DE PROVINCIE Commentaar op rede van minister Marijnen te Sas van Gent gehouden TERNEUZEN AXEL MIDDELBURG. NIEUWVL1ET SAS VAN GENT. VLISSINGEN. DE ONTWIKKELING landbouwproduktie. In de DL LANDBOUW- djn mening kunnen gebeuren PRODUKTIE door net tarwe- en suikerbieten- ZAAMSLAG ZUIDZANDE Elke dag heeft zijn geheim EXPEDITIE NAAR BOSJESMANNEN Synthetische chlorofiel BELGISCHE DOUANE NAM SMOKKELAUTO MET 800 KG BOTER IN BESLAG De prijsdaling van de boter bier te lande heeft tot gevolg dat de activiteiten aan het smokkel- front weer zijn toegenomen. Reeds berichtten wij de vorige week enkele opvallende succes sen bij de bestrijding van deze fraude door de Belgische douane. Eind vorige week had deze ander-maal succes, toen ambte naren van de brigade Eeklo, na een wilde achtervolging per dienstauto langs het kanaal van Terneuzen naar Gent, waarbij de kilometerteller een stand aan wees van 150, een achtervolgde smokkelauto (personenwagen) roer 800 kg boter onder Ertvelde wist te rammen en tot stilstand te brengen. Auto en boter wer den inbeslaggenomen. Ook de be stuurder kon worden aangehou den en werd met de opdracht gever in arrest gesteld. Ir. MARIS NAAR ZEELAND UITGENODIGD De Vereniging tot bevordering der Zeeuwse Visserijbelangen „Zev-ibel'' heeft ir. A. G. Maris, voorzitter van de commissie van art. 8 van de Deltawet, uitge nodigd naar Zeeland te komen ter bespreking van de vele pro blemen die ontstaan door de voortschrijdende afsluiting van her Veersche Gat en de moeilijk heden, die daardoor voor de vis sersvloot ontstaan. Op 23 juli zal deze bijeenkomst in hotel „Centraal" te Goes wor den gehouden. Tevens zal de ver betering van de Zeeuwse vissers vloot en de nieuw te graven vis sershaven bij Colijnsplaat ter sprake komen. 1000 ton meer voor N.V. Transportmaatschappij „Terneuzen". Als van de hoogste top der kraan bij de N.V. Terneuzense Scheepsbouwmaatschappij de viag waait, heeft dit een speci ale betekenis. De te waterlating van een schip is iedere keer op nieuw een gebeurtenis van be tekenis. Geeft de bouw er van reeds genoeg zorgen, zij veran deren in spanning wanneer het ogenblik nadert waarop het nieu we vaartuig voor de eerste maal kennis maakt met zijn element, Het water, en zij houden pas op na het ogenblik dat het na zijn proefvaart aan de opdrachtgeef ster is overgedragen. Deze spanning was er zater dagmorgen weer op de werf, toen om zeven minuten over half twaalf het ogenblik was aange broken waarop het 1000 meten de binnenvaartschip „Comel'a" van de dwarshelling liep. Dit gebeurde in aanwezigheid van de directie van de Scheeps werf, 'n delegatie van de Trans- -portmaatschappij „Terneuzen", jenodigden en belangstellenden. Het is een vaartuig van het type. Dortmund-Eemskanaal mo torvrachtschip met dubbele schroef en ingebouwde tunnels. Dé totale lengte bedraagt 67,6 ■sneter en liet is 8,20 meter breed bij e« .i diepgang van 2,70 meter. He. schip wordt voortbewogen dooi Twee ABC-motoren van 220 PK. Her beschikt over een Deutz ■WiMpmotor van 16 PK. In tegenstelling tot andere te -vaterlatingen konden de aan wezigen het schip bezichtigen en vooraf de prachtige accomodatie j van schipper en knecht, trokken J de bijzondere aandacht. Eveneens in tegenstelling tot het gangbare zal het schip eerst torj de proefvaart worden ge doopt. Concert op de Markt. De harmonie „Terneuzen" gaf zaterdagavond op de Markt een kort concert dat onder leiding stond van de heer N. Keizer. Deze muzikale uitvoering trok sen grote belangstelling. De ver schillende nummers werden zeer goed vertolkt. Na een kleine wandeling door ■de stad werd de jubilerende voet- ■halimmiging aan haar club lokaal een serenade gebracht. Eindexamen Gymnasium. Bij de op 30 juni gehouden «eindexamens van de afdeling Gymnasium van het Petrus Hon- dius Lyceum te Terneuzen slaag den de volgende kandidaten: Tineke Denie, Jacqueline Denie, 3sap Huisman, Wim de Vriend en Beppie v. d. Hagen, allen wo nende te Terneuzen; Corrie den Hoed en Karei Kuiper beiden wo nende te Axel- Eindexamen H. B. S.-A. 3ij de op 2 juli gehouden eind examens van de afdeling H. B. S.- A van het Petrus Hondius Ly ceum te Terneuzen slaagden de volgende kandidaten: P.. Fluit wonende te Axel en C. C. de Rooy, wonende te Graauw. Geslaagd. Aan de Chr. H. B. S. te Goes slaagde voor het eindexamen mej. L. van Drongelen, en te Nij megen voor het eindexamen H. B. S. afd. B Huub Nysten, bei den wonende te Terneuzen. P. T. T.-brandweer deed het zeer goed. De bedrijfsbrandweer van de P.T. T. te Terneuzen met com mandant M. Moes is zaterdag weI bijzonder trots naar huis ge- I komen van de gewestelijke se lectiewedstrijden te De Bilt. Daar waren 24 bedrijfsbrand- weerjloegen aanwezig. Na oe bedrijfsbrandweer van de Rotter damse Bijenkorf als eerste, maar vóór die van Douwe Egberts uit Utrecht als derde, kwam Terneu zen als nummer twee uit de bus. Uit het gehele land is Terneuzen nog de enigste P. T. T.-brand weer die nog aan de wedstrijden kan deelnemen. De eindwedstrijd heeft plaats op 10 september a.s. te Vlaardingen waar het om de landelijke titel gaat. Ernstig verkeersongeval. Zaterdagnamiddag te 20 minu ten over vier had op de provin ciale weg Terneuzen—Axel, on geveer 100 m voorbij het kruis punt van de weg naar Zaam- slag, een vrij ernstig verkeers ongeval plaats. Een groepje van 8 scholieren reed per fiets op. het rijwielpad langs genoemde weg in de rich ting van de buurtschap 'tSpui, toen uit tegenovergestelde lich ting een bromfiets naderde. Op het moment dat de berij der van de bromfiets, de heer G. O. uit Hoek, de jongelui bij na was gepasseerd, kwam de bromfiets in aanraking met het rijwiel van de laatste knaan, de 13-jarige P. de B., wonende in de Julianastraat, alhier, met het gevolg dat zowel O. als de scholier kwamen te vallen en beiden op het rijwielpad bleven liggen. Dokter Van Breda Vriesman, die de eerste hulp verleende, constateerde bij beiden een sehedelbasisfractuur en liet hen per ambulance-auto naar het Juliana-ziekenhuis vervoeren. Dansexamen. Een aantal jongelui, leerlin gen van de dansschool Cor Bil- derbeek te Terneuzen heeft za terdagavond de test afgelegd voor het bronzen insigne, het eerste bewijs van de georgani seerde Nederlandse dansleraren. dat de drager aan de allereerste eisen van behoorlijk dansen vol doet. leder paar werd aan een kri tische test door de heer H. Jor- dans, dansleraar te Bergen op Zoom, onderworpen. Een uitzonderlijke prestatie le verde Gemmy Bildesbeek, die op één avond, met de hoogste lol van de jury, van brons naar het zilver danste. Bij de dames slaagden even eens R- Herrebout. te Terneu zen en C. de Feijter te Axel met de hoogste lof. De dames I. Smidt en R. Dieleman, beiden te Axel, slaagden met lof. Ver der slaagden de dames M. van Strien. C. Doorns ea F. Heeres, allen te Terneuzen; S. de Feijter te Axel cn A. de Putter te Zaam- slag. Bij de heren waren het <--■ bu- derbeek jr., L. van de Broek en A Leenhouts, allen te Terneu zen, die met de hoogste lot slaagden. P. Zandstra te Terneu zen slaagde met lof. Ook W. Tieleman, B. V» ie les, Je Wisse, allen te Terneuzen, en C. van Belois te Biervliet, voldeden aan de* eisen voor het bronzen ïn- .signe. Gemeentelijke badinrichting- De gemeentelijke badinrichting ■werd in de afgelopen maanden mei en juni 1960 door totaal resp. 2075 en 1923 personen bezocht. In de maand april bedroeg het aantal 2767 personen.. Ri-amlweervvedstiijden- Aan de kringbrandweerwed- strijden, die zaterdag 9 juli a.s. te Axel worden gehouden, ne men 18 ploegen uit Oost Zeeuws Vlaanderen, waaronder vier be- drijfspl-iegen, deel. De wedstrij den beginnen 's morgens om half elf. Muzikaal bezoek aan de Sassing en Schapenbout. Bij gunstig weer zal a.s. woens dagavond de Chr. Fanfare „Ho sanna" een bezoek brengen aan de buurtschappen Sassing en Schapenbout. Vertrek uit Axel 7 uur n.m. Jaarvergadering Ned. Roode Kruis. Onder voorzitterschap van mr F. H. A. de Graaf, heeft de ver eniging het Nederlandse Roode Kruis zaterdag in Middelburg haar algemene ledenvergadering gehouden. Deze bijeenkomst werd bijgewoond door talloze autoriteiten, onder wie de Com missaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en het lid van Gedeputeerde Staten, mr, A. J. van der Weel. Eveneens was aanwezig de vertegenwoordiger van het Ne derlandse Roode Kruis in Zwit serland. Dr. Bernaard uit Genè- VG. In zijn openingsrede, richtte mr. De Graaf zich in het bijzon der tot de Commissaris der Ko ningin: „Aan U en in U aan zeer velen, brengen wij dank voor wat U persoonlijk en door uw instanties voor het Roode Kruis is verricht, sinds de ramp zalige nacht van 1 februari 1953. Het Nederlandse Roode Kruis voelt zich tegenover U zeer ver plicht". Mr. De Graaf belichtte vervol gens de belangrijkste gebeurte nissen van het afgelopen jaar. In de eerste plaats, dat het Neder landse Roode Kruis, dank zij de hulp van het Rampenfonds, het project der materiële hulpverle ning kon voltooien. Daardoor desc.dkte zij per eind december over niet minder dan 11.669 lig plaatsen in ons land. In de tweede piaats bracht de .oorzitier het in de vaart brengen van het Roode Kruis- hospitaaischip „J. Henri Du- nanc" in herinnering. De afde lingen van het Roode Kruis hebben destijds besloten de kos ten van de inventaris van dit hospitaalschip voor gemeen schappelijke rekening te nemen. Per ultimo 1959 werd door 352 afdelingen totaal 130.320,93 bijeengebracht. in de derde plaats memoreer de mr. De Graaf de slotfase van de Roode Kruis hulp na de watersnood van 1 februari 1953 en de hulpverlening aan slacht offers buiten Nederland. In liet afgelopen jaar heeft het Ned. Roode Kruis goederen, medica menten en levensmiddelen tot een bedrag van 155.964,88 voor deze buitenlandse slachtof fers ter beschikking gesteld. Het ledental is gestegen met ruim 31.000 en wel tot 667.285. Gemiddeld 5,84 procent van de Nederlandse bevolking is lid van het Ned. Roode Kruis. Friesland heeft het hoogste per centage Roode Kruis-leden, te weten 9,15 procent. Zeeland komt op de tweede plaats met 7,65 procent. De penningmeester van het Ned. Roode Kruis, mr. D. P. C. de Hoop Scheffer, gaf een uit eenzetting van het financiële beleid. Het totale tekort over 1959 bedraagt 113.543,91, welk bedrag aan de algemene reserve zal worden onttrokken. Het Rampenfonds schonk dit. jaar een bedrag, van 80.000 en zal dit ook in de komende ja ren doen om de paraatheid van de colonnes te kunnen vergro ten en het staai te stellen b'ij rampen zo mogelijk nog betere diensten te kunnen verlenen. Eveneens heeft het Nationale Rampenfonds de bouwkosten ter verdere verbetering van het fypspjtaalschip „J. Henri Du- nant", ruim 17.000 boven de raming voor zijn rekening ge nomen. De exploitatiekosten van dit eigen moderne Roode Kruishos- pitaalschip zijn aanmerkelijk noger dan van de destijds ge huurde „Kasteel Staverden", zo dat de kosten voor rekening van het hoofdbestuur ongeveer i3.0C0 meer bedragen dan de raming van ƒ30.000 Ook voor het jaar 1960 wordt een groter tekort verwacht, dan geraamd op de exploitatiereke ning. De kosten_ per patiënt, die ongeveer 95 voor een week- tocht bedragen, zijn voor 1960 neg gesteld op 87,50. „De liquiditeitspositie blijft nog steeds zorgen baren", aldus mr. De Hoop Scheffer, die ver volgens afscheid van de verga dering nam, omdat hij op 1 jan. 1961 in verband met zijn leeftijd het penningmeesterschap, dat hij meer dan vijftien jaren heeft vervuld, zal neerleggen. Tot zijn opvolger werd geko zen mr. J. A. Heijse. kringcom missaris in Zeeland, te Middel burg. Aan het eind van de vergade ring heeft de Commissaris der Koningin, jhr.,mr., A. F. C. de Casembroot, een kort woord ge richt tot het bestuur en de afge vaardigden van de afdelingen. Na gememoreerd te hebben, dat de vergadering hier voor het eerst na de ramp van 1953 bijeenkwam, zei hij: „Mijnheer de voorzitter, U begon uw rede met ons Zeeuwen te bedanken, waardoor U lijkt op een Sinter klaas, die bedankt voor het op rapen van de pepernoten en de speculaas. Het oprapen voor wat U voor ons uitstrooide, heb ben v/ij met vreugde gedaan. Er zijn in Zeeland vele monumen ten. nagelaten, die ons zulten herinneren aan het Roode Kruis: gevulde linnenkasten, Roode- Kruisgebouwen, die in samen werking met de andere Kruis verenigingen tot stand kwa men en het fraaie Roode-Kruis- ziokenhuis in Zierikzee. Namens alle Zeeuwen breng ik U hiervoor mijn hartelijke dank". Het iid van de Tweede Kamer, de heer1 Th, J. Westerhout, hield vervolgens een voordracht ovel de problemen, waarvoor Zee land zich nu en in de toekomst ziet geplaatst. Des middags hebben de con gressisten een vaartocht over de Westerschelde gemaakt aan boord van één van de veerboten van de Provinciale Stoomboot- dienst in Zeeland. Uitstapje ouden van dagen. De ouden van dagen alhier hebben, dank zij het voorberei dend werk van het desbetreffend comité, een uitstekend geslaagd uitstapje naar Brussel gemaakt j met een bus van de S. B. M. Via Sluis, Gent en Eekelghem werd in Brussel een bezoek ge- bracht aan de beroemde zand- tapijten en de vlieghaven van de Sabena, terwijl in de stad nog een uurtje vertoefd werd voor een bezoek aan1 de film „De slag bij Waterloo" Te Gent, waar een maaltijd werd gebruikt was nog gelegen heid voor een bezoek aan de win kelstraten. Jubilea bij de C. S. M. Donderdagmiddag werden in het suikermagazijn van de Cen trale Suiker Maatschappij een 8- tal jubilarissen voor hun 40- jarige trouwe dienst gehuldigd. Deze huldiging vond plaats in het bijzijn van alle werknemers en het was mr. Waller, lid van de hoofddirectie van de C. S. M. uit Amsterdam, die de huldi gingsrede uitsprak. Gehuldigd werden: A. E. S. Hamerlijnck, directeur; M. Ha- merlinck, chef laboratorium; J. Bosman, opzichter; P. Tack, op zichter; K. Tack, opzichter; R. Lippens, bankwerker; E. Dhaene, arbeider en L. Cardon, arbeider. Aan de jubilarissen werd een geschenk onder couvert aange boden alsmede een gouden zegel ring met een inscriptie van de C. S. ST. Tevens werd aan deze plech tigheid gekoppeld het officieel afscheid nemen van de directeur A. E. S. Hamerlijnck, terwijl ir. J. H. Bun als nieuwe directeur werd verwelkomd. Hierna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Reis ouden van dagen. Donderdag maakten de Sasse ouden van dagen hun jaarlijkse uitstapje. Via Zelzate werd naar het plaatsje Massemen (Het Strop) gereden waar de eerste pleisterplaats was. Via de auto baan werd, na Hekelgem, Aalst bereiki waar het middagmaal gebruikt werd. Hier kon burgemeester R. A. J. den Boer, die de reis mee maakte, zijn collega uit Aalst hartelijk welkom heten in het Sasse gezelschap. De Aalsterse burgervader ge bruikte samen met de oudjes het middagmaal. Na een bezoek aan een brouwerij werd naar liet meer van Overmeire-Donck ge reden om via Zaffelaere rond half acht Sas van Gent weer te- beseiken. Dierenvriend gehuldigd. Zaterdag heeft dr. mr. W. Hu- genholtz, voorzitter van de Ne derlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren, de gou den medaille dezer vereniging uitgereikt aan de heer Goed VAM TAF I A wnHflT TTV akkerbouwsector zou dat naar Enige landbouwbladen geven areaal 'n £een ,gc „a' uit *e ^re'" commentaar op de rede, die mi-en z zonder veel nister Marijnen op 23 juni ii Sas van Gent heeft gehouden voor het rayon Zeeland van de Noordbrabantse Christelijke Boe- renbond. De minister deed in die rede een dringend beroep op de boeren om vooral ook in hun eigen belang waar dat moge lijk is mee te werken aan een nister Marijnen op 23 juni in I mogelijk is, bijvoor- Sac van t keur wat in te krimpen. Ook de melkproduktie, de varkens- en pluimveeproduktie dienen zijns inziens meer in overeenstemming te worden gebracht met de af zetmogelijkheden. Hij vertelde dat in vijf jaar tijds de melkproduktie met twin- evenwichtiger samenstelling van - procent is gestegen, het Belgische Ardennen en Luxem burg. Reeds om zes uur werd Brus sel gepasseerd, en begon weldra de tocht door de mooie Arden nen. Om 9 uur werd in een fraai gelegen restaurant de kof fie gebruikt en ging de reis via Basiongne naar Ittelbrück. De dames konden hier winkelen en de heren zagen blijkbaar alléén de praktische muziektent die dan ook weldra bezet was door de werkende leden van „De Vol harding", zij het dan zonder in strumenten. De trip door Luxemburg was schitterend, een mooi bergland schap, en de dalen in lichtblauwe nevels gehuld en dé vaardigheid van de chauffeurs Koning en Wissel van de Z. V. T. M._bus die feilloos de verkeersdrukte en de haarspeldbochten namen. De terugtocht ging door het zuidelijk gedeelte van de Arden nen. Bij de waterval van Co werd een uurtje vertoefd. Via Luik en Mechelen, waar een uurtje werd gepauzeerd, werd huiswaarts gereden. Toen het gezelschap om kwart vóór 12 in Zaamslag arriveer de, konden de reisgenoten terug zien op een zeer geslaagd uit stapje. „De Volharding een lauwertak. ontving dierenbescherming in Zeeland. De heer Goedbloet is ongeveer dertig jaar lang inspecteur van genoemde vereniging in Zeeland geweest. Schoolreis C. V. O. Onder leiding van het perso neel maakten 46 leerlingen uit de hoogste klassen van de school voor C.V.O. hun jaarlijks uit stapje. Na het vertrek om half acht werd via Kapellebrug (waar nu geen passen meer behoefden te worden getoond) en St. Nikiaas naar Brussel gereden. Na een rondrit door Laeken werd een bezoek gebracht aan het Baleis van Justitie. Ook het graf van de onbekende soldaat trok d eaandacht der leerlingen. Na een kort oponthoud op de Grote Markt, waar het erg druk was, zodat niet lang geparkeerd kon worden, werd ue reis voort gezet naar Waterloo. Van Waterloo werd gereden door het Kamerenbas naar Ter- veuren. Verschillende zalen in het uitgebreide Kongomuseum en de uitgestrekte tuin, boden de leerlingen een leerzame en tevens onispannede afwisseling. Een onverwachte attractie was het bezoek aan de Belgische luchthaven Zavelgem-Melsoroek. De rondleiding met een minia tuur-treintje schonk hen de kans vliegtuigen van zeer nabij te be zichtigen. Ook het zien opstijgen en dalen was een belevenis op zich zelf. De resterende uurtjes werden öoorgeoracht in de speeltuin rvoekoek'' bij Aartselaar. Te spoedig werd de jeugd bij elkaar- getrommeld om de terug reis, te aanvaarden, zodat men Zaamslag om 9 uur weder be reikte. Al met al was het een zeer geslaagde schoolreis, dank zij. de gunntige weersomstandig heden en het aatrekkelijke pro gramma dat geboden kon wor den. Oprichting; afd „Pro Rege". Nu de Bond van Chr. Militaire Tehuizen „ProRege" te Utrecht ook in Oost Zeeuws-Viaanderen meer bekendheid aan zijn prach tige werk tracht te geven, kwam de propagandist, de heer L. Sterk, voor een gezelschap van diverse genodigden een uit eenzetting geven van het doel en de werkwijze van „Pro Rege". Staande deze vergadering werd de afdeling Zaamslag opgericht met als voorlopig bestuur, de he ren C. H. Heijboer, voorzitter; L. P. Wolse, secretaris; A. C. Rouw, penningmeester, en P. Koop man, algemeen lid. Het voornemen bestaat in de eerste week van oktober enkele bijeenkomsten tg beleggen, waardoor dit prachtig werk in reeds 56 militaire Tehuizen na dir kan worden uiteengezet. „De Volharding" op reis. Begunstigd door fraai zomer weer vertrokken de leden, en een aantal donateurs van de muziek- j telijk bouwfonds -door de veilige vereniging „De Volharding" en soepele financieringsmethode Vorig jaar septi mber werd door de muziekvereniging „De Volharding" deelgenomen aan het Federaal muziekconcours te Delft, dat georganiseerd was door de Koninklijke Gist- en Spi ritusfabriek. Als aandenken, en voor de mu zikale prestatie, ontving „De Vol harding" dezer dagen, alsnog een prachtige lauwertak over welke verrassing het bestuur en leden zeer verheugd waren. Deze lauwertak zal worden ge voegd bij de vele medailles enz., die „De Volharding" in de loop der jaren heeft ontvangen. De eerste bungalow geplaatst. 'Donderdag 30 juni werd voor de heer 'D. LuteijnVerhage al hier de bungalow type BI van het bouwsysteem B. G. van de N. V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten in één dag overeind gezet, waarna deze woning in ongeveer 4 weken kant en klaar opgeleverd zal worden. Voor dit werk bestond allerwege zeer grote belangstelling, temeer daar het hier de eerste woning in dit bouwsysteem betrof. Van gemeentewege was bur gemeester Everwijn aanwezig die zich uitvoerig liet inlichten over de te bouwen woningen en bungalowwoningen volgens dit bouwsysteem. Volgens de pre miebeschikking woningbouw '60 en de regeling bevordering eigen woningbezit kan nu een ieder met behulp van het intergemeen- bloel alhier, die 75 jaar werd en zaterdagmorgen om kwart voor geholpen worden aan een eigen - - A i Tri-if «TAnvi -irtvi /4 r, rv4v»i v\ nno-n HfrtViilV/» een pionier is ge-v» eest voor de I vijf, voor een dagtrip naar de woning. •fa door LUISA-MARIA LINARES 96) (Nadruk verboden.) „Ik ga direct. Ik wacht niet tot morgen. Ik wil je triomfantelijke blik en je voldane lach niet meer zien." Voor de derde maal zei hij: „Ga. Ik zou je alles hebben kunnen vergeven, behalve dat, wat je Olga hebt willen aandoen. Maak dat je weg komt voor ik er spijt van krijg dat ik je rus- tik laat vertrekken." Hij gaf haar een duwtje in de richting van de deur. Ze snikte zonder ophouden en braakte er allerlei beledigingen uit. Xavier bleef kalm. Hij sprak met geen woord over zijn overwinning, doch was ongewoon ernstig. Bij de deur keerde hij zich om en zijn gezicht verzachtte toen hij Olga aankeek. „Slaap gerust, liefste., en denk nergens meer aan Hij wees met een minachtend gebaar op de brief. „De wereld is vol slijk." Dick reed met Olga in zijn auto door het park. Hij zat bleek, ge heel van streek, achter 't stuur. Hij had er bij Olga op aange drongen dat ze een ritje met hem zou maken zodra hij het ontstellende nieuws had ver-tjes? nomen d.oor de brief, die Alexis aan de ongelukkige Sheiia ge schreven had. Het woord „ongelooflijk" kwam telkens weer in het gesprek tus sen Dick en Olga boven. „Mijn arme moeder is rade loos. Het was.... ik weet niet hoe ik het je moet uitleggen ik heb haar nooit zo bedroefd gezien. Maar ze heeft een ijzeren wil. Ze heeft onmiddellijk gerea geerd en heeft het vliegtuig naar Parijs genomen. Alexis heeft er een flat en ze vermoedt, dat ze daar zijn." Dick schaamde zich over deze terugstotende historie te spreken. „Ik denk niet, dat alles zo glad zal aflopen voor Tamaroff en Elena." De laatste naam kwam met moeite óver zijn lippen. Olga keek naar het landschap dat langs haar heen gleed. De bomen en planten hadden nog geen knoppen, de lanen waren bedekt met zand, de heggen net jes gesnoeid. Ze moest denken aan die morgen, nog zo kort ge leden, waarop ze zo wanhopig door ditzelfde park had gelopen. Zou die kleine jongen er zijn met. zijn kindermeisje, haar vriendje met de mooie en lelijke steen- Ja, daar was hij, met zijn brui ne jasje en zijn rose wangen. Ze wuifde hem toe; hij keek op, zag de auto- voorbij rijden, maar scheen haar niet te herkennen. Waarom ook? Een vrouw als zo veel'anderen. Ze voelde zich bespottelijk te leurgesteld. Hoe zou Paul het ge noemd hebben?: de kleine pla gerijen van het leven. „Ik zou liegen als ik zei, dat het geen harde slag voor me is," zei Dick, „maar voor mama is het veel erger. Als het niet mijn gekwetste ijdelheid was...." Hij stopte dicht bij een bloem perk. Winterbloemen zonder geur. „Je kent mijn ware gevoelens, Olga. Gisteren heb ik niet dur ven aandringen, uit vrees dat je me weg zou jagen. Dat zou trou wens heel begrijpelijk zijn ge weest. Maar vandaag kan ik zeg gen: Olga, er bestaat geen twij fel meer en nu besluit ik." Hij boog zich naar haar toe, greep haar handen en bracht ze aan zijn lippen. Toen trok hij haar naar zich toe. „Nee, Dick." Ze ontweek zijn lippen. „Ik heb mijn besluit genomen. En niets kan de wensen van Dick Wyne weerstaan. Liefste, ik moet jc tot inijn spijt aankondigen.dat je niet meer terug zult keren." zei hij haastig, zonder er zich iets van aan te trekken dat ze zijn omhelzing had afgeweerd. Waarheen zal ik niet meer terugkeren?" „Naar het huis van Lezeano. Daar is je ware thuis niet. Je gaat ook nooit meer terug naar die man, die je echtgenoot niet is. Ik ben razend jaloers op hem. Ik heb je gevraagd met me te gaan rijden, omdat ik vén plan was je nooit meer te laten gaan. Ik zal ja naar een hotel brengen en daar blijf je tot we alles ge regeld hebben Er viel niets te regelen. Ze be hoefde alleen maar tegen Xavier te zeggen: „Ik kem niet meer terug. Ik ga met Dick trouwen en we gaan naar Californië, be kommer je niet meer om me." „Jij hoeft je met niets te be moeien," zei Dick. „Ik zal alles regelen. Je hoeft alleen maar kalm te wachten, ik zal je zeg gen waar. Totdat je mijn vrouw wordt." De vrouw van Dick.... Zijn bezittingen in Californië, zijn flat in San Francisco, vanwaar je de b.aai kon zien. Sinaasappelen Wyne. De zwembaden, een in de open lucht, een overdekt.. Het jacht, waarmee hij ging vissen en hele dagen zonnebaden. „Dick, laten we teruggaan." „Teruggaan? Ik zit je net te vertellen, dat „We gaan terug. Ik moet te ruggaan, begrijp je? Ik moet." Ze sprak op heftige, bijna ang stige toon, alsof ze bang was dat gedurende haar afwezigheid het sombere huis Lezeano van de aardbodem verdwenen zou zijn. Het huis, waarvan de aanblik alleen haar deed rillen, omdat ze er zo verschrikkelijk ongelukkig was geweest. (Wordt vervolgd.) tarwe-areaal met vijftig en het suikerbietenareaal met veertig procent is uitgebreid. Op grond daarvan meende hij, dat 't nodig zal zijn door een doelbewuste prijspolitiek een verder scheef groeien der produktie te voor komen. Dit alleen vond hij ech ter niet voldoende. Dat de boe ren zelf een bijdrage leveren door in hun bouwplannen meer reke ning te houden met de afzet- situatie voor deze produkten is zijns inziens te meer nodig, om dat door een verdere uitbreiding het garantiebeleid steeds moer wordt uitgehold. „Ons Platteland", het orgaan van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond, wil het beroep van de minister gaarne ondersteunen. Het is immers juist, zo schrijft dit blad, dat met name voor de produkten melk en suiker, waarvoor de garantie 's beperkt tot vijf miljard kg, res; de binnenlandse behoefte, een ver boven deze kwanta uitgaande uitbreiding met zich meebrengt, dat de garantieprijs per eenheid produkt daalt. Anderzijds wil het blad toch waarschuwen voor een te eenzijdig en te absoluut stel len van de relatie tussen de hoogte van de prijs en de om vang van de produktie. Het ver wijst daarbij naar het proef schrift van ir Van Riemsdijk, die vorige week in Wageningen pro moveerde, deze schrijft over de geringe elasticiteit van het aan bod, zowel op korte als op lan gere termijn, ten opzichte van de prijs. Verder zou volgens „Ons Plat teland" het probleem aanmerke lijk minder moeilijkheden op leveren wanneer er voldoende uitwijkmogelijkheden zouden be staan. Maar welk perspectief zit er in een vervanging van de ge noemde produkten, door vlas koolzaad of voergranen? Het blad acht het, gezien de depres sie waarin de hele landbouw in het geïndustrialiseerde Europa en Amerika al jarenlang zit en de geringe invloed, die een ver andering van onze produktie op de situatie heeft, duidelijk dat voorshands de spanning tussen produktie en afzetmogelijkheden zal blijven bestaan. Hiermee zal ook in het toekomstige garantie beleid rekening moeien worden gehouden in deze zin, dat het re delijk bestaan vandaag voor een zeer groot aantal bedrijven staat of valt met de hoogte van de ga rantieprijzen en dat het accent voor de oplossing van de afzet- moeilijkheden in toenemende ma te komt te liggen bij het inter nationale overleg. Een expeditie van vier man uit Bloemfontein, hoofdstad van de provincie Oranje Vrijstaat, vertrekt eerstdaags veor 'n tocht van een 2000 km naar het Nga- mi-moeras in Noord-Beetsjoea- naland, om een onderzoek in te stellen naar een ras van bosjes mannen dat al honderden jaren lang de eilanden in dit moeras bevolkt. Deze bosjesmannen, die in Noord-Beetsjoeanaland als „Wa terboesman" bekend staan, wor den vanwege hun afgezonderheid als de zuiverste van hun ras be schouwd. Leider van de expeditie be staat uit twee Afrikaansspreken- de grootwildjagers (Pienaar en Van der Post) en een geneesheer dr. Jan van Vouren, is de direc teur van het nationale museum te Bloemfontein, dr. A. C. Hoff man. Het plan is om met boten na genoeg tot aan de eilanden te ko men om met behulp van tele lenzen foto's te nemen indien ze erin kunnen slagen de bosjes mannen naderbij te lokken. Voor dit doel zal een geslachte bok als lokaas dienen. Als de expe ditie erin slaagt om vriendschap met de bosjesmannen aan te kno pen, zal dr. Hoffman trachten achter het geheim te komen van de immuniteit van de bosjesman nen tegen de Tsetse-vlieg. de overbrenger van de slaapziekte. De leden van de expeditie zul len voortdurend op hun qui vive moeten blijven tegen giftpijlen waarmee de bosjesmannen op 50 meter afstand nog dodelijk kun nen treffen, zoals menige vorige reiziger al ondervonden heeft. Twee Duitse geleerden, prof. Martin Strell en dr. Anton Ka- lojanoff, zijn er na een onder zoek van bijna twintig jaar in geslaagd op synthetische wijze chorofiel te maken, aldus heeft de Westduitse vereniging voorde chemische industrie te Düssel- dorf bekendgemaakt. De twee geleerden zijn verbonden aan het instituut voor organische schei kunde van de technische hoge school van München. Volgens het Westduitse pers bureau D.P.A. zal er misschien indien fotosynthese vorming van koolhydraten uit koolzuur en water door planten onder in vloed van licht in een labora torium kan worden nagebootst met behulp van het synthetische bladgroen, geen behoefte meer aan planten zal zijn als voedings middelen.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2