President Verre Eisenhower naar het Oosten vertrokken Nieuwe betogingen in Tokio Het geval Eichmann Weero verzicht Tandbederf kan gehalveerd worden HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN salons sobèrt" Vrouwen! Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidsvval Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 cL DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 13 JUNI 1960 16e Jaargang Nr 5006 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per rdvertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handeta- rdvertenties)5 regels ƒ1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. President Eisenhower is zon dag uit Washington naar het Verre-Oosten vertrokken. Hij gaat via Anchorage (Alaska) naar de Philippijnen, waar hij 14 juni aankomt, Formosa (18 juni), Okinawa (19 juni), Tokio (19 juni), Seoel (22 juni) en Hono- loeloe (22 juni). In een op de film en geluids band opgenomen verklaring, die hij zaterdag in het Witte Huis uitsprak en welke na zijn vertrek werd vrijgegeven, zei de presi dent dat hij ondanks adviezen om zijn bezoek aan het Verre- Oosten uit te stellen besloten had dit niet te doen omdat zijn reis niet ten doel heeft een be paald regiem, een verdrag of een omstreden politiek te steunen maar het internationaal begrip wil verbeteren. Hij sprak niet speciaal over de anti-Amerikaanse demonstraties in Japan. De president wil met zijn reis meer vernemen over de onmid dellijke problemen en doelen van Amerika's vrienden en een beter begrip voor de Verenigde Staten in het buitenland te bevorderen. Onaangename incidenten, ge- inspireerd door misleide of vij andige agenten, mogen niet ver hinderen dat concrete resultaten worden bereikt die goed zijn voor de gehele wereld. Amerika's oprechte toewijding om een per manente vrede tot stand te bren gen, met een rechtvaardige be handeling van allen, wordt dui delijker dan ooi in de gehele vrije wereld begrepen, aldus president Eisenhower. HAGERTYIN ANCHORAGE WACHT OP EISENHOWER. Reuter en A.F.P. melden uit Anchorage, in Alaska, dat Eisen howers pérs-secretaris Hagertv zaterdagavond j.l. aldaar uit To kio is aangekomen. Hij zal er heden met president Eisenhower beraadslagen, die dan in Ancho rage wordt verwacht. Hagerty verklaarde tegenover verslaggevers dat hij, in overleg met de Japanse autoriteiten, de voorbereidingen voor Eisenho wers komende bezoek aan Japan had voltooid. VERONTSCHULDIGING VAN JAPANSE PREMIER. De Japanse premier Kisji heeft zondagochtend tegenover de Amerikaanse ambwsadeur Mac- Arthur verklaard dat de over weldigende meerderheid van hel Japanse volk ontsteld en veront waardigd is over de met geweld plegingen gepaard gaande de monstraties, welke vrijdag j.l. werden gehouden, toen de am bassadeur, in gezelschap van Eisenhowers pers-secretaris Ha gerty, van het vliegveld van To kio naar het ambassadegebouw vertrok. In een later door de ambassa deur uitgegeven verklaring zegt deze dat de premier niet slechts namens de Japanse regering uiting heeft gegeven aan leed wezen over de incidenten bij het vliegveld, doch dat hij tevens verklaard had het voorgevallene persoonlijk bijzonder te betreu ren. PROTESTEN TEGEN HET JAPANS-AMERIKAANSE VEILIGHEIDSVERDRAG. De Japanse socialisten willen woensdag een aantal politieke stakingen houden om te protes teren tegen het Japans-Ameri kaanse veiligheidsverdrag en het bezoek van president Eisenho wer aan Japan op een tijdstip, waarop de Rijksdag nog niet ge reed is met de behandeling van deze overeenkomst. De politie heeft een student ge arresteerd, die de leiding gehad zou hebben bij een aanval, die betogende studenten zaterdag j op de particuliere woning van premier Kisji hebben uitgevoerd. Studentenverenigingen hebben verklaard elke dag voor het par lementsgebouw te zullen demon streren om te verhinderen dat het veiligheidsverdrag met de Verenigde Staten kan worden be sproken. (Adv.) dtiupMrn! M oportt cocW rmril 16 browtnjsbaat 9 ItCHuzeo individuele haarverzorging nieuwste methodes met produc ten, die precies voor uw haar geschikt zijn. parfumeriën, toiletartikelen, cos metische producten, uitsluitend de betere merken. Naar schatting honderddui zend mensen hebben zich zater dagmiddag om het gebouw van de Japanse rijksdag te Tokio ver zameld. De menigte, die tegen liet Japans-Amerikaanse beveili gingsverdrag en de aanstaande de komst van president Eisenho wer betoogde, was ordelijk en leuzen roepend van alle kanten toegestroomd. Alie maatschappelijke klassen ware.i vertegenwoordigd: boe ren op sandalen van stro, huis vrouwen met kinderwagens, pro fessoren, ai beiders in werkkle ding en scholieren in zwarte uni formen. In de omgeving van het ge bouw was eën sterke politie macht samengetrokken, die een cordon van auto's, pantserwa gens en prikkeldraad om het ge- ümw legde. Zateraagmiddag hebben beto- geis zoneter onderbreking voor ue Amerikaanse ambassade ge defileerd. Het aantal mensen dat voor het gebouw is langsgetrok- ken, werd geschat op Sü.000. i waalt betogers, die uit Kioto waren gekomen. neb:en in het begin van de middag geprobeerd de Amerikaanse ambassade bin nen te dringen om Hagerty een petitie aan te bieden. De beto gers zijn door de politie terugge dreven. De Japanse socialistische par tij heeft zaterdag een voorstel van de liberale democraten tot een bijeenkomst om te praten over een vriendschappelijke ont vangst van president Eisenho wer van de hand gewezen. De socialisten menen dat Eisenho wers bezoek en de stemming over het Amerikaans-Japanse beveiligingsverdrag, die onge veer met het bezoek samenvalt, niet los van elkaar kunnen wor den gezien. Alle Japanse bladen, ook de invloedrijke ..Asahi", die tot dus ver de regering heeft gekriti seerd, hebben hun afschuw uit gesproken over de incidenten die zich vrijdag op- het vliegveld Ha- neda hebben afgespeeld. Enkele politieagenten hebben gezegd dat de betoging op het vliegveld vrij gematigd is geweest gezien in het licht van de betogingen van de laatste tijd. (Advertentie) Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aanmerkelijk verlichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van T o g a 1, de grote pijr.verdrijver. Togal is veilig voor hart, nieren en maag. Bii apotheek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88. Prins Bernhard uit het ziekenhuis. Z. K. H. Prins Bernhard is zaterdagmiddag om kwart over twaalf uit het academisch zie kenhuis in Utrecht ontslagen. Hij werd afgehaald door H.K.H. Prinses Beatrix en vertrok di rect naar Soestdijk. De Prins, die er slecht en moe uitzag, werd uitgeleide gedaan door de behandelende geneeshe ren prof. dr J- F. Nuboer, hoog leraar in de interne geneeskun de aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Om vijf minuten over twaalf arriveerde Prinses Beatrix in het ziekenhuis. Zij reed haar eigen wagen en onderhield zich op de kamer van haar vader nog enige tijd met de beide hoogleraren en de zusters Goudman en Vos, die de Prins tijdens zijn verblijf in het ziekenhuis verpleegd heoben. Voor de poort van het zieken huis hadden zich enige tiental len personen opgesteld om het vertrek van de Prins gade te slaan. Breed lachend posseerde de Prins .even voor de totogra ten en cameramensen om ver volgens in de auto van zijn doch ter te stappen, die in volle vaart richting boestdijk reed. Een aparte volgwagen vervoerde de bloemen die de Prins in de afge lopen dagen in het ziekenhuis ontving. De R.V.D. deelt nog mee, dat Prins Bernhard teneinde volledig herstel zoveel mogelijk te bevor deren op advies van de behande lende geneesheren, voor de eerst komende weken alle verplichtin. gen buitenshuis heeft moeten af zeggen. ITALIAANSE WERD „MISS EUROPA". De 18-jarige Italiaanse foto model en schoonheidskoningin Anna Ranalli is in het 30 km een noorden van Beiroet aan de Mid. dellandse Zee gelegen nieuwe Libanese Casino" uitgeroepen tot de „schoonste vrouw van Europa". De tweede, derde, vierde en vijfde plaats werden resp. bezet door de schoonheidskoninginnen van West-Duitsland, Zweden, Frankrijk en Oostenrijk. De aanwijzing van „Miss Euro pa 1960" werd bijgewoond door meer dan drieduizend belangstel lenden, in hoofdzaak afkomstig uit landen in het Midden-Oosten. Mej. Ranalli ontving duizend dollar, een met briljanten afgezet horloge en talrijke andere ge schenken. Anna Ranalli is 1.75 m. lang, weegt 125 pond, heeft donker haar en bruine ogen. Stevenson geen kandidaat. Adlai Stevenson, die in 1952 en 1956 de kandidaat van de demo craten voor het presidentschap van de Verenigde Staten was, heeft zondag verklaard dat hij zich niet opnieuw beschikbaar stelt. Chroesjtsjef wil Powers sr helpen. Premier Chroesjtsjef heeft Oli ver Powers, de vader van de Amerikaanse piloot, die op 1 mei j.l. tijdens een spionagevlucht boven de Sowjet-Unie werd neer geschoten, laten weten, dat hij zal helpen om zijn zoon te bezoe ken, als hij naar Rusland komt. In antwoord op een schrijven van Powers sr. verklaarde de Sow jet-leider, dat de piloot vol gens de Sowjet-wetten zal wor den berecht en dat hij zich niet kan mengen in een zaak, die uit sluitend valt onder de bevoegd heid van dé rechterlijke macht. Chroesjtsjef schreef voorts, dat een brief die Powers sr. mede zou hebben ingesloten met het ver zoek deze aan de gevangen piloot te geven, niet in de door hem ontvangen enveloppe had geze ten. Oliver Powers zal vandaag op het departement van Buitenland se Zaken te Washington zijn eventuele bezoek aan Moskou be spreken. De Israëlische eerste minister Eon Goerion heeft de Argentijn se president Arturo Frondizi een brief geschreven, waarin hij uiting geeft aan zijn „bijzonder grote spijt" voor het geval Israë liërs de Argentijnse weiten heb ben geschonden. Hij verzoekt de president echter rekening te wil len houden met de „morele kant" van de zaak-Eichmann. Ben Goerion wijst op het dui velse karakter van de massa moord op de Europese Joden en hij zegt in dit verband: „Het ko mende proces in Israël tegen Adolf Eichmann zal een han deling van opperste gerech tigheid zijn. In nun geschiedenis van eeuwen van vervolging zijn de Joden nog nooit aan dergelijke gruwelen ten prooi geweest, als m de tweede wereldoorlog, tegen hen werden begaan. Hij, die hier. voor verantwoordelijk is, kan slechts in Israë) worden berecht. Eerder zullen de honderdduizen den overlevenden van de massa le moord op de Europese Joden geen gemoedsrust vinden". De brief was in zeer vriend schappelijke termen gesteld. Dr Joachim Prinz, voorzitter van het Joods-Amerikaanse con gres en voormalig rabbi van Berlijn, die zich vrijdag j.l. te Orangé; in de Amerikaanse staat New Jersey, in gelijke geest uitliet als premier Ben Goerion, voegde hier nog aan toe: „Ik heb Eichmann in het begin van de tweede wereldoorlog ontmoet, toen ik werd gearresteerd wegens verzet tegen het bewind van Hit- lei'. Eichmann kent geen enkel menselijk gevoel. Zijn persoon lijkheid valt niet in normale be woordingen te beschrijven". Israël verwerpt Argentijns i verzoek. Van gewoonlijk betrouwbare zijde is zondagavond te Jeruza lem vernomen, dat Israël offi cieel niet zal antwoorden op het Argentijnse verzoek cm terug zending van Adoif Eichmann en da besctraffing van zijn ontvoer ders. Volgens waarnemers komt dit besluit neer op een verwerping van het verzoek. Wel zal het diplomatiek contact met Argen tinië worden voortgezet. Tevoren was uit de omgeving van premier Ben Goerion verno men, dat hij een antwoord op d Verwoerd geopereerd. De Zuidafrikaanse minister president Verwoerd, heeft zater dag te Fretoria een operatie aan zijn rechteroor ondergaan. Zoals bekend, werd de premier op 9 april bij een revolveraanslag door twee kogels in zijn gezicht getroffen. Volgens een medisch bulletin is de operatie, een plastisch-chirur- gische ingreep, geslaagd. Het uit eindelijke resultaat zal pas ovei enkele weken bekend zijn. Negentig procent van het Nederlandse volk lijdt aan cariës (tandbederf) Het tandbederf, cariës kan ge halveerd worden indien kleine hoeveelheden natriumfluoride aan het Nederlandse drinkwater worden toegevoegd. De kosten hiervan zouden on geveer drie miljoen gulden per lllv-lif OCl l 11 IJ C. V. z 1 cc 11 I VV v Oi Cl U jj Cl.. j - -— Argentijnse nota gereed had. jaar bedragen ofwel een gulden Waarnemers geloven dat het be sluit deze nota niet te versturen, het gevolg kan zijn van een rap port uit New York van de Israë lische minister van Buitenlandse Zaken, mevr. Golda Meir. per jaar per wateraansluiting Jaarlijks wordt alleen al door ziekenfondsen en schooltand- artsdiensten naar schatting zes. tig miljoen gulden uitgegeven, waarbij nog minstens vijftien Deze twee breed lachend-, be baarde mannen zijn Emil Pe tersen (links) en Erling Brun- borg uit Asker bij Oslo. In een zeer bejaarde reddingboot maakten zij een toeht rond de wereld over een afstand van 6700 zeemijlen, waarvoor zij anderhalf jaar nodig hadden. Er bleef dus nog ruimschoots tijd voor hen over, om onder weg het model van hun schip, waarmee zij hier gefotogra. feerd zijn, te maken. Doodstraf geëist tegen Nederlander in Cairo. De openbare aanklager in het spionageproces te Cairo heeft za terdag de doodstraf geëist tegen de Nederlander Meewis Gouds waard, die zich schuldig zou heb. ben gemaakt aan spionage ten gunste van Israël. Dezelfde straf werd geëist tegen de Italianen Raimondo di Pietro en Ferdinando Pacciolla. CAMBODJA. Het persbureau van Cambodja heeft gemeld, dat regering, par lement en de politiemacht van Cambodja tezamen een beroep hebben gedaan op prins Noro dom Sihanoek om staatshoofd te worden. De prins, die vroeger koning en later minister-president van Cambodja is geweest, en thans leider is van de machtige socia listische volksgemeenschap, wordt beschouwd als de grote macht achter de regering, hoe wel hij op het ogenblik geen of ficieel ambt bekleedt. Vernomen wordt dat prins No rodom Sihanoek ermede heeft ingestemd staatshoofd van Cam bodja te worden. KOEL WEER. Een actieve Oceaan-depressie trok juist ten noorden van Ier land langs, in de richting van de Noordzee en was zondagavond iets ten oosten van Schotland ge legen. Aan de zuidkant van de depressie ontstond een stormveld dat echter geen bijzonder groot gebied besloeg. Het kwam dan ook niet boven Nederland, hoe wel ook bij ons de depressie de wind tot hard deed toenemen. Het komende etmaal zal de de pressie die nu maar zeer lang zaam meer over de Noordzee be weegt, het weerbeeld in Europa blijven beïnvloeden. Vooral het bijbehorende koufront is van be- Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden miljoen gulden komt voor parti- kuliere behandelingen. Met 1 tot 1,2 milligram fluoride per liter drinkwater (huidig gehalte 0,2 milligram) zouden naar verloop van jaren de helft minder tand bederf, de helft minder pijn en de helft minder tandartskosten te bereiken zijn. Dit werd medegedeeld ter ge legenheid van de publikatie van een lijvig rapport over ..carriës- preventie met fluoriden", uitge bracht door de gezondheidsraad mede op grond van onderzoekin gen van de gezondheidsorgani satie T. N. O. aan de minister van Sociale .Zaken en Volksgezond heid. De T. N. O.-proeven werden van 1925 te Tiel genomen met Culemborg als controle-gemeen te. Het water in Tiel werd ge fluorideerd en groepen van 500 kinderen van 11 tot 15 jaar wer den bij het onderzoek betrokken. Reeds na viereneenhalf en vijfeneenhalf jaar is gebleken, dat waterfluoridering zeer gun stige resultaten geeft. Veertig tot zestig procent minder geval len van tandbederf bij normale hygiënische mondbehandeling weid geconstateerd. Verwacht wordt, dat indien kinderen van de geboorte af aan .fluoride houdend water te drinken krijgen de resultaten minstens zo goed zullen zijn. Tandbederf (cariës) ontstaat door oplossing van tandglazuur onder inwerking van in suiker houdende omgeving gedijende bacteriën. Meer dan negentig procent van het Nederlandse volk, dat is niet meer dan in de ons omringende landen, lijdt aan cariës. Door verhoogde aanvoer van fluoride wordt beter tand been gevormd en afbraak van tekenis hoewel dit vandaag ons land reeds gepasseerd zal zijn, zodat dan koudere lucht wordt aangevoerd, is het niet uitgeslo ten dat in het front kleine storin gen ontstaan, die tijdelijk regen of buien kunnen veroorzaken. Er worden echter plaatselijk ook flinke opklaringen verwacht. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. Koel weer. Wisselend bewolkt met enkele llllu 1, ai„ltulIV va„ buien. Matige tot krachtige wind j glazuur tegengegaan. De Neder- tussen zuidwest en west. Koel ]arujse onderzoekingen, medé ge- i daan vanwege het van andere landen afwijkende dieet, heeft de Amerikaanse onderzoekingen met fluoride volkomen beves tigd. Een derde van het Ameri kaanse volk, dertig milioen men sen, drinkt reeds gefluorideerd water. Diepgaande medische on derzoekingen toonden aan, dat de gezondheid hierdoor in het geheel geen schade lijdt. 29 doden bij vliegongeluk boven Australië. 29 personen, onder wie negen leerlingen van middelbare scho len, zijn om het leven gekomen toen een „Fokker Friendsliip"- passagiersvlicgtuig van de Australische uehtvaartmaat- scliappij „Trans-Australia Airli nes" rijdagavond j.l. ter hoog te van Mackay, in Queensland, in z e startte, na gedurende drie Kwartier boven het vliegveld van Mackay te hebben rondgevlogen. Het toestel kon tengevolge van de dichte mist niet landen. Onder de om het leven gsko- menen bevindt zich de Ameri kaanse consul in Brisbane, J. F. O'Grady, evenals de uit vier kopi- pen bestaande bemanning. Het toestel, dat in ongeveer 10 meter diep water ligt, is vier mijl uit de kust neergestort. Er zijn tot nu toe negen lijken geborgen. Tsiecho-SIowakiie verzoekt Argentinië om uitlevering oorlogsmisdadiger. Tsjecho-Slowakije heeft Ar- gentinië langs diplomatieke weg verzocht, om uitlevering van i Durcansky die wordt beschul- I digd van massamoord tijdens I de tweede wereldoorlog. Uit Buenos Aires wordt gemeld dat Durcansky is aangehouden en I het verzoek om uitlevering wordt bestudeerd. Een broer van Durcansky is minister van Buitenlandse Za ken geweest in een door de Duitsers gevormde Tsjechische marionettenregering. Na de staking in Frankrijk. De overheidsdiensten in Frankrijk zijn zaterdagochtend weer normaal gaan functione- weer. JUNI ZON MAAN op onder op onder v.m. n m. Juni 4.31 4.52 13 4 20 21.00 23.56 9.12 5.06 5.27 15 4.19 21.01 0.27 11.41 5.46 6.07 16 4.19 21.02 0.53 12.53 5.56 6.17 17 4.19 21.02 1.18 14.02 ren na de staking van 24 uur op vrijdag. Een woerdvoerder op het vliegveld Orly bij Parijs deelde mee dat alle vluchten van en naar Parijs doorgaan al zijn er zo nu en dan wel enkele ver tragingen. Op het stadhuis vap Parijs zei men dat de postbestelling en het ophalen van huisvuil als gewoonlijk worden gedaan. Bus met Nederlanders omgeslagen. 30 passagiers met een toerbus uit Strijen zijn zondagochtend, volgens het persbureau Belga, gewond, toen hun voertuig bij de Belgische plaats Wolvertem op de weg Brussel-Antwerpen op een fietspad kantelde. 23 van hen zijn overgebracht naar het ziekenhuis van Vilvoorde en 7 anderen naar dat van Wille broek. Er zouden geen ernstig gewonden zijn. Het ongeval is vermoedelijk te wijten aan een breuk in he stuurmechanisme.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1