Kinderen zien scherp! EEH3 <U> 5 lortenéla NAAR BUITEN De vuilnisemmer OPERA TIE TROMMELHOLTE enu Hoe het eigenlijk hoort GLANZEND ZILVER Pagina 6 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 4 juni I960 van de week Excellent voor huid en handen POSTPAPIER Leer om leer Deze maand kan de hortensia na haar winterverblijf in de koele kamer en in de verwarmde huiskamer weer naai' buiten. Hebt u geen tuin, dan toch naar het balkon of de bloemenbak. A1' en toe gieten is noodzakelijk, want de grond mag niet uit drogen. Zodra nieuwe groei zichtbaar is, geeft u weer ge regeld water en voorlopig eens per week mest. Staat uw plant eenmaal bui ten, dan kunt u haar promoveren tot tuinplant. De plant zelf is wel winterhard, maar u moet er rekening mede houden dat de knoppen niet winterhard zijn, dus moet u zorgen voor bescherming. Dit kunt u doen met stromatten. Gaat de plant in september weer naar binnen, dan krijgt zij een plaatsje in een koel ver trek. Zorg er wel voor dat zij dan droog moet staan, dus niet in een vochtige kamer. Dit voor komt wortelziekte, met alle na- Wanneer het weer de Pinkster dagen meewerkt zullen velen er op uittrekken en een mooi plekje in de vrije natuur opzoe ken waar ongestoord de dag doorgebracht kan worden. Na tuurlijk moet er tussen door ook gegeten worden en wat is dan aantrekkelijker dan een onge dwongen picnic! Luxe broodjes, cadetten, kren- tebollen, die men ter plaatse klaarmaakt, een potje boter, vleeswaren en hard gekookte eieren vormen hierbij wel het hoofdbestanddeel, maar vruch ten, kartonnen bordjes, papie ren servetjes, messen en vorken en lekker koude melk behoren zeer zeker ook tot de picnic- uitrustir.g. Maar hoe die melk koud te houden? Denk daarbij eens aan de thermosfles die niet alleen geschikt is om dranken warm maar net zo goed om dranken koud te houden! Zo toegerust kan men van zo'n uitgangetje een heerlijke en toch heus niet dure dag maken! Eerste Pinksterdag: Kop bouil lon met Welsh rarebit, hard gekookte eieren, asperges, ge smolten roomboter, nieuwe aardappelen, bidgaarse yog hurt met aardbeien. Tweede PinksterdagAsperge soep, kalfsfricandeau, peul tjes. gebakken hele nieuwe aardappeltjes, grapefruit met slagroom. DINSDAG: Rest koud vlees, aardappelen, gemengde sla, wentelteefjes met gebakken appelschijven. WOENSDAG: Stamppot, rau we spinazie, speklapjes, ge fruite ui, moccavla. DONDERDAG: Kaasragout, aardappelen, postelein, yog- hurtpudding met vanillesaus. VRIJDAG: Macaronisoep. gar- nalcnsla (desgewenst zonder ham. zie recept). ZATERDAG: risotto, fruit. RECEPTEN Welsh rarebit 250 gram oude kaas, 3 eetle pels melk. iets Worcestershi- resaus, zout, peper. Cayenne peper. knoflook, dunne snee tjes geroosterd brood of toast. De kaas raspen en met de spe cerijen vermengen. De bodem van een gietijzeren pan met een pitje knoflook inwrijven en de melk erin aan de kook brengen. Van het vuur af de kaas erbij doen en de massa goed glad roeren. De sneetjes geroosterd brood of toast ermee bedekken, bestrooien met wat paprikapoe der en heet opdienen, Garnalensla righeid daaraan verbonden, zo als zwakke scheuten en geel blad. Kleurverandering Er zijn hortensia's in lode, rose en blauwe kleur, alsmede de witte. Die blauwe kleur is niet echt, maar zij wordt verkregen door aan de grond ammoniak- aluin toe te voegen. Witte bloe men kunnen niet blauw gekleurd worden, maar wanneer u wat roestig ijzer in de grond doet, of als de grond al ijzerhoudend is, zal de rose of rode bloemklcur in blauw veranderen. Door bemesting met zwavel zure ammoniak verandert de rose kleur eveneens in blauwige pasteltinten. Stelt u geen prijs op kleurver andering, dan dient u er bij het verpotten om te denken dat de kleur eveneens verandert indien u een pot van het vorige jaar neemt, waarin ammoniak-aluin is verwerkt geweest. Voor een zonloos venster Het verdient aanbeveling deze plant binnenshuis niet in de zon te zetten, doch voor een zonloos venster. Staat zij in de zon, dan zullen de bloemen gauw slap gaan hangen en al kan men dit wel een of twee keer wat op halen door de pot onder te dom pelen in een emmer lauw water, vaker kan het niet en dan is het mooie van de plant af. Op een lichte standplaats is zij, evenals andere kamerplanten, natuurlijk wél gesteld. Een bloeiende hortensia vraagt veel water en liefst tweemaal per week kunstmest, nadat de potgrond eei-st wat vochtig ge maakt js. Is de bloei voorbij, dan moet de plant teruggesneden worden, zó, dat er nog een of twee ogen hoven het oude hout blijven staan. Oud hout is veel donker- der aan het jonge, dus het ver schil is gemakkelijk te zien. Daarna verpotten in een wat grotere pot in een mengsel van bladaarde, kleigrond en mest aarde. (Nadruk verboden). Crème efl.25 (Advertentie) 7 I Gelei 95ct Het is de Hamamelis die hef 'm doet Deze avond is er bezoek gekomen om naai de televisie te kijken. „Maar denk erom, dat jij bijtijds naar boven ver dwijnt", heeft moeder van tevoren tegen de dertienjarige dochter des huizes ge zegd. En vadei' waarschuwt nog eens extra„Om half negen, dadelijk na het journaal, ga je naar bed zonder dat moe der iets hoeft te zeggen, wee je gebeente als je 't niet doet!" Ze kennen Martientje. Ze weten, hoe graag ze het liedje van verlangen zingt, als de televisie aanstaat. Maar toch, hadden ze zich er maar niet bij voorbaat zo zenuwachtig over gemaakt, dat hun dochter zich behoorlijk zou gedragen, als het bezoek er is. Hadden ze er maar niet zo snauwex-ig ae nadruk op gelegd, wat ze van Martientje verwachtten. Dit roept in het meisje automatisch een koppig vei'zet wakker. Een soort boos aardige plaagzucht ook, om haar oudei's dwai's te zitten, als ze, met het oog op het bezoek, toch niet veel tegen haar zou den durven zeggen. Want in dit opzicht kent ook het kind haar ouders! Ze zijn bijzonder op het decorum en een be schaafde sfeer in huis gesteld. Om die reden wordt Martientje zo streng gewaarschuwd. Tegenover vreem den moeten ze een onberispelijk gehoor- zame dochter kunnen vertonen. Een keurig opgevoed meisje, dat niet aan haar bedtijd herinnert hoeft tc worden, maar uit zich zelf zoet naar boven gaat. OPVOEDING Als het weerbei'icht op het scherm komt. begint moeder al tekenen van ner vositeit te vertonen. De wijzers van de klok bewegen zich in de richting van half negen, maai' Martientje maakt geen gestalte. Er komt een duidelijke span ning in de atmosfeer, die echter alleen voor de ouders en het kind voelbaar is, maar waarvan het bezoek voorlopig onkundig blijft. Als Martientje bij het slaan van half negen nog steeds rustig op haai' stoel zit, kan moeder zich niet langer bedwin gen. Haar stem klinkt echter heel lief jes als ze zegt: „Het is je tijd, kindje". „Ja mam", antwoordt Martientje met net zo'n suikerzoet stemmetje. Maar be wegen doet ze zich niet. Na vijf minuten laat vader zich horen: „Naar bed, Mar- tien". Ze hoort hoeveel moeite hij doet, om zich voor de gasten te beheersen. Ze gnuift inwendig. Fijn, nu heeft ze hem op de kast, zonder dat ze durven los barsten. Ze weet het nog te rekken tot tien voor negen. Dan voelt ze feilloos zuiver, dat de grens bereikt is en ze beter doet, nu te verdwijnen voor er ongelukken gebeuren, waar die mensen bij zijn. Treiterig langzaam staat ze op, zegt welterusten en verlaat de kamer. Wat ze echter niet verwacht heeft, is dat vader twee tellen later bij haar in haar kamertje staat. De man staat op springen. Hij moet expansie hebben. En zo groot als ze is, wordt Martientje over de knie gelegd en ondergaat ze haar straf van een vader, die zichzelf niet - meer is. „Daar, daar, ik zal je leren!" Als hij haar eindelijk loslaat, staat het meisje met grote haatogen voor hem. „Bah, wat laf", zegt ze langzaam. „Be neden durfde je niet. Daar moest je je netjes houden voor die mensen". Op hetzelfde ogenblik beseft de vader, dat hij iets verspeeld heeft, wat mis schien nooit meer te herwinnen is. In zijn drift is hij de zwakste geworden tegenover zijn dertienjarige dochter. Met haar onbarmhartig scherpe kinderogen doorziet ze hem. Ondanks de vernede rende afstraffing is zij als overwinnaar uit de strijd gekomen en heeft hij zijn prestige prijs gegeven. MARCELLE. (Nadruk verboden). 250 gram gaargekookte ma caroni, 150 gram. gepelde garnalen, 150 gram ham, 2 hard gekookte eieren, mayonaise, mosterdpoeder en paprikapoeder. De gaargekookte macaroni in stukjes snijden, vermengen met de garnalen, en de fijn gesne den ham en op smaak afmaken met mayonaise, mosterdpoeder en paprikapoeder. De sla garne ren met de hard gekookte eieren en met kropsla opdienen. Dit nauwsluitende pakje met zijn brede kraag is van het Engelse huis Fulton, dat als achtergrond voor deze op name een plaat van de Moulin Rouse op de Place Blanche in Parijs gebruikte. Het mate riaal voor het pakje is twee kleurige Jacquard, dubbele Jersey met een bloemmotief. Vijf grote donkere knopen accentueren de lijn van het jasje. De rok is half gevoerd. Een vuilnisemmer is doorgaans niet zo erg in tel, maar is toch wel een zeer be langrijk artikel, dat in geen enkel huis houden ontbreken kan. Vooral stedelin gen zijn aangewezen op dit vat, want hoewel er doorgaans nog waardevolle resten in gedeponeerd worden, kunnen de stadsbewoners hun afvalstoffen niet an ders kwijt. Gp het platteland kan het vuil gedeponeerd worden in een kuil, om naderhand gebruikt te worden voor mest op het land. Zo'n vuilnisemmer moet regelmatig schoon gemaakt worden, al was het alleen maar uit hygiënisch oogpunt. Ook dienen wij er om te denken, dat hij vrij kostbaar is, dus moet hij geregeld 'n schoon maakbeurt hebben. Vocht, zuren en bedorven waar werken op het metaal in en lasten de beschermende laag aan, die het roesten moet voorkomen. De kleine beurt Maak er dus een gewoonte van de vuilnisemmers na het ledigen uit te spoelen (in vele plaatsen is cr trouwens een particuliere dienst die de ver zorging op zich neemt) met een emmer schoon water. Neem hiervoor een afgedank te dweil en bewerk ook de buitenkant. Na de behande ling zet u de emmer op z'n kop en laat hem goed uitlek ken, maar vergeet niet dat hij droog gemaakt moet worden, VOORDE VROUW andei's werkt u liet roesten in de hand. Een flinke dikke laag kran ten op de bodem gelegd neemt veel vocht op, dat uit het af val komt, en zal dus de bodem van uw emmer beschermen. De grote beurt Van tijd tot tijd moet er echter een grondiger schoon maak plaats hebben. Hiervoor gaat u als volgt te werk. Strooi, nadat de emmer ge ledigd is, een dikke laag soda in uw emmer en giet er een paar ketels kokend water in. Dit moet zo enige tijd blijven staan, opdat de soda gelegen heid krijgt al het vuil los te weken. Giet daarna het vuile water weg en doe in de em mer heet sodawater, waar mede dan de emmer met be hulp van een borstel goed af geborsteld kan worden. Neem ook de buitenkant mee, want deze heeft het ook nodig. De ontsmetting Dan komt het werkje van de ontsmetting van de emmer, ook dit is af en toe nodig. Hiertoe giet u een hoeveel heid water in de emmer en voeg daaraan een flinke scheut bleekwater toe. Dit een paar uur laten inwerken, waarna de emmer geledigd kan worden. Naspoelen is dan niet meer nodig. Zet de em mer, nadat u deze zoveel mo gelijk droog gemaakt hebt met een oude doek, onderste boven weg, laat hem zo weer enige tijd staan en droog hem daarna opnieuw uit. Vooral in de zomermaanden is het aan te bevelen af en toe ook eens lysol als ontsmet tingsmiddel te gebruiken, maar vergeet nooit na het ledigen van de emmer er flink papier in te leggen. Nog beter is, en dat wordt door velen gedaan, het afval in oude kranten te pakken en het af val maar niet zo in de emmer te deponeren. Vooral voor mensen die de emmer in cfe keuken moeten plaatsen is dit aan te bevelen, omdat het op deze wijze verpakte vuil minder reuk achterlaat. U houdt bovendien uw emmer langer goed. Uw aardappelschillen en oud brood gaan naar de schil- lenophaaldienst, want ze zijn waardevol voor de dieren. (Nadruk verboden). 0 Zwart geworden zilveren lepels of zilverwerk, kunnen worden schoon gemaakt met wat zout. Daarna zonodig de gewone poetsbehandeling ge ven. 9 Aangeslagen zilver kan wor den behandeld met een in sal miak gedrenkt lapje. Het ziet er na de behandeling weer als nieuw uit. 0 Oneffenheden b.v. op zilveren voorwerpen kunt u zelf ver wijderen door met een gepo lijst houten kraaltje stevig over de oneffenheid heen te rollen. Leg daartoe het voor. werp op tafel, zodat het een goede steun heeft. In deze nieuwe rubriek willen wij elke week een enkele wenk geven op het gebied van de ETIQUETTE. Aan uit gebreide artikelen gaan de meeste lezers immers voorbij. Menigeen denkt „dat weet ik wel". Anderen zijn gevoelig voor aanmerkingen. Maar hoe weinigen weten werkelijk bij voorkomende gelegenheden de juiste houding te vin den? Ontelbaar zijn de fouten die zelfs welopgevoede men- hen maken, vooral nu de laatste tijd onze gewoonten ver vlakken, de standen vervagen en het leven gemakkelijker wordt opgenomen. Toch zijn er nog grenzen, die niet mogen worden overschreden. Daarom elke week een enkele wenk. Een tip voor wie het niet wist en een herinnering voor allen die het wel hebben geleerd, maar zo vaak vergeten toe te passen Gelukkig beseffen vele rokers, dat zij niet met een brandende sigaret een zie kenkamer mogen binnenstappen. Maal ais zij met lege handen bij een zieke zit ten te praten, komt onwillekeurig eens de drang naar het rokertje boven. 'Wat zoudt u dan doen Wachten tot de patiënt een sigaret aanbiedt? Vragen of het gepermitteerd is te roken? Of zonder meer de koker tevoorschijn halen en de brand in een rookstokje steken? Hebt u gekozen? Dan bent u abuis. Onder geen beding mag in bijzijn van een zieke gerookt worden. Ook al staat hij het toe. Want het gevaar bestaat, dat de zieke alleen uit beleefd heid rookgerei zal aanbieden ofwel toestemming tot roken zal geven. Weigert u dus het vriendelijk aanbod, u bespaart de patiënt en de dokter veel last! En houdt er ook rekening mee als u bij nict-rokers bent, de kamer niet vol blauwe walm te blazen. PP, 0 Sigarenas is een goed middel om vlekken van zilverwerk te verwijderen, indien u deze as mengt met wat petroleum. Neem geen as v#n pijptabak. Na de behandeling afspoelen met lauw warm water. Polijst het voorwerp met een zachte lap. 0 Kaarsvet op zilveren voor werpen haalt u eerst zoveel mogelijk met uw vinger weg, daarna dompelt u liet voor maar doe het voorzichtig werp in heet water, waarna u het zilver met een wollen doek en wat Engels-rood moet opwrijven. 0 Kleine zilveren voorwerpen zoals bedeltjes aan de beken de armbanden en voorts fijne kettinkjes, kunt u weer prach tig krijgen door ze ongeveer een kwartier a 20 minuten te koken in water waaraan ruim geest van salmiak is toege voegd. Deze voorwerpen moe ten gedroogd worden in ze melen of zaagsel. 0 Om te weten te komen of u met echt zilver te doen hebt of niet, legt u het in een zout oplossing. Verkleurt het voor werp niet, dan hebt u met echt zilver te maken, ver schijn er een violette kleur, dan hebt u met namaak te doen! 0 Ruw zilver kan gereinigd worden met wat krijt en spi ritus, hiermede kunt u even eens alpaca-voorwerpen be handelen. 0 Beperk het poetsen van zil verwerk, door de voorwerpen welke daarvoor in aanmerking kunnen komen, op te bergen in een koude weinig gebruik te ruimte. Warmte, rook en vocht zijn de oorzaak van het glansverlies. Vergeet niet in de zilverlade een stukje kam fer te leggen; u houdt uw zilverwerk op deze wijze het langst mooi. (Nadruk verboden). NIEUW OVAAL VENSTER Stijgbeugel uitgeschakeld Reeds op het einde van de vo rige eeuw werd beproefd een be paalde vorm van doofheid, die op ongeveer twintigjarige leeftijd pleegt op te treden en die het levensgeluk van de getroffen jonge mensen ernstig bedreigt, op operatieve wijze tot genezing te brengen. In gempderniseerde vorm blijkt deze operatie tegenwoordig aan hoge verwachtingen te voldoen. Van de behandelde personen her wint ongeveer zeventig procent er het gehoorvermogen mee; en dat zijn dan allen personen, die tot voor kort als onherstelbaar doof moesten worden beschouwd! Lange weg I-fet gehoororgaan is een tame lijk ingewikkeld gebouwd zin tuig. dat uit drie delen bestaat: het uitwendige oor, het midden oor en het inwendige oor. Het in wendige, goed in het rotsbeen verborgen gedeelte, bevat de eigenlijke zintuigcellen. De geluidstrillingen behoren deze cellen te bereiken langs de volgende weg: 1. gehoorgang (uitwendig oor); 2. trommelvlies op de grens lussen uitwendig oor en mid denoor 3. gehoorbeentjes in de trom melholte (middenoor); 4. ovale venster (grens tussen middenooi' en inwendige oor) 5. gehoorvloeistof (inwendige oor). Het bewegen van de gehoor vloeistof brengt dan uiteindelijk de prikkels van de buitenwereld (het geluid) over op de zintuig cellen van het gehoororgaan. Vastgeklemd Bij de vorm van doofheid waar het hier om gaat, is het laatste der drie gehoorbeentjes, de z.g. stijgbeugel, vastgeklemd in het oyale venster. Dit beenstukje kan daarom niet meer in trilling komen, zodat d'e betrokken per sonen ook geen geluid kunnen waarnemen. De operatie berust nu op het maken van een nieuw ovaal ven ster. De gehoorbeentjes worden uitgeschakeld. De geluidstrillin gen worden voortaan van het trommelvlies onmiddellijk voort- geleid naar de nieuwe gemaakte opening. Dit gebeurt dan door middel van een stukje huid, dat uit de gehoorgang wordt losgemaakt. Deze huidlap wordt zodanig neergelegd, dat ze een verbinding vormt tussen het trommelvlies en het nieuwe ovale venster, dat dus in trilling kan komen, zodat de stijgbeugel kan worden ge mist. Vaardige handen Dit alles laat zich betrekkelijk eenvoudig neerschrijven, maar om deze operatie uit te voeren is een uitermate fijne techniek no dig. Zowel het losmaken van de huidlap waartoe eerst een groot deel van de benige gehoor gang moet worden afgeschaafd en verwijderd alsook het boren van een nieuwe opening in het inwendige oor vereisen een zeer vaardige hand. De moeilijkheden zijn vooral gelegen in de kleinheid van de afmetingen van het menselijk gehoorzintuig, terwijl ook de N.V. v/h FA. P. J. v. d. SANDE Noordstraat 55-57 - Terneuzen kans op bloedingen en op infectie het succes van de operatie in ge vaar brengen. Bij dit peuterwerkje worden om beschadigingen te voorko men, heel fijne instrumenten en een sterk vergrotende micro scoop gebruikt. Dr. H. W. SCALONGNE. (Nadruk verboden.), Tijdens een modebeurs in Berlijn werd als nieuwste snufje een lederen dameshoed getoond

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 6