerikaanse luchtbasis Brize Norton, in Oxfortshire, te zijn vertrokken. De commandant van deze basis had de bemanning ge waarschuwd, dat de vlucht ge heim was, en gaf opdracht dat in het geheel niet van de radio ge bruik mocht worden gemaakt. Het lijk van de commandant van het vliegtuig, kapitein Paul, is later door een Russisch mari nevaartuig gevonden, drijvend in een rubberbootje. Nasporingen naar de lichamen van de overige leden van de bemanning hadder geen resultaat. GEEN COMMENTAAR In Washington was nog geen commentaar verkrijgbaar op de bekendmaking in Moskou van het neerschieten van een Ameri kaans vliegtuig boven de Ba- gelijke agressieve handelingen." „Het neemt daardoor een grote verantwoordelijkheid op zich voor de mogelijke consequenties van deze handelingen". In de nota aan de Amerikaan se regering wordt gezegd: „De nieuwe schending van de Russi sche grenzen door een Ameri- 1 ministerie van Buitenlandse Za- ken, de luchtmacht en marine zeiden dat nog inlichtingen over de berichten worden ingewonnen. In Londen heeft een woord voerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaard, dat de Russische protest nota nog niet in Londen ontvan gen is. De Oostenrijkse kanselier ar. Julius Raab heeft zondag een radiotoespraak gehouden, waar in hij heeft medegedeeld aan premier Chroesjtsjef duidelijk te hebben gemaakt, dat hij niet in stemde met enige door de Russi sche premier in Oostenrijk af gelegde verklaringen en dat zijn opmerkingen over dr. Konrad Adenauer „in het bijzonder on aangenaam voor mij waren". De Sowjet-premier, aldus dr. Raab, heeft een overvloedig ge bruik gemaakt van de vrijheid van het woord, die in Oostenrijk gebruikelijk is. Dit heeft tot pro testen van bevriende landen ge leid. „Doch wij hebben er bij de Russische premier geen enkele twijfel over laten bestaan, dat wij het niet eens zijn met zijn uitlatingen over met ons be vriende landen cn persoonlijk heden, die hij op Oostenrijks grondgebied heeft gedaan. ,.Ik wens hier met nadruk per soonlijk te verklaren, dat de uit latingen van de Sowjet-premier over de Duitse kanselier, dr. Adenauer, met wie ik door vele jaren van vriendschap ver'cjn- John zijn co- De gouverneur van Cypru:. sir Hugh Foot, heeft zondagmiddag bekendgemaakt dat Cyprus op dinsdag 16 augustus zal worden uitgeroepen tot een onafhanke lijke republiek. MINDER WIND, Een depressie trok maandae van Engeland naar de Noordzee Een randstoring ervan, die pas in de avond ons land bereikte deed de zuidwestelijke winti gaandeweg aanwakkeren, iangs de kust tijdelijk tot stormachtig Naast opklaringen kwamen buien voor die op de meeste plaatsen een paar millimeter regen brach ten. De temperaturen liepen op tot 18 21 graden. Dinsdag zal de westelijke wind iets droger.) lucht aanvoeren, waarin nog en kele versspreid voorkomende buien verwacht moeten worden. De windkracht blijft matig tot vrij krachtig. In de temperaturen komt niet veel verandering. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van dinsdag ochtend tot dinsdagavond. Minder wind. Wisselende bewolking met en kele verspreid voorkomende re genbuien. Overwegend matige westelijke wind. Niet veel veran dering in temperatuur. DINSDAG 12 JULI Bresken.s Terneuzen Hanswee rt Walsoorden v.m. 4.13 4.48 5.28 5.3S n.m. 4.34 5.09 5.49 5.59 ZON MAAN Juli. op onder op onder 4.34 20.56 22.56 9.21 4.35 20.56 23.23 10.36 4.37 20.54 12.58 4.38 20.53 0.13 14.05 4.40 20.52 0.40 15.10 4.41 20.50 1.09 16.11 den ben, in het bijzonder onaan genaam voor mij waren, daar ik ze volkomen ongegrond acht. Ik heb dit dan ook duidelijk tegen over de Sowjet-premier per soonlijk verklaard". Verder deelde de Oostenrijkse kanselier in zijn rede nog mede, dat de concessies, die de Sowjet- Unie op het gebied van de Oos tenrijkse olieleveranties aa.i Rus land heeft gedaan, voor Oosten rijk een besparing van ongeveer 75 miljoen gulden zullen beteke nen. BOYCOT TEGEN NED. OORLOGSSCHEPEN IN FREMANTLE De Australische vakbond van zeelieden in Freniantle, Westelijk Australië, heeft een boycot afge kondigd tegen drie Nederlandse oorlogsschepen die dinsdag in de haven verwacht worden op weg naar Nederlands Nieuw.Guinea. Van bevoegde zijde wordt ver nomen dat deze maatregel geen invloed zal hebben op de reis van de schepen. De vakbond besloot geen sleep bootbemanningen of een loods, boot te verstrekken aan de sche pen die zes dagen in Fremantle zullen blijven. Vakbonasfunctio- narissen verklaarden dat de boy cot is afgekondigd omdat men van mening is dat „de vlagver- toonreis zou kunnen leiden tot striid en de geschillen tussen Nederland en Indonesië over Westelijk Nieuw-Guinea langs vreedzame weg moeten worden geregeld." De drie schepen die vandaag Fremantle verwacht worden, zijn het vüegkampschip „Karei Door man'' en de jagers „Limburg" en „Groningen". Cuba verzoekt bijeenkomst Veiligheidsraad C'uba heeft maandag om een bijeenkomst van de Veiligheids raad gevraagd, ter bespreking van de slechter wordende be trekkingen tussen Cuba en de Verenigde Staten. Volgens een Cubaanse woord voerder werf dit verzoek ge daan in een brief van de Cu baanse minister van Buiten landse Zaken, Raul Roa, aan de voorzitter van de veiligheids raad voor deze maand, José Correa van Ecuador. Een Amerikaanse woordvoer der, die meedeelde dat dé Cu baanse klacht wordt bestudeerd, verklaarde dat er in het stuk „een aantal dingen wordt be weerd, maar dat het geen om schreven klacht bevat". Het was, volgens hem, nog niet duidelijk op welk artikel van het handvest Cuba zijn verzoek baseert. De Cubaanse minister van On derwijs, Armando Hart, heeft zondag op een massabijeenkomst in Havanna meegedeeld, dat pre mier Fidel Castro van Cuba een infectie aan zijn linkerlong heeft en dat het „verscheidene weken" zal duren voordat hij volledig hersteld zal zijn. Premier Loemoemba van Kon- ga heeft maandag een beroep op de Ver. Naties gedaan om militaire specialisten te zenden voor de reorganisatie van het Kongolese leger. Dit leger, dat neg steeds muit, oefent in het gehele land een schrikbewind uit over de blanke kolonisten. LOEMOEMBA VRAAGT V.N. OM HULP. Loemoemba deed het verzoek aan dr. Ralphe Bunche, het hoofd van het V.N .-secretariaat voor buitenlandse aangelegen heden, die ter gelegenheid van de onafhankelijkheidsfeesten naar Leopoldstad was gekomen. Secretaris-generaal Hammars- kjoeld vertrok maandag uit Ge- nève, waar hij een conferentie bijwoonde, naar New York om zich persoonlijk met kwesties betrefienae „technische bijstand" aan Kongo bezig te houden. MEER BELGISCHE TROE PEN NAAR KONGO. Intussen kreeg de Belgische regering met 105 tegen 65 stem men het vertrouwen van de Kamer van Volksvertegenwoor digers, nadat premier Eyskens had meegedeeld, dat alle nood zakelijke maatregelen zouden worden genomen om de veilig heid van het leven en de eigen dommen van Belgen te bescher men. Hij voegde hieraan even wel toe, dat België de onafhan kelijkheid van Kongo zou eer biedigen. De Belgische regering deelde mee, dat nog 500 militai ren per vliegtuig naar de voor malige kolonie werden gezon den. MOORD EN PLUNDERING IN KATANGA. Uit de provincie Katanga, vooral welvarend door haar koper- en uraniiunmijnen, komen berichten over moord en plunde ring van Kongolese militairen ender de blanken. Minister van Defensie, Gilson, deeïde in de Kamer mee, dat er minstens zeven doden waren. Hij zei dat 13.500 Belgen uit Kongo naar buurlanden zijn uit geweken. Naar verluidt zijn 7000 vluchtelingen in het kopergebied van Noord-Rliodesië aangeko men. Belgische parachutisten patrouilleren langs de 100 km lange weg van Elizabethstad, de hoofdstad van Katanga, naar de grens, terwijl aan de Rhcdesi- sche kant van de grens de poli tie zich ingraaft. In het grens gebied bevinden zich ongeveer 1500 Rhoaesische militairen. GEVECHTEN TUSSEN MUI TERS EN EUROFEANEN. In radioberichten wordt mel ding gemaakt van gevechten in het uraniumcentrum Sjin- kolobvve, ongeveer 160 km ten noordwesten van Elizabeth stad. Kongolese muiters en blanken waren slaags geraakt, nadat de blanken een eis om hun wapens in te leveren had den afgeslagen. In Elizabethstad werden vier Belgen, die hun gezinnen naar Rhodesië hadden weggebracht, vermoord. De stad was vrijwel verlaten. Een vluchteling heeft meegedeeld, dat grote textielfa brieken in brand stonden toen hij de stad verliet. Ook uit de ten noorden van Elizabethstad gelegen plaatsen Jadotstad en Kolwezi zijn de blanken weggetrokken. Het plun deren van hun huizen is al be gonnen. Volgens onbevestigde berichten zouden in Jadotstad zondagavond twee Kongolese mi litairen om het leven zijn geko men. In Laopoldstad was de toe- Zeemanstragedie Ruim een maand geleden, op 10 juni j.l., wercf in de mond van de Nieuwe Waterweg een in staat van ontbinding verkerend lijk gevonden van een man op middelbare leeftijd. Eerst thans is het gelukt tot identificatie te komen. Het stoffelijk overschot is van de 43-jarige Arie Westers, die kapitein was op het te Gro ningen thuisbehorende kustvaar tuig „Bermuda", dat op 20 jan. j.l. bij Hoek van Holland met man en muis is vergaan. Na het omslaan van het roei bootje, waai in hij met zijn 17-jarige zusje en een oudere man een tochtje maakte boven de Niagara-waterval, is de 9- jarige Roger Woodward zondag door de waterval naar beneden gesleurd. Bij zijn val van 50 m bleek hij alleen wat onbeteke nende builen en schrammen te hebben opgelopen. Foto: Roger wordt hier beneden de waterval glimlachend opge vist. Zijn zusje was al eerder gered. De derde inzittende van de boot is nog niet gevonden. Minister-president Eyskens heeft maandagmiddag in het Belgische parlement medege deeld, dat tot dasverre J 3.500 Belgen uit Kongo een toevlucht hebben gezocht ill de omliggende gebieden. In dit aantal zijn niet begrepen de Belgische vrouwen en kinderen, die reeds naar Bel gië zijn teruggekeerd of in de komende dagen uit Leopoldstad naar Brussel zullen vertrekken. De minister-president zeide, dat ongeveer 5.500 Belgen nog in Brazzaville verblijven, 3.000 in Rhodesia, 3.500 in Portugees Angola en 2.000 in Roeanda- Oeroendi. Onbekend is het aan tal Belgische vluchtelingen, dat tot nu toe in Oeganda is aange komen. Het inzetten van de Bel gische troepen toelichtend, zeide prof. Eyskens: „De Kongolese strijdkrachten, die zich tijdens de afgelopen bijzonder moeilijke maanden op uitstekende wijze hadden gedragen, hebben plot seling opgehouden een bruik baar instrument te zijn in de handen van de nieuwe Kongolese staat. De Kongolese overheid be schikt daardoor niet meer over de noodzakelijke middelen om de orde te handhaven en om in te staan voor de veiligheid van per. sonen en goederen. De Belgische regering", aldus prof. Eyskens, „bevond zich derhalve voor de volgende toestand: Enerzijds de onafhankelijkheid van de Kon golese staat eerbiedigen, ander zijds trouw te blijven aan een dwingende plicht van internatio nale moraal en een onbetwist baar recht uitoefenen, dat door het volkerenrecht erkend is: het recht mensenlevens en in ne* bijzonder die van haar onder danen te verzekeren. Geen enke le overweging kan een land, die naam waardig, er van weerhou den deze zending te vervullen. De eerste minister deelde mede dat behalve de reeds be kende troepenoperaties in Eli- sabethstad en Loeleaburg en andere plaatsen in Kongo de Belgische zeemacht de haven instellingen van Boma en Ma- tadi. de Grote Oceaanhaven van Kongo, heeft bezet om piunde- ringen te verhinderen en de bevoorrading van de belang rijkste bevolkingsgroep van Leopoldstad te verzekeren. Prof Eijskens herhaalde dat de Belgische regering niets zal na laten om de repatriëring van vrouwen en kinderen, die wensen terug te keren, onder de best mogelijke omstandig heden te organiseren. Hij be sloot zijn verklaring als volgt; „de onafhankelijkheid van Kongo is een feit. Zij zal door België worden geëerbiedigd. Verder moeten meer dan ooit, onder deze dramatische om standigheden, de bijstand en de medewerking van België aan Kongo vaststaan. Het is van be lang voor de twee landen de democratische instellingen van de jonge staat te verstevigen en Kongo en mogelijkheid te verstevigen en Kongo de mo gelijk te bieden de ernstige crisis, waarmee hij wordt be dreigd, te boven te komen". BELGISCHE REGERING KRIJGT VERTROUWEN De Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft maandagmiddag met 105 tegen 65 stemmen haar vertrouwen in de regering uitgesproken, zulks naar aanleiding van de verkla ring die premier Eyskens over Kongo had afgelegd. stand rustig. De Kongolese em ployes van de Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena, die op volle toeren werkt aan de evacuatie van vluchtelingen, zijn evenwel in staking gegaan om aan eisen voor hogere lonen en een snellere „Afrikanisatie" kracht bij te zetten. BELGISCHE TROEPEN IN ACTIE. In Loeloeaburg, de hoofdstad van de provincie Kasai, waar zondag Belgische valscherm- troepen landden, zijn drie Euro peanen gesneuveld. Volgens een bericht van de missie schijnt het aantal Belgen te gering om de stad geheel onder controle te houden. Ook in de havenstad Matadi is maandag gevochten, nadat Kongolese militairen hadden ge tracht de evacuatie van vluchte lingen te verhinderen, waarop Belgische troepen in actie kwa men. Zondagavond was in deze stad het Portugese consulaat- generaal geplunderd en in brand gestoken. WIJ WENSEN GEEN VER TREK VAN DE BELGEN. President Kasavoeboe en pre mier Loemoemba brachten een bezoek aan Europeanen, die in een hotel te Matadi als gijzelaar zijn vastgehouden, en boden hun verontschuldigingen aan. Zij be loofden strenge maatregelen te zullen nemen tegen deger.en die voor het gebeurde verantwoor delijk waren. Voorts drongen zij er bij de blanken op aan, het land niet te verlaten. ONAFHANKELIJKHEID VAN KATANGA UITGEROEPEN. De minister-president van Ka- tanga, Tsjombe, lieeft de onaf hankelijkheid van Katanga, de zuidoostelijke provincie van Kon go, uitgeroepen. Het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft uit Elizabethstad de bevestiging ge kregen van het uitroepen van Katanga's onafhankelijkheid. Tsjombe heeft zijn besluit per radio bekend gemaakt. AMERIKAANSE TROEPEN IN W .-DUITSLAND STAAN GEEEED. De Amerikaanse troepen in West-Du itsland zijn in staat van paraatheid geroepen om zo nodig te helpen bij de evacu atie van Amerikaanse onder danen uit Kongo, aldus hebben functionarisen van het mini sterie van Buitenlandse Zaken medegedeeld. Zij noemden dit een „routine-maatregel en zei den dat het onwaarschijnlijk wordt geacht, dat de troepen naar Kongo zullen moeten worden overgevlogen. NEB. VROUWEN EN KIN DEREN GEADVISEERD TE VERTREKKEN. De Nederlandse vertegen woordiging in Leopoldstad heeft alle Nederlandse vrouwen en kinderen de raad gegeven Kongo te verlaten. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag heeft desge vraagd meegedeeld, dat de Ne derlandse consul-generaal te Leopoldstad, jhr. E. Boreel, deel neemt aan het voortdurend over leg tussen buitenlandse verte, genwoordigers te Leopoldstad over repatriëring. De houding van generaal Jans sens, die de vorige week is af getreden als operbevelhebber van de muitende Kongolese strijdkrachten, is maandagmid dag in het Belgische parlement genoemd als één van de oor zaken van de opstand onder de Kongolese militairen. Tijdens het debat over de rege ringsverklaring, die door minis ter-president Eyskens over de toestand in Kongo werd afgelegd, verklaarde de voorzitter van de C.V.P. de grootste regerings partij te hebben vernomen, dat Belgische officieren van de „Force Publique" al jaren heb ben aangedrongen op de Afrika- nisering van het kader. „Deze adviezen en rapporten heeft generaal Janssens echter altijd achtergehouden en niet doorge geven aan de militaire autoritei ten in Brussel", zeide de heer Th. Lefèvre. De heer Lefèvre zeide voorts, dat minister-president Loemoem ba na de uitroeping van de on afhankelijkheid generaal Jans sens had benaderd over het op nemen van Kongolezen in het korps officieren en onderofficie ren. De generaal antwoordde echter met een onhoffelijke brief, die voor geen enkele mi nister van een officier aanvaard baar was, aldus de C.V.P.-voor- zitter. „Met dit optreden laadde generaal Janssens een grote ver antwoordelijkheid op zich. Het kan worden gezien als een van de aanleidingen tot de muiterij". Ongeveer op hetzelfde mo ment, dat in het parlement ern stige kritiek op zijn beleid werd uitgeoefend, begaf generaal Janssens, die pas uit Kongo is teruggekeerd, zich naar het mo nument van wijlen koning Leo pold II in Brussel. Na in een stramme militaire houding te zijn gaan staan voor het gedenk teken van de grondlegger van Kongo, riep hij uit: „Sire, men heeft uw werk verbrast." Na dit eerbewijs trachtten journalisten een verklaring van de generaal te krijgen. Hij zeide echter slechts: „Ik ben zo juist uit Kongo teruggekeerd. Bij mijn aankomst ben ik door een ad judant begroet. Ik ben onmid dellijk naar de koning gegaan om te zeggen, wat ik te zeggen had."

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1