Draagbare Radio! RADIO de BUCK RADIO TAZELAAR Warme en koude drukte televisie betaling^ Provinciaal nieuws De tien-mogendheden- conferentie te Genève Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW, Zaterdag 11 juni I960 „ONTVOERDE" ITALIAANSE BURGEMEESTERSZOON VERTOEFDE 24 UUR OP ZOLDER Pastoor van Sittard bij autobotsing in Ver. Staten omgekomen NA ROCKEFELLERS KRITIEK OP DE AMERIKAANSE DEFENSIEPOLITIEK iNoordstraal 21 Terneuzen Tel. 2361 TERNEUZEN Binnenlands nieuws AXEL PASSAGIERE REDDE VLIEGTUIG Piloot was onwel geworden Nederlander voortvluchtig Voor de zondag Zondagdiensten SPORTNIEUWS VOETBAL Indonesië protesteert Verbetering Rijkspensioenen Bijzonder hoge zuivelproduktie De meest grote sortering in modellen, kleuren en prijzen Zie speciale étalage VOOR SERVICE EN KWALITEIT Noordstraat 84-86 Telef. 2573 Terneuzen De Verenigde Staten hebben vrijdag te Genève op een bijeen komst van de tien-niogendheden- eonferentie over ontwapening gezegd dat het nieuwe Kussische plan een positieve stap schijnt te zijn in de richting van de dooi de westelijke landen gedane voor stellen. Sprekend over de bemoedigen de en ontmoedigende aspecten van premier Chroesjtsjef's nieu we ontwapeningsplan zei de Amerikaan Eaton dat het plan vragen oproept die eerst moe ten worden opgehelderd voordat een nuttige bespreking van de kern ervan mogelijk is. Eaton zei dat in het nieuwe Russische plan meer aandacht wordt gewijd aan het vraagstuk van het toezicht dan in het vorige plan werd gedaan. Verder bevat te het plan voor de eerste maal een voorstel voor beëindiging van de produktie van splijtbaar materiaal voor kernwapens in een vroeg stadium van de ont wapening. In de derde plaats schijnen de Russen niet langer vast te hou den aan het voorstel dat een al gehele en algemene ontwapening dient te worden tot stand ge bracht volgens een vaststaand tijdschema van vier jaar al schij nen zij nog wel te willen dat er een tijdschema wordt ongesteld. Een dergelijk schema kan van te voren onmogelijk worden vast gesteld. De Verenigde Staten zijn wel van oordeel dat ontwapening wel in stadia tot stand moet wor den gebracht waarbij elk stadium zo kort mogelijk moet worden gehouden, aldus Eaton. In de vierde plaats, aldus Eaton, wordt in het Russische plan tenminste in beginsel er kend dat er één ol ander appa raat moet beslaan om de vrede te handhaven als de nationale strijdkrachten voor een aanzien lijk deel zijn opgeheven. Eaton zei echter dat in het plan een juist evenwicht in de verschillende stadia schijnt te ontbreken en juist dit is van be slissend belang voor de veilig heid van alle landen. Hij sprak de hoop uit dat de Russen op dit punt soepel zouden zijn. Een punt van bezorgdheid is nok de bepaling dat alle collec tieve beveiligingsstelsels in de ..vrije wereld'1 dienen te wor den opgeheven door de volledige en onmiddellijke terugtrekking tan alle Amerikaanse strijd krachten in landen overzee waar zij op speciaal verzoek van die landen gelegerd zijn. „De Ver enigde Staten zullen hun vrien den niet in de steek laten en zij zullen hun deelneming aan de collectieve verdediging van de vrije wereld niet opgeven", aldus Eaton. De Russische afgevaardigde Zorin zei dat zijn delegatie het eens was met verscheidene van de door Eaton uitgestippelde basisvoorzieningen. De Sowjet- Unie is het ermee eens dat ont wapening in stadia moet worden uitgevoerd, dat deze stadia zo kort mogelijk moeten duren, dat er gelijke veiligheid voor alle staten moet zijn en dat van het hpgin tot het einde van de ont wapening controle moet worden uitgeoefend. De Sowjet-Unie is het er echter niet mee eens dat hegonnen zou moeten worden met enkele maatregelen van ge deeltelijke ontwapening. Dat zou neerkomen op weigering om te trachten tot algemene en alge hele ontwapening te komen. Wat de kritiek van Eaton be treft, dat er geen evenwicht was in elk van de stadia van het Rus sische voorstel en dat in het eer ste stadium geen beperking van conventionele bewapening was voorzien, zei Zorin dat ook van westelijke zijde geen bereidheid was getoond tot beperking van conventionele strijdkrachten. Het Aitilio Vaccari, de 23-jarige ■/.non van de burgemeester van ten zuiden van Milaan gelegen plaats Lodi, is ontvoerd, nadat hij zich uit zijn woning naar Mi laan had begeven voor het af leggen van een universiteits examen. Zijn vader, die ook bankdirec teur is, ontving een gestencilde brief, waarin hem werd mede gedeeld dat zijn zoon niets man keert en dat hij, na betaling van een bedrag van tien miljoen lire ongeveer zestigduizend gulden weer op vrije voeten zal wor den gesteld. De brief bevatte geen aanwijzingen over de wijze, waarop het losgeld moet worden betaald. De woning van burge meester Vaccari wordt thans door de politie bewaakt. Attilio Vaccari, de zoon van de burgemeester van Lodi, wiens vermissing was gemeld en die naar gevreesd werd, zou zijn ontvoerd, is teruggevonden op de zolder van het huis van zijn ouders. Men is er nog niet ach tergekomen waarom de jonge man zich meer dan 24 uur ver borgen heeft gehouden. Westen stelde wol een limiet voor in het eerste stadium maar geen vermindering. Overigens, wanneer het Westen meende dat volgens de nieuwe Russische voorstellen een onevenwichtige toestand geschapen zou worden, kon dit gemakkelijk veranderd worden. „Wij zijn bereid elk voorstel op dit punt onverwijld te bespreken", aldus Zorin. Verder zei Zorin dat het Sow- jetrussische standpunt ten aan zien van een termijn van vier jaar voor uitvoering der ontwa pening of enige andere overeen gekomen termijn plooibaar was maar dat van het Westen niet. De Russen wilden elk ander voorstel over de tijdsduur in overweging nemen maar hoe zou bij een verdrag zonder tijdslimiet controle kunnen worden uitge oefend? Het Russische voorstel tof terugtrekking van troepen van bases in het buitenland zou geen der partijen bevoordelen. Het Westen scheen zijn standpunt ten deze niet te hebben herzien. Men kon niet op overeenkomst hopen tenzij men elkander van beide kanten tegemoet kwam. aldus Zorin. Van westelijke zijde noemde men Zorins verklaringen „melk en honing" en vol „zoete on redelijkheid". Het voornaamste bezwaar van het Westen tegen de Russische voorstellen blijft dat zij aangeboden worden op 'n basis van „alles of niets", zo zei men. De volgende bijeenkomst van de ontwapeningsconferentie is maandag a.s. In White Castle in dc staat New OrlPans (Ver. Statenis tengevolge van een autobotsing de pastoor van Sittard, G. Wijs. hoff om het leven gekomen. Een confrater, die ook in de auto zat. verloor bij deze botsing eveneens het leven. Pastoor Wijshoff werd in Sit tard geboren en vierde verleden jaar aldaar zijn zilveren priester feest. De tweede inzittende was pastoor P. L. M. van der Knaap uit Den Haag, die pastoor was te Melville in de Verenigde Staten. De leider van de republikeinse minderheid in de Amerikaanse senaat. Dirksen, heeft naar aan leiding van de kritiek van de gouverneur van New York, de republikein Rockefeller, op de Amerikaanse defensiepolitiek gezegd dat president Eisenho wer van oordeel is dat de mili taire en burgerlijke autoriteiten die verantwoordelijk zijn voor de veiligheid van de Verenigde Staten, goed werk doen. Dirk sen zei dit na een bespreking van bijna drie uur van president Eisenhower, vice-president Nixon en republikeinse congres leiders over Rockefellers be schuldigingen volgens welke de Verenigde Staten thans zwak ker zouden zijn dan vijftien jaar geleden. Senator Dirksen heeft Rocke fellers uitlatingen „ongelukkig" genoemd. De Amerikaanse president schijnt zeer ontstemd over Rockefellers uitlatingen te zijn maar toen een journalist Dirk sen vroeg of Eisenhower meer ontsteld was over de kritiek op het Amerikaanse defensiebeleid dan over een aanval op Nixon, antwoordde de senator: „U neemt aan dat hij ontsteld was. Hij is nooit ontsteld" (Rocke feller had namelijk Nixon ver weten dat deze geweigerd heeft z'n programma bekend te maken voordat de republikeinse partij komende maand haar kandidaat voor de presidentsverkiezingen benoemt.) Dirksen en de leider van de republikeinen in het. Huis van Afgevaardigden, Halleck, heb ben voorts gezegd dat de poli tieke gevolgen van Rockefellers verklaringen donderdagochtend niet zijn besproken. In antwoord op de vraag van een verslaggever of Eisenhower de bezwaren van Rockefeller te gen de defensiepolitiek van de hand heeft gewezen, zei Dirksen dat de president ze kritisch had gelezen. Het Amerikaanse blad ..Troy Times Record" meldt dat 23 van de 24 republikeinse leden van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden uit New York be sloten hebben zich Nixons kan didatuur voor het president schap te steunen in plaats van Rockefeller. Dit besluit werd woensdagavond genomen, kort na de kritiek van Rockefeller, aldus heeft het blad van de af gevaardigde Miller vernomen. (Adv.) P - - 1 w '-V- - Jj. ;v Vraag in lichtingen-over de." v« ïljKe Philips l)ejtalirigsseryico. (iarantie van Philips voor kwaliteit, beteken! nu ook garantie voor dé betaling! .t -7- i -■- --_lr X PHILIPS TELEVISIE MIERE MOET ZOVEEL MOGELIJK ONGEREPT BLI-IVKN Dp gemeenteraad van Veere heeft besloten tot het aanbren gen van een w'jziging in dc be strating en de beplanting van de Markt tc Veere met het doel een verbetering te brengen in de verkeerssituatie. De Kroon heeft thans dit be sluit vernietigd. Zij heeft daarbij overwogen, dat door deze ver andering de Markt te Veere haar karakteristieke aanzien zou ver liezen. Hel zoveel mogelijk onge rept houden van de huidige si tuatie zegt het Kon. Besluit moet uit een oogpunt van stede- schoon als een algemeen belang worden aangemerkt, terwijl uit verkeerstechnisch oogpunt ge zien de verandering niet in die mate noodzakelijk is, dat daar aan de schoonheid van de Markt ten offer zou mogen vallen. Kandidaatsexamen psychologie. Aan do Gemeentelijke Univer siteit te Amsterdam slaagde voor het kandidaatsexamen psy chologie onze stadgenoot de heer N. J. M. van der Moere. Lichte aanrijding Daar waar het pas aangelegde tegelpad langs de westelijke ka- naalarm aan de zijde van het ka naalzwembad aansluiting geeft naar de weg langs de jachtha ven verleende gistermiddag te half vijf de jeugdige R„ die op zijn bromfiets hij de T-kruising reed, geen voorrang aan een be stelauto, bestuurd door de heer T., beiden uit Terneuzen. Tengevolge van de botsing kw am B. te vallen en liep enige ontvellingen aaii zijn rechtervoet op, terwijl beide voertuigen licht werden beschadigd. Vakopleiding voor volwassenen Op de Regionale Werkplaats voor Vakopleiding van Volwas senen, Industrieweg 20 te Ter- neuzen (naast de U. T. S.) zal heden, zaterdag 11 juni van 9 tot 12 uur en van 13 1ot 16.30 uur een openbare les worden gehou den. Iedere belangstellende - - zowel werkgever als werknemer wordt dan in de gelegenheid gesteld om kennis ie nemen van de opleidingsmethode voorde volwassen werknemer. Op deze werkplaats kan men opgeleid worden voor machine-bankwer ker. constructiebankwerker, on- NA ONGEVAL OVERLEDEN Donderdagavond is in het katholieke ziekenhuis in Henge lo overleden de 72-jarige heer F. Ottenhof uit Hengelo. De heer Ottenhof. die een uitstap je voor gepensioneerden van een fabriek zou meemaken, wilde donderdagmorgen per fiets de Oldenzaalsestraat over steken. Daarbij werd hij gegrepen door een bestelauto. Met een schedelbasisfractuur moest hij naar het ziekenhuis worden overgebracht. VOETGANGER GEDOOD In het, Tilburgse St. Elisa- bethsziekenhuis is donderdag avond de 43-jarige heer H. H. Brussee uit Tilburg overleden, die donderdag door een auto werd aangereden. Donderdagmorgen omstreeks negen uur werd de heer Brussee op het kruispunt Ringbaan Oost-Bosscheweg-Spoordijk door een passerende auto gegrepen. Ernstig gewond moest" hij naar het ziekenhuis worden overge bracht. AUTOMOBILIST OMGEKOMEN De 50-jarige G. J. P. uit Voort huizen is gistermiddag om het leven gekomen bij een autobot sing te Ermelo. De heer P. sloeg met zijn auto linksaf de inrit van het blindentehuis „Sonneheerdt" in en kwam daarbij frontaal in botsing met een tegenligger. De inzittenden van de tegenligger, een auto uit Winschoten, liepen geen letsel op. KINDERLIJKJE UIT ZEE GEVIST De mijnenveger „Alblas" heeft gisteren te ongeveer 12.00 uur tussen de havens van Den Helder en Oude Schild een kinderlijkje uit zee gevist. Na aankomst in Den Helder werd door de politie vastgesteld, dat het stoffelijk overschot was van de 8-jarige Jan Imthorn uit Katwijk aan Zee. De jongen is op 3 juni verdronken, toen hij in zee zwom. FIETSER VERONGELUKT De 76-jarige F. J. Kuijper uit Haarlem, die gistermorgen om kwart over acht met zijn fiets de voorrangsweg de Bloys van Treslongweg in Haarlem West overstak door een personen auto aangereden. Hij werd zo danig gewond, dat hij ter plaat se overleed. derhoudsbankwerker, elect risen lasser, autogeen lasser en draai er. De duur van een dergelijke op. leiding is afhankelijk van het beroep dat de cursist gekozen heeft en varieert van 4 tot 12 maanden. Daarbij is er voor liet gemis aan inkomsten tijdens dc opleiding zowel voor de gehuwde als de ongehuwde werkneme een gunstige regeling getroffen, terwijl eventueel te maken reis kosten vergoed zullen worden. Ook voor de landarbeider, die niet voldoende emplooi kan vin den. kan het volgen van een op leiding nuttig zijn. Een en ander is dus een gang naar de Regionale Werkplaats zeker waard. Benoeming ter gemeente secretarie. B. en W. hebben benoemd tot typiste mej. M. Scheele en tot steno-typiste mej. E. C. Ortelee, beiden te Axel, Tot tijdelijk typiste is benoemd mej. L. Cortvriendt te Axel. Leerkrachten Landbouwhuis- houdonderwijs op excursie. Niet minder dan 72 leerkrach ten van het landbouwhuishoud- onderwijs der Z.L.M. arriveer den vrijdagvoormiddag in de Jeugdherberg te Axel. De voorzitter van de Commis- missie Landbouwhuishoudonder- wijs de heer B. H. G. ter Haar Romeny sprak in zijn verwelko ming de hoop uit, dat zij een paar mooie en vooral nuttige da gen zouden hebben. De inspectrice van het N. O. mej. E. E. M. Bergervoet hield een inleiding over: „Het meisje en haar toekomst". De spreek ster behandelde in een zeer boeiend betoog, de beroepsoriën tatie en de mogelijkheden voor de meisjes. Na de gezamenlijke maaltijd bracht het gezelschap een be zoek aan de nieuwe landbouw- huishoudschool „Molenkwar tier". Na het bezichtigen van deze mooie moderne school werd het gehele gezelschap door het ge meentebestuur ontvangen. De heer Kesbeke, wnd. burge meester, sprak het gezelschap toe en zeide het prettig te vin den om hen allen in de raadzaal te mogen ontvangen. Hij hoopte dat de goede verstandhouding tussen het gemeentebestuur enerzijds en de Z.L.M. met de landbouwhuishoudschool ander zijds zal blijven bestendigd. De heer Ter Haar Romeny dankte de wnd. burgemeester voor zijn attentievolle woorden. Nadat, de gasten een verver sing was aangeboden vertrok ken de bezoekers naar de Jeugd herberg om in groepen te dis cussiëren over de inleiding van mej. Bergervoet en de daaruit volgende vragen nader te for muleren. De daarop volgende avond uren was men gezellig bijeen in leerzame en onderhoudende dis cussie. Heden wordt des voormiddags een algemene bespreking gehou den over de vragen welke in de discussie-groepen naar voren zijn gekomen. In de middaguren zal de ex cursie beëindigd worden en zul len de deelnemers weder naar hun respectievelijke woonplaat sen vertrekken. <OOI>. VRUCHTEN VEILING ZEEUWS! 'H-VLA ANDER4 :N TERNEUZEN Veiling van vrijdag 10 juni GROENTEN Per 100 stuks: Sla 3,10— 5,60. Per stuk: Bloemkool A 30 -3S et, A U 19 32 et, B 15- 22 et, B II 10—23 cl. C II 10—14 et, afw. 1022 ct; Groene komkom mer B II 34 38 et, C II 20-31 et; Witte komkommer B 3S—40 ct, C 32 33 ct. Per bos: Selderij 21- 23 ct; Peen I 31 35 ct, IÏ 19 23 et; Kroten 15 27 ct; Uien 10- 17 ct; Sjalotten 16 ct. Per kg: Princesse bonen 2,55 ƒ2,65; Tuinbonen 17—20 ct; Spitskool 13 19 ct; Peulen I 1,10 1,42, II 67—71 ct; Sa- voye kool 7 18 ct; Rabarber 26 27 ct; Tomaten A II ƒ1,26— ƒ1,28, B II 1,31, C II 1,19— 1,25, CC 89 clAsperges B I 1.84, B II 1,54—1,74, C 1,26 ƒ1,30, afw. 92—94 ct; Doperw ten 73—80 ct. AARDAPPELEN Per kg: Eerstelingen I 4448 ct, II 34—45 ct. III 32—43 ct; Do ré I 46 ct, II 34 ct. FRUIT Aardlieien per doosje van 250 gram: Regina I 25—35 ct, II 12 —26 ct, afw. 14—15 ct; M. Frü- hernte I 27—33 ct, II 15—23 ct, afw. 12 ct; Talisman I 26—36 ct, II 16—23 ct; P. Waulbaum I 29 33 ct; Sengana I 2531 ct, II 17—22 ct; Juspa I 25—27; Dutch Evern I 30 ct; Jucunda I 24 ct. Per kg: Aardbeien II 7278 De veertigjarige hoteleigena- res Entilie luiien uit Zermatt, die in het bezit is van een vliegbre vet, heeft door resoluut ingrij pen liet tweemotorige Duitse vliegtuig, waarmee zij als passa- giere met nog vier reisgenoten op weg was van de Balearen naar Genève, voor een ongeluk behoed. De piloot was namelijk on wel geworden en het stuurloze toestel dook snel omlaag. Emi- lie Julien, die begreep wat ev aan de hand was, wist intijds de stuurknuppel te krijgen om het vliegtuig op nog slechts een driehonderd meter boven de grond uit zijn duikvlucht op te trekken. De andere inzit tenden konden na enkele mi nuten de piloot, die een voed selvergiftiging scheen te heb ben gehad, bijbrengen waarop deze zijn plaatsvervangster aanwijzingen kon geven om het toestel op de grond te zet ten. Deense en Duitse politie zijn tezamen met Interpol begonnen aan de opsporing van de 30-ja- rige Nederlander M. S., die vo rige week vrijdag uit het St. Pauluspaviljoen in Heiloo, een psychiatrische inrichting, is ontsnapt. Hij werd donderdag aangehou den in de Duitse stad Flens burg waar hij werd voorgeleid, maar slaagde erin zijn bewakers af te schudden door hen met een stoel aan te vallen, toen hij naar het huis van bewaring was overgebracht. Volgens de laatste gegevens uit Aabenraa in Zuid-Jutland is hij illegaal over de Deens-Duit se grens gekomen. ALS IK SLECHTS Als ik slechts mijn loophaan mag ten einde brengen en de bediening die ik van de Here Jezus ontvangen heb. Handelingen 20 24. Paulus is een uitermate be scheiden mens. Hij hee t geen pretenties. Hij vraagt niets voor zichzelf, zelfs geen „mens waar dig beslaan". Hij vraagt maar één ding. Dan is hij tevreden en vindt hij alles goed. Als ik slechts Maar in dat éne ding is hij dan ook radicaal. Hij zet niet alles op alles, maar alles op dat éne. Dat maakt dat gecompliceerde en veelzijdige leven van Paulus zo wonderlijk eenvoudig en simpel'. Paulus schiet niet op hon derd schijven tegelijk. Paulus mikt op één roos. Bij al zijn vela besognes gaat het hem tenslot te maar om één ding. Dat hield hij in zijn denken en spreken en handelen steeds in het oog. Daar werd hij helemaal door bezeten en beheerst. „Als ik slechts......" Dat geeft aan Paulus' levert die strakke lijn. Voor wat buiten dat ene valt heeft hij geen inte resse. Hij wordt door niets ge hinderd of afgeleid. Maar op dat ene richt hij zich met al de ener gie van zijn geweldige geest. Hier is concentratie van alle le venskrachten, fixatie van het hele wezen op één doel. Paulus is de grote kogelstoter. Hij heeft met alle gaven en krachten waarover hij te beschikken had, het Evangelie der genade Gods een verloren wereld ingestoten. Onze gaven en krachten zijn slechts gering, maar als we eens tot de radicale concentratie van Paulus kwamen, zouden er met deze kleine krachten in onze wereld grote dingen kunnen ge beuren. Werkers in Gods Ko ninkrijk moeten zijn: mensen van „als ik slechts (Uit: „De Stem achter U".) Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargeno men door dokter P. J. Nijsten, Willem de Zwijgerlaan, tel. 2324. Apotheek geopend: Klaassen, Noordstraat 54, tel. 2090. Zondagdienst Kruisverenigin gen: Wit-Gele en Groene Kruis: zr. A. van Ravels, Leeuwenlaan 31, tel. 2706. Van zaterdagavond B9Öur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen voor Axel, Sas van Gent en Zaamslag waargenomen door dierenarts J. F. de Haas. Axelsestraat 49 te Zaamslag, tel, 01153366. PROGRAMMA 12 JUNI PROM. ERE DIVISIE NOADVSV (1); Vitesse— DFC tl). BESLISS.C OMP. Ie DIVISIE Dc Graafschap—RBC (3). BESLISS.COMP. 2e DIVISIE Veloeitas—Xerxes (2); Baro nieRheden (1); Zwartemeer-— UVS (3); Zwolse B.—ONA (1). De Pinksterdagen hebben Nederland buitengewoon prachtig weer gebracht en daarmede een ongekend groot aantal buitenlandse toeristen. Samen met de Nederlandse stedelingen trokken zij naar buiten om in de natuur van strand, bos of heide van het fraaie weer te genieten. Het blijkt de warmste Pinkster sinds 1953 geweest te zijn en onze toeristencentra en allen die daar van moeten bestaan, hebben echt niet mogen mopperen. Honderd duizenden zochten verkoeling aan ons strand en de wegen raakten als gevolg van deze war me drukte overvol. De politie heeft handen vol werk gehac' om de geweldige verkeersstro men in goede banen te leiden Vooral tussen Amsterdam en Zandvoort is het op de tweede Pinksterdag zó vol geweest, dat de auto's een aaneengesloten file vormden. Dit vond mede zijn oorzaak in het feit, dat op deze dag de Grote Prijs van Nederland voor raceauto's op het Zand- voortse circuit werd verreden. Helaas hebben verkeer en wa ter in deze Pinksterdagen weer de nodige slachtoffers geëist. Nog steeds zijn er onvoorzichti. gen die in het verkeer meer wa gen dan verantwoord is en zijn er mensen die zich in het water wagen alhoewel zij de zwem kunst niet machtig zijn. Indonesië heeft Den Haag een scherpe nota doen toekomen, waarin geprotesteerd wordt te gen het bezoek, dat het Neder landse vliegkampschip Karei Doorman aan Nieuw-Guinea zal brengen. Dit bezoek wordt een „vijandige daad" jegens Indone sië genoemd. De beoordeling van de Nederlandse maatregelen in Nieuw-Guinea als handelingen van vijandige strekking jegens Indonesië accepteert de Neder landse regering niet, zo luidde het commentaar uit Den Haag. Djakarta noemt de komst van de Karei Doorman provocatief, agressief en onverenigbaar met het Indonesische beleid het pro bleem Nieuw-Guinea langs vreedzame weg tot een oplossing te kunnen brengen. Het commando van de Indone sische luchtmacht heeft bekend gemaakt, dat het een permanen te staat van waakzaamheid heeft bevolen en dat de luchtmacht zal worden versterkt. Als reden voor deze maatregel geeft men op: „de stijgende spanning veroor zaakt door de Nederlandse mili taire bewapening van Westelijk Nieuw-Guinea". Hier geen druk te vanwege de warmte, maar wel veel „koude drukte". De centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambte narenzaken heeft met de minis ter van Binnenlandse Zaken overeenstemming bereikt over maatregelen ter verbetering van de positie der gepensioneerden. De korting van de pensioenen wordt met ingang van 1 april 1960 teruggebracht van 2 procent tot 1.4 procent. Voorts wordt aan de gepensioneerde per 1 april 1960 een bijslag toegekend van 6 proeent ter compensatie van de huurverhogingen van 1957 en 1960. Aan de voor 1 april 1960 ge pensioneerden, die niet in het ge not zijn van algemeen ouder domspensioen of algemeen we- duwenpensioen. wordt een bij slag gegeven van tien procent van het pensioenbedrag met een maximum van 180 per jaar voor gehuwden en 108 voor on- gehuwden. Enkele andere maat regelen ronden deze verbetering nog af. Al is een en ander nog niet ideaal, het is in ieder geval een belangrijke stap in de goede richting. Momenteel heeft Nederland een overschot van meer dan tien duizend ton boter en miljoenen kilo's kaas in zijn koelhuizen. Neerlands zuivelproduktie heeft een top bereikt, die noodzaakt tot geforceerde verkoop. In En geland eet men goedkoper de Nederlandse boter, dan wij zelf. Gelukkig zijn de overschotten in de koelhuizen nog niet zo groot als enkele jaren geleden, toen de zuivelmarkt er bijzonder slecht voorstond. De verkopen naar Engeland vallen wel een beetje tegen en trouwens over de gehele linie bleef er veel onver kocht. De oorzaak hiervan ligt in het feit, dat men in het buiten land nog even wacht met kopen in de verwachting dat de Neder landse prijzen nog verder zullen daten Een lichtpuntje is, dat de kaas- uitvoer naar de Ver. Staten ver dubbeld zal worden. (Nadruk verboden.)

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2