Uit de Provincie ISVNIl Weer „koffie-oorlog SUNIL WAST STRALEND WIT Vraaggesprek met Mikoyan MARKTBERICHTEN Christelijke detaillisten inkomstenvermeerdering MEDEWERKERS Twee onderscheidingen voor de heer U. F. M. Dellaert Elke dag heeft zijn geheim Op de jaarvergadering van „Prodeha" (de Christelijke bond van detaillisten in huishoudelijke artikelen, machines en appara ten, glas, keramische-, luxe- en kunstnijverheidsartikelen, speel goederen, gereedschappen en ijzerwaren! in Utrecht is gister morgen uitvoerig gesproken over het cadeaustelsel. De voorzitter van „Prodeha" de heer J. F. Mulder, zei, dat na het verschijnen van het, volgens hem. zeer teleurstellend rapport van het hoofdbedrijfschap detail handel over de wet op het cadeaustelsel, het geven van cadeaux in toelaatbare en ontoe laatbare vorm nog steeds door gaat. Hij voegde hieraan toe, dat de commissie, gevormd door ver tegenwoordigers van de kruide niers, de textielhandelaren en de overige detaillisten, na twee jaar studeren en vergaderen niets heeft kunnen bereiken. Het me rendeel van de commissie zoekt de oorzaak van haar falen in de onwil van de fabrikanten in de levensmiddelensector, met het geven van cadeaux op te houden. Daar komt bij, dat de commer ciële organisaties van kruideniers zich, volgens de heer Mulder, ook weer hoe langer hoe meer gaan bezighouden met het verstrekken van geschenken. Hij acht de kruideniersvakcentrale niet in staat, het euvel te bestrijden. De vertegenwoordigers van Prodeha en haar zusterorganisa ties en van de textieldetaillisten hebben nu de kruideniersvakcen trale laten weten, dat zij de be sprekingen wensen te beëindigen en zich op grond van de aange gane overeenkomst het recht voorbehouden, weer een tegen actie in het leven te roepen. De heer Mulder kon niet zeg gen, of er weer zoals enkele jaren geleden een „koffie- actie" op touw gezet zal worden Er is nog geen beslissing geval len. maar de besturen van de be trokken organisaties zullen zich over deze zaak beraden. „Dat er een daad gesteld zal moeten worden, nu de onwil bij de krui deniers zelfs het begin van een oplossing onmogelijk maakt, staat voor mij vast", aldus de heer Mulder. De secretaris van Prodeha, de heer W. P. Hollebrands, noemde de massale overtreding van de restigingsbesluiten een recht streekse aantasting van het over heidsgezag. Vooral de kruide niers en de bakkers hebben, vol gens hem, de laatste maanden de branchebelangen schade be rokkend. De strijd tussen de vrije kruideniers en de grote levens middelenfiliaalbedrijven is ver plaatst naar onze branche, zo zei de heer Hollebrands, die de hoop uitsprak, dat door gezamenlijk overleg een eind kan worden ge maakt aan deze, wat hij noemde, prïjsversluierende concurrentie- methoden. De heer Mulder zei in zijn ope ningsrede nog, dat de laatste jaren den ontwikkeling van de omzetten van middenstandszaken en grootwinkelbedrijven vrijwel parallel loopt. Dit geldt echter niet voor de nieuw gevestigde grootwinkelbedrijven. De heer Mulder meent, dat het grootwin kelbedrijf nu pas de grote aan val op de klant heeft ingezet. Volgens hem staat het vast, dat er in de eerstvolgende jaren enkele1 tientallen nieuwe vesti gingen van grootwinkelbedrijven en supermarkets in de grotere plaatsen zullen komen en wel licht enige honderden in de klei nere. De heer Mulder verklaarde, dat de middenstand achterop dreigt te raken, nu de hoge belastingen reserveringen praktisch onmoge lijk maken, terwijl het voor de middenstand moeilijker is vreemd kapitaal aan te trekken voor uit- breïdingen en vernieuwingen dan voor het grootwinkelbedrijf. Hij noemde het zeer noodzakelijk, dat bij de in het vooruitzicht ge stelde belastingverlaging reke ning wordt gehouden met enkele specifieke verlangens van de middenstand. Over de verkorting van de ar beidstijd zei de heer Mulder, dat winkelstand op de duur in moeilijkheden zal raken, nu voor werknemers in de grote indu strieën de vrije zaterdag zeer dichtbij is gekomen. De winkel stand kan zich niet distanciëren van het algemeen streven naar werktijdverkorting, aldus spre ker, die het in dit verband voor de winkelstand een aantrekkelijk Hee noemde-, de vrije zaterdag middag in te voeren en die te compenseren met een koopavond, bijvoorbeeld op vrijdag. Op deze manier zou men, volgens hem, tot een werkweek van maximaal 45 uur kunnen komen. De vestigingswetgeving werd SOMALILAND EN SOMALIA De wetgevende vergadering van Somaliland heeft maandag tmaniem een wetsontwerp goed gekeurd betreffende een vereni ging met Somalia op vrijdag a.s., wanneer Italië zijn VN-mandaat over dat gebied neerlegt. Arrestatie in Venezuela Naar gemeld wordt is in Vene zuela een zekere Manuel Yanez Bustamente aangehouden, die verdacht wordt van de aanslag «5» president Betancourt. vervolgens aan de orde gesteld door de heer Hollebrands. Deze constateerde een tendens tot ver snippering van het assortiment van de detaillisten in huishoude lijke artikelen en dergelijke ten gunste van de andere branches. Hij heeft de indruk, dat door het nieuwe levensmiddelenbesluit belangrijke delen van het huis houdelijk assortiment onder de meest vage omschrijvingen aan het levensmiddelenbedrijf wor den toegevoegd. Waar ligt de grens en hoe zal de controle toe gepast worden, zo vroeg hij zicii af. Hij meent, dat men niet al te veel moet verwachten van de beschermende overheidsmaatre gelen, gezien het feit dat in de afgelopen jaren slechts een zeer klein deel van het enorme aantal overtredingen van de vestigings wet is bestraft. Als we een nieu we actie ontketenen in de trant van de „koffie-oorlog", dan zal het zijn om de overheid duidelijk te maken, dat branche-bescher ming door een strengere toepas sing van de wettelijke maatrege len noodzakelijk is, aldus de secretaris van Prodeha. Financiële instelling biedt aan hen die hun inkomen wensen te vergreten een blijvende, ruime bijverdienste. Het betreft hier geen colportage doch het thuis bezoeken van relaties. Wij zoeken hiertoe die beschikken over goede omgangsvormen en propagan distische eigenschappen. Sollicitaties tc richten onder no. 3039 aan het bureau van dit blad. At-wmrmuAii *iixnpnr>a rare-ira ssrj tzt ,.a,z ^x/m» TERNEUZEN Eindexamen H. B. S„ afd. B. Voor het eindexamen H. B. S., afd. B. slaagden aan het Petrus I-Iondius Lyceum te Terneuzen, de volgenden kandidaten: Johan den Hamer, te Axel; Carl de Smit, te Biervliet; Corrie Kool en Henk Wechgelaar, beiden te Sluiskil; Henny Hamelink en Bert Toorenman, beiden te Ter- neuzen; Adri de Koeijer en Ko de Regt, beiden te Zaamslag. M. U. L, O.examen. Bij het gisteren te Goes gehou- De 68-jarige directeur van de N. V. Luchthaven Schiphol, de heur U. F. M. Dellaert, is zo wel door de Belgische regering als door de K. L. M. onder scheiden. Foto boven: Uit handen van de pres.-dir. van de K. L. M'., de heer I. A. Aler, ontving de heer Dellaert de zilveren me daille van verdienste van de K. L. M. en een orginele brief uit de archieven. Foto onder: De Belgische con sul-generaal in Amsterdam, de heer H. R. de Vleeschouwer, speldde de heer Dellaert de versierselen op, die behoren bij de benoeming tot Officier in de Kroonorde van België. den Mulo-examen slaagden voor het B.-diploma, Kees de Ridder, Wim Verburg en Maarten de Vos, allen wonende te Terneu zen en leerlingen van de Chr. Ulo-school alhier. SLUIS Schoolreisje. De leerlingen van de eerste, tweede en derde klasse van de openbare lagere school maakten dit jaar hun schoolreis naar Knokke en Heist. In de ochtend uren werd vertrokken met een aantal particuliere auto's, die de kinderen brachten naar één van de talrijke speeltuinen in Knok ke. In deze stad maakten ze ook een rondrit met een imitatie- spoortreintje. Van Knokke naar Heist werd de reis ondernomen per elektri sche tram. In Heist werd de dag verder doorgebracht in een klei ne dierentuin, die is aangelegd rond het kunstmatige meer dat Heist reeds verscheidene jaren bezit. ZAAMSLAG Gemeenteraad. De fontein op het Markt plein wordt verbeterd. Verlichting van het toren uurwerk. In de gistermiddag alhier ge houden vergadering van de ge meenteraad werd met algemene stemmen goedgekeurd het voor stel van B. en W. tot het beschik baarstellen van een bedrag van 3000 voor de verbetering van de op het Marktplein staande fontein en het voorstel van B. •en W. tot het verlichten van het torenuurwerk, waarvoor een be drag van 1500 werd uitgetrok ken. Indonesische mening over Navo-toestemming voor Ned. versterkingen naar Ned. Nieuw-Guinea Een woordvoerder van het Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken, heeft maan- dagmorgen gezegd, dat, indien het zenden van de Nederlandse militaire versterkingen naar West Nieuw-Guinea is geschied met goedkeuring van de Navo, dit slechts zou kunnen leiden tot een complicatie in het geschil tussen Nederland en Indonesië. De woordvoerder zeide dat, als de berichten, juist zijn, dat de N'avo haar goedkeuring aan de Nederlandse actie heeft gehecht, zulks zou betekenen, dat de Navo steun verleent aan kolo nialistische landen voor de ver dediging van hun belangen in Azië. Als de Navo in de kwestie zou worden betrokken, zou deze niet langer een geschilpunt al leen tussen Nederland en Indo nesië zijn, doch ook betrekking hebben op andere landen. De berichten uit Den Haag fuidden, dat 'de Nederlandse mi nister van Defensie, Visser, in de Tweede Kamer heeft ver klaard, dat de opperbevelhebber van de Navo, generaal Norstad, toestemming had gegeven voor bet onttrekken van Nederlandse strijdkrachten aan het poten- DE KOLENSITUATIE IN NEDERLAND Het ministerie van Econo mische Zaken meldt dat de kolenproöuctie (exclusief bruin koolbriketten en gascokes) in Nederland in mei jl. volgens vqorlopige gegevens 1.041.706 ton heeft bedragen tegen 1.006.157 (definitief) in april 1960. De totale verzending van brandstoffen van de mijn af bedroeg in april jl. 747.203 ton. De invoer bedroeg in mei jl. 595.735 (v.m. 521.629) ton, waar. van c/.m. uit West-Duitsland 262.958 (v.m. 172.383) ton en uit de Verenigde Staten 194.887 (v.m. 172.383) ton. In april kwam |in totaal beschikbaar voor binnenlands verbruik 996.384 ton, waarvan voor groot industrie 627.456 ton en voor huisbrand/kleinindustrie 368.928 ton. De voorraden bij de pro ducenten (voor cokes ook van andere dan de mijnen) be droegen einde mei 1.005.000 tegen 1.042.000 ton einde april. AUSTRALISCH NIEUW-GUINEA Australië zal, in antwoord op het verzoek van de beheer- schapsraad der V.N., onmiddel lijk realistische streefdata noe men voor de verscheidene sta dia van de vooruitgang op eco nomisch, sociaal en onderwijs gebied in Nieuw-Guinea. Dit heeft de Australische mi nister Paul Hasluek. die met zaken betreffende Nieuw-Guinea belast is, zondagavond naar aanleiding van de vrijdag jl. door de beheerschapsraaci aan vaarde resolutie verklaard. Australië zal zijn verplichtin gen krachtens het handvest der V.N. tegenover de bevolking van Nieuw-Guinea nakomen. „Maar terwijl wij ten volle met het advies en de aanwijzingen van de beheerschapsraaci reke ning houden, hebben wij als de bestuurders onze verantwoorde lijkheid om uit te maken wat de beste manier is om het overeen gekomen doel te bereiken", al dus de minister. Anti-Amerikaanse week in China besloten. In Peking is maandag een an ti-Amerikaanse week besloten met een rede van de secretaris der communistische partij Lioe Jen, waarin deze verklaarde dat China tegenover de agressieve en oorlogszuchtige complotten der Amerikaanse imperialisten zijn staande leger moet moder niseren en versterken en een reusachtig volksleger in 't leven moet roepen. Lioe Jen sprak zijn rede uit voor ongeveer 40.000 gewapende dienstplichtigen, die verzameld waren in de tuinen van het vroegere keizerlijke pa leis. Verscheidene andere spre kers veroordeelden vervolgens „de pest Eisenhower, de imperia listische Amerikaanse bandiet" en eisten voorts de bevrijding van Formosa. Deze week werd gekenmerkt door een fel anti-Amerikaanse propaganda tijdens bijeenkom sten, tentoonstellingen en radio uitzendingen in het gehele land. In Shanghai demonstreerden zondag volgens radio-Peking on geveer een half miljoen mensen tegen de Ver. Staten, onder het uitroepen van: .Amerikaanse imperialisten, vertrek uit For mosa, Zuid-Korea, Japan, de Philippijnen, Vietnam en het ge hele westen van de Stille Oceaan. GEHEIME RUSSISCHE WAPENS? Volgens „Newsweek Magazi ne" zouden de Russen naar uit door de Navo ontvangen in lichtingen zou zijn gebleken werken aan chemische, biologi sche en radiologische wapens die heimelijk het land van de vijand binnengebracht zouden moeten worden en waardoor de verdedi ging van dat land dan uitgescha- tïë'el in Europa, voor de verster- keld zou worden zonder dat er king van de Nederlandse defen- I vernielingen zouden worden aan- sie in Westelijk Nieuw-Guinea. I gericht. tl door UUISA-MARIA LINARES 91) i hij een deel van gaat uitmaken, (Nadruk verboden.) jaloers bewaakt. Of misschien „Xavier!" riep ze. Hij stond vlak naast haar met zijn regenjas, zijn stok, zijn bru taal gezicht. „Xavier, wat doe jij hier?" „Me er van overtuigen dat je niet met Paul zou weggaan", zei hij kalm, de ogen gevestigd op het toestel dat een bocht in de lucht maakte. Hij keek Olga met een ondoor grondelijke blik aan. „Weg!" zei hij lakoniek. ..Goe de reis, brave Paul." Hij glim lachte. „Ik vraag je niet of je plannen hebt voor vanavond, ik vermoed van wel. Je hebt hier nog een andere goede vriend die op je wacht?" „Een vriend? Waar?" vroeg ze vérwonderd. „In de bar. Je oude vriend Wijne. Ik denk, dat die er zich ook van wilde overtuigen dat die goede Paul alleen is vertrokken. Merkwaardige samenloop van omstandigheden, hè?" ,Is Dick hier? Waarom?" „Dat heb ik me ook afgevraagd, waarom?" Hij sloeg met zijn stok tegen een rand geraniums. „Mis schien, omdat die grote jongen de eer van de familie, waarvan omdat hij alleen maar jaloers is. Goed, ik trek me terug. Ik ben niet met de auto en ik ga met de bus naar huis." Hij wandelde weg en Olga volgde hem, zoals ze dat gedaan had die avond van haar aan komst, met een gedweeheid, die hij toen hinderlijk had gevon den. I,Xavier!" „Olga!" „Ik wou je zeggen, dat.... O, daar is Dick." Dick kwam met het meest on schuldige gezicht van de wereld aanstappen. „Nee maar, wat een gelukkig toeval. Ik heb een vriend uitge leide gedaan, iemand van de Amerikaanse ambassade." „Ja die lui reizen veel," zei Xavier droogjes. „Ik heb mijn auto buiten staan. Kan ik jullie ergens afzetten?" „Graag.... heel aardig van je.wil je me in het centrum afzetten?" Hij hielp Olga instappen en nam naast haar op de achter bank plaats. „Ik dacht, dat.... dat Elena vandaag met ons zou lunchen," zei Olga, om maar iets te zeg gen, terwijl ze naar de stad re den. De stilte die volgde was zwaar en pijnlijk. Elena? Nee, die heb ik sedert vanmorgen niet meer gezien. Misschien is ze met mijn moeder gaan lunchen." „Ze hebben het natuurlijk druk met de voorbereidingen voor het huwelijk," zei Xavier noncha lant, „maar vrouwen vinden dat soort drukte altijd prettig. Is de datum al vastgesteld?" „Nee, nog niet. Mijn moeder wilde graag, dat we die wat vroe ger vaststelden, zodat ze de vol gende week naar Amerika kan vertrekken." Keert gravin Tamarova naar Amerika terug?" „Ja, dat zijn tenminste de laat ste berichten. Ik weet niet, of Alexis sedert gitseravond de een of andere nieuwe reis naar Hong- Kong of Bombay heeft beraamd en daardoor mama's plannen op nieuw omver heeft gegooid. Waar zal ik je afzetten. Lezcano?" „Bij de Gran Via, daar heb ik mijn bureau." Olga keek hem verwonderd aan. „Je bureau?" „Ja, waarom zou ik niet ergens een bureap mogen hebben? Wat zijn vrouwen toch naïef." „Ik wist nietje hebt me nooit gezegd, dat je werkt." Xavier glimlachte, zoals zijn gewoonte was met zijn kin leu nend op de knop van zijn stok. „Het is eigenlijk niet bepaald werk. Ik sta aan het hoofd van een kleine uitgeversmaatschap- Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt minder. Uw" wasgoed slijt dus minder! U - en honderd duizenden andere huisvrouwen - merken di rect dat hst hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte haan verliest het van uw stralend witte was! Hef extra voordelige drielingpak bespaart u elke keer geld SUN 17 2fc 250A pij ik geef alleen maar mu ziek uit." „Muziek?" Ja. We hebben nogal succes gehad door aan de muziek van de moderne componisten meer bekendheid te geven. Onder an deren het beroemde concert voor viool en orkest van Alberti. Ik heb het uitgegeven toen niemand anders het wilde doen. Vooral de finale is magnifiek. Alberti begint naam te maken. Ja., het leven heeft soms compensaties. Zoals je ziet, Wyne, weet Olga weinig van me af. Wel eigenaar dig in een huwelijk dat je toch als vrij oud kunt beschouwen." Hij wendde zich tot Olga. „Kijk me niet zo aan." De jonge vrouw kreeg een kleur. „Hoe kijk ik je dan aan?" „Op een aanbiddelijke manier, die me moed geeft. „Hij nam Ol- ga's hand en bracht die met een gebaar, dat haar verwarde naar zijn lippen. „Het spijt me, dat ik je nu alleen moet laten. Ga je naar huis terug? Ja toch? Dan neem ik nu afscheid. Dank je voor je lift, Wyne. Ik hoop je later nog te zienTot straks, Olga." Hij bleef op het trottoir de auto nakijken. Olga draaide zich om en keek naar hem, tot ze hem niet meer kon onderscheiden. Hij was groot, slank, ernstig. Zijn brutale ogen verloren soms hun koelheid en werden vurig. En die man had Elena opgegeven voor André (Wordt vervolgd.) De eerste plaatsvervangende minister-president van de Sow- jet-Unie Mikoyan heeft in een vraaggesprek met het Noorse blad „Aftenposten" meegedeeld dat de Sowjet-Unie redenen heeft aan te nemen dat China de verklaring van Moskou van 1957 over het naast elkaar bestaan zal blijven aanhangen. Mikoyan, die een bezoek aan Noorwegen brengt, was door een verslaggever van „Aftenposten" gevraagd hoe hij over de me ningsverschillen denkt tussen de Sowjet-Unie en communistisch China over de vraag of oorlog al dan niet onvermijdelijk is. De Russische vice-premier zei dat op het Roemeense arbeiders congres van vorige week zowel de Sowjet-Unie als China zich achter de verklaring heeft ge schaard. In dit maandagochtend gepu bliceerde vraaggesprek zegt Mi koyan, dat de minister-president Chroesjtsjef nog altijd onder handelingen met de Westelijke mogendheden wenst, maar dat het Amerikaanse standpunt in deze zaak onduidelijk is. Mikoyan zei verder te hebben gelezen dat de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken bereid was tot onderhandelingen langs diplomatieke kanalen. De Sowjet-Unie meent echter dat het onmogelijk zal zijn de on derhandelingen binnen diploma tieke kanalen te houden en dat „topconferenties om velerlei re denen beter zijn". Premier Chroesjtsjef zal echter zijn voorwaarden voor een top conferentie niet prijsgeven. Hij vroeg zich af hoe een sfeer van het noodzakelijke persoonlijke vertrouwen kan worden gescha pen, als de Amerikanen geen verontschuldigingen aanbieden voor het spioneren door hun vliegtuigen. Voorts laakte Mikoyan de hou ding van de Britse premier Mac- Millan en president De Gaulle van Frankrijk, omdat zij geen voldoend krachtige houding te genover Eisenhower in Parijs hadden aangenomen. Mikoyan gaf dit onterview op een ritje naar de fjorden nabij Stavanger. Op een later gehou den banket had hij een goed woord voor iedereen, ook voor de Amerikanen. Hij noemde het jammer met hen niet tot over eenstemming te kunnen komen. Hij noemde hen moedig, 'n prach tig volk en opofferensgezind. „Doch er zijn mensen onder die fouten maken". Ook waarschuwde Mikoyan tegen een opleving van het mi litarisme in Duitsland. De Duit sers zijn een prachtig volk". Hitler was evenwel niet alleen maar een episode, doch maakte deel uit van een bepaalde ont wikkeling, „en wij moeten dag en nacht op onze hoede zijn om een dergelijke ontwikkeling tot staan te brengen". Hoessein waarschuwt Nasser. Koning Hoessein van Jordanië heeft zondag in een radiotoe spraak president Nasser van de V.A.R. gewaarschuwd ,dat iede re dictatuur een „duister lot" be schoren is. Hij reageerde op een rede van Nasser, waarin deze zonder namen te noemen ver- kleerd had, dat er in de Arabi sche wereld nog een paar verra ders zijn die van hun vader en grootvader een koninkrijk heb ben geërfd. De eerste taak van de Arabieren was, zich van deze „imperialistische agenten" te ont doen. Koning Hoessein noemde Nas ser een verwaande opportunist, een tyran en het ergste soort dictator. Diens bedreigingen achtte hij echter waardeloos. Radio-Amman en de „Stem van de Arabieren" van de V.A.R. hebben de aanvallen op elkaar hervat. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt in Rotterdam werden in totaal aangevoerd 2169 stuks vee zijnde 1301 vette koeien en 868 varkens. De prijzen waren als volgt: Vette koeien ƒ2,50—ƒ3,20; Var kens (levend gew.) 1,50—ƒ1,55, alles per kg. Overzicht: Vette koeien; aan voer iets ruimer, handel slepend, prijzen gedrukt, prima's boven notering; Varkens: aanvoer even minder, handel zeer kalm, prij zen iets lager, lichte vleesvarkens boven notering, zware varkens van 1,211,25 per kg waren moeilijk te plaatsen in verband met de teruglopende prijzen. GRAANBEURS ROTTERDAM Oflicieuze noteringen per 100 kg: Voedergranen, kalme handel. Kippegerst, naar kwaliteit, tot 28,25; Haver, ongepunte op monster, tot 26. Peulvruchten, franco Rotter dam: Groene erwten, op mon ster, tot ƒ41,50; Schokkers, op monster, tot ƒ443.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2