ALLÉÉN in de HEM A HEMA Schrijfbehoeften N.V. Fa P. i. van de Sande DE SPAR, 10°/o korting ook op vleeswaren! Prof. Idenburg over volkstelling De Russische defensie Wordt óók klant bij de grootste kruidenier van Nederland: 5% Donderdag 30 juni I960 DE VRIJE ZEEUW/ DE KWESTIE VAN DE „U-22" JEUGD BLIJFT LANGER OP SCHOOL DE SCHEEPSBOUW IN DE WERELD FRANS KERNWAPEN PROGRAMMA DE FRANSE DEFENSIE DRIE DODEN BIJ AUTO-ONGELUK KRITIEK OP EISENHOWER PERZIE EN DE SOWJET-UNIE Familienieuws ISRAËLIËR DOODGESCHOTEN DE BOTERPRIJZEN Bewaring Russische student met zes dagen verlengd li w DE SPAR «verpast®1 leverpastei Deze week DUBBEL Choco made- leine 54-10% Pagina 5 De directeurs-generaal van de statistiek, prof. dr. Ph. J. Iden burg deelt ons mede: „Nu de 13de algemene volks telling pas een maand achter ons ligt. kan over het welslagen van deze zeer omvangrijke on derneming uiteraard nog geen oordeel worden uilgesproken. Dit zal eerst het geval zijn. wan neer het bij deze gelegenheid verzamelde materiaal is gecon troleerd en bewerkt. Het is echter wèl mogelijk vast te stellen, dat de activiteiten van het uitreiken, invullen en ophalen der formulieren die het eigenlijke contact met de bevol king uitmaken, op bevredigende wijze zijn verlopen. De medewer king, welke de tellers hebben ontvangen, is als regel voortref felijk geweest en opnieuw is dui delijk geworden, welk een goed werkend administratief apparaat ons land in de gemeentesecreta rieën bezit. Natuurlijk loopt er bij een onderneming waarvoor voor eenmaal 50.000 tellers moe ten worden aangetrokken, ergens wel eens iets mis, hoe zou het mogelijk zijn, dit werk volstrekt tegen menselijke tekortkomingen te beschermen? Wanneer het belang van de feiten dit wettigt, is het nodig, dat zij worden gesignaleerd. Ik zou echter willen waarschuwen tegen lichtvaardige en ondeskun dige kritiek. Het is nu wel alge meen bekend, dat een aantal ge meenten in de Zaanstreek af schriften van cle volkstellingsfor mulieren heeft laten maken. Het was een eigenmachtige hande ling, welke zonder enig overleg met mij of mijn medewerkers is ondernomen. Hoewel men uit sluitend wetenschappelijk onder zoek op het oog had, was het ge vaar van inbreuken op de ge heimhouding der gegevens aan wezig. Toen mijn bureau van deze activiteiten door enkele tel lers op de hoogte was gesteld, zijn er onmiddellijk maatregelen genomen om het daaraan ver bonden risico weg te nemen. Maar nu is het onjuist, de zaken zonder meer zó voor te stellen, alsof door 't gebeurde enige be lang der bevolking, met name 't belang van geheimhouding van strikt persoonlijke gegevens, zou zijn aangetast. Het zou heel ern stig zijn, indien dit het geval ware. Dit is tot dusver evenwel niet aannemelijk gemaakt. Tot geruststelling van dege nen. die toch nog ongerust moch ten zijn. zij vastgesteld, dat alle gemaakte afschriften veilig op mijn bureau zijn opgeborgen en dat ze dit bureau niet zullen ver laten. alvorens van alle persoons- cn adresaanduidingen te zijn ont daan. In een aantal Westfriese ge meenten is evenzeer buiten voorkennis van mijn bureau iets dergelijks geschied met be trekking tot de gegevens omtrent beroep, opleiding en forensisme. Ook hier waren uitsluitend de belangen van regionale studie in bet geding. De aanvankelijk tevens overgenomen namen en adressen zijn van deze aanteke ningen verwijderd en de desbe treffende stroken voor vernieti ging aan mijn bureau toegezon den. Nu is er ook kritiek geweest uit Gelderland, die tot commen taar noopt. De gemeentebesturen De voorzitter van de Senaats commissie voor buitenlandse betrekkingen, Fulbright, heeft in de Amerikaanse Senaat het verslag ingediend dat zijn com missie heeft gemaakt van de kwestie van het. verkennings vliegtuig t.ype U-2, dat begin mei boven de Sowjet-Unie is neergehaald. Hij verklaarde dat, Chroesjts- jcf op de topconferentie in Parijs moeilijk anders kon han delen dan hij gedaan heeft, nadat Eisenhower zich per soonlijk verantwoordelijk stel de voor de spionagevluchten en zich het recht aanmatigde de soevereiniteit van een ander land op die wijze te schenden. „Dit wordt niet gezegd ter verdediging van Chroesjtsjef, maar om t.ot. begrip te komen van onze eigen moeilijkheden. Wij moeten ons neerlegen bij de onvermijdelijkheid van oorlog, of wij moeten op de een of andere manier met de Sowjet-Unie samenwerken. Als wij dat laatste willen, dan moeten wij toch een sfeer zien te handhaven waarin wij ten minste met de Sowjet-vertegen- woordigers kunnen praten", aldus senator Fulbright. Fulbright zei dat de gevolgen van „het gestumper van de regering in de eerste twee weken van mei" niet zijn te overzien. „Het is volkomen duidelijk dat het incident met de U-2 en onze behandeling ervan de directe oorzaak zijn van het mislukken van de topconferen tie. De senator is van mening dat een en ander het, vertrou wen van de wereld in Amerika heeft verminderd. „Om het te herstellen, moeten wij onze fouten toegeven en de oorzaak ervan opsporen", zei hij. Waarnemers in Washington menen dat de verklaring van senator Fulbright weieens het begin kan zijn van een groot scheepse aanval op het beleid van Eisenhower inzake de Ame rikaanse buitenlandse politiek. hebben de taak de volledigheid der verzamelde volkstellingsfor mulieren te controleren. De na men en adressen worden met die in het bevolkingsregister ver geleken. Het koninklijk besluit van 17 februari 1960. Staatsblad 62 besluit algemene volkstelling 1960) noemt in artikel 2 als doel einden van de telling uitdrukke lijk niet alleen het verzamelen van een aantal gegevens betref fende de bevolking, doch ook het scheppen van de mogelijkheid de persoonsregisters aan die gege vens te toetsen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft voor deze registercontröle nauw keurige voorschriften laten uit gaan. In de handleiding voor de gemeentebesturen deel III: „Aanwijzingen voor de register contröle" wordt het doel van de registercontröle als volgt om schreven: al een zo groot mogelijke volle digheid van de telling te waarborgen b) de stand van het bcvolkings register te toetsen aan de uit komsten van de telling; c) een zojuist mogelijk nieuw uitgangspunt te verkrijgen door de vaststelling van de periodieke administratieve bevolkingscijfers voor tijdstip pen na de volkstolling. Het is de gemeentebesturen niet toe gestaan om bij de registcr- contróle de gegevens op de persoonskaarten van het be volkingsregister te wijzigen aan de hand van gegevens, vermeld op de volkstellings formulieren. Het is volstrekt onjuist deze werkzaamheden, welke in het belang van een goede bevolkingsadministra tie en van de correctheid van de volkstelling geschieden, als misbruik tè signaleren. Het is evenzeer onjuist te stellen, dat ze in strijd zouden zijn met de voorgeschreven en toegezegde geheimhouding van individuele gegevens. Er wordt hier over geen enkel persoon of gezin iets open baar gemaakt. Er wordt hier geen enkel gebruik van cie tellingen gemaakt voor de doeleinden, welke buiten haar bestemming zijn gelegen." In het schooljaar 1958/'59 ge noten 83 van de 14-jarige jon gens, 64.van de 15-jarige en 48 van de 16-jarige volledig onderwijs. Voor de meisjes zijn de overeenkomstige cijfers 78 (14 jaar), 45% (15 jaar) en 26% (16 jaar). Deze percenta ges liggen 5 a 10 7» hoger dan die voor het schooljaar 1955/'56. Aldus blijkt uit een publikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Bovendien volgde 6 van de 14-jarige jongens partieel onderwijs, alsmede 11 van de 15-jarige en 14 van de 16-jarige; meisjes resp.: 3 7 en 9 In totaal ontvingen in 1958/'59 2.871.000 jeugdige personen vol ledig of partiëel onderwijs, par ticuliere ongesubsidiëerde oplei dingen niet meegerekend. De Sowjct-minisler van Defen sie, maarschalk Malinowski, heeft dinsdag gezegd dat het aan tal mensen in opleiding op mili taire scholen in de Sowjet-Unie in sterke mate is beperkt. Hij zei dit op een bijeenkomst in het Kremlin van Moskou voor kadetten van de Sowjet-militaire academie. Ook premier Chroes jtsjef was aanwezig. Volgens Malinowski is déze be snoeiing in overeenstemming met het besluit van de opperste Sow- jet de strijdkrachten in te krim pen. Het aantal specialisten voor nieuwe wapens wordt uitgebreid ten koste van het aantal deskun- rigen voor andere wapens, aldus Malinowski. Verder zei de Russische minis ter dat door de vooruitziende blik van de partij de omvorming van een aantal militaire scholen in opleidingsinstituten voor ra- ketpersoneel zonder moeilijkhe den is verlopen. Deze omvorming was noodzakelijk geworden om dat het Sowjet-leger op grote schaal met tactische en strategi sche raketwapens is uitgerust. De Sowjet-strijdkraehten moe ten thans speciale aandacht wij den aan een verdere verhoging van de paraatheid. Westelijke oorlogsprovocateurs, in het bij zonder in de Ver. Staten, willen geen ontspanning van de inter nationale toestand, aldus Mali nowski. Premier Chroesjtsjef zei later tot de kadetten dat er in Gcnève helemaal geen onderhandelingen werden gevoerd maar dat de ontwapeningskwestie voortdu rend op de lange baan werd ge schoven. Dat was de reden waar om de Sowjet-Unie de conferen tie heeft verlaten. Volgens Tass zei Chroesjtsjef dat het Sowjet-leger een volks- In het bulletin van de com missie der Amerikaanse stoom vaartlijnen is medegedeeld, dat Engeland dit. jaar zijn leidende positie op het gebied van de scheepsbouw in de wereld heeft behouden. Op 1 januari j.l. waren volgens het bulletin op Engelse werven 330 koopvaar dijschepen van tezamen 4.116.000 bruto ton in aanbouw. West-Duitsland kwam op de tweede plaats met 244 schepen in aanbouw van in totaal 3.268 000 ton. Daarna volgden Japan f183 schepen en 2,79 miljoen ton), Nederland (121 schepen en 1.428.000 ton), Frankrijk (88 schepen en 1.408.000 ton), Noorwegen (92 schepen en 1.207.000 ton), de Verenigde Staten 60 schepen en 967.000 ton) en Italië (53 schepen en 880 000 ton). In het bulletin der commis sie, welke 15 Amerikaanse scheepvaartmaatschappijen ver tegenwoordigt, wordt verder nog medegedeeld, dat in de ge- heie wereld de sr.heepsbouw- activiteit nog steeds afneemt, doch dat. verleden jaar de ver mindering kleine was dan in '58. Op een woensdag, onder voor zitterschap van president De Gaulle, gehouden kabinetsver gadering, is een Frans program ma voor de vervaardiging van kernwapens in de periode 1961- 1964 goedgekeurd. De uitvoe ring van het programma kost 9 miljard gulden. Frankrijk, dat twee atoom bommen in de Sahara tot ont ploffing heeft gebracht, heeft te kennen gegeven dat het in de komende jaren een met kern wapens uitgeruste strijdmacht wil opbouwen. leger is met de rol van verdedi ger van de socialistische maat schappij. Tass meldt in een. Engelse ver sie. van Chroesjtsjefs toespraak dat de premier heeft gezegd dat de Sowjet-Unie zich „voorlopig" van de ontwapeningsbesprekin gen heeft teruggetrokken, maar in de Russische versie kwam de aanduiding „voorlopig" niet voor. De stafchef van de Franse luchtmacht, generaal Stehlin, heeft meegedeeld dat het eerste Franse bataljon met „Nike"- raketten tegen luchtdoelen ope rationeel is. Deze raketten wor den van de grond af gelan ceerd. Bij een auto-ongeluk op de rijksweg Utrecht-Botterdam on der ('apelle a/d IJssel zijn dins dag drie doden gevallen. De ver ongelukte auto was een huur auto, die na een regenbui kwam te slippen en met grote vaart op een vrachtauto met stenen schoof, die uit de tegenoverge stelde richting kwam. De huur auto werd vrijwel verpletterd. De doden zijn twee Engelsen, de 25-jarige W. P. uit Dagen ham en de 34-jarige J. A. H. uit Romford, en de 19-jarige Neder lander H. P. Rosegard uit Maar tensdijk. Een derde Engelsman, de 37-jarige L. G. M. uit Corils- don, is gewond opgenomen in het Westerziekenhuis te Rotter dam. De voornaamste correspon dent van de „New York Times" te Washington, James Rcston, schreef dinsdag dat president Eisenhower een eenvoudige ma nier heeft gevonden om af te rekenen met degenen die kritiek op hem hebben, en om neder lagen te verwerken, namelijk hij negeert de critici en zegt overwinningen te hebben be haald. Dit deed hij, aldus Reston, bij zijn uitleg van het incident met de U-2 en van de gebeurtenissen om de topconferentie te Parijs en dinsdagavond deed hij het weer toen hij over de toestand in Japan sprak. Dit is gevaar lijk in een democratisch land, aldus Reston, want het publiek raakt in verwarring en de fou ten blijven onverklaard en wor den niet verbeterd. De Perzische ambassadeur in Moskou, Abdoel Ansari, is in Teheran aangekomen „voor nor maal verslag en overleg'' na ontbieding door de Sjah, aldus heeft een woordvoerder van het Perzische ministerie van Buiten landse Zaken verklaard. In wel ingelichte politieke kringen ech ter beschouwt men het ontbie den van de ambassadeur naar Teheran ais een gebaar van protest tegen het feit dat de Sowjetrussische ambassadeur, Nikolai Pegof, reeds zeven maanden lang uit Teheran af wezig is. Pegon vertrok 14 de cember jl. toen president Eisen hower de Perzische hoofdstad bezocht. •fa Foto boven: Prins Carl van Wuerttemberg; hoopt op 21 juli met zijn verloofde prinses Diane van Parijs in het huwelijk te treden. Prins Carl heeft be loofd zijn ontluikende baardje voor de huwelijksdag af te sche ren. Het huwelpk zal op kasteel Altshausen voltrokken worden. •ft Foto onder: Enige kilome ters van kasteel Altshausen, waar prins Carl zich voorbe reidt op het huwelijk, heeft zyn zuster prinses Elizabeth van VVuerttemberg in het zie kenhuis van Kavensburg het leven geschonken1 aan haar eerste zoon. Prins Anloine van Bourbon-Sicilië en prinses Eli zabeth willen de kleine prins laten dopen als Franz Philipp. Een Israëlische grenswacht is vanuit Syrische stellingen ten zuidoosten van het Meer van Galilea beschoten en aan zijn verwondingen bezweken, zo heeft een woordvoerder van het Israëlische leger meegedeeld. Israël heeft in verband hier mee een klacht bij de gemengde bestandscommissie ingediend. Een op een systematisch on derzoek gegrond antwoord kon de heer S. van der Ploeg van de A.N.A.B. gistermorgen niet krij gen, toen hij vroeg hoe de con- sumentsprijzen voor boter zich hebben ontwikkeld, nu sinds het begin van vorige week op dat produkt een toeslag van een gul den per kilo wordt gegeven. De heer Van der Ploeg stelde zijn vraag aan het einde van de be stuursvergadering van het Pro- duktschap voor Zuivel. Uit de „globale" gegevens, die de voorzitter en enige bestuurs leden, o.m. de verlegenwoordi- ger van de detailhandel de heer Van Kampen, hem verstrekten, bleek dal de prijzen normaliter tussen zeventig cn tachtig cent per pakje liggen. Er wordt ech ter ook aan koppel-verkoop ge daan, onder ipeer in Den Haag. De prijs is dan zestig cent of wat hoger en het bij-artikel is vaak kaas. Er wordt belangrijk veel meet' boter verkocht dan voor de prijs verlaging, zo deelde de heer Van Kampen mee. Exacte cijfers konden echter ook hierover niet worden gegeven. De Russische student S., die verdacht van spionage in voorlopige bewaring is geno men, zal nog zes dagen langer in bewaring blijven. Er is besloten de bewaring met één termijn, dat wil zeggen met zes dagen te verlengen.- Volgende week zal de recht bank op vordering van de offi cier moeten uitmaken, of deze bewaring nog verder verlengd zal worden en de Rus in voor lopige hechtenis genomen zal worden, hetgeen kan voor een termijn van dertig dagen. Mr. F. de Koning uit Den Haag, de advocaat, die aan de Russische student S. is toege voegd, heeft reeds een onder houd met de Rus gehad. Maar voorlopig wil mr. De Koning nog geen enkele mededeling doen over de zaak. Hij wilde ook vooralsnog liever niet zeggen o£ hij contact heeft met de Russi sche ambassade, het ministerie van Buitenlandse Zaken en wie de tolk is bij zijn gesprekken met de student S. Ook wilde hij zich niet uitlaten over de kwes tie of de Rus zelf om een advo caat had gevraagd, of dat deze verdediging buiten het verlan gen, van de Rus om is toege voegd. 38 VESTIGINGEN Altijd: scherpe prijzen en mcér extra voerdelen! Altijd: 1001° kwaliteit 10°° zege/korting! bij 2 pakjes Spar- margarine a 40 ct -10"o blikje van 55 voor 35-io% 1 elk 3e pakje zo-klaar pudding- voor de halve prijs en tóch 10% Jam I nieuwe oogst 93 Jam II nieuwe oogst 70 SpiralO's jnoepio 200 gr. 64 Knabbelkoeken zak 75 Custard groot pak 60 Puddingsaus flesje 58 Riesling trisio lcmorwljn26Q Pink zalm blikl 35 Boerenmetw. 100 gr. 49 S choc, repen 50 38 zegels, 28 zegels, 26 zegels, 30 zegels, 24 zegels, 24 zegels, 104zegels, 54 zegels, 20 zegels, 20 zegels, 19 ct voordeed 14 ct voordeel! 13 ct voordeel! 15 ct voordeel! 12 ct voordeel! 12 ct voordeel! 52 ct voordeel! 27 et voordeel! 10 ct voordeel! 10 ct voordeel! galdig van 30 juni 7 juli 't koek|e met 10% 250 grom Kopen bij Do Spar is tparsn bij ds koop! Werkelijk voordeel -10% korting -100% kwaliteit

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5