UIT DE PROVINCIE SÜNSL V ergadering Zeeuwse Landbouw Maatschappij SUNIL WAST STRALEND WIT I, J. van df Binr AGENDA De situatie in Japan De Geneefse ontwapeningsbesprekingen Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW, Vrijdag 17 juni 1960 Vrijdag 17 juni Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u over slaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt minder. Uw wasgoed slijt dus minder! U - en honderdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste was middel is. De mooiste witte poes verliest het van uw stralend witte was! Het extra voordelige drielingpak bespaart u elke keer geld Toestand van Edith Piaf „alarmerend" TERNEUZEN JAPANSE STUDENTEN DRINGEN AMERIKAANS WONINGCOMPLEX BINNEN PHILIPPINE. ZAAMSLAG De strijd in Algerië Elke dag heeft zijn geheim OVERWEGSEINEN IN BELGIE Tijdschrift* Op de algemene vergadering van de Zeeuwse Landbouw Maat schappij, die gisteren in Goes werd gehouden, heef! de voorzitter Ir. M. A. Geuze, in z|jn openingsrede een overzicht gegeven van het landbouwbeleid in Zeeland sinds de meidagen van 1940. Wan neer ik aan de problemen van die tjjd terugdenk, aldus spreker, vraag ik injj somtijds af of beseft wordt hoe goed de meesten van ons het thans hebben. Op het wereldvlak echter is de koude oorlog weer opgelaaid, zo vervolgde hij. Het vermeerderen van de dreigingen van buitenaf is voor de Westerse wereld in het algemeen en West-Europa in het bijzonder een reden om te blijven werken aan een nauwere aaneensluiting. Op de voorstel len voor een gemeenschappelijke landbouwpolitiek van de Euro pese commissie is een storm van kritiek losgebroken. Tegen de versnelling van de E.E.G. in de landbouwsector was vooral West-Duitsland fel gekant. Spreker was van mening dat het voor Nederland, dat eer groot deel van zijn agrarische produkten exporteert, onaan vaardbaar was dat de land- en tuinbouw in een uitzonderings positie zou worden gedrongen. Ondanks de principiële overwin ning van Nederlandse zijde zal de strijd echter nog doorgaan en zullen vele stellingen stuk voor stuk nog bevochten moeten wor den. De Duitsers gaan na welke mogelijkheden de tekst van het verdrag en de huidige afspra ken toelaten in hun belang. Da Belgische minister van Land bouw heeft in de volksvertegen woordiging gezegd dat er eerst harmonisate zal moeten komen, terwijl aan de andere kant mi nister Zijlstra erop gewezen heeft dat 90 procent van de Be nelux verwezenlijkt werd zonder absoluut harmonisatie. Ondanks de kritiek was spreker van oor deel dat de Europese commissie met haar landbouwvoorstellen een knap werkstuk geleverd had. De besprekingen over de prijs- toenadering tijdens de over gangsfase zijn nog in het begin stadium. De voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maatschap pij was van mening, dat het Ne derlandse belang, noch het land bouwbelang om de hoogste prijs vraagt. Spreker was van mening dat het Europese prijspeil ener zijds afgestemd moet worden op een redelijke rentabiliteit voor de producenten, maar aan de andere kant zodanig dient te worden vastgesteld dat de afzet maximaal is. De prijselasticiteit van de vraag is voor de meeste produkten spreker dacht daar- bij vooral aan die van de zuivel sector van enorme betekenis zowel voor de afzet binnen de gemeenschap als voor de export. Van groot belang is ook dat de E.E.G. zorgt dat we niet in een overschottenklimaat zullen leven, zoals dat waaronder men aan de overzijde van de Oceaan zucht, aldus spreker. Spreker betreurde het dat op nationaal gebied de beslissing over het meerjarenplan nog is uitgebleven. ,.Zo voortreffelijk minister Marijnen zich op inter nationaal gebied weert, zo'n vraagteken moet men soms bij zijn nationale aktiviteit stellen", aldus de voorzitter. De structu rele hervorming in ons land dreigt thans aan voorsprong in te hoeten. Tijdens de algemene jaarvergadering van de Gront- mij heeft ook prof. Albregts daar kortgeleden op gewezen. In West-Duitsland is 35 procent van het totale areaal aan cul tuurgrond verkaveld of daartoe in uitvoering; het vergelijkbare getal voor Nederland is slechts 16 procpnt. (Advertentie) Mm II SM* Hel rapport Hofstee is meer malen intensief door het bestuur der Z.L.M. besproken, zo ver volgde de voorzitter. Hierbij zijn we tot de conclusie gekomen, dat de positie van het Zeeuwse kleinere bedrijf veelal gunstig afwijkt van het beeld, dat het rapport daaromtrent meer in het algemeen schildert en dat het Zeeuwse type niet vereen zelvigd mag worden met het op vele lichtere gronden voorko mende type gemengde kleine bedrijf. Wel zullen in de toe komst bedrijfsintensivering en/ of bedrijfsvergroting zo mogelijk de ruggen,'.","r v" ■■et kleinere bedrijf moeten blijven verster ken. Sprekend over de binnenlandse landbouwpolitiek, vroeg spreker zich af hoe de prijspolitiek van minister Marijnen op langere termijn op de landbouwinko mens zal uitwerken. We weten, aldus spreker, dat de prijzen die de boer in de periode 1953-1958 volgens de index heeft ontvan gen, gedaald zijn van 100-98, terwijl de prijzen voor de con sumenten in diezelfde periode gestegen zijn van 100 op 117. Het is volgens spreker blijkbaar de tussenhandel, die doorbere kent en niet de landbouw, aan gezien de prijzen, die de boer voor zijn bedrijfsbenodigheden moest betalen, ook gestegen zijn. Spreker was van mening, dat de sociale positie van de land arbeiders in een goede coördi natie tot die van andere arbei ders dient te staan. Het mag be paald niet zo worden, aldus spre ker, dat het beloningsschema buiten de landarbeid tot gevolg heeft dat voor ieder landarbei dersgezin pressie ontstaat om elders betere arbeidsvoorwaar den le zoeken. Integendeel, het loonevenwicht dient zó uitgeba lanceerd te worden, dal de land en tuinbouw voldoende arbeids potentieel voor handen houden. Spreker verwacht in het bijzon der van minister Marijnen. dat hij voor de belangen van de landbouw zal opkomen en spe ciaal aandacht zal besteden aan de bestaande ongelijkheid tus sen de landbouwinkomens en die rler overige bevolkingsgroe pen. Sprekend over de waterschaps lasten, zei ir. Geuze, dat zware en steeds toenemende lasten op de grondeigenaar en -gebruiker drukken. Ook hier zou de mi nister van Landbouw mede als pleitbezorger op kunnen treden, zodat de lang verwachte rege lingen van de andere ministe ries spreker dacht hierbij aan een betere financiering der kwartaire wegen en de hijdrage- wel zeewaterkeringen einde lijk eens soulaas zullen bieden in de kringen der ..zuchtende waterschappen". Betreffende de arbeidstijdver korting in de landbouw haalde spreker een pre advies aan van prof. Oldendorff, die stelde dat de agrarische arbeid thans reeds ongunstig afsteekt bij de indu striële arbeid. Volgens het pre advies van prof. Kuin blijkt dat in de industrie de werkweken bij ons in vergelijking met an dere landen rijkelijk lang zijn. Volgens dit pre-advies werd in 1956 in Nederland 2396 uren gewerkt in de industrie, in West- Duitsland 2304, in Zwitserland 2290. in Engeland 2254, in Frank rijk 2179, in Noorwegen 2082 en in de V.S. 1985 uren. Ook biijkt dat het aantal economisch ac tieven in verhouding tot de be volking in Nederland ten opzich te van andere landen zeer laag is, n.l. 38, pet tegen b.v. Italië 40,7 pet, Frankrijk 44,6 pet, De nemarken 49,5 pet en West- Duitsland 50 pet. Nederland heeft in verhouding veel jeugdi gen. die nog niet aan het ar beidsproces deelnemen en veel ouderen, die niet meer werken, terwijl de gehuwde vrouwen wel thuis, maar weinig of niet daar buiten plegen te werken verge leken met andere landen. Spreker meent dat de proble men van de arbeidstijdverkor- VRIJDAG 17 JUNI. TERNEUZEN: Luxor-Thealer, 8 uur: „Some like it hot". Zuidersportpark, 18.45 uur: Rijkswaterstaat 2—P.T.T.; 20 uur: P.Z.E.M.--Advendo. ZATF.RD .G 18 JUNI. TERNEUZEN: Luxor-Thealer, 8 uur: „Some like it hot". Concertgebouw, 8 u.: „Het kasteel in de schaduw". AXEL: Het Centrum, 6.30 cn 9 uur: „Pawnee". De gezondheidstoestand van de 44-jarige Franse chansonnière Edith Piaf is alarmerend. Func tionarissen van het ziekenhuis in Parijs waar zij in het begin van de maand werd opgenomen, verklaarden dat haar toestand woensdagavond plotseling een keer ten kwade had genomen. Zoals hekend is zij tijdens haar optreden herhaaldelijk in elkaar gezakt en verscheidene malen in ziekenhuizen opgenomen. De zangeres is donderdagmid dag buiten bewustzijn geraakt. Projectiel gevonden Gedurende graafwerkzaam heden bij de heer W. G., Burg. Geillstr. 32. stootte een metse laar van hot Terneuzense aan nemingsbedrijf Gebr. v. d. Poel op een granaat. De politie werd gewaarschuwd, die het projectiel kwam ophalen. Concert in de Bloenien- buurt De Harmonie Terneuzcn zal а.s. zaterdagavond aanvangende 8 uur een concert geven in de Bloemenbuurt (Rozenstraat). Het volgende programma zal worden uitgevoerd: 1. Officer of the Day, R. B. Hall. 2. Lustspiel Ouverture, Kéler Bèla. 3. Oud-Nederlandse Dansen, Julius Röntgen. 4. Manoeuvre-mars. E. A. Stenz. 5. Carnaval Ouverture, Suppé Mellena. Nationaal Emblem, E. C. Bagley. Bevorderd Gerekend te zijn ingegaan op 1 mei j.l. is benoemd tot ad junct-commies van 's Rijksbe lastingen, de heer M. C. Sol, Vervolg van eerste pagina. Tienduizenden linkse demon stranten waren donderdagavond wild van vreugde, nadat bekend was geworden, dat het bezoek van president Eisenhower aan Japan is uitgesteld. Vier uren na de bekendmaking, dat de rege ring de Amerikaanse president had verzocht niet te komen om dat zjj zjjn veiligheid of die van de Japanse keizer niet kon ga randeren, danste er nog een grote menigte zingend cn schreeuwend rondom do ambtswoning van premier Kisji De demonstranten gaven uiting aan hun vastbeslotenheid om hun andere doelstellingen af te dwingen de omverwerping van de regering en het voorko men van de ratificatie van het Amerikaans-Japanse veiligheids verdrag. De socialistische oppositiepar tij en ook de leiders van de linkse demonstranten ontkende dat de communisten achter de demonstraties zouden hebben ge zeten en beweerden dat zij door het optreden vari de massa van het volk hun doel hadden kun nen bereiken. De vereniging van linkse stu denten heeft aangekondigd de demonstraties buiten het parle ment te zullen voortzetten en de colleges te zullen boycotten tot dat zij hun doel: een einde te maken aan het veiligheidsver drag, zullen hebben bereikt. Het bestuur van de Oh'yo. de Japanse federatie van vakver- ting voor de veehouderij het grootst zijn. Een hele vrije za terdag zal echter ook in de ak kerbouw en tuinbouw een be langrijk deel van het jaar zeer bezwaarlijk kunnen zijn. Het kleinere familiebedrijf zal onge twijfeld met de moeilijkheid te kampen krijgen, dat in de lan gere vrije perioden nog meer van de eigen gezinskrachten gevraagd zal worden. Spreker besloot zijn rede met op te merken, dat zijns inziens voor dit jaar de voorwaarden voor een goede oogst zeker aan wezig zijn. Behoudens de vrij grote hoeveelheid slechte per celen aardappelen, het suiker bietenoverschot en de daaruit voortvloeiende prijsdaling en de schade, die de nachtvorst de fruitteelt heeft toegebracht, was spreker vol vertrouwen voor een komende goede oogst. cnigingen, die 3,5 miljoen leden telt, heeft medegedeeld op zater dag a.s. in Tokio een betoging door 300.000 arbeiders te zullen organiseren, om het aftreden van premier Kis,i te eisen. Voorts zullen in het gehele land stakin gen worden gehouden. Zo zal b.v. volgende week woensdag het werk de gehele dag worden stil gelegd. Voorts verklaarde het bestuur van de Sohyo, dat de federatie voortaan zal strijden voor vriendschappelijke betrek kingen in de ware zin van het woord tussen Japan en de Ver. Staten. Volgens donderdagavond uit Tokio gekomen berichten zijn ook in andere Japanse steden door studenten demonstraties gehouden. In Sapporo, in het noorden van Japan, zou het daar bij tot gewelddadigheden zijn gekomen. In Hiroshima, in wes telijk Japan, en Fukuoka, in zui delijk Japan, hielden studenten een „slagendans" als protest tegen het optreden der politie in Tokio. Amerikaanse autoriteiten in Tokio hebben meegedeeld dat circa 250 Japanse studenten gis termorgen vroeg een Ameri kaans woningcomplex in de om geving van het Japanse parle mentsgebouw zijn binnengedron gen. Dil is de eerste maal dat de betogers een rechtstreekse actie hebben ondernomen tegen Amerikaans eigendom. De studenten renden een kwartier lang schreeuwend over de erven en verdwenen daarna door de hoofdingang. Op het complex wonen 48 Amerikaanse gezinnen. De extremistische Japanse studentenvereniging heeft ver klaard dat zij maandag 10.000 studenten op de been zal bren gen „om haar verliezen te wre ken bij het gevecht rond het par lementsgebouw". De Japanse politie heeft mee gedeeld, dat bij de gevechten voor het parlementsgebouw, die woensdagavond en -nacht ge leverd werden, 272 studenten en 524 politiemannen zijn gewond. Acht politieauto's verbrand den volkomen en drie werden beschadigd. werkzaam ter inspectie der re gistratie en successie alhier. Zecuws-Viaam.sc schilders exposeren in Terneuzen Twee Zeeuws-Vlaamse schil ders, Ch. Varin uit IJzendijke en Jos. But uit. St. Anna ter Muiden gaan hun werken ten toonstellen in de benedenhal van de watertoren te Terneu zen. Deze tentoonstelling wordt gehouden met medewerking van de plaatselijke V.V.V. Behalve werken van deze bei de Zeeuws-Vlamingen zullen ook werkjes te zien zijn van mevr. Van DrielVermeulen uit, Terneuzen. De beide schilders hebben een keuze uit haar werk gedaan dat in aanmerking kwam om mede geëxposeerd te worden. De tentoonstelling wordt a.s. zondag 19 juni om 10 uur geopend en zal toegankelijk zijn gedurende de uren waarop de watertoren normaal voor het publiek is geopend. Het zal van verschillende fac toren afhangen hoelang deze werken zullen geëxposeerd blij ven. Zeker is dat na deze schil ders een tentoonstelling zal worden gehouden door de kunstschilder R. Kintpe uit Middelburg. De gehele tentoon stelling zal tot de officiële slui ting van het seizoen (15 sep tember a.s.) duren. Plotseling sterfgeval Terwijl dinsdagmorgen de be jaarden in de autobus stapten voor het maken van hun jaar lijks uitstapje, ditmaal naar Meliskerke, voelde de 73-jarige N. B. zich onwel en overleed in de bus tengevolge van een hart verlamming. Nadat hem geestelijke bijstand was verleend, werd de overle dene naar zijn woning overge bracht. Burgemeester Van Hoek, die altijd dc bejaarden op dergelijke reizen vergezelt, herdacht de overledene in gebed. Het is te begrijpen dat dit plotseling overlijden een diepe indruk maakte op de bejaarden en allen, die hen op dit uitstapje vergezelden. Concert op de kiosk Bij gunstig weer zal a.s. za terdagavond. aanvangende S uur, „De Volharding", onder leiding van de directeur de heer J. Meij- ers, een concert geven op de mu- ziekkiosk alhier. Het volgende programma zal worden uitge voerd: 1. Sons of the Brave, mars. Bid- good. 2. Carnaval, ouverture, Suppc. 3. Morgenblatter, wals, Strauss. 4. Trafalgar, mars, Zehle. 5. Die Lustige Wittwe, fantasie, Léhar. 6. Oud-Nederlandse Dansen, suite, Röntgen. 7. Imperial Echo's, mars, Sa- froni. De nummers 2 en 6 werden op het muziekconcours te Groerie op Hemelvaartsdag jl. door de jury van de Kon. Ned. Federatie beoordeeld. „De Volharding" be haalde met deze concoursnum mers een stevige le prijs. Door dat „De Volharding" ook het vorig jaar op het concours een le prijs behaald heeft in de af deling „Uitmuntendheid Harmo nie", is er aan deze le prijs-toe- kenning verbonden de bevorde ring naar de „Ere-afdeling Har monie". Dank zij de volharding van di recteur en werkende leden, heeft „De Volharding" dit pracht- resultaat weten' te bereiken. Het Egyptische dagblad „Al Goumhouria" heeft donderdag gemeld, dat de „Algerijnse rege ring het nieuwe Franse aanbod heeft verworpen". Het blad schrijft dit te hebben vernomen uit kringen, „die in contact staan met het opperbevel der Algerijn se strijdkrachten". Voorts meldt hetzelfde blad, dat de A.F.R.O.-Aziatische lan den hebben besloten de kwestie Algerije voor de zesde maal bij de Ver. Naties aanhangig te maken. De Franse afgevaardigde Jules Moch verklaarde dat de ant woorden, die de Russische ver tegenwoordiger Zorin had ge geven op zijn vragen over het toezicht op de ontwapening, de indruk wekten dat de Sowjet- Unie niet zou instemmen met registratie van de hoeveelheid wapens, die aan het einde van elke fase van een ontwapenings plan zou overblijven. „Indien mijn indruk juist is zou dit betekenen dat elke over eenstemming onmogelijk is, niet alleen over de controle zelf, doch ook over de vraag op welke ont wapeningshandelingen toezicht zal worden uitgeoefend", aldus Moch. Moch besloot: „De Franse re gering zal, wanneer het zo ver is, op haar grondgebied, op ba sis van wederkerigheid, het nauwlettendste en meest vol ledige toezicht aanvaarden. Indien andere regeringen een overeenkomstige verklaring zou den afleggen, zouden snelle vor deringen kunnen worden ge maakt in de richting van inter nationale ontwapening. De Fran se regering denkt hierbij in de eerste plaats aan het uitschake len van de middelen, waarmee kernwapens naar hun doelen kunnen worden vervoerd". Van communistische zijde werd donderdag alleen het woord ge voerd door de Poolse afgevaar- door LUISA-MARIA LINARES 82 (Nadruk verboden.) Paul streelde haar hand. „Ik kan je wel wat geld ach terlaten, zodat je meer bewe gingsvrijheid hebt. Morgen zul len we in Madrid alles regelen. „Ja, morgen.... Dank je. Paul. En breng me nu naar de chalet." „Als u het permiteert zal ik madame Lezcano in mijn auto wegbrengen." Ölga draaide zich om en zag Dick aan de bar zitten; wie weet hoe lang hij daar al was.- „Pardon. Williams, dat ik me in 't gesprek meng. Maar ik hoorde Olga zeggen, dat ze naar huis wilde. Ik heb mijn auto voor staan en kan je die tocht besparen." „Dank je, maar. „Natuurlijk, Paul, Dick zal me thuisbrengen. Het is te koud om te lopen. Dus we zien elkaar morgen. Dan zullen we elkaar beter begrijpen." „Maar Olga, ik begrijp je vol komen." Hij begon te lachen. „Dan vertrouw ik jou maar mijn schat toe, Wyne. Goeie nacht Olga, slaap lekker. Alles komt in orde." Gevolgd door Dick liep ze naar buiten in dé koude, van sterren stralende nacht. De duisternis in de auto schiep een sfeer van vredige in timiteit. Na vijf minuten stilte liet, Dick de wagen stilstaan en wendde zich naar Olga om. „Het spijt me. dat ik me be moeid heb met een gesprek dat me niet aanging, maar ik moest je spreken. Het is vandaag voor het eerst dat ik er de kans toe krijg." Olga wikkelde zich huiverend in het bont van Sheila, waar een heerlijke geur van een of ander geraffineerd en kostbaar parfum uit opsteeg. „Moet je met mij spreken, Dick?" Dick streek met. zijn gewone gebaar over zjjn baardje. „Ik ben een goed opmerker en ik heb je al, zolang ik jou in het huis van Elena heb terugge vonden hetgeen een ware en zéér aangename verrassing was een vraag willen stellen." „En die is?" „Nadat ik je gesprek met Williams heb gehoord ja, ik heb het gehoord ik kon niet an ders en wat je zei was buiten gewoon interessant.... Je zult me wel erg onbeschaafd en in discreet vindendoet er niet toeNadat ik dus je gesprek heb gehoord, is de vraag die ik je wilde stellen nog urgenter gewordenIs het waar, dat je niet gelukkig bent, Olga? Ik had al zo het. een en ander be grepen dat me onverklaarbaar voorkwam, tot je vanavond ver telde van je Braziliaanse odys see. Ik ben overtuigd, dat, ik de vrouwen goed ken. Het was werkelijk een onschuldig kind dat in Rio in het vliegtuig stap te en waarmee ik in Dakar op het vliegveld heb gezeten. En denkend aan sommige scènes tussen jou en je man ben ik tot de conclusie gekomen dat dat Olga legde haar hand op zijn arm. „Dick, wat heb je van mijn gesprek met. Paul gehoord?" Dick legde zijn hand op de hare en liet die daar. Dat con tact had een kalmerende uit werking op Olga. In het half donker van de wagen trachtten de ogen van de jonge man. die zo geleken op de hare, haar ge zicht te onderscheiden. Hij bekende eerlijk „Ik heb gehoord dat je je man wilt verlaten en met Paul weggaan. En nu ga ik je iets zeggenik zal nooit toestaan dat je die dwaasheid uithaalt, dat zal ik je beletten." Olga zuchtte, ze wist niet of ze lachen of huilen moest. Ten slotte lachte ze maar. „Zal jij dat, niet toestaan?" „Stellig niet. Ik had de ideale vrouw gevonden, maar was ge noodzaakt haar op te geven, omdat ze aan een andere man toebehoorde „Maar jij behoort aan een an dere vrouw toe," zei Olga zacht. „Dat is waar, maar ben ik niet nog vrij? Ik zal niet toe staan, nadat ik met zoveel ver driet afstand van je heb gedaan, dat een derde fnan je kalmpjes meeneemtOok al is die derde man Paul Williams, je Tarzan uit de bossen." „Mijn Tarzan Die uitdrukking amuseerde haar toch even. ondanks de chaotische verwarring waarin ze verkeerde. „Een Tarzan wiens tegen woordigheid natuurlijk je man ontzettend hindert. Denk nu eens goed na „Maar er is niets geweest tus sen Paul en mij, absoluut niets." „Dat hoef je me niet te zeg gen, lieve, kleine Olga. Dat wéét ik." Ze hief het hoofd op, alsof hij haar heel zacht had geliefkoosd. „Weet je dat?" „En je man weet het ook. Xavier Lezcano moet een fijne psycholoog zijn en zal zich ze ker niet in dergelijke gevallen vergissen. Maar ondanks dat moet de aanwezigheid van die jonge man hem razend maken. Ik kan het volkomen begrijpen dat hij je gisteren een woeden de jaloerse scène heeft ge maakt." (Wordt vervolgd.) digde Naszkowski, die beweerde dat de Westerse bases een aan- vals- en geen verdedigend ka rakter droegen. Omtrent het Westerse voorstel om een internationale politie macht te stichten, die de vrede in een ontwapende wereld zott moeten handhaven, verklaarde hij dat een dergelijke macht niet nodig was. De besprekingen worden he den voortgezet. De secretaris-generaal der Verenigde Naties, Dag Ham- marskjoeld, verklaarde donder dag op een persconferentie te New York dat de jongste Sow- jetrussische ontwapeningsvoor stellen een „vooruitgang" be tekenden, waaraan hij toevoeg de: „Ik meen, dat men een voor uitgang altijd moet verwelko men". Ormsby Gore, de Britse afge vaardigde naar de Geneefse ont wapeningsbesprekingen, waaraan door tien landen wordt deelge nomen, verklaarde donderdag dat kleine landen, zolang de huidige periode van internatio nale spanning en wantrouwen aanhoudt, het volste recht heb ben op hun gebied bases en/of strijdkrachten van andere lan den te hebben, om hun onaf hankelijkheid te verzekeren. Hij voegde hieraan toe: „Op heffing van de bases, in West- Europa voor het afvuren van raketten van middelbare reik wijdte, zou de Sowjet-Unie onder de huidige omstandigheden mili tair bevoordelen. Deze bases vor men een tegenwicht tegen de talrijke raketbases in het Sow- jet-blok, die de heren Chroesjt- sjef en Malinofski in recente verklaringen zo vaak hebben ge noemd en die zij zo geschikt achtten voor de „totale vernieti ging" van de kleir.e buurlanden der Sowjet-Unie". Ormsby Gore Stelde de vraag in welk strategisch of militair opzicht een door Turkse militai ren bemande NAVO-basis in Turkije afweek van een Russi sche basis aan de andere zijde van de grens. De laatste tijd hebben zich in België verscheidene dodelijke ongevallen voorgedaan op onbe waakte overwegen ondanks de aanwezigheid van een automa tische seininrichting. Daarom wijzen de Belgische spoorwegen er nogmaals op dat in België een wit flikkerlicht bij een over weg „veilige doorgang" aan geeft terwijl een rood flikker licht de nadering van een trein aankondigt en verbod van door gang betekent. Het, kan gebeuren dat het sein rood blijft nadat een trein voorbij is gereden. Dat is dan omdat een andere trein uit tegenovergestelde richting na dert. Ook in dit geval betekent het rode sein dat de doorgang verboden blijft. Ondertrouwd: C. A. A. DF en J. M. DIELEI Ones, Leliestraat Axel, Bylocqucstr 16 juni 1960. Heden nam dc tot Zich onze Man, Vader, B en Grootvader MAARTEN W1 In de ouderdom jaar. M. A. WITTE- CORNEI Hilversum: C. J. WITTE G. WITTE—Dl J. C. WITTE H. C. WITTE- p WITTE T. T. WITTE- STIE en Kleinkindc Axel, 16 juni 19 Magrette N 55 Dc begrafenis zi hebben zaterdag a.s.. des nam. 3 Arts - Terne Vrijdag (na 2 uil met zondag AFWEZH AUTO OND! Op een niet-t weg tussen Hou wijk is donder kwart vóór viji auto onder een De twee inzittand de 26-jarige Joh berg. geboren in plaats nog onl mede-inzittende, gisteravond nog gesteld, werden Zij werden ov het St. Anthonit Utrecht. De trei uur uit Utrecht ln de richting Dc minuten vertragi Het tweede de 25-jarige F. J werkman in Bur de heer Schriekc Bunnik. Bij de trein werden de auto geslingerd verder in het ac worpen. Hiera; waarschijnlijk hi ken, want de aut vóór gehuurd oi schap ntee te d< vernield. JONGETJE TEIL HEE Op zijn verja: dag te Leeuva Rudolf van Bur ketel met koket len. Het ventje brandwonden ciusziekenhuis het donderdagn leden. HAVENA VERDR Gisternacht havenarbeider Quintstraat te werkzaamheden ven verdronker een kraan op gendschip ove gleed uit. Tui schip kwam duurde een uu stoffelijk oversi gen. DODELIJK De 22-jarige Th. A. Hobert woensdagavond door een autob vrijwel op slag met zijn bromf: linksaf sloeg. NA ONGEVA Woensdagavc autobotsing heer A. H. Ol overleden. Eer offer van deze arige heer Gorssel, wer naar het Wilh te Doetinchem H

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2