Persconferentie van Chroesjtsjef Binnenlands nieuws Radio en Televisie 16e jaargang na. 5001 EISENHOWER TOT DE JEUGD DEMONSTRATIES TEGEN EISENHOWER Weer Mau Mau-moord in Kenia HERTER Gemeenteraad van Vogelwaarde REFERENDUM IN CAMBODJA De stranden van Duinkerken DE WERKLOOSHEID IN MEI CUBA Terroristische aanslag in Oran Elke dag heeft zijn geheim Dinsdag 7 juni 1960 De Russische premier Chroesjt sjef heeft vrijdag gezegd dat als nog meer buitenlandse vliegtui gen de Rusisehe grenzen schen den, de orders van maarschalk Malinofski om ze omlaag te schieten en hun bases te bom barderen, „strikt zullen worden uitgevoerd". De waarschuwing in deze geest, die de Russische minister van Defensie het afge lopen weekeinde heeft doen ho ren, moet letterlijk worden opge vat, aldus Chroesjtsjef. De Russische premier zei dit tijdens een persconferentie in het Kremlin, waarin hij zijn nieuwe ontwapeningsvoorstellen toelichtte, die hij oorspronkelijk had willen voorleggen aan de topconferentie in Parijs die, naar hij zeide, door de Amerikanen was getorpedeerd. In een nieuwe aanval op pre sident Eisenhower bood de Rus sische premier aan hem een baan te geven als beheerder van een kindertehuis na afloop van zijn ambtsperiode. Hij zou vrien delijk zijn tegenover kinde ren. doch om zo'n man als hoofd van een machtige staat te heb ben, is zeer gevaarlijk, zo zei Chroesjtsjef. Zijn presidentschap was een donkere periode voor de Verenigde Staten en de wereld. In Kamp David, zo ging Chroesjtsjef verder, had presi dent Eisenhower hem gezegd niet geïnteresseerd te zijn in een Duitse eenheid, omdat Amerika bevreesd is voor een verenigd Duitsland. Voor- een gehoor van 400 Rus sische en buitenlandse journa listen las Chroesjtsjef een vijf minuten-lange verklaring voor; de rest van de twee uren duren de conferentie besteedde hij aan het beantwoorden van vragen. REACTIE VAN WITTE HUIS OP C'HROESJT- SJEFS PERSCONFEREN TIE Het Witte Huis heeft Chroesjt- sjefs verklaring op zijn in Mos kou gehouden persconferentie, als zoude president Eisenhower hem hebben gezegd dat de Ver. Staten gekant zijn tegen een her eniging van Oost- en West- Düitsland, „absoluut onwaar" genoemd. Het Witte Huis deelde mede, dat de president op de hoogte is President Eisenhower heeft er zondag in een toespraak ter ge legenheid van toekenning van graden aan de Notre-Dame- universiteit te South Bend in In diana bij de jonge Amerikanen op aangedrongen deel te nemen aan de politiek. Teveel van de knapste Amerikanen houden zich verre van de politiek, maar dat moet, zo zei de president, veran deren. Het land heeft meer dan ooit intelligente politieke leiding nodig. Volgens de president liggen de vijanden van de menselijke waar digheid overal op de loer. De vrijheid van de Verenigde Staten kan in gevaar worden ge bracht indien de mensen de ma teriële successen aanbidden en geen idealisme meer hebben. Ongeveer 200.000 mensen wa ren zondag te South Bend op de been om de president bij zijn aankomst toe te juichen. South Bend telt 250.000 inwoners. De algemene raad van Japan se vakbonden (Sohoyo) welke 3.500.000 arbeiders vertegen woordigt, heeft zondag plannen bekend gemaakt voor een ver- zetscampagne tegen het bezoek van president Eisenhower aan Japan, dat 19 juni begint. Er zullen- bijeenkomsten en demonstraties worden gehouden. De actie zal worden gecombi neerd met het verzet tegen het Japans-Amerikaanse veiligheids verdrag. Verleden week is een Mau- Mau-moord gepleegd op het dorpshoofd van Tsjinga, in hei ongeveer 150 kilometer van Nai robi gelegen district Nyeri. De vermoorde was een zekere Wil liam Wamboegngoe Kimatis. Na de moord werden zijn minderja rige zoon en dochter, bij het bloed van hun verslagen vader, gedwongen volgens het Mau- Mau-ritueel een eed van geheim houding af te leggen. Voor Tsjinga en Otaja, een andere plaats in het district Nyeri, is een nachtelijk uit gaansverbod afgekondigd. Dit is geschied om vreesaanjaging van inheemsen, die de politie bij het onderzoek naar deze moorzaak behulpzaam zouden kunnen zijn, te voorkomen. De politie in het district Nyeri heeft versterkingen ontvangen. Niemand mag de plaatsen Otaja en Tsjinga zonder een schrifte lijke vergunning verlaten. van Chroesjtsjefs opmerkingen op zijn persconferentie, doch dat geen commentaar wordt gegeven op diens kleinerende persoonlijke toespelingen op de Amerikaanse president. Naar aanleiding van Chroesjt sjefs hernieuwd dreigement om met raketten toe te slaan tegen bases waarvan vliegtuigen moch ten zijn opgestegen om het Rus sische grondgebied binnen te dringen, vestigde het Witte Huis de aandacht op vroegere verkla ringen van het ministerie van Buitenlandse zaken, dat de Ver. Staten „onze bondgenoten stand- vestig zullen bijstaan". De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Christian Herter. heeft zaterdag verklaard dat hij 't betreurt dat Chroesjt sjef het peil van de internatio nale betrekkingen probeert te verlagen door zijn scheldpar tijen op president Eisenhower. In een schriftelijke verklaring die zijn ministerie zaterdag naar aanleiding van Chroesjt sjefs redevoering van vrijdag- uitgaf, zegt Herter er zeker van te zijn dat alle Amerikanen zijn afkeer van de onbeheerste aan vallen van Chroesjtsjef delen. Het is begrijpelijk dat de Sow- jet-leider probeert onder de ver antwoordelijkheid voor het mis lukken der topconferentie uit te komen, doch dat is nog geen excuus voor zijn scheldpartijen op Eisenhower. Daar is hij, noch zijn regering mee gediend, aldus Herters verklaring. De raad van Vogelwaarde zag zich in zijn jongste vergadering voor een lijvige agenda geplaatst, maar aangezien de meeste pun ten de rechtspositie van de amb tenaren en andere administra tieve zaken betroffen, zat er zo weinig kluif aan, dat men bin nen het uur de zaak kon afwer ken. Alleen de herziening van het uitbreidingsplan, onderdeel Stoppeldijk, bracht de tongen los. Al eerder is deze herziening aan de orde geweest en B. en W. vonden het nu tijd om de knoop door te hakken, temeer nu mo menteel te Stoppeldijk geen bouwterrein meer beschikbaar is. Het plan voorziet in een soort samengroeien van de dorpen Boschkapelle en Stoppeldijk. Hoewel de raad zich hiermee kan verenigen, bleef men het be treuren dat hiermee kostbare landbouwgrond verloren gaat. De heer Peersman had de laatste kaarten van het ruilver kavelingsplan ingezien en hij was van mening dat een uitbrei dingsplan ook te verwezenlijken zou zijn in de z.g. Grafelijkheid. De voorzitter vreesde, dat dan weer andere moeilijkheden zullen rijzen. De herziening van het uitbreidingsplan heeft al veel geld gekost en als men de sug gestie van de heer Peersman zou ingaan, zou men opnieuw moe ten beginnen. Burgemeester Hendrikse en niet hem beide wethouders waren wel bereid de ontwikkeling ten aanzien van de Grafelijkheid in het oog te hou den, maar omdat thans een di recte behoefte aan bouwgrond bestaat, handhaafde het college zijn voorstel om het uitbreidings plan volgens het ontwerp vast te stellen. Nadat de voorzitter de toezeg ging had gedaan, dat met de be langen van de pachter van de be trokken grond zoveel mogelijk rekening zal worden gehouden, verklaarde de raad zich met de herziening akkoord. In deze vergadering werd ook voorzien in de vacature van secretaris-penningmeester van het burgerlijk armbestuur. De voorzitter deelde mede, dat van het verificatiebureau het advies was ingekomen deze functie te splitsen met het oog op een doelmatiger controle. B. en W. gaven gevolg aan dit advies en legden voordrachten over ter benoeming van een secretaris en penningmeester. Met algemene stemmen werd benoemd tot secretaris de heer B. A. de Schepper en tot pen ningmeester de heer A. J. War rens, beiden ambtenaar ter se cretarie. Burgemeester Hendrik- se wenste de nieuwbenoemden geluk en hij maakte van deze ge legenheid gebruik om de heer E. de Theije, die de gecombineerde functie vier maanden heeft waargenomen, te danken voor de wijze, waarop deze te zaken heeft afgedaan. Besloten werd tot medewer king ingevolge de woningwet voor de bouw van vier woning wetwoningen door de Katholieke woningbouwvereniging. Deze wo ningen worden te Boschkapelle gebouwd op het terrein aan de Kerkdreef. De resterende grond werd verkocht aan de heren P. de Poorter en A. Mangnus te Boschkapelle voor 4,60 per m2. Op het kruispunt Provinciale- weg-Schoolstraat zal een weg wijzer in de richting Boschkapel le worden aangebracht. Ook de weg naar Ossenisse zal worden aangeduid via een wijzer even ten zuiden van Perkpolder aan de rijksweg Perkpolder—Hulst. De ANWB zal zich hiermee be lasten en de raad voteerde een bedrag van ruim 1000. De voormalige veldwachters woning te Hengstdijk werd on derhands verkocht aan J. F. Bun te Hengstdijk voor 4.010. De heer De Booij maakte van de rondvraag gebruik om te wij zen op de gevaarlijke verkeers situatie in de bocht voor het kruispunt KoningsdijkOostdijk. De voorzitter deelde mede, dat van gemeentewege al meermalen hierop de aandacht is gevestigd. Er zal daar een oplossing worden gezocht, zo is aan wethouder Serrarens toegezegd door- het Kroondomein. Da heer Perdaen hekelde de gang van zaken met betrekking tot de dijkverzwaring te Osse nisse. Hij zowel als burgemeester Hendrikse waren erkentelijk voor de door de Commissaris der Koningin ontplooide activiteit en de heer Perdaen riep in herinne ring het enthousiasme, waarmee vorig jaar bij de opening van het parochiehuis te Ossenisse de per soonlijke mededeling van de Commissaris werd begroet, dat het rijk in dit werk 97 subsidie verleende. Sindsdien schijnt de bureaucratie hoogtij te vieren en de plannen liggen te vergelen in Den Haag terwijl er, gezien de steeds slechter wordende toe stand van de dijk, mensenlevens op het spel staan. De heer Per daen stelde vast, dat de betrok ken polder geen blaam treft. Hij achtte het wenselijk om met spoed een afvaardiging uit de gemeente deze kwestie met de minister te doen bespreken. De voorzitter vond het beter om eerst de bemiddeling van het provinciaal bestuur in te roepen. De Cambodjanen hebben zon dag in een referendum hun oordeel uitgesproken over de politiek van oud-premier prins Norodom Sihanoek. De kiezers konden zich uit spreken voor de prins en zijn socialistische volksgemeen schap, voor de communisten of voor de „beweging van de vrije Kamers" die de prins ervan heeft beschuldigd een dictator te zijn. Degene die het met geen van deze drie groepen eens is, kon een biljet met een vraag teken in de bus doen. De Franse minister voor oud strijders, Triboulet, heeft zondag te Duinkerken de eerste steen gelegd van een monument ter herinnering aan de inscheping van 335.000 Britse militairen op de stranden van Duinkerken twintig jaar geleden. Britse, Belgische en Neder landse oud-strijders die de ont ruiming van Duinkerken in juni 1940 hebben meegemaakt, namen zondag deel aan een parade en een godsdienstoefening. RUZIE MET MES BESLECHT Een ruzie tussen twee kleur lingen is zaterdagnacht om streeks 3.15 uur in de Nieuwe- brugsteeg in- Amsterdam met het mes beslecht. Het slacht offer, de 30-jarige zeeman A. A. F. uit Curagao liep twee ern stige steekwonden in de maag streek en zijn borst op. Hij is opgenomen in het Binnengast huis. In verband met zijn toe stand, heeft de politie hem nog niet kunnen verhoren. Als vermoedelijke dader is ge arresteerd de 32-jarige Surina mer J. L. Omtrent de oorzaak van de ruzie tast de politie nog in het duister. JONGEN VERDRONKEN Zaterdagmiddag is in het on diepe gedeelte van het gemeen telijk openluchtzwembad „De ijzeren man" in Eindhoven het achtjarig knaapje M. H., ge woond hebbende aan de Nieu- wendijk te Eindhoven, verdron ken. Omstreeks half drie zag een zwemster de jongen op de bodem van het bad liggen. Of schoon direct hulp aanwezig was en anderhalf uur lang kunstmatige ademhaling werd toegepast, konden de levens geesten niet meer worden opge wekt. MAN LEUNDE UIT TREIN De heer A. Veenstra uit Mep- pel is zaterdagmiddag om kwart over één tijdens een treinreis van Amersfoort naar Zwolle zwaar gewond geraakt. Hij leunde even buiten Amersfoort zó ver uit de trein, dat hij het- hoofd stootte tegen een paal, die buiten het vrije profiel van de trein naast de spoorlijn stond. Een van de andere pas sagiers trok aan de noodrem en de heer Veenstra werd van de plaats van het ongeval naar het St. Elisabethgasthuis in Amers foort overgebracht. De trein had 25 minuten vertraging. LUILAKVUUR VEROORZAAKTE BRAND Een verlaat luilakvuurtje nam zaterdagmiddag noodlottige vor men aan en was oorzaak van een ernstige bedrijfsbrand. Twee jongens van respectie velijk negen en tien jaar uit Koog aan de Zaan waren zater dagmiddag bezig een vuurtje te stoken achter de fabriek van ,,C. V. Reek glas" aan de Pa rallelweg in Koog a/d Zaan. Toen een der omwonenden het vuurtje ontdekte, sloegen de jongens op de vlucht, doch in middels had een houten loods, waarin materialen en embal lage waren opgeslagen, reeds vlam gevat. De Koger brand weer verscheen met alle be schikbare materieel. Nabij ge legen woningen liepen ernstig gevaar en vatten reeds vlam, doch het gelukte de brandweer deze te behouden, evenals de fabriek „C. van Reek glas'De loods brandde evenwel tot de grond toe af. De schade be draagt naar schatting 30.000. De twee jeugdige vuurtjes stokers konden worden achter haald. BOSBRAND Door kordaat optreden van een groep jeugdige personen, onder leiding van een ploegbaas van de directie Wieringermeer van rijkswaterstaat is zondag middag het ongeveer 1000 ha grote boscomplex, nabij de Hop- weg in de N.O.-polder voor ver woesting door brand gespaard gebleven. Gewapend met tak ken en blusapparaten konden zij de daar uitgebroken brand binnen de perken houden tot de brandweren van Emmeloord, Bant en Kuinre aanwezig wa ren. Ongeveer acht aren bos grond ging verloren. POGING TOT DOODSLAG IN AMSTERDAM De 40-jarige smid J. G. van E. uit IJsselstein heeft zondag avond om ongeveer zeven uur zijn vroegere vriendin, het 33- jarige kamermeisje mej. T. H. ernstig mishandeld. Hij heeft haar met een knipmes enkele steken toegediend. De vrouw kon na behandeld te zijn in het Weesperpleinziekenhuis om streeks half elf naar huis terug keren. De man is gearresteerd we gens poging tot doodslag, subs, zware mishandeling. De smid heeft vroegér met mej. H. in concubinaat geleefd. Hij zocht haar nog geregeld op in haar woning aan de Weteringschans in Amsterdam. Toen hij zondag avond weer kwam constateerde hij dat mej. H. „in het leven was gegaan". Van E. heeft zich na deze voor hem teleurstellen de ontdekking bijzonder opge wonden. Er ontstond een vecht partij in de kamer van de vrouw. Van E. greep plotseling een groot knipmes waarmede hij de vrouw enkele steken toe diende. De vrouw verloor veel bloed, doch de aard van de ver wondingen bleek later nogal mee te vallen. De politie die on middellijk was gewaarschuwd, arresteerde Van E. ter paatse. DODELIJK ONGEVAL IN HILVERSUM Op de verkeersweg tussen Hilversum en Bussum, nabij het zwembad „Crailoo", is gis teravond omstreeks kwart voor acht de Hilversumse radio technicus J. L. J. Luinenberg bij een autobotsing om het leven gekomen. De heer Luinenberg raakte in de bocht ter plaatse de macht over zijn stuur kwijt en botste frontaal tegen een lesauto uit Bussum van de instructrice mevrouw A. H. H.-C. De heer Luinenberg was op slag dood. De trompetist van het „Metro- pole orkest", Karei Roberti, die in de wagen van de radiotech nicus meereed, brak een been. De instructrice werd aan een arm gewond en de leerling, C.Z. uit Bussum, die achter het stuur van de leswagen zat, liep een ernstige hersenschudding op. De heer Luinenberg was 37 jaar oud en laat een vrouw en vier kinderen na. DODELIJKE ONGEVALLEN Op dé weg tussen Roosteren- Maaseik is zaterdag de heer Vromen uit Brunssum (63 jaar) door een auto aangereden. Zwaar gewond werd hij naar het zie kenhuis in Sittard overgebracht. Daar is hij zondagmorgen over leden. De auto werd bestuurd door de heer C. uit Hoensbroek. Zaterdagavond omstreeks ne gen uur is in dé Hoogstraat te Eindhoven de 56-jarige Chr. G. j Tangermann bij het oversteken van de weg aangereden door een bromfiets. De man werd zó ern stig gewond, dat hij kort daarna, nog tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed. Het slachtoffer had sinds ver scheidene jaren onderdak in het Labrehuis te Eindhoven. Hij was in de stad een populaire ver schijning, die steeds met het draaiorgel van het Labrehuis meetrok om bij het publiek geld op te halen. DODELIJK ONGEVAL IN LOOSDRECHT De 68-jarige luitenant van het Rode Kruis uit Hilversum, de heer W. van der Waay, is op de Oude Loosdrechtseweg in Loos- drecht zondagmiddag op slag ge dood, toen hij met zijn brom fiets linksaf wilde slaan bij hotel „De Nieuwe Brug". Hij werd gegrepen door een auto, bestuurd door de Hilversummer J. van der S. jr.. Op dit gedeelte van de weg is geen maximum snelheid voorgeschreven. VRIJ RUSTIGE LUILAKVIERING IN AMSTERDAM De Amsterdamse „lieverdjes" hebben zaterdagnacht opgewekt en luidruchtig „luilak" gevierd. Ondanks de vele activiteiten van een ouderencomité om dit jaar- lijk nachtelijk festijn op de zater dag voor Pinksteren in goede banen te leiden, heeft de politie 20 tot 30 meer telefonische aan meldingen over baldadigheid dan het vorig jaar binnen gekregen. Reeds om twee uur rinkelden de eerste telefoons bij de politie. Verontwaardigde burgers maak ten melding van brievenbus brandjes, van gesneuvelde ruiten en van andere ondeugden. De meldingen bleven geregeld bin nenkomen tot omstreeks vijf uur, toen een groot aantal bioscopen de deuren openden en de jongens en meisjes gratis voorstellingen boden. In optochten met drum bands en pijperkorpsen waren de jongelui naar de theaters geto gen. Terstond na de voorstellingen liep het aantal meldingen weer op. In totaal is de politie 178 maal gebeld. De meeste berich ten over baldadigheid kwamen uit de strook tussen Oud-West en Nieuw-West en niet, zoals ande re jaren, uit de volksbuurten in het centrum en westen. In het algemeen kan worden gezegd, dat deze tweede „geleide" luilakvie ring een succes is geweest. De baldadigheden bleven van be perkte omvang en waren aan zienlijk minder en minder ern stig dan twee jaar geleden en de jaren daarvoor, aldus de poli tie. De geregistreerde arbeids reserve per eind mei bedroeg volgens een overzicht, dat vrij dag door het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid gepubliceerd werd voor mannen (inclusief de op aanvullende werken werkzame)34.518. Aan het eind van april was dit46.839. Eind mei 1959 was het; 53.796. Het aantal werkloze vrouwen bedroeg eind mei van dit jaar 3.413. De maand daarvoor was het 3.954. De situatie in de openstaande aanvragen was voor mannen eind mei 1960 54.270. Eind april; 49.191. Eind mei 1959 31.864. Voor vrouwen waren deze cij fers respectievelijk: 37.607, 34.659 en 30.548. De correspondent van de „New York Times" meldt uit Havanna, dat de Cubaanse regering van plan is communistisch China te erkennen en een handelsakkoord met Peking te sluiten. Voorts zouden de Cubaanse autoriteiten de Chinese premier, Tsjou En Lai, hebben uitgenodigd Cuba te bezoeken. De erkenning van China wordt vóór 26 juli, de zevende verjaar dag van Castro's revolutie, ver wacht. Men gelooft op Cuba dat premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie op 26 juli zijn aan gekondigde bezoek aan Cuba zal brengen. Mogelijk zou dan ook Tsjou En Lai komen. Wat het handelsakkoord met China aangaat gelooft men dat daarbij een half miljoen ton Cu baanse suiker door China zal worden gekocht. Cuba zal dit jaar reeds 130.000 ton suiker aan China leveren. Zaterdagavond j.l. is in een vergaderzaal in het centrum van de Algerijnse stad Oran een handgranaat geworpen, die bij ontploffing 43 personen ver wondde. De toestand van negen gewonden is ernstig. Militairen en politie hebben onmiddellijk de betrokken stads wijk omsingeld. Zij slaagden er in twee der aanslagplegers te arresteren. WOENSDAG 8 JUNI Hilversum I (402 m.). 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 7.30 Een woord voor de dag; 7.40 Gew. muz.; 8.00 Nieuws; 8.15 Radio krant; 8.35 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Gram.; 9.35 Water standen; 9.40 Voor de wouw; 10.15 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Radio Philh. ork.; 11.45 Gram.; 12.00 Clavecimbelrecital; 12.30 Land- en tuinb.meded.; 12.33 Gitaarensemble; 12.53 Gr. en act.; 13.00 Nieuws; 13.15 Met PIT op pad, lezing; 13.20 Lichte muz.; 13.50 Gram.; 14.00 Bond v. Mannenver. op Geref. grond slag; 14.45 Gram.; 15.30 Liede ren; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Gram.; 17.40 Beursber.; 17.45 Het spectrum v. h. Christelijk Orga nisatie- en Verenigingsleven, le zing; 18.00 Gram.; 18.15 Boekbe spreking; 18.30 Evolutie, door Ds C. J. H. van den Broek, 2e lezing; 19.00 Nieuws en weerber.; 19.10 Pianorecital; 19.30 Radiokrant; HOOFDSTUK VII. door LUISA-MARIA LINARES Inderdaad, het was Paul. Zijn breede schouders schenen de hele kamer te vullen. Het was Paul's lach die weergalmde te gen de muren van de chalet. Het waren de haren van Paul, die van tint veranderden onder de reflexen die de vlammen van het vuur er op wierpen. En Olga, alleen met hem, zag hem gaan en komen en bewonderde zijn zekerheid en opgewektheid. De naam Paul klonk in haar oren als bekoorlijke muziek, die het kloppen van haar hart bege leidde. Elena had, doodsbleek, de an deren meegenomen, onder voor wendsel, dat ze Olga rustig moesten laten praten met haar Amerikaanse neef, die haar kwam opzoeken. Ze had onmiddellijk geraden wie die Paul was en toch had Olga tegen haar slechts met en kele woorden over hem gespro ken. Gelukkig was noch Xavier, noch Dick bij dit onderhoud aan wezig geweest. Paul vertelde haar in mengel moes van Engels en Spaans wat hem was overkomen. „En toen besloot ik een paar dagen naar Parijs te gaan voor ik naar huis terugkeerde. Ik zou daar mijn lieve, oude ouders te rugzien: ik had hun geld voor de reis gestuurd. Ik heb nu geld, dat weet je? Het regent al aan biedingen van sportclubs... Maar natuurlijk zal ik hard moeten trainen voor ik weer ga spelen." Hij wilde alles tegelijk vertel len en sprong van de hak op de tak. „Eén ding is zeker, ik ga naar Parijs. Maar voor ik ga wilde ik over Spanje reizen om jou te zien en te spreken". Hij greep haar handen. „Olga, darling, toen ik je zag vertrekken en ik alleen opi het vliegveld in Rio achterbleef, wist ik meteen, dat we elkaar onmo gelijk konden verlaten... zo, of je niets voor me betekende." Hij drukte Olga's handen tegen zijn voorhoofd. „Je kunt maar niet zo opeens vijf jaar van je leven uitwissen, is 't wel?" Ze was het geheel met hem eens. „Ik wilde me er van overtui gen dat je gelukkig was. Ik blijf maar vierentwintig uur in Ma drid, maar eerst moet ik zeker weten dat..." „Maar vierentwintig uur?" Haar hart riep: „Paul, Paul, verlaat me niet," maar hij ging voort: „Natuurlijk heb je vrijwillig je besluit genomen. We hebben vijf jaar ver van de wereld ge leefd en nu lach ik wat om al die vooroordelen. Ik wil dat je me zegt..." Hij scheen wat ver legen en hield Olga's handen stevig vast. Hij ging in het En gels verder: ,Jk heb je schrik aangejaagd, hè, door zo opeens te komen binnenvallen? Ik ben gisterenmorgen heel vroeg in Madrid aangekomen. Ik heb je opgebeld en kreeg vage inlich tingen, waarvan ik niets be greep. Toen heb ik gewacht tot een fatsoenlijk uur, ben naar je huis gegaan en heb,, om niet in discreet te zijn, naar M. Lezcano gevraagd. Ze hebben me gezegd dat M. Lezcano het week-eind in de bergen doorbracht." Hij lach te. „Je begrijpt natuurlijk, dat ik me de kans om jou te zien niet wilde laten ontgaan. En daar niets onmogelijks is voor Paul Williams ban ik er in ge slaagd dit arendsnest te vinden en hier ben ik." Hij stond op en kwam voor haar staan, de benen enigszins gespreid, in de houding, waarin ze hem talloze malen had ge zien in die jaren van angst, een zaamheid en gevaar. Het lichaam dat ze had gekend, gebronsd door de zon, gespierd en lenig, nauwelijks bedekt met wat lom pen, was nu gestoken in een keurig, grijs pak. Het stond goed bij Pauls bruine huid en licht blond haar. Ze wist niet hoe ze moest be ginnen met haar lange, pijnlijke geschiedenis. „Paul... ik..." „Ik vrees, dat mijn komst je onaangenaamheden zal bezor gen. Ik begrijp, dat je man me niet graag hier zal zien. Ik heb tegen de anderen gezegd, dat ik je neef ben. De klassieke neef uit Amerika. En de schone vrouw, die me heeft ontvangen scheen verrukt over onze fami lierelatie. Daar ik maar een paar uur hier zal blijven, denk ik niet dat monsieur Lezcano het me erg kwalijk zal nemen. Wat hebben we ten slotte voor kwaad gedaan? Niets!" Hij gooide lachend het hoofd achterover. „Ik spreek nu over jou, want mijn bedoelingen zijn lang niet zo onschuldig ge weest. Maar mijn kleine, lieve Olga hield er onwrikbare prin cipes op na." Hij knielde naast haar stoel en sloeg zijn armen om haar heen. „Olga, my sweet, waarom huil je?" „Van ontroering." Op dat moment kwam Xavier en Dick binnen. Ze keken ver wonderd naar het toneeltje en Xavier was de eerste die sprak. Hij deed kalm zijn boufante af, terwijl Paul opstond en ging zit ten. „Elena heeft me gezegd dat je neef, die we al enkele dagen ongeduldig hebben verwacht, is aangekomen. Om u de waarheid te zeggen, monsieur, heeft het me verbaasd, dat u niet eerder is gekomen... Maar wil je ons niet voorstellen, Olga?" Hij amuseerde zich over de penible situatie. Hij tartte haar om Paul de waarheid te zeggen. Hij was nu weer geheel de „boze ogen" en scheen moeite te heb ben zijn drift te onderdrukken. Vóór Olga tijd had om te ant woorden kwamen de anderen binnen. Elena leek nogal in de war. Ze hield zich echter in be dwang en zei vormelijk: „Mijn schoonzuster zal wel blij zijn. Het gebeurt niet vaak dat neven uit Amerika hun nichtjes in de wolken komen zoeken. Hoe was uw naam ook weer?" „Paul Williams," zei hij kalm. Elena schonk hem een van haar allerliefste lachjes en Paul die het opving, moest even met zijn ogen knipperen. (Wordt vervolgd.) 19.50 Amus. muz.; 20.15 Radio Philh. ork. en piano; 21.05 Her senen zonder ziel, lezing; 21.20 Oude muz.; 21.50 De grote vier van het klavier, gesprek (II); 22.20 Gram.; 22.30 Nieuws en SOS-ber.; 22.40 Zaalsportuitsl.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Platennieuws; 23.5524.00 Nws. Hilversum II (298 m.) 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gram.; 10.00 Zó zijn ze, lezing; 10.05 Morgenwij ding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gr.; 11.30 Cabaretprogr.; 12.00 Dansmuz.; 12.30 Land- en tuinb. meded.12.33 Voor het platte land; 12.38 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Dansmuz.; 13.45 Gesproken portret; 14.00 Volksliedjes en -dansjes; 14.15 Kamerork.; 14.50 Gram.; 15.00 Voor de jeugd; 17.00 Hammondorgelspel; i715 Vakan- tietips; 17.50 Regeringsuitzen ding: Jeugduitz.: De brievenbus gaat open; 18.00 Nieuws en com mentaar; 18.20 Promenade-ork. en koor; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Politiek praatje; 19.20 Gr.; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws.; 20.05 Operettemuz.; 21.05 Ballet der Bedriegers, hoorspel; 21.55 Kamermuz.; 22.20 Act.; 22.30 Nieuws; 22.40 Amus. muziek; 23.00 Tussen mens en nevelvlek, lezing; 23.15 Gram.; 23.35 Gram.; 23.5524.00 Nieuws. Brussel (VI.) 12.00 Gevar. mu ziek; 12.52 Koersen; 13.00 Nws.; 13.15 Lichte muz.; 14.00 Gram.; 14.30 Koorzang; 14.45 Ork.eonc. en sol.; 16.00 Koersen; 16.06 En gelse les; 16.21 Gram.; 16.30 Om- roepork. en solist; 17.00 Nieuws; 17.10 Kamermuz.; 17.50 Boekbe spreking; 18.00 Lekenmoraal en filisofie; 18.20 Voor de soldaten; 18.50 Sportkron.; 19.00 Nieuws; 19.40 Schoolkoor; 20.00 Akade- mie des Diskofielen; 21.30 Gr.; 22.00 Nieuws; 22.15 Pedagogisch praatje; 22.25 Zangrecital; 22.55 Nieuws; 23.00 Voor de zeelieden. Televisieprogranuna's Ned. programma 17.00 Jeugdprogr.; 17.30 In tern. jeugdjournaal; 20.00 Jour naal en weeroverzicht20.20 Pas geperst; 20.50 Disneyfilm; 21.15 Voordracht; 21.40 Kunstrubriek; 22.05 Avondwijding. BELGië (VI.): 19.00 Leken- moral en filosofie; 19.30 Nieuws, act. en journaal; 20.00 Voor de vrouw; 20.30 Speelfilm; 22.00 TV-rebus; 23.00 Nieuws en jour naal. BELG. (Fr.): 17.00-18.00 Voor de jeugd; 19.00 TV-spel; 19.30 Sport voor de jeugd; 20.00 Jour naal; 20.30 Reportage; 21.15 Ko medie; 21.50 Film; 22.10 Lec tuur voor allen; 22.50 Journaal.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 5