UNIC De ontwapenings conferentie te Genève Russische nota aan Frankrijk betreffende West-Berlijn Eisenhower vertrokken Het bezoek van Eisenhower aan 'Tokio Opstand in mislukt Argentinië W eerover zicht Proces tegen leiders van de Algerijnse Communistische Partij Vrl ijmaKing invoer Grote Royco soepen demonstratie gratis proeven! SMITS WARENHUIS UNIC Enorme brand HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswa) Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 33150 Abonnementsprijs: f6.— per kwartaal: per maand ƒ2,— per weel: 48 ct. Losse nrs 9 ct. VRIJE ZEEUW DINSDAG 14 JUNI I960 16e Jaargang Nr 5007 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 et: minimum per advertentie 2.25 Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels ƒ1.—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adre» Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. (Advertentie) Moch over het Russische ontwapeningsplan De Franse afgevaardigde Ju les Moch heeft gistermorgen op de ontwapeningsconferentie te Genève gezegd, dat het jongste Russische ontwapeningsplan volgens hem een belangrijke wij ziging verraadt van het Russi sche standpunt. Maar welke be doelingen de opstellers van het plan ook hebben, de Westelijke solidariteit zou in elk geval vol ledig gehandhaafd blijven. Moch sprak de hoop uit, dat de nieuwe Russische voorstellen alleen zijn ingegeven door de wil of de noodzakelijkheid om te ontwapenen. Hij meende uit de woorden va*n de Russische afge vaardigde Zorin te moeten op maken, dat de conventionele ontwapening gelijktijdig met de kernon twapening ondernomen kan worden. Hij veronderstelde dat het Russische voorstel niet in ajjn geheel moet worden af gewezen of goedgekeurd, maar dat er wijzingen in aangebracht kunnen worden. ©e Bulgaarse afgevaardigde legde de nadruk op de betekenis, die de Oostelijke landen hechten aan de kwestie van de bases op vreemd gebied en op hun voort durende bezorgdheid over ,.het Duitse militarisme", dat van de Noordkaap tot de Middellandse Zee op zoek is naar bases. ©e Brit Ormsby-Gore stelde zijn Russische collega zes vra gen, die in hoofdzaak betrekking hebben op het laten gelden voor de gehele wereld van een over eenkomst tussen de „tien" (van Genève) en op de bekrachtiging en de toepassing van een even tuele overeenkomst. De Rus Zorin betreurde het, dat de Franse afgevaardigde het Hiet 'bezoek van minister Lnns aan Zuid-Slavië Het ministerie van Buiten landse Zaken deelt mede, dat minister Luns op uitnodiging van de Zuidslavische regering van 24 tot 30 juni a.s. een offi cieel bezoek aan Joegoslavië zal brengen. Gedurende zijn verblijf in Zuid-Slavië zal minister Luns besprekingen voeren met de mi nister van Buitenlandse Zaken van Zuid-Slavië, de heer Popo- vic, en andere Joegoslavische autoriteiten, over internationale politieke problemen en vraag stukken van gemeenschappelijk belang. Verwacht wordt dat ook presi dent Tito de Nederlandse minis ter van Buitenlandse Zaken zal ontvangen. „Stiptheidsactie" op Londens vliegveld geëindigd De „stiptheidsactie", welke 150 technici van de British Euro pean Airways op het vliegveld in Londen sinds vrijdagavond hebben gevoerd, is maandag ge ëindigd. Qp zaterdag moesten 58, en zondag 20 vluchten worden ge annuleerd, terwijl andere vluch ten grote vertraging ondervon den. „Rassenintegratie is erger dan moord" Ben rechter van het hoge ge rechtshof van de Amerikaanse staat Arkansas, Jim Johnson, heeft in een vraaggesprek met een krant verklaard dat rassen integratie een grotere, misdaad is dan verkrachting of moord. Hij wilde dan ook een campagne gaan voeren voor wijziging van de grondwet om het sluiten van scholen die bedreigd worden met opheffing van de apartheid, mo gelijk te maken. Hij zal dit doen ondanks een verzoek van de vereniging van juristen in Ar kansas aan het hoge gerechts hof om rechters te verbieden politieke redevoeringen te hou den. Ontploffing op olietanker Drie personen werden gedood en negen ernstig gewond, toen zich zondag aan boord van eer. olietankschip van de Ameri kaanse oliemaatschappij Esso een ontploffing voordeed tijdens het inladen van olie in de haven van Cartegena, een havenplaats aan de Caribische Zee. in het noordwesten van Columbia. Als gevolg van de hierna ont stane brand, werd het tankschip geheel verwoest. standpunt van zijn land ten aanzien van het Russische plan in zijn geheel en in het bijzonder ten aanzien van de kwestie der voertuigen voor kernwapens niet uiteengezet had. Zich tot de Amerikaanse afgevaardigde richtend, herinnerde Zorin eraan hern twee vragen gesteld te hebben omtrent het verbod van de voertuigen voor kernwapens en de bases in den vreemde, die nog niet beantwoord zijn. Ontvluchte Nederlander gearresteerd. De 30-jarige Nederlander M. S„ die vorige week vrijdag uit een psychiatrische inrichting te Heiloo was ontvlucht, is in de nacht van vrijdag op zaterdag door de Duitse douane gearres teerd. De man werd- omstreeks half drie gegrepen nabg de door laatpost Glanerbrug en direct overgegeven aan de koninklijke marechaussee. in onze afdeling zelfbediening' levensmiddelen Heden, dinsdag 14 juni en morgen, woensdag 15 juni NOORDSTRAAT 70 TERNEUZEN Volgens een gewoonlijk be trouwbare bon in Londen, heeft de Sowjet-Unie op 9 mei, een week voor de mislukte top conferentie, aan de Franse re gering een nota gezonden, waar in een interim-regeling met be trekking tot West-Berlijn werd voorgesteld. Deze nota werd tot dusverre nog riet gepubliceerd. Volgens dc~o zegsman .iheeft Frankr ijk de inhoud van de nota doorgegeven aan de Verenigde Staten en Engeland. De drie landen zouden het er over eens zijn geweest, dat het voorstel niet acceptabel was. Het belangrijkste punt in deze nota zou zijn geweest een voor stel, om voor een periode van twee jaar een interim-regeling voor West-Berlijn te treffen, na afloop waarvan West-Berlijn em vrije stad zou worden. Tijdens de in dc- zomer van vorig jaar in Genève gehouden conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken had de Sow jet-Unie voorgesteld om voor Berlijn een regeling te treffen voor een periode van anderhalf jaar. Het Westen was bereid een periode van vijf jaar als mi nimum te aanvaarden. In de nota zou dus in zoverre aan het standpunt van het Wes ten zijn tegemoet gekomen, dat de duur van de regeling met zes maanden werd verlengd. Niettemin, aldus genoemde bron verder, bleek de nota even onaanvaardbaar als het vroegere voorstel, omdat daarin geen waarborgen waren opgenomen tegen het vervallen der rechten van de gealliëerde mogendheden in Berlijn na afloop van de voor gestelde periode. In Londen wordt in de nota een bewijs gezien, dat de Sow jet-Unie op dat moment nog steeds geïnteresseerd was in be sprekingen over Berlijn op de topconferentie. Twee dagen later, op 11 mei. rechtvaardigde president Eisen hower persoonlijk het verzame len van gegevens door de Ameri kaanse geheime dienst, tijdens een persconferentie over het in cident met de „U-2". Later verlangde de Russische premier Chroesjtsjef dat Eisen hower zijn verontschuldigingen voor de vluchten zou aan bieden, als voorwaarde voor zijn (Chroesjtsjefs) bijwoning van de topconferentie. Van de Amerikaanse luchtbasis Andrews is de Amerikaanse pre sident Eisenhower vertrokken voor zijn veelbesproken reis, waarop hij Japan zal bezoeken. De foto toont de president wui vend vanaf de vliegtuigtrap. Op de rug gezien, eveneens wui vend, vice-president Richard Nixon. HET SPIONAGEPROCES IN CAIRO De twee verdedigers van de Nederlander M. Goudswaard, die voor de staatsveiligheidsraad in Caïro terecht staat wegen1» spionage voor Israël en tegen wie de doodstraf is geëist, heb ben maandag voor Goudswaard gratie gevraagd of een mildere straf op grond van het feit dat hij als kroongetuige is opgetre den en de autoriteiten heeft ge holpen door hun een volledigh lijst van agenten te geven, welke heeft geleid tot de arrestatie van de Italiaan Di Pietro. Als andere argumenten voerden de verdedi gers aan de hoge leeftijd van Goudswaard, zijn armoedige om standigheden en het feit dat hij heeft bekend voor Israël te heb ben gewerkt. De door hem aan Israël verstrekte inlichtingen hadden generlei militaire be tekenis, aldus de verdedigers, die nog opmerkten, dat Goudswaard Israël heeft bedrogen door veel geld aan te nemen en daarvoor niets terug te doen. De zaak wordt dinsdag voort gezet. Het hoofd van de Japanse keizerlijke hofhouding Takesji Oesami, heeft gisteren de pers meegedeeld, dat president Eisen hower en keizer Hirohito naast elkaar zullen zitten in een kogel vrije auto, die hen op 19 juni Een militair tribunaal in Al giers heeft maandag een aan vang gemaakt met de behande ling van de strafzaak tegen een tiental leiders van de verboden Algerijnse communistische par tij. Het tribunaal besloot tot be handeling achter gesloten deu ren, een beslissing waartegen de verdediging protest aantekende. De verdedigers verklaarden het verloop van het proces te zullen bekendmaken en daarvoor de Een enorme brand, zichtbaar tot kilometers iii de omtrek, heeft zaterdagavond een deel van de hoiiiloodsen van de Hai- berfcsrna-fabriekon voor houtbe werking N.V. te Grouw in Friesland in de as gelegd. De foto geeft een overzicht van de fel brandende loodsen gezien vanaf het Grouwstermeer. De opstand, die zondagavond in de Argentijnse provincie San Luis, op 800 km ten westen van Buenos Aires, uitbrak, en de be doeling had om de regering- FTontlizi omver te werpen, is mislukt. Kolonel Miguel Angel Montes heeft namens de regering het Met ingang van 1 juli I960 wordt opnieuw een aantal pro- dukten afgevoerd van de lijst van goederen, waarvan de in voer in Nederland niet vrij is van contingentering. Tot deze produkten behoren varkens, melk en room, boter, eieren, di- J verse soorten groenten en fruit, zaaitarwe, gerst en haver cn natriumnitraat. Aldus deelt het ministerie van Economische Za- i !ien mee. militaire bewind in de provincie op zich genomen en de door de opstandelingen gearresteerde gouverneur weer in zijn functie hersteld. Generaal Mauricio Gomez, die tot opperbevelhebber van de op- standeüngenstrijdkraeüiten was benoemd, en andere rebellen zijn per vliegtuig naar Chili ont snapt. De opstand heeft slechts zes uur geduurd, van zondagavond elf uur plaatselijke tijd tot maan dagochtend vijf uur. Hij is uit zichzelf ineengezakt, zonder dat gezagsgetrouwe troepen de rebel len behoefden aan te vallen. In militaire kringen verwacht men dat de revolte een nieuwe zuivering van het leger tot ge volg zal hebben. Ondanks deze mislukte mili taire opstand is president Fron- dizi van Argentinië maandag per vliegtuig naar Italië ver trekken. Het is het eerste deel van een reis door Europa, met als hoofddoel het verzekeren van de afzet van Argentijnse produkten. De bevolking van Nederland Volgens opgave van het C. B. S. bedroeg het aantal huwelijken in Nederland in de eerste 4 maanden van dit jaar 22.392 tegen 22.505 in de over eenkomstige periode van 1959. Het aantal levendgeboren is ge daald van 82.652 in de eerste 4 maanden van 1959 tot 79.356 in de eerste 4 maanden van 1960, terwijl het aantal overledenen steeg van 32.035 tot 32.711. Voorts steeg het aantal immi granten van 10.315 in de eerste 4 maanden van 1959 tot 11.653 in de overeenkomstige periode van dit jaar, terwijl het aantal emigranten steeg van 17.488 tot 18.762. Op 1 mei j.l. bedroeg het aantal inwoners van Nederland 11.456.468. van het internationale vliegveld naar de Japanse hoofdstad zal brengen. Het Amerikaanse voor de totale Japanse politiemacht, die 100.000 leden telt, zullen pre- j stel om een open auto te gebrui- j zijn rit van het vliegveld naar sident Eisenhower escorteren oo zijn ken dat voor de jongste betogin- jhet ruim 18 km verder gelegen gen tegen het bezoek van Eisen- j keizerlijke paleis, hower was geopperd, is thans De politie van Tokio telt ten van de baan, aldus Oesami. j hoogste 15.000 leden en premier Volgens een mededeling van Kisji zal voor de overige 12.000 verantwoordelijkheid te willen dragen. Twee van de tien beklaagden, die worden beschuldigd van aan slagen tegen de buitenlandse vei ligheid van de staat en van een samengaan met misdadigers, wa- ren niet aanwezig, n.l. de enige vrouwelijke beklaagde Jeanne Joumet, die kortgeleden is be vallen, en Maurice Audin, hoog leraar in de mathematica, die officieel als „voortvluchtig" is opgegeven, doch van wien zijn vrouw en aanhangers beweren, dat hij door leden van de para troepen werd vermoord. Mevrouw Audin bevond zich in de rechtszaal. Haar Parijse juridische adviseur verzocht toe stemming om namens haar een verklaring te mogen afleggen, doch de president verklaarde dat mevrouw Audin niet terecht stond en dat hét verzoek later in overweging zou worden geno men. Toen de openbare aanklager verzocht om behandeling der zaak achter gesloten deuren, drongen drie der beklaagden, twee Europeanen en een Isla miet, aan op openbare behan deling. Voorts protesteerden zij tegen wreedheden, die de poli tie tegen hen zou hebben be gaan, terwij] zij verder verklaar den als Algerijnse onderdanen de Franse wet niet te erkennen. Ondanks het verzet der ver dediging. werd tot behandeling achter gesloten deuren besloten. De meest bekende beklaagde in deze zaak is Henri Jean Sal- lem. bekend onder de naam Hen ri Alleg en in Londen geboren uit een Algerijnse vader en een Engelse moeder. Alleg was hoofdredacteur van het blad der Algerijnse communistische par tij „Alger Republicain" en heeft een boek geschreven onder de titel „La Question", waarin hij •beweerde tijdens zijn ondervra gingen door leden van de para troepen te zijn geslagen en ge marteld. Het boek werd door de autoriteiten in be slag genomen, doch uittreksels ervan werden gepubliceerd in linkse weekbladen in Frankrijk en andere landen. De juwelen van Sofia Loren De verzekering zal Sophia Loren geen vergoeding uitkeren voor het enige van haar gesto len juwelen dat verzekerd was, aldus wordt gemeld. Het betreft een halssnoer van diamanten en saffieren. Dit was verzekerd op voorwaarde dat het slechts gebruikt zou worden bij opnamen voor een film en verder in een brandkast be- waa.rd zou blijven. de Japanse politie zijn er op het ogenblik geen plannen om de huln in te roepen van Japanse of Amerikaanse troepen in Ja pan ter bescherming van presi dent Eisenhower. Volgens de huidige plannen zullen 25.000 politiemannen de route bewaken van de auto waarin de Ameri kaanse president en de Japanse keizer van het vliegveld naar Tokio rijden. Het bestuur van de Japanse democratisch-socialistische par tij, heeft besloten dat alle afge vaardigden van de partij in de Senaat en de Tweede Kamer aanwezig zullen zijn wanneer president Eisenhower het parle ment toespreekt. Van een functionaris van de liberaal-democratische rege ringspartij vernam Reuter, dat de partij op het ogenblik de mo gelijkheid van een politiek be stand onderzoekt in die zin, dat de ratificatie van het veilig heidsverdrag met de Ver. Staten zal worden opgeschort, in de hoop dat de socialisten zich bij dit bestand zullen aansluiten ge durende het bezoek van presi dent Eisenhower. Het grootste deel der socialis tische partij blijft evenwel op het standpunt staan, dat de Ja panse premier Kisji moet belo ven te zullen aftreden, alvorens de socialisten ook maar over een eventuele regeling wiHen pra ten. De „welkom Ike"-beweging neemt in omvang toe, doch de officieren van de veiligheids dienst weigeren nog steeds de verantwoordelijkheid voor even tuele extremisten op zich te nemen. DE BEWAKING VAN PRE SIDENT EISENHOWER IN TOKIO. Ongeveer 26.000 politie-agen- ten, of ongeveer een kwart van I nodige manschappen een beroep moeten doen op de provincies. VOORZITTER JAPANSE SOCIALISTISCHE PARTIJ WIL GEWELDDADEN VOORKOMEN. De voorzitter van de Japanse socialistische oppositiepartij,. Inejiro. Asanoema, heeft maan dag in een verklaring voor de pers gezegd, te zullen trachten gewelddadigheden te voorkomen bij het bezoek van president Eisenhower aan Japan. Asanoema zei echter nog steeds tegen het bezoek te zijn. Hij blijft ook bij zijn eis. dat de regering aftreedt. Nieuwe Russische straalbommenwerpers voor Indonesië De Indonesische luchtmacht is uitgebreid met een eskadron in Rusland gebouwde straalbom menwerpers van het type JL-28", aldus meldt het Indone sische persbureau Antara. Tijdens de installatieplechtig heid verklaarde de chef-staf van de luchtmacht, luchtmaarschalk Soeryadarma, dat de luchtmacht met de nieuwe aanwinst in staat is op elk moment vergeldings maatregelen te nemen tegen elke aanvaller. „Met de vooruitgang, die wij tot dusver hebben ge boekt, kunnen wij ons snel naar alle delen van Indonesië ver plaatsen om de veiligheid van ons land te verdedigen", aldus de maarschalk. De Indonesische luchtmacht heeft order gegeven tot onon derbroken waakzaamheid met het oog op de Nederlandse ver sterkingsmaatregelen op het ge bied der defensie in Nederlands Nieuw-Guinea. DEZELFDE TEMPERATUREN Een depressie boven de Noord zee vult verder op. Het kou front ervan, dat ook in ons land neerslag bracht, vertoonde maan dagmiddag vooral boven Duits land flinke activiteit. Op vele plaatsen kwam er on- DINSDAG 14 JUNI v.m. n.m. Breskens 5.25 5.50 Terneuzen 6.00 6.25 Hansweert 6.40 7.05 Walsoorden 6.50 7.15 ZON MAAN op onder op onder Juni 15 4.19 21.01 0.27 11.41 16 4.19 21.02 0.53 12.53 17 4.19 21.02 1.18 14.02 18 4.19 21.03 1.43 15.09 19 4.19 21.03 2.08 16.15 weer voor. Achter het front is tamelijk koele Oceaanlucht over West-Europa gestroomd. Boven de Britse eilanden bevond zich in deze stroming een storing die in de hogere luchtlagen van koude lucht vergezeld gaat. In verband hiermee ziet het er naar uit dat de onstabiliteit in de atmosfeer vandaag ook bij ons iets zal toenemen, zodat vooral in het binnenland plaat selijk buien moeten worden ver wacht. De temperaturen zullen daarbij niet veel veranderen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van dinsdag ochtend tot dinsdagavond. Dezelfde temperaturen. Opklaringen, maar ook enkele buien, voornamelijk in het bin nenland. Zwakke tot matige aan de kust af en toe vrij krachtige wind tussen zuidwest en west. Ongeveer dezelfde temperatu ren.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1