c OD ntwapening ej ópanninej (goodwill Hagcrtv in Tokio RADIO de BUCK HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 11 JUNI 1960 16e Jaargang Nr 5005 VREEMDE METHODEN Meer koude oorlog Kernproeven Wantrouwen Ontwapening Indonesisch verzoek aan Philippijnen 20 jaar oude mummie in kast ontdekt PRINS BERNHARD MAG HEDEN HET ZIEKENHUIS VERLATEN BRITS SCHIP IN NOOD DE WERVELSTORM IN HONGKONG FOKKER FRIENDSHIP MET 28 MENSEN AAN BOORD IN AUSTRALIË VERMIST Russische balletdaïisers in ons land Franse ambtenaren in staking 1.300.000 stakers zetten kracht bij aan een eis tot loonsverhoging Aanvankelijk opklaringen BIN N EN VERI NGBED SCHUIMRUBBERBEP Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Eedactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V, v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De Sowjet-Unie heeft vrijdag weer een voorstel ingediend voor ontwapening en daarbij heeft de premier zelf een redevoering gehouden en een persconferentie gegeven. Indien men zou menen dat aldus de sfeer van vrede werd bevorderd, zou men zich echter vergissen. Chroesjtsjef zeide dat het dreigement van zijn minister van Defensie, Malinofski. oprecht was gemeend. Deze had namelijk gezegd dat de bases zouden worden verwoest van elk land. vanwaar Amerikaanse spionage-toestellen zouden opstijgen. Chroesjtsjef zei er bij. dat het aan de verantwoordelijke generaals was over gelaten, dan te bepalen of de vernietiging van zulke velden met kernwapens moest geschieden, of niet. Dus eeen beste sfeer voor een vredesconferentie 1 Bovendien ging de premier weer heftig tekeer tegen Eisen hower. Van hem zei hij, dat de man onbekwaam was, dat hij alles had onderschreven wat Dulles (zijn toenmalige minister van Buitenlandse Zaken) had be slist. en dat als hij naar de Sowjet-Unie wou komen hij daar alleen geschikt zou zijn als directeur van een kindertehuis, omdat hij wel vriendelijk was. En van Adenauer meende de Sowjet- premier, dat hij in een dwangbuis gestoken moest worden en naar een gekkenhuis moest worden gebracht. Nu kan men dit alles wel schilderachtig noemen, maar het nauwelijks nog de naam ge ven van diplomatie. Hoezeer is de toon veranderd sinds het begin van meiMen moet ook aannemen, dat geen volgende president van de Ver. Staten met Chroesjtsjef zal kun nen praten, na de beledigingen van de Russische leider aan het adres van de huidige Amerikaan se president. Bovendien versterkt Chroesjtsjef de positie van de „harde" kandidaten voor het pre sidentschap in de Ver. Staten, van mensen als Nixon en Rocke. feller, die zeker niet met de lei der van het Kremlin zullen wil len spreken. Vandaar dat nog wel allerlei conferenties op lager niveau doorgaan, maar dat aan de top-ontmoeting voorlopig niet kan worden gedacht. Daarbij komt dan nog, dat ook op die conferenties de stemming niet zo best is. En neemt men de kwestie- Berlijn, die thans in de ijskast zit. dan moet men bedenken, dat Chroesjtsjef zelf op een perscon ferentie heeft gezegd, dat zij nu de top is mislukt niet in de ijskast zou blijven. Alle betrok ken landen zouden worden uitge nodigd, een conferentie bij te wonen om vrede te sluiten met de twee Duitse republieken. Kwamen de Westelijke staten niet, dan zouden de Sowjetstaten en neutralen wel vrede sluiten met. Oost-Duitsland. Endan moest ieder die naar West-Ber- lijn wilde wat alleen kan over gebied of door luchtruim van Oost-Duitsland toestemming hebben van de erkende Oostduit- se regering. Dat is een oud standpunt, maar het is dus niet vergeten en zal straks wel weer actueel worden. Een van de conferenties die doorgaan, is gewijd aan hel sta ken van kernproeven. Men is zover, dat een verbod wel bereik baar schijnt, mits men alle proe ven kan controleren. De Ameri kanen zeggen nu. dat dit niet het geval is met ondergrondse proe ven. En de drie atoommogend- heden Rusland. Engeland, Amerika hadden afgesproken dat zij gezamenlijk, en onder ge zamenlijke controle, en in elk der drie landen, ondergrondse ont ploffingen zouden verwekken. En dan moest blijken, met welke ap paraten die konden worden ont dekt. Tot ieders verrassing evenwel hebben de Russen plotseling ge zegd, dat zij zelf zulke experi menten niet zouden nemen, en dus geen Amerikaanse of Engel se controleurs zouden toelaten. Wel wilden zij van hun kant met hun neus boven op de proeven zitten in Amerika, alle apparaten bestuderen en ingelicht worden over de stoffen, waarmee een ontploffing wordt veroorzaakt. Oorzaak voor deze houding? De Russen vrezen dat de Ameri kanen in het geheim een nieuw soort, kernwapen willen proberen ondergronds, terwijl men heeft afgesproken, voorlopig zulke proeven niet te nemen. De Ame rikanen van hun kant zeggen, dat zij weten wat de Russen in het geheim ondernemen, en dat zij niet van plan zijn, hun eigen geheimen zo maar bloot te geven. Dus van beide kanten vreest men spionage. Niet alleen spionage wordt ge ducht. Ook een verrassende over val. De Amerikanen hebben doen blijken, dat zij hebben overwogen om voor en tijdens de topconfe rentie de spionagevluchten te staken. Maar dat zij dat hebben afgewezen, zodat de vluchten zouden doorgaan, en dat Eisen hower er de verantwoordelijkheid voor op zich zou nemen. Het is wel alles vreemd. Aanvankelijk verluidde, dat minister Herter met Eisenhowet achteraf had besloten, te zeggen dat de president er wel van wist. Nu zou dat al van te voren zijn vastgesteld. Hoe het zij, en wie ook verantwoordelijk is. het wantrouwen tegen de Sowjet- Unie is zó groot, dat men geen week het spioneren staken wilde, uit angst te worden overvallen. In Parijs heeft Eisenhower ge zegd, dat hij had bevolen, toch de vluchten met de U-2 te staken. Hoe zit het dan? Is men na de mislukking van de „top'' niet even bang? Ja, zo zegt de Ameri kaanse minister van Defensie, maar het gebruik van die U-2 is nu niet meer mogelijk, omdat wij betrapt zijn. Wij hebben echter wel andere middelen. En zo denkt natuurlijk ieder aan de kunstma - nen, die door de lucht vliegen, en die foto's maken en uitzenden, waarop men heel wat kan ont dekken. Heeft het zin. in zulk een at mosfeer weer voorstellen te be handelen over ontwapening? De Russen zeggen, dat zij hun nieu we plan hadden willen indienen te Parijs, maar dat het daar niet kon. door de schuld van de Ame rikanen, die bij voorbaat de „top" hadden getorpedeerd. Dat had. zo houden ze vol, niet Chroesjt sjef gedaan door zijn onmogelijke voorwaarden te stellen inzake excuus enz. Enfin, nu liggen die Russische voorstellen er. Niemand is erg benieuwd naar wat men van alle kanten zegt te willen en dan zouden wij gauw in een paradijs leven terwijl geen lana nog kans ziet, een deeltje van die edele bedoelingen in daden om te zetten. Het is dus voldoende te zeggen, dat Chroesjtsjef enige Franse voorstellen heeft overge nomen. Zo zou men moeten be ginnen met afsëhaffing van de vervoersmiddelen (vliegtuigen en raketten i die kernwapens naai' het doel brengen. Ja maar, zegt men in Amerika, dan wor den wij in de eerste fase al ge roofd van middelen om terug te kunnen slaan als wij worden aangevallen. Dit had men dan ook tot de Fransen moeten zeg gen, toen die op de (nog altijd bestaande) ontwapeningsconfe rentie dit voorstel opperden. Wel hebben de Amerikanen reden, af te keuren dat de Russen pas con trole willen, als de afschaffing begint. Neen, zeggen de Ameri kanen, eerst controle, dan onder toezicht ontwapenen. Wat, roe pen de Russen, dan kunnen jullie onder het mom van inspectie vro lijk spioneren, zonder je tot ont wapening te verplichtenBe hoeft het nog betoog, dat men muurvast zit, ondanks alle fraaie plannen Dr. A. C. (Nadruk verboden.) Indonesië heeft de Philippij nen verzocht niet toe te staan dat Nederlandse schepen en vliegtuigen op weg naar Weste lijk Nieuw-Guinea in Manilla brandstof innemen, zo heeft de Indonesische zaakgelastigde in Manilla, Hardojo, meegedeeld. In antwoord op vragen zei hij dat hij dit verzoek bij het Phi- lippijn'se ministerie van Buiten landse Zaken had ingediend. Functionarissen van het mi nisterie zeiden te verwachten dat de Philippijnen hun neu traliteit in het geschil over Westelijk Nieuw-Guinea zullen handhaven. Mevr. Sarah Jane Harvey, een 65-jarige weduwe uit Rhyl (En geland) wordt ervan verdacht 20 jaar geleden mevr. Frances Alice Knight van het leven te hebben beroofd. Het lijlc van mevr. Knight werd vijf iveken geleden gevonden in een kast van mevr. Harvey. Het misdr\ijf kwam aan het Naar de behandelende genees heren mededelen is de tempera tuur van Z. K. H. Prins Bernhard normaal gebleven en mag ver wacht worden dat hij hedenmor gen het ziekenhuis zal mogen verlaten om naar Soestdijk terug te keren. Van de 54 opvarenden ven hei Britse schip ..Shun Lee" dat woensdag in een typhoon in d? Zuidchinese Zee is gestrand op Pratas reef. hebban 28 opvaren den de reddingboot aan stuur boordzijde gestreken. Zij zijn er in geslaagd in een zuid-weste lijke wind met windkracht 6 aan land te komen op Pratas Island. Van de 26 opvarenden, die nog aan boord waren en waarbij zien de kapitein bevindt, is één man verdronken. De andere redding boot is onklaar geraakt. De Ne derlandse zeesleper ..Noord-Hol land" en Nederlandse vracht schip „Tjibodas" van de K. J. C. P. L. zijn sinds donderdagmiddag in de nabijheid van de ..Shun Lee" en zouden gisteren zodra 't dag werd, assistentie verlenen. Voorts heeft een Chinees vlieg tuig 6 vlotten uitgegooid, waar van er twee door de bemanning van de „Shun Lee" zijn opgepikt. De ..Shun Lee" is geladen met ijzererts. Volgens de jongste gegevens heeft de wervelstorm die donder dagochtend Hongkong heeft ge troffen. het leven geëist van 37 mensen. Dertig mensen worden vermist en gevreesd wordt dat ook zij zijn omgekomen. Voorts zijn er 76 gewonden en 18.000 daklozen. Een Australische Fokker Friend ship niet 28 mensen aan boord wordt vermist in het kustgebied van de staat Queensland. In een strook van 1.500 kin wordt naar het vermiste toestel gezocht. Men vreest dat het vliegtuig in zee is gestort. Het toestel was op weg van Brisbane naar Maokay. Dit vlieg veld was echter tengevolge van mist niet bruikbaar. Na drie kwartier te hebben rondgecir keld vloog de Friendship buiten gehoorafstand. Pogingen om daarna radiocontact met het vliegtuig te krijgen, mislukten. Volgens een onofficieel bericht uit Maskav zou de Amerikaanse consul in Queensland, Grady, zich aan boord hebben bevon den. In het vermiste toestel bevin den zich zestien middelbare scho lieren die op weg waren naar hun ouderlijk huis in Mackay. Volgens een functionaris van de luchtvaartmaatschappij zal de passagierslijst niet bekend wor den gemaakt, voordat de naaste familie van de inzittenden is ge waarschuwd. De scheepvaart in het betrokken zeegebied werd verzocht naar het toestel uit te kijken. Uit Mackay zijn zes vaar tuigen vertrokken voor een on derzoek. De politie te Mackay dacht niet dat het vliegtuig op het land te recht was gekomen. Het toestel is eigendom van de Trans-Australian Airlines. Volgons een radiobericht zijn twee lijken en wrakstukken, waarvan men aanneemt, dat zij van de Fokker zijn, in de zee 2 mijl van Mackay opgevist. Volgens A.F.P. was een zwak ke ontploffing van de kant van de zee gehoord nadat het toestel had rondgecirkeld en was ver dwenen Donderdagochtend arriveerden de solisten van het beroemde Bosshoi-ballet uit Moskou in Ions land voor het geven van een voorstelling in Den Haag, vrijdagavond. Op de foto zien we de dansers op het platform van Schiphol op weg naar de aankomsthal. Eisenhowers perschef, James Hagerty, is vrijdag in Tokio aangekomen. Duizenden betogers zwaaiden met spandoeken waarop stond: „Kom niet, Eisenhower" en „Ga naar huis. Kagerty". Bij de Amerikaanse ambas sade hadden de demonstranten tegen het Amerikaans-Japanese veiligheidsverdrag rode vlaggen bij zich. Zij zongen revolu tionaire liederen. De betogingen zijn georgani seerd door diverse linkse groe peringen en door de radicale studentenvereniging „Zengaku- ren". Regeringsgezinde groepen wekken de bevolking door mid del van iuidsprekerswagens op président Eisenhower toe te juichen als hij op 19 juni aan komt. De regering hoopt op die dag het veiligheidsverdrag door het parlement bekrachtigd te krijgen. Toen Hagerty, die naar Japan komt om voorbereidingen voor Eisenhowers bezoek te treffen, uit Okinawa op het vliegveld van Tokio aankwam, beletten een 3000 studenten hem en de Amerikaanse ambassadeur, Dou glas MacArthur, het vliegveld te verlaten. Meer dan een uur lang waren de beide Amerikanen in feite de gevangenen van de be togers. De politie stond machte loos. Een Amerikaanse helikopter probeerde de studenten le ver jagen, maar ook dat gelukte niet. Het hefschroefvliegtuig landde en Hagerty en Mac Arthur renden er heen, waarbij zij over een lage afrastering moesten springen. Het toestel heeft hen naar To kio gebracht. Op het vliegveld was ook een grote menigte aanwezig met spandoeken met het woord „wel kom". Ook in de buurt van de ambassade in Tokio waren een 200 jongelui ter verwelkoming aanwezig. De Amerikanen waren van plan geweest per auto van het vliegveld naar de ambasade te rijden. Zij kwamen niet verder dan een paar honderd meter doordat de betogers op de weg gingen zitten. De auto heeft een uur lang midden tussen de beto gers gestaan. Hagerty en Mac Arthur bleven rustig zitten, ter wijl persfotografen over de kap kropen, die licht werd inge deukt. Duizenden politieagenten probeerden ruim baan te maken, wat niet gelukte. Er is niet ge tracht Hagerty aan te vallen. Bij de schermutselingen op het vliegveld zijn tien politiemen sen gewond geraakt. Er zijn drie arrestaties verricht. Volgens officiële schattingen hebben aan de betoging tegen Hagerty ongeveer 4.0Ö0 mensen deelgenomen, terwijl omstreeks licht, toen de 29-jarige zoon va mevr. Harvey bij het behangen een mummie in een dichtge plakte kast ontdekte. Foto boven: mevr. Sarah Jane Harvey; linksonder: Leslie Har vey, zoon van de verdachte; rechtsonder: Wijlen mevr. Frances Alice Knight, NQORDSTRAAT 84-86 VOOR SERVICE EN KWALITEIT Telefoon 2573 TERNEUZEN duizend mensen naar het vlieg veld waren gekomen om de Amerikaan welkom te heten. De democratische senator Humphrey, tot voor kort gega digde voor het kandidaatschap voor het presidenschap, heeft er bij president Eisenhower op aangedrongen, zijn bezoek aan Japan af te zeggen, tenzij de Japanners „absolute waarbor gen" geven dat hij niet zal wor den gemolesteerd. Huntprey noemde de bejegening' van Ha gerty in Japan „een rechtstreek se belediging voor het Ameri kaanse volk". (Zie verder pagina 3, laatste kolom.) Gisteren zijn meer dan 1.300.000 Franse ambtenaren voor 24 uur in staking gegaan, om kracht bjj te zetten aan een eis tot een on middellijk ingaande loonsver hoging van drie procent cn hogere minimumlonen. De Parijse gemeentediensten waren gisteren gesloten, evenals de scholen en universiteiten, want ook de leraren en profes soren nemen aan de staking deel. Er werd gisterochtend geen post bezorgd en de vuilnisemmers bleven ongeledigd. De sluiswachters en haven arbeiders van Duinkerken zijn donderdag, te middernacht, even eens voor 24 uur in staking ge gaan. De veerdienst over Het Kanaal zou hierdoor vertraging ondervinden of geheel gestaakt moeten worden. De spoorwegen reden gister ochtend normaal. Ook de metro- en busdiensten in Parijs functio neerden als gewoonlijk. Gister ochtend is één verkeersvliegtuig, een Superconstellation met 100 passagiers, van het vliegveld Orly vertrokken. Autobussen vol speciale politie stonden vrijdagochtend klaar om zo nodig dadelijk te kunnen in grijpen toen duizenden ambtena ren een betoging hielden voor het stadhuis van Parijs en daar na naar het gebouw van het mi nisterie van Financiën trokken. Een politiehelikopter hield van boven af een oogje in het zeil. De betoging verliep rustig en zonder incidenten. Alleen he' verkeer raakte door de stoet in de war hetgeen gepaard ging aan een oorverdovend geluid van claxons van auto's die waren vastgelopen. De druk op de waterleiding was vrijdag in Parijs lager dan gewoonlijk maar de gas- en elek triciteitsvoorziening was als ge woonlijk. Vakbondsleiders hebben mee gedeeld dat de deelneming aan de staking varieerde van zeven- lig tot honderd procent in Parijs on de rest van het land. Speciaal in Bordeaux. Montpellier, Le Mans en Limoges is op grote- schaal gevolg gegeven aan de stakingsoproep. DIT NUMMER BEVAT 10 PAGINA'S. (Adv.) Het K.N. M. I. deelt mede: Een storing, die de afgelopen dagen over de Oceaan trok, heeft zich in het zeegebied ten zuiden van IJsland tot een nieuwe depressie ontwikkeld. Aan de oostflank van deze de pressie werd een rug opge bouwd, die zich over de Britse eilanden naar ons land uitbreid de. Als gevolg hiervan is de at mosfeer stabieler geworden en zullen er vrijwel nergens meer buien ontstaan. Aanvankelijk zullen opklaringen voorkomen, maar door de overwegend wes telijke winden blijft het koel voor de tijd van het jaar. In de loop van de middag zal op de nadering van het frontensy steem van de bij IJsland gele gen depressie de bewolking van het westen uit gaan toenemen en de wind naar zuidwest tot, zuid krimpen. Enige regen of motregen is in de avond te ver wachten. (Advertentie) medegedeeld door het K.N.M.I, te De Bilt, geldig tot heden avond. Veranderlijke bewolking Aanvankelijk verspreide op klaringen, later toenemende be wolking met tegen de avond van liet westen uit enige regen. Zwakke tot matige westelijke wind, krimpend naar zuidwest tot zuid. Weinig verandering in temperatuur. ZATERDAG 11 JUNI v.m. n. m. Breskens 2.49 3.14 Terneuzen 3.24 3.49 Hansweert 4.04 4.29 Walsoorden 4.14 4.39 ZONDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 12 JUNI v.m. 3.38 4.13 4.53 5.03 n.m. 1.00 4.35 5.15 5.25 ZON MAAN op onder op onder Juni 11 4.19 21.01 102.7 12 4.20 21.00 23.21 7.56 13 4 20 21.00 23.56 9.12 15 4.19 21.01 0.27 11.41 16 4.19 21.02 0.53 12.53 17 4.19 21.02 1.18 14.02

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1