Een terugblik op het 40-j van de voetbalvereniging arig bestaan «Terneuzen» Hammarskjoeld over de ontwapeningskwestie Grieks piloot in Amsterdam gearresteerd rdag 2 juli 1960 Zaterdag 2 juli 1960 DE VRIJE ZEEUW Pagina Jubileumwedstrijd tegen Vlissingen I -r Zondagdiensten DE MASSALE VERGIFTIGING IN MAROKKO DE NIEUWE RUSSISCHE RAKETPROEVEN Ex S. S.-er vlucht uit Sao Paulo 111 r. mmmm De Terneuzense voetbalvereni ging vierl vandaag haar veertig jarig bestaan. Ter gelegenheid van dit niet alledaagse feit zal het bestuur hedenmiddag om vijf uur in liet clublokaal reci piëren. Vanavond volgt dan nog een „bal" voor de spelers en de leden der diverse commissies, waarmee de herdenking wordt afgesloten. Gisteravond heeft het bestuur de junioren en de pupillen een welgeslaagde feestavond aange boden. Vanmiddag om drie uur komen de jubilerende rood zwarten in het veld tegen Vlis singen 1. Ziedaar de omvang van het blijkbaar om financiële redenen sober gehouden pro gramma. Wij hadden zo graag gezien dat het bestuur bij dit veertig jarig bestaan eens een speciaal jubileumnummer had uitgege ven. zoals ons tien jaar geleden in het inmiddels opgeheven club blad „Contact" in het vooruit zicht was gesteld. Wij zullen dat dan maar tegoed houden tot het gouden jubileum in 1970. Moge lijk i.s het clubblad dan in betere en welsprekender vorm herre zen LANG GELEDEN Veertig jaar is een hele tijd. Voor wie de stichting van de huidige club op 30 juni 1920 in de bovenzaal van hotel „Cen traal" heeft meegemaakt, zijn die 40 jaren omgevlogen. De jongeling van 21, die op die gedenkwaardige avond enthousiast meewerkte aan de totstandkoming van een nieuwe en eensgezinde voetbalvereni ging, realiseert zich amper dat hij middelerwijl de 61 is gepas seerd. De zes kruisjes mogen hem af en toe zwaar op de schouders drukken, zijn voetbal en Hubert van Rompu: halfbacks als Jan Kaan en Willem Moer man; een middenvoor als Izak van Dijke, ze kijken ons thans nog op zo vertrouwde wijze van oude vergeelde foto's aan in hun geel-zwarte shirts en ze blijven voor de ouderen tot in lengte van dagen de persoonlijking van het zuiverste voetbal, dat hier ooit werd vertoond. Overdreven, zult 11 zeggen, 't Is mogelijk, maar dan verge- te men vooral niet dat ieder mens bij het klimmen der jaren nu eenmaal graag in het ver leden vertoeft en dat hij zijn eigen voetbalperiode beschouwt als de glanstijd die zonder weer ga bleef. De voetballers van vandaag zullen zich later evenmin aan dat vergeeflijke gevoel van zelf overschatting kunnen onttrek ken. NA HERCULES KWAM SPARTA De zestigers en de zeventigers van thans vormden de jeugd van 1910 tot 1914 en gelukkig mis schien nog niet belaagd door film, radio, frite-kramen. televi sie en andere oppervlakkigheden wierpen ze zich op het fascine rende spel, dat zij eerst achter de goal en later op het echte veld speelden in wekelijks wisselende samenstelling. Verloving, huwelijk en vertrek naar elders dunden de rijen der niet overtalrijke voetbal pioniers en een volgende generatie trad aan: Louis Schalk, Daan de Doelder, Maarten Harte, Rein Harte, Ko Moerman, Piet van Gelderen, Teeuw de Bruijne (de latere generaal-majoor der ma riniers), om er maar enkele te noemen, Sparta, de tweede club in Ter- neuzen na het ter ziele gaan van Hercules, speelde in rood-wit en heeft tot de fusie in 1920 meer dere knappe spelers voortge bracht. Goossens, Jo Hamelynck. Victor Gilson. Arnold Wauters, Armand Geirnaerdt en nog vele anderen. NAAR FUSIE Zelfs toen in 1920 de eerste fusieplannen rijpten, zaten de clubs nog zonder speel- of oefen- veld. de heer C. Klaassen, een Zoon van de toenmalige inspecteur van politie. Jan Jurry werd le secretaris en E. van der Eeek- hout le penningmeester. Voorts werden als bestuurslid gekozen: Andr. Herrebout, J. J. Kaan, G. Hamelink en C. Lok. Heel lang is er gedebatteerd over de naam van de nieuwe club. Van den Eeckhout wilde haar T. V. V. noemen, maar enige enthousiaste jongeren wilden een naam, die de betekenis der fusie tot uitdrukking zou bren gen. Zij pleitten vol geestdrift voor de naam T. S. C. T. F. C. -Sparta-Combinatie) en met Beslissingswedstrijd, seizoen '49/ '50: AxelTerneuzen Uitslag 3—4 In die dagen van gemeen schappelijk voetballen hebben de Spartanen en de T. F. C.-ers el kaar gevonden. Erg vriendschappelijk waren de verhoudingen nooit geweest, maar tijdens de fusievergadering op 30 juni 1920 in „Centraal" op de Markt zaten T. F. C.-ers en Spartanen broederlijk bijeen en er heerste een opperbeste stem ming. Louis Schalk trad op als voor zitter met Lok als secondant. Een elftal omstreeks 1910 op een Belgisch terrein. geestdrift Is onverzwakt en zijn herinneringen zijn levendiger dan ooit. Want het was als ,,'n nieuwe lente en een nieuw geluid", dat onvergetelijke voorjaar van 1920, toen daar na ampele besprekin gen uit de chaos van clubver deeldheid een krachtig jonge vereniging werd geformeerd. „T. S. C." werd ze genoemd naar de club, waaruit ze was saamgesmolten en dit T. S. C. werd alras het troetelkind van elke supporter. Met een energiek bestuur aan het hoofd en gerug steund door een grote schare aanhangers begon het jonge T. S. C. de moeilijke strijd om bestaansrecht in de onbereken bare voetbalwereld, een strijd als overal van „ups and downs", die thans na veertig jaar resulteert in een bloeiende club met meer dan 350 leden en circa 125 junio ren. Lang vóór 1920, in de tijd vóór de eerste wereldoorlog, had het voetbal hier ter plaatse een bloeitijd beleefd. Dat was in de dagen van het oude „Hercules", gesticht door de Nijmeegse ge broeders Van der Sloot, die bet uit Engeland geïmporteerde spel hier activeerden met een over gave, die weldadig aandeed. En zelfs nu nog krijgen we bijwijlen wondere verhalen te beluisteren van oudjes, die eervol hun zes of zeven kruisjes meetorsen, over de voetbalvelden van weleer, die als eerste de voetbalgeschiedenis van Terneuzen zijn ingegaan, en aureool van ongeëvenaarde be drevenheid met zich dragend. Een keeper als Piet Eekman, de korporaal-kok van de vesting artillerie; backs als dr. Cor van Rompu en Izaak van de Sande Tijdens de eerste wereldoorlog kwam opnieuw een groep veelbe. lovende voetballers naar voren, zoals Marien en Krijn Harte, Toon Geensen, Leen Koch, Ward Guillet, Jan van Luik, Govert Kamerik, Bram Bliek, Piet Nieu- welink, enz. Daarbij voegden zich om streeks 1916 een piepjonge spe ler, die stormenderhand de sym pathie van het publiek zou ver overen. Dat was Kees Michielsen, als voetballer alom bekend als de „rooie Kees". Met Leen Koch heeft hij in 1920 op het eilandje" ware triomfen gevierd in een rechtervleugel, die wij nader hand nimmer beter zagen. VERDEELDHEID De splijtzwam, die in Neder land op allerlei gebied afbreekt waar eenheid zo broodnodig is, manifesteerde zich ook op het terrein van de sport. Prominente jonge voetballers, die zich met de gang van zaken in Sparta niet konden verenigen, stichtten een nieuwe club, E. M. M. geheten, waaruit in 1916 T. F. C. ontstond door toedoen van een met Indisch verlof in Terneuzen vertoevend heer Bakker. Op de voorgrond tredende spelers in deze vereni gingen waren Matthij Moggré, Jan Jurry, Dries Herrebout. Jan Geelhoedt, Govert Verlinde, Hen- ny Kramer, en later ook Jan de Smidt. De laatste jaren van de eerste wereldoorlog heerste er een ont stellende terreinnood in Terneu zen. T. F. C. speelde vrijwel elke week een uitwedstrijd, voorna melijk in Sas van Gent, waar „Oranje" over een keur van spelers beschikte, als Gaston De agenda omvatte slechts één punt. n.l. „om van T. F. C. en Sparta één club te maken", zoals Louis lettelijk op de con vocaties had vermeld. overgrote meerderheid ging de vergadering met deze benaming akkoord. Later trad T. S. C. toe tot de N. V. B. en moest de naam ver anderd worden in „Terneuzen", omdat in Oosterhout reeds een T. S. C. in competitieverband speelde. EEN NIEUW TERREIN Het terrein op het „eilandje" lag nagenoeg op dezelfde plaats als het tegenwoordige wedstrijd- velcT. In plaats van noord-zuid zoals nu lag het echter oost west. De leden hadden hun nieuwe veld in de avonduren met veel zweet zelf in orde moeten bren gen. Met vereende krachten leg den ze een brug over de oude vest en hakten ze een trap naar boven in de dijk. Lok controleerde en inspec teerde van meter tot meter en hij weigerde een speelbal af te geven, zolang het terrein niet geheel en al klaar was. Avond aan avond is er daarna getraind met volledige elftallen en aan het lijntje zat onafscheidelijk de trouwe trainer, penningmeester Van den Eeckhout, die zich in die eerste maandag een ware stimulerende leider toonde. Het bestuur had het „eilandje" voor 25 per jaar van een pach ter gehuurd. De eerste wedstrijd bracht al direct 37.50 op. Geen wonder dat de pachter zich be kocht voelde en dat zijn vrouw ons ondubbelzinnig de huid vol- schold. De wedstrijd om de Moggré- beker tijdens de Pinksterdagen van 1921 brachten in totaal 470 op. SUCCESSEN De eerste wedstrijd, na de fusie in Axel gespeeld, bracht de rood-zwarten een 2—1 zege. De winter van 1920 op 1921 le verde meerdere klinkende over winningen en de kracht van het nog niet in competitieverband spelende elftal kwam eerst dui delijk tot uiting op 6 februari 1921, toen Vlissingen op het oude gg| i 77"""Y&C Jj|3§3£j|S||i Van 1. naar r.: W. A. Kaan, M. R. de Bruijne en L. Schalk. In zijn toelichting was „Lode- wijk" al even laconiek, waarna Lok in een voortreffelijk betoog de hele voorgeschiedenis uit de doeken deed. Tot voorzitter werd gekozen terrein aan de Koudekerkse weg met 21 de meerderheid van T. S C. moest erkennen. Naar onze mening is de ploeg die T. S. C. in de eerste jaren van haar bestaan op de been bracht, de sterkste geweest, die we ooit ln Terneuzen binnen de krijtlijnen hebben gezien. Dit werd o.m. bewezen door de keuze van vijf Terneuzenaren in het Zeeuwse elftal, dat in 1923 de strijd had aan te binden tegen de Dordtse voetbalbond. Het wa ren; Verlinde (doel). Jurry (back en aanv.). Van Luik (r. half), Moggré (midvoor), en Michiel sen (r. binnen). UPS EN DOWNS Driemaal is Terneuzen naar de Tweede klas van de K. N. V. B. gepromoveerd en driemaal is de ploeg weer gedegradeerd. Thans spelen de rood-zwarten sinds 1958 weer in de tweede klas al moeten wij daarbij in aanmer king nemen, dat de 2e klas van thans niet met die uit de voor oorlogse jaren valt te vergelij ken. Het afgelopen seizoen bracht het eerste elftal een goede plaats in de middenmoot van de compe titie. Het 2e en het 3e elftal wer den beide kampioen. Ook de junioren bereikten prachtige resultaten en vooral A 1 belooft wat voor de toekomst. Onder leiding van een actTf bestuur zijn er voor de jubile rende vereniging ongetwijfeld nog vele successen weggelegd. En dat het huidige bestuur over voldoende activiteit en doorzet tingsvermogen beschikt, daar zijn we het allemaal wel over eens. De tegenwoordige voorzitter, de heer ir. J. F. Den ie, staat nu reeds een kleine tien jaar aan het hoofd van een bloeiende ver eniging. Moge het hem gegeven zijn in samenwerking met zijn mede-bestuursleden de club tot steeds grotere hoogte te brengen in het belang van Terneuzen en het Terneuzense sportleven. De secretaris Van Dixhoorn heeft onder meerdere voorzitters zijn niet altijd eenvoudige taak verricht en hij heeft het gedaan tot ieders voldoening. Penningmeester W. Riemens viert naast het jubileum van zijn club ook een persoonlijk jubi leum. Hij is n.l. 40 jaar onafge broken lid van de voetbalvereni ging Terneuzen, een feit dat stellig waard is speciaal vermeld te worden. Met hem valt nog drie andere leden deze eer te beurt, n.l. de heren J. M. Jurry, H. Hamelink en P. 't Gilde („Petje"). Als wij de vereniging van har te gelukwensen met haar 40- jarig bestaan, dan voegen wij daar onze even hartelijke felici taties aan toe voor dit pioniers- viertal, hetwelk wij een sieraad van de club noemen. De V. V. Terneuzen jubileert^ Moge voor onze alom ge waardeerde plaatselijke voetbal vereniging een grote toekomst zijn weggelegd JIEVO TERNEUZEN. ZONDAG 30 NOV. 1932 TE BERG EX OP ZOOM UITSLAG 3—4 Menige verdediging had de handen vol wanneer „Louis'' „Mimi" ten aanval trokken. De 32-jarige Griekse piloot G. P. P., die zich sinds enige maanden in Nederland ophield, is vrijdagochtend in zijn hotel in Amsterdam door rechercheurs van de dienst luchtvaart der rijkspolitie gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht van de rijksluchtvaartdienst in Den Haag een Nederlands vliegbewijs te hebben verkregen op grond van vervalste buitenlandse vlieg brevetten en zal binnenkort voor de officier van Justitie in Den Haag worden geleid. P. trad met zijn Nederlands vliegbrevet eerst in dienst van Euravia in Rotterdam, dat ech ter spoedig werd opgeheven. Midden mei kwam hij bij Aero Contractors in Den Haag, die hem per K.L.M. naar Nigeria zonden, waar deze firma een luchttaxi-bedrijf heeft. Korte tijd later stond P. echter weer in Den Haag en zei, dat er voor hem in Nigeria niet vol doende te vliegen was en dat hij dus maar weer was teruggeko men. Zijn werkgever was hier over ontstemd en bracht hem de reiskosten naar Nigeria en terug in rekening, die hij echter niet kon of niet wilde betalen. Prompt werd hij ontslagen. Terwijl hij vergeefs bij Mar tin's Air Charter in Amsterdam solliciteerde, wendde zijn advo caat zich tot Aero Contractors en eiste salaris op. Tenslotte diende Aero Contractors een aanklacht tegen hem in. Thans heeft de dienst luchtvaart van de rijks politie ontdekt, dat de man geen enkel recht had op een Neder, lands vliegbewijs, aangezien zijn buitenlandse bewijzen zijn ver valst. In Nigerea waren de autori teiten al eerder tot die conclusie gekomen. Daarom kreeg P. geen vliegbewijs en moest wel naar Nederland terugkeren. Bij het verhoor van de verdachte ont kende deze gisteren de buiten landse brevetten, een Iraans en een „United States commercial pilot licence" zelf te hebben ver valst. Hij zei, dat ze authentiek waren geweest, maar dat hij ze hier te lande op consulaten had laten verlengen en veranderen, en wel zodanig dat ze recht ga ven op grotere vlieg-bevoegdhe- den dan hij in werkelijkheid be zat. Reeds vóór de arrestatie werd Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waarge nomen door dokter K. J. Hoving, Axelsestraat 27, telef. 2445. Apotheek geopend: Hamann, Noordstraat 69, telef. 2060. Zondagdienst Kruisverenigin gen: Wit-Gele en Groene Kruis: zr. Goossen, Burg. Geillstr. 26, telef. 2726. Van zaterdagavond 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen voor Axel, Sas van Gent en Zaamslag waargenomen door dierenarts J. F. de Haas te Zaamslag, tel. 01153—366. uitgevoerd, stelde de rijkspolitie zich met luchtvaart-autoriteiten in Iran en de Ver. Staten in ver binding en vernam daar, dat P. geen bevoegdheden bezat voor de besturing van de gewone gro te vliegtuigen, die in de burger luchtvaart worden gebruikt. Het Marokkaanse hoogge rechtshof heeft vrijdag de ven nissen van de lagere rechtbank bevestigd, waarbij vijf Marok kaanse winkeliers ter dood en twee anderen tot levenslange ge vangenisstraf werden veroor deeld wegens het verkopen van ondeugdelijke spijsolie, als gevoig waarvan ongeveer 10.000 Marok kanen ziek en gedeeltelijk ver lamd werden. Het vonnis tegen een achtste beklaagde, een vader van zeven kinderen, wien even eens levenslange gevangenisstraf was opgelegd, werd vernietigd. De vijf ter dood veroordeelden werden als de aanstichters be schouwd van het uit winstbejag verkopen van olie, die was ver mengd met van Amerikaanse luchtmachtbases afkomstige smeerolie voor vliegtuigmotoren. Radio-Moskou heeft donder dag meegedeeld, dat het doelge bied voor de proeven die de Rus sen in juli met meertrapsraket- ten in de Stille Oceaan zullen doen. 17.136 vierkante mijl grooi zal zijn. Het doelgebied voor de proeven, die de Russen in janua ri in de Stille Oceaan hehben ge daan, was 43.700 vierkante mijl groot. Het gebied voor de nieu we proeven is circa 600 mijl ver. wijdërd van het atol Johnston, dat door de Amerikanen als ma rinebasis wordt gebruikt, en 011. geveer evenver van het eilandje Howland. dat door de Amerika nen is uitgezocht om als militair vliegveld dienst te doen. De be langrijkste plek in het nieuwe doelgebied is het eiland Christ mas, waar Engeland een marine basis heeft, aldus radio-Moskou. Herbert Cukurs, die kapitein bij de Letse S. S. is geweest en die ervan beschuldigd wordt dat hij 32.000 Joden heeft vermoord, is uit Sao Paulo, waar hij met zijn gezin woonde, naar Rio de Janeiro gegaan. Hij vreesde re presailles van de Joodse kolonie in Sao Paulo, die hem bedreigd zou hebben. Cukurs was in het bijzonder bang voor ontvoering. Twee politiemannen in burger vergezelden hem naar Rio de Janeiro, De secretaris-generaal der Ver. Katies, Dag Hammarskjoeld, heeft op een te New York gehou den persconferentie verklaard dat hel ontwapeningsvraagstuk z.i. voorlopig beter buiten de Ver. Naties kon worden gehou den. Hij zag niet veel heil in een op korte termijn bijeen roepen van de ontwapeningscommissie der Ver. Naties, waarin 82 lan den vertegenwoordigd zijn. „Na een gebeurtenis als het afbreken van het ontwapeningsoverleg te Genève is het altijd eerst beter een afkoelingsperiode te laten verstrijken, alvorens opnieuw te beginnen", aldus Hammarskjoeld. Hij zag ook geen reden voor een speciale bijeenkomst van de algemene vergadering, terwijl hij evenmin mogelijkheden voor de Veiligheidsraad zag om „op dit ogenblik" de ontwapeningsbe- besprekingen weer op gang te brengen. Hammarskjoeld herhaalde een vroegere opmerking, dat hij de nieuwe Sowjetrussische ontwa peningsvoorstellen als een „voor uitgang" beschouwde. Overigens beschouwde hij het nieuwe Ame rikaanse ontwapeningsvoorstel, dat te Genève niet meer kon worden behandeld, omdat de communistische slaten de be sprekingen staakten, eveneens als „een stap vooruit". Hammarskjoeld voorzag het ontstaan van „groepen" in de ont wapeningscommissie der V. N., die tot onderhandelingen over het ontwapeningsvraagstuk zou den kunnen komen. Hij besloot met de opmerking dat de algemene vergadering, die in de komende herfst het ontwa peningsvraagstuk moet behande len, over het algemeen niet is opgezet als een lichaam voor on derhandelingen, „al bestaat er, wanneer zij bijeen is, gelegen heid tot het voeren van bespre kingen achter de schermen". Volgens Westelijke kringen in de Ver. Naties wordt nog van gedachten gewisseld over het voor en tegen van een bijeenroe pen van de ontwapeningscom missie. De Fransen en de Cana dezen zouden aarzelend tegen over het denkbeeld van een der gelijke bijeenkomst staan, ten minste als de Westelijke houding ten aanzien van het ontwape ningsvraagstuk niet zorgvuldig is voorbereid. Een Amerikaanse woordvoerder heeft meegedeeld, dat de per manente vertegenwoordiger van de Ver. Staten bij de volkeren organisatie, Cabot Lodge, woens dag voor het eerst sinds het in cident met de U-2 weer een ge sprek met zijn Russische collega Sobolef heeft gehad. Zij hadden de mogelijkheid besproken van een op gang brengen van het werk van de commissie voor ruimtevaart van de Ver. Naties Het overleg heeft echter geen resultaten opgeleverd.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5