Antwerpen en Benelux FRIESCHE VLAG GOUDBAND tl Hl Dit merk blijft Uw waarborg voor de beste koffiemelk! indigen rdag 11 juni I960 .J Zaterdag 11 juni 1960 DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 SOPHIA'S JUWELEN Technisch adviseur Radio Veronica" gearresteerd NEPAL PROTESTEERT SOWJET-KRITIEK OP NIXON EMIGRATIE NAAR AUSTRALIË Kerkdiensten y\ v KOFFIEMELK NIEUWE WONINGEN IN APRIL Elke dag heeft zijn geheim OTTERDAM ingr van het r de personeels- dienst van ■ende afdeling net enige verkzaamheden grondwerken, is het diploma Voor de lagere met een ander tor. leiding, leeftijd woning wordt ïg is van toe- ilding van op aenden aan de eel voorziening, ier no. 274. fe'- al Voor het comité van Belgisch- Nederlandsch-Luxemburgsche samenwerking afd. Amsterdam, heeft de heer L. Delwaide, schepen van Antwerpen, gister middag aan een lunchbijeen- komst te Amsterdam een voor dracht gehouden over: Antwer pen én Benelux. Spreker legde de nadruk op de noodzakelijkheid van een steeds betere verstandhouding en nauwere samenwerking tus sen de landen van de Benelux. Ongetwijfeld werden door de uitwerking van Benelux belang rijke resultaten bereikt, o.m. in het handelsverkeer. Dat is ech ter geen reden om op onze lauweren te rusten. Spreker noemde de haven van Antwerpen de Beneluxhaven bij uitstek, omdat in geen enkele andere haven de Nederlandse en Belgische belangen zo ineen gevlochten zijn als te Antwer pen. Er komen meer Nederland se schepen in de haven van Ant werpen dan in die van Amster dam. In 1959 was de tonnen- maat van de Nederlandse koop vaardij te Antwerpen 16 ho ger dan te Amsterdam, terwijl zij, in vergelijking met 1938, te Antwerpen met 200 °/o gestegen is. De Nederlandse binnen scheepvaart neemt in de haven van Antwerpen een even belang rijke plaats in als de zeescheep vaart. Zij komt er op de tweede plaats en in het Rijnverkeer zelfs op de eerste plaats. Het aandeel van de Nederlandse fir ma's in de Antwerpse havenbe drijvigheid kan op 20 worden geraamd. Niettemin moet worden er kend dat Antwerpen in de twee grote Nederlandse havens ge duchte mededingers heeft die, in de na-oorlogse verkeersstij- ging, Antwerpen hebben voor bijgestreefd. Dit is voornamelijk aan twee oorzaken toe te schrijven: het Belgisch kostprijsniveau is ho ger komen te liggen dan het Nederlandse, en de haven van Antwerpen heeft onder ruimte gebrek geleden. Indien thans de lonen een neiging vertonen om naar elkaar toe te groeien, dan blijkt niettemin dat de Neder landse lonen nog ongeveer 30 liggen beneden het gemiddelde van de Belgische en dat, in de havensector, het verschil nog groter is. Het ruimtegebrek te Antwerpen wordt thans verhol pen door de uitvoering van het tienjarenplan, waardoor de wa teroppervlakte van de voor de zeevaart bestemde dok ken zal worden verdubbeld en de lengte van de kaden met 60 'Hu zal worden uitgebreid, terwijl circa 1500 ha industrie terreinen beschikbaar zal ko men. In enige Nederlandse haven kringen, aldus de heer Del waide, wordt hierop kritiek ge uit in verband met het aandeel dat de Belgische staat genomen heeft in de financiering van deze werken. Men stelt het voor, alsof deze staatshulp het de stad Antwerpen mogelijk maakt met haar haventarieven de Nederlandse havens te on- derbieden en een dumpingspoli- tiek te voeren. Dit is volkomen onjuist. Een feit is dat praktisch alle over- heidstarieven en rechten te Antwerpen het Nederlandse peil aanzienlijk overtreffen. Spreker vestigde de aandacht op het belang van het Rijnver keer voor Antwerpen, dat z.i. in Nederland door velen onder schat wordt. Niettegenstaande de grote moeilijkheden waar mede dit verkeer heeft te kam pen, schommelt het te Antwer pen nog rond de 7 miljoen ton per jaar, d.i. ongeveer 20 van het globale goederenverkeer. „Antwerpen kan en mag het Rijnverkeer niet verwaarlozen, indien het zijn rang als wereld haven wil behouden." Daarom vraagt het een nieu we vaarweg naar de Rijn, daar de bestaande route niet meer aan de eisen van het heden daagse verkeer beantwoordt. De grote bezwaren zijn: 1. het feit dat de meer dan 16.000 schepen, die per jaar de haven van Ant werpen aandoen van Antwerpen tot Hansweert de Westerschelde moeten bevaren samen met de ongeveer 70.000 binnenschepen, die per jaar in en uit het ka naal van Zuid-Beveland varen. 2. Dat de huidige vaarweg niet geschikt is voor de opko mende duwvaart. In Nederland se havenkringen werd de vraag gesteld of België voor een Ne derlandse haven zou doen wat thans aan Nederland voor een Belgische haven gevraagd wordt. Sprekers antwoord is, dat een dergelijke vraag niet meer moet worden gesteld, want dat van nu af door de verbetering van de Belgische waterwegen, o.m. door de opheffing van de stop van Ternaaien en de be- vaarbaarmaking van de Maas voor schepen van 1350 ton, de concurrentiepositie en de pene tratiemogelijkheden van de Ne derlandse havens in de Belgi sche industriegebieden aanzien lijk zijn verbeterd en vergroot. De heer Delwaide onder streepte tenslotte dat de drie grote Beneluxhavens Rotter dam, Antwerpen en Amsterdam wereldhavens zijn, die geen enkele functie van een wereld haven mogen verwaarlozen, maar die daarom niet aan onge breidelde concurrentie hoeven te doen. Elk van deze havens heeft haar eigen specialisatie en haar eigen rol te spelen. De Rotterdamse politie heeft blijkens een bericht uit Londen verklaard, dat de vrouw die vol gens uitlatingen van een gevan gene in de Pentonville gevange nis te Londen, betrokken is bij de diefstal van de juwelen van d- filmster Sofia Loren (waarde 2.000.000 gulden) niets met de diefstal te maken heeft. Volgens het notariskantoor dat de kwes tie van de diefstal voor de film ster regelt, heeft de Rotterdam se politie in het rapport aan Londen gezegd, dat de vrouw een goed karakter heeft en dat de politie ervan overtuigd is dat zij niets met de diefstal heeft uit te staan. De naspeuringen in Rot terdam worden echter voortge zet. Omdat ondanks het feit dat deze vrouw er niets mee te ma ken heeft in Rotterdam toch wel een spoor van de dieven zou kunnen worden gevonden. Donderdagmiddag werden er nieuwe foto's van de juwelen alsmede een gedetailleerde be schrijving aan de Rotterdamse politie verzonden. De regering van Nepal heeft een nota aan Peking gezonden waarin wordt geprotesteerd tegen het feit dat de Mount Everest in Chinese verklarin gen „de hoogste top in het Chi nese vaderland" is genoemd. Volgens Nepal ligt de top op Nepalees gebied, doch de Chi nezen maken ook aanspraak op de Everest. De kwestie is weer aan de orde gekomen doordat een Chinese expeditie er on langs in is geslaagd de top te beklimmen. In de nota van Nepal wordt gezegd dat er op het ogenblik dat de grenskwestie tussen de twee landen in een vriend schappelijke atmosfeer worden geregeld, geen onaangenaam heden dienen te worden ge schapen in de betrekkingen tussen de twee landen. De heer H. O. uit Amsterdam, die een belangrijk aandeel heeft gehad in het technisch deel van de totstandkoming van Radio Veronica", is dinsdagochtend j.l. in zijn woning gearresteerd, on der verdenking van het plegen van bedriegelijke bankbreuk en het afgeven van ongedekte chè- ques. Hij is opgesloten in het hoofdbureau van politie en zal hedenochtend voor de officier van Justitie worden geleid. Bij vonnis van de rechtbank te Amsterdam van 19 april j.l. werd de heer O. als detailhandelaar in radio- en televisieartikelen in staat van faillissement verklaard. Dit faillissement was aange vraagd door de Nederlandse Mid- denstandsfinancierings Bank. Op 14 juni a.s. zal de verificatiever gadering worden gehouden. Indertijd had de heer O. mede gedeeld, dat hij als generaal agent optrad voor de in Liechten stein gevestigde commerciële radio onderneming Veronica. Hij was voordien technisch directeur van de Vron geweest, die medio april j.l. werd opgeheven en waarvan de Veronica opvolgster is. De heer N. C. Jürgens die, toen de Panamese regering de „Veronica" uit het koopvaardij- register liet schrappen, als on derhandelaar tussen de „Veroni ca" en de Panamese consulggne,. raai in Rotterdam optrad, heeft medegedeeld, dat de heer O. nimmer generaal agent is ge weest. Wel is deze, toen de zaak nog op het technische vlak lag, als woordvoerder van de „Vero nica" opgetreden. De heer O. is technisch adviseur, aldus de heer Jürgens. Voorts zei hij zelf met ingang van 8 juni tot generaal agent te zijn benoemd en, nu de „Veronica" uitzendt, met de be handeling van de commerciële j- i Het Moskouse blad „Sovjets- kaja Rossiye" heeft donderdag felle kritiek geleverd op de Amerikaanse vice-president Ni xon. Het blad verklaarde dat Nixon een slechte invloed uit oefent op de „karakterloze" president. Eisenhower zelfheeft volgens het blad overigens al leen maar „symbolische macht" willen bezitten en het „vuile werk" aan anderen willen over laten. Nixon is een „vurige ex ponent van agressie en zee- roverspolitiek in het interna tionale strijdperk" en „de meest uitgesproken pleiter voor spio nage tegen de Sowjet-Unie", aldus het blad. Hij wordt als presidentskandidaat actief ge steund door Californische mo nopolisten" en de „pro-fascisti sche Amerikaanse nationale herlevingspartij", doch er is altijd nog het Amerikaanse volk I een plan worden uitgewerkt om dat moet beslissen wie presi- de emigratie van jong e Neder- dent wordt. I landse boeren aan te m pedigen. Het aantal Nederlanders, dat naar Australië kan emigreren, zal voor het Australische begro tingsjaar 1960-1961 waarschijn lijk gehandhaafd blijven op tien duizend per jaar. Dit is het re sultaat van besprekingen, die de Nederlandse regeringscommis saris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman, te Canberra ge voerd heeft met de Australische minister voor de Immigratie, Downer. De heer Haveman deel de mee, van mening te zijn dat de Nederlandse emigratie naar Australië een goede basis zou kunnen zijn voor nog nauwere banden tussen beide landen. Hij dacht daarbij aan de mogelijk heid van een cultureel verdrag. Verwacht kan worden, zo deel de de heer Haveman verder mee, dat beide landen over een vijfja rig migratieverdrag zullen onder handelen. Het nu geldende loopt namelijk in maart 1961 af. Het Nederlandse emigratiebestuur zal spoedig nieuwe middelen be schikbaar stellen voor de huis vesting van Nederlan dse emi granten in Australië; voorts zal zaken te zijn belast. „Vóór mij is er nog nooit een generaal agent geweest". De officier van Justitie, mr. R. L. Beukels, deelde mede dat hij enige tijd geleden van een Duitse firma via een Nederlandse advo caat een aangifte had gekregen dat O. aan deze firma als beta ling voor levering van televisie, toestellen in december j.l. drie ongedekte chèques op een Ne> derlandse bank had afgegeven. Tijdens het onderzoek naar deze zaak deed de curator in het fail lissement aangifte dat O. in het vooruitzicht van zijn faillissement zijn zaak zogenaamd verkocht zou hebben aan een ander. De heer O. heeft, aldus de officier tegenover de politie toegegeven, dat hij dit gedaan heeft ter be driegelijke verkorting van de rechten van zijn schuldeisers Ook het geval met de drie chè ques, (voor een waarde van 17 a 18.000 gulden) heeft hij bekend. De officier zeide dat het een vrij uitgebreid onderzoek wordt in deze, overigens geheel buiten de „Veronica" staande, zaken. Wel behandelt mr. Beukels twee andere technische zaken, die op de toenmalige Vron be trekking hebben. Dit betreft de inbeslagneming, op grond van overtreding van de telegraaf- en telefoonwet, door een P.T.T. op sporingsambtenaar van zendap paratuur, bestemd voor het in dertijd in Emden liggende radio schip, in december en februari j.l., resp. in het magazijn van de zaak van de heer O. in de Beurs straat te Amsterdam en bij de grenspost Ter Apel. In deze za ken is een gerechtelijk vooron derzoek aan de gang en zijn ge- tuige-deskundigen gehoord. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 12 JUNI. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Vic. S. den Blaauwen; 2.30 uur Ds. Ph. M. Becht, van Zaamslag. Hoek: 10 uur Vic. G. P. Post, van Terneuzen; 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. (Bediening H. Doop.) Hontenisse: 10 uur Ds. W. J. van Meeuwen, van Hoek. Hulst: 10 uur Ds. R. G. J. Tim- mers. (Bediening H. Doop.) Philippine: 9 uur Ds. E. E. Stern. Sas van Gent: 10.30 uur Ds. E. E. Stern. Sluiskil: 9 uur en 10.30 uur Ds. J. G. N. Cupédo. Terneuzen: (Noordstraat) 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt; 5 uur Vic. G. P Post; (Kerkhoflaan) 10 uur Ds. H. M. Strating, van Goes (Jeugddienst)(Tuinpad) 10.45 uur Jeugdkerk. Zaamslag: 9.30 uur de heer C. H. Heijboer. (Voorbereiding Heilig Avondmaal); 2.30 uur Vic. S. den Blaauwen, van Axel. GEREFORMEERDE KERK. Axel: Geen opgave. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. A. J. Verbeek. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. W. C. van Hattem. Zaamslag: 9.30 u en 2.30 u. Ds. M. den Boer. GEREF. KERK. (Vrijgemaakt.) Hoek: 10 en 2.30 uur Ds. C. Bijl. Terneuzen10 uur en 3 uur Ds. L. W. G. Blokhuis, van Zeven bergen. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ieesdiensit. GEREF. GEMEENTE. (Syn.) Terneuzen: (Fr. Halsstr.) 10 uur en 3 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. Terneuzen (Vlooswijkstraat)9.30 uur Ds. Aangeenbrug; 2 uur leesdienst; 6 uur Ds. Aangeen brug. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur »n 6 uur Ds. De Reuver. NED. PROT. BOND. Terneuzen: (Geb. Schoolweg 21), 10.30 uur Ds. S. L. Verheus, van Leiden. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Axel: 10 uur, 2.30 uur en 7 uur: H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur. 7.45 uur, 9 uur en 10 uur: H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur, en 10 uur: H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 10.15 uur: II. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur: H. H. Missen. Westdorpe; 7 uur, 8.30 uur en 10 uur en 17.00 uur: H. H. Missen. (Adv.) WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 12 JUNI. NED. HERV. KERK. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 11 uur de heer H. J. Be geer, van Hoofdplaat. Breskens: 9.30 uur en 6.30 uur Ds. L. Spaans. Cadzand: 9.30 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 9.30 uur Ds. M. de Jong; 4 uur Ds. J. Brezet, van Nieuw- vliet. Hoofdplaat: 9.30 uur de heer H. J. Begeer. Nieuwvliet: 10 uur Ds. Joh. Bre zet. Oostburg: 11 uur Ds. A. C. W. ten Cate, van Cadzand. Retranchement9.30 uur Ds. S. Tfjmstra. Schoondijke: 9.30 uur Ds. P. A. L. Brinkman. Sluis. 9.30 uur Ds. C. Balk. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. C Balk St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Waterlandkerkje10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendvjke: 9.30 uur Ds. C. van Evert. Zuidzande: 9.30 uur D. J. Ejjgen- daal. door LUISA-MARIA LINARES 77) Nadruk verboden. „Zonder enige spijt?" vroeg hij zacht. „Waarom lig je dan in mijn armen, klein lammetje?" „Ik ben niet in jeZe wendde zich af. „En noem me niet je kleine „Maar dat bèn je. Dit is jouw lichaam en dit zijn mijn armen, de mijne en niet die van Paul of Dick. Dacht je dat ik niet zie dat hij je voortdurend met zijn ogen volgt? En toch lig je in mijn armen.Eli ik laat je niet los." „Laat je me niet los?" „Nee, tenzij je me zweert Hij zweeg en maakte een triest gebaar. „Ik wil je met beïnvloe den. Ik laat je niet uit mijn ar men los voor je me althans één kus hebt gegeven. Een zusterlijke kus. Wil je dat?" Zonder haar antwoord af te wachten nam hij Olga's gezichtje tussen zijn hamden, boog zich over haar heen en kuste haar op de wang. Ze voelde zijn ruwe huid en zijn warme lippen en bleef roerloos ligg en alsof ze iets wat ze niet kende verwachtte. Eindelijk gebeurde het. De lippen van Xavier gleden over haar wang, zochten de frisse, bevende mond en bleven er op rustenEen te korte eeuwigheid. Olgta kreunde zacht jes en alsof dat een uitnodiging was, boog Xavier zich opnieuw over haar mond die de kussen scheen op te zuigen als de uit gedroogde aarde de regen. „Pardon, ik dacht dat hier nie mand was." Die stem bracht hen terug tot de werkelijkheid van een vijandige wereld en hun positie van tegenstanders. Xavier draaide zich snel om. Hij had Fina met zijn blik wil len vermorzelen. Fina met haar eeuwige grijze japon, haar krui perige manieren en haar schich tige ogen, Fina met haar ironi sche grijns. „Ik zie je later weerl weer, Ol- ga," zei hij bruusk. En Fina opzij duwend, verliet hij de kamer zonder om te zien naar de jonge vrouw die zich, niet in staat overeind te blijven, achterover op het bed liet val len. Olga beweerde, dat ze zich uit muntend voelde en dat ze met de anderen in het Parador van Barranco, waar Paul haar wacht te, zou gaan souperen. Gravin In april zijn, zoals blijkt uit gegevens van het oentraal bu reau voor de statistiek, 7170 nieuwe woningen opgeleverd. In april 1959 werden 6361 wonin gen voltooid. In de eerste vier maanden van 1960 werden 24.093 woningen voltooid, tegen 22.034 in de over- komstige periode van 1959. Van de in april gereedgeko men woningen werden er 877 als systeemwoningen gebouwd. In de eerste vier maanden van 1960 kwamen 2922 systeemwo ningen gereed. Gerekend tot en met april 1960 zijn sedert de bevrijding 793.320 nieuwe woningen gebouwd. Het aantal woningen met de Tamarova was bijzonder harte lijk en zorgzaam. „We zullen de auto nemen, dan hoef je je niet te vermoeien en maken wij onze japonnen niet vuil. We moeten ons bijzon der goed kleden. Alexis zegt, dat de Amerikaanse schotels in het Parador verrukkelijk zijn, ze komen er speciaal voor uit Ma drid. We zullen die lelijke ski schoenen uittrekken. Heb je een mooi toiletje bij je?" Dat had ze zeker, ze had wel vermoed, dat het week-eind in een chalet wel niet helemaal en petit comité zou verlopen en dat er stellig wel een feest met een groot gezelschap zou zijn. Ze had daarom in haar koffertje een van de cadeaux van Elena of liever van Xavier gepakt. Een toilet van nachtblauw velours, schoudervrij, dat mèt of zonder bolero gedragen kon worden. Maar ze had helaas de bolero in Madrid vergeten, dus ze moest het zonder doen. De gravin bood haar edelmoedig het hermelijnen jasje aan dat ze bij haar ski- costuum droeg. Olga ging zich aankleden. Ze voelde zich wonderlijk licht en honderden gedachten, die ze maar niet kon ordenen, speelden door haar hoofd. Er was iets met haar gebeurd, ze wist niet pre cies wat, maar het had alles om ver geworpen absoluut alles. Haar innerlijk en haar uiterlijk leven. Ze voelde Elena's blik en ver moedde, dat die haar onder vier ogen wilde spreken. Maar ze wendde< zich af, het maakte bouw waarvan in april 1960 werd begonnen bedroeg 7019. In de eerste vier maanden van 1960 werd met de bouw van 25.948 woningen een aanvang gemaakt, tegen 25.963 in de overeenkom stige periode van 1959. Doordat het aantal begonnen woningen in april iets lager was dan dat van de gereedgekomen woningen, daalde het aantal in uitvoering zijnde woningen tot 89.461 op 't eind van die maand. In Zeeland kwamen in apa-il 163 woningen gereed (135 in april 1959). Van januari tot en met april 1960 werden in Zee land 574 woningen gebouwd te gen 413 in dezelfde periode in 1959. haar moe, dat ze aldoor werd bespionneerd. De aanwezigheid van gravin Tamarova maakte gelukkig elk vertrouwelijk ge sprek onmogelijk. „Ik heb mijn grijs toilet mee genomen, Alexis houdt het meest van die kleur," zei ze, voortdu rend geobsedeerd door de ge dachte aan haar man. „Hij heeft me maanden lang gedwon gen altijd grijs te dragen. Einde lijk kreeg ik er genoeg van. Hij is een echte tiran. Hij heeft Sla visch bloed in de aderen, dat zegt alles. Hij is reerszuchtig en zo koud als ijs.Dat zie je wel aan zijn ogen." Even later wendde ze zich tot Elena: „Heb je wel eens op zijn ogen gelet?" Elena haalde even haar schou ders op en bleef voor de spiegel bezig met haar haar. Fina, die naast haar stond, keek haar vol onbeschrijflijke bewondering aan en voorkwam haar minste wen ken, reikte haar de borstel, de kam, de flacon parfum aan. „Ik kijk nooit naar de ogen van mannen.... althans niet als die man me niet bijzonder inte resseert," zei ze zacht. „Het komt me voor of u in uw oordeel over graaf Tamarova wel wat over drijft, hij maakt op mij absoluut niet de indruk van een koel mens". De Amerikaanse beet zich op de lippen en bukte zich om haar schoentjes vast te maken. „Je wilt toch niet beweren, dat je hem oeter kent dan ik?" (Wordt vervolgd.) JONGEN VERDRONKEN Donderdagmiddag tegen half zes is de achtjarige Henk Veis uit Lochem verdronken in de niet meer gebruikte sluiskolk in de Berkel bij Lochem. De jon gen speelde op de kademuur met een vriendje en is in het water gevallen. Het vriendje waarschuwde de politie, die het dode jongetje opdregde. AANGIFTE VAN AANRANDING Bij de politie te Maastricht is, zo werd donderdag door de politie meegedeeld, op Eerste Pinksterdag aangifte gedaan van een aanranding op de za terdagavond voor Pinksteren. De dader, een 18-jarige leerling reclameschilder H. M., die in een opvoedingsgesticht te Ca- dier verblijft en die met Pink sterverlof was gezonden, is in de ouderlijke woning aangehou den. De jongen had het meisje, de 18-jarige E. M., ontmoet in een café, waarna hij haar uit nodigde voor een rit per brom fiets. Even over de Belgische grens randde hij het meisje aan, waarna hij haar naar Maas tricht terugbracht. VISSTERFTE IN DE OUDE IJSSEL Sinds dinsdagavond is er een massale vissterfte in de Oude IJssel bij Doetinchem. Dinsdag avond was reeds te merken dat het water bijzonder zuurstof- arm was. Veel vis kwam toen reeds lucht happen. Hier en daar kwam al dode vis boven drijven. Vrijdagavond schatte men het aantal dode vissen op ongeveer 4.000. Voorn, blei, paling en zelfs snoek en brasem stierven door gebrek aan zuurstof. De zeelt, die anders nooit aan de oppervlakte komt, werd door zuurstofgebrek naar de opper vlakte gedwongen. Een ongewoon gezicht was het donderdag voorts dat scho len van honderdtallen vissen de snoek broederlijk naast de voorn de wijk namen in de richting van de Duitse grens. De hengelclub „De Rietvoorn" heeft watermonsters laten on derzoeken door de deskundige van de algemene hengelaars- bond, de heer J. van Meppelen Scheppink, die zuurstofgebrek constateerde in het water. li I

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 9