Eisenhower niet naar Japan Vrees in Kongo Aanslag op Japans parlementslid Weero verzicht Anjeractie rond de verjaardag van de Prins AUTORIJLESSEN N.V.V. voor internationale oplossing van kwestie Mieuw-Guinea reklame aert UZEN VAN DEN HEMEL Onlusten in New-Delhi 1/MMIWHI HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT 1960 ET *«>-* IT JE 3 EN LEES W ER J. v. d. SANDB it Terneuzen EN frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct DE VRUE ZEEUW ZATERDAG 18 JUNI I960 16e Jaargang Nr 5011 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct,r minimum (ter advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties '(géén handel»- advertenties)5 regels 1,Iedere regel mser 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre» Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur." Zondag is president Eisenhower op reis gegaan naar het Verre Oosten. Hij bezoekt achtereenvolgens de Philippijnen, waar de be volking wel de Amerkanen goedgezind is: tot 1898 een Spaanse kolonie, dan afhankelijk van de V. S„ na de tweede wereldoorlog helemaal onafhankelijk geworden, maar verbonden met Amerika. Er zijn wel grieven, zo over het feit dat de Amerikanen niet ge noeg betalen voor produkten die zij kopen (tenminste volgens dc Filipino's) maar in het algemeen is er een gunstige sfeer voor het bezoek. Dan Formosa: daar is Tsjiang feitelijk dictator, en hij is het nationalistische China, zo afhankelijk van de V. S.. dat Tsjiang zeker voor een goede ontvangst zal zorgen. Later komt Korea aan de beurt. Daar was Syngman Rhee de beste vriend van Washington, en hij is weggejaagd. Toch: de Zuidkoreanen heb ben de Amerikanen nodig. MaarJapan, dat vormt een ernstig probleem. Al weken demonstreren en ageren honderdduizenden tegen het nieuwe Japans-Amerikaanse defensieverdrag, al is het gunstiger dan het oude. Het oude pact van 1951 was nog een verdrag tussen overwinnaar en overwonnene. Zo konden de V. S. in binnenlandse kwesties ingrijpen, indien de veiligheid van het Amerikaanse leger werd bedreigd. De overeenkomst, waarom het nu gaat, is zuiver defensief; als Japan wordt aangevallen komen de V. S. te hulp en Washington mag niet in binnenlandse aangelegenheden ingrij pen. Vanwaar dan de felle oppositie? Wel, er is iets veranderd in de wereld sinds 1951. JAPANS VERZET IN DE EERSTE PLAATS is het nationalisme in Japan weer toegenomen en het pacifisme is er een begeleidingsverschijnsel van. Het beduidt vooral, dat de Japanners niet willen vechten of sterven voor de Amerikanen. Hun „Aziatisch bewustzijn" is ge groeid. Dan verdenken zij er de Amerikanen van, dat die Japan se bases zullen gebruiken voor aanvallen op de Sowjet-Unie of voor spionage boven Rusland. En... Moskou heeft onomwon den gedreigd, dat het dan zulke bases zal vernietigen. Met ande re worden, in Tokio vraagt men zich af, wie sterker is, als het er op aHankomt, Rusland of Amerika. Dan willen de Japanners za ken doen met China, maar dit is niet goed mogelijk door de breuk tussen Peking en Washington- Intussen is het een onsympa thiek bedrijf, hoezeer men ook de angst kan begrijpen voor een atoomoorlog, in een land waar op de eerste atoombommen zijn geworpen. Onsympathiek, omdat men de Amerikanen verdenkt van oorlogzuchtige bedoelingen, terwijl zij even bang zijn voor oorlog als ieder ander volk. De Ver. Staten kunnen immers zelf zwaar worden getroffen. Onsym pathiek, omdat de Japanners na de nederlaag zeer goed zijn be handeld. Hoevele doden, hoevele kapi talen heeft het Amerika gekost om de Japanse imperialisten te verslaan. En daarna hebben de Ver. Staten miljarden gegeven om Japan weer op de been te helpen. Zij hebben de democra tie, voorzover die nog in Japan bestaat, daar ingevoerd. De Ame rikanen kunnen na dit drama van het Japanse imperialisme niet het risico lopen, dat Japan zich weer tegen de Ver. Staten richt en bijvoorbeeld met Chine zen of Russen zou samengaan. BELEGERD HOE HET ZIJ, het feit is er, dat honderdduizenden Japan ners nu telkens weer op straat verschijnen om te demonstreren. Zij sluiten de premier Kisji in zijn huis of ambtswoning op. Toen Eisenhower zijn secreta ris zond om poolshoogte te ne men en zijn komst voor te berei den, werd Hagerty op het vlieg veld omsingeld. Hij kon zijn auto niet uit. Op de kap van de motor en op het dak van de wagen za ten de belegeraars. Er moesten helicopters aan te pas komen van het Amerikaanse leger om de secretaris en de Amerikaanse ambassadeur, die hem vergezel de in de benauwenis van de auto te redden en op te hijsen. De me nigte heeft de Amerikanen geen haar gekrenkt, dat niet. Maar hoe zou Eisenhower ont vangen worden? Met wilde de monstraties tegen het Japans- Amerikaanse pact? Of zou het tamelijk rustig zijn? Dat laatste hoopte men nog. Doch nu zijn er doden en gewonden gevallen bij stakingen en manifestaties en men vraagt zich af, welke gevol gen dit zal hebben op de verhitte gemoederen. Zelfs een legerdivisie werd rond Tokio geconcentreerd om Eisenhower te beschermen. Het zou echter zeer te betreuren zijn als deze moest worden verwel komd in een sfeer van gevechten en spanningen en daarom heeft de president tenslotte toch maar liever van dit bezoek afgezien. ANGST IN KONGO TALLOOS zijn de moeilijkhe den, waarmee de Amerikanen hebben te maken, gezien hun we reldomspannende verplichtingen. Nu is daar weer de Kongo. Men zou zeggen dat het hier een Bel gische aangelegenheid betreft. Maar de Amerikanen hebben bij de mijnondernemingen lo.a. bij de uraniumwinning) grote belan gen en zij zijn zeer geïnteres seerd bij alles wat er in Afrika gebeurt. Als het in Kongo tot een chaos komt, dan zullen de Belgen er met militaire macht moeten blijven en zo verluidt het in Brussel dan krijgen zij steun van Amerika. De pers in de Ver. Staten toont zich inderdaad weinig gelukkig met het vooruitzicht van een vooruitzicht van een voortijdig ontvoogde Kongo. Voortijdig: daarover is iedereen het eens- Alleen: de Belgen kunnen de 15 miljoen negers niet meer de baas, nu in Afrika steeds meer voIken'"Onafr,aj,.:"ölf)k worden en de leiders der nationalisten aan hang genoeg hebben om het ge zag voor zich op te eisen. Er zijn, omdat iedereen is over rompeld, veel te weinig intellec tuelen. De bevolking is niet ont wikkeld gnoeg, 'om zelf het ge zag van eigen negerpolitici alge meen te aanvaarden. Er gaan al lerlei geruchten over het „ver delen van blanke vrouwen" on der negers. Aan minder geliefde Europeanen is al aangezegd dat zij met 1 juli, als het land onaf hankelijk wordt, hun huis moe ten ontruimen. Vandaar dat een algemene uittocht is begonnen uit Kongo en dat de blanken vooral vrouwen en kinderen weg sturen. CHAOS OP TIL? DOCH in de paniekstemming kan veel worden overdreven en wellicht valt het allemaal mee. wat het molesteren aangaat van blanken. Zeker echter zal hef moeilijk zijn om Kongo als een heid bijeen te houden. Het na tionalisme is voornamelijk stam- bewustzijn. De stammen willen onafhankelijk zijn. Hun leiders hebben ook slechts algemene aanhang in hun provincie. Daar buiten bitter weinig. Het gevolg is dat in het parle ment de partijen voornamelijk provincies vertegenwoordig* maar dat er eigenlijk van echt landelijke bewegingen nog geen sprake is. Dus zal de staat wel een federatie van staatjes moe ten zijn. En hoe sterk kan dan het centrale gezag worden en in wier handen komt dat? Daar voor moet een coalitie-kabinet worden gevormd van een groot aantal partijtjes en dat is geen geringe taak, gezien de weinige ervaring die de negerleiders heb ben. Het is jammer, dat zoals elders (bijvoorbeeld in India) er niet één overheersende nationale par tij is. Financieel en economisch moet Kongo één geheel blijven, maar de hinderpalen zullen legio blijven. Dr A. C. (Nadruk verboden.) (Adv.) Voor service en kwaliteit Noordstraat 84-86 Terneuzen - Teief. 2573 De beschieting van Quemoy Volgens een mededeling van het nationalistiseh-Chinese mi nisterie van Defensie, hebben de communisische batterijen zater dagmorgen vroeg, plaatselijke tijd, hun „anti-Eisenhower". bombardement op de eilanden Quemoy hervat. De nieuwe beschieting begon slechts enkele uren nadat de communisten het bombardement van vrijdagavond hadden ge staakt. Dit had vijftig minuten geduurd en was het zwaarste bombardement sinds negen maanden. Deze recente opname van het Koninklijk Gezin is traditiege trouw door H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard ter be schikking gesteld van het ..Prins Bernhard Fonds" en de „Anjer fondsen". Zoals men weet, speelt de Anjer- actie in ons land waarbij o.m. deze exclusieve foto wordt ver- Een invloedrijk lid van de Ja panse socialistische oppositie partij, Jotaro Kawakami, is gis teren door een lid van een rechtse partij met een dolk ge stoken. Hij is onmiddellijk naar het ziekenhuis gebracht. Volgens een medische verklaring zal de wond binnen enkele weken ge nezen zijn. De aanslag werd in het rijks daggebouw gepleegd waar Ka wakami petities in ontvangst nam. De twintigjarige dader is ge arresteerd. Kawakami maakt deel uit van de rechtervleugel van de socia listische partij. Advertentie) AUTOVERHUUR Burg. Geillstraat 10, Terneuzen, Telefoon 2432 Gediplomeerde instructeurs Na de aanslag zijn premier Kisji en de voorzitter van de so cialistische partij, Inejiro Asa- noema, bijeen geweest. De gearresteer de dader blijkt ook in april een aanslag ge pleegd te hebben toen hij amo- niak wierp na Inejiro Asanoe- ma tijdens een betoging. Hij werd destijds echter vrijgelaten daar Asanoema niet was getrof fen. Terwijl Kisji en Asanoema vergaderden, schreeuwde de me nigte van ongeveer 15.000 stu denten buiten het rijksdagge bouw: „Kisji zal sterven, maai de vrijheid nooit" en „Moorde naar, schaam je". Tegen 18.00 uur (plaatselijke tijd) was de rust weergekeerd. De Japanse minister van Bui tenlandse Zaken Foedjijama heeft bekendgemaakt, dat het Japans-Amerikaanse veiligheids verdrag waarschijnlijk heden vóór middernacht bekrachtigd en voor het einde van de maand van kracht zal zijn. Aanvullende wetsontwerpen, in het bijzonder die welke verband houden met de kosten die met de uitvoering van de wet gemoeid zijn, zouden aan de senaat, met of zonder so cialisten, ter bekrachtiging wor den voorgelegd.. Het onderhoud tussen Kisji en Asanoema, de voorzitter van de socialistische partij, dat na de aanslag op Kawakami plaats had, heeft geen enkel resultaat opgeleverd. Kisji heeft Asanoema meege deeld, dat het nieuwe veilig heidsverdrag heden te midder nacht automatisch bekrachtigd zal worden door de Senaat. Asa noema heeft Kisji geantwoord, dat een dergelijke ratificatie door de socialistische partij als volkomen nietig zal worden be schouwd. Volgens Asanoema heeft Kisji geweigerd de verantwoordelijk heid te dragen voor de aanslag. Kisji zei vastbesloten te zijn strenge maatregelen te nemen tegen ongeoorloofde betogingen. Kisji weigerde voorts af te treden en het parlement te ont binden. Hij betreurde de aanslag zegde doeltreffende bescherming van parlementariërs tegen ge welddaden toe, aldus Asanoema. (Advertentie) BINNENVERINGBED kocht rondom de verjaardag van dc Prins op 29 juni. „Anjergelden" worden als sub sidie gegeven aan culturele onder nemingen van allerlei aard met het doel de zelfwerkzaamheid van het Nederlandse volk te bevorde ren op het gebied van wetenschap, kunst en cultuur in het algemeen. Sinds de bevrijding zijn onder hel embleem van de witte anjer en het devies „Tua res agitur" (Het gaat om uw aller zaak) tal loze initiatieven van de meest uiteenlopende aard met een uit kering verblijd. Een toenemend beroep wordt op het „Prins Bernhard Fonds" en de „Anjerfondsen" gedaan om steun bij de beoefening van muziek, to neel, film, dans, literatuur, beel dende kunsten, wetenschap; voor objecten van volksopvoeding en jeugdzaken: voor blinden-lilera- (Foto Koot.) tuur; voor tentoonstellingen of congressen in binnen- en buiten land. Wij bevelen de Anjeractie gaar ne in uw belangstelling aan. (Advertentie) Traangas en ijzeren staven werden door de politie in Oud Delhi gebruikt om een demon stratie van naar schatting 15.000 mensen te bedwingen. De betogers demonstreerden voor een onafhankelijke Sikh- staat in de Indische Unie in Pensjaab. 800 demonstranten werden gearresteerd, sommigen bepaald hardhandig, zoals uit de bijgaande foto blijkt. VERHOGING VAN HET KIJKGELD In Staatsblad nr. 228 is gepu bliceerd een Koninklijk Besluit waarin de reeds aangekondigde per 1 juli a.s. ingaande verhoging van het kijkgeld van 15,— lot 18,— per halfjaar is vastgesteld. Tegelijk met de verhoging var. het tarief is voorzien in de mo gelijkheid van vrijstelling in een beperkt aantal gevallen. Op ver zoek komen voor vrijstelling in aanmerking: instellingen van weldadigheid, ernstige militaire oorlogsinvaliden, verzetsinvali- den, zeelieden-oorlogsslachlof - fers en invaliden en chronisch- zieken, die een inkomen genie ten dat beneden een nog nader vast te stellen grens ligt. In afwachting van de beslis sing op een ingediend verzoek om vrijstelling moet het kijkgeld op de normale wijze worden vol daan. Het kijkgeld betaald over liet tijdvak, waarvoor vrijstelling is verleend, wordt op verzoek door de dienst luister- en kijk gelden terugbetaald. HAZEI-EABrieken zevenberg:,je^ SCHUIMRUBBERBEO In de vrijdag gehouden hoofd besturen-vergadering van het N.V.V. heeft de verbondsvoorzit ter. de heer D. Roemers, mede gedeeld, dat het Internationaal Verbond van vrije vakverenigin gen van de (daarbij aangesloten) Indonesische organisatie het ver zoek heeft ontvangen de eis tot aansluiting van West-Irian bij Indonesië te ondersteunen. De aanleiding tot dit verzoek veron derstelt de heer Roemers gele gen in hel militaire vlagvertoon door het zenden van de „Karei Doorman" en door de aankondi ging van de Nederlandse rege ring van uitzending van dienst plichtigen naar Nieuw-Guinea. „In de wereld van de vrije vak beweging heeft aldus de voor zitter - de Nederlandse politiek dus reacties gewekt. Het Ï.V.V.V. heeft thans het N.V.V. gevraagd welk standpunt het inzake Nieuw-Guinea inneemt." „Wij hebben geantwoord zo Een krachtig gebied van hoge luchtdruk dat zijn zwaartepunt boven het Engelse Kanaal heeft beheerst het weerbeeld in geheel West-Europa. In de warme en vochtige Oceaanlucht die de voorafgaan de dagen is binnengestroomd ZATERDAG 18 JUNI v.m. n m. Breskens 9.36 10.03 Terneuzen 10.11 10.38 Hansweert 10.51 11.18 Walsoorden 11.01 11.28 ZONDAG 19 JUNI v.m. n.rn. Breskens 10.43 11.07 Terneuzen 11.18 11.42 Hansweert 11.58 12.22 Walsoorden 0.08 12.32 ZON MAAN op onder op onder Juni 18 4.19 21.03 1.43 15.09 20 4.19 21.03 2.35 17.18 21 4.19 21.04 3.05 18.18 22 4.20 21.04 3.39 19.15 23 4.20 21.04 4.18 20.07 komt het kwik overdag tot boven de 20 graden, in ons land in het binnenland tot ongeveer 25 gra den, aan de kust echter maar tot 19 en 20 graden, als gevolg van de aanwezigheid van het koudere zeewater, dat nog slechts een temperatuur heeft van 14 a 15 graden. In Zuid-Frankrijk kwa men alweer tropische 'temperatu ren voor. d.w.z. 30 graden of hoger, maar de directe nabijheid van het hogedrukgebied smoort de ontwikkeling van warmtesto. ringen. Daar de kern van een hoge drukgebied tijdens het weekeinde dicht bij ons land zal vertoeven, staat ons warm en droog weer te wachten met weinig wind. Aan de kust is er dan meesten tijds zeewind, zodat het daar wat koeler zal zijn dan landinwaarts. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt. geldig van zaterdag ochtend tot zaterdagavond. Zonnige perioden. droog weer met zonnige perio den. In het binnenland warm, maar aan de kust koeler tenge volge van zeewind. In het zui den van het land zwakke tot ma tige wind, in hoofdzaak tussen west en noord. vervolgde de heer Roemers dat de primaire verantwoorde lijkheid voor de politieke ontwik keling van Nederlands Nieuw- Guinea. wat Nederland betreft, ligt bij regering en parlement. Het N.V.V. is geen politieke par tij en wil dat ook niet zijn. Het is van mening, dat het niet tot zijn primaire taak behoort op lossingen aan te geven voor de politieke moeilijkheden rondom Nieuw-Guinea. Wij hebben er in ons antwoord aan het I.V.V.V. echter geen twijfel over laten bestaan, dat het N.V.V. ten zeerste geïnte resseerd is in een redelijke op lossing. In de eerste plaats heb ben wij er aan herinnerd, dat het N.V.V. reeds vóór 1940 zijn sympathie heeft betuigd voor het vrijheidsverlangen van de bevolking van de voormalige Nederlandse koloniën. In de tweede plaats zijn wij ons ervan bewust, dat een politiek conflict over Nieuw-Guinea zowel voor Nederland als Indonesië grote schade teweeg kan brengen en het communisme alleen maar in de kaart kan spelen. De staatkundige ontwikkeling in Indonesië heeft inmiddels niet stilgestaan. De aanvanke lijke federale structuur van In donesië is omgezet in die van een eenheidsstaat. De democra tische grondslagen van het In donesische staatsbestel zijn steeds verder aangetast. Wij hebben het I.V.V.V, doen weten zo besloot de heer Roe mers dat een resolutie, die zal pleiten voor een oplossing in internationaal verband, door het N.V.V. zou worden aanvaard en in eigen land zou worden ver dedigd". Opdrachten kunstenaars Deltawerken De staatssecretaris van Onder wijs, Kunsten en Wetenschap pen, mr. Y. Scholten, heeft aan de kunstschilders J. Gregoor te Eindhoven, F. ten Holt te Am sterdam. L. Horn te Amsterdam en D. Kouwenaar te Bergen (N.-H. I opdrachten verleend tot het maken van schilderijen van objecten in de Deltawerken. Aan de grafici W. den Ouden te Am sterdam, A. Sok te Arnhem, T. Wegne te 's-Gravenhage en E. van Zanden te Rotterdam heeft hij opdrachten verleend tot het maken van enkele prenten van objecten in de Deltawerken.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1