Kongo op weg naar anarchie Bormann in Buenos Aires vermoord? HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DONDERDAG 9 JUNI 1960 16e Jaargang Nr 5003 EERSTE BL AB STRAALJAGER NEERGESTORT Piloot omgekomen RADIO de BUCK KIJKGELD DE GEZONDHEIDS TOESTAND VAN DE PRINS Generaal-majoor b. d. A. J. A. Pereira overleden Hoge gasten op M-dag-U Japanse socialisten verzoeken officieel om uitstel van Eisenhowers bezoek De stakingsbeweging in Frankrijk Proef met belonings systeem voor militairen Vragen aan de minister over „LOTTO" Wervelstorm Lucillezaaide dood en vernieling EISENHOWERS BEZOEK AAN JAPAN ONGEREGELDHEDEN IN PONDOLAND Veiligheidsmaatregelen in Kenya Argentinië eist Eichmann terug De ontwapeningsconferentie in Genève Raad voor de Scheepvaart INSPECTEUR VOOR DE SCHEEPVAART ACHT STUURMAN SCHULDIG AAN AANVARING LANDBOUWER DOOR LANDBOUWER NEERGESTOKEN Oude vete kwam tot uitbarsting hankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Reactie-adres: Noordstraat 5557 AÖminïstratie-adres: Smidswal Tölefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,— per week 48 ct. Losse nrs 9 ct I r Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 our. Gisterochtend omstreeks kwart ,-pver negen is te Hoogezand nabij het SJochter Bos een straaljager neergestort. Het was een RF 34 F „Thunderflash" fotoverken- jingsvliegtuig van de vliegbasis DveJen. Bij het neerstorten is het vfiegtuig in brand geraakt. Om drie minuten over negenen zond de piloot van de straaljager -ïodseinen uit, die op de basis Leeuwarden werden opgevangen. De bestuurder meldde rookont wikkeling in de stuurhut en ver lies van brandstof. Onmiddellijk steeg van Leeuwarden een „Hun- ter" straaljager op om een on derzoek in te stellen. De bestuur der van de „Hunter" vond om kwart over negen het inmiddels neergestorte fotoverkennings vliegtuig in een weiland bij Slochteren, ongeveer 15 km ten zuiden van Appingedam. De piloot is om het leven ge komen. Zijn stoffelijk overschot :s aangetroffen in de omgeving van het wrak van het toestel. Volgens de luchtmachtvoor lichtingsdienst heeft hij gepro beerd een noodlanding te maken. Hij is daarin echter niet ge slaagd. De verongelukte piloot is de 21-jarige beroeps sergeant-vlie ger A. A. Fikkert van de vlieg basis Deelen. afkomstig uit Al melo. Hij was ongehuwd. I (Adv.) Voor service en kwaliteit Noordstraat 84-86 Terneuzen - Te-lef. 2573 De Abako-partij, een belangrij ke minderheidsgroep in Kongo, heeft woensdag de vorming van „een eigen provinciale regering in een federaal Kongo" in het gebied van Leopoldstad bekend gemaakt. In een communiqué, getekend door de secretaris-generaal der partij, Antoine Kingotofo. en een groep Abako-afgevaardigden, die een minderheid in de plaatselij ke provinciale assemblee vor men, wordt verkiaard, dat „be paalde politieke partijen"' de in tegriteit van het gebied in ge vaar brengen, waardoor de vor ming van de plaatselijke rege ling noodzakelijk werd. Waarnemers zijn van mening dat deze ontwikkeling het gehele land aan de vooravond van de onafhankelijkheid in een poliiie- ke anarchie dreigt te storten. Ir. politieke kringen ziel men haar tevens als een poging om te ver hinderen dat Patrice Loemoem- ba, de leider van de Kongolese nationale beweging, aan de macht komt. D.ens partij bleek bij de jongste verkiezingen de giootste aanhang te hebben. Loemoemca is dan ock favoriet voor het premierschap nadat Kongo op 30 juni onafhankelijk is geworden. Le Al.ako wordt geieid door Joseph Kasavoeboe, die een paar maanden geleden nog bekend stond als de „vader der onafhan kelijkheid'' en het meest in aan merking voor het premierschap scheen te komen, totda De Abako wordt gesteund door S30.000 Eakonga-stamleden die in de meerderheid zijn in de westelijke punt van Kongo waar de enige zeehaven van het land is. Staatsblad 201 bevat een be sluit, waarbij is bepaald, dat de wet tot wijziging van de wet op het kijkgeld in werking zal tre den met ingang van 1 juli 1960. De betreffende wet behelst de mogelijkheid, het kijkgeld te verhogen en op beperkte schaal vrijstelling te verlenen van be taling van kijkgeld. De Rijksvoorlichtingsdienst deelt mede: „De behandelende geneesheren van Z. K. H. de Prins hebben meegedeeld dat de temperatuur gistermorgen normaal was. In dien dit zo blijft mag verwacht worden dat de Prins tegen het einde van de week naar Soest- dijk zal mogen terugkeren". Na een kortstondige ziekte is gisternacht in Den Haag op 57- jarige leeftijd plotseling overle den generaal-majoor B. D. A. J. A. Pereira. Generaal Pereira was laatstelijk commandant 3e divisie. De Japanse socialistische partij heeft woensdag een officieel ver zoek bij de regering ingediend om het bezoek van president Eisenhower aan Japan, dat op 19 juni zal beginnen, te doen uit stellen. De secretaris-generaal der bfèex Partij. Saburo Eda, en vier an- dat Loemoemba de meeste stem- dere vooraanstaande partijleden jyjkreec. De partij is een hadden woensdag een onderhoud krachtig voorstandster van een federale opbouw van de staat, waarbij de provinciale assem blees maximale bevoegdheden krijgen. Loemoemba wenst ech ter een krachtig centraal gezag met hemzelf aan het roer. met het hoofd van het kabinet van de premier, S'hiina, en later met de minister van Buitenland se Zaken Fujiyama om hun ver zoek te overhandigen. Het bestuur der socialistische partij heeft dinsdag tot het offi- Sinds korte tijd neemt de le gerleiding een proef niet een systeem van beloning voor sol daten, die hun plichten bijzon der goed vervullen of grote prestaties leveren. Militairen zullen een speciale lijst krijgen, waarop hun toewijding bij de plichtsvervulling slaat aangete kend. De proef, die een half jaar zal duren, wordt genomen bij het eerste legerkorps. Als de ervaringen gunstig zijn, zal het stelsel tot de gehele land macht worden uitgebreid. De be loning voor ae militair kan va riëren van een verklaring van waardering, extra verlof dagen tot een waardebon van 25, De Franse regering heeft gis teren de looneisen van de arbei ders in de staatsbedrijven be sproken. In een nadien uitgege ven communiqué worden geen onmiddellijke concessies gedaan, maar er wordt ook niet over sancties gesproken. De regering heeft zich wel be reid verklaard binnenkort de loonplannen voor 1951 voor cie genationaliseerde bedrijven be kend te maken. Verder is de re gering bereid te praten over een aanpassing van de ambtenaren salarissen bij die van de gena tionaliseerde industrieën, „voor zover dat verenigbaar is met de beschikbare middelen". De regering houdl vast aan haar in februari genomen be slissing de ambtenaren dit jaar een salarisverhoging van vijf 1 rocent in étappen toe te ken nen. Aangenomen wordt, dat een en- ander geen wijziging zai bren gen in het voornemen van de 1.300.000 ambtenaren om vrijdag een dag te staken. De korte stakingen bij diver se staatsbedrijven duren intus sen voort. Dc organisaties van ambtena ren hebben nadat het regerings communiqué was uitgegeven verklaard, dat de stakingsoproep voor vrijdag van kracht blijft. Het Tweede Kamerlid Vrolijk (P.v.d.A.) heeft aan de minister van Justitie de volgende schrif telijke vragen gesteld: 1. Is het juist dat de minis ter vergunning heeft verleend voor twee loterijen, welke over eenstemming vertonen met de Westduitse ,,Lotto"-loterij 2. Zo ja, is de minister dan bereid vouedige gegevens om trent deze loterijen an- de aan ae verstrekte vergunningen ver bonden voorwaarden aan de Ka mer te doen toekomen op een zodanig tijdstip, dat deze gege vens bij de behandeling van het aanhangige ontwerp tot wijzi ging van de loterijwet mede on derwerp van de beraadslagingen I kunnen zijn? ciële verzoek om uitstel beslo ten. In een door de partij uitge geven verklaring wordt gezegd, dat zij de president op een ander tijdstip in Japan welkom zal heten, doch zijn bezoek op dit ogenblik met het oog op binnen landse moeilijkheden „onge schikt" acht. Als redenen hier voor voert de partij in de ver klaring aan: 1. De debatten in het parlement over het gewijzigde veiligheids verdrag tussen de Verenigde Sta ten en Japan zijn niet voltooid. 2. De regering-Kisji heeft een politieke crisis in het parlement veroorzaakt. 2. -Het bezoek zou waarschijnlijk ingrijpen in de Japanse binnen landse aangelegenheden. 4. Het bezoek zal aanleiding ge ven tot grotere critiek van de zijde van communistisch China en de Sowjet-Unie. 5. Het bezoek zou, onder deze omstandigheden, de vriendschap pelijke betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Japan in gevaar brengen. Door de liberaal-democratische partij van premier Kisji, andere rechtse elementen en dé bond van economische organisaties in Japan is een comité voor de ont- j vangst van Eisenhower gevormd. 1 Het comité zal onder de bevol king een campagne voeren om de Amerikaanse president harte lijk te ontvangen. Er worden vlugschriften en vlaggetjes ver spreid. Verder wil het comité 600.000 mensen „mobiliseren" om Eisenhower toe te juichen. Het Witte Huis heeft dinsdag avond naar aanleiding van vele vragen die zijn gerezen in een speciale verklaring gezegd dat er niet wordt gedacht aan wijziging van president Eisenhowers voor genomen bezoek aan Tokio, van 19 tot 22 juni a.s. Het is een beleefdheidsbezoek aan een grote zusterdemocratie en bedoeld ter versterking van de Amerikaanse-Japanse vriend schap, aldus de verklaring. De vragen over het komende bezoek waren gerezen wegens de aanhoudende agitatie in Japan tegen het nieuwe Amerikaans- Japanse veiligheidsverdrag. De bekendmaking van het Witte Huis wil kennelijk een einde ma ken aan alle speculaties over het al dan niet doorgaan van het be zoek. Het erepodium op M-Dag-U tijdens het défilé van de melk- brigaaiertjesv.l.n.r. H.K.H. Prinses Beatrix, Z. K. H. Prins Albert en burgemeester De Ranitz van Utrecht. De Zuidafrikaanse minister van .Justitie, Erasmus, heeft woens dag medegedeeld, dat zes negers werden gedood, toen tie politie het vuur opende tijdens de onge regeldheden in bet reservaat Fondo&nd. Er werden 21 arres taties verricht. Minister Erasmus zei in de door hem voorgelezen verkla ring, dat de gevechten voorna melijk een gevolg waren van het vermoorden van twee stamhoof den en het in brand steken van een aantal dorpen en hutten, die aan de hooiden van een der bij de gevechten betrokken stam men toebehoorden. Toen de po litie arriveerde om de wanorde lijkheden de kop in te drukken, werd door gewapende benden tegenstand geboden. Thans is men de situatie mees ter, aldus de minister. In verschillende districten van Pondoland hebben zich geduren de een lange periode op gezette tijden botsingen tussen verschil lende stammen voorgedaan, waarbij verscheidene duizenden Bantoes betrokken waren. Minister Erasmus verklaarde verder, dat de politie zich uit zelfverdediging genoodzaakt had gezien te schieten. De ongeregeldheden hebben zich maandag j.l. voorgedaan. Uit Durban zijn toen politiever- sterkingen gezonden voor het herstel van de orde en het in stellen van een onderzoek naar de moorden. De regering van Kenya heeft voor het district Nyeri speciale veiligheidsmaatregelen inge voerd op grond van de wet in zake de openbare rust en orde. Hiertoe werd besloten in ver band met de toenemende onrust en wetteloosheid in dit district. In het district Njeri is onlangs een Kikoejoe-hoofdman, die aan het Britse gezag trouw was, ver moord. Het is de eerste maal, dat speciale maatregelen wor den afgekondigd, sedert een half jaar geleden de noodtoestand werd opgeheven, die 7 jaar gele den met het oog op de Mau-Mau- terreur werd ingesteld. De veiligheidsmaatregelen voor zien in controle op de beweging van personen, uitgaansverbod en sluiting van winkels en mark ten. De provinciale commissaris kan dezo maatregelen toepas sen. De Argentijnse regering heeft woensdag in een nota aan Israël geëist, dat de nazi-oorlogsmisda diger Adolf Eichmann deze week nog naar Argentinië wordt te ruggebracht. Eichmann werd de vorige maand door agenten van de Israëlische geheime dienst uit Argentinië ontvoerd of althans gedwongen met de Israëliërs mee te gaan naar Israël. Als Eichmann niet wordt te ruggebracht zal de kwestie voor de Verenigde Naties worden ge bracht, aldus een nota, die de Argentijnse minister van Bui tenlandse Zaken, Taboada. aan de Israëlische ambassadeur in Buenos Aires heeft overhandigd. De Argentijnse ambassadeur in Jeruzalem is woensdag door zijn regering naar Buenos Aires ont boden. Verleden week zijn de Philippij- nen getroffen aoor de wervel storm „Lucille". Nadat de storm was uitgeraasd, veroorzaakten zware regens grote overstromin gen. 157 mensen verloren bij het natuurgeweld het leven. De materiële schade is aanzienlijk. Foto: een straat in San Juan Rizal waar een 3 meter hoge vloedgolf doorheen spoelde. De auto, die hier zichtbaar is, werd over een afstand van vier kilo meter meegesleurd. Het Israëlische weekblad „Hao- lan Hazeh" meldt dat de vroe gere nazi-leider Martin Bormann in april te Buenos Aires door een Joodse arts, die hem had herkend, met een aantal injec ties is gedood. Het in Tel Aviv verschijnende blad put dit be richt uit Joodse bronnen in Bue nos Aires. Het lijk van Bormann is onder eon valse naam die niet kon worden onthuld, begraven, aldus het blad. Er kon dinsdag in Tel Aviv gec-n officiële bevestiging of te genspraak van dit bericht wor den verkregen. Volgens het bericht was Bor- mann er tien jaar geleden in ge slaagd Argentinië te bereiken. Hij had kans gezien identiteits papieren op een andere naam te verkrijgen. In tegenstelling tot Eichmann had hij ook kans ge zien om voor de ineenstorting van Duitsland een groot fortuin naar Argentinië over te maken en hij installeerde zich dan ook luxueus in een voorstad van Buenos Aires. Een Duitse dok ter in de Argentijnse hoofdstad verloste hem door middel van een operatie van een litteken op zijn voorhoofd waaraan men hem kon herkennen. Alles ging goed tot Bormann in verband met hartklachten een "dokter van Joodse afkomst con sulteerde. Deze dokter kreeg o.a. argwaan toen Bormann hem vertelde van de operatie die hij aan zijn voorhoofd had onder gaan. De arts vroeg advies aan een Joodse organisatie die van mening was dat de doodstraf die in het Neurenbergse proces over Bormann was geveld, moest uit gevoerd worden. De dokter begon toen Boi- mann injecties toe te dienen die hem na verloop van tijd dood den, en stelde daarna zelf de overlijdensakte op. Tijdens de zitting van gisteren der 10-mogendhedenconferentie in Genève, welke een uur heeft geduurd, heeft de Britse minis ter van Staat Ormsby-Gore uit eengezet dat er een behoorlijk evenwicht móet zijn tussen ont wapening op het gebied van kernwapens en op dat van dé conventionele strijdmiddelen. Hij zei dat als de ontwapening be perkt blijft tot kernwapens, in geval van het uitbreken van een zogenaamde conventionele oor log kernwapens ongetwijfeld bin nen een jaar weer hun intrede zullen doen. Voorts wees Ormsby-Gore de Russische gedelegeerde Zorin op De inspecteur voor de scheep vaart aciit de stuurman van ue kustvaarder „Daje Bchmer" (499 b.r.t.) uit Rotterdam, - D. P. S. uit Vhssingen schuldig aan de aanvaring van het Rus sische tankschip Kazbek" op 9 april j.l. Hij heeft de raad voor de scr.eepvaart te Amsterdam geadviseerd de stuurman de be voegdheid om een schip te be sturen voor twee weken te ont nemen. De kapitein van de „Da- je Böhmer", vV. B. uit Rotter dam, achtte de stuurman niet schuldig aan de aanvaring. De „Daje Böhmer" was op 9 april 's ochtends vroeg uit Am sterdam naar Kopenhagen ver trokken. Buitengaats was de ka pitein een paar uur gaan slapen. Hij had net commando aan stuurman S. overgedragen. Om streeks half zeven werd het mis tig. S. verklaarde dat hij de in structie om de kapitein bij mist te waarschuwen, niet had opge volgd, omdat hij hem na de ver moeienissen van de afgelopen dag zijn rust wilde gunnen. ïer hoogte van het Texelse vuurschip ontdekte de stuurman omstreeks 8.45 plotseling het (met walvistraan geladen) Rus sische tankschip „Kazbek". Het schip lag dwars in de vaarroute van de ..Daje Böhmer'' voor an ker. De stuurman, die het zicht op 300 tot 400 meter schatte, gaf onmiddellijk het commando „voile kracht achteruit", doch kon desondanks een aanvaring met de Rus niet meer voorko men. Hij werd aan bakboord aangevaren, waardoor schade boven de waterlijn ontstond. De Nederlandse kustvaarder werd aan de voorsteven beschadigd en moest voor reparatie naar Am sterdam terugkeren. De inspecteur voor de scheep vaart was van mening, dat stuur man S. twee bepalingen heeft overtreden: hij voer te snel (op halve kraclH) in verband met de weersomstandigheden en hij heeft niet voor een uitkijk in de bak gezorgd. Bovendien nam de inspecteur liet de stuurman kwa lijk dat hij de kapitein niet heeft gewaarschuwd. Kapitein B. treft volgens hem geen blaam. De raad voor de scheepvaart zal op 28 juni a.s. uitspraak doen. een aantal verschillen in de tekst der nieuwe Russische voorstel len, zoals die door de Verenigde Naties in New York is uitge geven, en die van de door de Russische delegatie in Genève aangeboden voorstellen. Het zou raadzaam zijn te beschikken over één bepaalde tekst, die ais abso luut authentiek zou kunnen wor den beschouwd. Zorin merkt op, dat er in Lon den ongetwijfeld genoeg Rus sisch sprekende deskundigen zijn die de Russische tekst kunnen vertalen. Te Drogteropslagen in de ge meente Zuidwolde is gistermid dag de 57-jarige landbouwer Roelof Drost door een dorpsge noot neergestoken als gevolg waarvan hij is overleden. De dader, de 55-jarige land bouwer J. H. S., is aangehouden. De steekpartij was het gevolg van een oude vete tussen beide landbouwers welke gistermiddag opnieuw tot uitbarsting kwam. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee reeds getrouwde kinderen. IETS LAGERE TEMPERATUREN. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie, die woensdag boven Schotland gelegen was, trok over het noorden van de Noordzee naar Zuid-Noorwegen. Achter het bijbehorend fronten systeem stroomde vochtige en enigszins onstabiele luchi ons land binnen. Hierin bevindt zich vrij veel bewolking, waaruit plaatselijk een bui tot ontwikke ling kan komen. De temperaturen zullen weer iets dalen, zodat ook in het zuid oosten van het land het kwik niet boven de 20 graden zal ko men. De wind zal matig tot vrij krachtig zijn tussen zuidwest en noordwest. geldig tot hedenavond. Veranderlijke bewolking. Veranderlijke bewolking en hier en daar een bui. Meest matige wind tussen zuidwest en west. Iets lagere temperaturen dan gisteren. DONDERDAG 9 JUNI v.m. n.m. Breskens 1.10 1.42 Terneuzen 1.45 2.17 Hansweert 2.25 2.57 Walsoorden 2.35 3.07 ZON MAAN op onder op onder Juni 9 4.21 20.57 20.40 4.42 10 4.20 20.58 21.44 5.38 11 4.20 20.59 22.37 6.43

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1