Kerkdiensten J UNI'RONDE Eerste praktijkschool voor landbouw techniek in ons land te Schoondijke geopend MEER BETALEN EN MEER ONTVANGEN Jflteriïag 25 juni I960 DB VRIJE ZEEUKW Pagina 3 wegwijzersysteem op komst Voor de zondag DE REKENKAMER EEN MILJOEN OP VISITE Compromis over de kinderbijslag De Rekenkamer heeft kritiek Een miljoen Duitsers op visite Met ingang van 1 juli 1960 WIJZIGING INVOER MAATREGELEN NOG MEER HUURVERHOGING? KINDERBIJSLAG IETS TE HALEN. IETS TE VERLANGEN? Knip deze letters uit Wilt U met Lexi naar Rome, bewaar dan deze advertentie en vraag nadere inlichtingen aan LEXINGTON afd. ZL Postbus 170 - Den Haag. 13 .11 juni 1960 ak boven en pittig ling, die snelheid >rgde en 3799.- 4790.. '0Adv.> voldoende >r de ont- jarpn het landbouw en gesteld n de E. E. ;en tot een nationale oe hebben 1 van ge. •schillende aortgelyke als wij en n -- alsof >p dit mo- zuidelijke r het ver. automati- d eigen orheen af aditionele 1 ook ons niet uit- G.-regels 'in van de de bedoe- te ont- zaken is ernstig, ar de mc- niet de Ie samen- aan de we pers- Is belem- rtners en Shield", fljk 'moet is "er 'óók (t Neder- verhinde- g in de de iand- de ver in tempo ;ken ach- teleur- toe heb- is er toch lbouw de met enig 1 zien. ooravond ;n in de groeien- iwerking irspectief een gro- lnterna- legt ons orde op en alle leien om t zoveel n, aldus 1ILING IEREN -ƒ8. kommer 1—24 cl 1—31 et, C II 13 -16 ct; cl; Kro- I; Peter- 13 ct; 1,64; pitskool i ct; Sa- ►arber 9 -110 ct, 1 51-63 -106 ct; bonken 12-18 erstelin- iré bon- 12—14 Aard- ct, II 12 ct, II ngana I Eden I ühernfe ct; Ju- Moutot Charles 33—38 en I 20 1,20- ƒ1,18- rd beier JEZUS CHRISTUS NU. Jezus Christus is gisteren en lieden dezelfde. Hebreeën 13 8. Wat is Jezus Christus nü? Héuen deze stralende dag of ook iieze trieste morgen. Nu - nu er van mij moeilijke dingen worden gevraagd, of ook, nu net wet weer dezelide saaie inhoud loze dag zal worden als altijd. Nu nu ik sterk en jong en moedig ben, of misschien een oude zieke, hulpbehoevende stak ker. Nu nu het grote geluk voor mijn deur staat of... mijn hart gebroken is. Nu nu ik beter worden mag of, zoals de dokter mij te verstaan gaf, spoe dig sterven moet. Wat heb ik „nu" aan Hem? In hoeverre kan ik „nu" op Hem rekenen? Betekent Hij nu wat? of... betekent Hij toch eigen lijk niets? Is Hij toch niet meer dan een figuur uit een boek? Een grote figuur uit een uitzon derlijk boek, goed, maar toch niets anders dan een dode man, wiens ideeën nog wel wat na werken, maar die als levende realiteit voor mijn harde „nu" van geen enkele waarde is. Ik meen dat het de bedoeling van de apostel is, ons ervan te doordringen dat Christus nü: alles is. Dat „dezelfde" is van een ontzaglijke kracht en won derlijke inhoud. In dat woord dringt hier de volle heerlijkheid van Christus tot in het heden door. Ja, Hij was zeker van gis teren. En Hij was gisteren ge weldig! Het hele Evangelie is er vol van. Hij was geweldig in Zijn woorden en werken, in Zijn lief de en toorn, in Zijn lijden en sterven, in Zijn offer en verzoe ning, in Zijn doodsondergang en levenstriomf. Welnu, dat hele geweldige „gisteren" is vandaag, heden, nü, voor honderd procent. Christus' gemeenschap, Chris tus' liefde, Christus' zorg is gpd- delijk praesens. Als u precies wilt weten wat u nü aan Chris tus hebt en wat Christus nü voor u is kijk dan maar naar gisteren. Jezus Christus is giste ren en heden dezelfde dezelf de! dezelfde! enhoe won derbaarlijk was Hij gisteren!! (Uit „De Stem achter U".) Het is bekend, dat er nog enige'huurverhogingen in petto zijn. Op welke wijze en wanneer die zullen worden ingevoerd is een zaak die bij de S.E.R. in beraad is. In de werkgroep van de com missie nationale economie van de S.E.R. heerst grote verdeeldheid over het uit te brengen advies. De regering heeft de Sociaal Eco nomische Raad n.l. om advies gevraagd over de in de komende jaren te voeren huurpoiitiek. Vermoedelijk zal het wel najaar wor den alvorens er een advies zal worden uitgebracht, hetgeen o.a. zijn oorzaak vindt in het verschil van mening dat in de werkgroep heerst. Werkgevers, kroonleden en werknemers zijn het echter wel eens over het feit, dat er in de komende jaren in ieder geval enkele huurverhogingen zullen moeten komen. De werkgevers en vele kroonleden willen nog twee verhogingen van 20 procent in 1962 en 1964. De werknemers geven de voorkeur aan een aantal jaarlijkse verhogingen na 1961 van 3 a 4 procent, die in de lonen zouden moeten worden gecompenseerd. Waarschijnlijk zal het veel omstreden wetsontwerp' van de algemene kinderbijslagverze kering pas in het najaar in de Tweede Kamer in behandeling komen. Het zal de gemoederen zodanig in peroering brengen, want in de ministerraad zijn over belangrijke punten beslis singen gevallen, die de K. V. P. en de P. v. d. A. niet welgevallig zijn. Zo heeft het kabinet een compromis bereikt, waardoor de gehele kinderbijslag gefi nancierd zal moeten worden door premieheffing. Wat de loontrekkers betreft, zal deze premie door hen zelf moeten worden opgebracht. Hiermee zijn de katholieken en de soci alisten het niet eens. Zij staan op het standpunt, dat althans een gedeelte der gelden voor de kinderbijslag' benodigd, uit de schatkist moet komen. Voorts wordt in het wetsont werp gehandhaafd het geven van kinderbijslag aan alle loon- trekkenden en aan zelfstandi gen te beginnen bij het derde kind. Alleen als overgangsmaat regel zouden loontrekkenden OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 26 JUNI NED. HERV. KERK. Axel; 10 uur Vic. S. den Blaau- wen; 2.30 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt, van Terneuzen. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. Hontenisse: 10 uur Ds. P. A, v. d. Vlugt, van Terneuzen. Huist: 10 uur Ds. R. G. J. Tim- mers. Philippine: 9 uur Ds. E. E. Stern. (Viering Heilig Avondmaal.) Sas van Gent: 10.30 uur Ds. E. E. Stern. (Viering H. Avondmaal.) Sluiskil: 9 uur en 10.30 uur Ds. J. G N. Cupédo. Terneuzen: (Noordstraat) 10 uur Ds. J. Scholten; 5 uur Ds. P. J. Pennings, van Axel; (Kerkhof laan) 9.30 uur eerw. heer C. H. Heijboer, van Zaamslag; (Tuin pad) 10.45 uur Jeugdkerk. Zaamslag: 9.30 uur Ds. Ph. M. Becht; 2.30 uur Ds. Ph. M. Becht. (Bediening H. Doop.) GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 10.30 uur Ds. M. den Boer, van Zaamslag; 5 uur Ds. A. van Leeuwen, van Axel. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. W. C. van Hattum. (Viering Heilig Avondmaal en Dankzeg- zing.) GEREF. KERK. (Vrijgemaakt.) Hoek: 10 en 2.30 uur Ds. C. BUI. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. D. Zemel, van Enschedé. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. (Syn.) Terneuzen: (Fr. Halsstr.) 10 uur en 3 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst Terneuzen (Vlooswijkstraat)9.30 uur Ds. Aangeenbrug; 2 uur leesdienst; 6 uur Ds. Aangeen brug. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Axel: 10 uur, 2.30 uur en 7 uur: H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur: H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur, en 10 uur: H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 10.15 uur: H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uy- «n 10 uur: H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur: H. H. Missen. Westdorpe' 7 uur, 8.30 uur en 10 uur en 17.00 uur: H. H. Missen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. NED. HERV. KERK. ZONDAG 26 JUNI. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 9.30 uur Ds. W. S. Even huis. Breskens: 9.30 uur Ds. L. Spaans. (Voorbereiding H. Avondmaal.) Cadzand: 9.30 uur Ds. A. C. W. ten Cate. (Viering H. Avond maal.) Groede: 9.30 uur Ds. M. de Jong. Hoofdplaat: 9.30 uur Ds. C. van Evert. (Viering H. Avondmaal.) Nieuwvliel10 uur Ds. M. Enker, van Middelburg. Ooslburg: 11 uur Ds. S. TUmstra, van Retranchemenl. Retranchement: 9.30 uur Ds. S. TUmstra (Doopdienst.) Schoondijke: 9.30 uur Ds. P. A. L. Brinkman. (Bediening Heilige Doop.) Sluis: 9.30 uur Ds. C. Balk. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. C. Balk. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 9.30 uur eerw. heer H. J. Begeer, van Hoofdplaat. Zuidzande: 9.30 uur Ds. J. E(jgen- daal. (Viering H. Avondmaal.) overeenkomstig de huidige rege ling nog kinderbijslag krijgen voor hef eerste en tweede kind. Voor zelfstandigen is dit niet het geval. De algemene rekenkamer heeft haar controle verricht over het departementaal beleid over 1959. Op dit beleid heeft zij nog al wat kritiek, waarbij vooral het departement van defensie het moet ontgelden. De schade die de Kon. Land macht en de Kon. Luchtmacht in dat jaar moesten vergoeden door aanrijdingen en dergelijke bedroeg niet minder dan ruim 436.000.—. Tien vliegtuigonge vallen kostten ongeveer 236.000 gulden, ongevallen bij oefenin gen leverden een strop van ruim ƒ85.000,op. De totale schadevergoeding die defensie in dat jaar moest betalen, be droeg 1.800.000,Voorts waren er fouten in het aan koopbeleid, die eveneens tonnen hebben gekost, zo ook oplichte rijen van leveranciers. Wat dit laatste betreft laat de overheid het er niet bij. De bedragen worden teruggevorderd. De rekenkamer heeft de vinger gelegd op de zieke plekken in het overheidsbeleid en wanneer men in regerings kringen daar nu maar van leert, heeft de controle door de reken kamer zijn nut. Maar of dat het geval zal zijn??? Door de feestdagen die aan sloten op het weekend, hadden vele Duitsers vier dagen extra vakantie. De laatste jaren is ons land bij onze oosterburen als recreatiegebied bizonder in trek en het gevolg van deze extra vrije dagen was, dat de Duitsers in grote drommen naar Nederland kwamen, om daar hun vakantie door te brengen. Begunstigd door goed weer, werd de stroom die de grens overtrok groter en volgens officieuze cijfers, zouden niet minder dan een miljoen Duitse toeristen onze grenzen heen en terug zijn gepasseerd in deze vier dagen. Het was voornamelijk de kust streek die door onze gasten be zocht werd, waarbij Zandvoort het leeuwendeel te verwerken kreeg. Voor onze tieristenindu- strie is deze extra vakantie een aardig buitenkansje geweest, want het grote seizoen moet nog beginnen. JONGEN DOOR BLIKSEM GETROFFEN Vrijdagmiddag omstreeks kwart voor zes is de 12-jarige Henk Gramsher, wonende le Leur bij Wijchen toen hij met de loon werker W. Steeg onderweg naar huis achter een boerderij voor onweer schuilde, door de bliksem getroffen. Hij was op slag dood. De 34-jarige loonwerker klaagde over hoofdpijn doch behoefde zich niet onder geneeskundige behandeling te stellen. Onder enorme belangstelling werd vrijdagmiddag de praktijk school voor de landbouw „Prins Willem" te Schoondijke geopend door de directeur van het land bouwonderwijs in ons land, ir N. J. A. van Keulen. De opening werd onder meer bijgewoond door de vertegen woordiger van de E. E. G. in Brussel, inspecteurs van het landbouwonderwijs, beide land. bouwconsulenten in Zeeland ir J. A. H. Haenen te Axel en dr ir C. W. C. van Beekom te Goes, het college van B. en W. van Schoon dijke en vertegenwoordigers van verscheidene organisaties. In de grote bedrijfshal van het v.m. arbeiders-logeerkamp „Prins Willem", waar de school is gevestigd, werden alle geno digden door de direkteur van de school ir J- Roest en het school bestuur ontvangen. De voorzitter van de stichting praktijkschool voor landbouw techniek en arbeidsrationalisatie te Schoondijke, de heer L. C. C. Cammaert, besprak het ontstaan der school. In februari 1959 kon met de eerste cursus worden be gonnen. De stichting is gevormd uit vertegenwoordigers der drie boerenorganisaties, de drie land arbeidersorganisaties en de bur gemeester en een der wethou ders van de gemeente Schoon dijke, met als adviseur de rijks- landbouwconsulent ir Haenen uit Axel. De stichting beheert thans de school. Vijf hectaren grond werd ter beschikking van het onder wijs gesteld. Na dit kort inleidend woord gaf de voorzitter het woord aan de directeur "van het landbouw onderwijs, ir N. J. A. van Keulen, voor het houden van de ope ningsrede. Spreker schetste de ontwikke ling van het landbouwonderwijs in het verleden. Hij merkte op dat toen het accent op betere op brengst der oppervlakte-eenheid lag. Het loon van de landarbeider en de eisen, die de boer en zijn gezin stelden aan de beloning van hun eigen arbeid, waren laag in verhouding tot de kosten van de overige produktiemiddelen. Thans is dit alles veranderd. In de landbouw is in belangrijke mate afhankelijk van de hoogte der produktiekosten. Een zeer belangrijk deel van deze kosten wordt gevormd door arbeids kosten. Het aandeel hiervan in de totale bruto produktiekosten bedraagt thans in Nederland volgens recente onderzoekingen voor granen 64 procent, voor fabrieksaardappelen 63 procent en voor suikerbieten 75 procent. Dit wil zeggen, dat de gemiddel de bruto-produktiekosten van suikerbieten voor drie kwart uit arbeidskosten bestaan. Voor melk is dit ongeveer de helft en alleen voor de typische verede- lingsprodukten, zoals eieren en baconvarkens, is het aandeel van de arbeidskosten in de bruto- produktiekosten aanmerkelijk kleiner en wel respectievelijk 24 en 17 procent. Men kan dus zeg gen, dat de produktiekosten voor eieren en baconvarkens, aldus ir Van Keulen, direct voor ongeveer een vijfde, voor melk ongeveer de helft en voor akkerbouwproduk- ten voor tweederde tot drie kwart gedeelte bestaan uit ar beidskosten. Nadat ir. Van Keulen de school voor geopend had verklaard ver zamelden alle genodigden zich op het plein vóór de hal, waa de heer Cammaert ir. Van Keu len verzocht een grote envelop pe open te snijden. Hieruit kwam het embleem van de school, n.l. de kaart van Nederland met als stip daarop Schoondijke, waar de praktijk school is gevestigd. Onder behoorlijk geraas storm den hierna een groot aantal traktoren met aangekoppelde werktuigen het terrein op, langs de genodigden op weg naar het proefveld, waar een demonstra tie werd gegeven van de les methode, welke op de school ge volgd wordt. Groot was de belangstelling op het oefenveld voor de ver schillende opdrachten, die de landbouwjongeren met de trak toren en de werktuigen uitvoer den. De leraren en landbouwconsu- lenten gaven een uiteenzetting van de methode, welke op de praktijkschool gevolgd wordt. Het terrein, dat is gelegen naast de Rijks Middelbare Land bouwschool wordt in de volks mond van Schoondijke het „Idio- tenland" genoemd. Deze bena ming is er gekomen, omdat voor leken op dit terrein de gekste dingen gebeuren. Er worden b.v. in deze tijd van het jaar nog aardappelen gepoot met de ma chines, en er prompt weer uit gehaald. Zelfs heeft men er iets op gevonden, om nu al aardap pelen te kunnen rooien, ze weer terug in de grond te stoppen en bereikt men, dat men in alle seizoenen met alle soorten werk tuigen kan werken en oefenen. Geen wonder dat men dit in leken-ogen als idiotenwerk heeft betiteld. Na de praktische lessen op de terreinen naast de school vond in de Rijks Middelbare Land bouwschool een grote ontvangst plaats, waar niet minder dan 16 sprekers het woord voerden. Als eerste wenste loco-burge meester Joh. de Feijter van Schoondijke het schoolbestuur en de direktie van ganser harte geluk met de opening van de school. De gemeente Schoon dijke heeft met plezier een groot stuk grond afgestaan, dat eerder was bestemd voor wo ningbouw. Het gemeentebestuur zegde ook voor de toekomst alle medewerking toe om de prak tijkschool, waarop men erg trots is, uit te breiden en tot verdere ontplooiing te helpen brengen. Ir P. van der Schans, inspec teur voor het landbouwpraktijk- onderwijs meende, dat het juist de sfeer van grote samenwer king is, waardoor de school te Schoondijke gekenmerkt wordt. Het is juist die Zeeuws-Vlaamse sfeer en de wil om er gezamen lijk iets goeds van te maken, die de school door de eerste moeilijke beginperiode heeft heengehol- pen. Zo was er in de eerste maan den eens een cursus op de school aan de gang, waarvoor een trac tor te kort was. De voorzitter van het school bestuur dacht even na, en zei: „Aila, kom maar om de mijne, ie brengt hem dan maar terug als je er mee klaar bent". Zo werd de school steeds van alle kanten, ook van de zijde der landbouwwerktuigenhandel, ge holpen. Namens het departement van landbouw zegde dë heer Van der Schans alle steun toe, die de school in de toekomst nodig kan hebben. Burgemeester M. J. Verbrugge van Waterlandkerkje sprak na mens de commissie van toezicht van de Rijks Middelbare Land bouwschool. Hij noemde de praktijkschool een koekoek, die in het nest van de R. M. L. S. is uitgebroed. Van zelfsprekend is de R. M. L. S. ge lukkig met de uitbreiding van deze school met een zelfstandige praktijkschool, waarvan de land bouw veel verwacht. De burgemeester sprak in een geestige toespraak de wens uit, dat deze koekoek bij het groter worden wat meer dankbaarheid zal tonen tegenover bet nest, waarin zij is grootgebracht. Wij van onze kant zullen het erg prettig vinden met dit koekoeks jong in de toekomst te mogen samenwerken, aldus de heer Verbrugge. Dr Ir C. W. C. van Beekom uit Goes sprak namens de in Zee land werkzame consulenten. Hh had zich, toen hij hoorde dat de praktijkschool te Schoondijke ge vestigd zou worden, afgevraagd, is er nu in heel Zeeland geen' betere plaats dan precies Schoon dijke. Het is echter juist goed. dat de school gevestigd is temid den van die gebieden, waar ze voor bestemd is. Hij sprak de wens uit. dat zeker in dit gebied de belang stelling voor het praktijkonder wijs gewekt zal worden, en hoop te dat de oud-cursisten van de school hiervoor levende reclame folders zullen zijn. In Zeeuws-Vlaanderen is de landbouw zeer vooruitstrevend. Op 29 juni zal de streekverbete- ringscommissie voor Koewacht en omstreken worden geïnstal leerd. terwijl er nog drie herver kavelingsprojecten op stapel staan. Namens de consulenten sprak dr ir Van Beekom zijn welgemeen de gelukwensen uit voor het welslagen van het praktijkonder wijs. Ir De Wildt, consulent voor de arbeidsvoorziening, voerde na mens het Departement voor So ciale Zaken het woord, en merk te op, dat het ook voor de land arbeiders van het grootste be lang is, dat de ouderen onder hen worden bijgeschoold, zodat zij voor de landarbeid behouden blijven. De noodzakelijke afvloei ing in de landbouw door de enor me mechanisatie stelt steeds hogere eisen aan hen. die in de landbouw werkzaam zijn. Ook hij sprak woorden van gelukwens 'tot het stichtingsbestuur. Nog een groot aantal sprekers betrad het podium, dat in een ware bloementuin veranderd was vanwege het groot aantal bloem stukken, die ter gelegenheid van de opening werden aangeboden. Het woord werd nog gevoerd door de heren C. de Putter, C. van Belleghem en I. de Bruijne resp. namens de C. B. T. B„ N. C. B. en Z.L.M. Verder door de heren De Vink, F. de Roo, resp. namens Chr. en Algemene Land arbeiders organisaties. Voorts spraken nog de direkteuren van praktijkscholen te Emmeloord en Slootdorp, terwijl ook namens de handel verschillende sprekers hun gelukwensen aanboden. Deze sprekers, zestien totaal, vertolkten namens de landbouw, arbeiders en handel in vele scha keringen ieder weer op andere wijze de blijdschap, dat de eerste officieel geopende praktijkschool te Schoondijke staat. De heer Cammaert bracht ten slotte met enkele woorden dank aan de vele sprekers en de be langstellenden voor hun aan wezigheid tijdens de opening van de school. Tijdens de receptie en de ont vangst zorgden een aantal meis jes op uitstekende wijze voor verversingen er. versnaperingen. De Praktijkschool voor de Landbouw, de eerste in Neder land, kan op een uitstekend ge slaagde officiële openingsbijeen komst terugzien. Een practische les Niet alleen met tractoren moet kunnen worden gewerkt Bij Koninklijk Besluit treden me' :ng?ng van 1 juli 1960 in werking een wijziging van de vi linjsbcpalingen bij invoer en een wijziging van het tarief van invoerrechten. In Bcneluxverband is het be sluit genomen tot een belangrij ke uitbreiding van het vrijstel- lingsregiem voor het passief ver- edelingsverkeer. Tot nu toe bleef vrijstelling van invoerrecht ten aanzien van tijdelijk naar het buitenland uitgevoerde goederen beperkt tot herstellingen of be werkingen aldaar. Ingevolge de thans bij artikel 24 van het ta- riefbesluit 1960 gegeven uitbrei ding zal met ingang van 1 juli ook ten aanzien van in het bui tenland te verwerken goederen, onder de nodige voorwaarden en bepalingen, bij wederinvoer ge deeltelijke vrijstelling van in voerrecht worden verleend. Ter uitvoering van het bepaal de bij artikel 14 van het ver drag tot oprichting van de Euro pese Economische Gemeenschap zullen de Benelux-invoerrechten ten aanzien van importen uit an dere E.E.G.-gebieden voor de tweede maal met ééntiende wor den verminderd. Dan zal dus 80 procent van het oorspronkelijke tarief worden geheven. Deze maatregel gaat eveneens in met ingang van 1 juli 1960. Eveneens met ingang van ge noemde datum worden de in voerrechten ten aanzien van im porten uit niet E.E.G.-landen verlaagd voor een viertal groe pen. Het betreft hier voor het vervaardigen van gekonfijt fruit bestemde voorlopig verduur zaamde kersen en krieken, rub- berdelen van jarretelles of van sokophouders, voor het vervaar digen van kroonkurken bestem de krukrollen en onafgewerkte delen van passers en van trek pennen. Verder wordt de schorsing van de heffing van invoerrechten op bepaalde soorten dynamoplaat of transformatorplaat geconstinu- eerd tot en met 31 december '61. Het terzake vastgestelde tarief contingent zal 650.000 kg per half jaar gaan bedragen. Tenslotte worden ten aanzien van importen uit niet-E.E.G.- landen nog enkele invoerrechten gedeeltelijk geschorst. Het be treft hier een aantal Benelux- invoerrechten, die hoger zijn dan die van het gemeenschappelijk Euromarkttarief, dat in de toe komst zal gelden. BOERDERIJ AFGEBRAND Gistermorgen is de kapitale boerderij van de weduwe Alke- ma—Andringa in de gemeente Wijnjeterp door brand totaal verwoest. Alleen het vee heeft men in veiligheid kunnen bren gen. Het bedrag' van de totale schade is nog niet bekend. Grote blauwe van witte let ters voorziene lichtbakken zul len in de komende jaren in tal van bebouvWe kommen als A.N.W.B.-wegwijzers dienst gaan doen. Deze transparante lichtbakken, die ook overdag goed leesbaar zullen zijn, vormen het resul taat van een reeks proefnemin gen om tot een nieuw, uniform type wegwijzer te komen, dat qua plaatsbaarheid, vormgeving en grootte dag en nacht zal vol doen aan alle zichtbaafheids- eiscn. Iedere transparante lichtbak zal 180 centimeter lang en 60 cen timeter breed zijn ofwel drie maal groter dan de bestaande plaatijzeren wegwijzer armen. Niet meer dan twee plaatsnamen zuiien per arm vermeld worden, zodat dc letters met een hoogte van 25 centimeter op 100 meter afstand duidelijk leesbaar zullen zijn. Het model zal van boven tol onder iets taps toelopen zo dat ze ook van dichtbij gelezen zullen kunnen worden en straat verlichting niet zullen weerspie gelen. Met het vervangen van alle plaatijzeren armen door met buislampen verlichte hard-plas- tic wijzcrarmen zal een reeks van jaren' gemoeid zijn, aldus word op dc jaarlijkse persconfe rentie van de A.N.W.B. meege deeld.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3