Minister-president Ben Goerion van Israël in ons land De vorming van een Kongolese regering De Veiligheidsraad over de zaak-Eichmann De nieuwe defensie-politiek der Britse labourpartij Het Japans-Amerikaans verdrag DONDERDAG 23 JUNI 1960 16e Jaargang Nr 5015 EERSTE BLAD Israëlische waardering voor Nederlandse volk COMPLOT TEGEN PHILIPPIJNSE PRESIDENT Ook plannen voor het vermoorden van andere regeringsfunctionarissen WEER AARDSCHOKKEN IN CHILI Regeringsdiner TWEE AMERIKAANSE SATELLIETEN GELANCEERD VOEDSEL VERGIFTIGING IN POLEN ONTPLOFFING IN MUNITIEFABRIEK IN SCHOTLAND Zes doden; vier gewonden schilder zelf met sikkens-tjallema produkt HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering bij abonnement: ferneuzen Dlrecteur-Hoofdredacteui 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: t 6,— per Kwartaal; pet maand ƒ2. per week 48 ct. Losse nrs 9 ct Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen A.t. ei tentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie f 2,25 Rubriek Kleine Advertenties géén handels- advertenties)5 regels ƒ1. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 oor. Omstreeks kwart over tien woensdagochtend betraden de minister-president van Israël, Ben Goerion, en zijn gezelschap op de vliegbasis Ypenburg van de koninklijke luchtmacht Neder landse bodem. De minister-pre sident van Israël, die een on officieel bezoek brengt aan ons land, en zijn gezelschap kwamen daar aan in een „Dakota" van de Nederlandse koninklijke lucht macht, die hen in Brussel had gehaald. Ter begroeting waren op Ypen burg o-m. aanwezig de ministers Duns en Beerman, alsmede de ambassadeur van Israël in Den Haag, de heer Hanan Aharon Cidor. Ljuor een zgn. couloir van per soneel van het luchtmachtbewa kingskorps begaf Ben Goerion zich naar het hoofdgebouw op 't vliegveld, waar hij een korte ver klaring aflegde. Vervolgens be gaven Ben Goerion en zijn ge zelschap zich per auto naar het paleis Soestdijk, waar het noen maal werd gebruikt. Ben Goerion zeide in zijn korte verklaring o.m. dat zijn vrouw en hij zeer dankbaar zijn voor de uitnodiging van de Nederlandse regering om enige dagen in Ne derland te komen. Israël koes tert gevoelens van oprechte vriendschap en grote bewonde ring voor het Nederlandse volk. Deze vriendschap is gebaseerd op eeuwenoude historische ban den, op culturele waarden die geworteld zijn in de gemeen schappelijke geestelijke erfenis van beide volkeren, de bijbel, en op onze pogingen aan beide zijden om natuurlijke hindernis sen te overmeesteren: Nederland door de zee te bedwingen en Is raël door de woestijn terug te dringen. Ben Goerion merkte voorts op De Philippijnse militaire auto riteiten hebben woensdag een complot om president Carlos P. Garcia te vermoorden ontdekt. 1 Het complot bleek uit docu menten, die op een gevangen genomen communistische com mandant der „huks", de Philip pijnse opstandelingen, in beslag waren genomen. Op het hoofd van deze commandant, Silvestre Liwanag alias Linda Bie, die als no. 3 op de lijst van gezochte hukleiders voorkwam, was een prijs gesteld van 50.000 pesos. Volgens plaatselijke persbe richten zouden deze documenten ook plannen hebben bevat om andere hoge regeringsfunctiona rissen om het leven te brengen. Bie, op wie reeds tien jaar lang jacht werd gemaakt, heeft zich dinsdagavond in de provin cie Bataan aan regeringstroepen overgegeven. Een militaire woordvoerder wilde deze berichten niet offi cieel bevestigen of tegenspreken. Hij zeide dat de documenten in code waren geschreven en thans worden onderzocht. In 1949 bestond het commu nistische huk-leger uit ongeveer 10.000 man. Sedert dien zijn vele opstandelingen gesneuveld tij dens gevechten met de rege ringstroepen, terwijl een groot aantal anderen zich heeft over gegeven. Volgens een schatting van de legerautoriteiten beschik ken de huks thans nog slechts over een kern van ongeveer 200 man. Valdivia is woensdagmorgen weer getroffen door een aard beving, waardoor paniek onder de bevolking ontstond. Men weet nog niet hoe groot de schade is en of er slachtoffers te betreu ren zfjn. Later teisterde een tweede schok Puerto Montt- De gevol gen hiervan zijn ook nog niet bekend. dat de vriendschap van het Ne derlandse volk en van zijn rege ring ten opzichte van Israël een bron van diepe voldoening is voor iedere burger van Israël. Onze waardering van de uitste kende betrekkingen met Neder land, zo zeide Ben Goerion voorts, heeft een bijzondere be tekenis omdat zij duidelijk de ge lijksoortigheid belicht van de vraagstukken die tussen kleine naties bestaan, ieder voor zich strijdend op zijn wijze voor het behoud van zijrj onafhankelijk heid. Onze beide .'volkeren zijn de idealen van verdraagzaamheid, waariijke democratie en het op rechte verlangen naar vrede toe gewijd. In onze ogen, aldus minister president Ben Goerion, is Ne derland een uitstekend voor beeld van een land dat ge durende vele generaties de be schaving van de wereld heeft verrijkt met schatten van blij vende waarde. Bovendien is dit land bekend door zijn niet af latende en succesvoile dage lijkse strijd tegen natuurlijke hindernissen teneinde zijn be- staansbronnen te verbeteren te vergroten ten gunste verklaring voor het feit dat hij niet in staat is deze toespraak in het Nederlands uit te spreken. van zijn toenemende bevolking. Ben Goerion verontschuldigde zich aan het slot van zijn korte De Nederlandse ministerraad heeft de Israëlische minister president Ben Goerion woens dagavond een regeringsdiner aangeboden waaraan minister president prof. dr. J. E. de Quay in een tafelrede heeft gezegd dat de speciale sympathie van het Nederlandse volk voor Israël in de geschiedenis wor telt. Deze vriendschap is ver sterkt in één van de meest be wogen tijdperken ui Nederlands natic'nale bestaan de tweede wereldoorlog. Het oneindige leed onder een gemeenschappe lijke onderdrukker, vooral voor de Joodse gemeenschap, heeft de ziel van het Nederlandse volk tot in het diepst geroerd. Van de basis Cape Canaveral in Florida zijn gisterochtend door middel van een Thor-able raket twee satellieten gelanceerd. Een ten behoeve van de naviga tie ter zee en in de lucht en de andere voor het registreren van de zonnestraling. Het was de twee keer dat men poogde twee satellieten tegelijk te lanceren. De eerste poging, die vorig jaar is ondernomen, mislukte. De eerste navigatiesatelliet, de Transit-twee, is op 13 april met succes gelanceerd. Deze zal naar verwachting 50 jaar lang om de aarde blijven draaien. De navigatiesatelliet heeft een doorsnede van 90 cm en weegt 100 kg. Het is een bol, evenals de tweede satelliet, die slechts 19 kg weegt Beide satellieten zijn in een baan om de aarde gekomen, zo wordt officieel meegedeeld. Het Britse algemene vakver bond heeft woensdag het nemen van een beslissing over de nieu we defensiepolitiek van de Brit se labourpartij uitgesteld tot 1 juli. Dit is een volkomen verras sing. Verwacht was, dat de algemene raad van het vakverbond in zijn De premier van Israel, David vergadering van woensdag zijn Ben Goerion woensdagoch- goeëdkeurinëg zou hechten Jn Jn tweekewfn op de Nederlandse i*ezamen door de labourpartij en aangeKcmen op ae „t-cnuïujt vakverh0nd uit te peven me luchtbasis Ypenburg voer een nffest „ver rie niet-offideel bezoek aan Neder- llesl over ae land. Foto.: in de V.I.P.-kamer van de basis legde h.j een verklaring voor de pers af. defensiepolitiek. Het besluit betekent een slag voor de leider der labourpartij, Gaitskell, die had gehoopt dit manifest gisteren te kunnen pu bliceren. Volgens politieke kringen zou Gaitskell het manifest nu zelf ir. de loop van de dag, gisteren, pu bliceren, zonder te wachten op de instemming van het vakver bond. De voornaamste aanleiding voor de verrassing bij de la- j bourpartij was het feit, dat het manifest, waarin het standpunt van Gaitskell dat Engeland niet als enig land kernwapens moet uitbannen, was opgenomen, dins dagavond nog de steun had ge kregen van de meerderheid der internationale commissie van 't vakverbond, ondanks krachtig verzet van Frank Cousins, de secretaris van de machtige vak bond van vervoerspersoneel. Het bestuur van dé labourpar tij, dat woensdag eveneens in vergadering bijeen kwam, wacht te thans nog slechts op de defi nitieve goedkeuring van de al gemene raad van het vakver bond. Het besluit van het algemene vakverbond om de beslissing uit te stellen, werd genomen nadat Cousins duidelijk had gemaakt niet bereid te zijn tot een com promis over zijn eis, dat Enge land op eigen houtje de kern wapens moet afschaffen. In een na afloop van de bij eenkomst van de algemene raad van het Britse algemene vakver bond uitgegeven communiqué wordt medegedeeld, dat de raad in verband met de omvang en de uitvoerigheid van het document, besloten heeft deze kwestie te verwijzen naar een op 1 juli te houden bijeenkomst van de inter nationale commissie, die daarna op dezelfde dag rapport zal uit brengen aan een vergadering van de algemene raad. Toen dit nieuws de leiders der labourpartij bereikte, werd haas tig overleg gepleegd, waarna be sloten werd de nieuwe defensie politiek der partij te publiceren zonder formele goedkeuring van het algemene vakverbond. In de defensieverklaring van de partij wordt gezegd dat in ae toekomst de zorg voor water stofwapens moet worden over gelaten aan de Verenigde Staten. „Wij moeten de Verenigde Na. ties versterken als het funda ment van een nieuwe wereldorde en tezelfdertijd trouwe leden van de NAVO blijven", aldus de ver klaring. Patrice Loemoemka, de leider der Kongolese nationalistische beweging, die dinsdag in de plaats van Kasavoeboe als kabi netsformateur is aangewezen, heeft woensdag te kennen ge geven, dat hij mogelijk voor zichzelf zowel de tunctie van staatshoofd als die van minister president zal trachten te ver krijgen. Aan journalisten deelde hij mede aan zijn rivaal Joseph Ka savoeboe het ambt van minister van Buitenlandse zaken te zul len aanbieden. De beide Kamers van het par lement zullen omtrent zijn even tueel optreden als staatshoofd naast het premierschap moeten beslissen, zei Loemoemba. Het was reeds bekend, dat hij een campagne heeft gevoerd om zelf als staatshoofd te worden benoemd. Dat hij de daarvoor nodige meerderheid van het Huis van Afgevaardigden zal krijgen, staat wel vast. Uit kringen van de Abako- partij, de partij van Kasavoeboe in Katanga, werd vernomen, dat de extremistische groeperingen dezer partij aandrang uitoefenen om tot een onmiddellijke af scheiding van Katanga van Kongo over te gaan, na de re cente overwinning van Loe moemba. Ook de Conakat-partij onder leiding van Moise Tsjom- be heeft met afscheiding van Katanga gedreigd, ais Loe moemba alleen aan het bewind zou komen. Waarnemers in Leopoldstad menen echter, dat Loemoemba bereid zal zijn be langrijke concessies te doen om een afscheiding te voorkomen. In het gebied van Poznan in Polen zijn maandag tachtig men sen in een ziekenhuis opgeno men, nadat zij ondeugdelijk var kensvlees hadden gegeten. Één van hen is inmiddels overleden en van enkele anderen is de toestand ernstig. Zondag werden in de streek van Warschau zestig mensen ver giftigd door het eten van bedor ven ijs. H. M. de. Koningin en de Prin sessen Beatrix en Irene hebben dinsdagavond in Leiden in het stedelijk museum „De Laken hal" een openluchtvoorstelling bijgewoond van „De waarachti ge historie van doctor Faustus'' een opvoering ter gelegen heid van het 77e lustrum van de Ltidse universiteit. Het ministerie van Oorlog te Londen heeft woensdag meege deeld dat zes mensen zijn omge komen of vermist geraakt zijn j bij een ontploffing in een muni tiefabriek te Bishopton in Schot land. Eén man werd zwaar ge wond en drie licht gewond. Later werd gemeld dat zes mensen zijn omgekomen. Drie fabriekgebouwen werden verwoest terwijl andere gebou wen op het terrein beschadigd werden, evenals privé-eigendom. men buiten het terrein. De ontploffing geschiedde in een ondergrondse nitro-glyce- rine.afdeling van de fabriek. Een enorme, oranje paddestoel- vormige wolk steeg van de plaats van de ontploffing op. In een grote omtrek werden ruiten vernield en renden men sen geschrokken de straat op. Een brandweerman zei dat de brand die uitbrak, binnen twee uur onder controle was. Sedert 1953 hebben zich vijf ontploffingen in deze fabriek voorgedaan. Ook zondag werd nog een personeelslid bij een ontploffing in een laboratorium gewond. Argentinië heeft de Veilig heidsraad woensdag verzocht een resolutie aan te nemen waarin wordt verklaard, dat de ontvoering van Eiehmann door Israël uit Argentinië een inter nationale spanning heeft veroor zaakt, die in het geval van her haling de internationale vrede en veiligheid in gevaar brengt. In de ontwerpresolutie wordt gezegd, dat door de ontvoering inbreuk is gemaakt op de soe vereiniteit van Argentinië en dat een dergelijke inbreuk in strijd is met het handvest van de Verenigde Naties. Dergelijke inbreuken scheppen een klimaat van onveiligheid en wantrou wen. In de ontwerpresolutie wordt Israël verzocht om genoegdoe ning in overeenstemming met het handvest en het internatio nale recht. Bij de opening van de bijeen komst van de Veiligheidsraad werd de agenda zonder bezwaar aangenomen. Als eerste sprak het Argen tijnse lid van de raad, Amadeo, die zei dat president Frondizi bereid is premier Ben Goerion in Europa te ontmoeten indien zulks tot een gunstig resultaat zou kunnen leiden. Maar Ben Goerions verklaring dat Eieh mann niet zal worden uitge leverd, heeft tot gevolg dat de Argentijnse regering van oordeel (Adv.) DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST De Japanse legering heeft woensdag de laatste formalitei ten van de bekrachtiging van het verdrag met Amerika afge handeld. Aanvankelijk had men hiermee willen wachten tot na de bekrachtiging door het Ame rikaanse congres. In Japan is woensdag een nieuwe golf van stakingen en betogingen begonnen. Waar nemers in Tokio voorspellen, dat premier Kisji zal aftreden zodra de ratificatie-oorkonden tussen Amerika en Japan zijn uitgewisseld. Dit kan heden al gebeuren. Studenten en vakbondsleden zijn woensdag in de stromende regen in optocht naar het parle mentsgebouw getrokken om te protesteren tegen het Japans Amerikaanse verdrag. Volgens de politie namen op het hoogte punt 17.000 mensen aan de beto ging deel. De organisatoren had den tevoren gesproken over 200.000 betogers. De dag begon met een aantal verspreide stakingen waardoor honderden openbare vervoermid delen werden opgehouden en het postverkeer in de war raakte. De Amerikaanse Senaat heeft woensdag het Amerikaans-Ja panse veiligheidsverdrag gerati ficeerd ■fr Spanje is de zomer inge gaan onder een buitengewone hittegolf. In Cordova en Sevilla bereikte het kwik, in de scha duw, een hoogte van 41 graden, en in Toledo en Madrid van 37 graden Celcius. Vorig jaar op hetzelfde tijdstip kwam de ther mometer ini Madrid op nog geen 30 graden. De weerkundigen verwachten over het gehele Iberische schiereiland een bui tengewone warme zomer. is dat er geen minimale basis voor dergelijke besprekingen is. President Frondizi kan niet met onderhandelingen beginnen waarvan bij voorcaat vaststaat dat zij mislukken, aldus Ama deo. V' Argentinië maakt deel uit van de Veiligheidsraad. Israël heeft geen zitting in het college maar zijn minister van Buitenlandse Zaken, mevr. Golda Meir, is uit genodigd aan de hoefijzervor mige tafel plaats te nemen en deel te nemen aan de debatten. Stemrecht heeft zij echter niet. Gezien het ontbreken van een basis voor overleg heeft Argen tinië zich genoodzaakt gezien, de kwestie aan de Veiligheids raad voor te leggen, aldus ae Argentijnse vertegenwoordiger. Hij was van oordeel dat het op treden van Israël onder alle om standigheden zeer ernstig was. L'aaroij kwam nog dat het niet paste in het raam van de harte lijke betrekkingen die er tussen beide landen bestaan. In Argen tinië wonen verscheidene Hon derdduizenden Joden, die een „absolute gelijkheid van behan deling gemeten", aldus dr. Ama deo. Dat Eiehmann „zogenaamd" zijn toestemming voor zijn over brenging naar Israël had ge geven, deed niets af aan het feit, dat de Argentijnse soevereiniteit was geschonden. De omstandig heid dat Eiehmann een illegaal ingezetene van Argentinië was, stond hier geheel buiten. Argentinië verdedigt niet de persoon van Adolf Eiehmann of bij uitsluiting de rechten van Argentinië, maar het pleit voor de bescherming van de rechten van alle landen, aldus dr. Ama deo. Tenslotte bestreed hij het ar gument dat het hier een „uit zonderlijk" geval betreft, gezien de omvang van de misdaden van Eiehmann. Wanneer men zich hierop, beriep, zou niets herha ling van dergelijke schendingen van het internationale recht verhinderen. Vervolgens zette mevr. Meir het standpunt van de Israëlische regering uiteen. Na haar leedwezen te hebben uitgesproken over het feit, dat Argentinië gemeend heeft de kwestie te moeten voorleggen aan de Veiligheidsraad, bestreed zij dat dit orgaan bevoegdheden zou hebben buiten de in art. 34 van het Handvest verankerde competentie om een onderzoek in te stellen inzake het voortdu ren van een toestand die geva ren voor de vrede en de interna tionale veiligheid met zich brengt. Overigens erkende zij, dat de mensen die Eiehmann van Argentinië naar Israël hebben overgebracht, de Argentijnse wetten hebben geschonden. Daarvoor bood zij namens Israël nogmaals Argentinië veront schuldigingen aan. Hierna ging mevr. Meir in op hetgeen Eiehmann ten laste wordt gelegd: de dood van zes miljoen Joden uit Europa, onder wie een miljoen kinderen. Vol gens haar zou men jaren nodig hebben om alle afschuwelijkhe den op te sommen waaraan de nazi's zich tegenover de Joden schuldig hebben gemaakt. Onder de oveitevenden van de massale slachting onder de Joden bevon den zich moeders die hun baby's in de lucht hadden zien goo:en om als doelwit voor schutters te dienen. Tienduizenden Joodse vrouwen konden als gevolg van „wetenschappelijke proeven" nooit kinderen krijgen. Tegenover de schending van soevereiniteit, waarvan Argenti nië in zijn ontwerp resolutie spreekt, vroeg mevr. Meir zich af, of het feit dat een man als Eiehmann vijftien jaar lang op vrije voeten kon blijven, niet „een schending van de soeverei niteit van de menselijke geest en van het begrip menselijke recht- vaardigheia is. WARM Het weer kwam onder invloed van een gebied van hoge lucht druk, dat zich van Engeland naar de Noordzee verplaatste. m vrijwel het gehele land loste in de loop van de ochtend de be wolking op en stegen de middag- temperaturen tot 22 a 24 gra den. In de noordoostelijke pro vincies, waar de bewolking zich langer wist te handhaven, wer den daarentegen de maximum temperaturen ongeveer 18 gra den. Belangrijk warmer werd liet in Engeland, waar plaatselijk 28 graden werd gemeten, en in Frankrijk, waar het kwik hier en daar opliep tot 33 graden. Een front dat samenhangt met een depressie ten zuiden van Ierland, dringt Engeland en Frankrijk binnen, wat gepaard gaat met onweer en afkoeling. Verwacht wordt een verdere stij ging van de temperatuur, waar bij als gevolg van de genoemde I ontwikkeling, ook bij ons de kans op onweer toeneemt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Plaatselijk onweer Aanvankelijk vrij zonnig met hogere temperaturen. Later plaatselijk enkele regen, of on weersbuien. Voornamelijk in het zuiden van het land zwakke tot matige wind in hoofdzaak tus sen oost en noord. DONDERDAG 23 JUNI. v.m. n.m. Bresken s 1.25 1.50 Terneuzen 2.00 2.25 Hansweert 2.40 3.05 Walsoorden 2.50 3.15 ZON MAAN op onder op onder Juni 24 4.20 21.04 5.03 20.54 25 4.21 21.04 5.33 21.35 26 4.21 21.04 6.48 22.10 27 4.21 21.04 7.47 22.41 28 4.22 21.04 8.49 23.09 29 4.23 21.04 9.53 23.35 30 4.23 21.03 10.59 23.59

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1