Loemoemba kabinetsformateur De ontwapenings conferentie te Genève Ontmoeting tussen Ben Goerion en Frondizi mogelijk Het rassenvraagstuk in Zuid-Afrika Kisji van plan direct af te treden Herter over de Amerikaanse buitenlandse politiek HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WOENSDAG 22 JUNI 1960 16e Jaargang Nr 5014 ADENAUER VERWACHT MOEILIJKHEDEN Kongolees parlement ARRESTATIE IN SLEESWIJK Schadevergoedingseis Josephine Baker van VERKLARING VAN FRONDIZI John Kelly overleden Het proces tegen de Indonesische piloot Maukar BELGISCHE „KIDNAPPERS" IN DE VAL GELOPEN na uitwisseling ratificatie-oorkonden van veiligheidsverdrag DE TOESTAND VAN MENDERES c. s. HEMELDAUW hankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nor. Na de vorige week vrijdag te zijn ontheven van een informa tie-opdracht is de Kongolese politieke leider Loemoemba dinsdagmiddag belast met de vorming van een Kongolese regering. Deze ontwikkeling volgde op de stemming in de Kongolese Kamer van volksvertegenwoor digers over het voorzitterschap en andere posten, waarbij Loe- moemba's nationale Kongolese beweging 'n overtuigende over winning boekte. De Belgische minister-resident in Kongo, Ganshof van der Meerseh, onthief de vorige week Loemoemba van zijn opdracht, omdat het door hem voorge stelde regeringsteam niet over voldoende steun in de volksver tegenwoordiging kon beschik ken. Loemoemba verklaarde daarna, dat hij zou kunnen re kenen op 84 van de 137 stem men in de Kongolese Kamer. Dat aantal bereikte hij dinsdag bij de stemmingen in de Kamer over de voorzitter en de vice- voorzitters niet, maar wel wer den in alle drie functies de kan didaten van de nationale Kon golese beweging met 74 stem men verkozen. Vóór deze nederlaag in de Kamer had de inmiddels van zijn opdracht ontheven Kasavoeboe, Loemoemba aangeboden als mi nister-president oo te treden in de reeds door hem gevormde re gering. Loemoemba weigerde Dr. Adenauer, de Westduitse bondskanselier, heeft dinsdag op een bijeenkomst van de bonds dagfractie van zijn christen democratische unie verklaard, dat premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie moeilijkheden wil veroorzaken met het oog op de Amerikaanse presidentsverkie zingen. Hij verwachtte dan ook weer moeilijkheden. De houding van de Amerikaanse regering had hem echter het vertrouwen gegeven dat de Ver. Staten in de toekomst nog duidelijker voor de Westelijke vrijheid in het krijt zullen treden. De bondskanselier wees er voorts op dat er in het buiten land nog steeds twijfel bestaat aan de betrouwbaarheid van de Westduitse politiek. „Vooral nu, na het fiasco van Parijs, is het nodig dat de bondsdag (waar op 30 juni een debat over de bui tenlandse politiek zal worden ge houden) een duidelijke uitspraak doet over ons standpunt", zo zei hij. (Adv.) dit echter, zeggende dat „hij niet kon samenwerken met eer. re geringsploeg, die hij niet zelf had samengesteld.-' De thans in de Kamer voor Loemoemba gebleken meerder heid is voldoende om Loemoemba tot staatshoofd te doen verkie zen. In politieke kringen in Leo- poldstad wordt echter gevreesd, dat indien Loemoemba een regering zou vormen zonder daarin leden van Kasavoeboe's groepering op te nemen en daar bij zelf als staatshoofd zal op treden de plannen van de Abako- partij en" de Conakat-partij om zich van Kongo los te maken, vaste vorm zullen aannemen. Verwacht wordt dan ook, dat Loemoemba bij zijn verdere for matiepogingen enkele porte feuilles za! aanbieden aan het „kartel'' dat kortgeleden in het leven is geroepen tegen hem, nadat de verkiezingsoverwin ning van de Kongolese nationale beweging bekend was gewor den. Een overzichtsfoto van de eerste zitting van het nieuwe Kongo lese parlement in Leopoldstad. De politie heeft te Sleeswijk in de Bondsrepubliek Duitsland het gemeenteraadslid Fellenz gear resteerd op verdenking van deel neming aan terechtstelling van Joden in 1942 in de buurt van Cracow in Polen. Een woordvoerder van de po litie zei dat Fellenz stafchef is geweest van een eenheid die ver antwoordelijk zou zijn voor mas samoorden op Joden in het ge bied van Cracow. Fellenz heeft zich, nadat de politie hem op de hielen zat, zelf aangegeven. De Israëlische minister-presi dent, Ben Goerion, heeft dinsdag op een persconferentie in Brus sel verklaard dat een ontmoe ting tussen hem en president Frondizi van Argentinië „tot de mogelijkheden behoort". Ben Goerion, die hedenochtend uit Brussel naar ons land zal ver trekken, zei dat een gesprek met de Argentijnse president in de komende drie of vijf dagen „waarschijnlijk" is, zonder even wel aan te'geven, waar dit zou gebeuren. De persconferentie, die groten, deels in het teken stond van vraag en antwoord over de kwes- tie-Eichmann, werd gehouden in het conferentie-oord Val Duches- se even buiten Brussel. „Het zou verheugend zijn, indien de pogin gen van sommigen om een on derhoud tussen Frondizi en mij tot stand te brengen zouden sla gen", aldus Ben Goerion, „want Argentinië is een bevriend land. De ontmoeting kan echter alleen gelukkig zijn, indien Eichmann in Israël blijft tot zijn proces en zijn veroordeling, indien hij schuldig wordt bevonden". De Israëlische minister-presi dent, die zijn antwoorden op de vragen van een zestigtal Belgi sche en buitenlandse journalis ten met vuistslagen op de tafel voor hem onderstreepte, zei niet te geloven dat dé Verenigde Na ties aan Israël zullen vragen Eichmann voor een internatio- Op de zitting van dinsdag der 10-mogendhedenconferentie in zake de ontwapening hebben de communistische afgevaardigden betoogd, dat er niet op ver trouwd kan worden, dat het Westen tot ontwapening za! overgaan. De Roemeense vice-minister van Buitenlandse Zaken, Mezin- cescu, verklaarde dat de com munistische landen seen land kunnen vertrouwen, dat ..agres sieve schendingen" van het Russische luchtruim heeft ge pleegd. Verwijzend naar door de Amerikaanse delegatieleider Eaton afgelegde verklaringen, zeide Mezincescu: „Wat bedoelt de heer Eaton ais hij zegt dat het Westen garanties wil heb ben, dat de communistische landen hun ontwapeningsver plichtingen zullen nakomen? Het is misschien zo, dat wij der gelijke garanties moeten heb ben". De Italiaanse afgevaardigde Martino, sprekend namens de j Westelijke landen, drong aa'n op een zo spoedig mogelijke instelling van een werkgroep, die de grondslagen waarop een controle-organisatie zal worden gevestigd, zal moeten onder zoeken. Hij noemde het van j het grootste belang, dat een bepaalde vorm van collectieve veiligheid in cie plaats treedt van de individuele veiligheid c'er landen. Het zal misschien mogelijk zijn iets in het leven te roepen in de geest van een «■xneditionaire macht van de V.N., doch om dit te bereiken zal het noodzakelijk zijn het handvest van do V.N. te raad plegen, aldus Martino. Michiel Legendre, die het woord voerde namens de Franse delegatieleider Jules Moch, die dinsdagmorgen naar Fariis is vertrokken, drong nog maals aan op antwoord op de vraag of het Russische blok j bereid is controle toe te staan i op wapenvoorraden, die na elke fase van de ontwapening nog zullen overblijven. De Roemeense minister Me- zincescu kwalificeerde deze vraag als „onbelangrijk en niet terzake doende". Josephine Baker heeft een eis tot schadevergoeding ingesteld tegen William Taub, impressario in New York, die haar en haar zaakwaarnemer Papich ervar. had beschuldigd goederen die aan hem, Taub, zouden toebehoren, in Canada te hebben binnenge bracht. De varieté-ster wil 750.000 gulden schadevergoeding, onder verdeeld als volgt: 375.000 gul den voor benadeling van haar naam in Frankrijk, 281.250 gul den voor schade aan haar repu tatie in Canada en de Verenigde Staten en 93.750 gulden vergoe ding voor ongerechtvaardigde arrestatie en ter bestrijding van kosten, „om mijn naam te zuive ren". President Frondizi van Argen tinië, die zoals bekend een reis door Europa maakt, heeft dins dag op een persconferentie in Bern verklaard, dat Argentinië er volstrekt niet op gesteld is om oorlogsmisdadigers vast te houden. Maar, zo zei hij, om ons land te „ontlasten" van een der gelijke misdadiger is het nodig de internationale rechtsregels te eerbiedigen. Frondizi legde er voorts de na druk op dat Latijns Amerika het enige nog minder ontwikkelde gebied van het westelijk halfrond is. Wij moeten al het mogelijke doen opdat de 200 miljoen be woners van Latijns Amerika hun geloof in de idealen van het Wes ten niet verliezen, aldus Frondizi die in dit verband wees op het gevaar van het communisme er. de verantwoordelijkheid van de Europese landen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, heeft dinsdag op een bijeen komst van de subcommissie voor toewijzingen van de Senaat verklaard dat er wel' enig mis verstand geweest is rond de rei zen van Eisenhower naar diverse landen. Persoonlijke diplomatie kan de normale diplomatieke methoden op geen enkele wijze vervangen, aldus Herter. Hij zei dat Eisenhowers rei zen louter „goodwill"-reizen zijn geweest en dat de president bij deze gelegenheden nooit de nor male diplomatieke functies had willen uitoefenen. Herter zag voorts als eis voor de Amerikaanse buitenlandse politieke versterking van de continuïteit, die niet aangetast mag worden door inkrimping van de noodzakelijke financiële hulp aan het buitenland. Hij zei dat het contact tussen de V. S. en de Sowjet-Unie ver sterkt moet worden en dat hier voor meer nadruk gelegd dient te worden op de traditionele contactkanalen. Hij meende verder dat de schade aan het Amerikaanse prestige in het Verre Oosten, door het niet-door- gaan van Eisenhowers bezoek aan Japan, overdreven is voor gesteld. Herter en de voorzitter van de subcommissie, de democra tische senator Johnson, kregen het nog met elkaar aan de stok, toen Johnson verklaarde dat de Amerikaanse buitenlandse poli tiek „een fiasco" is geweest on danks de duizenden miljoenen dollars, die aan de hulp aan het buitenland zijn besteed. De V. S. hebben nu minder vrienden dan vroeger, aan de grenzen van de vrije wereld heerst meer onrust dan ooit en het communisme is het Westelijke halfrond door een achterdeur binnengekomen, aldus Johnson. Herter reageerde hierop op woedende toon. Ik ben het met uw waardering van onze buiten landse politiek volstrekt oneens, zei hij. Do voorzitter van de in de oppositie zijnde, verenigde partij der Kaapprovincie. Lionel Mur ray, heeft in een vergadering van de provinciale raad van de Kaapprovincie, verklaard dat honderden blanke gezinnen in de provincie zich ongerust maken, omdat zij moeten bewijzen dat zij blanken zijn. Ambtenaren van de kies- en bevolkingsregisters hebben, in verband met het ko mende referendum over een John Keliy, rijk aannemer in de bouwindustrie, vader van prin- j ses Gracia van Monaco en voor malig Olympisch roeikampioen, is maandag op 7C-jarige leeftijd I in zijn woning te Philadelphia overleden. Hij was onlangs ge opereerd, maar verliet, schijn-1 baar volledig hersteld, het zie- kenhuis. Zijn dochter, de voor-1 malige filmster Grace Kelly, was I na een bezoek aan haar vader, gerustgesteld naar Monaco te-1 ruggekeerd. John Kelly, aanvankelijk met selaar, werd in 1920 te Antwer pen Olympisch roeikampioen. Kort te voren had hij willen deel nemen aan de regatta van Hen ley in Engeland, maar zijn ver zoek werd verworpen. Het regle ment verbood dat iemand, die met zijn handen werkte, aan de wedstrijd deelnam. Kelly was diep gekwetst door deze „daad van Engels snobis me.' zoals hij het noemde. Hij leidde zijn zoon John op die 27 jaar later, in 1947, overwinnaar van de beroemde wedstrijd werd. De 28-jarige Indonesische pi loot Daniel Maukar, die terecht staat op beschuldiging van een luchtaanval op de paleizen van president Soekarno in Djakarta en Bogor, heeft dinsdag voor de rechtbank verklaard, dat hij ge loofde dat het garnizoen van Djakarta zich zou hebben aan gesloten bij een omverwerping van de regering op tien maart. Maukar verklaarde, dat het doel van de beraamde plannen was president Soekarno te be wegen tot vredesonderhandelin gen met de opstandelingen in ge heel Indonesië. De beklaagde gaf toe dat wapens gebruikt werden, maar betoogde dat het doel van zijn optreden „vrede" was en zijn actie derhalve „niet in strijd met de wet kon zijn". Na het horen van enkele ge tuigen werd het proces tot don derdag verdaagd. Zuidafrikaanse republiek, aan verschillende mensen een ken nisgeving gezonden, waarin van hen wordt gevraagd beëdigde verklaringen over te leggen, dat zij blank zijn. Anders zouden zij opnieuw worden ingedeeld. Iedereen in Zuid-Afrika is „ge classificeerd", hetzij als Euro peaan, inheems (Afrikaan), kleur ling (gemengd bloed) of Aziaat, en dit wordt op de identiteits kaarten aangetekend. Murray verklaarde, dat verschillende mensen, die het recht hebben in de kiezerslijst te worden opgeno men, daarvan werden afgevoerd, hoewel zij reeds als blanke zijn geregistreerd. Een ander lid van de verenig de partij zei ongeveer 25 geval len te hebben onderzocht. Hem was gebleken, dat ambtenaren van het stembureau geen genoe gen namen met „blanke" identi teitskaarten, doch dat geboorte certificaten als blanke dienden te worden overlegd. Mensen, op wier geboortebe wijs de aanduiding „gemengd" voorkwam, omdat hun ouders van b.v. Engelse en Italiaanse afkomst waren, moesten hun ras bewijzen door het overleggen van beëdigde verklaringen. naai tribunaal te laten verschij nen. Hij onderstreepte, dat Eich mann een verklaring heeft on dertekend, dat hij vrijwillig naar Israël is gekomen. „Er is geen verklaring van Eichmann, dat hij naar Argentinië wenst terug te keren" zeide Ben Goerion op verdere vragen over de eis van uitlevering door Argentinië. De Israëlische minister-presi dent zei voorts, dat men tijdens het proces in Israël zal kunnen vernemen of Eichmann inder daad vrijwillig naar Israël is ge komen. Tijdens de tot dusverre afgenomen verhoren heeft Eich mann op het grootste deel van de hem gestelde vragen geant woord. Ben Goerion zei tenslotte de mogelijkheid niet te ontkennen, dat de mannen, die Eichmann naar Israël hebben gebracht, de wet hebben overtreden. „Maar het betreft hier een geval van historische gerechtigheid, zoals ik ook aan president Frondizi heb geschreven", aldus de Isra ëlische premier, die Eichmann beschreef als „de grootste moor denaar van ons volk". Blijkbaar geïnspireerd door de ontvoering van het zoontje van de Franse industrieel Peugeot hebben drie werkloze Gente naren deze week getracht een vader van vier kinderen 150.000 Belgische frank af te persen. Zij hadden gedreigd, dat het met twee kinderen „slecht zou af lopen" indien de vader niet het bedrag van 11.250 gulden zou verstrekken. De politie werd gewaarschuwd. De vader ging in op het voorstel, dat het geld in zijn winkel zou worden afgehaald. De man die het pakje kwam afhalen werd gearresteerd. De eigenlijke daders bleken twee werklozen te zijn, die spoedig bekenden. De afhaler van het geld zou 2.000 frank voor zijn opdracht krijgen. Het is nog niet bekend in hoe verre hij verder bij de zaak is betrokken. Premier Kisji van Japan heeft tegen de secretaris van de libe raal-democratische partij, Ka- wasjima, gezegd dat hij van plan is om direct af te treden na de uitwisseling van de ratificatie oorkonden van het veel omstre den Amerikaans-Japanse veilig heidsverdrag. Volgens regerings kringen zal Kisji nog voor het einde van de maand zijn ontslag indienen. Zijn opvolger zou dan in de eerste veertien dagen van juli gekozen worden door de grootste partij, waarna het par lement op vakantie zal gaan. De eis van de oppositie om het par lement te ontbinden zal echter niet worden ingewilligd, zo ver klaarde men in regeringskrin gen. De socialisten willen graag, dat er spoedig verkiezingen ge houden worden, omdat zij, ge zien de deining rond het veilig heidsverdrag op het ogenblik de wind mee hebben. De grootste kans om tot opvol ger van Kisji aangewezen te worden zou de huidige minister van Elandel, de 60-jarige Hajato Ikeda, hebben. Hij heeft de re putatie integer en bekwaam te zijn en heeft tegenover Kisji al tijd een grote onafhankelijkheid weten te bewaren. Zes miljoen Japanse arbeiders zijn opgeroepen om heden korte symbolische stakingen te houden uit protest tegen het bewind van Kisji. Het vakverbond Sohjo en de linkse studentenvereniging Zen- gakuren zijn van plan om heden in Tokio 200.000 man op de been te brengen. Tengevolge van de staking van de spoormannen zullen vermoedelijk ruim 1 mil joen reizigers vertraging hebber? Ook de onderwijzers en mijnwer kers zullen het werk neerleggen. Men verwacht voorts dat zo'n 8000 winkels in Tokio voor een bepaalde tijd gesloten zullen zijn. Ook maandag zijn er nog be togingen gehouden in Tokio. Leden van Zengakuren een 4000 man in totaal hebben ge demonstreerd voor het parle mentsgebouw en hel hoofdbureau van politie. VKI.J ZONNIG Ook dinsdag handhaafde zich een noordelijke luchtstroming boven de Noordzee, waarmee veel bewolking ons land binnen dreef. Als gevolg hiervan ble ven de temperaturen laag; op het vliegveld Twenthe b.v. be droeg de maximumtemperatuur slechts 15 graden. Langs de kust van Holland en Zeeland was het in de namiddag vrij zonnig en liep de temperatuur op tot 18 graden. Het centrum van het ge bied van hogeluchtdruk dat deze noordelijke winden veroorzaak te, verplaatste zich langzaam van Engeland naar het oosten, waardoor de wind afnam. Bij een verdergaande uitbrei ding over ons land komt er een einde aan de aanvoer van koude lucht van de Noordzee. Voor heden wordt dan ook weinig wind verwacht, vrij zonnig weer en belangrijk hogere temperatu ren. Slechts vijf procent van de 460 oud-ministers, ambtenaren en parlementsleden die door het nieuwe bewind in Turkije op het eiland Yasiade bij Istanbul ge vangen worden gehouden, ver keert in een goede gezondheids toestand. Veertig procent van de gedeti neerden, onder wie oud-presi dent Celal Bayar, lijdt aan een hartkwaal of suikerziekte en 20 procent, onder wie oud-premier Menderes, heeft last van nerveu ze aandoeningen. De voormalige voorzitter van de nationale ver gadering, Koraltan, behoort tot de gezonden. Een moderne citruskweker in Israël heeft zijn voordeel gedaan met het Oudtestamentische ver haal van de „Hemelse dauw". De betrokkene, dr Samuel Duvde- vani, had zich reeds lang afge vraagd hoe zijn kwijnende citrus- bomen te moeten behandelen, tot. dat op een goede dag, bij het bijbellezen, zijn aandacht viel op een passage in hoofdstuk zes „Richteren", waarin wordt be schreven hoe Gideon God vraagt dauw uit de hemel te zenden om een schaapsvacht te doordren ken. Hij ging dauw analyseren en slaagde erin een synthetische variant daarvan samen te stel len waarmede hij zijn bomen be sproeide, die spoedig weer op leefden. Komkommers, die met dergelijke „hemeldauw" waren behandeld, werden de helft gro ter dan op de gewone wijze be sproeid. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Warmer Droog weer en op vele plaat sen zonnige perioden. Hogere temperaturen en zwakke wind. DONDERDAG 23 JUNI. v.m. n.m. Breskens 1.25 1.50 Terneuzen 2.00 2.25 Hansweert 2.40 3.05 Walsoorden 2.50 3.15 ZON MAAN op onder op onder Juni 22 4.20 21.04 3.39 19.15 23 4.20 21.04 4.18 20.07 24 4.20 21.04 5.03 20.54 25 4.21 21.04 5.33 21.35 26 4.21 21.04 6.48 22.10 27 4.21 21.04 7.47 22.41

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1