Uit de Provincie IN DE GREEP VAN DE ANGST Bin Vile Zeeuwse Culturele Dag was een evenement^ van betekenis AGENDA TERNEUZEN AXEL. SLUIS STOPPELDIJK IJZENDIJKE- •fr door DE TOESTAND IN ITALIË Personenauto, sJoeg, kwamen Commissaris der Koningin reikte prijzen uit voor Landjuweel In het kader der Nederlands-Belgische culturele uitwisseling in dit geval een culturele uitwisseling tussen Zeeland en Oost Vlaanderen werd de Zeeuwse culturele dag, georganiseerd door de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, dit maal zaterdag j.l. voor de eerste maal in Terneuzen gehouden. Het bestuur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk had daarbij het doel voor ogen gehouden een pro gramma samen te stellen waardoor men een beeld zou krijgen van de kunstzinnige prestaties waartoe Zeeland momenteel in staat is. Zo traden er in het drukbezette middagprogramma gezelschappen op uit diverse delen van Zeeland, 's Avonds gaf „Het Middelburgs Dilettantentoneel" een opvoering van het stuk waarmee het als eerste uit het Zeeuws Landjuweel voor amateurtoneel te voorschijn was getreden. HOGE GASTEN Even over tweeën sprak bur gemeester mr Rijpstra een kort welkomstwoord tot de vele ge nodigden, onder wie de gouver neur van Oost-Vlaanderen de heer Marien, met de bestendige deputatie en de griffier, de Bel gische consul te Terneuzen ir C. F. Watts, en van Nederlandse zijde mr dr A. J. J. M. Mes, ir G. P. M. Dikötter en Schout, leden van Provinciale Staten, leden van de Terneuzense gemeente raad, vele Zeeuws-Vlaamse bur gemeesters. vertegenwoordigin gen van bedrijven in de kanaal- zóne en verdere genodigden. Burgemeester Rijpstra sprak daarbij zijn voldoening uit over het feit, dat deze culturele dag in Terneuzen plaats mocht heb ben. Hij wees er daarbij op dat de problematiek van onze stad niet alleen binnen de eigen grenzen ligt, maar dat deze ook een rol speelt in het verdrag dat ■onlangs tussen België en Neder land werd getekend. De goede samenwerking tussen Nederland en België zal in dit geval ook voor een groot gedeelte van de nauwe samenwerking tussen de verschillende bevolkingsgroepen afhangen, aldus burgemeester Rijpstra. Spreker achtte het een geluk kig verschijnsel dat in West- Europa de mens nog een hechte band weet te scheppen tussen Christendom en cultuur en hij hoopte dat men dit ook op deze dag zou mogen ervaren. T VERRASSING De voorzitter van de Zeeuwse Culturele Adviesraad, mr dr A. J. J. M. Mes, sprak in zijn ope ningswoord zijn waardering uit ?ioor de organisatoren, die ieder jaar opnieuw voor een verras sing weten te zorgen in de sa menstelling van het programma. De laatste jaren ging niet de vriendschap maar wel het cultu rele contact tussen Zeeland en Oost Vlaanderen achteruit, zo zei de heer Mes, die er op wees, dat het in Zeeland moeilijk is het culturele peil op te voeren, door dat men in dit opzicht wel zeer gehandicapt is door de Schelde. Hij noemde deze dag een wapen schouw voor hetgeen Zeeland cultureel te bieden heeft. Het is misschien niet het beste, maar wel het gemiddelde en daarom zijn gezelschappen uit verschil lende streken van Zeeland uitge nodigd. Daaruit moge blijken dat ■nok in kleine plaatsen het cultu rele leven mogelijk is. Vervolgens verklaarde de heer Mes deze culturele dag voor offi cieel geopend. PRESTATIES De eerste van de artistieke prestaties was het optreden van bet reeds bekende jeugdorkesi van de Terneuzense Muziek school onder leiding van de heer Jan Wisse. Geopend werd met net Allegro uit de symphome in A dur KV 134 van W A. Mozart. Bet jeugdorkest heeft hiermee jen zeer goede indruk achterge laten bij de hoorders en even- SnPmet het Larghetto uit het celloconcert in D.dur van A. Vi- raldi, waarin Jan Gijsbrecht Wisse als solist optrad. Het gezelschap mocht hiervoor een hartelijk applaus in ont vangst nemen. Daarna was het de beurt aan 4e Vlaamse gasten: het Opera- en Bel Cantogezelschap „Iris bestaande uit de sopraan Alice ran Walleghem, de alt Betty Backer, Jan Bojakowski, tenor, ar. Jan Joris, bariton. Jan van ■Walleghem begeleidde aan de piano en Bald. Ghesquiere gaf «en korte uiteenzetting. Dit viertal dat vele malen voor radio en TV optrad en onlangs «en tournee door West-Duitsland beëindigde, heeft de opera- en oelcantoliefhebbers doen water- Zanden. Het had een grote ver scheidenheid van liederen en opera-aria's op het programma ««aan. Oud-Nederlandse, Vlaam- 3e en Poolse liederen en een Spaanse dans. Liederen van Mo- MAANDAG 11 JULI TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Babette op het oor logspad". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Kinderen die niet gewenst zijn". DINSDAG 12 JULI TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Het meesterbrein van Candy Rock". Zuidersportpark, 18.45 uur: Rijkswaterstaat IMistrap- persr- 20 uur: Spadella-P.Z.E.M. zart en aria's uit het Italiaanse repertoire van Donizetti, Pucci ni en Verdi. Mevr. Alice van Walleghem toonde haar bijzondere stemkwa- liteiten en haar technische be gaafdheid, vooral in de muziek van Donizetti; de alt Betty Backer gaf een magnifieke ver tolking uit „Euridice", en Stan Bojakowski kreeg een zeer har telijk applaus voor zijn aria uit „La Tosca" „Recondita armo- nia". Het prachtige kwartet uit „Rigoletlo" klonk bijna vol maakt en ook het „Standchen" van Schuman door alt en bariton werd met zeer veel waardering ontvangen. VAN EIGEN BODEM Wij kijken wellicht meestal een beetje te ver, ook als het op ge leverde prestaties aankomt. Men zou van een gemeenschap als Kruiningen niet verwachten, dat daar een mandolinegezelschap is, bestaande uit ruim dertig medewerkers (en vooral mede werksters) die het hebben ge presteerd in 1959 en dit jaar de landelijke prijs te winnen, vóór ensembles uit grote steden. Het gezelschap stond onder leiding van de heer B. Leys en er viel veel te genieten toen met een groot gevoel voor muzikaliteit en met een grote virtuositeit de „Songe Fantasque" van Carlo Guindani klonk. De aanwezigen waren verbaasd over de presta ties van dit gezelschap. Ook uit een plaatsje als Kort- gene klonk op deze culturele dag goede muziek. De partia in d van Carl Ditters von Ditters- dorf werd onder leiding van de heer F. Smit door het blaaskwin- tet van de Kon. harmonie ,,E. M. M." ten gehore gebracht. De grote aandacht waarmee dit werk werd beluisterd, was het beste bewijs van de kwaliteit van de uitvoering. Dit alles heeft weer eens be wezen dat men heus niet in gro te steden alleen verantwoorde kunstbeoefening door amateurs kan vinden. Enthousiasme en toewijding zijn van even grote waarde in een klein dorp en ook in een primitieve zaal kan dit goed klinken. Als er mensen te vinden zijn zoals de heer Wisse van het Terneuzense jeugden- semble, als de heer Leys van „Excelsior" en de heer Smit van „E.M.M." zal het met de goede cultuurbeoefening in Zeeland nog wel loslopen. TONEELSPREIDING Over de toneelspreiding in Bel gië sprak de heer Fred. Engelen, regisseur van de Kon. Ned. Schouwburg te Antwerpen. Het Vlaamse toneelleven wordt in België overkoepeld door het Na tionaal Toneel van België, aldus spreker, die een zeer fijngeestige beschouwing over kunst in het algemeen en toneel in het bij zonder hield. Hij belichtte in het kort de in vloed van de Antwerpse Konink lijke Nederlandse Schouwburg, waar Herman Teirlinck en Joris Diels een grote invloed op heb ben uitgeoefend. Een andere organisatie, het Reizend Volks theater, is een voortzetting van het na de eerste wereldoorlog roemruchtige Vlaamse Volkto neel, waaraan namen als dr De Gruijter, Johan de Meester en Staf Bruggen onverbrekelijk zijn verbonden. Zij boekten vooral succes in de jaren van het ex pressionisme. Vervolgens zijn er nog „de studio van het Nationaal toneel" en het Antwerps jeugdtheater. België telt bovendien nog een aantal semi-officiële gezelschap pen, verenigingen die zich „kamertoneel" of „miniatuur theater" noemen en met afwisse lend succes werkzaam zijn. Ten slotte maakt ook het amateurto neel een belangrijk deel uit. Dit laatste bereikt altijd nog het grootst aantal mensen. De steun van de overheid is hieraan ech ter nog omgekeerd evenredig. De heer Engelen wist tenslotte mede te delen, dat in plaats van 18 toneelstukken in de toekomst slechts 6 voor spreiding in aan merking zullen komen en alleen zullen worden verkocht aan die steden, die een voldoende toneel- accomodatie hebben. STRIJD Ook het toneel moet een strijd tegen de TV voeren, maar de heer Engelen twijfelde niet aan de uitslag van deze strijd. Noch radio noch TV kunnen een per soonlijk contact tussen de kun stenaar en het publiek tot stand brengen. Een grote factor hierbij is bovendien dat men in de huis kamer het gezamenlijke beleven van een kunstgenot, zoals dit in een schouwburg gebeurt, ten enenmale moet missen. Daarbij komt nog dat beide media nu nog aan het artistieke gezag van de kunstenaar worden onttrok ken. STEUN Van Nederlandse zijde werd het onderwerp „toneelspreiding" belicht door de heer H. A. M. Zoetmulder, hoofdredacteur en toneelcriticus van het Eindho- vens Dagblad. De heer Zoetmul der pleitte voor steun niet alleen van Rijk en Provincie, maar ze ker ook van de zijde van het ge meentebestuur, al heeft deze nu niet zo heel veel armslag. Even als zijn voorganger betoogde de heer Zoetmulder dat men niet mag verwachten, dat de prijs voor een goede voorstelling ge lijk zou moeten staan met die van een plaats op het voetbal veld. In verband met de aktivi- teit die de gemeente hierbij dient te ontplooien, wees de heer Zoet mulder er op dat het voor een gemeente (en zeker voor Ter neuzen) van groot belang is de streek „leefbaar" te maken. Spreker meende dat het waard zou zijn eens te onderzoeken, of het in Nederland, evenals in België, mogelijk is in bepaalde plaatsen een zodanige accomoda- tie te brengen dat er goed toneel kan komen. Hij wees daarbij op Cuyck aan de Maas, een betrek kelijk kleine plaats, waar onder leiding van een zeer energieke burgemeester een prachtig mo dern theater is verrezen. PRIJZEN Tegen het einde van het eerste gedeelte kwam de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, in het Concertgebouw. De prijsuitreiking werd op het einde van de middagbijeenkomst gehouden en deze werd door de Commissaris verricht. Eerste klasse: 1. „Het Middel burgs Dilettantentoneel 81% pnt, met „Een dreigend huwelijk"; 2. „Onderling Kunstgenot", Goes, 80 pnt, met „Het huis aan het meer". Tweede klasse: 1. „St Paulus", Middelburg, 73% pnt, met „Een man genaamd Judas"; 2. „Rei zend Zeeuws Volkstheater, Hulst, 73% pnt, met „De open bare aanklager"; 3. „Stoppel dijk", Stoppeldijk, 73% pnt, met „De sloep zonder visser". Derde klasse: „Contact", Oost Souburg, 64% pnt, met „De voet balpool". Nieuwelingen: „Heer Hendrik" 's Heer Hendrikskinderen, 65% pnt, met „De familie Gregory". Volgens de goede traditie gaf de winnaar van het Zeeuws Landjuweel 1959-1960 een voor stelling van het stuk waarmee de eerste prijs werd behaald, in dit geval een blijspel in drie be drijven door W. Somerset Mau gham „Een dreigend huwelijk" (The unattainable). Zoals men van deze schrijver kan verwachten een societystuk met de typisch Engels zeer lan ge dialogen, die voor een minder goed gezelschap als „Het Mid delburgs Dilettantentoneel'' de doodsteek zou betekenen. Door een hoog tempo, een uitstekend samenspel, goede mimiek en regie wist men over het alge meen deze moeilijkheid glansrijk te overwinnen. Niemand minder dan de Belgi sche actrice mevr. Balder over handigde de dames een schat van bloemen, nadat de aanwezi gen het gezelschap een langdu rig en hartelijk applaus hadden gebracht. Tenslotte dankte de voorzitter van de vereniging, de heer W. de Pachter, alle overheidsinstanties die de bevordering van het ama teurtoneel mogelijk maken. ERNSTIG BUSONGELUK IN IN ZWITSERLAND. Minstens vijf Britse toeristen zijn om het leven gekomen en 20 gewond, toen de bus waarin zij zaten, zondag op een overweg bij Meiringen in centraal-Zwitser- land door een trein werd gegre pen. 1NDUSTRIEVESTGING IN ZIERIKZEE In de vrijdag gehouden verga dering van het gemeentebestuur van Zierikzee hééft de burge meester van Zierikzee mr. F. Th. Dijckmeester, meegedeeld, dat een principiële toezegging is ontvangen van de N. V. L. Smit en Zn Scheeps- en Werktuig bouw te Alblasserdam, in Zierik zee een afdeling van dit bedrijf te vestigen voor de fabricage van dieselmotoren. Deze industrie zal als toeleveringsbedrijf kun nen optreden. Verwacht wordt, dat over enkele maanden een be gin zal worden gemaakt met de bouw van de fabriekshallen op het industrieterrein in Zierikzee. Het bedrijf zal werk bieden aan 200 personen. Omhoog gevaren en vlot ge trokken. Gistermiddag omstreeks 5 uur is het Zweedse vrachtschip „Bor- holm", 7460 brt., gedeeltelijk ge laden, van Antwerpen naar zee, vlak voor de haven van Terneu zen bij afgaand water op een zandplaat in de Scheids omhoog gevaren. Sleepboten van de rederij Mul ler en van de Union de Sauvetage et Remorquage voeren uit de haven van Terneuzen om het vrachtschip vlot te trekken, het geen echter niet gelukte. Hedennacht te 2.40 uur is het schip bij opkomend water vlot getrokken, waarna de „Borholm" de reis heeft voortgezet. Chr. Gymnastiekvereniging „E.M.M." gaf demonstraties Vanaf het oefenlokaal in de Zuidlandschool trokken zaterdag ongeveer 200 keurig geünifor meerde dames en heren, vooraf gegaan door het tamboer- en pij perkorps „Irene'» in marstempo door een gedeelte van nieuw- Terneuzen op weg naar de Markt om er een turdemonstratie te geven. Het was eigenlijk de bedoeling het resultaat van een jaar hard werken te tonen. Toen het vorige jaar op de voetbalvelden aan het Westelijk Bolwerk demonstraties werden gegeven om in Terneuzen tot heroprichting van „E. M. M." te komen, heeft men niet van een dergelijke stormachtige groei kunnen dromen. Helemaal ter ziele was „E. M. M." nog niet, maar met een stuk of vier volwassenen als lid en 10 A 12 kinderen doe je niet zo heel veel. Na de demonstraties van vo rige zomer veranderde dit op slag. In een minimum van tijd had men een paar honderd leden. Dit aantal is nu gegroeid tot ruim driehonderd. Aanvankelijk was er een nij pend tekort aan leiding, maar ook dit is opgelost. Twee heren en vijf dames stellen een groot deel van hun vrije tijd beschik baar om leiding te geven aan een dozijn groepen jongens en meis jes. Er wordt geoefend in het gymnastieklokaal aan de School- laan en in de Zuidlandschool. Weer een reden om te trachten in Terneuzen zo gauw mogelijk een ruime sporthal te krijgen. De kringvoorzitter voor Zee land van het Koninklijk Neder lands Christelijk Gymnastiekver- bond, de heer C. Lobbezo uit Bergen op Zoom, sprak een kort propagandistisch woord en de heer D. Priester voorzitter van de afdeling Terneuzen van „E. M. M.", vroeg de aandacht van de vele belangstellenden voor de vereniging. Hij wekte hen op do nateur van de afdeling te worden. De vijf dames, die met zoveel succes de leiding op zich hebben genomen, werden voor het front van turnsters en turners verrast met een bloemenhulde. Succes voor Axelse Trans portcolonne van het Roode Kruis. Tengevolge van het goede re sultaat bij de districtswedstrijden was de Axelse Roode Kruisploeg aangewezen om deel te nemen aan de provinciale wedstrijden. Commandant P. Mechielsen en zijn mannen waren zaterdagmid dag in Goes present om zich te meten met de andere korpsen. De opdracht luidde, dat er een vliegtuigmotor op een woning gevallen was, waardoor groot ge vaar voor brand aanwezig was. Er waren 4 mensen in de wo ning, waarvan er één was overle den en drie gewond. De trans port-colonne moest zo snel en goed mogelijk de mensen afvoe ren naar de gereedstaande ambu lance-auto. Zeven minuten binnen het tijd schema hadden de Axelaars de- opdracht volbracht hetgeen tot gevolg had, dat zij nu de provin cie Zeeland zullen vertegenwoor- gen bij de landelijke wedstrijd op 24 september te Hilversum. De gedetailleerde uitslag luid de: 1. Axel, 670 pnt (voor de commandant 115 pnt)2. Vlissin- gen, 490 pnt (105 pnt); 3. Krab- bendijke, 435 pnt (90 pnt) en 4. Souburg, 380 pnt (75 pnt). Schoolreis „Marijkeschool. De drie laagste klassen van de Prinses Marijkeschool alhier, hebben hun schoolreisje gehad. 's-Morgens om acht uur, waren de kinderen present aan de school. Met twee bussen ging het naar de stad der Sinjoren. Hier was het vanzelfsprekend de die rentuin die op het programma stond. Onder leiding van 't on derwijzend personeel en ouder commissie genoten de kinderen van de prachtige verzameling dieren. Het meest genoten de kinderen bij hun bezoek aan de apen. Hier moet altijd het com mando om verder te gaan de spanning breken. Het weer was tot het middag uur droog gebleven, maar toen om half 1 de bussen weer opge zocht werden voor het vertrek naar Bergen op Zoom, is het gaan regenen en dit heeft dan ook het feest voor een groot ge deelte bedorven. De gehele reis van Antwerpen naar Bergen op Zoom heeft hét water gegoten en aldaar aange komen is voor een lange tijd on derkomen gezocht in het restau rant „De Raayberg", waar de koffie werd gebruikt en de broodjes genuttigd. Toen de regen ophield, zijn de kinderen naar de nabijgelegen speeltuin „Rozenoord" gewan deld. Het was wel droog, maar de reeds gevallen overvloedige regen had het spelen onmogelijk ge maakt. De thuisrit via Kruiningenha- ven en Perkpolder werd zodanig geregeld, dat men ondanks hef slechte weer, toch niet al te vroeg te Axel arriveerde. De aankomst bij de school, waar de ouders hun kinderen op wachten, is telkens weer een be levenis apart en een mooie afron ding van de schoolreis. Het is voor het hoofd der school, de heer Blok, en zijn staf van assistenten een vreugde de kinderen des avonds weer aan de zorgen dér ouders te kunnen overlaten. Voorlichtingsavond In hotel „De Korenbeurs" vond enige dagen geleden een voor lichtingsavond plaats voor de of ficieren en vaandrigs van het 11e bataljon Grenadiers. Achtereenvolgens spraken hier de heer Van der Gijp over de eco nomische perspectieven in Zeeuws-Vlaanderen; de heer Ch. Bukkens over de geschiedenis van Sluis en burgemeester P. F. van Hootegem over het leven in Sluis zelf. Hij bood aan kapitein Koop- mans van de Koningscompagnie een miniatuur wapen van Sluis aan. Dit wapen kan hij 11 sept. ruilen voor een groot gesmeden wapen, want tijdens de Belfort feesten komt kapitein Koopmans met zijn Koningscompagnie weer terug om deze feesten de nodige luister bij te zetten. Overste M. A. Kroon ontving een persoonlijk aandenken in de vorm van een afbeelding van het stadhuis en kapitein Roozen een foto van het dorpsplein in Sint Anna ter Muiden. Twintig modinettes behaalden hun diploma Primeur voor Zeeland Op feestelijke wijze vond in het Verenigingsgebouw te Stop peldijk de uitreiking plaats van de diploma's „Modinette" aan twintig meisjes, werkzaam op het confectie-atelier van de N.V. Verenigde Nederlandse Textiel fabrieken J. W. Meijerink en Co te Stoppeldijk. De opleiding van deze meisjes vond plaats volgens het leerling stelsel van de stichting V.O.C. (vakopleiding confectie-indus- trie), een instelling, in het leven geroepen door werkgevers- en werknemersorganisaties in de confectie-industrie. Dat aan de ze diploma-uitreiking een fees telijk tintje werd gegeven, vond zijn reden in het feit, dat het de eerste maal was, dat de fa Meijerink zulks beleefde en bo vendien betekende dit voor ge heel Zeeland een primeur. Mej. Hovens, hoofdleidster van de filialen van de fa Meije rink, kon op deze avond naast de modinettes en hun ouders tal van genodigden welkom heten, waaronder burgemeester Hen- drikse van Vogelwaarde en zijn echtgenote, deken Staal van Stoppeldijk, pastoor Vermeulen van Boschkapelle, de directrice en. 't onderwijzend personeel van de huishoudschool te Hulst, de dames en heren van de examen commissie en de heren Egelink en Rouwerink van de fa Meije rink, Mej. Hovens zette in haar ope ningswoord het doel en de bete kenis van de V.O.C. uiteen. Deze opleiding is speciaal gecreëerd om een geleidelijke overgang te scheppen van school naar werk, een overgang, die aangepast is aan de aard van het karakter van een jong meisje. Vandaar dat gedurende het jaar van op leiding eveneens lessen gegeven worden op een nijverheidsschool in de meer huishoudelijke vak ken, in hygiëne en baby-verzor ging, in gymnastiek, taal en re- kanen. De meisjes krijgen dus een degelijke geschooldheid, het geen na verloop van tijd vanzelf sprekend het bedrijf ten goede komt. Voor de meisjes zelf be tekent dit, dat zij met meer suc ces kunnen werken aan hun per soonlijke toekomst. Van groot belang is deze opleiding verder voor de streek, omdat deze er mede toe bijdraagt de grote plannen te verwezenlijken die de fa Meijerink zich voor deze streek heeft gedacht, welke plan nen tot grote resultaten kunnen leiden en daardoor de voorspoed en welvaart kunnen bevorderen. Namens de directie werd het woord gevoerd door de perso neelschef, de heer Egelink. Na dat hij de geslaagde leerlingen geluk had gewenst, wees ook hij op de grote plannen voor de na bije toekomst, plannen, die voor zien in de vestiging van een be drijf met ongeveer 300 werkne mers. Hij hoopte dan ook, dat het komende jaar weer een der gelijke cursus zal kunnen wor den georganiseerd en dat de re sultaten daarvan even succesvol zullen mogen zijn als dat van de thans afgesloten cursus. Burgemeester Hendrikse reik te daarna aan de geslaagden het diploma en het bijbehorende zil veren V.O.C.-insigne uit. In zijn toespraak bracht de burgemees ter dank aan de fa Meijerink, aan de opleiders en aan de exa mencommissie. „Ik ben trots op onze meisjes", aldus burgemees ter Hendrikse, „en ik hoop nu maar, dat zij in hun geschoold heid in de huishoudelijke taken en baby-verzorging geen motief zullen vinden om gauw het hu welijksbootje in te stappen". Werk in eigen omgeving is ver te verkiezen boven het pende len (in deze streek een zeer ac tueel probleem) en bovendien veel prettiger voor het gezin. Burgemeester Hendrikse sprak dan ook de wens uit, dat het be drijf zal mogen groeien en bloei en en zodoende een zegen voor de gemeente zal mogen zijn. Mej. Paulen, controleuse van de V.O.C., dankte de fa Meije rink voor de gegeven mogelijk heid tot modinette-opleiding. Zij wees er op, dat de meisjes in het afgelopen jaar hebben ge probeerd om samen te werken en zich aan elkaar aan te passen, factoren, die ook in de toekomst bepalend zullen zijn voor een ge lukkig en blij leven. Pastoor Vermeulen sprak zijn blijdschap uit over het behaalde resultaat, hetwelk de meisjes in staat stelt om flink te gaan ver dienen voor het gezin. Hij riep de meisjes op om deze dank ge stalte te geven door het afleve ren van goed vakwerk. De modinettes zelf betuigden hun dank bij monde van Irene Polfliet, die haar woorden op vlotte manier en zonder schroom uitsprak. De namen van de geslaagden zijn: R. Eijsackers, E. van Goethem, E. Pieters, T. Lambert, A. Heme- laar, M. L. Crombeen, E. Lauret, C. Lossie, M. Burm, E. van Re- mortel, I. Polfliet. R. Verbrug- gen, T. Blankaart, R. Schuren, R. Picavet, L. de Guytenaer, A. Jonkheijm, M. Marin, R. Jacobs en L. Stallaart. Filmvertoning Veilig Verkeer In het Jeugdgebouw werden donderdagavond, uitgaande van de Bond voor Veilig Verkeer, diverse verkeersfilms vertoond. Daar deze avond geheel onver wachts kwam, werd door de ke muziekvereniging de nodige tamtam in het dorp gemaakt, terwijl de veiligverkeersauto een woord ter aansporing tot een be zoek aan deze avond liet horen. Wethouder P. van Rijen zeide verheugd te zijn over de goede opkomst en hoopte dat het voor de aanwezigen een leerzame avond zou: zijn. Hierna werd een drietal verkeersfilms gedraaid. Na de pauze werd nog de prachtige kleurenfilm „Kruis punt-Europa" vertoond. Ook voor de schoolgaande jeugd werd des middags een ver- keersfilm vertoond. 3). KARL UNSELT (Nadruk verboden) „En", zei de magere vrouw achter de toonbank, „wat had u graag?" Het klonk een beetje vermoeid en onverschillig. „Eigenlijk niets", antwoordde hij en boog zich voorover, om het gezicht van de vrouw beter te kunnen zien. „Ik kwam alleen maar even „goeden dag" zeggen. Bent u mevrouw Braun?" „Ja, dat ben ik". En ook zij boog zich nu voorover en keek hem onderzoekend in het gelaat. „U komt me bekend voor". „Zo? Maar u bent kolossaal veranderd, mevrouw Braun." „Oók 'n kunstAlle Berlijners zijn veranderd. We hebben nogal niets meegemaakt en er is niet veel bijzonders van ons overge bleven. Zij kwam van achter de toonbank naar voren en trok de jonge man in het licht. „Toch ken ik u". „Ik ben Rudolf Grabert." „Ach heer in de hemel, Rudi natuurlijk, nu herken ik u. Ober- leutnant Grabert. Wilhelm, Wil. helm riep zij in de richting van de achterkamer. „Kom toch eens gauw hierTerstond ver scheen Wilhelm Braun in de deur, sloffend in afgetrapte pan toffels, een pijp in de hand waar uit een groen-blauwe rook op- kringelde, die de lucht verpestte met de doordringende geur van zelf geteelde tabak. „Wilhelm, moet je toch eens zien; ken je die hier?" Zij draai de Grabert rond als een pop in het uitstalraam van een kleding magazijn. „Mensenkinderen", viel Wil helm uit, „meneer de Oberleut- nant Grabert." Een beetje vermoeid wenkte Grabert met een hand. „Meneer de Oberleutnant be staat niet meer, mijnheer Braun. In het kamp voor krijgsgevange nen is die gedemonteerd." „Komt u uit krijgsgevangen schap?" Braun reikte hem de hand. „Zo laat pas?" „Dat hangt er van af, hoe men het bekijkt. Er komen er nog een paar. Maar veel zijn 'het er niet meer." „Ach ja", zuchtte mevrouw Braun en monsterde hem mot een moederlijke, bezorgde blik. „U hebt zeker heel wat meege maakt?" ,,'t Had erger gekund, me vrouw". „Hoe het met uw ouders ge- j gaan is", vroeg mevrouw Braun aarzelend, „weet u zeker al?" Grabert knikte. „Waren ze meteen dood?" „Dat moet wel. Men heeft niets meer van hen gevonden. Een vol. treffer". „Waarom blijven we hier zo ongezellig staan? Kom toch even binnen, meneer Grabert, of hebt u iets anders voor?" „Nee", antwoordde Grabert met een bitter lachje. „Vóór me heb ik nog niets, alleen maar achter me. Doch daarmee ben ik klaar, en ik draai me nu ook niet meer om, nadat ik de plaats be zocht heb, waar mijn ouders zijn gestorven". „Kom dan binnen", drong me vrouw Braun aan en duwde hem naar de doorgang naast de toon bank. Hoe klein en eenvoudig de achterkamer ook was, de. gemoe delijkheid ervan omving hem toch als een al te lang ontbeerde, tedere omhelzing en hij genoot ervan. Zelfs de geur van de groe ne tabak kon dat genot niet scha den. Natuurlijk moest Grabert op de oude sofa met ronde leuning plaatsnemen, maar voordat hij ging zitten, wierp hij een blik op de familiefoto die er boven hing: Hilde en Trude, links en rechts van hun ouders staande. Zij kwa men hem een beetje vreemd voor, zoals zij daar stonden als vol wassen jongedames met ver zorgde haren en modieuze kle ren. Naast dat portret hingen foto's van president Pieck en generalissimus Stalin. Grabert stond er even beduusd van. De oude Braun bemerkte het. „Dat moet nu eenmaal", zei hij met een verlegen verontschuldi ging, „met het oog op Hilde en Trudchen". „Zo zo", zei Grabert en liet zich behagelijk op de krakende sofa neer, terwijl de beide oude re mensen op stoelen plaatsna men. „Wat moet, moet, meneer Braun. Maar wat hebben die twee heren eigenlijk met uw j dochters te maken, als ik vragen mag?'' „Nou ja", verklaarde Wilhelm I Braun, terwijl hij met zijn mid delvinger de tabak in zijn pijpe- kop aandrukte, „Hilde is bij de justitie en Trudchen bij de poli. tie". En mevrouw Braun voegde er aan toe: „De meisjes hebben het ver gebracht". Zij zei het op een toon, waarvan Grabert de ironie niet ontgaan kon. Haar man wierp haar een schuwe, bijna bevreesde blik toe, maar hij zei niets. „Zo, zo, dat is mooi", vond Grabert, „justitie en politie? Dan zijn uw dochters dus gewichtige personen geworden." „Och je, 't is wel aardig", liet Braun zich horen. „Nee, 't is helemaal niet aar dig", zei moeder Braun nogal luid en week Wilhelm bestraf fend aan. „Niet zo luid, moeder", fluis terde Braun en legde een wijs vinger op zijn lippen. „Pst Feind hort mit". „Laat ze maar doen. Dat kan me ook al niet schelen." Bezorgd knikte Braun voor zich heen. (Wordt vervolgd.) NEDERLANDSE JONGEN- IN FRANKRIJK OMGEKOMEN In de omgeving van Le Havre is een Nederlandse jongen om 't leven gekomen, nadat een pro jectiel waarmee hij speelde, ont plofte. Het is het 12-jarige zoon tje Johan Dirk van de familie Prins uit Amsterdam. Samen met zijn broer, de 18-jarige Ru- dolf speelde de jongen aan het strand. Onder een rots vonden de beide jongens een projectiel dat was volgens mededelingen van de Franse politie achter gebleven uit de tweede wereld oorlog. Enkele ogenblikken nadat de jongens het hadden gevonden, kwam het projectiel tot ontplof fing. Rudolf werd ernstig gewond. Hij is opgenomen in een hospi taal in het plaatsje Fecamp. Het gezin Prins was met vakantie in Frankrijk. De heer Prins, die douane ambtenaar is, is met zijn gezin gestationeerd in het Bel gische plaatsje Wilrijk. De oud ste zoon woont in Amsterdam, waar hij economie studeert. De voorzitter van de Italiaan se Senaat, Merzogora, heeft voor gesteld dat de politieke partijen en vakverenigingen een bestand van 15 dagen sluiten om de ge moederen wat tot bedaren te laten komen. De strijdkrachten zouden in die tijd in de kazernes moeten blijven op degenen r.a die hun normale dienst verrichten. 'H De, vakverenigingen en verzets bewegingen zouden stakingen en betogingen moeten afgelasten. De senator zou vrijdagmiddag vóór 18 uur, antwoord moeten hebben. Als mijn voorstel wordt aangenomen, zei hij, zal het een eind maken aan een toestand, die „op de grens van een drama" is. De voorzitter van de Kamer, de christen-democraat Leon?, f heeft zich achter het voorstel van de senaatsvoorzitter ge- j schaard. De sociaal-democratische par tij van Saragate die 17 zetels in de Kamer heeft, heeft het aftre den van de regering geëist, om plaats te maken voor „een wer kelijk democratische regering, die in staat is de democratische waarden te herstellen, die ont luisterd zijn door de absurde samenwerking met het neo-fas- I cisme". De socialistische partij van Nenni heeft ook het bestands- voorstel aanvaard. GECOJ VERKEI OI' HAAF Op dc Haa Amsterdam. Kruithuis, he< pliceerd verkc daan, waarbij kant J. F- ijBtede om het Een uit de r mende perso door de ver G. A. B. uit door nog niet jzaa); in aannjc «Amsterdam i auto. bestuurd I tegenwoordige!- W. S. B. Naast Leistra en ach De botsing w wagen waarin kop sloeg. De naar het I overgebracht komst bleek De uit Halfw gen slipte dooi I passeren van met een daarac uit de richting dende personei ding. Deze w rechts uit en kracht tegen stilstand. De wagen werd I nield en de tw I werden zwaar I bestuurders en I van de drie met de schrik De politie v dewijk van I zoekt getuigen zich bij het bun ONGELUK HET In het ar Oldebroek is streeks kwart geluk gebeurd daat S. C. Hoe het leven heeft 1 tair, die behoori deling veldar I chauffeur in wagen. Hij slip wagen omsloeg kwam onder de zó ernstig gewoi het transport kenhuis in Zvtu Soldaat Hoedje Hij was niet NA FEESTJE De 22-jarige uit Maarssen de Vecht ven de van een terug en is ond geraakt. Het sto is in Breukelen VAN TREIN EN O VI De 23-jarige 1 daal uit Heemsl I middag om half t ionsemplacemer veer van het gevallen en onr komen. De heer I expeditieknecht Buur in Beverv ren overgeladen I auto in een spo< I het regende had Jvrachtauto en zeil gespannen 1 van de werkzaar heer Eleijendaal Ide trein om h 1 hen. Hij is dat in aanraking onder spanning ■eiding. DODE) I VERKEERSOl In nacht van dag is te Boxtel Schijndel een drie inzittenden vlogen en tegen staande boom t< t Hierbij werd W. van der A. iiaast de chaufi wagen gestagen dood. De chauffi kreeg een shock, de auto zittende slachtoffer werd In de Grote Den Haag is tegen half twee beurd. dat aan L. H. S. van N. u laan in Den Haa gekost. De heer pend de'Grote dwars door het heen. Hij liep te van de H. T. M. reden. De heer dood Zaterdagavond uur reden twee litairen van de terberg in hun met grote sne schatten 170 kn weg van Ai Utrecht. Ze wan uit geweest. 1 Ouderkerk verlc de macht over h reed eerst de enkele betonnen ste daarna nog snelheid, tegen richting Utrech nenauto. De rr uit de auto gesl «ge A. E. B. o^ dig na het ong jarige vrieni naar het Wilhe Amsterdam we Dc vijf inzi

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2