4 mldt ffc „Wereld bevolking heeft geen honger meent proi. dr. Oomen Steekpartij in Groningen J. van de Ssnde U 0,20 U I 2,- U 120.- i. m 1 ff9 DE NEDERLANDSE KOOPVAARDIJVLOOT Radio-activiteit boven Nederland neemt af Afweer tegen raketten Wilde man die dacht zijn portefeuille kwijt te zijn deelde messteken uit BRITS PROTEST BIJ CUBAANSE REGERING De "bewapening van West-Duif sland 200 Ontheemde kinderen in ons land LOONVORMING IN DE LAND- en TUINBOUW JAPAN Overwinning voor partij van Kisji DE VERVOLGING VAN OORLOGS MISDADIGERS „The Guardian" over de Sow jet-Unie Elke dag heeft zijn geheim De Italiaanse neo-fascisten en de regering-Tambroni RUSSISCHE RAKETPROEF DE „URANUS" V.A.R. ARRESTEERT WEER SPIONNEN Woensdag 6 juli 1960 rd CAMP-adviseu- van Uw figuur ge- orset volkomen en iet CAMP-corset ppelijk is opge- op de juiste plaats, or doktoren. VORDEN IN LICENTIE O, EL. 020 - 241712 AR bij: juw; HULST: Reiss v. d. INEUZENW. Schelhnk- de modernste) INEN Terneuzen 16e jaargang ne. 5026 I(De propaganda ten behoeve van de achtergebleven gebieden in ons land geeft van de voeding in de wereld dikwijls een on- - waardige indruk Deze mening verkondigde [maandagmiddag de Blaricumse arts-nuti itionist dr. H. A. P. C. Domen in de aula van de ge meente-universiteit van Amster dam. waar hij zijn ambt van bij zonder hoogleraar in de voe dingsleer in de tropen aan vaardde met het uitspreken van een rede over „armelijke voe ding in tropische gebieden". De nieuwe hoogleraar is benoemd vanwege het Koninklijk Insti tuut voor de Tropen. Prof. dr. Oomen is het niet eens met de dooi- lord Boyd Orr, oud-hoofd van de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties, gelanceerde mening, dat tweederde van de wereldbevolking honger lijdt. „Op enkele percenten na ko men de volwassenen overal ter .ereld biologisch gesproken voldoende aan de kost", zo zei hij in zijn inaugurele rede. „Het grootste en meest universele ge brek door voeding is kwalita tief, niet kwantitatief", zo voeg de prof. Oomen er aan toe. Hij vroeg zich af waarom in liet voetspoor van Orr bepaalde perscampagnes berustend op schromelijke overdrijving ge voerd moeten worden. „Is het dat de rijke intellectueel zo on- l gevoelig is voor betere argu menten, dat men de techniek van de standwerker nodig heeft?" Hoewel prof. Oomen het in medisch opzicht met prof. Orr niet eens was, meende hij wel dat er in de wereld sprake is van een economisch-culturele honger. „Deze is moeilijker te I verstaan, maar in wezen even j ernstig als de honger die Orr j bedoelt", zo zei prof. Oomen. Hij beschouwde „ons onvermo- In het jaarverslag over 1959 van de Rotterdamse Kamer van L Koophandel wordt vermeld, dat L de onder Nederlandse vlag va rende koopvaardijvloot, met in- I begrip van de in de Nederlandse Antillen en Suriname ingeschre- vc-n tonnage doch zonder vissers- vaartuigen, sleepboten en aanne- 'nersmaterieel, op 31 december j van het vorige jaar 1549 schepen telde, metende bruto 4.543.429 I fÊg'sterton, met accomodatle 1vo°r 19-644 passagiers. B Te Rotterdam behoorden hier- lwan thuis 424 schepen, metende ■bruto 1.633.345 registerton, met 1 acc°modatie voor 9184 passa giers. Vergeleken met de toestand op 31 december 1958 is het aantal schepen Van de gehele Neder. ko°Pvaardijvloot met 43 «n „1 passaS'ersaccomodatie met 540 plaatsen verminderd, de bru- Ifcw™ 'f echter met 4661 re" gisteiton toegenomen. Het te Iwnl lhu'sbehorende ge- 138 983 1pB!ne,t twee schepen en m rton vermeerderd, de passa =,iersaccommodatie daar- nomen. 809 plaats» Aan het einde van het iaar omvatte de Nederlandse bloot 27 passagiersschepen, drie emiera- tieschepen, 57 vracht-passStre- schepen, 381 vrachtschepen van meer dan 500 ton en 948 vracht schepen van minder dan tnn w, 117 tankschepen van meer dan pen. 6n 16 kl6inere ta^che- Van de gehele Nederlandse vloot was nog slechts een sohin metende 2034 ton, ingerirh? 'P' uitsluitend steenkool als brand" stof te gebruiken. rand" Aangenomen kan worden, dat de in de laatste jaren toege nomen radio-activiteit boven Ne derland, tegen het eind van het jaar het niveau van de natuur- bereikt. Dit is de conclusie van iijke radio-activiteit zal hebben het overzicht van de metingen naar de graad van radio-activi teit van bodem, water en lucht in Nederland in 1959 door de far maceutische hoofdinspecteur van het staatstoezicht op de volks gezondheid. Het overzicht van deze metingen is de leden van de Tweede Kamer vertrouwelijk ter kennisneming toegezonden. Uit de toelichting op het rapport mag blijken, zo deelt de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid de Tweede Kamer mee, dat de daling van de radio-acti- viteit, die reeds in de eerste maanden van 1959 te bespeuren viol, zich in de daarop volgende maanden heeft voortgezet. gen, laat het niet zijn onwil" om de contrasten te verzachten, als het pijnlijkste probleem van deze tiid. Prof. Oomen gaf als zijn me ning te kennen, dat men zeer door de gebreken in voeding kan Jijden zonder honger te hebben. Deze gedachtengang leidde tot zijn conclusie, dat hel universele gebrek van kwalitatieve aard is. „Het betreft vooral liet eiwit en vervolgens enige aparte nutriën ten die aan ingewikkelde voor waarden gekoppeld zijn, voor het tot ziekte komt", zo zei hij. „Weinig eiwit is het typische kenmerk van armelijke huis houdingen ook in dé tropen", al dus vervolgde hij. Een verho ging van liet gemiddelde ge bruik eiwit per hoofd met vijf gram daags, zou volgens spr. in vele streken een aanzienlijke versterking van hei fundament van de gezondheid betekenen. „Kon men voor de menselijke maatschappij biológisch rede neren, in plaats van economisch, dan zou binnen bepaalde gren zen het beschikbare eiwit de beste standaard van welstand zijn". Prof. Oomen gaf vervolgens te kennen dat men in de voe dingsleer soms weet waarom iemand ziek kan zijn, maar wat men zelden weet is waarom hij nog gezond is. Op het gebied van deze betrekkingen ligt vol gens prof. Oomen een terrein van onderzoek braak, dat z.i. uiterst nuttig kan zijn om de bestaansvoorwaarden van de mens nauwkeurig te formuleren. „Men doet goed de biologi sche, de medisch-hyglënisehe en de sociaal-culturele desiderata omtrent voeding van elkaar te onderscheiden", zo besloot prof. Oomen. „Wanneer men een menu samenstelt, dat op grond van chemische ingrediënten vol komen aan de traditionele aan bevelingen voldoet, kan het een produkt zijn, een pil, waarop, laboratoriummuizen of -meel- wormen uitstekend gedijen; maar voedert men er een mens mee. dan houdt hij op om mens te zijn". Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft meegedeeld dat intercontinentale „Atlas"-raket- ten zullen worden gebruikt als doelwit voor „Nike-Zeus"-raket- ten tegen raketten. Deze proeven worden gedaan om de Amerikaanse defensie methoden tegen raketten te pro beren. Het leger wil voor deze proe ven achttien „Atlas"-raketten van de luchtmacht kopen. De ra ketten zullen op de Vandenberg- basis worden galanceerd, terwijl de „Nike-Zeus"-afweerraketten op het eiland Kwajalein in de Stille Oceaan, ongeveer 7500 km van de Vandenbergbasis, klaar zullen staan om te worden ge lanceerd. Volgens een woordvoerder zal bij de proeven geen gebruik ge maakt worden van kernladingen. Gisternacht om kwart vóór één had een 62-jarige vrouw aan de Reinemakersrijge, in de bin nenstad van Groningen bezoek van een 41-jarige Groningse in gezetene, een haar onbekende man. Op zeker moment miste de man zijn portefeuile met 75 gul den, hij wond zich daarover zo danig op, dat hy prompt de vrouw beetgreep, een mes trok en har enkele steken toebracht. De vrouw vluchtte de straat op, luid moord schreeuwend. Twee studenten, die het ge schreeuw hoorden en de vecht partij zagen, zetten een achter volging in, één op de fiets en de ander te voet. De man kwam even later met het geopende mes De vrouw had steken in de schouder, in de heup en in de rug (het mes had bijna een long geraakt]. Zij moest in het Aca demisch ziekenhuis behandeld worden. Op het bureau bleek, dat de man zijn portefeuille overigens wel bij zich had. Hij had gewoon tegetrouw naar de achterzak van zijn broek gegrepen, en zijn por tefeuille gemist, maar het bleek dat hij zijn broek achterstevoren had aangetrokken. De Britse regering heeft bij de Cubaanse regering geprotesteerd tegen de overname van de olie raffinaderij van de Koninklijke Shell-groep op Cuba. De Britse ambassade in Ha vanna heeft maandagavond me degedeeld, dat ambassadeur Fordham ingevolge opdracht uit Londen een protest heeft inge diend tegen het ingrijpen van de Cubaanse regering. De Amerikaanse minister voor het leger, Brucker, heeft maan dag op een persconferentie in Bonn verklaard dat hij er geen bezwaar tegen heeft dat de West- duitse strijdkrachten worden uit gerust met Polarisraiketten voor middelgrote afstand. Maar de NAVO moet hierin beslissen, al dus Brucker, die voorts zei dat de Polaris tegen 1962 operatio neel dient te zijn. Een woordvoerder van het WestduitSe ministerie van De fensie verklaarde later dat de verklaring van Brucker een vol komen verrassing Voor het mi nisterie geweest is. De Westduitse regering zal zelf geen stappen doen om voor haar strijdkrachten Polarisraket- ten te krijgen, aldus de woord voerder. Dinsdagmorgen is aan het Eind- hovense station een extra trein uit Duitsland gearriveerd met ruim 200 kinderen van ontheem den uit „Salzgitter", het oord voor ontheemden aan de grens tussen West- en Oost-Duitsland. Deze kinderen, waarvan de leef tijden variëren tussen vijf en dertien jaar, zullen ongeveer een maand in Nederlandse gezinnen vertoeven op verscheidene plaat sen in Nederland. Deze hulpactie ten behoeve van de ontheemde kinderen gaat uit van het R. K. Huisvestingscomité in 's-Her- togenbosch. (Advertentie.) Naar het Landbouwschap mee deelt is de loonvorming 1960/'61 -voor de tuinbouw thans nage noeg gereedgekomen. Alle tuin- bouwcontracten, behalve dat voor Utrecht, zijn nu goedgekeurd en voor het overgrote gedeelte ook al in druk verschenen. Wat Utrecht betreft is er op 24 juni een hearing geweest bij het college van rijksbemiddelaars naar aanleiding van het feit dat de desbetreffende C.A.O. slechts door één werkgeversorganisatie (het Utrechts Landbouwgenoot- schap) was afgesloten. Nader be raad tussen de organisaties heeft er inmiddels toe geleid, dat ook de A.B.T.B. en de C.B.T.B. zich alsnog met de C.A.O. akkoord hebben verklaard. De goedkeu ring der C.A.O. door het college kan thans spoedig worden ver wacht. O.ok de loonvorming in de land bouw is vrijwel beëndigd. Met uitzondering van de provincie Groningen (zonder veenkoloniën en Westerwolde- kon overal overeenstemming over 'n C.A.O. worden bereikt. Op de C.A.O. voor Overijssel werden alle con tracten inmiddels ook door net college goedgekeurd. Met de aflevering der C.A.O.- boekjes, welke ook de volledige tekst van de verordening ar- beids- en rusttijden met uitvoe ringsbesluiten en toelichting hier op bevatten, is dezer dagen even eens een aanvang gemaakt. De liberaal-democratische par tij van de Japanse premier Kisji heeft een tweede verkiezings overwinning behaald. iHirosji Koerihara is herkozen als gou verneur van Saitama, een stad bij Tokio, met 417.000 stemmen, terwijl zijn socialistische tegen stander er slechts 141.000 kreeg. Slechts 49 procent van de kies gerechtigden heeft een stem uit gebracht, waaruit volgens waar nemers blijkt dat buiten Tokio de controverse over het veilig heidsverdrag met Amerika geen rol speelt. De bevolking van de streek is overwegend conserva tief. De Israëlische regering heeft 'het Westduitse centrale bureau nog in de hand de cafetaria voor d'e vervolging van oorlogs- „Succes" in de Brugstraat bin- misdaden een lijst met de namen nen. Toen ook de studenten daar van 350 personen doen toekomen, binnen 'kwamen ontstond hier die zich aan oorlogsmisdaden een vechtpartij. Eén van de stu- 1 zouden hebben schuldig gemaakt denten werd in de schouder ge- en zich thans, in vrijheid, in de stoken, de ander werd aan een bondsrepubliek zouden bevinden. hand gewond, doordat hij het ge opende mes greep. De inmiddels gewaarschuwde politie bracht de wildeman over naar bet politiebureau. Er zijn redenen om te be twijfelen dat de na-oorlogse groei van de Sowjet-Unie in hetzelfde tempo zal doorgaan, aldus „The Guardian". „Het feit dat het groeiproces in Rusland zoveel later dan in de Westelijke landen is begon nen betekende dat men de beschikking had over een groot reservoir van technische moge lijkheden waaruit kon worden gèput zodra Rusland begon met modernisering van de industrie. Dit is een van de meest in het oog vallende redenen voor de gTote sprong van de Russi sche produktiviteit. Een andere reden is het aantrekken van mensen van het betrekkelijk onproduktieve landbouwbedrijf naar de industrie. De grote inspanning van de Sowjetregering om de voorzie ning van wetenschapsmensen en technici te vergroten zal de impuls van de groei versterken. Maar er zijn niet zulke grote arbeidsreserves meer. Elke po sing het aantal werknemers in "e industrie te vergroten door mensen aan de iandbouw te onttrekken kan het gevaar in zich bergen dat het land in de toekomst zonder voldoende voedsel komt. Dat in andere landen hia d en JaPan bijvoor beeld de produktiviteit in eenzelfde tempo als in de öowjet-Unie is toegenomen be hoort ons gerust te stellen dat net niet nodig zal zijn het communistische stelsel te imi- bi) te blijven, aldus „The Guardian". Dit heeft een regeringswoord voerder in Bonn medegedeeld. Het bureau zal een voorlopig onderzoek instellen en het bijge voegde bewijsmateriaal eventueel aan de bevoegde instanties over dragen voor het openen van 3en vervolging. Het centrale bureau voor de vervolging van oorlogsmisdaden werd vorig jaar opgericht en heeft sindsdien ruim 1.000 zaken aanhangig gemaakt. door LUISA-MARIA LINARES 98) Nadruk verboden. (Slot) Zijn kussen hadden de beko ring van de eerste kus. Olga had het gevoel alsof ze door een geweldige golf was opgeno men, die haar bedwelmde en tegelijk verrukte. „Xavierik houd zo van je, Xavier". Sedert wanneer had ze hem lief? Vanaf de eerste blik toen ze gedacht had dat hij haar man was. Toen ze hem bij de mouw greep, „André", mom pelde, en had gewacht op de liefkozingen die niet kwamen, maar die haar nu overstroom den. ,.Je bent thuis gekomen, Olga". „Ja, ik ben thuis gekomen, omdat ik alleen van jou houd en ik alleen bij jou gelukkig kan zijn". Hij lachte bij de herinnering aan hun twistgesprek in de chalet. ,.En je verafschuwde me zo, je verafschuwde mijn armen, mijn ogen,mijn mond... alles". ,.Maar je geloofde het niet". „Ik kon niet geloven, dat er ooit iets akeligs van jou kon komen. Je bent een wonder. Je bent de beloning die het lot me heeft gegeven om me jaren van leed te vergoeden. Maar dat is nu alles voorbij. Ik zal je nu voortaan altijd bij me hebben. We zullen geen bedroefde uren meer kennen, geen slapeloze nachten, geen wrok „Wat heb je haar lief gehad", zei ze, nu weer met bitterheid. „Ik zal altijd jaloers zijn op je vijf jaar met Paul. Elena be tekent niets voor me. Haar woorden hadden zelfs al lang niet meer het vermogen me te kwetsen. Als dat niet zo was, dacht je dan, dat ik haar na de dood van André hier zou heb ben gehouden? Nee, Elena heeft alleen maar as in mijn hart gelaten. .Dezelfde dag waarop ik de lenigheid van mijn vingers heb verloren en niet meer viool kon spelen, is elk gevoel voor haar in me ge storven. Laten we dat alles vergeten, Olga. Jij hebt ook veel geleden, mijn schat, en ik zweer je, dat ik zal maken dat je dat alles vergeet". En het regende kussen op de gouden ogen, op het kleine, grappige neusje, op de slanke hals, op de zijzachte haren, de onschuldige mond. Een discreet kuchje van Pedro bij de deur deed hen tot zichzelf komen. Wat wist Pedro af van alles wat gebeurd was? Het viel moeilijk te zeggen. „Het diner is klaar". Wat verlegen lieten ze elkaar lachend los en hand in hand liepen ze de lange gang met zijn vele donkere hoekjes door. We zullen hier, als we ge trouwd zijn, heel wat verande ringen aanbrengen, dacht Olga vaag. Ze zou voor niets ter wereld dit huis willen verlaten. Hier was Xavier geboren en de arme André en hun vader en groot vader. Ze zou dit huis niet meer laten vullen met spoken. Xa vier zou haar helpen al wat hier triest en somber was te verjagen. Ze daalden samen de trap af. Het was doodstil in huis, alsof het wachtte op nieuwe bevelen, op een tijdperk van geluk. „Neemt u me niet kwalijk als iets niet naar uw zin is, monsieur", zei Pedro, „ik heb het eten klaar gemaakt. En ik sta voor alles alleen Ja, ze waren alleen, heerlijk alleen, eindelijk alleen. Het houtvuur in de eetkamer brandde, het was er heerlijk warm. Pedro had zichzelf over troffen. Ze nameni tegenover elkaaar aan tafel plaats, zoals die eerste avond in het huis aan de rivier, en Olga dacht onwillekeurig aan Elena, die door het nood lot getekend was. Elena, die niet beklaagd wilde worden omdat ze voor het eerst ge lukkig was. Ze had vrijwillig haar weg gekozen en had het verleden de rug toegedraaid. Ze keek Xavier aan, die haar met zijn blikken verslond. Met de blik waarvan Dick had ge zegd: „Ik weet heel goed wanneer een man een vrouw aankijkt of ze een kostbare schat is". Plotseling stond Xavier op, nam zijn bord en zette het naast dat van Olga. „Voortaan moet je daar voor me dekken, Pedro", zei hij, „omdat madame Olga en ik altijd bij elkaar zullen blijven". Olga voelde dat hij op zijn typische manier over haar haren streek. „Altijd bij elkaar". De grote Venetiaanse spiegel weerkaatste de antiek ingerichte kamer, de mooi gedekte tafel, het zilver, het prachtig servies en de beide mensen, die vlak naast elkaar zaten en die door Pedro vol attenties werden be diend. Een jonge man en een jonge vrouw, die vreselijk geleden hadden. Maar die ontdekt hadden, dat elke dag zijn gelukkig geheim heeft. Monsieur en madame Lez- cano. De Italiaanse neo-fascistische partij, die tot nu toe de lege- ring-Tambroni heelt gesteund, heeft besloten om tegen de re gering te stemmen bij de be handeling van de begroting voor Binnenlandse Zaken in de Se naat. Dit besluit is genomen uit protest tegen het regerings optreden bij de jongste relletjes in Genua. De regering zou er volgens de neo-fascisten niet in geslaagd zijn om deze door link se groeperingen uitgelokte rel letjes de kop in te drukken. De regering van de christen-demo craat Tambroni is tot nu toe aan de macht kunnen blijven dank zij de steun van de neo fascisten. In de Senaat beschikt Tambroni over een meerderheid. Door het wegvallen van de steun der neo fascisten zou de regering hier niet in gevaar komen. Maar dit zou anders worden als het conflict zich mocht uitbreiden tot de Kamer van Afgevaardigden, tenzij zich hier andere partijen achter de chr.-democraten zouden scharen. De Italiaanse neo-fascistische partij zou in „extremisten", die de regering op staande voèt in de steek willen laten, en meer gematigden verdeeld zijn. De laatsten willen de regering- Tambroni niet ten val brengen, omdat deze val op dit ogenblik door de communisten als hun overwinning zou worden' be schouwd. De Senaat stemt nog deze week over de begroting van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Russische deskundigen hebben een geslaagde raketproef ge nomen, waarbij twee honden en een konijn tot op een hoogte van 208 km zijn gekomen en behou den naar de aarde teruggekeerd. De proef werd genomen met een één„trapsraket. -De nuttige la ding (behalve de dieren bevatte zij ook wetenschappelijke instru menten en radiozenders) woog 2.10O kg. De toestand van de proefdie ren was bij de landing bevredi gend, aldus een officiële verkla ring die door het Sowjet-pers- bureau Tass is verspreid. Voor één van de honden, Otwasjnaja, was het de vijfde ruimtereis. De proef heeft waardevolle ge gevens opgeleverd over ionisatie- wolken, die op grote hoogte ont staan, over de ionen-samenstel ling van de atmosfeer en de elek trische eigenschappen ervan en over de straling van de aarde en de zon. Tenslotte zijn nieuwe gegevens verkregen over het gedrag van de proefdieren in een toestand van gewichtloosheid. De verkre gen gegevens en waarnemingen worden op het ogenblik geanaly seerd, aldus Tass. De rechtbank voor de zee vaart te Flensburg zal volgende week maandag de ondergang van het Nederiandse motorschip „Uranus" op 21 juni in behan deling nemen. Het schip zonk in het Kielerkanaal na een aan varing met het Nederlandse mo torschip „Themis". De vrouw van de kapitein van de „Uranus" en de derde stuurman kwamen bij het onge luk om het leven. De „Uranus" is inmiddels ge licht en ligt in de haven van Kiel. Naar van gezaghebbende zij de te Cairo wordt vernomen, zijn acht personen aangehou den naar aanleiding van de ont dekking van drie Israëlische spionagegroepen. Volgende week zal de tenlastelegging worden bekendgemaakt. De leden van zes andere spio nagegroepen staan op het ogen blik terecht voor het hoogge rechtshof voor de staatsveilig heid te Cairo.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5