FRIESCHE VLAG GOUDBAND Toenemende spanning op de arbeidsmarkt De meest verkochte koffiemelk in Nederland! Radio en Televisie Donderdag 9 juni 1960 Vrijstelling aanmeldingsplicht mededingingsregelingen Elke dag heeft zijn geheim S KOFFIEMELK JE ZEEUW 16e jaargang na. 5003 Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft in aansluiting op de reeds eer der gepubliceerde cijfers van de stand van de werkloosheid een overzichtje uitgegeven waarin gezegd wordt dat de spanning op de arbeidsmarkt toeneemt. Gedurende de maand mei daal de het aantal werkloze mannen met rond 9000 tot 28.577, terwijl de bezetting op de aanvullende werken met bijna 3500 terugliep tot 5941. De geregistreerde ar beidsreserve verminderde daar door met 12.000 tot 34.518, zo wordt geconstateerd. De oorzaak van deze vermin derde werkloosheid is voorna melijk het gevolg van het voort schrijdend seizoen, waardoor met name de werkloosheid van land arbeiders, bouwvakarbeiders, Horeca- en verkeerspersoneel en losse arbeiders terugliep. Daarnaast echter bleef de alge-' mene bedrijvigheid toenemen. Zodat het voor het seizoen ge corrigeerde cijfer van de gere gistreerde arbeidsreserve met ;000 daalde tot 44.000, terwijl bovendien de vraag naar ar beidskrachten, zowel mannen als vrouwen aanzienlijk toenam. In de metaalnijverheid wordt het tekort aan arbeidskrachten, zowel geschoolde als ongeschool de, steeds groter. In verschillen de bedrijven worden lange lever tijden bedongen als gevolg van personeelstekorten. In de schoen industrie en in de wollenstoffen- industrie heerst- in een aantal bedrijven in Noord-Brabant de laatste maanden enige slapte, welke door werktijdverkorting wordt opgevangen. Vier leden van het nieuwe Indonesische parlement trekken zich terug Vier leden van het nieuwe door president Soekarno benoemde parlement hebben geweigerd, hun benoeming te aanvaarden. Ben hunner is dr Sartono, een der leiders van de PNI, d'e na tionalistische partij. Verder heb ben alle drie aangewezen leden van de Islamietische arbeidspar ty, onder wie hun voorzitter, Ju- suf Wibisono, medegedeeld, dat zij zich terugtrekken omdat zij niet eens zijn met de samenstel ling van het nieuwe parlement De 261 leden van dit parlement die door de president waren aan gewezen vóór zijn recente we reldreis, zouden eerstdaags wor den beëdigd. In de nieuwe volks vertegenwoordiging zijn de com munisten in getalssterkte voor uitgegaan vergeleken bij hun aantal in het ontbonden vorige parlement, hetgeen grote onte vredenheid heeft verwekt onder de verschillende politieke groe peringen in Indonesië, Ongeregeldheden in negerreservaat Bij cngeregeldheden in de neeerreservaten in Pondoland, in het oostelijke deel van de Kaapprovincie, zijn de afgelo pen weken twaalf gehuchten in de as gelegd. Volgens de „Jo hannesburg Star" die dit meld de, zijn politieversterkingen met pantserwagens en hefschroef- vliegtuigen naar het betrokken gebied overgebracht. Vele in heemsen zouden zijn aangehou den. Naar de correspondent van het blad te Port St. Johns in Pondoland meent te weten, heb ben bepaalde groepen negers bezwaar tegen de benoeming van onderhoofden door de overheid, terwijl ook verzet zou bestaan tegen het landbouwbe leid. Landbouwprijsindexcijfers april 1960 Volgens mededeling van het <-entraal bureau voor de statis tiek bedroeg het algemeen land bouwprijsindexcijfer in april 93 tegen 94 in de voorafgaande maand en 98 in april 1959. Het groepsindexcijfei voor de akkerbouwprodukten bleef t.o.v. maart onveranderd op 123 staan, tegen 118 in april 1959. Het groepsindexcijfer voor de veehouderijprodukten daalde van 86 tot 85. Ten opzichte van de overeen komstige maand van het vorige jaar (92) betekent dit een ver mindering met 7 punten. Onder invloed van de per 1 april ingegane loonsverhoging in de landbouw liep het totaal der kostenfactoren op van 138 tot 146. Ook ten opzichte van april 1959 is het met 8 punten gestegen. Door de algemeen toenemende bedrijvigheid vermeerderde ook de werkgelegenheid voor han dels- en kantoorpersoneel. Voor al de vraag naar kantoorbedien den steeg belangrijk. De aanzienlijke stijging van de vraag naar mannelijke arbeids krachten, vooral in de bouwnij verheid, de houtverwerkende in dustrie, de metaalnijverheid en de sector kantoorpersoneel, had voor 70 procent betrekking op jeugdigen, in afwachting reeds van het einde van het schooljaar, wanneer een aantal leerlingen na het behalen van het einddiploma, de scholen gaat verlaten. De werkloosheid van vrouwen nam in mei verder af onder in vloed van het seizoen, terwijl de vraag belangrijk toenam. Ook hier deed het naderend einde van het schooljaar de vraag naar jeugdige arbeidskrachten toe nemen, met name naar meisjes voor de kledingsindustrie, naar winkelpersoneel en naar admi nistratieve krachten. De geregistreerde arbeidsreser ve daalde in alle gebieden, doch het sterkste in de noordelijke provincies (landbouw) en in Noord- en Zuid-Holland (horeca, visserij en landbouw). Ook in Zeeland was de daling belangTijk. In Noord-Brabant en Zeeland neemt de pendel naar Zuid-Holland voortdurend toe, zowel van mannen als van vrou wen, terwijl anderzijds door Noordbrabantse bedrijven (con serven. en vleeswarenindustrie) Belgische seizoenarbeiders wor den aangetrokken. Sowjet-blad roept op tot waakzaamheid tegenover spionnen Het blad „Sowjet-Luehtvaart", orgaan van het ministerie van Defensie, heeft dinsdag opgeroe pen tot waakzaamheid tegen over buitenlandse spionnen die in de Sow jet-Unie opereren on der de dekmantel van „toeristi sche reizen" of van een diplo matieke pas. Het blad keert zich voorname lijk tegen Amerikaanse diploma ten, die tijdens hun reizen in lichtingen zouden trachten te verkrijgen. Soms mengen zich tussen de toeristen spionnen die tijdens hun verblijf „de taken die hun meesters hun hebben opgedra gen" pogen uit te voeren. Na te hebben verklaard dat de „kapitalistische spionage diensten" in de afgelopen jaren hun „provocatie-activiteit" je gens Sowjet-burgers die naar het buitenland gaan, hebben vergroot, roept „Sowjet-Lueht vaart" op tot waakzaamheid. In de Staatscourant van dins dag is 'n beschikking bekend ge maakt, ondertekend door de staatssecretaris van Economi sche Zaken en de minister van Financiën, van Verkeer en Wa terstaat en van Landbouw en Visserij, waarin diverse soorten mededingingsregelingen zijn op gesomd. die zijn vrijgesteld van aanmeldingsplicht. Met deze nieuwe beschikking, die in de plaats komt van de beschikking van 13 november 1958, worden de tot dusver bestaande vrijstel lingen aangevuld en gewijzigd. Aldus deelt het ministerie van Economische Zaken mede. In de eerste plaats zijn thans eveneens van aanmelding vrij gesteld de zgn. melksaneringsre- gelingen. Deze regelingen zullen voortaan krachtens verordening van het bedrijfschap detailhan del in melk en melk- en zuivel- produkten bij dit bedrijfschap moeten worden aangemeld. Ingevolge de beschikking van 13 november 1958 waren van aanmelding o.m. vrijgesteld me dedingingsregelingen, waarbij geen andere onderwerpen wor den geregeld dan het door één leverancier bij uitsluiting aan één afnemer toekennen van het recht bepaalde goederen te ver handelen (de zgn. exclusieve- dealer-contracten). Onder deze vrijstelling vielen alleen die contracten die betrekking had den op de afzet van goederen met het oog op wederverkoop door de afnemer. De vrijstelling wordt nu ook uitgebreid tot de contracten, die betrekking heb ben op de afzet van goederen, welke de afnemer te eigen be hoeve, b.v. als grond- of hulp stof, gebruikt. Van aanmeldings plicht zijn thans tevens vrijge steld de contracten, die men als het spiegelbeeld van bovenge noemde contracten zou kunnen zien, n.l. de contracten, waarbij één afnemer zich verplicht be paalde goederen uitsluitend van één leverancier te betrekken. Overeenkomsten tussen groe pen van leveranciers en/of af nemers, waarbij gecontracteerd wordt, dat uitsluitend aan be paalde afnemers zal worden ge leverd c.q. van bepaalde leve ranciers zal worden betrokken (de zgn. exclusief verkeersrege lingen) blijven uiteraard aan de aanmeldingsplicht onderwor pen. Voorts vallen thans onder de vrijstelling mededingingsrege lingen, waarbij de verplichting van één tussenpersoon wordt geregeld om ten aanzien van bepaalde goederen of diensten uitsluitend als agent van één principaal op te treden (de zgn. agentuurovereenkomsten Tenslotte is in de huidige be schikking vrijstelling van aan melding opgenomen van mede dingingsregelingen, welke deel uitmaken van arbeidsovereen komsten, resp. van overeenkom sten tot overdracht van een on derneming, indien een contrac tant zich verplicht na beëindi ging van de arbeidsovereen komst, resp. na de overdracht van de onderneming het in de betrokken onderneming uit geoefende bedrijf in het geheel niet dan wel binnen een bepaald gebied niet uit te oefenen. De beschikking treedt in wer king met ingang van de dag na die van haar bekendmaking in de staatscourant. ZWEEFVLIEGTUIG BEKOGELD DOOR HAGEL De zweefvlieger W. Adriaan- sen uit Huijbergen werd zon dagmiddag toen hij vanuit de vliegbasis Woensdrecht zijn derde zweefvlucht maakte, ge dwongen een noodlanding te maken, daar de weg naar het vliegveld door een donderbui voor hem was afgesloten. Op circa 1000 meter hoogte werd zijn toestel door de hagelstenen bekogeld, zodat hij een geschik te landingsplaats moest zoeken. Op het industrieterrein De La ge Meren onder Bergen op Zoom kwam hij veilig neer. Het toestel werd 's avonds gedemon teerd en naar het vliegveld over gebracht. SLOPER IN ACTIE Een Amsterdamse sloper heeft in de nacht van zaterdag op zondag geprobeerd zijn be roep in het politiebureau Raam poort uit te oefenen. De man was na een vechtpar tij met een politie-busje naar dit bureau gebracht. Hij weiger de aanvankelijk het busje te verlaten maar bezweek onder de zachte drang, die op hem werd uitgeoefend. In het bu reau werd de sloper wederom weerspanning, begon te vechten en sloeg met zijn hand dwars door de deur. die toegang geeft tot de hal. Hij kreeg bij die ac tie een wond aan zijn hand, die in het Wilhelmina gasthuis werd verbonden. Daarna is hij toch weer ingesloten in het bu reau. In dezelfde nacht heeft een militair op het Rembrandsplein een agent van politie tijdens een vechtpartij letterlijk het hemd van het lijf gerukt. Met behulp van zijn gummiwapenstok bracht de agent zijn aanvaller tot inkeer. In het posthuis Hal vemaansteeg heeft hij over zijn zonde kunnen nadenken. DRIE GEWONDEN BIJ AANRIJDING Zondagmorgen is de 48-jarige voetganger P. A. Plentink, die onvoorzichtig de Admiraal De Ruyterweg overstak gegrepen door een bromfiets, bestuurd door de 19-jarige Duitser W. Sus. Diens duopassagier, de 17- jarige Duitser L. Wolfgang, werd van de bromfiets geslin gerd en kreeg verwondingen aan hoofd, armen en benen. De bestuurder liep hoofdwonden op. Zowel de twee jonge Duit sers, woonachtig in Luden- scheid, als de voetganger, die over pijn in de borst klaagde, werden door de G. G. en G. D. naar het Wilhelmina gasthuis overgebracht en daar opgeno men. SMOKKELEN Tientallen opvarenden van Katwijkse kotters, die vorige week op de tong- en scholvisse rij waren geweest in de Silt (een visgrond ten noorden van de Duitse Waddeneilanden) en die met de vangsten aan de dinsdagmarkt te IJmuiden ver schenen, hebben een proces verbaal van de douane gekregen wegens het smokkelen van een grote partij sigaretten, sterke drank en suiker. De bemannin gen hadden deze artikelen accijnsvrij kunnen inkopen, toen hun kotters vorige week binnenliepen op Helgoland. Zij trachtten de artikelen voor de afslag van de vis te IJmuiden aan land te brengen en naar Katwijk te vervoeren. Er wer den 24.000 sigaretten, 250 kilo suiker en 170 liter sterke drank in beslag genomen. door LUISA-MARIA LINARES 75) Nadruk verboden. Ongelooflijk, maar waar, dacht Olga. Mensen die de geest van zelfverloochening van zuster Maria de la Cruz niet kenden, konden haar houding nooit be grijpen. Maar r.u ze met zoveel onverschilligheid over Mariette hoorde spreken, alsof zc niets betekende, werd het Olga te machtig. „Er moet nog een jonge vrouw zijn geweest, waar men nauwe lijks over heeft gesproken. Wie was dat? Plotseling voelde Olga, dat ze het recht niet had de vijf jaar van ontberingen, van bittere strijd, van ellende, die van haar een heel ander schepsel hadden gemaakt dan het kind van acht tien jaar dat ze Was geweest toen ze in Rio in hqt noodlottige vliegtuig stapte, te verzwijgen Ze keeiv naar het bruine gezicht van Paul en voelde dat ze zich nooit zou willen schamen voor hun eerlijke kameraadschap, hun ioyaal, wederkerig hulpbetoon. Ze zei daarom heel bedaard: „De jonge vrouw was ik." Elena liet het glas, dat ze in de hand hield, vallen en dit bre kende glas verhoogde nog het rumoer van de onsamenhangen de uitroepen die op Olga's be kentenis volgden. „Dat is onmogelijk," zei er een. Anderen vroegen: „Meent ze het in ernst?" Olga zag, dat Xavier nerveus met zijn stok tegen de schoor steen 'tikte en dat Dick haar roerloos en verbijsterd aanstaar de. U.Was u die jonge vrouw?" haperde Horace, die het land had dat hij dit onderwerp ter sprake had gebracht. Maar Olga liet zich niet van haar stuk brengen. Ik was in Rio bij volmacht getrouwd. Mijn., mijn man had het te druk om me daar te ko men afhalen." „Wij, Lezcano's, hebben altijd een zware taak, zei Xavier ner veus, „ons museum..." „Ik wilde zo gauw mogelijk bij mijn man zijn en nam du» een vliegtuig", zei Olga bitter. „Het toestel stortte in het bos neer en ik kwam vijf jaar te laat." „Wat betekenen vijf jaar als men een lang leven voor zich heeft, liefste?" zei Xavier. Hij stond naast haar en had de bru taliteit over heur haar te strij ken. Ze stond op cm zijn aan haar hinderde en te spreken, te ont- .'-38888^ V" - i, MEISJE ONDER BOOMTAK GEDOOD In Arnhem is gisteren een 13- jarig meisje gedood door een vallende boomtak. Het meisje W. J. M. Brouwer stond in een voortuin in de Da Costastraat naar het vellen van een boom te kijken, toen een juist afgezaagde tak losschoot en haar trof. Zij was vrijwel onmiddellijk dood. raking, die haar belette gaan. ,(Wat niet belet, dat het toch maar vijf lange jaren zijn ge weest," zei ze triest. Xavier herhaalde op geheel ande.re toon, Paul een blik vol slecht verborgen haat toewer pend „Ja, vijf zeer lahge jaren." Het bleek onmogelijk een der gelijk onderwerp los tc laten nu men het eenmaal had aange roerd. Alles moest verteld wor den, men vroeg bijzonderheden. En Fauï vertelde, intussen met smaak etend. Fina, de onver stoorbare Fina. bediende en deed jf ze nieis hoorde, maar geen woerd entging haar. Paul diste een serie vreselijke avonturen op, het ene na het andere. Af en toe hoorde men als een soort wonderlijk accom pagnement het gezang van Car- sons, die ziek en dronken in zijn bed lag te transpireren. En bui ten deden de sneeuwvlokken, die begonnen te vallen, denken aan de confetti van een carna valsbal. Olga zou zich haar hele leven de volkomen stilte waarmede men luisterde en de reacties op de meest dramatische voorval len, blijven herinneren. Soms vestigden aller ogen, zelfs die van Elcna. anders zo koud en onverschillig zich bewonderend op haar. Xavier was de enige, die onverschilligheid voorwend de en geen vragen stelde. Hij zat een eindje van de anderen af en trok met zijn stok de figu ren in het parket na. Maar Olga voelde de spanning waarmee hij. aandachtiger dan alle anderen, luisterde, aandach tiger zelfs dan Dick, die heftig aan zijn baardje trok. Er school ic-ts oneindig dramatisch in die houding van Xavier, dat zij aan voelde met het instinct, dat door vijf jaren te midden van voort durende gevaren, was gescherpt. Paul sprak over de zwerende voeten van Mariette en de mie ren, die in de wonden kropen en hoe Olga die er met oneindig geduld, ondanks de koorts die haar plaagde, had uitgehaald. Hij beschreef de nacht die ze, tot de hals in een moeras gedo ken, hadden moeten doorbren gen, om zich voor de wilden te verstoppen. Hij sprak over de dodelijke aanraking met som mige vergiftige planten „Houd op, Paul!" riep Olga plotseling. „Zwijg in hemels naam! Ik wil niets meer over die nachtmerrie horen. Ik kan niet meer!" Ze barstte in tranen uit. Alles wat ze had doorgemaakt her leefde weer, werd weer werke lijkheid voor haar. Ze onderging weer de koorts, de dorst, de hon ger, de verstikkende hitte, de angst. „Nee," snikte ze, „nee Paul sloeg zijn armen om haar heen en ze legde haar hoofd tegen zijn borst. Daar was ze veilig, daar scheen alle gevaar geweken. (Wordt vervolgd.) VRIJDAG 10 JUNI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.; 7.30 Voor de jeugd; 745 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.50 Als de ziele luistert; 12.00 Middag klok; 12.03 Gram.; 12.30 Land en tuinbouwmed.; 12.33 Lichte muz.; 12.50 Act.; 13.00 Nieuws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Dans muziek; 13.45 Gram.; 14.00 Klass. en moderne meesterwerken; 14.30 Gram.; 15.15 Zweedse volkslied jes; 15.30 Voor de zeiken; 16.30 Pianorecital; 17.00 Voor de jeugd, 17.15 Kinderkoor; 17.40 Beursbe richten; 17.45 Pianoduo; 18.10 Vaticaanse act.; 13.25 Barokmu ziek; 18.50 Emigratiepraatje; 19.00 Nws; 19.10 Act.; 19.25 Me- mojandum; 19.30 Polit. praatje; 19.40 Gram.; 20.30 Water in Europa; 21.00 Lichte muz.; 21.20 Cabaret; 21.50 Lichte muz.; 22.10 Gram.; 22.25 Boekbespr.; 22.40 Lezing; 22.50 Gevar. progr.; 23.55 Nieuws. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram. 9.00 Gym.; 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio; 10.00 Voor de oude dag; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Voor de kleuters: 11.15 Viool en pia no; 11.35 Orgelspel; 12.00 Lichte muziek: 12.20 Voor de landbou wers; 12.30 Land- en tuinbouw med.; 12.33 Sport; 12.50 Carillon i Grote sortering 4 kleuren BALPOINT of POTLOOD in alle prijzen bij: BOEKHANDEL F*. P .1 VAN DE SANDt en draaiorgel; 13.00 Nws; 13.15 Gram.; 13.55 Beursber.; 14.00 Viool en klavecimbel; 14.25 Voor dracht; 14.50 Gram.; 15.05 Gev. progr.; 16.00 Gevar. muz.; 16.30 Voor de zieken; 17.00 Kamermu ziek; 17.25 Vakantietrips; 17.50 Act.; 18.00 Nieuws; 18.15 Vlaam se notities; 18.20 Lichte muziek; 18.50 De puntjes op de i; 19.00 Voor de kleuters; 19.10 Meisjes koor; 19.30 Lezing; 19.55 V.P.R.O. nieuws; 20.00 Nieuws; 20.05 Zo zoekt de mens zijn God; 20.10 Toneelpremières; 20.20 Kamer koor; 20.35 Ontmoeting met het Oosten; 20.50 Lezing; 21.00 Quiz- progr.; 21.55 Jazzmuz.; 22.15 Buitenl. weekoverz.; 22.30 Nws; 22.40 Zorg om dc mens; 23 00 Soc. nieuws in Esperanto; 23.10 Muz. revue; 23 55 Nif-iws. BRUSSEL (VI.); 12.00 Omroep orkest; 12.35 Amusementsmuz.; 12.52 Koersen; 13.00 Nws; 13.15 Nws; 13.15 Orgelspel en slag werk; 14.00 Nederl. en Belgische muz.; 15.00 Gitaarmuz.; 15.10 Gram.; 15.45 Harprecital; 16.00 Koersen; 16.06 Lichte muziek; 16.20 Amus. muz.; 16.45 Gevar. muz.; 17.00 Nws; 17.15 Omroep orkest; 17.45 Duitse les; 18.00 Vioolrecital; 18.10 Boekbespr.; 18.20 Voor de soldaten; 18.50 Sportkron.; 19.00 Nieuws; 19.40 Schoolkoor; 20.00 Turandot, ope ra; 21.15 Kunstkaleidoscoop; 21.30 Kamermuz.; 22.00 Nws; 22.15 Zangrecital; 22.55 Nieuws. Televisieprogramma':. NED. TV: 20.00 Weekoverz.; 20.30 Buitenl. overz.20.50 Ca- baretprogr.; 21.20 Film; 21.50 Sportpraatje; 22.10 Epiloog. VL. BELG. TV: 19.00 Intern, jeugdkron.; 19.30 Nws. act. en journaal; 20.00 Schipper naast Mathilde; 20.40 Filmfragment; 21.25 Spel; 21.55 Poezië in 625 lijnen; 22.15 Nws en journaal.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5