<e Dieding Muiterij onder Kongolese strijd- krachten Verenigde Staten altijd bereid te onderhandelen met Rusland Ministerraad verleent voorrang aan Coentunnel Bevan overleden W eeroverzicht tberichten 3D-PLASTIC Relletjes Kongo d aan witheid Défilé ouden van dagen op Soestdijk HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT its kantoor VAN TEESELIN'G (leden N.I.V.A.) icerstraat 63 - Amsterdam-Z. begin september a.s. of eerder CTIEVE JONGELUI iddelbare Schoolopleiding. nsen met ambitie om zich verder i wordt geboden: sselende werkkring lijke vakopleiding ie salariëring. Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand f2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct DONDERDAG 7 JULI 1960 16e Jatrgang Nr 5027 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum por tdvertentie 2.25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handde- advertenties)5 regels 1,Iedere regel mee 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adm Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 16 uur. Volgens woensdag uit Kongo in Brussel ontvangen berichten is muiterij ontstaan onder de Kcsigolese strijdkrachten in Leopoldstad en Thysstad. De oorzaak zou zijn de ontevreden heid over de langzame Afrika- nisering van het kader- van de „Force Publique", die wordt ge leid dor Belgische officieren. In Leopoldstad, waar de poli tie op enkele grote boulevards versperringen heeft aangelegd, zijn honderden Kongolese mili tairen er in geslaagd door te dringen tot de tuinen van het parlementsgebouw. Zij kwa men te voet en waren ongewa pend. Een cineast, die de de. moastratie wilde filmen, werd zwaar mishandeld. E>e verbindingen met Thys stad, dat op ongeveer 130 km ten zuiden van Leopoldstad ligt, zija sinds woensdagochtend ver broken. Het laatste dat uit deze stad werd vernomen is, dat alle Europese inwoners uit de om geving een toevlucht in deze plaats hebben gezocht. !De mui tende soldaten hielden op de weg alle auto's aan. De muiterij brak uit, nadat de Kongolese minister-president, Loemoemba, dinsdagavond en wederom woensdagochtend de militairen in de kazerne in Leo poldstad had toegesproken. Hij beloofde hen verhoging van rang per 1 juli en deed een krachtig beroep op de militairen om de discipline te handhaven. Blijkbaar niet tevreden ge steld met de toezeggingen van de premier verlieten echter woens dagochtend een honderdtal Kon golese soldaten de kazerne, de riem in de hand en ongewapend, om voor het parlementsgebouw te betogen. De politie slaagde er niet in de manschappen tegen te hou den. Voor de ingang van het „Paleis der Natie" eisten zij dat Kongolezen tot officier in het leger zouden worden benoemd. Een delegatie begaf zich naar het kabinet van de eerste mi nister. Andere groepen sloten zich aan bij de postende stakers voor het gebouw van de Otraeo de grote transportonderne ming in Kongo terwijl voorts werd gedemonstreerd voor het gebouw van de provinciale re gering in Leopoldstad en voor de residentie van Loemoemba. Uit Thysstad, waarmee de ra dioverbindingen woensdagoch tend zijn hersteld, wordt ge meld, dat de Europese inwoners in het centrum van de plaats groepen voor zelfverdediging hebben gevormd. Er is echter geen melding gemaakt van enig incident. De muitende soldaten, die hun wapens bij zich hebben, houden vergaderingen en wei geren naar de kazerne terug te keren. Wel zijn er bedreigingen geuit tegen de in de omgeving van de kazerne wonende Euro peanen. Tegen het middaguur werd uit Leopoldstad gemeld, dat mui tende soldaten uit Thysstad op weg zijn gegaan naar Leopold stad. Beide plaatsen zijn ver bonden door een ongeveer 130 km lange autoweg. Zij zouden echter worden tegengehouden door troepen, die trouw zijn ge bleven aan hun commandanten. Volgens niet bevestigde be richten zou voorts de opperbe velhebber van de „Force Pu blique". de Belgische generaal Janssens, zijn gedwongen zijn functie neer te leggen. Hij zou door een Kongolese militair worden vervangen. De met Belgische troepen be mande militaire bases in Kongo zijn in staat van alarm gebrcht. Naar in Leopoldstad werd ver nomen zullen deze troepen al leen worden ingezet door de Eeigische regering, als daarvoor een verzoek van de Kongolese regering komt. Op het ogenblik Twee beelden van de relletjes waartoe het in Leopoldstad, d& hoofdstad van het pas onafhankelijk gewor den Kongo, is geko men. Boveneen gevecht tussen aanhangers van verschillende partijen in de Afrikaanse wijk Ngiri Ngiri. Onder: een belhamel wordt weggeleid door twee leden van de strijdkrachten. N.V. Fa P. J. v. d. SAtf \M. uni. irdam oerd: vette csvee, askal- sn, 12 ïn, 86 rapen f gei- '3,20; f2,70; 0, al- ƒ440; -ƒ75; ƒ36 ƒ110; k- en Vare 400— Overzicht. Vette koeien; voer gewoon, handel traag, v j al niet hoger. Vette kalverj aanvoer aanmerkelijk kleit handel vlot, prijzen hoger, i ma's boven notering. Gras! veren: aanvoer even meer, 1. del stil, prijzen vooral niet j ger. Nuchtere kalveren: voer korter, handel goed, zen eveni stijver. Lopers en gen: aanvoer iets minder, del kalm, prijzen als vol week. Slachtpaarden: aan*I als vorige week, handel tri prijzen ongewijzigd. Schaft aanvoer iets ruimer, handell delijk, niet geheel prijshoudd Lammeren: aanvoer iets ruin' handel redelijk, prijzen iets ver. Melk- en kalf koeien: j voer matig, handel lui, ptv iets gedrukt. Vare koeien: voer als vorige week, ha1", slepend, prijzen met moeitej handhaven. Vaarzen en pinKl aanvoer gewoon, handel tra™ prijzen onveranderd. De Verenigde Staten -mn president Eisenhower op Sin wekelijkse persconferentie, altijd bereid met de Sowjet-Unie 'te spreken over ontwapening, proe ven met kernwapens en andere problemen. Hij vond de vooruit, zichten voor de besprekingen van de Verenigde Staten, Groot-Brit. tannië en de Sowjet-Unie te Genève over stopzetting van proeven niet kernwapens niet erg hoopgevend maar Iiij achtte het wel de moeite waard de po ging om tot overeenstemming te komen voort te zetten. Hij zei toch nog altijd hoop te hebben op een overeenkomst. Het Ameri kaanse standpunt in deze kwes tie heeft geen verandering on dergaan. Er is, aldus Eisenhower, geen reden pessimistisch te zijn over de vrede. Wel deed de president een beroep op de „vrije wereld" waakzaam en sterk te blijven tegenover de steeds oorlogszuch tiger houding van communis tisch China. Cubaanse suiker Over de invoer van Cubaanse suiker zei president Eisenhower dat woensdag of uiterlijk van daag een beslissing zou wor den genomen over de invoer van Cubaanse suiker in de Ver enigde Staten. Eisenhower zei er niets over te willen zeggen daar er even later een communiqué over zou worden gepubliceerd. Volgens de president zijn de huidige moeilijkheden met Cuba het gevolg van de onverklaar bare maatregelen van de Cu baanse regering. In antwoord op de vraag .vat de landen van het westelijk halw- iond zullen gaan doen indien de rtussen op Cuba een duikboot- unpunt zouden vestigen, ant woordde de president dat de O. de organisatie van Ame rikaanse staten kwesties van deze aard in het oog houdt. Overigens achtte hij vestiging van zon basis mogelijk maar met waarschijnlijk. Indonesische legerleiding wijst voorstel tot staken van het vuren van de hand Het Indonesische legercom- mando op Celebes heeft een voorstel tot het staken van he vuren van de Darul Islam- leider Kahar Muzakkar, van de hand gewezen, zo melden berichten die Djakarta bereik ten. Luitenant-kolonel Mohamed Joesof, commandant van het militaire gebied van Zuid- en Zuid-Oost-Celebes, zou eisen dat Muzakkar en zijn volge lingen zich onvoorwaardelijk overgeven en hun wapens in leveren. De commandant zei volgens deze berichten dat het bestandsvoorstel volgde op ge zamenlijke acties ter zee en te land tegen de opstandelingen, die leiden tot vernietiging op grote schaal. AANVALLEN OP SUMATRA Een Indonesische woordvoer der heeft meegedeeld, dat ver schillende arrestaties zijn ver richt in vei'."and met een aan val op het huis van een vooraan staande Zuidsumatraanse com munist, Noengtjik. Van de zijde van het Indone sische leger is meegedeeld dat vorige week twintig mensen zijn omgekomen toeni opstandelin gen bij Medan een bus bescho ten. is van een tussenkomst door Belgische troepen nog geen sprake, aldus werd van Belgi sche zijde verklaard. Ook in een politiekazerne in Leopoldstad is het woensdag tot een beweging voor betere voor waarden gekomen. De politie mannen eisen hogere salarissen. Er zijn echter geen ongeregeld heden gemeld en de Belgische commandanten konden normaal op hun posten blijven. In een communiqué, dat woensdagmiddag na een zitting van het Kongolese kabinet is verstrekt, wordt aangekondigd, dat de verbeteringen, die zullen worden ingevoerd voor het leger, ook voor de politie zullen gelden. In het communiqué worden voorts maatregelen aan gekondigd tegen de Belgische officieren en onder-officieren, die „aansprakelijk zijn voor de opstand in het leger". Over deze maatregelen is de Belgi sche ambassadeur in Leopold stad, de heer Van den Bosch, in gelicht, aldus het communiqué. Generaal Janssens heeft woens dagmiddag i'1 Leopoldstad mede gedeeld zijn post van bevelheb ber van de „Force Publique" in Kongo te hebben neergelegd. Hij zei dit na afloop van een onderhoud met de Belgische ambassadeur in Leopoldstad, de heer Van den Bosch. Hij weiger de verdere mededelingen te doen. Uit Thysstad wordt inmiddels gemeld, dat niemand zich op de openbare weg mag bevinden met uitzondering van de directeur geneesheer van het ziekenhuis. Enkele Belgische inwoners zijn aangehouden, doch later door de muiters weer vrijgelaten. Een piloot van een sportvlieg- tuig, dat 'boven de plaats heeft gevlogen, heeft gezien, dat de inwoners tekenen gaven met witte vlaggen. BETOGING OP SICILIË Dinsdagavond zijn in de Zuidsiciliaanse plaats Licata 20.000 betogers slaags geraakt met de politie. Zij waren het niet eens met het besluit van de raad voor de elektriciteit om geen elektrische centrale in Licata te bouwen. De strijd, waarin een dode viel, heeft twaalf uur geduurd. Vijf betogers liepen ernstige verwondingen op. Onder de politiemannen waren 19 ge kwetsten. Van beide kanten is geschoten. De betoging viel samen met een algemene sta king. Een van de gewonden is la ter in een ziekenhuis overle den, waardoor het aantal do den op twee is gekomen. Woensdag hingen in de stad de vlaggen halfstok. Alle win kels waren gesloten en de stra ten verlaten, op de politiepa trouilles na. Dinsdag hebben ouden van dagen uit diverse plaatsen van Neder land op paleis Soest dijk gedefileerd voor H. M. Koningin Juliana. Foto: het echtpaar Vogels uit Gemert, dat onlangs zestig jaar ge trouwd was, bood H.\M. twee poppen aan. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft het gemeente bestuur van Amsterdam gisteren schriftelijk medegedeeld, dat de ministerraad na langdurige over wegingen heeft besloten voor rang te verlenen aan de bouw van de Coentunnel onder het Noordzeekanaal boven de IJ- tunnei in het hart van de stad. Gelden voor de bouw van de Coentunnel zullen op de begro ting voor 1961 worden opge nomen. Aneurin Bevan, de plaatsver vangend leider van de Britse Labourpartij, is woensdag in zijn woning buiten Londen over leden. Bevan is 62 jaar geworden, een woordvoerder van de La- bourpartij zei: „Bevan is woens dagmiddag om tien minuten over vier rustig overleden". Aneurin Bevan, de meest on stuimige politicus van het En- j geland van na de oorlog, was een bemind, maar ook een ge haat en gevreesd man. Hij was geliefd bij zijn eigen mensen in de mijngebieden van Wales. Zijn politieke tegenstanders vrees den hem echter om de spot in zijn betoog en haat is geen te sterk woord voor de 'beroering die hij bij de doorgewinterde conservatieven teweeg bracht. Bevan werd op 15 november 1897 in Tredegar, Monmoutshire, geboren als zoon van een mijn werker. Hij was een van de 13 kinderen van wie er 5 stierven. Tot zijn 13e jaar volgde hij het onderwijs op de naburige school. Daarna werd hij mijnwerker. Na de eerste wereldoorlog be zocht hij het Central Labour College in Londen. In 1929 werd hij lid van het parlement. Toen in 1945 Labour aan de macht kwam, werd Bevan be noemd tot minister van Gezond heid en voerde hij een van de belangrijkste Britse naoorlogse projecten uit: hij richtte de na tionale gezondheidsdienst op. Ook werd hij belast met de uit voering van een groot woning- bouwprogram. In de La'bour-regering die in 1950 optrad, werd hij wederom minister van Gezondheid. In januari 1951 kreeg hij de porte feuille van Arbeid, maar hij kwam steeds meer in conflict met het beleid van de regering- Attlee. Na enkele maanden trad hij af wegens bezwaren tegen de begrotingsvoorstellen. In 1952 werd hij gekozen in het „schaduwkabinet" van La bour, maar de botsingen met de andere leiders duurden voort. Hij trad af na felle kritiek te hebben geleverd op de oprich ting van de Zoavo. Tot 1957 had Bevan zich steeds verzet tegen de vervaardiging van de H-bom. Maar op het partijcongres in 1957 zei hij: „Geen minister van Builenland- se Zaken kan ongekleed de con ferentiekamer binnengaan" en hij bewerkte de verwerping van een resolutie, waarin de volgen de La'bourregering gevraagd werd de vervaardiging en het gebruik van de H-bom te ver bieden. In de strijd om de macht als opvolger van Attlee was Hugh Gaitskell zijn grootste rivaal. Hun krachtproef was de strijd om de functie van penningmees ter der partij. Gaitskell won. Door deze gang van zaken ver loren de Bevanieten aan invloed, maar na de grote nederlaag bij de jongste verkiezingen was er een opleving merkbaar. Dit was een reactie op het streven van Gaitskell en anderen om de na- tionlaisatiepolitiek te verzach ten. De linkse vleugel, die daar tegen gekant is, had hierbij haar hoop op Bevan gevestigd. De minister zegt voorts, dat de j ministerraad het standpunt van Amsterdam ten aanzien van de grotere belangen, die gemoeid zijn bij de totstandkoming van dé IJ-tunnel niet deelt. „Zelfs al zou de IJ-tunnel in eerste in stantie een hogere directe of in directe rentabiliteitswaarde heb ben, dan nog zijn de ogenblikke lijke investeringen voor de IJ- tunnel hoger dan voor de Coen tunnel". Deze omstandigheden spelen bij het ministerie een be langrijke rol, zo deelde minister mede. Tenslotte wordt opgemerkt, dat de suggestie van de gemeen te Amsterdam in een vorige brief aan de minister als zou overeen stemming met de marine zijn bereikt ter zake van geheel of gedeeltelijke verplaatsing van 'het marine-etablissement, op een misverstand moet berusten. Bij de aanvang van de gister middag gehouden gemeente raadsvergadering in Amsterdam heeft de wnd. voorzitter, wethou der Van Wijck, de leden ver- j zocht de vergadering korte tijd te mogen schorsen in verband met dit zo juist ontvangen schrij ven. In de brief wordt voorts op gemerkt dat, gezien de financieel economische toestand en de spanning op de arbeidsmarkt er geen plaats is voor een gelijk tijdige bouw van beide tunnels, zodat „er dus geen sprake kan zijn van dé bouw van de IJ- tunnel". B. en W. hebben zich terstond met het seniorenconvent bera den. De raad ging akkoord met het voorstel van het college: de Eerste Kamer terstond telegra fisch op de hoogte te stellen van de „diepe teleurstelling" der ge meente. In dit telegram vraagt de gemeente de Kamer te wil len pleiten voor de belangen van Amsterdam en deze gemeente in staat te stellen de bouw van de voor de hoofdstad zo bijzonder belangrijk geachte IJ-tunnel fi nancieel mogelijk te maken door deze alsnog in te passen in het totale investeringsprogram. PRINS BERNHARD NIET NAAR MEXICO Het secretariaat van Z. K. H. Prins Bernhard deelt mede, dat berichten als zou Prins Bernhard op 12 juli de eerste DC-8- vlucht naar Mexico meemaken, officieel kunnen worden tegen gesproken. Onteigening van Amerikaanse eigendommen op Cuba De Cubaanse ministerraad heeft dinsdagavond een wet goedgekeurd, waarbij machtiging wordt verleend tot het onteige nen van Noordamerikaanse eigendommen en van goederen van Amerikaanse burgers op Cuba, daar deze maatregel in overeenstemming is met de „ver dediging van het nationaal be lang". Ook Cubaanse ambassadeur in Zwitserland ontslagen Het Cubaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft, naast het ontslag aan de ambassadeur in de Verenigde Staten, Cardona, ook het ontslag van de Cubaanse ambassadeur in Zwitserland, Francesco Garcia, bekendge maakt, eveneens op grond van „reorganisatie van het diploma tieke korps". TIJDELIJK REGEN. Boven het noordwestelijke deel van het Europese continent heerst een krachtige zuidwestelijke stro ming waarmee polaire lucht aan gevoerd wordt. Het front, dat de voorste begrenzing van deze lucht vormt strekt zich uit van Dene marken naar Polen, om vandaar DONDERDAG 7 JULI v.m. n.m. Breskens 11.56 12.23 Terneuzen 0.31 12.58 Hansweert 1.11 1.38 Walsoorden 1.21 1.48 ZON MAAN op onder op onder Juli. 8 4.30 21.00 20.23 4.20 9 4.31 20.59 2L13 5.29 10 4.32 20.58 21.53 6.45 11 4.33 20.57 23.27 8.03 om te buigen naar het Alpenge bied. In Italië en Zuid-Frankrijk werden nog zomerse temperatu ren van 2530 graden gemeten. De depressie die zuidwestelijke winden veroorzaakt trekt van Schotland in de richting van Denemarken en doet bij ons de wind tijdelijk nog wat toenemen, een regengebied dat met de depressie samenhangt nadert uit het westen en zal in de loop van vandaag over ons land trekken. In het temperatuursverloop komt weinig verandering. 3r&S medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. Zuidwestelijke wind. Veranderlijke bewolking en plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust tijde lijke harde tot stormachtige wind in hoofdzaak tussen zuidwest en west. Weinig verandering in tem peratuur.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1