r cdieken Mannen, begrijpt dat toch eens Sclrimmelinfectie aan de voeten ZO ZIJ» ORZE MMIERBl Aet de oudere „OPVALLENDE HOEDJES" fM* <U j/COUW Een huwelijk is geen zakelijk contract In overdekte en open zweminrichtingen In bosbaden en in strandbaden ^Stekken en ónoeien van Klimrozen MENU van de week Zaterdag 2 juli I960 DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 Elke dag dat Huib 's morgens de deur achter zich dicht getrok- ken had, om naar kantoor te gaan, kwam voor Conny het heerlijke ogenblik, waarop ze zich vrij voelde, om met haar tijd te doen wat ze wou. Na 20 huwelijksjaren was het nog al tijd even prettig en had ze er nog evenveel behoefte aan „zich zelf te mogen zijn". Als je zin in lezen had, kron kelde je je op de divan in elkaar met het boek, dat je gisteravond niet had uit mogen lezen, omdat Huib vond, dat het tijd was om naar bed te gaan. Of je ging zo maar voor de haard op de grond liggen en spon verder aan alle verrukkelijke dromen, die je wel af moest breken, als Huib thuis kwam. Huib had dikwijls iets aan te merken, als bij zijn thuiskomst bleek, dat er allerlei dingen wa ren blijven liggen, die ze had moeten doen. Dan voelde ze zich schuldig als een kind, dat op iets ergs betrapt is en beloofde ze beterschap. Maar waarom was Huib ook zo precies? Dat had hij zeker van zijn moeder. Hadden andere mannen ook de gewoonte, om met hun vinger over de meu bels te strijken, om te zien of er stof op lag? En merkten andere mannen ook dadelijk of het bed afgehaald en weer opgemaakt of zomaar rechtgetrokken was? De manier, waarop Huib haar verweet, dat ze slordig en een slechte huisvrouw was, vond ze soms verschrikkelijk vernede rend. Daarom was het zo verruk kelijk, dat ze haar droomwereld- je had, waarin ze kon vluchten, zodra hij de deur achter zich toegetrokken had. Vandaag op deze heerlijke, stralende herfstdag heeft Con nie zin om te gaan wandelen. Ze kan wel zingen, terwijl ze door het bos loopt. Maar eigenlijk moest je je adem inhouden. Dat doet de natuur ook in de herfst. Dan gaat alles uitrusten. Er is geen ander geluid dan het gerit sel van af en toe een vogel tus sen de struiken. De blaadjes, die van de bomen vallen, doen het neel stilletjes. Net of ze moe zijn en zich maar laten zweven. Tussen de bomen giet de zon stralenbundels uit, die zo dik en compact zijn, dat je denkt ze te ><«nncn grijpen. Maar als je er dichtbij komt, vervluchtigen ze voor je ogen. Boven de kleine vijver hangt een ijle sluier. De bruine, afgevallen blaadjes lig gen er roerloos op te dromen tussen plukjes groen kroos. En op de omgevallen boomstam, die hall in het water ligt, zitten op een rijtje 10,12 witte eenden zich '"xfl P. as zonlicht te koesteren. ,aIs een mens ontzettend gelukkig vandaag. De bomen be. ginnen te kleuren en een eek hoorntje vliegt pijlsnel tegen een van de stammen omhoog. Een kindje in een wandelwagentje strekt er de handjes naar uit en lacht uitbundig. En om je heen is de zachte, geruisloze regen van al die vallende blaadjes Connie zou de hele wereld kun nen omhelzen. Ze houdt van al les en iedereen, want het leven is zo heerlijk. Maar dan slaat plot seling als een golf van paniek de gedachte door haar heen» dat Huib om elf uur thuis zou komen, omdat hij voor een paar dagen op reis moet. Uitdrukke lijk heeft hij nog gezegd: „Zorg dat er iets te eten is en mijn va lies klaar staat. Vergeet het nou niet!" Hij is bezig zijn valies in tc pakken, als ze ademloos binnen komt. Hij is ijzig kalm en kijkt haar alleen met koude ogen aan. Ze wil beginnen, het uit te leg gen, hem duidelijk te maken hoe dat gebeuren kan, dat men alles en alles vergeet. Maar hij, snijdt haar af: „Wat ben jij voor iemand? Een vrouw van over de veertig! Je lijkt wel een bakvis. Je moet eens leren, volwassen te worden. Wat heeft een man aan een vrouw als jij?" De vernederende woorden blij ven in haar naklinken, nadat hij weggegaan is. Zonder te eten en zonder haar een zoen gegeven te hebben. Volwassen worden? Is het dat dan, wat er aan mankeert? Dat ze nog als het kind is, dat haar eigen sprookjes maaktDe kleine fantaste, die gelukkig is bij de gratie van de lieflijke ver beeldingen, die ze zichzelf schept Maar waarom worden andere vrouwen in hun huwelijk wèl vol wassen en zij niet? Misschien omdat onvolwassen-blijven voor haar een soort zelfbehoud is. Huib is een goede echtgenoot, dat wel, maar zo zakelijk en nuchter en zo zwaar op de hand. Je kon nooit met hem spelen. Hij had geen fantasie. Hij heeft haar nooit een werkelijkheid kunnen geven, die aan haar dromen be antwoordt. Dat beetje luchtige romantiek, dat vlegje poëzie, dat voor haar een levensbehoefte is, vermag hij haar niet te schen ken. Daarom moet ze wel zelf het voedsel zoeken, dat ze nodig heeft. Daarom blijft ze harnekkig stilstaan in het wereldje van haar dromen en weigert ze de werke lijkheid te aanvaarden. Zomaar uit onbewust protest. (Nadruk verboden.) In de laatste twintig tot dertig jaar is zwemmen en baden voor veel mensen een gewoonte geworden. Dat is een heel gelukkige omstandigheid en 't is daar- _om jammer, dat aan deze gezonde bezigheid een be zwaar verbonden is. Dat is de verbreiding van schim melaandoeningen aan de huid en aan de nagels van de voeten. Volgens recente onderzoe kingen komt de schimmelziekte of mycose reeds tamelijk veel vuldig voor. Vanzelfsprekend het meest bij mensen die in het dagelijk leven tamelijk nauw contact met elkander hebben en die bovendien dikwijls ge bruik van zwem- of andere ba den makenbewoners van in ternaten, militairen, schoolkin deren. De ziekteverwekkende schim melsoorten groeien namelijk het best in een vochtige omge ving; verbreiding van de be smetting kan plaats hebben via badplankjes, badborstels en natte vloeren. Bij badpersoneel en zwemleraren kan voetschim mel zelfs als een beroepsziekte worden opgevat! kan dat wel? Is het u ook wel eens opgevallen, dat de moderne mens zelfs geen tijd meer heeft om tijdens zijn gehaaste maaltijd de aller eerste beginselen van de tafelmanieren ook maar enigszins in ere te houden. We vragen ons af, of de mensen die het allemaal zo nauw met nemen en in gezelschap bepaald ongemanierd het op gediste eten opslokken, hun kinderen ooit wel eens manieren kun nen bijbrengen. En als de kinderen niet te horen en niet te zien krijgen, hoe zij zich m gezelschap behoren te gedragen, hoe zal het er dan over hen, twintig jaar uitzien? h IwiSSir?eLf!Pectabele «guren in onze omgeving heb- krMn pn Lr, »ih>hn>?l ^1J a£u} tafel hangen met een arm over de kmeen en een elleboog op tafel, in ontelbare restaurants kunt u constateren hoe bezoekers de mond naar de vork brengen en dan blijft die vork maar laag boven het bord. Gasten, die we uitnodigen en die zich uiteraard het eerst mogen bedienen menen oprecht dat de gastheer en gas^rouw zich zelf daarna mom pelen smakelijk eten voor een ander nog iets kan opscheppen en zijn al klaar als de laatste nog moet beginnen Bij officiële diners geschiedt het ook reeds, dat personen van tafel opstaan en zonder een woord van excuus gaan telefoneren of vertrekkenDorstige zielen zetten al het elas aan de mond voor de tafelheer de eerste toost heeft uitgebracht. Sprekers staan op terwijl juist warme spijzen zijn geserveerd en het gevolg is dat 'le aanzittenden niet meer zo beleefd zijn te luisteren, maar'met vorken en messen klikklakkend tot de aanval overgaan en het gesprokene onverstaanbaar maken. Tafelheren beginnen met stilte maar vergeten het dankgebed. We spreken met opzet niet over kleinigheden als het hanteren van vork en mes, het gepaard neerleggen of kruiselings houden het verstrekken van een servet al is het maar van papier het aan bieden van een consumptie als tegenprestatie voor een ontvangen vertering, enz. Het gaat om de voornaamste regel: de beleefdheid ten opzichte van andere aanwezigen. Deze moeten we niet alleen onszelf, maar ook onze kinderen aanleren. Ook zij moeten <mlilk beginnen en niet van tafel lopen, er niet onbeschoft bijhangen of iets het eerst willen hebben. -Jongen 01 Baat de ongemanierdheid van de jeugd niet voortwoekeren! Pé. Vooral 's zomers Op hun beurt vormen deze personen zelf herhaaldelijk een bron van besmetting voor anderen als zij met blote voe ten op natte zwembadvloeren lopen. Maar het zijn niet alleen de gewone of overdekte zwem baden waar de bedoelde voet schimmels kunnen woekeren in strand- en bosbaden kan men eveneens een voetmycose opilopen. De besmettingskans is overigens niet altijd even groot, want in de zomermaan den groeit de schimmel beter dan in koudere jaargetijden. Gewoonlijk begint de huid afwijking in de plooi tussen vierde en vijfde teen. Vandaar breidt zij zich meestentijds naar de voetzool uit. Bestaat de aandoening geruime tijd, dan worden niet zelden de na gels van de voeten aangetast en ook heeft dan wel uitbrei ding naar de onderbeen en andere delen van het lichaam plaats. Vooral de huid en de nagels van de handen kunnen meedoen en dat vormt dan een groot ongerief. Behandeling Er komt een acute vorm van deze huidziekte voor, die met zoveel pijn en last gepaard gaat, dat de patiënt zijn gewo ne werkzaamheden niet kan verrichten. Daarnaast wordt de laatste jaren ook een meer langdurige en slepende vorm van voetschimmel waargeno men, waarbij de voeten en eventuele andere aangetaste delen van het lichaam er voort durend tamelijk onsmakelijk uitzien. Mycose kan daarom geen onbetekende ziekte wor den genoemd! Wanneer er heftig jeukende, acuut ontstoken plekken zijn, zal de dokter als regel eerst proberen de zieke huid tot rust te brengen. Pas daarna komt toepassing van bepaalde schim- meldodende zalven in aanmer king. Behandeling van aange dane nagels is uiterst lastig. Het kan nodig zijn dergelijke nagels volledig te verwijderen, waarbij dan ook nog dient te worden gezorgd voor genezing van de aangrenzende huid, an ders zou de schimmelinfektie opnieuw om zich heen kunnen grijpen. Goed afdrogen Beter dan de behandeling van deze schimmelinfektie is het deze zwembadinfektie te voorkómen. Nu is de desinfektie van zwembadmateriaal niet ge makkelijk door te voeren. Het enige afdoende zou zijn het dragen van goed aansluitende badschoenen, maar velen hou den daar niet van. Het beste wat men dan nog kan doen, is het steyig afdrogen van de voe ten, vooral ook in de plooien tussen de tenen na het zwem men en baden. Verder kan men eventuele barsten van de huid op die plaatsen aanstippen met jodiumtinctuur. Nadruk verboden. Dr. H. W. SCALONGNE Als ik in de krant weer eens zo'n be richt lees (wat tegenwoordig nogal eens voorkomt) over een minderjarig meis je, dat van huis weggelopen is en van wie opsporing verzocht wordt, moet ik aan Marieke denken. Marieke is niet éénmaal, maar reeds verscheidene malen van huis weggelopen. De eerste keer hebben de ouders in hun angst ook de politie ingeschakeld en opsporing verzocht. Later niet meer. Ze hebben de ervaring opgedaan, dat Marieke elke keer vanzelf weer boven water komt. Meestal dezelfde avond laat al; soms de volgende dag; maar uit zich zelf verschijnen, doet ze altijd weer. Je zou kunnen zeggen, dat de ouders van Marieke langzamerhand aan deze afwijking van het meisje gewend zijn geraakt en er in berusten. Maar dat is natuurlijk niet helemaal waar. Het geeft hun wel degelijk iedere keer nog een schok, als het kind niet op de gewone tijd aan tafel verschijnt. En on willekeurig doemen dan tóch bange voorgevoelens en 'n niet te onderdrukken vrees, voor „ditmaal iets verschrikke lijks" in hen op. Het enige wat in geen van beiden opkomt, is een schuldgevoel. En daarover zou men zich toch eigenlijk moeten verbazen, want èrgens moet dit herhaaldelijk weglopen van Marieke een achtergrond, een oorzaak hebben. En OPVOEDING zouden de ouders zich dan nooit afvra gen, of die oorzaak ook geheel of ge deeltelijk bij hén kan liggen? Kennelijk niet. Ze voelen zich bezorgd over het meisje, dat moet wel. Maar méér nog voelen ze zich verongelijkt, te kort gedaan door hun opgroeiende doch ter, wie blijkbaar alle dankbaarheid ont breekt. En die niet weet, wat ze aan haar ouders verplicht is. Hebben ze dan niet altijd alles voor Marieke gedaan? Hebben ze haar niet goed gevoed en gekleed en een zo goed mogelijke opleiding laten geven? Neen, ze kunnen tot geen andere con clusie komen, dan dat Marieke een van alle dankbaarheid gespeend wezen is, dat het goede versmaadt en het avontuur zoekt. Een kind, dat haar ouders alleen maar verdriet aandoet en hen in zorgen brengt over wat er van haar nog eens terecht moet komen. Eenmaal ben ik er bij geweest, toen Marieke van een van haar escapades terugkeerde. Zeker werd ze niet als de verloren zoon binnengehaald en mis schien zou dat ook niet de juiste manier zijn geweest. Maar ik ben geschrokken van het verbeten gezicht van het meisje, toen ze de woorden van haar moeder over zich heen liet gaan: „Vooruit naar boven; ga je wassen. Je ziet eruit als een zwijn!" Misschien was dit de manier van de moeder, om haar ongerustheid en op luchting nu het kind teruggekeerd was, te uiten. Misschien kan ik er ook niet over oordelen, hoe ouders reageren, als hun kind herhaaldelijk weg loopt, om dat ik het zelf nooit heb meegemaakt. Maar één ding is zeker: in hun plaats zou ik toch willen weten, waarom ze weg loopt. Dat doet zelfs een hond niet, die een goed veilig thuis heeft. Waarom een kind dan wèl? Is dit weglopen een geestelijk defect in Marieke? Dan moet met haar naar een dokter gegaan worden, om genezing te zoeken. Of ontbreekt er iets aan het thuis? Is er ergens een gemis aan liefde, aan vertrouwen, begrip, belangstelling, kortom aan geborgenheid, dat het kind in innerlijke nood wegdrijft, in een poging het ergens anders te vinden? In dat geval zijn het de ouders die zichzelf ernstig zullen moeten onderzoeken. MARCELLE. (Nadruk verboden.) Klimrozen hebben na de bloei verzorging nodig. De uitgebloeide rozen of tros sen rozen moeten uitge knipt worden tol op een blad, waar in het oksel weer een nieuwe bloemkvp of scheutje zit. Op deze ma nier wordt een plant niet eindeloos uitgeput en kun nen alle krachten worden besteed aan het vormen van nieuwe bloeitakken. Vooral de stekelloze prachtig mooie zephesin drouhin bloeit, op deze manier behandeld, tot in het late najaar. Wanneer in de winter of het vroege voorjaar de ro zen flink gemest zijn met stalmest en kunstmest, is het niet nodig nog zware bemestingen te geven. Een handje vol A. S. P.-korrels of kalkammonsalpeter per plant is na een zware bloei wel voldoende. Denkt u er wel om, dat er geen overbe mesting plaats heeft, daar hierdoor heel wat schade kan ontstaan. Liever elke keer b.v. om de 3 weken een klein beetje, dan ineens een grote hoeveelheid. De mest moet door de grond gewerkt worden. Het stekken Stekken van (klim)-rozen kan door een amateur heel eenvoudig plaats hebben. Het fn gedaan worden met half rijp, dan wel rijp hout. In de maand juli kunt u reeds beginnen met half rijp hout. Om dit te doen snijdt u van gezonde plan ten de scheuten die gebloeid hebben met drie ontwikkel de bladeren af. De topblaad- jes hiervan moeten worden verwijderd. De aldus ver kregen stek moet aan het ondereind even onder de knop en het boveneind een paar centimeters boven de knop worden afgesneden. Vervolgens zet u de klaar gemaakte stek in een bloem pot met zandige grond, on geveer 5 cm diep. In een ge wone pot kunnen ongeveer 4 k 5 stekken komen te staan. De potten worden onder glas gezet, hetzij in een broeibak of onder een stolp. Ze moeten dan meer malen worden gesproeid en bij zonnig weer zelfs elk uur, om te voorkomen dat de bladeren gaan verwel ken. Na afloop van een paar weken kunnen ze ge worteld zijn en moeten ze wennen aan de open lucht. Een groot aantal soorten kan van rijp hout worden gestekt. Planten en verplanten Het stekhout moet, voor dat er strenge vorst is ge weest, dus in oktober of no vember worden afgesneden. Kies bij voorkeur sterke bloemtakken. Deze stekken, ongeveer 20 cm lang, worden tot halverwege schuin in de grond gestoken op een be schut plaatsje in de tuin. In het voorjaar zullen dan de meeste stekken wel gewor teld zijn en beginnen uit te lopen. Omdat de stekken het eerste jaar niet verplaatst mogen worden, moeten ze dus niet te dicht bij elkaar worden geplaatst. Verplan ten kan pas in het volgende voorjaar plaats hebben. Tenslotte zij nog opge merkt, dat bij het stekken en andere methoden van kweken bij alle culturen één bepaalde groeistof kan worden aangewend. Nadruk verboden. ■■«HST. Grote sortering 4 kleuren BALPOINT of POTLOOD in alle prijzen bij: BOEKHANDEL Fa. P. J. VAN DE SANDE MET RAAD EN DAAD Om te bleken zijn er bleekmid delen nodig, er is bleekpoeder en bleekwater, maar er is ook nog een ander middel om te ble ken en dat is het goedkoopst. Dat is de zon; helaas schijnt deze niet elke dag, dus moeten er hulpmiddelen zijn. BLEEKPOEDER is nog vrijvee! in gebruik, maar het is niet on gevaarlijk. Vaak komen er kor reltjes van de kalk in het bleek water en deze zijn het die als ze op het goed liggen, gaatjes ver oorzaken. De hoeveelheid bleek poeder af te meten is vrij on doenlijk, dus gaat u af op de geur en een neus is niet onder alle omstandigheden betrouw baar. BLEEKWATER is dus beter. Het wordt met water aange mengd en wel in verhouding van 1 dl op 10 liter water. BLEKEN tast altijd het wasgoed aan (linnen meer dan katoen) dus bleek zo kort mogelijk en zo slap mogelijk. Warm bleken is schadelijk, dus moet zowel het bleekwater als het wasgoed koud zijn. Bleken mag eerst plaats hebben als het wasgoed 1 X ge spoeld is. Bleek liefst in aarde werk. Metalen maken de ble kende werking onnodig heftig. Gaaf email teilen kunnen ook gebruikt worden, maar niet als er zich roestvlekken in bevin den. Na het bleken minstens 1 X koud spoelen, vervolgens 1 X in antichloor en daarna zo lang tot het spoelwater helder is. ANTI-CHLOOR is weinig be kend, maar niettemin is het raadzaam hiervan meer gebruik te maken. Restjes bleekwater, die in het wasgoed zijn achter gebleven veroorzaken extra slij tage en door het gebruik van anti-chloor worden ze onwerk zaam gemaakt. Anti-chloor wordt als volgt klaar gemaakt: los 100 g hypo- kristallen op in 1 liter kokend water. Gebruik van deze oplos sing evenveel als ge van bleek water genomen hebt. Restant anti-chloor wordt bewaard in een flei. Op een show van nieuwe mo dellen voor de zomer, is ook dit wonderlijke „hoedje" ge toond. Het is gemaakt van uit stro en versierd met witte, zwarte en bruine strik jes van hetzelfde materiaal. -k Tijdens de paardenraces op As cot in Engeland, is een speciale „Damesdag" gehouden. Eén van de opvallendste modellen was deze wit tulen hoed. ge garneerd met grote blauwe bloemen. WATERSTOF SUPEROXYDE is duur en wordt eigenlijk alleen toegepast voor die grondstoffen, waarvoor weinig andere bleek middelen ter beschikking staan. De 3 oplossing die bij drogist of apotheek gekocht kan wor den, wordt voor de helft verdund met koud water (voor zijde b.v.) of in een verhouding van 10 de len water, 3 delen waterstof- superoxyde en 1 deel ammonia (voor witte wol). Metaaldelen moeten verwijderd worden, an ders ontstaan er zwarte vlekken (denk aan picpac-knopen). Het goed moet geheel onder staan. NATRIUMPERBORAAT is een wit poeder, dat ook in zelfwer kende wasmiddelen voorkomt. Gebruik hiervan 10 g (één eet lepel) op een teil van 10 liter, maar voegt het toe aan het warme tweede sop en laat het goed daarin enige tijd staan. (Nadruk verboden.) De aardappelen van het vorige seizoen beginnen zo langza merhand minder mooi te wor den; de nieuwe zijn er al vol op, maar nog wel prijzig. Zolang de nieuwe aardappe len nog niet zó voordelig zijn dat ook de grote gezinnen ze dagelijks kunnen gebruiken, kan men af en toe eens aan een macaroni- of ifjstmaaltijd denken. Daar zowel macaroni en spaghetti als rijst zetmeelrijk zijn, maar beslist niet de nodi ge C vitamines bevatten die we in aardappelen (al is dit in het voorjaar minder!) wel aan treffen, is het wel gewenst voor extra C vitamine te zor gen b.v. in de vorm van rauwe groenten of rauw fruit. ZONDAGKippesoep, lams- coteletten, princessebonen, nieuwe aardappelen, vanil- le-ijs met warme chocolade saus. MAANDAGRussische sla, broodschotel DINSDAGGevulde slakrop- jes, aardappelen, paprika saus, notenhangop. WOENSDAG: Tuinbonen met spek, aardappelpurée, ker sen. DON DERDA GSpaghettirol- letjes met tomatensla, va- nillevla met bessencompóte. VRIJDAGGesmoorde snoek baars in rijstrand, peentjes of gevulde aubergines, rijst peterseliesaus, karnemelk- pudding. ZATERDAGBoerenomelet, rabarber met slagroom. RECEPTEN Spaghettirolletjes Plakken ham met geraspte kaas bestrooien. De gaarge- kookte spaghetti erop leggen tot ongeveer de dikte van een loempia is verkregen, de ham eromheen rollen. Het rolletje door ei en paneermeel halen en in de koekepan in boter (goudbruin bakken. Notenhangop i liter karnemelk. In een ver giet die in een schaal is gezet, een schone natgemaakte doek. uitspreiden en de karnemelk hierin gieten. Het waterachtige gedeelte weg laten lopen en het dikke gedeelte af en toe van ae doek afscheppen en in een kom doen, zo dikwijls totdat de doek leeg is. De hangop nu goed met een vork glad kloppen en met honing en gemalen no ten presenteren.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 9