Kennedy niet van plan zich terug te trekken De Israëlische nota aan Argentinië Kongo zal zich niet bij politieke groepering aansluiten Erich Deppner gevangen genomen Franse wapens in beslag e neemt Vrijstelling betaling van luister- en kijkgeld Intrekking van de boter- wet W eeroverzicht Verzoek om de goede betrekkingen te handhaven H.M. de koningin bezocht Twente HOOGWATER ZON- ea MAANSTANDEN WEERBERICHT Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55-57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. VRIJE ZEEUW WOENSDAG 6 JULI 1960 16e Jaargang Nr 5026 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum par advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handelt- advertenties)5 regels 1,Iedere regel raaes 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 trar. De Amerikaanse democrati sche senator John Kennedy, die tot op heden de beste kansen schijnt te maken voor het demo cratische kandidaatschap by de komende presidentsverkiezingen in de Verenigde Staten, heeft in New York verklaard dat hij niet van plan is zich terug te trekken „op wiens verzoek dan ook". Kennedy reageerde hiermee op kritiek die oud-president Tru man had geuit. Truman betwij felde of Kennedy wel gereed was voor de hoge post die hij am bieerde. Doch Kennedy verklaarde, dat hij de enige democraat was die zich 'aan alle voorverkiezingen had gewaagd en hij was dan ook helemaal niet van plan zich nu, aan de vooravond van de partij conventie waarop de democra tisch kandidaat moet worden ge kozen, terug te trekken. De senator voegde hier aan toe, dat het tijd wordt dat er nieuwe leiders in Amerika komen. De nieuwe problemen waarvoor de wereld staat en de nieuwe kansen die er geboden worden vragen om nieuwe figu ren, meende hij. Truman had voorts verklaard dat de keuze op de conventie niet vrij was, aangezien het reeds een uitgemaakte zaak was dat Ken nedy de kandidaat moest worden. Kennedy antwoordde hierop dat de conventie de vveerspiege- ing is van de vrije voorverkiezin- gen die in de afgelopen maanden zijn gehouden. Maar Truman schijnt alleen maar een conventie als vnj te beschouwen, ais de af gevaardigden zijn advies vragen nadat zij de kwaliteiten van alle kandidaten hebben onderzocht, zei hij. In antwoord op Truman's ver klaring dat hij de politieke rijp heid van Kennedy in twijfel trok zeide de senator uit Massachu setts dat hij reeds achttien jaar in staatsdienst is, waarvan veer tien jaar als lid van het congres en twee jaar als marine-officier. Wanneer veertien jaar congres niet voldoende is om politieke rijpheid te verkrijgen, dan val len zeven van de tien kandidaten die Truman heeft genoemd af. v°lgens dit criterium zouden slechts enkelen van de presiden ten van de Verenigde Staten po litieke rijpheid hebben bezeten. „Drie grote democratische pre sidenten. Woodrow Wilson, Roosevelt en Truman zelf behoren niet tot deze en kelen aldus Kennedy. Mr W. F. SCHOKKING OVERLEDEN. In het Willielminagasthuis te Amsterdam is na een ernstige ziekte in de nacht van maandag op dinsdag overleden mr. W. F. Schokking lid van de Raad van State, oud-minister van Oorlog en Marine. De heer Schokking was 59 jaar. Hij studeerde aan de gemeen telijke universiteit te Amster dam in de rechten en oefende daarna in de hoofdstad de advo catuur uit. Bij zijn verscheidene nevenfuncties was het secreta riaat van het medisch tuchtcol lege. In 1939 nam hij voor de Chr. Hist. Unie zitting in de ge meenteraad van de hoofdstad. Tijdens de mobilisatie trad mr. Schokking, die ook reserve-kapi tein der artillerie was, op als auditeur bij de krijgsraad te vel de. In 1942 werd hij door de Duit sers als gijzelaar naar Sint Mi chielsgestel gebracht, waar hij 8 maanden verbleef. (Adv.) ONDERSCHEIDING voor PRINS BERNHARD Prins Bernhard zal worden be noemd tot Grootkruis in de Balije van de Orde van Sint John. De versierselen van de onder scheiding zullen de Prins op 19 juli in St. Johns Gate in Londen worden overhandigd door de Hertog van Gloucester. Het Israëlische ministerie van van Buitenlandse Zaken heeft de tekst vrijgegeven van de nota, welke maandagavond door de (Israëlische ambassadeur in Bue nos Aires op het Argentijnse ministerie van Buitenlandse Za ken is overhandigd, als ant woord op de nota van 8 juni waarin Argentinië de terugzen ding van de oorlogsmisdadiger Adolf Eichmann eiste. De antwoordnota bevat o.m. de inhoud van de persoonlijke boodschap, die premier Ben- Goerion op 7 juni aan president Frondizi heeft gezonden en waarin een beschrijving wordt gegeven van de misdaden waar- Dader van aanslag op president Betancourt gearresteerd ;inCaracas werd ver- w A der van de aan slag op president Betancourt Hnrn Onlh" P 24 R™- in het dorp Quibor, in de staat Lara, gearresteerd. Het is een zekere Luis Cabrera Sifontes, die ervan wordt beschuldigd de springstof fen tot ontploffing te hS ge bracht, welke verborgen waren in een wagen, die 0p de route was geplaatst welke door presi dent Betancourt werd gevolgd toon hij op weg was naar een plechtigheid ter gelegenheid van de dag van het leger. De Venezolaanse politie wei gerde nadere bijzonderheden over de arrestatie te verstrekken. Eichmann wordt beschul digd. De nota verwijst naar de door de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, mevr. Meir voor de Veiligheidsraad af gelegde verklaring, waarin zij namens de Israëlische regering verontschuldigingen aanbood voor de door de ontvoerders van Eichmann begane overtreding, en voorts naar de nota van 3 juni van de Israëlische regering waarin zij haar verontschuldi gingen aan de Argentijnse rege ling aanbiedt. Verder herhaalt de nota het Israëlische standpunt, dat „de betuigingen van leedwezen, waaraan wij reeds rechtstreeks aan de Argentijnse regering uiting hebben gegeven, een af doende genoegdoening vormen", Ook verwijst de nota naar ver klaringen van de Amerikaanse, Engelse en Franse gedelegeer den bij de Veiligheidsraad, die overeenkwamen met die van mevr. Meir, en zegt dan dat geen enkel lid van de Veilig heidsraad een protest heeft doen horen tegen deze interpretatie van de resolutie en deze opvat ting van de strekking daarvan. In de nota wordt niet gerept over enigerlei andere vorm van genoegdoening of over de Ar gentijnse eis om terugzending van Eichmann. Wel spreekt de Israëlische regering de hoop uit, dat de Argentijnse regering „in de geest van wederzijdse eerbied en harmonie, die geluk kigerwijze de betrekkingen tus sen de twee landen altijd hebben gekenmerkt, nu bereid zal zijn deze betrekkingen in dezelfde geest te handhaven.'' Diplomatieke waarnemers zien in de bewoordingen van de nota een uitnodiging aan Argentinië om de zaak als gesloten te be schouwen, waarbij echter de deur wordt opengehouden voor verdere besprekingen, als Ar gentinië op een andere vorm van genoegdoening mocht staan. Intussen meldt het Israëlische dagblad Lamerhav, dat Israël nog zou hebben voorgesteld, dat mevrouw Meir bij een „verzoe- ningsbezoek'' aan Buenos Aires persoonlijk nogmaals de formele verontschuldigingen van Israël zou komen aanbieden. Dit voor stel zou mondeling zijn overge bracht door de Israëlische am bassadeur in Argentinië, toen hij de antwoordnota op het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Buenos Aires overhandigde. De Argentijnse waarnemend minister van Buitenlandse Za ken, Luis Mackay, heeft mede gedeeld dat deskundigen op liet ogenblik enige onofficiële voor stellen tot regeling van de kwes- tie-Eichmann bestuderen. Tijdens het bezoek aan de Sint Nicolaasstlchting in Denekamp kreeg H. M. de Koningin een tafereel aangeboden, dat geheel van lucifers was gemaakt. DE MAU MAU Bij de anderhalf miljoen ster ke Kikoejoe-stam in Kenia is men weer begonnen met eedafleggin gen zoals de Mau Mau dat vroe ger deed, zo wordt in officiële kring te Nairobi meegedeeld. Voormalige geïnterneerden spe len daarbij een leidende rol. De leiders van de andere stam men zien dit met lede ogen. Zij vrezen dat de kans van Kenia op onafhankelijkheid er kleiner door wordt. Ook de blanke be woners van Kenia vervult deze ontwikkeling met zorg. Zij wijzen er op dat met de eedafnemin gen begonnen is na de opheffing in januari van de noodtoe stand die zeven jaar had geduurd. Een groot aantal geïnterneerden kreeg toen de vrijheid. De overheid slaat de gebeurte nissen in Kikoejoeland, vooral na het invallen van de duister nis, nauwlettend gade. Zij schijnt vooralsnog geen grote golf van terreur te verwachten. De maandag in München ge arresteerde Erich Deppner is ge boren op 8 augustus 1910 in Neu- haldenslegen. In mei 1940 kwam hij naar Nederland, waar hij in Den Haag hoofd werd van de af deling „Verwaltung" van de Si- cherheitspolizei". Van juni 1942 tot september 1942 was hij commandant van het kamp „Westerbork". Eind 1942 werd hij hoofd van de „Af deling IV", een dienst die veel overeenkomst vertoonde en zeer nauw samenwerkte met de Duit se „Gestapo". In Westerbork aldus de gegevens die verstrekt werden door het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie in Am sterdam zou Deppner betrok ken zijn geweest bij de deporta tie van Joden. In april 1942 werden in Amers foort 77 Russische krijgsgevange nen geliqquideerd, omdat zij aan een besmettelijke ziekte leden. Deppner zou voor deze lifui- datie verantwoordelijk zijn en er ^e'l aan hebben deelgenomen. Voorts zou Deppner een werk zaam aandeel hebben gehad in p laten executeren van verzets strijders en andere door de Duit se bezetters gearresteerde Ne derlanders. In februari 1945 ver trok hij uit ons land naar Duits land. De Franse politie heeft in een geparkeerde auto een grote hoe veelheid wapens en munitie aan getroffen, die waarschijnlijk be hoorden aan een extreme rechtse groepering. Dit is in Parijs mee gedeeld. Twee agenten die hun ronde deden zagen in de geparkeerde auto een dronken man, Antoine Lorca, die niet over papieren bleek te beschikken. Nieuwsgie rig geworden onderzochten de agenten de wagen, en ontdekten vijftig legergeweren, 160 patro nen en een hoeveeheid pamflet ten. De man zeide dronken in het eerste het beste voertuig dat hij zag te zijn gestapt om te slapen. Bij een onderzoek bleek echter dat hij vrijwel de gehele avond had doorgebracht in het gezel schap van de eigenaar van het voertuig, Guy Ribeaud. Ribeaud is een bekende figuur in extreem rechtse kringen en BRITS VERZOEK AAN CUBA Groot-Brittannië heeft aan de Cubaanse regering verzocht om de Shell oliemaatschappij in Ha vanna weer onder normale be drijfsvoering te stellen, zo is uit gezaghebbende bron in Londen medegedeeld. Er werd voorts verklaard, dat dit verzoek ver wat was in een scherp protest, dat maandag door Groot-Brit tannië bij de Cubaanse regering is ingediend tegen het over nemen van de raffinaderij van de Shell door de Cubaanse rege ring. In het protest wordt tevens medegedeeld, dat Groot-Brittan nië zich alle wettelijke rechten voorbehoudt en het recht van de kant der Britse olie-belangen od Cuba om schadevergoeding te eisen, aldus wordt uit voornoem de bron gemeld. De Britse regering is nog steeds in contact met de regerin gen van Nederland en de Ver enigde Staten in verband met de Cubaanse oliekwestie. heeft een rol gespeeld in diverse gebeurtenissen in Algerije. Ribeaud is tot op heden on vindbaar. De autopapieren wer den aangetroffen in het bezit van een zekere Louis Samson, eveneens een rechtse extremist. Met Lorca is hij wegens illegaal wapenbezit in staat van beschul diging gesteld. Patrice Loemoemba, de eerste- minister van Kongo, heeft maan dagavond op een diner te Leo- poldstad, hem aangeboden door honderd Belgische en andere bui tenlandse verslaggevers, ver klaard dat Kongo zich niet bij enige politieke groepering zal aansluiten, maar het beginsel van „positieve neutraliteit" zal volgen. „Wij zijn geen commu nisten, katholieken of socialisten, maar Afrikaanse socialisten", zei hij. De premier sprak een kwartier lang en voor de vuist weg. Er varen diplomaten verbaasden zich over zijn welsprekendheid. Hij zei dat er geen industrieën zullen worden genationaliseerd. Hij wil omstandigheden schep pen die gunstig zijn voor de toe vloed van buitenlands kapitaal. De ondernemers hebben er wel voor te zorgen, dat ieder een be hoorlijk loon krijgt. Buitenlandse samenzwering tegen de belan gen van de nieuwe staat zal niet worden geduld. Loemoemba zei van Kongo een democratische en geen totalitaire staat te willen maken. Hij heeft waardering voor het werk dat de Belgen hebben verricht. Zijn enige verwijt is, dat zij de poli tieke opvoeding van het Kongo lese volk „stelselmatig hebben verwaarloosd". Zijn regering heeft uit vrije wil een vredes verdrag met België gesloten en wil met Belgische hulp een nieu we Kongo bouwen. GEARRESTEERDE RUS WORDT UITGELEID ALS ONGEWENST VREEMDELING Van de zijde van het minis terie van Buitenlandse Zaken werd desgevraagd, meegedeeld, dat de Rus Smirnov, die enige weken geleden is aangehouden op verdenking van spionage, ver moedelijk donderdag zal worden uitgeleid vanaf Schiphol. Hij zal met een toestel van Aeroflot naar Rusland vliegen. Tevens is meegedeeld, dat er geen enke! bezwaar tegen bestaat als mevr. Smirnov met hetzelfde toestel vertrekt. CHINA EN ALGERIE Als eerste communistische land heeft China een diplomatieke vertegenwoordiging van de voor lopige Algerijnse regering aan vaard. De Algerijnse vice-premier, Kerim Belkacem, heeft onlangs een bezoek aan China gebracht. Hij heeft om meer hulp gevraagd. Buitenlandse waarnemers zijn van mening, dat de benoeming van een gezant in Peking ver moedelijk nodig was met het oog op uitbreiding van de hulpver lening. CHINA EN NEPAL China heeft ermee ingestemd dat binnenkort de eerste bijeen komst van de Chinees-Nepalese grenscommissie te Katmandoe wordt gehouden voor het vast stellen en afbakenen van de Shi- nees-Nepalese grens, aldus heeft het Nepalese ministerie van Bui tenlandse Zaken dinsdag meege deeld. De commissie werd gevormd op grond van het Chinees-Nepa lese grensverdrag dat in maart van dit jaar te Peking werd on dertekend. China levert Nepalese gevangenen uit De Chinese autoriteiten heb ben dinsdag het lijk van de Ne palese officier, die de vorige week tijdens een schermutseling met Chinese troepen om het leven is gekomen, aan de Nepa lese autoriteiten overgedragen. Voorts werden tien Nepalezen, die bij hetzelfde incident gevan gen waren genomen, uitgele verd. Voor de vrijstelling van beta ling van luistergeld (radio retributie) op grond van finan ciële draagkracht, zijn nieuwe normen vastgesteld door de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr. Y. Scholten, in overleg met de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. De nieuwe regeling heeft terugwerkende kracht tot 28 maart 1960. Vrij stelling kan nu worden ver leend aan hen, wier wekelijks inkomen niet hoger is dan de hieronder voor de verschillende gemeenteklassen aangegeven bedragen. Gemeenteklasse 1: alleen staanden 37,15, gezinnen van 2 personen ƒ53,10; gemeente klasse 2: ƒ36,45 en ƒ52,10; ge- me enteklasse 3: ƒ35,75 en ƒ51,10; gemeentekl. 4: 35,05 en ƒ50,10; gemeentekl 5: ƒ34,35 c i 49,10. VIS VALT JONGEN AAN Het dagblad „Beurs- en Nieuwsbeerichten" meldt uit Philipsburg op St. Maarten dat daar dezer dagen een jongen is aangevallen door een geep. De jongen was met twee vrienden aan het spelen met een opge blazen autoband toen de vis ■aanviel, eerst de band lek beet en vervolgens de jongen ern stig verwondde. Zijn vrienden slaagden er in hem aan de wal te brengen en dankzij onmid dellijk operatief ingrijpen kon zijn leven behouden blijven. Voor elk gezinslid meer wordt de norm met 5 verhoogd. Te beginnen met 1 juli 1960 kan ook vrijstelling van de be taling van kijkgeld (televisie) worden verleend aan behoeftige invaliden en chronisch zieken, wier inkomen niet hoger is dan de boven aangegeven normen. Daarnaast staat nog de moge lijkheid van vrijstelling voor in stellingen van tweldadigheid, ernstige militaire oorlogsinvali den, verzetsinvaliden en zeelie den-oorlogsslachtoffers; bij deze categorieën speelt het inkomen echter geen rol. De vaste commissie voor Land bouw en Visserij uit de Tweede Kamer kan ermee instemmen dat de boterwet wordt ingetrok ken, nu de daarin vervatte re geling voor een deel zich zelf heeft overleefd en het overige deel in verordeningen van de in aanmerking komende publiek rechtelijke bedrijfslichamen zal worden opgenomen. Aldus wordt opgemerkt in het verslag van deze commissie over het wets ontwerp tot intrekking van de boterwet. Bij de commissie is de vraag gerezen welke situatie zou ont staan ingeval een produktschap een verordening zou intrekken. In geval van wijziging van de verordening is de goedkeuring van de betrokken ministers ver eist. Over de vraag, of ook bij intrekking die goedkeuring no dig is, is echter verschil van mening mogelijk. Welke midde len staan de regering ten dien- OPKLARINGEN. Een depressie, afkomstig van het zeegebied ten zuiden van IJs land verplaatste zich via Schot land naar de Noordzee. Een frontensysteem dat de depressie vergezelde trok over ons land, WOENSDAG 6 JULI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.25 0.40 0.50 n.m. 11.32 12.07 12.47 12.57 ZON op onder Juli. 6 4.28 21.0i 7 4.29 21.00 8 4.30 21.00 9 4.31 20.59 MAAN op 18.15 19.23 20.23 21.13 onder 2.31 3.20 4.20 5.29 wat gepaard ging met langdu rige regenval: in de zuidelijke provincies werd dinsdagavond 10 mm afgetapt. Het regengebied wordt be grensd door een koufront dat in de loop van de avond en nacht ons land passeerde waarna met een vrij krachtige wind tussen west en noordwest koelere po laire lucht binnenstroomt. In deze lucht komen opklaringen voor, maar er zuilen zich ook enkele buien kunnen ontwik kelen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. Enkele buien. Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen west en noordwest. Lagere temperaturen dan giste ren. ste, indien zij zou menen, dat een eventuele intrekking in strijd zou zijn met het algemeen be lang, maar het produktschap die intrekkingsverordening niet aan haar goedkeuring wenst te on derwerpen? Zal de regering in een dergelijk geval van haar ver nietigingsrecht gebruik kunnen maken? Enige leden van de commissie waren van oordeel dat, indien zich zo'n geval zou voordoen, het juister zou zijn, dat de rege ring zelf de totstandkoming van een nieuwe wet zou bevorderen. Een bezwaar daarentegen is ech ter, dat met het in het leven roe pen van een nieuwe wettelijke regeling geruime tijd gemoeid kan zijn, zodat een korter of lan ger tijdperk van „wetteloosheid" zou kunnen ontstaan. Acht de minister het nu ook mogelijk, dat hij zelfstandig op korte termijn maatregelen neemt, b.v. op grond van de Landbouwwet of van de Warenwet? Indonesische vakbond vraagt overneming van oliemaatschappijen op Sumatra De Indonesische vakbond van petroleumarbeiders, de „Per- bum", heeft een beroep gedaan op president Soekarno om de buitenlandse oliemaatschappijen over te nemen. (De belangrijkste maatschap pijen op Sumatra zijn de Caltêx en de Standard Vacuum.) De vakbond zegt in een schrij ven, dat de arbeiders „bereid zijn alle gevolgen van een over neming te dragen". Als motief voor de voorgestel de overneming zegt de „Per- bum", dat Nederland, dat Wes telijk Nieuw-Guinea bezet houdt wapens van de Ver. Staten krijgt. De oliemaatschappijen „onttrek ken de welvaart san Indonesië, zenden personeel weg en helpen de opstandelingen. Eet is een ge biedende eis, dat de regering de agressieve daden van de Neder landers en hun vrienden met meer vastberaden maatregelen

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1