Uit de Provincie Beursoverzicht Het antwoord sportfederatie van de Nederlandse op de regeringsnota Vergadering Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen De K.N.V.B. kree gin totaal ter beschikking f46.536.121,76 TERNEUZEN BRUINISSE. OOSTBURG. SAS VAN GENT. SLUIS Uitgebreide verlanglijst LICHTE REACTIE Beursindices N abeurskoersen Taak voor de overheid Een mitjoen voor sporthallen SLUISKIL. 1IAVEN VAN VLISSINGEX In de vergadering van aandeel houders van de N.V. Haven van Vlissingen is besloten 7!4 pro cent dividend over 1959 uit te keren, ƒ91.796 werd toegevoegd aan de reserve voor belastingen en 158.000 aan de reserve voor afschrijving op vervangings waarde. Een winstsaldo werd ge boekt van ƒ451.783 (vorig jaar ƒ269.882). In de raad van com missarissen werden herkozen de heren W. R. Boer, M. C. van Hall en K. van Everdingen. Wethou der M. A. van Popering uit Vlis singen, die wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd moest aftreden, werd vervangen door wethouder W. Poppe. Verkeersongeval. Gistervoormiddag te kwart vóór twaalf had op het kruis punt Willem de Zwijgerlaan Leeuwenlaan een aanrijding plaats tussen twee auto's. De heer L. A. S., wonende te Terneuzen, reed in de Willem de Zwijgerlaan in de richting van de Leeuwenlaan. Bij het kruis punt gekomen, verleende S. geen voorrang aan een auto, bestuurd door de heer J. G. V., eveneens wonende alhier, die, in de Leeu wenlaan rijdende, voor S. van rechts kwam. De materiële schade aan beide auto's was aanzienlijk. Gepromoveerd. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is tot doctor in de wis- en natuurkunde gepromo veerd onze oud-stadgenoot de heer C. Ribbens, thans wonende te Dordrecht, op een proef schrift getiteld „Some experi ments on the synthesis of Yo- himbanes". Streekdag van de Vrou wenbond van het N.V.V. ("oor de derde maal hebben de afdelingen Hoek, Sas van Gent, Sluiskil en Terneuzen van de Vrouwenbond van het N.V.V. eer. streekdag te Terneuzen be legd, die zeer goed geslaagd is. Deze bijeenkomst, welke plaats vor.d in de bovenzaal van „La Belle Vue" werd door ruim honderd vrouwen bezocht, w.o. afgevaardigden uit Walcheren en Zuid-Beveland. Als gasten waren aanwezig: Mevr. Lee mans, voorzitster van de afde ling Breda en lid van de Leden raad, de voorzitster van de Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid, mevr. E. Dooms- Ortelee, en de heer F. Leemans districtsbestuurder A.N.M.B. De vergadering werd ingeleid door de voorzitster van de afde ling Terneuzen, die o.a. zeide met de aanwezigheid van de af gevaardigden alleen niet tevre den te zijn, doch tevens van hen een goed humeur en een geest driftige stemming te verwach ten. De voorzitster zeide dat er reden was voor enthousiasme, ■omdat hier vrouwen bijeen wa ren, die leven in een democra tisch geregeerd land, waar zeker 2H3g wel wensen leven, doch waar wij in staat zijn om op een dag als deze samen onze proble men te bespreken. Onderstreept door hartelijk applaus volgde hierna de be groeting der verschillende afge vaardigden in de met vlaggen versierde zaal. De 'ijf-minutenspeeehes der afgevaardigden gaven zo nu en dan aanleiding tot hilariteit, be wondering voor de welsprekend heid waarmee ze naar voren werden gebracht en ook wel bij val. Door sommige afdelingen werd geklaagd over geringe animo van liet vergaderbezoek, ande ren spraken met laaiende geest drift over eenheid van samen werking en solidariteit, va riërende van het organiseren van kinderfeesten en bijeenkomsten voor bejaarde N.V.V.-leden tot babysit! Voor de vrolijke noot van dit programma-onderdeel zorgde de atgevaardigde van de afdeling Terneuzen, wel in 't bijzonder door zich te beklagen over de voorzitster. „Deze vrouw is te laat geboren, zij moest hebben geleeid in het tijdperk toen de arbeidstijd nog niet gereglemen teerd was"! De heer Leemans zeide ver heugd te zijn voor een zaal met vrouwen te mogen spreken. Uit de afdelingsspeeches had hij ge constateerd dat er door al de werkzaamheden die de Vrou wenbond verricht een rode draad loopt naar het N.V.V. en als on derdeel van het N.V.V. De Vrou wenbond richt haar activiteiten naar groepen die in de verzake lijkte strijd van thans niet meer aan hun trekken komen. Na 1945 is de vakbeweging al- ierwegen erkend, de organisatie is in de maatschappij gegroeid en zij is in vele sommissies ver tegenwoordigd. Als voorbeelden hiervan noem de spr. de S.E.R. en de Stichting van de Arbeid. Doch juist hier door is er in de vakbeweging een zakelijk element getreden en is veel van de vroegere warmte en kameraadschap verloren ge gaan. De heer Leemans zegt daarom de dag te prijzen, dat de Vrou wenbond werd opgericht, door het element van bewogenheid dat deze kenmerkt slaat zij een brug tussen de afstand: leiding en teden. De heer Leemans, wiens toe spraak met langdurig applaus werd onderstreept, noemde deze ochtend er een- van bezinning, waarvoor hij dankbaar was deze te hebben mogen bijwonen. Na de gezamenlijke koffie maaltijd werd door de toneelver eniging „De Eendracht" uit Sluiskil het bekende toneelspel van Herman Heyermans: „De Meid" opgevoerd. Dit spel van liefde en chantage, op drama tische wijze beschreven, werd ademloos gevolgd. Mevr. S. HemelsoetSnap was als de meid een levende furie en ge weldig in haar rol. De gechan teerde, werd gespeeld door mevr. M. van Tatenhove, een toonbeeld van lijdzaamheid. Tom Meertens was de argeloze echtgenoot. Alle medespelenden kenden hun rollen goed en speelden volkomen op het pu bliek in. Het stuk had dan ook een groot succes. Om vier uur werd deze succes volle dag met het zingen van. het bondslied besloten. Herbouw Geref. kerk Het Rampenfonds heeft aan de kerkeraad van de Geref. Kerk te Bruinisse een subsidie toege zegd voor de herbouw van het kerkgebouw ter plaatse. Deze kerk heeft door zoutschade der mate geleden, dat het door een nieuw moet worden vervangen. De nieuwe kerk wordt op de zelfde plaats gebouwd. Schoolhoofd van fraude verdacht. De politie te Bruinisse stelt een onderzoek in naar fraudu leuze handelingen, die het hoofd der chr. school de heer B. F. J. B. te Bruinisse zou hebben ge pleegd. Hangende dit onderzoek is de heer B. als schoolhoofd ge schorst. Opening mosselseizcen uitgesteld. De opening van het mosselsei zoen, die oorspronkelijk was vastgesteld op 4 juli, is uitge steld omdat nog geen voldoende aanvoer kan worden gewaar borgd. Waarschijnlijk zal de handel volgende week op 11 juli beginnen. Men hoopt dan op voldoende aanvoer uit de Waddenzee. Douane-auto slachtoffer van uitgeworpen „kraaiepoten". In de nacht van maandag op dinsdag, te omstreeks één uur, kwam uit de richting Zuidzande in de richting Oostburg gereden een, vermoedelijk met boter zwaar geladen luxe-auto. De bestuurder daarvan gaf geen gevolg aan het door de douane gegeven stopteken. Integendeel, met verhoogde snelheid nam hij een door de douane over de weg aangebrachte messenversper- ring, welke ditmaal geen succes sorteerde. Onmiddellijk daarna zette de douane per dienstauto eeni achtervolging in, welke een aanvang nam even buiten Zuid zande. In wilde vaart ging het op Oostburg aan. Vele verlate kermisvierders aldaar ('t was de laatste kermisavond) zijn van een en ander getuige geweest, want de achtervolging vond dwars door Oostburg plaats. Uit de smokkelwagen werden tijdens de achtervolging zoge naamde „kraaiepoten" gewor pen, teneinde zijn belagers kwijt te raken. Dit werd voor de douane-auto fataal, want deze kreeg niet minder dan 3 lekke banden, zodat deze tot stoppen werd gedwongen. De smokkel wagen wist daardoor in de rich ting Aardenburg te ontkomen. Naar wij vernemen werden ook enkele andere automobilis ten het slachtoffer van de zo talrijke uitgeworpen „kraaie poten". Geruime tijd is de douane, geassisteerd door vele verontwaardigde burgers, werk zaam geweest de weg van dit voor automobilisten gevaarlijk goedje te zuiveren. Inpoldering „Land van Saeftinge"' gevraagd. Bij de viering van het zilve ren jubileum van de kring West Zeeuws-Vlaanderen van de Noord Brabantse Christelijke Boeren bond, heeft de heer E, Lansu uit Aardenburg namens de bond een pleidooi gehouden voor de inpol dering van het „Land van Saef tinge". Hij spoorde de leden (in de zaal waren er 500) aan met de bond een krachtige drang uit te oefenen op de regring en het provinciaal bestuur, voor inpolde ring van dit gebied. Deze moet, zei hij, woi'den gemaakt tot streekpolder van Zeeuws-Vlaan deren, waar zovele jonge boeren hunkeren naar landbouwgrond, „in weerwil van de dooddoener van de regering, dat België deze inpoldering niet wil". Geslaagd. Op de middelbare schilders- onze stadgenoot Armand de Pauw (met onderscheiding) voor het brevet decoratieschilder. Tevens won hij in de landelijke wedstrijd uitgeschreven door Denelf (Groningen) de 4e prijs met een proefstuk in stecca- plastiek. Concert. Bij gunstig weer geeft de Sasse harmonie hedenavond een con cert op de kiosk. Dit concert is een herhaling van het concert dat zondag j.l. met veel succes werd uitgevoerd in de dierentuin van Antwerpen op uitnodiging van de dierentuinstichting. De Sasse harmonie is daar geen on bekende. De weersomstandig heden waren echter van dien aard dat van een grote toeloop geen sprake was. Het concert viel evenwel zodanig in de smaak dat reeds weer een volgende uit nodiging werd ontvangen. Het programma dat heden avond wordt uitgevoerd is als volgt: 1. Imperial Echos, mars; 2. Oberto, ouverture; 3. Lünebur- ger-suite; 4. Louisa die Mont- fort, solo voor klarinet, solistde heer A. Ranschaert; 5. Klompen dans uit Zar und Zimmermann; 6. Czardasffürstin, selectie; 7. Hochheideksburg, mars. Bezoek zwembad. Hoewel niet van een zeer warme junimaand gesproken kan worden, waren de tempera turen over het algemeen van dien aard dat ze, behoudens en kele dagen, een bezoek aan het Sasse zwembad rechtvaardigden. Dit blijkt ook wel uit een bezoek van 15.392 personen terwijl de maand juni in het warme seizoen van 1959 een totaal gaf van 20.298. Tot op heden bezochten sedert de opening 23.005 personen het zwembad tegenover 1959: 26.980 personen. De drukste dag in juni was zaterdag 4 juni toen 1400 per sonen het zwembad bezochten, nog 3 andere dagen leverden een totaal bezoek op van ruim 1000 personen per dag. Sclioolzwenjwedstrijden. Vrijdagavond organiseert de Sasse Zwem- en Poloclub De Bruinvis schoolzwemwedstrijden voor de lagere scholen uit Sas van Gent, Westdorpe en Sluiskil. Voor deze wedstrijden bestaat grote belangstelling van de zijde der schooljeugd. Het onderwij zend personeel verleent aan de organisatoren de grootste mede werking. Niet minder dan 155 jongens en meisjes hebben inge schreven. Ook de Huishoudschool en de VGLO-seholen nemen deel doch deze worden separaat ge houden. De stichting Het Sasse Zwembad heeft hiervoor een wis selbeker beschikbaar gesteld. De Bruinvis heeft er aan gehouden Dinsdagmiddag vergaderde in de Albertinehoeve. Terneuzen de Kamer van Koop handel en Fabrieken in hotel „Rotterdam". In een kort openingswoord herinnerde de voorzitter, ir. C. A. L. Horstmann, er aan, dat het tractaat voor de kanaaluit breiding van Gent naar Terneu zen en de daarbij behorende ver betering van de sluizen op 20 juni getekend is door de Neder landse en de Belgische rege ringen. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van Ged. Sta ten waarin wordt bericht, dat be sloten is tot de verbetering van het tracé van de Provinciale weg GoesHoedekenskerke. Dit houdt o.m. in, de verbetering van twee gevaarlijke bochten bij Voorts zuilen rijwielpaden langs genoemde weg worden aangelegd, wat een hele verbete ring inhoudt. Het bestuur van de Kamer was verheugd, dat met de uit voering der genoemde werken spoedig zal worden begonnen. Een schrijven van het college van B. en W. van Oostburg, in zake de mislukte industrie-vesti ging te Oostburg en de ge- rucntmakende verklaringen hieromtrent in de vorige verga dering van de Kamer, werd voor kennisgeving aangenomen. De hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat stelde de Kamer van Koophandel in ken nis van het feit, dat voor de uit voering van de kanaalverbre- nemer een tractatie te geven. De toegang is gratis zodat de ouders in grote getale hun kinderen kunnen komen aanmoedigen. Na afloop van de zwemwed strijden spelen De Bruinvis veteranen een waterpolowed- strijd tegen het eerste zevental. Elfde bataljon grenadiers. garde- school te Oostacker (B.) slaagdeiedere deelneemster of deel- Tot maandag 11 juli zal het elfde bataljon garde-grenadiers oefenen in de provincie Zeeland. In de omgeving van Sluis heb ben de compagnieën hun bivak ingericht. Morgen om half zeven zal het bataljon defileren voor het ge meentehuis te Sluis. Medewer king zal dan worden verleend door de Koninklijke Militaire Kapel. De commandant van het elfde bataljon garde-grenadiers, lui tenant-kolonel M. A. Kroon, deelde mee, dat het Nederland se volk bijzonder grote offers brengt voor de defensie en der halve recht heeft om te weten hoe het geld wordt besteed. „Mijn soldaten zijn soldaten van de vrede, die door de inspan ning van het hele Nederlandse volk de oorlog buiten de poor er. kunnen houden", zo zei hij. Luitenant-kolonel Kroon gaf vervolgens een overzicht van de te houden oefeningen en maakte bekend dat de 131ste verjaardag van de grenadiers op 7 juli plaats vindt. 's Morgens bij het vlaghijsen zal het oprichtingsbesluit van Koning Willem I worden voor gelezen. In verband met bijzon- lerwijl van de buitenlandse beurzen weinig invloed uitging *sp het Damrak (de Westduitse markten waren lager, Londen was onzeker gestemd), en terwijl •de koersen uit Wallstreet ontbra ken aangezien New York maan dag gesloten is gebleven, liet Amsterdam gistermiddag in het «ifficiële verkeer een lichte re actie zien. Erg tragisch werd deze houding van de markt hier niet opgeval, te meer daar in het licht ■van de zeer grote koersstijgin gen der laatste maanden, nu en dan een correctie op dit koers- niveau vanzelfsprekend en ge zond werd geacht. Overigens had de reactie gistermiddag op zich zelf nog maar weinig te beteke nen en kwam zij eigenlijk het ibevigt aan voor aandelen AKU, die een verlies boekten van 12 pnnten. Philips liep terug van 1225 tot 1216 maar Unilever wist zich goed te handhaven hetgeen le danken was aan steun van Westduitse kopers. Kon. Olie was wederom een paar dubbeltjes be neden maandag maar viel overi gens betrekkelijk mee. Ook voor Hoogovens was de markt niet slecht. Deze certificaten bleven niet ver van de 800 verwijderd. In de overige afdelingen was de handel bijzonder rustig. Men •durfde weinig te ondernemen en gaf er de voorkeur aan de Ame rikaanse openingskoersen af te •wachten. Cultures bleven op prijs wtgezonderd Deli Maatschappij die een gulden inboete. De scheepvaart liet nauwelijks enige afwijking van de vorige koersen zien. Nederlandse Staats fondsen nauwelijks prijshoudend, ten dele onder invloed van de aangekondigde uitgifte van obli gaties zowel door de Bank van Nederlandsche Gemeenten 100 min.) en de K.L.M. (ƒ50 min.) Van de vele claims is nog over gebleven op het ogenblik de claimbewijzen Veenendaalsche Stoomspinnerij, die geadviseerd werden op ƒ2050. Maandag zijn de aandelen Menko in de note ring gekomen. Het bedrijfsnieuws luidde betrekkelijk gunstig en zo wel de tussentijdse mededeling van de Zeeuwsche Confectie Fa brieken als het verslag van de Borsumij en de grote Russische order voor de V.M.F. maakten een uitstekende indruk. Prolongatie ZV2 °/o. 1/7 4/7 5/7 Intern, conc. 629 71 635.59 631.37 Industrie 318.98 323.74 323.68 Scheepvaart 162.20 162.86 162.42 Banken 201.87 202.52 202.19 Cultures enz. 149.72 150.62 150.84 Algemeen 421.20 425.24 423.21 AKU: 543 Kon. Olie: 139.00—139.40 Philips: 1209—1213 Unilever: 978—980 Hoogovens 790 (545%) (139.30) (1215) (981%) (794) De Nederlandse Sportfederatie heeft in een brief aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer geantwoord op de in februari 1960 uitgebrachte regeringsnota betreffende de lichamelijke vor ming en de sport. De federatie heeft tegen de nota verschillende bezwaren. Van de overdekte en van de onoverdekte sportaccomodatie wordt een zodanige rooskleurige voorstelling van zaken gegeven, dat hierdoor een schrille tegen, stelling ontstaat tot de feitelijke situatie, te meer, daar op vele plaasen nauwelijks van een sportaccomodatie kan worden gesproken. De N. S. F. acht de verwach ting, dat de tekorten binnen 15 a 20 jaar kunnen worden inge haald, geheel ongegrond. In tegenstelling tot de bewinds- lieden is de N. S. F. van oordeel, dat voortzetting van het huidige beleid binnen 25 jaar zal voeren tot tekorten, die niet meer zijn in te halen. De nota blijkt, wat de sport beoefening betreft, geen rekening te houden met maatschappelijke, politieke en sportieve ontwikke lingen, die zich overal in de we reld voordoen. Met geen woord wordt gerept over de schadelijke gevolgen van de ledenstop, die in honderden sportverenigingen wordt toegepast. Perspectief voor de toekomst ontbreekt, om. dat geen rekening is gehouden met de gevolgen van de ten dele reeds gerealiseerde vijfdaagse werkweek. Van een duidelijk be leid is in de nota geen sprake. Als taak van de centrale over heid ziet de N. S. F.: 1. inhalen van achterstanden, vooral op het gebied van de accomodatie; 2. bevordering van sportbeoefe ning en recreatie als vormen van verantwoorde vrijetijds besteding; 3. het dienstbaar maken van de aanleg van sportaccomodaties aan de werkloosheidsbestrij ding; 4. het scheppen van gevarieerde mogelijkheden voor de sport beoefening en de recreatie in het kader van de regionale industrialisatie en het „leef baar" maken van de zich snel ontwikkelende industriege bieden; het verschaffen van algemene faciliteiten voor de sportbe oefening, in het bijzonder te denken aan de aanleg van sportterreinen, de bouw van hallen en zweminrichtingen en aan de subsidiëring van landelijke sportorganisaties. Daarnaast ziet de N. S. F. de noodzaak van een urgentiepro gramma, waarin o.m. de volgen de verlangens tot uitdrukking worden gebracht: 1. een onderzoek of het tekort aan gymnastiekzalen inder daad beperkt blijft tot twee duizend; 2. samenwerking tussen over heden en particulier initiatief om te voorzien in de behoefte aan sporthallen en in de bouw van tenminste één kunstijs baan met internationale wed strijdafmetingen. 3. bouwvolume voor de bouw van gymnastiekzalen, zwem inrichtingen en andere sport accomodaties. dere omstandigheden kon het défilé niet op deze verjaardag gehouden worden. Op de dag van de verjaardag zal echter een aantal cabaret voorstellingen worden gegeven, waarbij de burgerij van Sluis zal worden uitgenodigd. Zon dag zal het bataljon een vaar- toent maken over de Wester- sehelde aan boord van één der veerboten van de Prov. Stoom- bootdienst in Zeeland. Maandag 11 juli vertrekt men naar Noord- Brabant. waar de oefening „kruisbessen" wordt gehouden. De oefening in Zeeland heeft de naam gekregen „over de Honte". Rijtoer Ouden van Dagen. De Ouden van Dagen maak ten dit jaar hun rijtoer naar Adinkerke aan de Belgisch- Franse grens. Met een 40-tal particuliere auto's en een extra bus werd de reis aanvaard. Door West-Vlaanderen werd het doel van bestemming bereikt. Bij de thuiskomst van de Ouden van Dagen werden ze opgewacht door het muziekgezelschap „Apollo" met de Jeugddrum band. Op de muziektent op de markt sprak burgemeester P. F. van Hootegem er zijn vreugde over uit, dat dit jaarlijks weerkerend uitstapje zo bijzonder geslaagd was en namens de deelnemers en het comité „Ouden van Da gen" bracht de heer J. de Klerk een woord van dank. Hierin be trok hij ook de ingezetenen van de gemeente die deze tocht fi nancieel mogelijk hadden ge maakt. Het bestuur van de K. N. V. B. heeft aan de leden van de Tweede Kamer nog enig aanvullend cijfermateriaal over de K. N. V. B.-toto verstrekt in verband met de behandeling van het ontwerp tot wij ziging van de loterijwet op 6 en 7 juli. Sinds de start op 24 februari 1957 heeft de K. N. V. B.-toto totaal ter beschikking gekregen een bedrag van 46.536.121,76, waarvan ruim 24 miljoen gulden in het afgelopen seizoen. Er werd betaald: 1. aan prijzen17.034.313,11 2. aan onkosten 3.55 procent1.643.397,91 3. aan omzetbelasting voor de eerste 68 toto's 630.735,84 Totale uitgaven dusƒ19.308.446,86 Ter verdeling was beschikbaar een bedrag van 27.227.674,90. Hiervan ontvingen de voetbalverenigingen 17.354.142,14. Ten be hoeve van een te bouwen sportcentrum, waarvoor in Zeist een terrein is aangekocht, werd gereserveerd 4.220.694,89, schenkin gen aan instellingen van sport en ten behoeve van doeleinden ten algemenen nutte 2.913.693.93, voor sporthallen ƒ1.000.000,—, to taal: ƒ25.488.530,96, zodat een restantbedrag overblijft van 1.739.143,94, waarvan beschikbaar is 1.113.754,26 voor schenkin gen aan instellingen van sport en ten behoeve van doeleinden ten algemenen nutte, terwijl het overblijvende bedrag van 625.389,68 is bestemd voor kostenreserve. Omtrent de subsidies uit de K. N. V. B.-toto wordt nog eens be nadrukt, dat wederom grote bedragen ter beschikking zijn gesteld van sportbonden, overkoepelende sportorganisaties en instellin gen van algemeen nut. Voorts ïs een som van een miljoen uitgetrokken om de bouw van sporthallen door particulieren of gemeentebesturen te stimu leren. Per sporthal wordt 5 procent van de bouwsom geschonken met een maximum van 25.000,Eenzelfde^ bedrag wordt als renteloze lening verstrekt met een aflossing binnen tien jaar. De afgeloste gelden worden dan voor hetzelfde doel wederom rente loos uitgeleend. (Misschien iets voor Terneuzen? Ited.). Bedrijfsongeval. Dinsdagmiddag omstreeks 3 uur werd de 52-jarige werkne mer Th. Baar, als voorman in dienst van de firma Stork uit Hengelo en werkzaam op de Compagnie Néerlandaise de l'Azöte door een vallend stuk hout getroffen. De uit Rotterdam afkomstige B. voerde werkzaamheden uit op een bordes van de in aanbouw zijnde centrale voor het C. N. A.- bedrijf, toen vanaf een zes tien meter hoger gelegen punt een 1 meter lange batting met een gewicht van ongeveer 6 kg dusdanig op de beveiligingshelm van het slachtoffer terecht kwam dat diens schedel werd verbrij zeld. De waarschuwing „onderuit", dat door één van zijn kollega's B. werd toegeroepen, had helaas geen effect opgeleverd. In zorgwekkende toestand werd B. per bedrijfsambulance naar het St. Elizabeth-ziekenhuis ver voerd, alwaar voor zijn leven het ergste wordt gevreesd. Jaarvergadering van de „Sa menwerking". De algemene paardenverzeke- ringsmaatschappij „De Samen werking" heeft in hotel „Kroon" gistermiddag haar jaarvergade ring gehouden. Zeventig leden groepeerden zich rond de bestuurstafel om 'het wel en wee nog eens de revue te zien passeren. De geringe naheffing, van wege een tekort op de voorschot heffing, vermocht niets af doen aan een jaar vol goed en taktisch beleid. De heer L. de Caluwé, die steeds met accuratesse de secre taris-penningmeesters-functie vervult, werd door de voorzitter voor zijn aktiviteiten dank be- tulgt. Na periodiek aftreden, wer den bij acclamatie herkozen de heren J. Haak (voorzitter), A. H. Dekker, A. de Moor en L. W. de Regt. Voor de rondvraag toonde men weinig interesse, des te meer echter voor de daarna geser veerde koffietafel. Het besluit van de bijeenkomst werd gevormd door geanimeer de ontspanning in de vorm van „vak-conversatie" en het leggen van een kaartje. Door tegenligger verblind. De bromfietsberijder J. M. van G. uit Westdorpe. werd zondag avond, na beëindiging van zijn werkzaamheden op de fabriek, huiswaarts rijdend, op de Kanaal- weg, verblind door een hem tege moet komende auto, waardoor hij op een stilstaande (verlichte) auto reed. Enige schade aan zijn vervoer middel en de schrik in de be nen waren het resultaat van deze aanrijding, terwijl de automo bilist J. A. R. uit Terneuzen zijn geparkeerd staande auto had. ding is ingesteld het Bouwbureau „Werken Kanaal van Terneu zen". Mét de leiding van deze dienst is de hoofdingenieur van Rijkswaterstaat ir. C. A. de Vlie ger uit Terneuzen belast. Adhesie werd betuigd aan een schrijven van de Kamer van Koophandel te Alkmaar inzake het rijtijdenbesluit. Voorts werd nog medegedeeld, dat ter gelegenheid van de inge bruikstelling van het grenskan- toor VelüzigtWatervliet de secretaris der Kamer, de heer A. Hendriks, aanwezig was bij deze plechtigheid. De verkeersconferentie inzake de dienstregelingen werd even eens door de secretaris bijge woond. Op 22 april werd ten gemeen tehuize te Clinge een bespre king gehouden inzake de moei lijke situatie, welke is ontstaan in de klompenindustrie in Ooste lijk Zeeuws-Vlaanderen. Aan deze bespreking werd deelgenomen door het gemeen tebestuur van Clinge, de Fede ratie van Werkgevers-organi saties in de klompenindustrie in Nederland, het Centraal Verbond Houitindustrie en de Klompen makers-patroonsvereniging „St. Gummarus" te Clinge. Naar aanleiding van deze be sprekingen deelue de heer Se- ghers uit Clinge mede, dat men üe minister gevraagd heeft de 5 invoerbelasting voor het hout te laten vervallen. Dit verzoek is gevolgd door een bespreking en de heer Se- ghers had goede verwachtingen dat aan dit verzoek zal worden voldaan. Voorts deelde hij mede, dat de oplossing van het probleem in ue klompenindustrie is' sanering van de bedrijven en verminde ring van de produktie. Hij meende, dat ter vergadering goede stappen waren gedaan in deze richting. Wel bracht hij de moeilijkheden ter sprake, welke zich voordoen als een der bedrij ven wil omschakelen naar een andere tak van beroep. Men komt dan in botsing met veler lei vestigingsvoorscnriflen etc. Namens do gezamenlijke klom- penmakersvereniging te Hulst, Nijmegen en Zwolle bracht spr. de Kamer van Koophandel dank voor het beleggen van genoemde besprekingen, die misschien kun nen leiden tot de oplossing van de moeilijke situatie. Voorts werd de rekening over het boekjaar 1959 vastgesteld. De voorzitter, ir. Horstmann, merkte nog op, dat in de vorige begroting een bedrag van 5000 gevoteerd werd voor propaganda. Men beoogde hiermede meer be kendheid te geven aan Zeeuws- Vlaanderen. De voorzitter deelde mede, dat de Nederlandse Spoorwegen van het nummer „Tussen de rails" van september a.s. een geheel Zeeuws-nummer zullen maken. Dit werk, dat gedurende de maanden september in de treinen zal hangen, zal een oplage van totaal 10.000 nummers hebben. In samenwerking met de pro vincie en de Kamer van Koop handel te Middelburg, zal het be drag nodig voor deze propagan da 3.000 gevoteerd' worden. Voor de Zeeuws-Vlaamse Kamer komt haar bijdrage op een be drag groot 1.000, die uit de ge reserveerde post groot 5.000 zal worden gevoteerd. Voorts deelde de voorzitter mede, dat het overige bedrag ge reserveerd zal blijven voor ande re propagandamiddelen. Hij dacht hierbij vooral aan de ont wikkelingscommissie Zeeuws- Vlaanderen Indien deze commis sie haar concrete plannen nader uitgewerkt zal hebben en deze intern zijn bestudeerd, zal men naar buiten kunnen optreden. De komende actie van deze commis sie zal de verschillende onder delen van het bedrijfsleven be lichten. Zo zal naast de uitbrei ding en ontwikkeling der bedrij ven ook aandacht worden te steed aan de bevordering van het tourisme. Men is thans bezig met de voorbereiding van een rapport, waarin de verschillende facetten der ontwikkelingsmoge lijkheden belicht zullen worden. Men zal dan een groots opge zette propaganda moeten gaan voeren. Zolang echter de com missie nog niet precies weet welke punten aangepakt moeten worden, heeft het, aldus ir Horst mann, weinig zin om in het wil de weg propaganda te gaan ma ken. Samen met landbouw, in dustrie en recreatie etc. zal men dan de schouders onder deze propaganda gaan zetten. Vervolgens deelde de voorzit ter mede, dat men plannen heeft om een Zeeuwse rijzende tentoon stelling in te richten ten dienste van het onderwijs. Deze tentoon stelling, waarin vooral de aan dacht op het Zeeuwse bedrijfs leven zal gericht zijn, zal door de Vereniging voor Nederlands Fa brikaat, die met de inrichting van dergelijke tentoonstellingen al ervaringen heeft opgedaan, ingericht worden. Zij zal bestaan uit verschillende stands, welke uitneembaar zullen zijn. Ter voorbereiding van een en ander is een kleine Zeeuwse com missie ingesteld, waarin ir. Geuze, ir. Hupkes, drs. Verburg en ir Horstmann zitting hebben. De kosten zullen lo.OOO be dragen. De tentoonstelling zal in de scholen opgebouwd worden en zowel voor scholieren als vol wassenen te bezichtigen zijn. Ook het Prov. Bestuur en de andere in Zeeland werkzame Ka mers van Koophandel zegden reeds hun medewerking bij de sa menstelling van de tentoonstel ling toe. Nadat de heer Seghers nog enkele vragen had gesteld over opvolging in kruideniersbedrij- ven, werd de openbare bijeen komst gesloten. G. P. V. te fiets over de A. neuzen. Daar reed toen de brandden, hoo van 15 tege; Geboorten. Suzanna, d. vs ter en van Sa Huw.-aangif bus Dieleman 36 j„ jm. en Dekker, 29 j., Hirw.-voltrel David Witte, 2 Sara van Doez juni. Jacobu Hontenisse), c truida Clara I Overlijden. Cornelia de Bi Jacobus Janse Geboorten. Antonius Mari Prinse en Wil blok.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2