Uit de Provincie Zeeland en de Mammoetwet I NU MET (2§) VOORDEEL AGENDA AUSTRALISCH BLAD OVER NEDERLANDS NIEUW-GUINEA TERNEUZEN AXEL. Maatregelen tegen Algerijnen België in HUISZOEKINGEN EN ARRESTATIES KENNEDY ACHT ZICH ZEKER VAN KANDIDAATSCHAP OOSTBURG. ZAAMSLAG DE ONTVOERING VAN Dr WALTER LINSE Diploma-uitreiking aan Fruitteeltschool te Philippine DE COLORADOKEVERS Gemeenteraad van Sas van Gent Het departement Zeeland van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft een rapport uitgebracht over de gevolgen van het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs, de Mammoetwet, voor Zeeland. Het is tot stand ge. komen met medewerking van het Economisch Technologisch In stituut voor Zeeland en de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk. In het rapport wordt voor Zeeland aangedrongen op verlaging van de in het wetsontwerp gestelde normen voor oprichting en opheffing van scholen. Binnen de provincie zal het volgens het rapport gewenst zijn, terwille van het voldoen aan die normen zo veel mogelijk te komen tot samenwerking en specialisatie bij de diverse scholen. De samenstellers vrezen dat toepassing van de opheffings normen vooral een ernstig ver lies voor het algemeen vormend onderwijs zal betekenen. Voor Noord-Zeeland' en Zeeuws. Vlaanderen moet naar hun me ning zelfs van een rampzalige inbreuk worden gesproken. Zij achten het gevaar, dat Zeeland geen of slechts een enkele uni versitaire vooropleidingsmoge lijkheid zou overhouden, niet denkbeeldig. Op Tholen zou iedere vorm van algemeen vor mend onderwijs verdwijnen. Ook zal de differentiatie van het on derwijs naar levensbeschouwing grotendeels verloren gaan. Bij handhaving voor Zeeland van de in het wetsontwerp voorkomen de normen zal volgens het rap port de relatief geringe belang stelling voor het algemeen vor mend onderwijs op het platteland sterk dalen, zodat veel intellect verloren dreigt te gaan. Gunstiger beoordelen de sa menstellers van het rapport de situatie bij het beroepsonderwijs. Slechts zou een enkele opleiding bij het huishoudonderwijs en de opleidsters voor kleuterleidsters verloren kunnen gaan. Wel dreigt in Zeeuws-Vlaan- deren het lager landbouwonder wijs grotendeels verloren te gaan, wat gezien het hier be staande gebrek aan scholing van toekomstige boeren en landar beiders als ongunstig wordt be schouwd. De voortgezette opleidings- ■mo gelijkheden, zo wordt in het rapport gesteld, zijn in Zeeland van grote betekenis terwille van de bewoonbaarheid van het plat teland, als factor bij de door de overheid gestimuleerde econo mische ontwikkeling, terwille van een juiste afvloeiing van agrarische jongeren en ter mo- bilisering van het aanwezige in tellect. In het rapport wordt verder opgemerkt, dat geen van de be staande gymnasiale en middel bare meisjesschool-opleidingen voldoet aan de in het ontwerp gestelde eisen. Wel is het moge lijk dat door combinatie van scholen een voldoend aantal leer lingen wordt bereikt. Op die wijze zou in Goes zowel de gym nasiale. als de middelbare meis- jesec»pleiding behouden kunnen blijven, ten koste van de vrije schoolkeus naar levensbeschou welijke grondslag. Voor de ove rige scholen zal de concentratie echter waarschijnlijk niet baten «mdat de afstanden tussen de scholen daarvoor te groot zijn. Voor de huidige h. b. s.-en is de toekomst onzeker. Over het m. u. 1. o wordt gezegd dat, als deze onderwijsvorm overgaat in het middelbaar algemeen vormend onderwijs, er negen van de zevenentwintig scholen zullen moeten verdwijnen, terwijl voor drie scholen onzekerheid bestaat. In het rapport wordt aandacht besteed aan de zeer bijzondere geografische positie van Zeeland en aan het feit dat deze provin cie is verklaard tot probleem gebied waar, om het wegtrekken van inwoners te voorkomen, in dustriële vestigingen worden ge stimuleerd en de economische en sociale infrastructuur wordt ver beterd. De gevolgen van de schoolnormering volgens het ontwerp-Mammoetwet doorkrui sen echter het algemene sprei- dingsbeleid der regering in hoge mate en zijn voor Zeeland zonder overdrijving rampzalig te noe men, zo menen de rapporteurs. Terwille van het woonklimaat en dus om het wegtrekken van in woners tegen te gaan is min stens het behoud van de huidige uitrusting van het voortgezet onderwijs nodig. Zouden de gym nasiale opleidingen in Zeeland vervallen, dan zouden de leer lingen voor het R. K. onderwijs naar Bergen op Zoom, die voor Protestants-christelijk onderwijs naar Dordrecht en die voor het openbaar onderwijs naar Breda of Dordrecht moeten reizen. Door afwezigheid van Gcholen en door opheffing van met de levensbeschouwing der ouders overeenkomende scholen zal het percentage jongelieden, dat voortgezet onderwijs volgt, dalen. Uit een onderzoek van de Stichting Zeeland voor Maat schappelijk Werk is gebleken, al dus het rapport, dat door de goede geografische spreiding en de differentiatie naar levens beschouwing de achterstand in belangstellingspercentage bij het voorbereidend hoger -ött middel baar onderwijs, ondhnfös de grote landelijke stijging is weggewerkt. Hierdoor is ook het aantal stu denten uit Zeeland met name aan de R. K. universiteit te Nij megen en de Vrije Universiteit te Amsterdam toegenomen. Door toepassing van de normen uit de Mammoetwet dreigt, naar de mening der rapporteurs, deze winst weer verloren te gaan. „The Herald" in Melbourne schreef gisteren in een hoofd artikel, dat Indonesië een te wijde strekking schijnt te heb ben gegeven aan de aanvaarde soevereiniteitscode door te ver klaren dat buitenlandse vlieg- ïuïgen niet langer mogen vliegen boven uitgebreide zeegebieden om zijn eilanden. ,,Maar voor Australië is de vraag van inter nationale rechten minder be langrijk dan het risico dat de verklaring zou kunnen leiden tot „Incidenten" tussen Nederlandse ea Indonesische strijdkrachten in het gebied van Nieuw-Guinea. „Een. Nederlands vliegkamp- schip is nu onderweg om vlieg tuigen af te leveren ter verster king van het garnizoen van Wes telijk Nieuw-Guinea. De Indone sische regering wilde dit als een ■uitdagende maatregel besohou- «en. Terwijl de Nederlandse re geling noch middelen noch de wens heeft Indonesië te bedrei gen, is het mogelijk dat opstan dige elementen in Oost-Indone- sic de huidige gespannen toe stand zouden kunnen uitbuiten door tot open rebellie tegen de autoriteiten in Djakarta over te gaan". „Dit zou explosieve kracht aan de Indonesische kreten over de „bevrijding" van Westelijk Nw.- •Guinea van Nederlandse over heersing kunnen geven". Het blad zegt, dat elke beraam de of toevallige botsing, die ver keerd zou kunnen voorgesteld als Nederlandse „agressie", ern stige gevolgen zou kunnen heb ben. Muziekprogramma voor a.s. zaterdag. De harmonie „Vriendenkring La Brugeoise" komt a.s. zater dag op uitnodiging van de afde ling Terneuzen der V. V. .V op bezoek. Om 8 uur 's avonds zal deze bekende harmonie' een concert op de Markt geven. Het pro gramma ziet er als volgt uit: 1. Mars der Belgische politie, G. de Roeck; 2. Tancrède ouver ture, G. Rossini, bew. G. Goden- ne; 3- Juwelen der muziek, fan- taisie, Jack Philips- 4. Een be zoek bij Eilenberg, fantaisie, J. Blangenois; 5. Belgische mili taire wals, L. Fremaux. Zaterdagavond zal op de Markt ook trekking plaats hebben van de bliksemloterij van het Nederlandsche Roode Kruis. Benoemd. Door B. en W. van Axel werd benoemd tot commies ter ge meentesecretarie de- heer Adr. Dieleman. alhier. De Belgische politie heeft in de vroege ochtenduren van woensdag'huiszoekingen gedaan bij een 150-tal in Brussel en het Waalse gedeelte van het land wonende Algerijnen. Enige tien tallen zijn voor een nadere on dervraging aangehouden. Eind maart van dit jaar wer den in Brussel en Luik twee aan slagen gepleegd op Belgische le raren, wier banden met de Al gerijnse beweging werden toe geschreven. De aanslagen wer den gepleegd met in een boek verborgen springstof. De Luik se leraar kwam om het leven. De aanslag in Brussel mislukte, doordat de geadresseerde arg waan kreeg en de politie waar schuwde voordat hij het boek opende. De Belgische minister van Justitie, de heer Merchiers, deel de enkele dagen later in het par lement mede, dat een gecoördi neerde actie in het gehele land zou worden ingezet om de daders op te sporen, „daar de aanwezig heid van buitenlanders, die hun veten met bloed beslechten, niet in België kan worden geduld". De twee aanslagen waren kort daarvoor voorafgegaan door de moord op een in Brussel verblij vende Algerijnse student. Aanslagen, waarbij Algerijnen waren betrokken, zijn voor het eerst in België voorgekomen in 1956. Zij kwamen voort uit de strijd tussen de twee organisaties van Algerijnen, van wie er velen in Henegouwen en speciaal in 't gebied van Charleroi in de in dustrie werk hadden gevonden. Voor zover kon worden nage gaan werd deze strijd beslist in het voordeel van de extremis tische FLN en moest de gematig de MNA het onderspit delven. Algemeen wordt echter aan genomen, dat de aanslagen van enkele maanden geleden het werk waren van de ultra-rechtse organisatie „de rode hand" met de bedoeling de aanhangers in België van de beweging voor de Algerijnse onafhankelijkheid schrik aan te jagen. Officieus is deze organisatie ook aansprake lijk gesteld voor sabotagedaden aan schepen in de haven van Antwerpen, die voorraden zouden vervoeren voor het Algerijnse bevrijdingsfront. Senator John Kennedy, die Massachusetts in de Amerikaan se senaat vertegenwoordigt, heeft woensdag op een perscon ferentie te Grand Rapids, in Mi chigan, verklaard dat hij er thans „zeker" van is door de democratische partij kandidaat te zullen worden gesteld voor het presidentschap der Ver. Sta ter- Kennedy zei er zeker van te zijn bij de eerste stemming op de medio 1960 te houden demo cratische partijcongres meer dan zeshonderd stemmen op zich te zullen verenigen. Voor aanwijzing tot partijkan didaat zijn 761 stemmen nodig. Kennedy rekent er dus op dat hij ook de hem nog ontbreken de stemmen zal verkrijgen. Aanhangwagen met stro in brand. Op de rijksweg Aardenburg Oostburg is gisteren even voor het middaguur de aanhangwagen van een Belgische vrachtauto ge laden met pakken stro in brand geraakt en in vlammen opge gaan. Dooi de hitte en de rook ontwikkeling werd het verkeer op deze weg geruime tijd ge stremd. De Rijksverkeerspolitie, die toevallig achter de in de richting Breskens rijdende wagen reed, ontdekte de brand en liet het voertuig, toebehorende aan een Belgische maatschappij, die ge regeld stro-vervoer naar Neder land verzorgt, stoppen. Het ge lukte de vrachtwagen van de brandende aanhangwagen los te koppelen, waardoor de auto kon worden behouden. De brandweerkorpsen van Aardenburg' en Oostburg namen aan het blussingswerk deel, doch konden niet voorkomen, dat de aanhangwagen met het stro ge heel verloren ging. Het verkeer werd omgelegd. Gevonden voorwerpen. Bij de postcommandant der rijkspolitie alhier zijn de volgen de voorwerpen als gevonden aan gegeven, welke bij de daarachter vermelde namen zijn terug te bekomen. Kindervest, Rozemarijnstr. 30;. portemonnaie met inhoud, Veer B 89; bankbiljet van 25 en van ƒ10, Noordstraat 25, Terneuzen; sleutel, Punstr. 11 en motorbriL, Veer B 105. Het Westduitse Rode Kruis heeft woensdag medegedeeld, dat dr. Walter Linse, een West- berlijnse advocaat en destijds voorzitter va,n de vereniging van vrije juristen, die in de zomer van 1952 door Oostduitse agen ten werd ontvoerd, op 15 de cember 1953 in de Sowjet-Unie is overleden.: Het Rode Kruis heeft dit vernomen van het Russische Rode Kruis, als ant woord ap een kortgeleden ge daan verzoek om inlichtingen omtrent het lot van dr. Linse. Dr. Linse, die ten tijde van zijn ontvoering 49 jaar oud was, werd op 8 juli 1952 vlak voor zijn woning in West-Berlijn aan gesproken" en neergeslagen door twee Oostduitse agenten, met behulp van twee anderen in een auto gesleept en vervol gens naar de oostelijke sector van Berlijn overgebracht. Vol gens de vereniging van vrije juristen zou hij toen, na bijna een jaar lang door de Oostduit. sers te zijn vastgehouden, aan de Russische autoriteiten zijn uitgeleverd. Een van zijn ontvoerders werd in 1954 door een rechtbank in West-Berlijn tot tien jaar dwangarbeid veroordeeld. In restaurant Wiskerke te Phi- mechanisatie van de fruitteelt lippine vond gistermiddag de eindles van het cursusjaar 1959- '60 aan de plaatselijke fruit- kweekschool plaats. Hoogtepunt op deze samen komst was de uitreiking van de diploma's uit handen van burge meester P. J. L. van Hoek aan zeventien cursisten, die met goed gevolg de school hadden door lopen. Na een welkomstwoord gaf de voorzitter van de commissie van toezicht, de heer A. P. E. Rammeloo, een kort résumé van de aan de dag gelegde activitei ten. Spreker noemde het eer, goed studiejaar, waarop ook de cursisten met vreugde kunnen terugzien. De heer Rammeloo maakte tevens van de gelegen heid gebruik een speciaal wel komstwoord tot de aanwezige burgemeester te richten en bracht hem dank voor de wijze waarop men ook nu weer on derdak had mogen genieten, als mede voor het wijze raadsbe sluit dat de vakschool-cursisten in de toekomst bij de aanschaf van nieuw meubilair en nog comfortabeler bij komen te zit ten. Hierna gaf de directeur van de vakschool, ir. J. J. van Hen- nik, het jaaroverzicht van zijn school. Hieruit bleek dat de eerste lustrum mijlpaal bereikt was, na een bescheiden start in 1947 en een onderbreking van een aan tal jaren. De directeur vond het een prettige gedachte dat zowel toekomstige ondernemers als werknemers de vakschool bezoe ken. Het stemde spreker even eens tot voldoening dat allen geslaagd waren en ook aan een tweetal uit België afkomstige cursisten het diploma kon wor den uitgereikt. SNÉLLE GROEI. De aanwezigen slaakten een kreet van verwondering toen directeur Van Hennik bekend maakte dat voor de nieuwe cur sus zich reeds 68 candidaten heb ben laten inschrijven, hetgeen het viervoudige van de deelna me tot op heden is. De opmerkelijke toename voor de belangstelling van de fruit teelt in Zeeuws-Vlaanderen komt in de animo voor het vakonder wijs wel bijzonder tot uiting. Moeilijkheden t.a.v. de prak- tjjkdagen nopen echter, aldus spreker, de deelname aan de nieuwe cursus voorlopig niet de 25 te laten overschrijden, doch men zal er naar streven de daar na volgende cursus te laten star ten vóór de kamende beëindigd zal zijn. De directeur verzocht hierna aan drie van zijn oud-leerlingen, door middel van een spreek beurt een proef van bekwaam heid af te leggen. MECHANISATIE VAN DE FRUITTEELT. Cursist J. L. van Hee uit Bier vliet, als. eerste, sprak o.v;er de DONDERDAG 9 JUNI. TERNEUZEN: Zuidersport park, 18.45 uur: Spadella Rijkswaterstaat 2; 20.00 uur: H.K.C.—Advendo. Het koelere weer en de ver anderde 'windrichting hebben nu wel ongeveer een einde ge maakt aan de invasie van colo radokevers langs de Nederland se kust, zo meent men bij de plantenziekten-kundige dienst te Wageningen. Verwacht wordt dat er nog maar heel weinig zul len worden aangetroffen. Aan het Scheveningse strand',, zo vernemen wij van de ge meente 's Gravenhage, werden met hoog water van dinsdag nog duizenden kevers gevonden. Gisteren heeft een zeventig- man sterke ploeg van de Haag se plantsoenendienst het strand afgezocht. Mochten er toch nog meer kevers aankomen dan op grond van de weersomstandig heden verwacht wordt, dan is het mogelijk dat vandaag klas sen schoolkinderen bij de be strijding worden ingeschakeld, zoals dat ook in het verleden is gebeurd. in het eigen bedrijf en gaf een overzicht op welke wijze ratio neel en doelmatig kan worden gewerkt en hoe een groot ge deelte van de ook voor deze ge westen zo schaarse landbouw gronden tot fruitteeltterein kan worden omgeschakeld. TEELT VAN KLEIN FRUIT. Cursist M. Baart uit Koe wacht schepte de sfeer van zijn vaders fruitteeltfcedrijf, dat na ejn bescheiden start in enkele jaren tijds uitgroeide tot een on derneming die er zijn mag. Na te hebben verhaald hoe met voorspoed, 'verkregen uit goede voorlichting, en met tegenslag, van een vorig jaar al te droge zomer, toch goede rassen kon den worden gekweekt, animeer de hij een ieder om steeds te trachten met minimale offers een maximum aan rendement te verkrijgen. WAAROM "FRUITTELER? J J. Wolfert, die wekelijks vanuit Ossenisse zijn kennis in Philippine-*vas komen opdoen, gaf een verhandeling over het reit en de vraag: „Waarom wil ik fruitteler worden?" De persoonlijkheid en de lief de voor, hst vak werden door spreker all kardinaal gesteld. Een grotere welvaart, meer toe komst voor het gezin en meer risicospreiding waarbij men minder alhanKelijk van de land bouw wordt) waren de overige punten die hem hadden doen be sluiten trujtkweker te worden. Spreker wees op het grote be lang van het doorlopen van een vakcursus en zeide dat het gro te offer iedere week een dag vrij trachten te maken na een vol jaar rijkelijk beloond kan worden. DIPLOMA-UITREIKING Na de pauze, waarin een ver versing werd aangeboden, over handigde burgemeester Van Hoek met een voor ieder toepas selijk woordje en felicitatie het diploma. De beste van het jaar was cur sist P. van Pamme uit Kruispol der, gevolgd door de cursisten L. C. de Ruijter uit Sluiskil en M. Rijckaert uit Watervliet (B.). De geslaagde cursisten zijn; F. van Arenthals, Axel; M. Baart, Koewacht; G. E. Buijsse, Groede; A. G. Contant, Schoon- dijke; P. van Dammc, Kruispol der; J. L. van Hee, Biervliet; G. Joossen, Lamswaarde; H. Kant, St. Jansteen; G. van Limmen, Maldeghem B.L. C. de Ruij ter, Sluiskil; M. Rijckaert, Wa tervliet B.B. Thomaes, Hoofd plaat; P. Volleman, Stoppeldijk; H. J. van de Wielen, Kuitaart; H. E. J. van de Wielen, Kuitaart; L. J. Wiemes, Axel en J. J. Wol fert, Ossenisse. Nadat aan de drie best-geklas seerde leerlingen enveloppes wa ren overhandigd, waren het de leerlingen, die na de dank te heb ben laten vertolken voor de of fers door de leerkrachten ge bracht, aan een ieder van de leraren eveneens een gesloten couvert overhandigden. De directeur dankte zijn oud pupillen, waaronder er die de vier kruisjes reeds gepasseerd waren, voor de betoonde atten ties. Na ook namens het rijkstoe- zicht, bij ontstentenis van de con sulent, felicitaties te hebben uit gesproken, noemde ir Van Hen- nik het een groot voorrecht te mogen wonen in een gebied waar landbouw en fruit- en groente teelt kunnen worden beoefend. Het advies dat de gediplomeer den van hun directeur meekre gen hield in, om in de meest uit gebrachte zin van 't woord „bij" te blijven op vakgebied. Ook werd er op gewezen dat zij, die hiervoor liefhebberij bezitten, aan een driejarige vervolgcursus kunnen deelnemen, om al is dit dan niet in Zeeuws-Vlaande ren opgeleid te kunnen wor den tot leraar in het tuinbouw- onderwijs. Het laatste woord van de zeer geslaagde middag was voor voor zitter Rammeloo, die in zijn dankwoord aan allen ook betrok de afwezige secretaris van het proef tuinbestuur. Nadat de bijeenkomst voor ge sloten was verklaard, verzamel den de aanwezigen zich in het cafégedeelte, waar de verdere middag op genoegelijke wijze werd doorgebracht. Woensdagochtend om kwart voor acht kwam de Sasse Raad in vergadering bijeen. Dit vroe ge tijdstip was gekozen om na behandeling van enkele punten een excursie te gaan maken naar diverse sportvelden in West Zeeuws-Viadnderen en Walche ren, en naar de Deltawerken in het Veerse Gat. Bij de ingekomen stukken be vond zich een schrijven van het schoolbestuur der R.K. Jongens school om een lokaal in huur te mogen ontvangen van de voor malige Openbare Lagere School. De verwachting van het school bestuur is dat in september a.s. wanneer het nieuwe schooljaar aanvangt, men zal moeten kun nen beschikken over een 5e leer kracht. Voor aeze 5e leerkracht heeft men echter geen lokaal ter beschikking, zodal men verzoekt om tijdelijk over een lokaal te mogen beschikken. B. en W. adviseren de raad hun medewerking te verlenen, 'legen die tijd is ook de Huis houdschool verdwenen uit de lokalen, zodat deze ter beschik king van de Jongensschool kun nen komen. Verder is ter sprake gekomen de moeilijkheden van de R.K. Jongensschool en de R.K. Meis jesschool gezamenlijk. Op het ogenblik speelt deze kwestie bij het departement,, en wat er uit de bus zal komen is nog niet be kend. De grondgedachte is altijd geweest een nieuwe R.K. Jon gensschool te bouwen en dan de oude school bij het complex van de R.K. Meisjesschool te voegen als één geheel. Er zijn echter moeilijkheden met de bouwvolu mes, zodat men nog niet kan zeg gen wat het gaat worden. De heer De Groff wil de na druk leggen op het feit dat het verstrekken van een lokaal van de voormalige Openbare Lagere School slechts een tijdelijk ka rakter mag hebben: dit mis schien als stimulans dat aan het schoolbestuur vlugger een ur- ,16. Er vliegt een scherp comman do over het dek van Erwins schip. Bijna gelijktijdig gooit de stuur man het roer om en het schip maakt, kreunend en krakend in al haar voegen, een wending naar bakboord, waardoor het één der schepen, die een omtrekkende be weging gemaakt hebben, recht vóór de boeg krijgt. Een luid geschreeuw van schrik gaat op als de aanvaller het on heil onafwendbaar op zich toe ziet stormen. Dan vermengt Erwins schater lach zich met het geluid van splinterend hout als de twee sche pen met een luide dreun op el kaar botsen. Nog voor de beman ning weer overeind gekrabbeld is, begint het schip al te zinken en scheert Erwins schuit onbescha digd langs hen heen... regelrecht op het tweede schip aan, dat hier al evenmin op verdacht is als het eerste. Het gebeurt alles zó snel en Er wins bemanning werkt zó doel treffend samen, dat het de tegen stander de stuipen op het lijf dreigt te jagen. En het meest angstaanjagende is de stilte, die bij dit alles op Erwins schip heerst Ook' het tweede schip ontgaat haar lot niet... de boorden vliegen aan splinters, de schoten knappen en de helft van de bemanning springt van schrik in zee, als de boeg van het ene schip het hunne ramt. Weer maakt Erwins schip zich snel en vakkundig los van haar slachtoffer, maar nu ziet de jon ge Noor in een flits dat het hun beurt is... terwijl hij afrekende met de twee schepen, heeft het derde, dat van de aanvoerder, haar tijd goed benut... en toren hoog zien Erwin en zijn dapperen, de boeg onontkoombaar op zich instormen gentieverklaring wordt afgege ven. De heer Bockstael vraagt zich af of met de grote aanwas in de gemeente niet spoedig zal blij ken dat de Openbaie Lageie School ook te klein zal zijn. Volgens de voorzitter kan men daar nog heel wat opvangen, hoewel het departement destijds geweigerd heeft om de school een klasse meer te laten hebben. Verder bevond zich bij de in gekomen stukken een schrijven van G. S. waarop besloten moet worden de erfpachtscanon aan het Frederik Hendrikplantsoen te brengen van 0,42 op 0,45 per m-, aangezien de exploita tie duurder is uitgevallen dan oorspronkelijk, werd geraamd.' Dit geldt voor de erfpachten verstrekt aan de heer K. Xnghels en dr. Raamakers uit Ertvelde. Aan de heer F. J. A. Marqui- nie wordt een stuk grond in erf pacht gegeven tegen een canon van 0,15 per m- aan de Prin senkade voor de bouw van een garage. De inrit zal echter aan de Kerkstraat komen te liggen. Op een vraag, of die grond niet geschikt is voor woning bouw, wordt geantwoord, dat dit perceel te smal is, hoewel de percelen daarachter breder worden. Volgens de voorzitter is er animo om daar enkele bunga lows te gaan bouwen, wat weer impliceert dat de put waarin die percelen liggen, moet worden opgevuld. De heer Colsen vraagt zich dan af of de garage niet ontsie rend zal zijn. Volgens de voorzitter' - niet, aangezien de garage in de diep te zal staan en de bungalows hoog komen te liggen. Aangezien vastgesteld werd hoeveel het bedrag volgens de l.o.-wet voor een vakonderwijze res op de O. L. School komt te liggen wordt dit bedrag aange past voor de bijzondere scholen m de gemeente. Volgens bereke ning is het uiteindelijk resultaat 1428,07, terwijl reeds een voor schot werd gegeven van 1200. De begroting van de stichting Het Sasse Zwembad voor 1960 wordt gewijzigd door 5000 van de kapitaaldienst af te voeren en de onderhoudspost met 2000 tot 5000 te verhogen. Vervolgens deelt de voorzitter mede dat naar aanleiding van een verzoek in de vorige verga dering van de heer Colsen de kosten voor herbestrating van de Bernhardstraat 860 hebben be dragen. Dit valt de heer Colsen erg mee, waar de voorzitter aan toevoegt dat men voor derge lijke kleine werken geen aance- steding kan houden. In het ka der van deze kleine werken zou hij ook onderhands willen gun nen de herbestrating van de Beatrixstraat en de Poelstraat, waarvoor men klinkers wil ge bruiken die uit de Westdam ge komen zijn. Dit ontmoet echter tegenkan ting bij de heren Colsen en De Groff, die menen dat als men meer dergelijke kleine objecten heeft, men deze moet samenvoe gen tot één geheel, aangezien er dan weer wel enkele duizenden guldens uit de bus komen, die de moeite lonen om er een open bare aanbesteding voor te hou den. De raad besluit daarna om een openbare besteding te hou den. Hierna volgt sluiting.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2