Aan de vooravond van onafhankelijk Kongo MacMillan antwoordt Chroesjtsjef Opstand in Tibet Mikojan over coëxistentie Storm op zee Korting Boudewijn in Leopoldstad Madagaskar onafhankelijk Benelux- Paspoort-Unie een feit Mijnramp in Engeland ZON- en MAANSTANDEN HET WEER WEERBERICHT KOOGWATER fraaterteg bij abonnement: TerneuzeA Dfreeteur-Hoofdredacteur L van de Sandé ■Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs? ?6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per weeK 48 ct. Losse nrs 9 ct DE mi ZEEUW DONDERDAG 3fl JUNI I960 16e Jaargang Nr 5021 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pa advertentie 2,25, Rubriek Kleine Advertenties (géén handel»* advertenties)5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur- Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nur, Gezeten in een open auto naast president Kasavoehoe van de republiek Kongo is koning Boudewijn van België woensdag middag op de. laatste dag van het bestaan van de Belgische kolonie de hoofdstad Leopoldstad binnengereden. De ontvangst, die de Belgische vorst werd bereid, herinnerde in geen enkel opzicht aan de wilde tonelen, die zich nog slechts een half jaar geleden afspeelden toen duizenden Kongolezen op het vliegveld Ndjili en op de 30 km lange route naar de stad dikwijls met gebalde vuisten „l'indepen- dence" eisten. Nu waren het enkele honderden Belgen, wiens ,,Vive le roi" op het moderne vliegveld in de wind verwaaide en nog minder Kongolezen, die zelfs nalieten hun eigen presi dent en de leden van de Kongole se regering, die donderdag om elf uur het heft in handen zullen nemen, toe te juichen. De aan komst van de koning herkreeg zijn luister, toen de open auto met de Belgische vorst, die aan de linkerzijde van president Kasavoeboe was gezeten, de brede boulevard Albert 1 op draaide. Hier stonden de Belgi sche inwoners van de stad rijen dik om met de duizenden Kongo lezen te wedijveren, wier toe juichingen vooral uitgingen naar hun staatshoofd met een ge scandeerd geroep van „Kasa, kasa". Het waren president Kasavoe boe en minister-president Loe- moemba, aan wie voor de Belgi sche minister-president en een aantal leden van zijn kabinet en de gouverneur-generaal de eer te beurt vlei koning Boudewijn aan de voet van de statietraD te verwelkomen De koning, ge kleed in een wit uniform, drukte beiden onbewogen de hand en er werd nauwelijks een woord ge wisseld. Zonder een zweem van een glimlach liet de koning ook door premier Loomoemba, zoals altijd onberispelijk gekleed, de overige 35 ministers en staats secretarissen van dc Kongolese regering, die kennelijk onder de indruk van liet moment waren e\ ietwat onwennig de plechtigheid ondergingen, aan zich voorstel len. Het zal wel moeilijk zijn ooit te achterhalen, wat de oorzaak is geweest van de wildemansrit. die de koninklijke stoet na de ontvangst op het vliegveld naar de 30 kilometer verder gelegen stad maakte. Nadat het militaire escorte onmiddellijk gevolgd door de koninklijke auto. de poorten van het vliegveld was uitgereden, drongen zich honder den auto's tussen de stoet en over alle vier banen van de grote verkeersweg baanden kris-kras door elkaar rijdende voertuigen zich een weg naar Leopoldstad. Auto's van ministers en andere autoriteiten van de jonge staat en zelfs de wagen van gouver neur-generaal Cornells werden, in de berm gedrongen en tracht ten zich toeterend naar voren te dringen om de officiële plaats in de stoet in te nemen. Wanhopige Belgische commandanten van de veiligheidstroepen slaagden ei eerst enkele kilometers voor de stad in enige orde te schepnen in de chaotische toestand, zodal de Kongolese hoogwaardigheidsbe kleders met hun koninklijke gast toch nog op enigszins nrotoco- laire wijze hun intrede op de Albert 1 boulevard konden ma ken. Bij de inspectie van de troepen waaronder zich ook de detache menten bevonden die enkele we ken geleden naar Kongo zijn ge zonden ter bescherming van de Belgische burgers, deed zich nog een incident voor. Een Kongo lees wisl de sabel van de Belgi sche vorst weg te rukken. Het duurde enkele ogenblikken voor dat men besefte wat er gebeurde. De man werd daarna direct ge grepen en in een jeep wegge voerd. Inmiddels is de laatste dag van het Belgische bewind in Leopold stad tol de avond rustig verlopen. Overal in de stad klonken woens dag al voorbarige knallen van het vuurwerk, dat in grote hoe veelheden op de markten in de stad wordt verkcoht .Achter de schermen echter wordt nog steeds koortsachtig gewerkt aan de oplossing van de kwestie, die is gerezen door de dreigende af scheiding van de provincie Ka- tanga. Naar verluidt zou de Bel gische minister-president in Kongo, de heer Ganshof van der Meersch, die in de loop van woensdag uit Elizabethslad in Leopoldstad terugkeerde, de me ning zijn toegedaan, dat het aan de Kongolese regering is deze crisis op te lossen. Dc Kongolese minister van Buitenlandse Zaken is in ieder geval in Katanga ach tergebleven om verdere bespie- kingen te voeren. Belgische waarnemers in Kon go hebben woensdag met enige verbijstering kennis genomen van het nog niet officieel aan genomen voorstel van een commissie uit de senaat om de jaarlijkse vergoeding van 'de parlementsleden van de jonge staat op 500.000 frank per laar te stellen. De meerderheid van de commissie was vart mening, dat de vergoeding zoals dig in België bestaat '300. H10 frank) niet toereikend is. Siechts enkele tegenstanders van hei hoge,be drag, ongeveer 37.500 gulden, wezen op de grote gevaren van ontwaarding, die de Kongolese frank reeds bedreigt. Dat deze Het voormalige Frame eiland Madagaskar heeft zijn onafhan kelijkheid op uitbundige ivjjze gevierd. -A Foto: He president van Ma dagaskar de heer Tsiranana en de staatssecretaris voor kwes ties betreffende de Franse ge meenschap de heer Jean Foyer bij hun aankomst in Maharna- sina voor het afnemen van een militaire parade, vrees niet geheel ongegrond is blijkt wel uit het feit, dal op de slechts kort geleden ontstane „vrije geldmarkt" in Leopoldstad tot 1200 en 1250 Kongolese fran ken werden betaald voor 1000 Belgische franken, die hier in Kongo al hard op weg zijn zich de reputatie te verwerven van een extra-harde munteenheid. Staking bij' Kongolees vervoer Te Leopoldstad is onder het personeel van het Kongolees vervoerbedrijf Otracoeen wilde staking uitgebroken. Het werk werd neergelegd om een looneis en tevens uit protest te gen de onvoldoende „onafhankc- lijkheidspremie". In de loop van woensdagochtend deed de politie de omtrek der gebouwen van de Otraco ontruimen. Volgens niet bevestigde inlichtingen zou zij van traangasgranaten gebruik hebben moeten maken om de 'stakers uiteen te drijven. Wat de incidenten van het af gelopen weekeinde aangaat wordt uit officiële bron ver klaard, dat hierbij twintig per sonen gewond werden. De toe stand van deze laatsten is bevre digend. In de nacht van maandag op dinsdag werden 69 personen aangehouden en 43 in de nacht van dinsdag op woensdag. Het betreft over het algemeen perso nen die de voorschriften inzake het uitgaansverbod niet hebben in acht genomen. Tengevolge van het stormweer zijn op de Noordzee enige sche pen een deel van hun deklast en zelfs een motorboot kwijtge raakt. Gerapporteerd werd, dat ten noorden van Terschelling bij de boei E.T. 10, grote boomstam men ronddrijven. Verder heeft een schip gemeld, dat het op 53 graden, 33 min. noorderbreedte en 5 graden, 31 min. oosterleng te dit is ook ten noorden van Terschelling haar motorred- dingboot heeft verloren. De 496 ton met'enc'c Neder landse kustvaarder „Tiny" uit Groningen, die onder weg was van I-Iull naar Middelsbourgh, is naar Huil teruggekeerd. ct schip heeft een iek opgelopen tussen de achterpiek en de drinkwatertank. Te Huil zal de schade worden hersteld. De loodsdiensl te IJmuiden is door het stormweer al bijna 24 uur gestaakt voor alle schepen. Op dc Noordzee is. in het noor delijk deel een nieuwe waar schuwing van kracht voor noordwesterstorm, windkracht 9 en voor het Nederlandse kust gebied voor noordwesterstorm, windkracht 8. Het kuststation ftadio-Scheve- ningen heeft een waarschuwing aan de scheepvaart gegeven voor op zee ronddrijvende voor werpen. Griekse kroonprins komt vrijdag naar Nederland Vrijdagavond om 7.45 uur wordt met het lijntoestel van de Olympic Airways op Schiphol verwacht de 20-jarige Griekse kroonprins Constantijn, die door Koningin Juliana'voor een ver blijf van 10 dagen op paleis Soestdijk is uitgenodigd. De prins, officier in de Griekse krijgsmacht, is een actief te- oefenaar van de zeilsport. Hij zal in de drakenklasse deelne men aan de internationale zeil wedstrijden, die zaterdag bij Mui den op het IJsselmeer be ginnen. De regering van Nepa! heeft bekendgemaakt dat communis- tisch-China haar officieel heeft meegedeeld dat het Chinese leger op het ogenblik bezig is een opstand in Tibet nabij de grens met Nepal te onderdruk ken. De Chinese troepen zijn naar liet grensgebied gezonden, aldus de Chinese mededeling, om af te rekenen met benden Tibe taanse opstandelingen die daar een toevlucht hebben gezocht. De Chinese regering heeft de regering van Nepal verzekerd dat haar troepen niet op Nepa- lees gebied zullen doordringen en dat zij op hun uitgangslinie teruggenomen zullen worden zodra de opstandelingen vernie tigd zijn. Te Katmandoe is men van oordeel dat uit het feit. dat de Chinezen toegeven dat er op stand in Tibet is, blijkt hoe ern stig de toestand is. De Britse eerste minis!"" .ViacMilian heeft woensdag <i brief van Chroesjtsjef van maar dag j.I„ waarin deze mededeling deed van hei Russische besluit om niet meer aan het ontwape- niiigsoverleg te Genève deei te nemen, beantwoord. Mac.Wilfan doet hierin een,be roep op hrorsjts.ief zijn beslis sing nader te overwegen, „opdat de ontwapeningsbesprekingen zo spoedig mogelijk kunnen worden hervat". MacMillan verklaart in zijn antwoord, dat woensdagmiddag noor de Britse ambassadeur te Moskou op het Kremlin werd overhandigd, dat hij diep teleur gesteld en evenzeer verrast is i door deze handeling der Sowjet- Unie. De ministers van Buitenland- Zaken der ..grote vier" hebben augustus 1959 het besluit to. :cl houden der Geneefse ontwa peningsbesprekingen genomen en het kan niet zonder meer dooi één groep ongedaan worden ge maakt. Ik ben van mening dat de ge hele wereld ten zeerste teleurge steld is over het afbreken van het Geneefse overleg als gevolg van de weigering der Sowjet- autoriteil :n om het voort te zet ten". aldus MacMillan. De Bi'itse premier schrijft ver der: „Ik kan er niet genoeg de nadruk op leggen dat wij tot een ontwapeningsakkoord wensen te komen. Er waren te Genève reeds bepaalde vorderingen ge maakt en verdere vooruitgang zou mogelijk zijn geweest door behandeling van de nieuwe Wes terse vorstellen. En juist op dit ogenblik, ter wijl u wist dat nieuwe Westerse ontwapeningsvoorstellen ter tafe' zouden worden gebracht, breekt u de onderhandelingen af. Wer kelijk, ik vind dit onbegrijpelijk". Naar aanleiding van Chroesjt- sjei's kritiek op de besprekingen, die de Britse minister van Defen sie Watkinson in de Verenigde Staten heeft gevoerd, verklaarde MacMillan: ..Het Westen zal. tot de totstandkoming van een ont wapeningsovereenkomst. zijn ge zamenlijke verdedigingskracht handhaven. Dit betekent op geen enkele wijze een uitdaging. De communistische landen doen het zelfde". MacMillan zegt in zijn brief ook nog dal het „bijzonder on eerlijk" van Chroesjtsjef was om het vijftien maart j.l. door het Westen ingediende ontwape ningsplan als „gewettigde mili taire spionage" te betitelen. De Beneluxpapoortunie is van 1 juli af een feit. Van die dag, morgen, af zal men de grenzen tussen Neder land en België evenals die tussen België en Luxemburg zonder paspoortcontrole kunnen passeren. De controle van de doua ne op handbagage en de controle op de groene kaart voor automobilisten blijft echter voorlopig nog ge handhaafd. Hoewel hierdoor aan het spec taculaire karakter van de des betreffende overeenkomst, die op 11 april 1960 is gesloten en waar van de ratificatieoorkonden van daag te Brussel zuilen worden gedeponeerd, afbreuk wordt ge daan, heeft de chef van de direc tie algemene zaken van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, dr. E. O. baron van Boetzelaer, op een persconferentie in Den Haag gezegd, dat het hier om een unicum gaat en wel om een unicum in tweeërlei opzicht, n.I. wat de tijd betreft pas se dert februari 1959 heeft men er serieus aan gewerkt als wat de inhoud betreft. Een land doet nu eenmaal moeilijk afstand van zjjn souvereiniteit waar 't beleid jegens vreemdelingen betreft. Het belangrijkste gevolg van de inwerkingtreding van dit verdrag is. dat door het ver vallen van de controle van personen aan de binnengren zen. het vrije verkeer van per sonen binnen de Benelux, die in dit opzicht voortaaan als eenheid zal worden be schouwd, aanzienlijk zal wor den veigemakkelijkt. Want ze- wol voor onderdaden van de Bcneluxlandcn als voor die van andere landen, zal contro le van reisdocumenten slechts plaats vinden op het tijdstip van overschrijding van de buitengrenzen van de Benelux. Deze overeenkomst houdt 'n gemeenschappelijke politiek van de drie regeringen ten aanzien van het binnenko men van vreemdelingen in. (China en Nepal hebben een akkoord volgens welke de Chi nese en Nepalese troepen op 20 km afstand van de grens zullen blijven. Dc Chinese troepen heb ban bevel gekregen in deze ge demilitariseerde zóne door te dringen). Volgens te Katmandoe ont vangen berichten stroomt er sedert enige tijd een groot aan tal Tibetaanse vluchtelingen over de grens. Een aantel van hen zou gewapend zijn. Volgens deze berichten zijn in het gebied van de Mount Everest bijna 3.000 Tibetanen op Nepalees grond gebied doorgedrongen. Minister Luns bezoekt president Tito De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken. mr. J. Luns. die een bezoek van zes dagen aan Zuid-SIavië brengt, heeft woens dag. vergezeld door zijn Zuid- slavische ambtgenoot Popovic, de Zuidslavische ambassadeur in Den Haag en de Nederlandse ambassadeur in Belgrado, presi dent Tito op diens zomerverblijf op het eiland Brioni in het noor delijke gedeelte van de Adriati- sche Zee bezocht. Het gezelschap maakte de reis van Belgrado naar Brioni in een speciaal vliegtuig. Een zware ontploffing; in een steenkolenmijn bij Afoerfiljery, aan de grens tussen Engeland en Wales, heeft dinsdag aan tientallen mijnwerkers het le ven gekost. Foto: Terwijl ziekenauto's gereed staan, verdringen fa milieleden van opgesloten of omgekomen mijnwerkers zich bij de mijn. DE FRANS-ALGERIJNSE BESPREKINGEN Officiëel is meegedeeld dat de voorbereidende besprekingen te Melun tussen afgevaardigden van de „voorlopige Algerijnse re gering" en de Franse regering geëindigd zijn en dat de Alge rijnse afgevaardigden naar Tunis terugkeren. Bij de besprekingen hebben de vertegenwoordigers van de rege ring, aldus het oficiële communi qué, ,.de afgevaardigden van de externe organisatie van de Alge rijnse opstand op de hoogte ge steld van de voorwaarden waar- ónder onderhandelingen georga niseerd zouden kunnen worden om, overeenkomstig de door generaal De Gaulle gedane voor stellen. een eervol einde te ma ken aan de zich nog steeds voort slepende gevechten, de bestem ming van de wapens te bepalen en de toekomst van de strijders te verzekeren". Anastas Mikojan, eerste vice- premier der Sowjet-Unie. heeft woensdag op een persconferen tie te Oslo onder meer verklaard dat de Sowjet-Unie en China precies dezelfde politiek van coëxistentie voeren. Hij vond het logisch dat enige Chinese leiders artikelen hadden ge schreven waarin het nut van deze politiek in het Verre Oos ten in twijfel werd getrokken. De V.S. hebben immers, aldus Mikojan, de indruk gewekt dat zij tegen coëxistentie in het Verre Oosten zijn, door herhaal de schendingen van het Chinese grondgebied en het builen de V.N.-sluiten van China. Hij acht te de scherpe Chinese aanvallen op het Amerikaanse imperialis me „niet verwonderlijk". In antwoord op een vraag, die hem op een le Oslo gehouden persconferentie werd gesteld over de mogelijkheid van een bezoek van premier Chroesjt sjef in dit jaar aan Scandinavië, verklaarde Mikojan: „Indien de noordse landen besluiten de gunstige atmosfeer voor een dergelijk bezoek te scheppen en deze aangelegenheid opnieuw aan de orde stellen, zal de Rus sische regering haar in overwe ging nemen. De heer Chroesjt sjef reist overal heen, wanneer dat in het belang van de vrede is. Zo gaat hij donderdag naai Oostenrijk". Als „noodzakelijke Voorwaar de" voor het handhaven van de vrede in Noord-Europa noemde Mikojan het niet door de noord se landen openstellen van hun gebied voor het stationeren van kernwapens. „Hei vestigen van 'bases voor kernwapens in de Scandinavi sche landen, die lid zijn van de Navo. zal ben, vanaf het eerste ZON op onder op Juni 30 4.23 21.03 10.59 Juli. 1 4.24 21.03 12.07 2 4.24 21.03 1.3.17 3 4.25 21.02 14.30 MAAN onder 23.59 0.23 0.49 ogenblik van een dooreen aan valler beginnéde oorlog; bloot stellen aan een antwoord met Sowjetrussische kernwapens. Dit kan vermeden worden, in dien de noordse landen buiten' de kernbewapening blijven", al dus Mikojan. Vice-premier Mikojan is giste-, ren, na een bezoek van een week aan Noorwegen, peivvlieg tuig uit Oslo naar Moskou ver trokken. Nog vrij guur. De noordwesterstorm. die aan de kust tijdens hoogwater de wa terstand verhoogde met 7 tot 12 decimeter, boet nu verder aan krach) in. De depressie boven Zuid-Scandinavië. die tot de storm aanleiding heeft gegeven, verandert weliswaar weinig van plaats, maar over IJsland nadert een storing die de luchtdruk op de Britse eilanden wat doet da len, zodat de iuehtdrukverschil- len op de Noordzee nu minder groot worden. De aanvoer van koude lucht duurt echter onver minderd voort. Evenals woensdag zal het ook vandaag voor de tijd van liet jaar abnormaal koud zijn. In de aangevoerde koude lucht drijft bovendien veel be wolking mee, waaruit af en toe ook regen zal vallen. medegedeeld door bet K. N. M. I„ geldig tot hedenavond. Afnemende wind. Vrij vee! bewolking met enke le buien. Koud weer. Langs de kuil tot krachtig en in het bin nenland tot matig of zwak af nemende noordwestelijke wind. DONDERDAG 30 JUNI v.m. n.m. Breskens 5.36 5.52 Terneuzen 6.11 6.27 Hansweert 6.51 7.07 Walsoorden 7.01 7.17

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1