Gesprek met de speurders naar Eichmann Bevolkingsaanwas Binnenlands nieuws Radio en Televisie RECHTSZAKEN 16a jaargang no. 5027 Zullen anderen spoedig volgen Het bureau 06 Eenmaal de dans ontsprongen gunstig voor ontwikkeling van welvaart Martin Borman de volgende arrestant? AANVALLER VAN „DOETJE" B. AANGEHOUDEN VIJFTIEN JAAR VOOR LUNEBURGSE PYROMAAN jonge hondjes levend begraven Voorlopige uitkomsten landbouwtelling mei 1960 INBREKER OP SOKKEN OP ZOEK NAAR DE OERCEL Donderdag 7 juli 1960 Od 11 mei I960 omstreeks 19.45 uur vroeg een keurig gekleed, heer die rustig wandelde op de Calle San Pablo in San Martin eén voorstad van Bueno Aires vuur voor zijn sigaret aan een passant. Dit vormde het begin van een ontvoering die we reldvermaardheid verkreeg. Dit vragen van een vuurtje aan de R voorbijganger een gebeurtenis overigens, die zo heel gewoon was en aan niemand opviel is de eerste stap geweest van de sensationele arrestatie in Argentinië van Karl Adolf Eichmann, gewezen S. S.-Obersturmführer en Oberstleutnant in Hitiers nazi-rijk. f Volgens de officiële bescheiden heette de aangehoudene Ricar- do Clemens, terwijl als beroep stond vermeld „generaal-agent" der Mercedez-Benz-automobielfabrieken. De heer die 't vuurtje vroeg, wist wel beter. Karl Adolf Eichmann, die aansprakelijk is voor de „Ausrot- tung" van om en nabij 6 miljoen Joodse medeburgers, was in handen gevallen van het volk van Israël dat hij eens wilde ver nietigen. De aanhouding werd verricht en uitgevoerd door agenten van het bureau 06 en dat in feite een onderdeel vormt van de Israëlische geheime dienst („Scherut Bitschon"). Dit bureau is gevestigd in Haifa en in het bijzonder be last met de op- en nasporing van misdrijven door gewezen I nazi-kopstukken, hun aanhan- I gers en of ondergeschikten begaan en tegen Joodse bur gers gepleegd. Het bureau 06 staat onder leiding van commissaris Abraham Selinger en be staat voornamelijk uit ge heime agenten van Joodse bloede die de georganiseerde massamoord en de concen tratiekampen van het (voor malig) nazidom, hebben medegemaakt, resp. daaraan wisten te ontkomen en voorts uit hen, die deel heb ben uitgemaakt van de Joodse verzetsbeweging ,,Ha- gannah". Met de leiding van het onderzoek tegen Eich mann is belast de advocaat- generaal bij het Israëlische gerechtshof in Haifa, dr. Gabriël Bach. Eichmann zal zich hebben te verantwoor den in verband met de door hem gepleegde, georgani seerde en, bevolen vernieti ging, de georganiseerde moorden, doodslagen en mishandelingen van en op Joodse burgers in Duitsland, Oostenrijk, Tsjecho-Slowa- kije, Polen, Denemarken, i Nederland, België, Frankrijk, Bulgarije, in de jaren 1938 I t/m 1945. I Klachten en of bezwaar schriften tegen de verdachte en tegen diens handlangers «Kunnen worden ingediend bij het voornoemde bureau, post bus 184, hoofdpostkantoor Tel Aviv-Israël. Technische knobbel noodlottig In ,?'ets onderscheiden de Deambten van bureau 06 zich van andere politiemensen. Al- VOur deze vertrouwelij- PPPT l\ een zekere selectie Ut! Üf85! en de meest fana- c™ sterkste speurders op IS tV?n de vluchteling m nFhl 1 Zlen zii er t0ch u,; 00" niet breder of KUit dan hun colle- Peuren alleen de volharding en verbetenheid van de vervolgden, die waar schijnlijk wraak gezworen heb- ben. Over Eichmann spreken vii als „beulsknecht" en „geünifor meerde gangster". Zij vertellen zlJn levensloop, die zij hebben moeten rérnn strueren uit allerlei versnipne?" de gegevens, want geen hp hoorlijk mens had ooit ver- kaanse patrouille gearresteerd en ontwpaend en als Otto Eck- mann, onder-officier der S. S. geïnterneerd in een krijgsge vangenenkamp vlak bij Neu renberg, de oude speelgoedstad. In het voorjaar van 1946 wist Eichmann uit zijn gevangen schap te ontsnappen en dook met vrouw en kinderen onder in een jachthut, toebehorende aan de prins Von Hohenlohe en gelegen in diens jachtgebied in Alt-Aussee, in opper-Oosten- rijk. In maart zien we het gezin Eichmann weer terug in Rome. In die stad had de gewezen „S, S.-Obersturmbannführer", een langdurig onderhoud met de eveneens in de „heilige stad'' verblijvende dr. Antje Pave- litsch, het nationaal-socialis- tische ex-staatshoofd van het in die tijd onder Duits protec toraat staand gebied van Kroatië. Met behulp van oud leden van de Kroatische ver zetsbeweging, de zogenaamde „Utascha", dezelfde organisatie, die ook aansprakelijk was voor de moord op koning Alexander I van Yoego-Slavië, in het jaar 1934 in Frankrijk gepleegd, ge lukte het aan Eichmann en de zijnen, uit te wijken naar Argentinië, waar hij leefde onder een nieuwe naam tot aan de dag van zijn arrestatie. vechten rondom de z.g. „rijks kanselarij" op 28 april 1945. gelijktijdig met Hitier, om het leven kwam, doch het lichaam van Bormann werd nimmer ge vonden. Thans blijtot, dat de Israëlische geheime dienst over zekere zeer goed gedocumen-, teerde i rapporten beschikt, waaruit valt op te maken dat Martin Bormann nog in leven zou zijn. De belangstelling van het bureau 06 in Haifa gaat ook uit 0 0 naar dr. Hans Eisele, een be- Unmacht r r r rucht concentratiekamparts, man met veel relaties, thans wonende in Caïro. Dan naar de voormalige S.S.-hoofdofficier (S. S.-Standartenführer) Rade- macher, die een gigantische villa bewoont in Damascus. Voorts naar de gewezen Grup- penführeer (generaal) der S. A. genaamd Bulhs, in het Duits land onder Hitier een expert in het opsporen van onderge doken Joodse medeburgers. En tenslotte nog naar de gewezen S. S.-führers Gleim, Willer- mann, Moser en nog vele anderen. Hoe kwam het, dat Eichmann na zijn eerste arrestatie ont snapte? Aan de voet van de nazi-eik, staande in het Hitler-Duitsland, lagen reeds de bijlen gereed van de geallieerde houthakkers en de ratten der germaanse be schaving knaagden reeds aan de boom. In die periode die op die ineenstorting volgde, werd Eichmann bij Bad Ischl in Oostenrijk, door een Ameri- Het heeft er althans de schijn van, dat de westelijke geheime diensten en recherches na de val van Hitier niet in staat zijn gebleken om deze oorlogsmis dadigers bij uitnemendheid op te sporen en voor de rechter te brengen. Toch zijn het diensten die stuk voor stuk trots zijn op hun ervaring. Dit is zeer vreemd. De enige ver klaring, die hier voor gegeven kan worden, is dat de geallieer de regeringen zelf enige boter op het hoofd hebben. Zo zijn er tijdens de oorlog door de nazi's duizenden Joden „ingeruild" tegen gunsten van de vijand, tijdens zijn verblijf te Boeda pest een miljoen Joden aan geboden als de Engelsen en Amerikanen 10.000 legervracht- wagens wilden zenden. Zij konden ook geneesmiddelen sturen. Maar ze deden het niet en de Joden verdwenen van het toneel. Wat heeft zich verder nog afgespeeld? Er zouden wel eens enkele onthullingen kunnen volgen als de arres tanten de monden openen. De daad is aan de dappere mannen van het bureau 06. (Nadruk verboden). De bevolkingsstijging is een bepalen. De fundamentele groei zijn aandeel in de masTale V3n nietiging van het jodendom sm hoord en wie er wel van JS" liof Hat lipvpr niof liet dat liever niet blijken Het heeft jaren gekost, voor personalia, afkomst, opieidmi en interessen met zekerheid vaststonden, zodat er met een kans op enige zekerheid kon worden berekend, in welke richting de vluchteling Zjcv kon hebben bewogen, zowel wat /reisdoel als nieuw beroep betrof Zijn feeling voor techniek is Eichmann noodlottig gewor den. Hij werd gezocht in de richting electro- of autotech niek en in de laatste branche is hij gevonden. Nog is de storm rondom de arrestatie van Eichmann niet geluwd of nieuwe geruchten betreffende op handen zijnde arrestaties van andere voor malige nazi-groten door de ge heime agenten van het bureau 06 in Haifa doen de ronde. Ze worden door hen niet tegen- esproken. Het gaat om de persoon van de (voormalige) „rijksleider" lartin Bormann. Ook deze man zou onder een valse naam In Argentinië verblijven. Aan vankelijk werd aangenomen, dat Bormann tijdens de ge- gunstige factor voor de ontwik keling van de welvaart, aange zien deze bevolkingstoeneming zelf het reële inkomen per hoofd op den duur hoger doet worden. De bevolkingsvermeerdering is derhalve een voor de welvaart gunstige zaak. De duidelijke god delijke opdracht (Genesis 1 en 9: ,Weest vruchtbaar en wordt tal rijk, vervult de aarde en onder werpt haar") aan het menselijke geslacht brengt dus bij vervul ling een zegen in de vorm van een betere voorziening met goe deren en diensten mee. Dit is een voornaamste conclu sie uit een onderzoek naar de verbanden tussen bevolkings aanwas en de ontwikkeling van het reële inkomen per hoofd van de bevolking, waarover de hoog leraar in de staathuishoudkunde aan de Vrije Universiteit te Am sterdam prof. dr. F. de Roos dezer dagen een lezing hield. Het begrip overbevolking, zo als dat na de theorie van Mal- thus over het bevolkingsvraag stuk is ontwikkeld, blijkt volgens Prof. De Roos geen concrete in houd te hebben, omdat het op timum telkens verschuift. De ia'etoren die het optimum be palen (met name de stand van de techniek en de kapitaalgoede renvoorraad) blijken aan regel matige veranderingen onder lig te zijn. De pessimistische evolkingstheorie, die door de Ptimumgedachte wordt ge- en waarbij men van rW' ezett(> bevolkingsvermeer- .m§ een daling van het reële °men Per hoofd vreest, heeft 12s prof- De Roos dan ook onyoldoe^ theoretische basis j ö°vendien met de feiten in i bleef in de typisoh t P, landen het inkomen per nooid in de laatste halve eeuw- constant, terwijl de bevolking aanzienlijk vermeerderde. Vervolgens besprak prof. De Roos de factoren die de ontwik keling van de totale produktie factoren voor de totale produk tie worden volgens de hoogleraar gevormd door toeneming van de beroepsbevolking en technische vooruitgang. Deze laatste is ook aansprakelijk voor een vermeer dering van het reële inkomen per hoofd der bevolking. Volgens spreker mag worden aange nomen dat de vermeerdering van dit reële inkomen per hoofd zich zal voortzetten. Aangezien de technische vooruitgang ten dele afhangt van de produktiestijging en deze laatste op haar beurt mede bepaald wordt door het tempo van toeneming der be roepsbevolking kwam prof. De Roos tot in de aanhef genoemde conclusie: de bevolkingsstijging is een voor de ontwikkeling van de welvaart gunstige factor. Tenslotte wijdde hij ook enige aandacht aan de onderontwikkel de gebieden en concludeerde, dat ook voor deze gebieden de funda mentele groeifactoren liggen in de bevolkingsvermeerdering en de technische ontwikkeling. „De meer welvarende landen moeten omvangrijke hulp bieden ten einde het groeiproces op gang te brengen en de nood op korte ter mijn te verlichten", zo betoogde spreker. De recherche van het bureau Warmoestraat in Amsterdam heeft in de nacht van maandag op dinsdag de 33-jarige Amster damse machinebankwerker A. L. Z. gearresteerd, die bekend heeft in de nacht van zaterdag op zon dag j.l. in een hotelletje aan de Oude Zijds Achterburgwal de prostituee „Doetje" B. te hebben neergeslagen. Na verhoor is de man weer op vrije voeten ge steld. Uit het onderzoek is vol gens de politie gebleken dat de machinebankwerker niet de be doeling heeft gehad de vrouw te worgen. Hem zal hoogstens een voudige mishandeling ten laste worden gelegd. De vechtpartij ontstond na een woordenwisse ling over de betaling. De aange houden man is getrouwd. Deze zaak was aanleiding voor de zondagmiddag gevolgde moei lijkheden tussen de Amsterdam- see journalist A. B., twee figu ren van de Walletjes en de po litie. KENTU KENT? INBRAKEN OPGEHELDERD De rijkspolitie in Apeldoorn is er na lang speuren, in samen werking met de gemeentepolitie aldaar in geslaagd klaarheid te brengen in een groot aantal in braken, in de afgelopen maan den in Apeldoorn en wijde om geving gepleegd. Als verdacht van deze inbra ken is aangehouden de 37-jarige W. V. uit Zutphen. De man is naar Zutphen overgebracht, waar hij voor de officier van justitie zal worden geleid. FABRIEKSBRAND IN ZAANDAM Een felle brand heeft dinsdag morgen de ouwelfabriek „Zaa- no", gelegen aan de Prins Hen drikstraat te Zaandam, gedeelte lijk in de as gelegd. Toen personeelsleden omstreeks half acht de bovenverdieping van het fabriekspand betraden, ontdekten zij het vuur. Onmid dellijk werd de brandweer ge alarmeerd, doch het vuur ver spreidde zich zó snel, dat er niet veel meer te redden viel. Met groot materieel bestreed de Zaan- damse brandweer de brand. Ook de blusboot „De Weer" verleen de assistentie. Men kon echter niet voorkomen, dat het midden deel van de fabriek volkomen uitbrandde. Hierbij ging een gro te partij afgewerkte produkten en grondstoffen verloren. De ma chines liepen aanzienlijke scha de op. Men schat het schadebe drag op circa 100.000. Het be drijf was tegen brand verzekerd. Omtrent de oorzaak van de brand is nog niets bekend. (Advertentie.) De jeugdrechtbank van Lüue- burg heeft de twintigjarige py romaan Herbert Rademacher tot vijftien jaar tuchthuisstraf met aftrek van een half jaar voor arrest veroordeeld. De officier van justitie had be halve vijftien jaar tuchthuis ook terbeschikkingstelling geëist. De „vuurduivel" van Lüneburg heeft van december 1959 tot fe bruari 1960 de 60.000 inwoners van Lüneburg met vijftien geval len van brandstichting in histo rische gebouwen en 35 diefstal len geterroriseerd. Achtereen volgens vielen het „Alte Kauf- haus" een krachtig voorbeeld van Noordduitse barok en het daarin ondergebrachte Oost- pruisisohe jachtmuseum en wer ken van de Noordduitse schilder Illiës, een vierhonderd jaar oude bibliotheek van 20.000 Middel eeuwse boeken in het oude Fran ciscaner-klooster en de veertien de eeuwse taveernen „Zur Krone" en „Viskulenhof" aan zijn ver nielzucht ten offer. De schade die Rademacher heeft aangericht wordt geraamd op drie miljoen mark. Rademacher, die reeds enige tijd in jeugdgevangenissen en opvoedingsgestichten heeft door gebracht, schijnt uit haat tegen de gemeenschap en geldingsdrift te hebben gehandeld. ARGENTIJNSE ZEEMAN IN AMSTERDAMS ZIEKENHUIS OVERLEDEN In het Weesperpleinziekenhuis te Amsterdam is overleden de 39-jarige Argentijnse matroos A. Velasco, die op 11 juni j.l. zijn rugwervels beschadigde en een been brak tijdens een val van 6 meter hoogte op een dekhuis aan boord van het aan de oostelijke Handelskade liggende Argentijn se zeeschip „Artillero". Het on geluk geschiedde tijdens vervoer van de bakboordsachtermast. BRANDSTICHTING Maandagmorgen is in een loods aan de Parallelweg in Apeldoorn brand uitgebroken, waarbij aan inventaris en loods een schade ten bedrage van ruim 2000 was ontstaan. Bovendien liepen twee in de loods gestalde auto's vrij grote schade op. Thans is gebleken, dat de brand is gesticht en wel door de 71- jarige J. H. van M. Zowel M. als de andere in de loods werkzame mensen zijn afkomstig van de stichting „Het Ilooge Land" in Beekbergen. M. had zich al ge ruime tijd geërgerd aan het ge drag van de onder zijn leiding werkzame mensen en was dit op zeker moment zó beu, dat hij de loods, waarin men zich bezig hield met het sorteren van oud papier, in brand stak. De man werd ingesloten in het politie bureau van Apeldoorn. De politie in Woerden heeft proces-verbaal opgemaakt te gen een inwoner van deze stad, die zich zo op een vrij harte loze wijze had ontdaan van en kele jonge hondjes. De politie werd bekend met dit geval van dierenmishandeling doordat een inwoner van Woerden maandagavond laat een brief ging posten Deze man hoorde namelijk naast de brievenbus gejank. Hij haalde thuis een zaklantaarn en ging op zoek. Hij vond toen een losliggende graszode, waaronder in een krant ver pakt zich drie, nog levende hondjes van enkele dagen oud bevonden. De man bracht de politie van zijn vondst op de hoogte en deze slaagde er na lang speuren in de dader te vin den. De eigenaar van de hond jes verklaarde dat hij zijn zoon eerst de diertjes had laten „verdrinken" en ze toen zelf had begraven. De hondjes zijn op advies van een dierenarts afgemaakt. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft opnieuw een aantal voorlopige uitkomsten van de landbouwtelling mei 1960 ge publiceerd en wel betreffende appels, peren, zaaiuien, vroege aardappelen en groenten onder glas. In het algemeen kan worden geconstateerd, dat de verschui vingen of wijzigingen in deze groep van landbouwprodukten van geringe betekenis zijn. De oppervlakte beteeld met tomaten onder verwarmd glas nam echter met 200 ha toe 18 procent), terwijl die onder koud glas met 68 'ha 5 procent) te rugliep. Bij de komkommers, waarvan de teelt met 74 ha (+13 procent) toenam, valt een sterke versohui- ving van het plat glas 8 pro cent) naar staand glas 63 procent) waar te nemen. De omvang van de teelt van aardbeien bleef ongewijzigd, die van meloenen liep met 5 procent terug. VRIJDAG 8 JULI HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.23 Gr.; 8.00 Nws; 8.18 Gr.; 9.00 Gym. v. d. vrouw, 9.10 Gram. (9.359.40 waterst.); 10.00 Gesprek; 10.05 Morgen wijding; 10.20 V. d. vrouw; 11.00 V. d. kleuters; 11.15 Klavecim belrecital; 11.40 Orgelspel; 12.00 Lichte muz.; 12.20 Regerings- uitz.; 12.30 Land- en tuinbouw- meded.12.33 Sport en prog nose; 12.50 Pianospel; 13.00 Nws; 13.15 Meded. en gr.; 13.25 Lichte muz.; 13.55 Beursber. 14.00 Kinderkoor; 14.20 Voordr., 14.40 Cello en piano; 15.05 Ge- var. progr.16.00 Hammond orgelspel; 16.30 V. d. zieken; 17.00 Concoursmuz.17.25 V. d. touristen; 18.00 Nws.; 18.15 Vlaamse notities; 18.20 Lichte muz.; 18.50 Act.; 19.00 Voor de kind.; 19.10 Gram.; 19.30 Het Anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en on voorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering heeft de officier van justitie bij de recht bank in Den Haag, mr. G. J. de Lint, geëist tegen de 52-jarige Hagenaar W. N. de B. De B. wordt er van verdacht in de nacht van 7 op 8 april van dit jaar in het kantoor van de firma P. Versluys in Zwammer- dam een brandkast te hebben opengemaakt en hieruit 8000 gul den ontvreemd te hebben. Ver dachte ontkende lets van de in braak af te weten. Tevoren had hij ook ontkend in Zwammerdam geweest te zijn, maar deze ver klaring trok hij later weer in. Uit de vele voorgelezen ver klaringen bleek dat De B. in ge zelschap van nog iemand, zowel in de nacht van de inbraak als enige malen tevoren in Zwam merdam gesignaleerd was. De avond voor de inbraak had De B. zijn auto zodanig geparkeerd, dat deze juist vanuit de achter zijde van het politiebureau in Twee getuigen a décharge ver klaarden, dat De B. bij zijn werk op de werf de voorschort ge bruikt bij het laden en lossen van ijzer, zand, steen, cement en dergelijke. Voor de krijtsporen konden zij geen verklaring ge ven. „Ja mijnheer de president, ik werk thuis veel. Ik heb alle pla fonds gewit en hiervoor gebruik ik krijt", zo zeide hij. Volgens De B. is krijt vermengd met blauwsel een probaat middel om te witten. Zowel de president als de officier van justitie trokken deze verklaring echter sterk in twijfel. In zijn refuisitoir zeide de of ficier van justitie dat de inbraak in de kleine gemeente Zwammer dam destijds veel sensatie ge wekt had, omdat in Zwammer dam nooit ingebroken wordt. De hele dorpsgemeenschap heeft bij het onderzoek dan ook geholpen door zich te verdiepen in de ge dragingen van „vreemde eenden in de bijt". Dat de inbreker ver scheidene malen het terrein ver kend heeft, is niet onopgemerkt gebleven. Op zijn verkennings- Zwammerdam te zien was. Een tochten werden zijn gedragingen dienstdoend wachtmeester had De B. met nog een ander zien uitstappen en rondscharrelen. Hij had het nummer van de auto genoteerd. Toen De B. met zijn metgezel later vertrok was de wachtmeester er zo van over tuigd met inbrekers te doen te hebben, dat hij samen met een collega op onderzoek uitging. Er werd echter niets ontdekt. De dag daarop werd echter de brandkast uit het kantoor van de firma Versluys opengebroken en werd hieruit 8900 gulden ont vreemd. Uit sporen bleek dat de dader(s) sokken over zijn/hun schoenen gedragen had(den). Toen de politie bij De B. thuis arriveerde, bleek dat zijn pan talon en enkele paren sokken juist schoongewassen aan de lijn hingen. Uit foto's die waren ge nomen bleek dat het profiel van de sokken overeen kwam met de sokken van De B. Ob de in zijn auto aangetroffen inbrekers werktuigen was een voorschot gewikkeld, waarop ijzer- en krijt sporen waren aangetroffen wel ke van de brandkast afkomstig geweest zouden kunnen zijn. nagegaan, aldus de officier. Het uitgebreid strafregister van ver dachte waarop de eerste inbraak 32 jaar geleden is genoteerd, ver meldt allemaal gevallen van dief stal en inbraak. Verdachte had zijn laatste kans, zo vervolgde de officier, in 1951, toen hij veroordeeld werd tot een voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering. Thans is echter de tijd gekomen om de samenleving voorgoed van een persoon als De B. te bevrij den, zo besloot hij. platteland nu, gesprek; 19.45 Op bezoek bij anderen, ge sprek; 20.00 Nws.; 20.05 Ge zinsvorming en andere uitgaven van De Ploeg, lezing; 20.50 Be nelux, lezing; 21.00 Quiz; 21.55 Lichte muz.; 22.15 Buitenlands weekoverz.; 22.30 Nws.; 22.40 Zorg om de mens, gesprek; 23.00 Soc. nws. in Esperanto; 23.10 Muziekrevue; 23.5524.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws.; 7.15 Gram.; 7.45 Morgengebed en overweging; 8.00 Nws.; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.40 Gram.; 10.10 Gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Gram.; 11.50 Als de ziele luistert, le zing; 12.00 Middagklok; 12.03 Gram.; 12.30 Land- en tuinb. meded.; 12.33 Gram.; 12.50 Act.; 13.00 Nws.; 13.15 Zonne wijzer; 13.20 Lichte muz.; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Promena- de-ork. en sol.; 14.50 Gram.; (Tussen 15.30—17.30 Rep. Torn de France); 15.30 Voor de zie ken; 16.30 Zangrecital; 17.00 Boekbespr.17.1& Kinderkoor; (In de pauze: gram.); 17.40 Beursber.17.45 Amateurs- progr.; 18.10 Vaticaanse act.; 18.25 Gram.; 18.40 Tour de France; 18.50 Regeringsuitz. 19.00 Nws.; 19.10 Act.; 19.25 Memojandum; 19.30 Polit. praatje; 19.40 Gram. voor de sold.; 20.30 De schone van nooit weer, hoorsp.; 21.00 Lichte muz.; 21.20 Gevar. progr.; 21.50 Lichte muz.; 22.15 Tour de France; 22.25 Boekbespr.; 22.30 Nws.22.40 Wordt er niet te veel gepraat, lezing; 22.50 Ge- var. progr.; 23.55—24.00 Nws. BRUSSEL (VI.); 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.35 Gevar. muz.; 12.52 Koersen; 13.00 Nws.; 13.15 Orgelspel; (In de pauze: gram.); 14.00 Jonker Lichthart, Vlaamse opera 15.00 Gram.; 15.30 Zangrecital; 16.00 Koersen; (Tussen 16.00— 17.00 Tour de France); 16.06 Omr. ork. en solist; 16.35 Gram.; 17.00 Nws.; 17.10 Lich te muz.; 17.45 Gram.; 18.10 Boekbespr.; 18.20 Voor de sold.; 18.45 Comm. Tour de France; 19.00 Nws.; 19.40 Gram.; 20.00 Symf. ork.; (In de pauze: gram.); 22.00 Nws.; 22.15 Ka- mermuz.; 22.35 Gram.; 22.55— 23.00 Nws Televisieprogramma' s NED. TV. 20.00 Weekoverz.; 20.30 Filmcritiek; 20.50 Film- rep.; 21.25 Film; 21.50 Sport- praatje; 22.10 Epiloog. VLAAMS BELG. TV: 19.30 Nws.; 20.00 Feuill.; 21.00 Film- fragm. en filmnws.; 21.45 Film- act. Tour de France; 22.25 Nws. en journ. De studie van de cellen, waar uit alle levende wezens zijn op gebouwd, heeft geleid tot een zelfstandige richting in de bio logie, met name de cytologie, waarbij de cytochemie en de cytomorfologie op de voorgrond treden. Aldus heeft dr. C. M. A. Kuyper, benoemd tot lector in de cytochemie aan de R.K. Uni versiteit te Nijmegen, dinsdag middag gezegd tijdens de open bare les, waarmee hij zijn ambt aanvaardde. De levende cellen vertonen een zeer sterke overeenkomst in chemische en formologische structuur, zodat een gemeen schappelijke afstamming van een oercel zeer waarschijnlijk is, zo zeide spreker. Dr. Kuyper besloot zijn betoog met een ci taat van Chargaff, die stelt dat een een voudig nucleïnezuur, beschermd door een begeleidend eenvoudig eiwit, het eerste levende molecule geweest moet zijn.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5