Streekverbeteringscommissie Koewacht en Omstreken geinstalleerd ijzigingen in de sociale verzekeringswetten De Ronde van Frankrijk Eric de Noorman De huid van de beer Aan de verzorgers zal het niet liggen Nederlanders in voorste gelid Opmars van Baldini SI,M AÜOl - -j SPercy j-LtViledieu NwjAvranches -^CPontaubault Pontorson De Streekverbeteringscommissie Koewacht en Omstreken werd woens dagmiddag door de heer J. Kakebeeke, voorzitter van de Provinciale Raad voor de Landbouwvoorlichting geïn stalleerd. De voorzitter van de Sfreekveroe- teringscommissie, de heer C. J. Ver- cauteren, verwelkomde in hotel ..Zee- landia" te Koewacht de vele genodig den, en zette in het kort uiteen, hoe de gedachte is gerezen een Streek verbeteringscommissie in te stellen om de grensstreek niet alleen tech nisch. maar vooral de levensomstan digheden van de grensbewoners te verbeteren. Ir. J. M. A. Penders. Ir. .T. M. A. Penders, inspecteur van de Landbouwvoorlichting ie Den Haag. die veel ervaring heeft opgedaan bij de streekver- beteringen in den lande, dit is de 52ste streek verbetering waaraan hij medewerkt en de tweede ,n Zeeuws-Vlaanderen, zette de werkwijze van de Streekver'oete- ring uiteen. De overheid ver strekt de voor de Streekverbete ring benodigde gelden, zijnde 7.50 per ha in de aan de ver betering deelnemende streek. Dit gedurende een viertal jaren, eventueel nog gevolgd door een naperiode van 1 jaar. Met klem bracht de heer Penders onder de aandacht, dat de streekverbete- ringscommissies zelf de gedrags lijn dienen te bepalen, en dus zelf de richting vaststellen, waarin men deze wil zoeken. Uiteraard zijn de door de over heid te verstrekken gelden uit sluitend bedoeld ter financiering van een intensieve voorlichting. Het doel van de Streekverbete ring is vooral om tot samenwer king te komen in de diverse eco nomische sectoren. Zo heeft het grasland veeteelt tot gevolg en de melkveehouderij is weer af hankelijk van de afzetmogelijk heden of van de aanwezigheid van melkfabrieken. Ook voor de tuinbouw is de afzetmogelijkheid van doorslag gevende betekenis. In de streek- verbetering past uitermate de varkenshouderij en de pluimvee houderij. De tuinbouw b.v. is zeer ar beidsintensief en voor deze teelt geldt als voorwaarde grote des kundigheid van de ondernemer. Voor de tuinbouw is derhalve scholing nodig. De voorlichting, die over de diverse onderdelen zoals veehouderij, varkenshoude rij, pluimveehouderij en tuin bouw ih het kader van de Streek verbetering, ter stimulering daarvan gegeven wordt, kan pas dan efficiënt zijn, indien goed en deskundig onderwijs is gevolgd. Dit was de economische kant van het bedrijf in haar geheel. Wat betreft de financiële kant, dienen investeringen te geschie den, die dus uit de door de over heid voor de voorlichting toege wezen gelden niet gefourneerd kunnen worden. Hiervoor zal men terecht moeten komen bij de Boerenleenbanken en bij de Borgstellingsfondsen. Het is wel opmerkelijk, dat in Zeeland van beide instellingen heel weinig gebruik wordt gemaakt. In dit verband merkte spreker nog op, dat het van groot belang is met het oog op de investeringen en de behoeften een bedrijfsecono mische boekhouding te voeren, en deze vorm van boekhouding juist in de streekverbetering te stimuleren. Ook worden er steeds meer eisen gesteld aan de boerin. Daarom is de huishoudelijke voorlichting ook een belangrijk aspect van de streekverbetering. Werden er vanaf het begin in 1956 ongeveer 9 Cc van de voor de voorlichting toegekende gel den voor de huishoudelijke voor lichting gebruikt, thans is hier voor het landelijke gemiddelde 25 Ook de agrarische sociale voorlichting vormt een onder deel van 't gehele voorlichtings complex. Het is een belangrijk punt ge weest voor de landelijke raad, dat men hier reeds een studie had gemaakt van de streek. Lan delijk zijn er 52 streekverbete- ringscommissies ingesteld, met in totaal 12 van de Nederland se cultuurgrond, terwijl 40 van alle cultuurgrond tot streek verbeteringsgebied verklaard zou willen worden. Over de resultaten valt nog heel weinig te zeggen. Wel haal de spreker een aantal gevallen aan, waardoor het grote nut van de streekverbeteringen bewezen wordt. De voorzitter, de heer Vercau- teren, zeide, dat het gelukkig is, dat het Oost Zeeuws-Vlaamse grensgebied tot streekverbete- ringsgebied is verklaard. Nu ho pen we nog op ruilverkaveling. Ook zijn wij er ons van be wust, dat de gelden aangewend dienen te worden voor perso neelsuitgaven uit de voorlichting voortvloeiende. Wij doen alhier ernstige pogingen om een tuin- bouwvakschool te krijgen. Voor wat betreft liet verkrij gen van gelden, stuit men op moeilijkheden. Ook dat zullen wij trachten op te heffen. Met de huishoudelijke voorlichting zijn zeer zeker resultaten te be halen. Hierna belichtte ir. J. A. H. Haenen de problemen in het streekverbeteringsgebied. In het gebied Koevacht zijn 350 boer derijen gelegen, dit is één acht ste deel van alle boerderijen in Zeeuws-Vlaanderen, met een to tale oppervlakte van 4700 ha. Vergeleken met overig Zeeuws- Vlaanderen is de bedrijfsg" ie kleiner en de grondsoort r, 33 N '-an de bedrijven zijn - re den 10 ha, dus z.g. gezinsb.-.'. ven, welke door dc boer met eer, zoon of andere gezinsleden wordt bewerkt. Op 14 bedrijven wordt een landbouwbedrijfsboekhouding ingevoerd voor het verkrijgen van een afspiegeling der be drijfsresultaten in het gebied. Voor de landbouw en de teelt van voedergewassen wordt een derde deel van de grond beriut. Gemiddeld worden drie melk koeien en negen stuks handels vee gehouden. Hel handelsvee draagt minder bij tot de be- drijfsinkomsten, zodat het aan beveling verdient het aantal melkvee uit te breiden. Met 2/3 bouwland was het gemiddeld resultaat 13.000 en van het overblijvende 1/3 gras land 7.500. Het verdient dus aanbeveling het areaal grasland te verhogen en de vruchtbaai- heid van de grond te verbeteren. Het arbeidsloon vormde de grootste onkostenpost, n.l. ge middeld 9.000, dat is bijna 1.000 per ha. 45 7 der kosten liggen dus in de sector der arbeidslonen. Ir. Haenen bracht onder dc aandacht, dat door het wegval len van de vlasbewerking, die zeer arbeidsintensief was. de be hoefte aan arbeiders sterk is teruggelopen, zodat in de plaats hiervan een vervangende indu strie gezocht dient te worden. We zien duidelijk, dat het ge hele boerengezin er meer en meer bij betrokken is. In dit ver band noemde spreker de beroeps keuze en de bedrijfsopvolging. Al die activiteiten van de voor lichting moeten gezien worden in groter verband. Door goede sa menwerking tussen de voorlich tingsdiensten, standsorganisa ties, Boerenleenbanken, landar beidersbonden, vlassers, kortom allen in de streek, kan men een brede basis verkrijgen en voor de streek nuttig werk doen. In de omgeving van Koe wacht is zich een tuinbouwcen trum aan het ontwikkelen, waar voor wijlen de heer Klaassen zeer veel baanbrekend werk heeft verricht. De afzet aan de Coöperatieve Veiling te Terneuzen komt steeds meer in goede banen. Met het naar voren brengen van de landbouwvoorlichting wordt heel intensief gev/erkt en met de studieclubs gaat het goed. Voor wat betreft de veehou- terij is groeiende belangstelling, getuige het houden van fokda- gen? Ook in Clinge, waar voor enkele jaren deze niet bestond. De voorlichting krijgt steeds een ruimer terrein. Spreker meende, dat met de medewer king van allen, men het doel, de welstand van de streek op te voeren, is te verwezenlijken. Zich richtende tot de heer Vercauteren, zei Ir. Haenen, dat, gezien de voorbereidende activi teiten, men er van overtuigd kan zijn, onder de stimulerende lei ding van de voorzitter, men zeker goede resultaten zal boe ken. Nadat de voorzitter ir Haenen had beantwoord en er zijn vol doening over had uitgesproken dat in de streek een levendig or ganisatie-leven is, wat van groot belang is voor de zo hoognodige samenwerking, werd overgegaan tot de installatie van de streek verbeteringscommissie, die ge vormd zal worden doonjie heren: C. J. Vercauteren, voSfcitter; ir. J. A. H. Haenen, secretaris, en de leden J- Bonte, J. van Haelst, Th. de Dobbelaere, L. Borm, G. Car- pentier, J. Smet. lallen N. C. B I; M. Sogers (R.K.J.B.), C. Koster (Z.L.M.i; mej. van Damme (R.K. B.B.) en mej. Ringoot (R.K.J. B. B.i. Vóór de heer Kakebeeke hiertoe overging, belichtte hij op zijn beurt de mogelijkheden, die er voor de str~"k in de Streek verbetering gelegen zijn. Het legt een morele verplichting op tegen over de overheid, dal allen mede werken, want alleen als allen medewerken, zal men kunnen slagen. Spreker zag in de mate van medewerking der streckbewoners ook de voorwaarde voor de her verkaveling. De heer Kakebeeke zei er niet aan te twijfelen, dat onder lei ding van de heer Vercauteren de Streekverbetering een groot suc ces zal worden. Hierna werd door hot gezel schap een autoochi van 25 km gemaakt, om de streek, welke bij de Sti eekverbetering is betrok ken, in ogenschouw te nemen. PYROMAAN GEARRESTEERD De politie te Enschedé heeft de 31-jarige textielarbeider H. van B. gearresteerd, die er van verdacht wordt in de laatste acht maanden een, zestal bran den en brandjes te hebben ge sticht in de fabrieken van Van Heek en Co, één der grote tex tielfabrieken te Enschedé. De totale schade wordt geschat op circa 80.000 gulden. In de nacht van maandag op dinsdag brak opnieuw brand uit, waarbij een schade werd aangericht van 40.000 gulden. Op aanwijzing van de bedrijfsrecherche arres teerde de politie Van B., die reeds geruime tijd werd gescha duwd. In de afdeling, waar Van B. werkte, braken herhaaldelijk de branden en brandjes uit. Tot de man werd overgeplaatst naar een andere afdeling. Sedert dat ogenblik gebeurde er niets, tot dat in de nacht van maandag op dinsdag opnieuw een vuurzee ontstond in een aantal katoen balen. Van B. werd in verhoor genomen en hij bekende bran den te hebben gesticht. Hij zal voor de officier van Justitie te Almelo worden geleid. Van B. heeft zelf aan de blus- singswerkzaamheden meegehol pen. In enkele sociale verzekerings wetten zijn wijzigingen van kracht geworden, welke wij in het kort onder de aandacht van onze lezers willen brengen. Ongevallenwet 1921 De renten aan getroffenen, welke gcbaseeid zijn op een ar- beidsongeschikheid van meer dan 25 alsmede die aan de nagelaten betrekkingen (voorzo ver niet samenlopend met een weduwen- of wezenuitkering in gevolge de A.W.W.) worden ge rekend van 1 april 19S0 af, ten laste van het rijk, verhoogd met een bijslag welke uitgedrukt wordt in procenten. Deze bijslagen bedragen thans 76% 7c voor ongevallen vóór 1 januari 1947. Naar gelang de on gevallen plaats hebben gehad op een later tijdstip lopen deze bij slagen terug tot 1 voor onge vallen in de maanden februari en maart 1961. Een bijslag minder dan 5 cent per dag wordt niet verleend. De betalingen worden slechts gedaan aan rentetrekkers beneden 65 jaar tot zij die leeftijd bereikt hebben. Geen bijslag wordt ver leend indien de rente is geba seerd op hot rriinimumdagloon voor manlijke arbeiders. Deze minimumdaglonen bedragen voor volslagen arbeiders 9.30 toi 8,50 afhankelijk van de ge meenteklasse indeling. Land- en tuinbouw- ongevallenwet Voor deze wet gelden dezelfde wijzigingen als voor die welke hiervoor zijn vermeld voor de on gevallenwet 1921. Ziektewet Aanspraak op uitkering in verband mei zwangerschap en bevalling wordt gelijk gestold met ziekte. Bij arbeidsonge schiktheid wegens zwangerschap of tengevolge van de bevalling bestaat dus aanspraak op zieken geld. Ongeacht de arbeidsonge schiktheid bestaat aanspraak op zwangerschapsuitkering ter hoogte van het volle dagloon) met ingang van de 35ste week van de zwangerschap (of zoveel later als het werk gestaakt is), mits de verzekerde een verkla ring overlegt van een genees kundige of vroedvrouw, waarin is aangegeven hoever de zwan gerschap is gevorderd, de z.g. zwangerschapsverklaring. Deze uitkering wordt verleend tot de werkelijke bevallingsdatum, in hét algemeen dus 6 weken. De oude tekst luidde: gedurende ten hoogste 6 weken. Met ingang van de dag na de bevalling bestaat ongeacht de arbeidsongeschiktheid aan spraak op bevallingsuitkering (eveneens ter hoogte van het volle dagloon) gedurende ten minste 6 weken. Is de verzekerde daarna nog arbeidsongeschikt tengevolge van de bevalling, dan kan eventueel in totaal over 52 weken aanspraak op deze uitke ring worden gemaakt. Invaliditeitsrente De toeslagen op en naast de invaliditeitsrente zijn eveneens gewijzigd. De bepalingen luiden thans als volgt: aan de rente trekkers beneden 65 jaar wordt ten laste van het rijk een toeslag verleend van 290 r i voorheen 190 'iop de invaliditeitsrente. Voorts wordt er gegeven een gezinstoeslag van 73 per maand (was ƒ51) naast de invaliditeits rente, mits de rentetrekker een gehuwde man is, of een gehuw de vrouw die kostwinner is van haar gezin, of een gehuwd ge weest zijnde man of vrouw mei kinderen beneden 16 jaar of daarmede gelijkgestelde kinde ren, zoals bepaald bij de kinder bijslagwet. Aan de gehuwde vrouw wordt geen gezinstoesiag toegekend, wanneer ook de echt genoot een invaliditeitsrente ge niet en daardoor tevens de ge zinstoeslag. Bij samenloop van invaliditeits rente en ongevallenrente wordt de gezinstoeslag slechts verleend, indien en zover die toeslag de on gevallenrente en de daarop ver leende bijslagen overtreft. Aan de weduwe die aanspraak heeft op wezenpensioen ingevol ge de algemene weduwen- en wezenwet, worden deze toeslagen niet verstrekt. De invaliditeitsrente kan op verzoek van de verzekerde wor den omgewisseld met ouder domsrente, wanneer daarop aan spraak bestaat en die rente ho ger is, zij kunnen echter niet tezamen worden genoten. (Nadruk verboden.) Garde-grenadïers oefeneü in Zeeland Van maandag 4 juli tot en met maandag 11 juli zal 't 11e batal jon garde grenadiers oefenen in de provincie Zeeland. Het batal jon verplaatst zich gemotoriseerd van Arnhem via Vlissingen naar Sluis. In de omgeving van Sluis richten de compagnieën hun bivaks in en voeren verschillende kleine oefeningen uit. Op woens dag 6 juli te 18.30 uur zal het bataljon defileren voor het ge meentehuis te Sluis. Aldus deelt, de legervoorlichtingsdienst mede. DE ONTWAPENING Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Sowjet-Unie beschuldigd van huichelachtigheid wat betreft het probleem van de ontwape ning. In een commentaar op het besluit van de Russische minis ter-president, Chroesjtsjef, de kwestie voor te leggen aan de vijftiende algemene vergade ring van de Ver. Naties, zei de woordvoerder van het ministe rie dat de algemene vergadering elk jaar de ontwapeningskwes tie heeft bestudeerd. Het is zeker huichelachtig, zei hij ver der, dat de Sowjet-Unie het pro bleem op de agenda wil laten opnemen nadat zij besloten had de ontwapeningsbesprekingen af te breken zonder eerst ken nis te nemen van de nieuwe Westelijke voorstellen. Hogere landbouw prijsindexcijfers voor mei Vólgens mededeling van het centraal bureau voor de statis tiek bedroeg het algemeen landbouwprijsindexcijfer in mei 95 tegen 93 in de voorafgaande maand en 98 in mei 1959 (basis 1949/50 - 1952/53 100). Het groepsindexcijfer voor de akkerbouwproducten steeg van 123 tot 125. Ten opzichte van de overeenkomstige maand van het vorig jaar (114) betekent dit een toeneming met 11 punten. Het groepsindexcijfer voor de veehou.derijprodukten liep op van 85 tot 8S. Vergeleken met mei 1959 (94) is het met acht punten gedaald. Voor de kostenfactoren on derging het groepsindexcijfer een geringe daling t.o.v. de voorafgaande maand, als ge volg van de lagere prijzen voor voederstoffen, kunstmest stoffen en zaaizaden, nl van 146 tot 145. Het ligt hiermede 7 punten hoger dan in mei 1959. Prins Bernhard opende kompostbedrijf te Baarn Dinsdagmiddag heeft Z. K. H. Prins Bernhard in Baarn het kompostbedrijf Soest-Baarn aan de Maatweg officieel geopend. Het was voor het eerst na zijn ziekte dat de Prins voor een officiële plechtigheid in het openbaar verscheen. Foto: Door een druk op een knop aan het schakelpaneel, vanwaar de gehele installatie centraal wordt bediend, stelt de Prins de 26 m lange bio-stabili- sator in werking, waarin het eigenlijke fermentatieproces plaats vindt. De Nederlandse ploeg is tot nu toe zij het geplaagd door wat pech in de Tour de France gaaf uit de strijd gekomen. Na tuurlijk is dat voor hel groot ste deel aan de renners zelf te danken, maar de rol van de ver zorgers mag toch ook niet on derschat worden. jr Foto: Terwijl v.r.n.l. Jaap Kersten, Piet Danien en Coen Niesten toekijken, wordt debu tant Ab Geldermans hier voor het begin van de tweede étappe in Brussel grondig gemasseerd. De vierde étappe van Dieppe naar Caen over een afstand van 21S km is de dag van de onl- snappingen geweest. Maar liefst 25 maal togen op winst beluste renners naar voren en 24 keer werden zij even zo snel weer teruggehaald. De 25 keer na 168 k.n was hel raak. Toen schoof Wim van Est naar voren en hij kreeg daarbij de IiuId van nog vijf anderen, n.l. Graczyk, An- glade, Molenaers, Pauwels en Baldini. Het peloton liet de vluchters- gaan en 45 km voor de finish bij Argerces bedroeg de voorsprong van de zes leiders 1 min. 20 sec. Bij Contevilie was het langzaam aangegroeid tot 1 min. 45 sec. en nog eens 3 km verder reeds tot 2 min. 05 sec. Wim van Est poogde alleen het wielerbaantje in Caen bin nen te rijden maar zijn ont vluchting ging niet door. Vijf kilometer voor de eindstreep was de voorsprong 6 min. 10 se". Baldini kwam als eerste op de baan gevolgd door Anglade en Molenaers. Graczyk spurtte in de laatste bocht gelanceerd langs hen heen, terwijl Wim van Esl zich met een vijfde plaats moest vergenoegen. Maar de 'eler van de dag, Wim van Est, zag zich toch goed beloond door een tweede plaats in bet a!g neen klassement achter An gle de op slechts 50 se;', on bijna drie minuten vóór Baldini. De Nederlanders zorgden voor goe de klasseringen en daaraan was hel cok te d, .nlten dal zij op liet ogenblik achter Frankrijk, Bel gië en Italic de vierde plaats in net ploegenklassement innemen. De uitslag van de vierde étappe van Dieppe n. Cam over een ai- and voigt: \an -18 km luidt als 34. Met een tevreden grijnsje keert Gurd na het onderhoud /net Winonah naar zijn bast-ver- trek terug, waai- hij een klets natte lot de tanden gewapende krijgsman op zich vindt wachten. „Hebben jullie Olaf?" vraagt Gurd, de ander een beker wijn inschenkend. Deze schudt het hoofd. „Hel is hondenweer op hel ogenblik. Het regent dat het giet, ik ben maar teruggekeerd met mijn groep", zegt hij. Ge kunt geen kwaad meer doen bij die kerel, heer Gurd". De Edeling knikt grinnikend „en het schijnt, dat ze tegen jou als aanvoerder ook geen bezwaar hebben" vult Gurd aan. „Het gaat uitstekend zo". In het kort geeft hij een ver slag van zün gesprek met Wino nah. „JÜ zorgt nu voor betrouwbare mannen" besluit hij. „Mannen, die weten te zwijgen. Het moet een voudig zijn Erwin uit de handen van die domme Joms te krijgen en op zee zullen we doen, wal Olaf verzuimde... Erwin doden..." „Wanneer vertrekt ge?" vraagt de ander grinnikend. Gurd schuift het gordijn opzü en kijkt naar de gestaag neer stromende regen„Er is storm en onweer op til", mompelt hij, „als het weer opklaart, vertrek ken we In diezelfde striemende regen koerst Erwin met twee schepen zijn eieen en een .Tomsdra!;."' naar Noorwegen. En hela.-. is de Noorse p i geheel oniurdig van de orw-'O 'ene ontwikkelin gen, die daar hebben plaatsgevon den X. no- k (Fr.) 5.14.12 2. Aivipaciü u i.) z.t. 3. Baldini (It.) z.t. 4. Molenaers lB.) z.t. 5. Wim van Est (N.) z.t. 6. Pauwels (B.) z.l. 7. Darrigade (Fr.) 5.2i.01 8. Jaroszewicz (Did) z.t. 9. Viot (Parijs-N.) z.t. 10. De Roo (N.) z.t. 11. Simpson (G.B.) z.t. 12. Van Gcneugden (B.) z.t. 13. Van Aerde (B.) z.t. 14. P^cinecke (Did) z.t. 15. Damen (N.) z.t. 16. Brittain (G.B.) z.l. 17. Geldennans (N.) z.t. 18. Le Buhotel (Fr.-W.) z.t. 19. Gainche (Fr.-W.) z.t. 20. Robinson (G.B.) z.t. 22. Van den Borgh CS.) z.t, 23. Piet van Est (N.) z.t. 26. Kersten (X.) z.t. 29. Niesten (N.) z.t. Ai,liEMEEX KLASSEMEXT 1. Anglade (Fr.) 19.00.16 2. Wim van Est (X.) 19.01.06 3. Baldini (It.) 19.04.05 4. Graczyk (Fr.) 19.05.15 5. Pauwels (B.) 19.05.49 6. Groussard (F.-W.) 19.06.09 7. Nencini (II.) 19.06.34 8. Simpson (G.B.) 10.06.56 9. Adriaenssens (B.) 19.07.38 10. Riviere (Fr.) 19.08.06 11. Planckaert (B.) 19.08.29 12. Van den Borgh (X.) 19.08.58 13. Pambianco 'It.) 19.09.42 14. Malie (Fr.) 19.10.03 15. Foucher (Fr.-W.) 19.10.21 16. Strehler (Zw.-Lux.) 19.10.31 17. Brankart (B.) 19.10.36 18. Janssens (B.) 10.10.41 19. Junkermann (Did) 19.10.32 20. Bolzan (Zw.-Lux.) 19.10.34 51. Damen (N.) 19.12.20 33. Gcldcrmans (X.) 19.12.26 -41. Piet van Est (X.) 19.13.36 Hoevenaers B.) 19.15.47 52. Niesten (X.) 19.20.44 3.5. De Koo (X.) 19.21.46 32. Kersten (X.) 19.33.47 Algemeen ploegenklassement. I Frankrijk 57.02.05 2. Er/wc 57.ne.42 3. Italië 57.15.37 4. Nederland 57.18.25 5. Frankrjjk-West 57.23.50 Dp prijs voor de grootste pech vogel ging naar de Zweed Karls- son, die eerst het slachtoffer v.- cl '-.in pen valpartij en daarna nog k'-ppg tp kampen met een defect aan zijn fiets. Homy Anglade kreeg de prijs voor de meest strijdlustige renner. 30/6/'60l 189 km f Donderdag 30 juni 1960 DE 57 K13 E Z"E"ELTM FSgffift-y i i ifi - lif! ii in annrrrnrnrHi i.nonHa)!,#, rrwrir-

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3