Uit de Provincie NU MET (25} VOORDEEL De ontwapeningsconferentie AGENDA Strijd om de macht in Moskou TERNEUZEN GOES SAS VAN GENT SLUISKIL. SCHOONDIJKE Binnenlands nieuws GUERILLASTRIJD IN TIBET Invasie van coloradokevers in Volendam en Marken S.S. WIST VAN NIETS De onafhankelijkheid van Madagaskar. ZUID-KOREA Vijfduizend fijngeurende liters TOESPRAAK VAN DE PAUS Vader van Powers niet naar Rusland Brieven van Gary Powers Hcrdenkin in Norn Portugese ti West-, Verkiezinge „U-2" BCA VERN PINKSTERDRUKTE IN DE BRAAKMAN Tijdens de Pinksterdagen, voor al de Eerste Pinksterdag heerste in het recreatiecentrum in de Braakmanpolder een gezellige drukte en genoten allen van het prachtige weer. De jeugdafdeling van de Sai- lingclub uit Gent, welke ook vele leden uit Terneuzen heeft, had gedurende dit weekeinde nabij de toekomstige jachthaven een kamp opgeslagen. De jongelui genoten van het prachtige zeilweer. Ook voor de toeschouwers waren de af- en aan- varende bootjes een mooi schouwspel. Velen hadden gehoopt, dat het zo lang beloofde kampeercentrum gedurende de Pinksterdagen ge reed zou zijn. Jammer genoeg was dit niet het geval, zodat velen, die geen vergunning had den, noodgedwongen des avonds hun tentje maar afbraken. Bij dit alles heeft het ons wel verwonderd, dat de Sailingclub wèl over een dergelijke vergun ning beschikte. Indien men de accomodatie van het kampeerterrein voor de één niet geschikt acht, moet ze ook onvoldoende zijn voor de ander. Voorts lijkt het ons, dat voor de komende zomer, met wat pri mitieve voorzieningen aan water leiding en toiletten het kampeer terrein dat uiterst gunstig is ge legen, en in een grote behoefte voorziet, heel wat bereikt zou kunnen worden. Deze primitieve voorzieningen zouden de tijd, dat men wachten moet op de defini tieve vergunningen in eerste in stantie kunnen overbruggen. SCHEEPVAARTBEWEGING KANAAL TERNEUZEN—GENT gedurende de maand mei. ZEEVAART. Aantal B.R.T. Geschut opvaart Geschut afvaart 194 200 248.034 252.217 Gelost of geladen te: Aantal B.R.T. 20 16.836 11 22.227 6 4.776 Terneuzen Sluiskil Sas van Gent BINNENVAART. Opvaart Aantal Ton Stoom- en motorschepen 1540 583.306 Sleepschepen 266 229.562 Afvaart Aantal Ton Stoom- en motorschepen 1531 565.366 Sleepschepen 277 228.993 Gelost of geladen te: Terneuzen Sluiskil Sas van Gent Aantal 227 215 147 Ton 64.591 136.061 38.594 TOENEMENDE AANVOER VAN AARDBEIEN Op de Zuid-Bevelandse aardbei enveiling in Kapelle-Biezelinge was dit weekend een flinke toe neming van de aanvoer van aardbeien van de koude grond. De meeste kwekers hadden reeds enkele kratten met dit produkt aan de markt. Er wer den hoge prijzen betaald, want voor goede kwaliteit werd 70 tot 80 cent per doosje van 250 gram genoteerd. Het warme weer heeft het rijpingsproces bij de vollegronds aardbeien versneld en het ziet er naar uit dat de aanvoer deze week snel zal toe nemen. Over het algemeen is de stand van de vroege aardbeien in Zee land matig. Het hoofdras hier van is de Regina en de pianten van deze soort hadden reeds veel geleden van de droogte van het vorige jaar. Ook de nacht vorst van begin mei heeft veel schade veroorzaakt. Van de Re gina wordt dan ook een matige oogst verwacht. De late aard beienrassen staan er beter voor. VEILING KAPELLE HAD HOGERE OMZET Uit het jaarverslag over 1959- 1960 dat is verschenen ter gele genheid van de zaterdag te hou den algemene vergadering van de veilingvereniging „Kapelle- Biezeline en omgeving" blijkt, dat het afgelopen boekjaar zeer gunstig is geweest voor deze vei ling. De omzet steeg met 2,2 mil joen gulden, van 7.673.142 in het boekjaar 1958-1959 tot ƒ9.852.643 in het boekjaar 1959-1960. Deze stijging komt geheel voor rekening van de ap pels en peren, welke in 1958-59 tezamen 3,3 miljoen gulden op drachten en het afgelopen boek jaar 5,9 miljoen gulden. De ge middelde prijs van appels steeg van 20,66 per 100 kg in 1958-59 tot 39,79 in het afgelopen boek jaar en die van peren van 25,38 in 1958-59 tot ƒ41,34 in 1959-60. De aanvoer was met ruim 9,5 miljoen kg appels en ruim vijf miljoen kilo peren vrijwel gelijk aan die in het vorige jaar. Het aanbod van aardbeien was vorig jaar belangrijk kleiner dan in 195S en de gemiddelde prijs daalde van 1,01 fot 0,89 per kg. Ook de middenpirijs van rode bessen was lager, evenals die van farmbozen, waarvoor in 1958 in Kapelle gemiddeld 1,88 per kg werd betaald, en in 1959 ƒ0.98. WEINIG KRUISBESSEN IN ZEELAND Het wordt steeds duidelijker, dat men kan spreken van een vrijwel volkomen mislukken van de kruisbessenoogst in Zeeland dit jaar. De pluk is nu reeds 2 weken aan de gang, maar de kwantums blijven bijzonder klein en gemiddeld bedraagt de oogst hoogstens 25 procent van een normale oogst. De meeste kwekers kunnen zich niet herin neren ooit zulk een slechte oogst meegemaakt te 'hebben. Er hin gen reeds weinig bessen aan de struiken toen de zware nacht vorst begin mei zware schade toebracht. Van normale handel is bij dit geringe aanbod geen sprake. De prijzen zijn de laatste dagen geleidelijk gedaald. Vrij dag lag de prijs weer boven 1 per kg. De afzet gaat voornamelijk naar Zweden en een klein kwan tum vond zijn weg naar Enge land. De gemiddelde prijs van kruisbessen schommelde vorig jaar in Zeeland rond 71 cent per kg. Toen was de oogst normaal. Er werd toen ongeveer 300 ton aangevoerd. Mtet het oog op de hoge kosten en de lage opbreng sten vindt men het de moeite niet waard verscheidene perce len te plukken. Woninginrichting Naeije- Verstraten breidde uit Een belangrijke uitbreiding onderging de Woninginrichting Naeije-Verstraten (Vlooswijk- straat 5) te Terneuzen. Het hoekpand NoordstraatVloos- wijkstraat, waar tot kort gele den de firma Borghstijn was ge vestigd, werd bij het bestaande pand getrokken. Er werd een „doorbraak" gemaakt, zodat de zaak, die nu zeer belangrijk is uitgebreid, twee entrées heeft. Vele belangstellenden hebben zaterdag, toen de zaak ook voor het publiek was opengesteld, kennis kunnen nemen van de belangrijkheid van de Woning- irichting Naeije-Verstraten. Er is een zeer grote ruimte nodig voor de buitengewoon grote sortering in meubelen, rotan meubelen, strandartikelen, arti kelen en meubelen voor baby en kleuter, tuinmeubelen, vloerbe dekking, bedden, woningtextiel in de ruimste zin, enz. Wie zou denken dat de vele tientallen vierkante meters van de bene denverdieping de gehele voor raad bevat, vergist zich, want ook de bovenverdiepingen zijn geheel in beslag genomen door vele fraaie en moderne ameuble menten. Door de uitbreiding die de heer Naeije aan zijn zaak heeft gegeven, kan men aanne men dat zijn zaak nu zeker mee telt in Zeeuws-Vlaanderen. Zo gunstig gelegen op de hoek van Terneuzens oudste winkelstraat zal zij zeker niet nalaten de aan dacht van iedere voorbijganger te trekken. Herdenking Franse gevallenen. Zaterdagmorgen zijn op de Franse militaire begraafplaats te Kapelle de 600 gesneuvelde Franse militairen van de mei dagen van mei 1940 herdacht. In verband met deze twintigste herdenking waren tallozen 1 ran se en Nederlandse militaire en burgerlijke autoriteiten naar Kapelle gekomen. De erewacht bij het monument op de Franse militaire begraafplaats was be- tiokken door de commando's en een ere-peleton Franse mili tairen van bet vierde regiment der kurassiers, die gelegerd zijn in Duitsland. De muziekkapel van de Limburgse jagers ver leende eveneens medewerking. Voorts hadden traditiegetrouw twee marechaussée's in ceremo nieel tenue de wacht bij het mo nument betrokken. De burgemeester van Kapelle, de heer Van Suylekom, heette de vele genodigden, onder wie de ambassadeuf van Frankrijk in ons land, baron De Beauver- ger, de Commissaris der Konin gin jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot en generaal Lereton, pre sident du comité superieure du souvenir Francais in Parijs, vertegenwoordiger van de Fran se minister en de nabestaanden, evenals oud-strijders van het 271ste regiment infanterie en het 22ste regiment infanterie der Franse troepen, die in mei 1940 bij Kapelle hebben gevoch ten. De voorzitter van „Le Souve nir Francais" in ons land pas teur M. Jospin uit Amsterdam wees op het bijzondere karakter van deze 20ste herdenking. Mgr. Vignangour, bisschop van Va- lense, sprak eveneens een kort woord. Hij zei dat de vele men sen van goede wille over deze graven heen een ketting van vriendschap vormen. Mgr. Vig nangour las het gebed „Libera me domine". Pasteur Jospin sprak vervolgens een gebed uit. Hierna vond een kranslegging plaats. Niet minder dan 13 kransen namens officiële instanties, on der wie „Les anciens combat- tents Francais", Le Souvenir Francais" en het gemeentebe stuur van Kapelle, het provin ciaal bestuur van Zeeland, de Franse minister, en talloze ande ren. Franse weduwen legden bloemen op de graven neer en ook de vele graven van de niet geïdentificeerde Franse soldaten, die zijn gesneuveld, werden evenmin vergeten. Lelietjes van dalen en andere bloemstukjes werden op deze graven neerge legd. Na afloop vond er in het ge meentehuis van Kapelle een receptie plaats, waar generaal Lereton onderscheidingen van „Le Souvenir" uitreikte aan de heer Van 't Hof, ir. Berdenis van Berlekom uit Middelburg en dr. Bouman uit Kapelle. Bezoek zwembad. Gezien de warme weersom standigheden kon het Sasse zwembad dit jaar ongeveer een maand eerder geopend worden dan vorig jaar. Deze warme weersomstandigheden droegen er toe bij dat tot op heden in de geschiedenis van het Sasse zwembad voor de maand mei een record aantal bezoekers geno teerd kon worden. Niet minder dan 7.613 personen maakten ge bruik van het zwembad. De druk ste" dag en ook wel de warmste dag in de maand mei was zater dag 14 mei, die dag werden niet minder dan 974 baders geteld. Ook het schoolzwemmen was zeer succesvol, in de maand mei werden 289 schoolzwemmers ge teld. Valpartij door bandbreuk. Ter hoogte van de hofstede van de heer Dees, halverwege de weg TerneuzenSluiskil, sprong de achterband van de motorfiets, bereden door de heer P. K. uit Sluiskil. Het werd een slippartij, waarbij de duozitter, de heer G. P., eveneens uit Sluiskil afkom stig. dusdanig kwam te vallen, dat hij met flinke hoofdverwon dingen per ambulance-auto naar 't St. Elisabeth-ziekenhuis moest worden overgebracht. De plaatselijke arts, dokter Th. Wechgelaar, verleende de eerste hulp. Een onzakelijke reclamestunt. Met een luidsprekerwagen werden zaterdag jj. de bewoners in de kanaalzone opgewekt in de namiddag eens een kijkje te ko men nemen nabij de Kraagbrug, waar, aldus een actieve uitspan- nings-exploitant, internationale waterski-wedstrijden zouden plaats vinden. De Zeeuws-Vlaamse sportlief hebbers konden ervan verzekerd zijn, aldus de microfonist, zowel de Europese kampioen, als skiërs van formaat uit Zwitserland, Duitsland en nog vele andere craks aan het „water"_werk te zien. Voor zover het in onze jour nalistieke vermogens lag, hebben wij niets ander kunnen ervaren dat er in de Kraag en omgeving wel de dorst te lessen viel, doch geen sportgenoegens van for maat te beleven vielen. De historie verhaalt slechts 'n oefenpartijtje van ten hoogste één skiër, die enkele malen het traject TerneuzenKraag-uit spanning v.v. in razend snel tem po aflegde. De desillusie bij de talrijke toe schouwers liet zich dan ook be grijpen en was van dien aard, dat er nog heel wat zal moeten gebeuren, vooraleer men er in zal slagen sportliefhebbers naar De Klaag te lokken. Een naar onze mening verre van zakelijke stunt. Burgemeester Van Rosevelt overleden. Zoals algemeen bekend was burgemeester F. A. van Rose velt van Schoondijke al geruime tijd zeer ernstig ziek. Wat ieder een in zijn omgeving iedere dag ver wachtte is in de avond van de eerste Pinksterdag geschied, j 's Avonds ongeveer te half tien overleed de heer Van Rosevelt op de leeftijd van 61 jaar in het St Elisabeth Ziekenhuis te Sluis kil, waar hij sinds begin januari 1960 werd verpleegd. Met hem is een zeer geziene figuur uit het openbare leven in West Zeeuws-Vlaanderen heenge gaan. In de avonduren van de 23ste november 1959 presideerde bur gemeester Van Rosevelt voor de laatste maal een openbare ver gadering van de raad. Reeds de volgende dag werd hij in het St Elisabeth Ziekenhuis te Sluis kil opgenomen voor een onder zoek. Nadat hij nog een korte tijd thuis was verpleegd, bleek opname in een ziekenhuis nood zakelijk. Na de tweede opname was het duidelijk, dat burgemees ter Van Rosevelt aan een onge neeslijke ziekte leed. Het zou ech ter bijna een half jaar duren eer aan zijn onbeschrijflijk lijden een einde kwam. Na korte tijd als volontair ter secretarie werkzaam te zijn ge weest, kwam hij op 1 januari 1919 officieel in gemeentelijke dienst en doorliep in zijn ambte lijke loopbaan alle rangen. Na het overlijden van burge meester Bleiker werd de heer Van Rosevelt in 1937 benoemd tot burgemeester-secretaris der gemeente Schoondijke. Naast het ambt van burge meester bekleedde de heer Van Rosevelt vele funkties in het verenigingsleven. Zo was hij o.m. voorzitter van de vereniging van Burgemeesters en Secreta rissen en Ontvangers in West Zeeuws-Vlaanderen, voorzitter van de B.B.-kring Z 3, lid van de Verenigingsraad van de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten, lid van de Gezondheids raad voor Zeeland, lid van het be stuur van het Roode Kruis. Hedenmorgen wordt in ver band met het verscheiden van de burgemeester een spoedeisen de zitting van de gemeenteraad gehouden. Burgemeester Van Rosevelt was gehuwd, doch had geen kin deren. De deelneming met mevr. Van Rosevelt is in Zeeuws-Vlaan deren algemeen. De teraardebestelling zal a.s. donderdag, des n.m. 3 uur, plaats vinden op de algemene begraaf plaats. DODEN IN HET VERKEER. In het ziekenhuis te Groningen is zondagnacht overleden de 22- jarige F. Veenstra uit Ureterp, die zondagmiddag zwaar gewond werd bij 'n verkeersongeluk. Het slachtoffer bereed een motor en kwam op een voorrangskruising bij Drachten in botsing met een personenauto. In Brunssum in Limburg is zondagavond een 13-jarige jon gen S. op een kruispunt door een auto gegrepen. Hij werd met zware hoofdwonden opgenomen in een ziekenhuis, waar hij is overleden. Op de provinciale weg tussen Roosteren en Maaseik in Lim burg is zondag ae 62-jarige L. V. uit Brunssum aangereden door een auto uit Hoensbroek. Het slachtoffer overleed in het zie kenhuis aan een hersenbloeding. Maandagmorgen te ongeveer 10.00 uur is de 45-jarige motor rijder B. H. M. uit Weesperkar- spel bij de rotonde van Hoevela ken verongelukt omdat hij de in rit van een pompstation aanzag voor de hoofdverkeersweg. De motorrijder, die vergezeld was van de 32-jarige mej. W. W. uit Bussum, kwam uit de rich ting Amsterdam en reed in de richting Apeldoorn. Bij het tank station vergiste hij zich in de route en vloog daardoor met kracht tegen een betonrand. Zijn motor sloeg over de kop. De be rijder werd in een 50 meter ver der liggende droge sloot geslin gerd en was op slag dood. De duopassagiere raakte zwaar ge wond. bliksem treft meisje Het vijftien jarige dochtertje Annelies van de familie Leenders uit Stiphout werd maandagmid dag omstreeks vijf uur, tijdens een zwaar onweer in de gemeen te Lieshout, op de brug van het Wilhelminakanaal door de blik sem getroffen en gedood. abnormale droogte doet rosbeken uitdrogen Door de aanhoudende droogte zijn de vele bosbeekjes, die men langs de Stichtse heuvelrug in Driebergen en naaste omgeving vindt, vrijwel geheel uitgedroogd. De beekjes worden gevoed door wat reeds enkele eeuwen gele den werd aangeduid als „bron nen van levend water". Dit zijn wellen, die op verschillende plaatsen in het heuvelachtig bos landschap zijn ontstaan en die water verschaffen voor vele beekjes van kilometers lengte. De schaarste aan regenwater heeft het grondwaterpeil echter zó doen zakken, dat alleen de vijvertjes rondom de wellen nog wat water bevatten. jongen verdronken In een sloot langs het Gelde- lopzepad te Medemblik werd zaterdagmorgen de 5-jarige Henk Bos uit Medemblik levenloos aangetroffen. Het kind werd sinds vrijdagmiddag vermist, nadat het met zijn fietsje buiten was gaan spelen. Door de poli tie en door vele burgers werd zaterdagnacht naar het jonge tje gezocht. Burgemeester Let- schert leidde het opsporings werk. Het t Nieuw Delhi verschij nende dagblad „The Statesman" meldt dat de Tibetaanse guerilla- strijders in de gevechten, die zij in de afgelopen maanden met de cammunistisch-Chinese bezet tingstroepen hebben geleverd, „reusachtige verliezen" nebben geleden. Alleen reeds in één gevecht, dat in maart j.l. ten oosten van Lhasa werd geleverd, vielen on geveer 2.400 Tibetaanse verzets strijders. Volgens het Indische dagblad zouden de guerilleros er in maart ook in geslaagd zijn vier Chinese bommenwerpers te vernietigen. Een speciale correspondent van de eveneens te Nieuw Delhi verschijnende „Sunday Stan dard", die juist uit Bhoetan naar de Indische hoofdstad is terug gekeerd, meldde dat de Chinese communisten in Tibet een nieuw schrikbewind zijn begonnen, in een poging om het jongste ver zet van de Tibetanen de kop in te drukken. (Adv.) De Engelse minister van Staat voor Buitenlandse Zaken, Orms- by-Gore, is maandag in Genève aangekomen, als leider van de Britse delegatie naar de 10-mo- gendhedenconferentie voor de ontwapening, welke vandaag in Genève wordt hervat. Ook de Russische vice-minis ter van Buitenlandse Zaken, Zo- rin, is uit Moskou gearriveerd. Laatstgenoemde verklaarde bij aankomst, dat de nieuwe Russi sche ontwapeningsvoorstellen, waarbij rekening is gehouden met een aantal door andere lan- den, ook Westerse, ingediende1 voorstellen een goede basis zou den opleveren voor de komen de besprekingen. Hij voegde hier echter aan toe, dat er nog steeds krachten aan het werk zijn die hindernissen opwerpen op de weg naar ontwapening, en deze krachten waren verantwoorde lijk voor de mislukking van de topconferentie. Het lag niet in de bedoeling, dat de delegatie der vijf landen van het oostelijke blok, die aan de conferentie deelnemende Sowjet-Unie, Polen, Tsjeeho-Slo- wakije, Bulgarije en Roemenië nog een voorbespreking zouden houden. Het Westelijke blok wordt dinsdag 7 juni TerneuzenLuxor-Theater, 8 uur: Vakantie in Parijs. Axel: Het Centrum, 8 uur: Een meisje in duizend ge varen. WOENSDAG 8 JUNI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur; Vakantie in Parijs. Breda: Baronielaan 69, 11 uur: Aanbesteding uitvoeren van buitenverfwerk aan 8 paohterswoningen in de Braakmanpolder (gemeente Philippine en Biervliet). vertegenwoordigd door de Ver enigde Staten. Engeland. Frank rijk, Canada en Italië. Tegenover journalisten verklaarde Ormsby- Gore: „Uit de jongste Russische plannen blijkt, dat al ons werk sinds het begin der conferentie in maart, niet helemaal voor niets is geweest. Een vrij groot aantal door ons aangevoerde punten is daarin opgenomen. Wij moeten nu verdere verduidelij king van de Russische voorstel len zien te krijgen". Duizenden coloradekevers hebben zich zondag aan de IJsselmeerkust tussen Monni kendam en Volendam genes teld. Volendam, Marken en Edam zijn het ernstigst getrof fen. De invasie begon zaterdag avond uithet IJsselmeer. De dorpsomroeper var Volendam en Edam heeft de bevolking zondag gealarmeerd. De kinde ren uit de hoogste klassen van de scholen in Volendam en Edam werden opgewekt Tweede Pinksterdag mee te helpen bij het verdelgen van de gevaarlijke beestjes. De invasie van coloradekevers beperkt zich trouwens niet tot Edam, Volendam en Marken. Ook op de dijk tussen Durger- dam en Monnikendam zijn tien tallen coloradekevers gesigna leerd. De burgemeester van Monnikendam neemt aan dat de gedeeltelijk aangelegde dijk tus sen Volendam en Marken, die dwars op de wind ligt, het ge bied ten zuiden van Volendam voor een invasie heeft bespaard. Zaterdagavond werden de eerste coloradekevers in het strandbad te Edam gesigna leerd. doch zendag barstte de invasie pas goed las. Een meisje raapte in korte tijd tussen Edam en Volendam 40 kevers bij elkaar. De distels cp de Markense dijk zitten vol colo radokevers. De kevers laten zich nu droogwaaien en men vreest dat ze dezer dagen hun vernietigingstocht landinwaarts zullen beginnen. Daarom heeft men onmiddellijk de Planten- ziektenkundige Dienst in Wage- ningen gewaarschuwd en de De „New York Times" heeft meerderheid met zich mee kan zondag gemeld dat diplomatieke krijgen van het huidige presi- j schoolkinderen opgewekt mee te berichten uit Moskou erop wij-jfi'"ta F' -* zen, dat premier Chroesjtsjef in een felle strijd om de macht is dium van het centrale comité der j helpen bij het verdelgen, communistische partij." gewikkeld. Harrison Salisbury, voormalig correspondent van het blad in Moskou, schreef dat naar de mening van deskundigen op het gebied van Russische aange legenheden een steeds ernstiger wordende crisis om het leider schap in het Kremlin de achter grond vormt van Chroesjtsjefs jongste uitbarsting. „Een centrale rol in deze strijd zou worden gespeeld door Mikhaila Soeslof, de oude Stalin- ideoloog, die er kennelijk in is geslaagd zijn invloedssfeer zover uit te breiden, dat hij soms de In Windsheim heeft zaterdag avond een .reünie plaats gehad van 800 oud-leden van Hitler's S.S.-troepen. Bij deze gelegen heid sprak een voormalige di visiecommandant, kolonel Franz Schreiber, die zeide dat de strij dende S.S. zich kan losmaken van de misdaden van de leiding der NazFconcentratiekampen. „Evenals alle Duitsers hadden de strijdende S.S.-ers eerst na de oorlog van de concentratie kampen gehoord. Dit had hen met afschuw vervuld", aldus de oud-divisiecommandant. De premier van Madagaskar, Philibert Tsiranana, heeft bij zijn terugkeer uit Parijs, waar hij 2 weken heeft vertoefd, mede gedeeld, dat de onafhankelijkheid van Madagaskar einde dezer maand officieel zal worden afge kondigd. De juiste datum kan niet worden vastgesteld vóórdat de nodige formaliteiten door de parlementen van Frankrijk en Madagaskar zijn voltooid. De afkondiging was oorspron kelijk vastgesteld op 18 juni, doch werd ingevolge besluit van het parlement van Madagaskar uitgtesteld. Men meent, dat de opvattingen j van Soeslof ook de meerderheid van het centrale comité achter zich hebben, althans bij sommige gelegenheden in de huidige crisis. De jongste verklaring van Chroesjtsjef zou een weerspie geling z{jn van de hardere lijn van Soeslof, en tevens een po ging van de premier om zich te wapenen tegen beschuldigingen dat hij „slap" zou zijn tegenover het kapitalisme en zich door pre- De Zuidkoreaanse nationale vergadering heeft zaterdag de 64-jarige Kwak Sang Hoen, lid van de democratische partij, ge kozen tot voorzitter. Hij zal op treden als waarnemende presi dent van de republiek. De huidige waarnemende pre sident. Hoek Tsjoeng, zal waar nemend minister-president van het tijdelijke kabinet worden na goedkeuring van de nieuwe sident Eisenhower in diens kamp I grondwet Deze goedkeuring had laten lokken. I vvordt vóór 15 juni verwacht. Paus Johannes XXIII heeft zondag in een rede bij de Pink sterplechtigheden in de basiliek van het Vaticaan een overzicht gegeven van de procedure die wordt gevolgd bij het organi seren van het oecumenisch con cilie. Er zijn. zei de Paus, vier sta dia, namelijk dat van de eerste voorbereidingen, dat van de eigenlijke voorbereidingen, dat van het concilie en dat van openbaarmaking van de acta concilli. Het eerste stadium is achter de rug en het tweede is pas be gonnen. In dit tweede stadium moet het tijdstip waarop het concilie zal beginnen, worden vastgesteld De reis die de vader van de boven de Sowjet-Unie neerge schoten Amerikaanse piloot Po wers naar zijn zoon zou maken gaat niet door. Dit is meege deeld door iemand die Powers sr zou vergezellen, Cury ge naamd. Powers sr heeft het dringende verzoek gekregen voorlopig niet te gaan. Op de vraag van een journalist of het verzoek van het deoartement van Buiten landse Zaken afkomstig is, zei Cury dat hij het niet wist en ook niet wilde weten. De Russische ambassade in Washington had Powers sr vrij dag laten weten, dat hij zonder bezwaar een visum voor de Sowjet-Unie kon krijgen. Een woordvoerder van het „state department" verklaarde zaterdagavond dat het mini sterie bereid is om aan vader Powers een paspoort te ver strekken zodra hij cr om vraagt. De vraag of de tijd voor zijn reis naar de Sowjet-Unie gun stig is, is een kwestie die alleen de heer Powers en de Sowjet- autoriteiten aangaat, aldus deze commentaar Volgens het Amerikaanse blad „News-Week" zou Francis Gary Powers, de Amerikaanse vlieger van de boven Rusland neerge schoten ,,U-2" in brieven aan zijn vrouw en vader hebben geschre ven. dat hij goed wordt behan deld en het goed maakt. Deze brieven zouden met de gewone post zijn verzonden. Powers schreef, aldus het blad, dat hij wist voor spionnage terecht te zullen moeten staan, doch hij gaf geen bijzonderheden omtrent het lot dat hij verwacht. Volgens „Newsweek" schreef Powers aan zijn vrouw, dat zij hem niet eerder dan na zijn be rechting moet bezoeken. Het was op grond van dit verzoek, dat de vader van Powers van zijn plan om zijn zoon in Rusland te bezoe ken, heeft afgezien. In de Parijse voorstad Saint Hondre is het „feest van de drie nachten" onder grote be langstelling begonnen. Aan de opening van de feestelijkheden kwam een spoeiwagen van de gemeente-reiniging te pas, welke vijfduizend liter gepar fumeerd water over de straten uitspreidde. De dames waren er als dedames bij om van dit geurige festijn te ge nieten. De Franse mir tenlandse Zaken ville heeft maand heid van de zestie van de landing troepen in Norma voering gehouden dat nauwere sam sen die landen we verantwoordelijk!] positieve bijdrage het behoud van d< Ongetwijfeld, maal, zo vervolgt bestaan er prot schillen van inzie mogendheden, do< stemming op ess en de omzetting den zijn onontbee hoefte hieraan v volle erkend. Gezien in het li standigheid dat van de topconfei zaak hiervan nog het licht heeft d het resultaat da heel negatief zij ter Couve de M De minister we deringen, die W< de na-oorlogse ja gedrag" heeft ot er nu betrekkin; land bestaan, d zich niet hadde stellen toen zij i overal elders in ten voor de bev land. Westduitslands we banden met politiek, econom gebied, vormen Duitsland als zi een bepalend ele veiligheid. Vijftien jaar n de oorlog, zo ze nister van Buit« dragen Engelanc Verenigde Statei Unie nog steeds woordelijkheid v< van Duitsland al het bijzonder in zij rechten die ven tot aan eer eensgezinde regc In Lissabon he dag 800 man Pc ingescheept, mc Angola in We Portugese kolo Belgisch Kongo. Volgens gewc lichte kringen 500 manschappe pen worden gele aan de grens vt go en tot taak h te voorkomen, a land dezer maa zal worden. De M.N.R., d< tionalistische re tij, die op het macht is, heeft den verkiezinge leider van deze Estenssoro, kar president gekoz Als gelijke tw bus de M.N.RJ ke" nationalis" naire partij en socialistische F De communi: grote achters plaats, Twee ja Het Canades Star" schreef vlieger van ei vliegtuig zich twee jaar gele munistisch C nietigd toen boven hem kw landen wilden Volgens het dit vernomen hebbende zegs ton. Het toest door één van Nationalistisch die zijn opgele Communisti: tegen deze vlu maar er wei zoveel protest de kwestie trok, aldus de Ambtenaren rie van Defen hebben vrije meegedeeld n dit incident.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2