Nieuwe aanval van op het Westen Chroesjtsjef Economische oorlog tussen Cuba en Amerika? W eeroverzicht Ongeregeldheden republiek in de Somali- Geen plannen voor bases in Hollandia President Frondizi te Rotterdam MAANDAG 4 JULI 1960 16e Jaargang Nr 5024 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzcn AMERIKAANS WEERVLIEGTUIG VERMIST RUSSISCH atoomvliegtuig gereed 33.000 RECRUTEN VOOR DE WESTDUITSE STRIJDKRACHTEN DE RAMP IN DE COALBROOK MIJN Cubaanse regering geeft opdracht aan raffinaderijen op Cuba WEER RELLETJES I IN GENUA 1 DE DOMINICAANSE State Department: WEERBERICHT HOOGWATER 70!'!- en MAANSTANDEN Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van do Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2.—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct Advei tentieprijs per mm 15 ct; minimum p«r :i ivorientie f 2.25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties)5 regels ƒ1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Ohroestjsjef heeft zaterdag in Wenen op een bijeenkomst van het genootschap „Oostenrijk- Sowjet Rusland" een heftige aan val op de Verenigde Staten en de Westduitse bondskanselier Adenauer gedaan. De Russische premier verklaarde dat de neder lagen van de Amerikanen ook nederlagen voor Adenauer zijn. Het moet Adenauer nu eens en voor altijd duidelijk worden dat het een gevaarlijke zaak is' .brandstichter" te worden, aldus Chroesjtsjef. Een zesmotorig Turbine-straal vliegtuig van de Amerikaanse militaire weerverkenningsdienst, dart in Engeland gestationeerd is, is «iet teruggekeerd van een ver- Kemningsvlucht ten noorden van Noorwegen en vermoedelijk ver ongelukt, zo is door de Ameri kaanse luchtmacht in Wiesbaden meegedeeld. Gewoonlijk is er een bemanning van drie aan boord. Het toestel is ook uitgerust om te lotograferen. Het vliegtuig is het laatst ge zien boven de Barentszee, op ongeveer 800 km ten noorden van de Russische haven Moermansk, aldus heeft een woordvoerder va» de Noorse luchtmacht mede gedeeld. De Amerikaanse onderminister van Defensie Murray Snyder heeft in antwoord op vragen van journalisten medegedeeld dat de inloot van het toestel geen op- drarfit had boven Sowjet-grond- gebied te vliegen. Sinds het neer schieten van de U-2 bij Sverd- lo»wsk zijn spionagevluchten ge staakt, zo voegde hij hier aan toe. Later op de avond deelde een woordvoerder te Wiesbaden mee dat veertien Noorse en Ameri kaanse vliegtuigen de Barents zee afzoeken naar spocrcn van het vermiste toestel. Men acht het niet waarschijnlijk dat het vliegtuig bij vergissing het Rus sische luchtruim heeft geschon den. Vier vliegtuigen van de Ame rikaanse luchtmacht hebben in de nacht van zaterdag op zondag tevergeefs naar het verlichte zes- motorige Amerikaanse verken ningsvliegtuig gezocht. Een Noorse militaire woord voerder zei zondagochtend te Bodoe dat een Russisch vracht schip koers heeft gezet naar de positie vanwaar het laatste be- rioht van het vermiste toestel, dat een bemanning van zes per sonen heeft, is ontvangen. 'De vooizitters van de onder commissie voor speurwerk en ontwikkeling van het Ameri kaanse huis van afgevaardigden, Price, heeft op een persconfe rentie te Washington gezegd te geloven dat de Russen een atoomvliegtuig vliegklaar heb ben en alleen nog maar wachten op een gelegenheid die om pro pagandistische redenen guns»ig is, het de wereld te tonen. „Als president Eisenhower naar Moskou gereisd zou zijn, zouden zij het eerste atoomvlieg.! tuig voor hem voorgevlogen heli- ben", aldus Price. Een dag na de aankondiging van de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken over ver hoging van de verdedigings kracht van de Westduitse strijd krachten heeft het ministerie van Defensie nu meegedeeld dat begin juli 33.000 recruten wor den opgeroepen. De meesten van hen. namelijk 27.000, zijn •dienst plichtigen van de lichting 1939. De overige 6.000 hebben zich als vrijwilligers gemeld. Van de nieuwe recruten gaan er 25.000 naar het leger, 6.000 naar de luchtmacht, 1.000 naar de marine en 1.000 naar territoriale troepen. Een twintigduizend mi litaire zwaaien thans af. het geen Amerikaanse basis is geworden en wees erop dat de onderhandelingen, die geleid heb- I ben tot het Oostenrijkse staats- De Russische premier stond verdrag, op Russisch initiatief vervolgens stil bij de gebeur- y_jjn begonnen, tenissen in Japan, dat „de deur Wat de ontwapening betreft, van zijn huis voor de neus van aldus de Russische premier, zijn de Amerikaanse president heeft dichtgeslagen" Nog nooit is het prestige van de Verenig de Staten zo diep gezonken, nog nooit heeft Washington een dergelijke vernedering moeten slikken en een zo hoge prijs voor zijn „dwaas spelen met vuur" moeten betalen. En vooral Adenauer, zo vervolgde Chroesjtsjef, moet zich deze woorden goed in zijn oren kno pen, want de nederlagen van wij het Westen op vele punten halverwege tegemoet gekomen en hebben wij rekening gehou den met bepaalde ideeën van het Westen. Ais het tot een ontwapenings overeenkomst mocht komen, dan zal het tijdstip aanbreken, waar op de generaals en admiraals werkloos zullen zijn. Wij juichen deze werkloosheid toe, maar in het Westen zijn ze er bang voor en daarom hebben de Russische de Amerikanen zijn ook de ontwapeningsvoorstellen in Ge- zijne. I nève geen steun van het Westen I gekregen, aldus Chroesjtsjef. De Russische premier merkte ''oorts on dat de houding van de Sowjet-Unie in de kwestie-Duits- land duidelijk is. De Sowjet-Unie wil een verdrag met beide Duits- landen sluiten en daardoor ook komen tot een oplossing van de kwestie-Berlijn Tot slot stelde hij de „Ameri kaanse imperialisten" verant- Volgens een officieel onder zoek naar de ramp in de Coal- brook mijn in januari j.l., waar bij meer dan 400 mijnwerkers, voor het merendeel Afrikanen, woordelijk voor het mislukken de dood vonden, kan worden ge- van de topconferentie in Parijs, sproken van onachtzaamheid van Chroesjtsjef zei dat Oostenrijk de zijde van sommige mijnfunc- zich gelukkig mag prijzen dat tionarissen. l i i. (Adv.) salms j'obert" bft sliert» CMW msrfct [6 broiuwt-Jsfroaf 9 fa»eur»o individuele haarverzorging nieuwste methodes met produc ten, die precies voor uw haar geschikt zijn. parfumeriën, toiletartikelen, cos metische producten, uitsluitend de betere merken. De Cubaanse regering heeft vrijdag aan de raffinaderijen van de Shell en de Esso op Cuba opdracht gegeven om Russische ruwe olie te verwerken. In een officiële verklaring werd medegedeeld, dat, indien zij weigeren om hieraan gevolg te geven, het „beheer" der raffi naderijen door de Cubaanse re gering zal worden overgenomen. De raffinaderijen zullen dan door het Cubaanse petroleum- instituut worden geëxploiteerd. De „New York-Times" schrijftzal terugdeinzen als tegenmaat- zondag dat na de inbeslagneming regel Amerikaanse eigendommen van olieraffinaderijen van Ame- ten bedrage van meer dan twee rikanen op Cuba de Verenigde miljard gulden in beslag te ne- Staten en Cuba eigenlijk in een men. economisch eoorlog zijn ge wik- I De grote onbekende is voor keld. j Cuba de mate waarin de Sowjet- Het blad meldt uit Havanna Unie en andere communistische dat de Amerikaanse regering de landen het land te hulp willen suikerinvoer uit Cuba wei wil be- komen. perken terwijl Cuba er niet voor Volgens de „New York Times" N ULiNUA REPUBLIEK De politie is zaterdag in Genua j Het parlement van de Domini- m actie gekomen tegen opge- caanse Republiek heeft donder- schoten jongens die afgevaardig- dagavond een wetsontwerp aan- den naar het inmiddels afgelaste genomen, waarin de noodtoe- congres van de Italiaanse neo- stand voor het heie land wordt afgekondigd omdat de soeverei niteit van de staat in gevaar is. President Hector Trujillo had een boodschap aan het parlement gezonden, waarin hij zegt dat er in Venezuela een beweging op touw is gezet voor actie tegen de Dominicaanse Republiek. fascistische partij wilden lastig vallen. De politie wierp traangasbom- men naar de jongens om te be letten dat zij de afgevaardigden, die uit hun hotel kwamen, aan vielen. Vier jongens zijn gear resteerd. is er genoeg suiker in de wereld om aan de Amerikaanse behoef te te .voldoen indien Cuba geen suiker meer levert. Het blad meldt uit Mexico dat daar in welingelichte kringen is vernomen dat Cuba onofficieel de wens te kennen heeft gegeven 'n aanzienlijke hoeveelheid ruwe olie uit Mexico te ontvangen als aanvulling op de olie uit de Sow jet-Unie. Een Cubaanse commis sie bestudeert al een week lang de werkwijze van de Mexicaan se genationaliseerde oliebedrij- ven. De regering-Castro heeft de Cubanen de verzekering gegeven dat men op Cuba, wat de olie voorziening betreft, niet te kam pen zal krijgen met een tekort, nu drie raffinaderijen van bui tenlandse maatschappijen zijn overgenomen. De regering hoopt op een olie-overeenkomst met Venezuela. Zoals bekend zijn de raffinaderijen van de Texaco, Shell en Esso door de Cubaanse regering overgenomen omdat zij weigerden Russische olie te ver werken. Tankboten van de Russische Zwarte Zee-vloot zijn uit Odessa naar Cuba vertrokken met tien duizenden tonnen olie aan boord, die door Cuba zijn gekocht, aldus heeft radio-Moskou zaterdag avond meegedeeld. De „New York Times" meldt voorts dat volgens de Cubaanse H. M. clc Koningin begroet de op Paleis Ai-gel' fijn e president Frondizi Soestdijk. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ontkend, dat de Ver. Staten enig plan hebben om in Hollandia in Nederlands Nieuw-Guinea een basis te vestigen. Evenmin bestaan er plannen voor een basis elders op Nieuw- Guinea. Deze verklaring werd te Wa shington uitgegeven in antwoord op vragen over opmerkingen van de stafchef van de Amerikaanse marine, admiraal Arleigh Burke, op diens persconferentie in Den Haag. In donderdag uit Djakarta ont vangen berichten wordt gezegd dat de Indonesische regering dringend om een verklaring van Staatsluchtvaartmaatschappij de I admiraal Burke's opmerkingen buitenlandse oliemaatschappijenverzoekt. In Indonesië meent men waarvan de raffinaderijen op dat deze opmerkingen betekenen Cuba in beslag zijn genomen, een tegenmaatregel hebben genomen door contante betaling te eisen voor brandstof die de vliegtui gen van de maatschappij op in ternationale vluchten nodig hebben. dat de Ver. Staten afstand doen van hun neutraliteit in het ge schil tussen Nederland en Indo nesië over Nederlands Nieuw- Guinea. Admiraal Burke is donderdag Deze maatregel dreigt de bui- in Washington teruggekeerd. De tenlandse vluchten van dé lucht- Amerikaanse marine heeft een vaartmaatschappij ernstig te be- verklaring uitgegeven waarin lommeren of zelfs geheel onmo- wordt gezegd dat de ópmerkin- gelijk te maken, aldus meldt het gen van de admiraal in Den Haag Amerikaanse blad uit Havanna, verkeerd zijn uitgelegd. Een vlucht van Madrid is reeds De verklaring van de marine afgelast omdat het vliegtuig op luidt aldus: „Admiraal Burke de Bermuda's geen brandstof zou heeft op een bijeenkomst met kunnen innemen. I Nederlandse journalisten in Den De betrokken oliemaatsehap- Haag in antwoord op een vraag pijen zijn de Shell en dë Esso. uiting gegeven aan zijn belang- De president van Argentinië en mevrouw Frondizi hebben zaterdag het aangekondigde be zoek aan Rotterdam gebracht Om half een arriveerde de pre sident met zijn gevolg voor het gebouw van de Kon. Roei- en Zeilvereniging „De Maas", waar het gezelschap ontvangen werd door dë burgemeester van Rot terdam, mr G. E. van Walsum, de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam, mr. K. P. van der Mandele, en de voorzitter van „De Miaas", de heer P. J. van der Giessen. Op de Veerkade, waar zich ach ter de hekken honderden mensen hadden verzameld om de presi dent toe te juichen, stond een erewacht opgesteld, gevormd door een detachement van het korps mariniers met vaandei en vaandelwacht onder commando van de majoor der mariniers D. Ruimschotel, met de Mariniers kapel onder leiding van kapitein H. C. van Lijnschoten, allen in ceremonieel tenue. Nadat het Argentijnse volks lied was gespeeld en president Frondizi de gebruikelijke inspec tie had verricht, bood het doch tertje van de Argentijnse consul te Rotterdam, de vijfjarige Clara Bence, mevrouw Frondizi een tuil bloemen aan. (De vele genodigden werden vervolgens in het clubgebouw van „De Maas" voorgesteld, waarna allen zich aan boord be gaven van de „Pieter Caland", het nieuwste schip van de Spido- dienst, waarmee een tocht van ruim twee uur door de havens werd gemaakt. Bij het passeren van de Ame rikaanse torpedobootjager „Bar ry" werd van daaraf de vlagge- groet gebracht, terwijl verder door officieren en bemanning aan dek het ceremonieel saluut werd gebracht en de kapel de Argentijnse hymne speelde. Aan boord werd bij zonnig weer de lunch gebruikt. Presi dent Frondizi en de aanwezige leden van zijn regering toonden veel interesse in het havenbedrijf Zij lieten zich bij voortduring in lichten over wat zii waarnamen. Om kwart voor drie werd het punt van uitgang weer bereikt stelling voor vlootsteunpunten overal in de wereld. Admiraal Burke's antwoord op een vraag is uitgelegd alsof hij uiting gaf aan een bijzondere be langstelling naar een basis in Hollandia op Nieuw-Guinea. Dit is onjuist en er bestaan Van de Veerkade af reed de stoet geen plannen voor bases in Hol- auto's ten slotte in de richting landia öf waar ook in Nieuw- J van de residentie. Guine.a of Oost-Indië. Het spreekt daarom vanzelf ARGENTÏJNS- dat er geen onderhandelingen xtc-tve-ot MTAQF zijn gevoerd en dat er evenmin IN piannen voor dergelijke bespre- BESPREKINGEN knigen bestaai j Op hotel Kasteel Oud-Wasse- i naar hebben geheime besprekin- I een plaats gevonden tussen de DEMONSTRATIE Argentijnse president, de heer ÏN TOKIO Arturo Frondizi. en een aantal f Nederlandse ministers. Naar schatting 23.000 personen Naar verluidt is over econo- hebben zaterdag voor het parle- 1 mische en financiële aangelegen- mentsgebouw in Tokio gedemon- heden gesproken, mede in ver- streerd tegen het veiligheidsver-band met de graanpolitiek in de drag met de Verenigde Staten. Euromarkt. BEWOLKT MET OPKLARINGEN Het frontensysteem van een bij IJsland gelegen depressie heeft Ierland bereikt en doet de luchtdruk over de Britse eilan den geleidelijk dalen. i Voor het weer in ons land blijft echter de depressie boven het Oostzeegebied van betekenis, om dat de aanvoer van lucht over zee met matige noordwestelijke Op de eerste dag van de on afhankelijke Somalirepubliek hebben zich te Mogadisjoe on geregeldheden voorgedaan waar bij één persoon is gedood en der tig gewond. De betogingen bra ken vrijdag uit na betogingen van elkaar bestrijdende partijen. Van de dertig gewonden hebben 22 schotwonden. In de straten liggen plassen bloed. De ongeregeldheden begonnen de politie straten af en richtte zij mitrailleurposten in. •De menigte bleef door de stra ten trekken met brandende tak ken. Volgens de betogers zijn de uitslagen van dë verkiezingen die de 38-jarige Abdoellah Issa aan de macht brachten, vervalst. Als partijen die verantwoorde lijk zijn voor de ongeregeldheden, zijn genoemd de bond voor Groot- Somaliland, de nationale Somali- vrijdagochtend' met een betoging unie en de liberale partij van oppositiepartijen voor het parlementsgebouw. De betogers geleid door vrouwen, wierpen stenen waarop de politie hen met waterstralen te lijf ging. Na de eerste botsingen zette Toen ruim honderd vertegen woordigers uit het voormalige Brits Somaliland en het voor malige Italiaanse Somaliland in het parlementsgebouw de 52- jarige Aden Abdoellah Osman tot voorlopige president van de republiek kozen, werden in de straten schoten gehoord. Hij kreeg 107 van 114 uitgebrachte stemmen. Verwacht wordt dat hij een jaar in functie zal blijven totdat een referendum zal wor den gehouden. De regering heeft na het uitbreken van de onge regeldheden censuur op uitgaan de berichten ingesteld. In de loop van de middag be gon het te stortregenen zodat de betogers onder de bomen gingen schuilen maar zij bleven onrus tig. Waarnemers te Mogadisjoe hebben vrijdagavond als hun oordeel uitgesproken dat de unie van het voormalige Britse en het vormalige Italiaanse Somaliland niet zonder moeilijkheden tct stand zal komen. De achterdocht tussen politici uit beide delen schijnt toe te nemen. wind voortduurt. Vooral in het noorden en oosten van het land zal er nog veel bewolking zijn, maar in het westen en zuiden neemt de kans op opklaringen echter toe. De temperaturen blij ven voor de tijd van het jaar be neden normaal. Regen van be tekenis wordt niet verwacht. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. Matige noordwestelijke wind. Bewolking, vooral in 't noor den. Enkele opklaringen, voor namelijk in het zuiden van het land. Op de meeste plaatsen droog weer. Dezelfde of iets hogere temperaturen. MAANDAG 4 JULI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9 20 9.55 10.35 10.45 n m. 9.51 10.26 11.06 11.16 ZON MAAN op onder op onder Juli. 4 4.26 21.02 15.45 1.18 5 4.27 21.01 17.01 1.51 6 4.28 21.01 18.15 2.31 7 4.29 21.00 19.23 3.20

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1