PHILIPS KERKDIENSTEN PRIJSVERLAGING NU 34.50 NU 57.S0 KERKNIEUWS DE VRIJE ZEEUM Pagina 3 Gemeenteraad van Axel Voor de zondag lichtgewicht snel- en stoomstrijker w voor huishoudelijke apparaten Boodschap van Chroesjtsjef aan regeringsleiders Eaïeriftrf 4 juni 1960 (Zitting var 31 mei I960.) Aanwezig zfön de heren A. J. M. Kesbeke (voorzitter), C. de Putter en A. H. v. d. Lee (wet houders), C. van Bendegem, P. J. van Bendegem, J de Doelder, W. de Feijier. K. Hamelink, L. Hamelink, J. C. van Luijk, E. G. Maas. D. J. Oggel en M. L. M. IJsebaert. De voorzitter opent de verga ring met het uitspreken van het ambtsgebed. Mededelingen. De heer D. J. Oggel vraagt naar aanleiding van het ant woord op de vraag van de heer C. van Bendegem betreffende de reconstructie van de Oudeweg, of bij benadering kan worden meegedeeld wanneer wij toe stemming zullen hekben om deze post uit te trekken. Verder informeert spreker naar de gasvoorziening aan de bewoners van Sluiskil-West. Kunnen nu reeds stappen gedaan worden om bij de verbreding van het kanaal tegelijk met an dere zinkers ook de gasleiding door 't kanaal te leggen? De voorzitter antwoordt, dat de Oudeweg een kwestie van af wachten is. De gasvoorziening is een zaak. waarover overleg gaande is met Terneuzen. Wij hopen ook hier tot een bevredi gende oplossing te komen. De heer K. Hamelink betoogt, dat het antwoord van B. en W. DE LEVENMAKENDE GEEST VERWORVEN. Nu Hij dan door de rechter hand Gods verhoogd is en de belofte des Heiligen Geestes van de Vader ontvangen heeft. Handelingen 2 33. Die mensen in Jeruzalem zien en horen op Pinksterdag wel heel wat anders dan ze verdiend hadden. Zeker, ze hadden vuur. Maar geen genadevuur. Zeker, ze hadden de mensen moeten ho ren spreken. Maar niet van de grote werken van Gods liefde, maar van de grote werken van Gods gerechtigheid. Jeruzalem verdiende niet: vol te zijn van jubelende mensen, maar van jammerende mensen: „O ber gen, valt op ons o heuvelen, bedekt ons." Zo is dus Pinkste ren een wonder van de genade en liefde Gods. Dat genade-wonder op Pink sterdag dat niét de Geest van oordeel en der gebeden naar het Christus-dodend Jeruzalem neer komt wordt gewerkt door Jezus Christus (zoals ons Avon- maalsformulier zo schoon zegt) „ons de levendmakende Geest verworven". Dat bloed heeft Christus in die geduchte rechterhand Gods ge legd. Toen is er een stilte in de hemel geweest van tien dagen. Tien dagen lang heeft dat offer van Christus op de rechterhand Gods gelegen. Toen heeft onze grote Voorbidder gebeden. De Kerk bad beneden en Christus bad boven. Van Hemelvaart tot Pinksteren is er gepleit op dat offer. „Ik zal de Vader bidden en Hij zal u een andere Troos ter zenden." En dan (ziedaar de uitbundige heerlijkheid van Pink steren!) wordt het Pinksteren in de hemel. Dan wordt het ge bed van het bloed verhoord. Dan verandert de rechterhand Gods. Dan wordt de dreigende vuist een gevende hand. Dan wordt aan het Lam Zijn arbeidsloon uitbetaald. Toen heeft Hij uit Gods rechterhand de belofte des Geestes, d.w.z. de beloofde Geest, ontvangen. (Uit „De Stem achter U") dat zij, waar mogelijk, vrijstel ling van de vermakelijkheidsbe lasting geven, juist het punt is waar het om gaat. Hoe goed ook bedoeld, kan het juist de wille keur in de hand werken. Spr. dringt aan op een regeling, die alles voorschrijft, waardoor ieder weet waar hij aan toe is. Spr. dringt aan op een nieuwe verordening. De heer C. van Bendegem meent, dat wij ten aanzien van de gasgeijsers met douche meer moeite moeten doen om elkaar te begrijpen. Kunnen B. en W. niet naar een mogelijkheid zoe ken om in huurkoop deze appa raten aan te brengen (als de bewoner dit wilHet spreekt vanzelf, dat de middenstand hier bij ingeschakeld moet worden. Wat ik wil is precies hetzelf de wat de P.Z.E.M. doet met het leveren van apparaten. Ook hier krijgt een installateur de pro visie van de koopsom. Dit kan en moet ook bij ons mogelijk zijn. De heer Van Lui.ik vraagt of in dezen het advies gevraagd is van de gasoommissie. De voorzitter zegt. dat het col lege zelf eerst ailes Wit onder zoeken om te zijnertijd met voor stellen te komen. De heer W. de Feijter heeft gezien, dal er enkele benoemin gen hebben plaatsgevonden en dat hierbij enige ambtenaren promotie hebben gemaakt. Hij betreurt het dat mej. Smit hier in niet deelt. De voorzitter zegt dat deze ambtenares ontslag heeft ge vraagd in verband met haat- huwelijk. Als zij promotie zou hebben gemaakt, wilde nog niet zeggen, dat zij er financieel op vooruit zou zijn gegaan. Voorstel tot het verlenen van een bijdrage in de verbetering van de Sasdijk. De heer C. van Bendegem in formeert welk gedeelte van de Sasdijk het college bedoelt. Ove rigens zou hij graag zien. dat B. en W. in samenwerking met Westdorpe en de polder zouden trachten de gehele weg te ver beteren. De voorzitter zegt dat B. en W. overtuigd zijn van het be lang van deze weg. Opportuni- teitsoverwegingen nopen ons op dit moment niet verder te gaan. Het gaat om het gedeelte, dat bij de Canisvlietpolder in onder houd is. De heer P. ,1. van Bendegem meent dat de Sasdijk loopt van de Zwartenhoek tot de Sassing. Ook hij zou graag zien dat stap pen tot algehele verbetering ge daan werden. De heer W. de Feijter dringt eveneens aan op algehele ver betering. Deze weg is een be langrijke verbindingsweg. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.s. aangenomen. Eervol ontslag werd verleend aan mej. L. Laurens als onder wijzeres aan de opnbare school. De voorzitter deelt mede, dat zich inmiddels 17 sollicitanten hebben aangemeld. Nieuwe vloer in gang open bare lagere school. De heer Van Luijk heeft zich afgevraagd hoe het mogelijk is, dat deze vloeren nu reeds niet meer voldoen. De architect zal destijds de degelijkheid van het soort tegel, dat hier gebruikt is, toch wel onderzocht hebben. Dit soort vloeren wordt in vele gebouwen gelegd en voldoet meestal. Bij een bezoek aan de school is hem gebleken dat het drie weken geleden was. dat de gang was schoongemaakt en de vloer heeft geen vuile indruk op hem gemaakt. Het frappeert mij. aldus spr., dat hier zulk een hoog bedrag voor schoonmaken wordt ge- OOST ZEEUWS-VLAAXDEREN. ZONDAG 5 JUNI (lste Pinksterdag). NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings; 2.30 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt, van Terneuzen. Hoek: 10 uur Ds. W. J. van Meeu wen; 2.30 uur Ds. P. J. Pen nings, van Axel. Hontenisse: 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt, van Terneuzen. Hulst: 10 uur Ds. R. G. J. Tirn- mers. Philippine: 9 uur Ds. E E. Stern. Sas van Gent: 10.30 uur Ds. E. E. Stern. Sluiskil: 9 uur en 10,30 uur Ds. J. G. N. Cupédo. Terneuzen: (Noordstraat) 10 u. Ds. J. Scholten; 5 uur Ds. W. J. van Meeuwen, van Hoek. Kerkhof laan10 uur Vic. G. P. Post. (Tuinpad)10.45 u Jeugdkerk. Zaamslag; 9.30 Ds. Ph. M. Becht; 2.30 uur Eerw. heer C. H. Heij- boer. Othcne: 2.30 u. Ds. Ph. M. Becht. GEREFORMEERDE KERK. AxelGeen opgave. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. A. J. Vérbeek. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. W. C. van Hattem. Zaamslag: 9.30 u en 2.30 u. Ds. M. den Boer. GEREF. KERK. (Vrijgemaakt.) Hoek: 10 en 2.30 uur Ds. C. Bijl. Terneuzen: 10 en 3 uur Ds. H. Smit. Hoek: Geen opgave. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. (Sy«.) Tc neuzen: (Fr. Halsstr.) 10 uur en 3 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. Terneuzen (Vlooswijkstraat)9.30 uur Ds. Aangeenbrug; 2 uur leesdienst; 6 uur Ds. Aangeen brug. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en S uur Ds. De Reuver. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Axel: 10 uur, 2.30 uur en 7 uur: H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur: H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur, en 10 uur: H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 10.15 uur: H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur. 8.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur: H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur e« 10 uur en 17.00 uur: H. H. Missen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZATERDAG 4 JUNI. NED. HERV. KERK. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 5 JUNI (lste Pinksterdag). NED. HERV. KERK. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: Geen opgave. Breskens: 9.30 uur Ds. L. Spaans. Cadzand: 9.30 uur D. A, C. W. ten Cate. Groede: 9.30 uur Ds. M. de Jong. Hoofdplaat: 9.30 uur Eerw. Heer H. J. Begeer. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. Brezet. Oostburg: 11 uur Ds. M. de Jong, van Groede. Retranchement: 10 uur Ds. S. Tijmstra. noemd. Dit schoonmaken ge beurt dan toch wel op een bij zondere wijze. Hiervoor wordt becijferd een bedrag van 464, per jaar. Rekent nu 12 maal schoonmaken, dan komt men zowat op 40,per keer. Welke garantie hebben wij, dat dit bij coloviniltegels beter zal zijn. De voorzitter: Niemand van het college zegt dat deze vloer (tegel) niet deugdelijk is. Het gaat er om, dat het schoon maken van deze vloer zoveel ar beid /en materiaal vraagt. Dit vinden wij niet verantwoord. Als wij marmoleumtegels leggen, hebben wij de garantie dat wij er af zijn. Ook dc levensduur wordt gegarandeerd. De tegen woordige vloer is nooit schoon; ook niet als hij pas geschrobd is. De heer M. IJsebaert: De tegenwoordige vloer maakt in derdaad geen prettige indruk. Het is een hoge uitgaaf, maar dit wordt toch weer goedge maakt door besparing op schoon maakkosten. De heer D. J. Oggel is het eens met dc heer IJsebaert. Hij zegt de logica van B. en W. goed te kunnen volgen. Nu blijkt dal de nieuw te leggen vloer ge garandeerd wordt, kan hij zich wel voo-, het voorstel verklaren. De heer Van der Lee: Deze vloer zal gelegd worden onder toezicht van een deskundige van dc fabriek. Spr. licjit toe, dat zo'n vloer bij hem in de spreek kamer, wachtkamer en gang al twaalf jaar ligt. Dc heer C. dc Putter vindt dit toch een moeilijke zaak. Dit is een nieuw gebouw en ook in an dere gebouwen liggen soortge lijke vloeren en daar is niets mee aan de hand. Spr. meent, dat men met de architect, de heer Groosman, had moeten spreken om tc zoe ken naar een goedkopere oplos sing. Over deze uitgaaf moet men niet licht denken. Hiervoor moeten weer andere zaken wach ten. De heer C. van Bendegem merkt op, dat er steeds gespro ken wordt over aflossing in 40 jaar, maar in het voorstel tot begrotingswijziging staat: af te lossen in 10 jaar. Spr. vindt het nodig, dat deze vloer vervangen wordt door een vloer die meer van deze tijd is. De heer L. Hamelink sluit zich aan bij wethouder De Put ter en vraggt: welke garantie hebben wij dat de nieuwe vloer niet vuil wordt. De heer Van Luijk wijst er op. dat hij niet gezegd heeft dat de kwaliteit van de nieuwe vloer niet goed zou zijn. Maar wie geeft mij de garantie dat de on derhoudskosten niet even hoog zullen zijn. De heer IJsebaert zegt eerst huiverig te zijn geweest, maar hij kan nu wel zijn steun geven aan het voorstel. Dit wordt aangenomen met 10 tegen 3 stemmen. Tegen stem men de heren L. Hamelink, Van Luijk en weth. C. de Putter. Onbewoon verklaring woning Zeestraat. De heer P. J. van Bendegem heeft het rapport van Bouw- en Woningtoezicht gelezen en dit is niet zo ongunstig. Daarom kan hij B. en W. niet volgen, als zij voorstellen deze woning onbe woonbaar te verklaren. Hierdoor zal de eigenaar worden gedu peerd. De voorzitter zegt dat B. en W. hier al geruime tijd mee bezig zijn. Nu ligt de zaak voor ons zó, dat wij menen het advies van de Centrale Dienst te moe ten volgen. De heer D. J. Oggel: Wat is de oorzaak, dat hier een onbe woonbaarverklaring maet ko men? Ligt dit aan 't onderhoud of aan de ouderdom van het ge bouw? De voorzitter: Ik weet alleen dat dit een der oudste gebouwen van Axel is. De heer Van Luijk: Levert de bewoning gevaar op en ook voor het publiek dat hier binnen komt. De voorzitter: Dit weet ik niet. Wij hebben een rapport van de Centrale Dienst. De heer K. Hamelink: Deze zaak wordt formeel gesteld. Kan een en ander niet eens met de eigenaar besproken worden? De voorzitter: De eigenaar heeft wel gemerkt dat er iets aan de hand was. Er is contact geweest. De heer W. de Feijter vindt dit voorstel diep ingrijpend. Ei staan nog zoveel krotten in de gemeente. Dit is toch een zaak waar wij rekening mee moeten houden. Schoondijke: 9.30 uur Ds. P. A. L. Brinkman, m.m.v. de Zondags school. Sluis: 9.30 uur Ds. C. Balk. (Bed. H. Doop.) Si Anna ter Muiden: 11 uur Ds. C. Balk. (Bed. H. Doop.) St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 9.30 uur Ds C. van Evert. Zuidzande: 9.30 uur Ds. J. Eijgen- daal. MAANDAG 6 JUNI (2de Pinksterdag). NED. HERV. KERK. Breskens: 9,30 uur Ds. P. A L. Brinkman, van Schoondijke. Schoondijke: 9.30 u. Ds. L. Spaans, van Breskens. NED. HERVORMDE KERK Aangenomen naar Middelburg (vac. ds. W. Dijckmeester) ds. H. Snoep te Naarden, De heer C. van Bendegem: Wij i moeten willen zien, dat hier ach tergronden zijn, die ieder kent, maar niet uitspreekt. De heer IJsebaert oppert het idee, het voorstel een maand aan te houden; dan kan nog eens met de eigenaar gepraat wor den. De voorzitter geeft lectuur van een sedert lang lopende cor respondentie. De heer P. J. van Bendegem meent dat wij toch de praktijk moeten laten spreken. De heer C. van Bendegem: Doen wij wel goed in onze ijver de belangen van de eigenaar te behartigen? Naar mijn mening schaadt dit zijn belangen nog meer dan het voorstel zelf? Nu de behandeling zo gelo pen is, lijkt het mij beter bij wijze van compensatie het voor stel tot een volgende vergade ring aan te houden. Laten be langhebbenden die tijd dan ge bruiken om te praten. Aldus wordt besloten. Ambtenaar burgerlijke stand. Tot'ambtenaar van de burger lijke stand wordt benoemd de heer G. E. Mattheeuws met 12 stemmen. Op de heer J. Francke is één stem uitgebracht Brandweermateriaal. De heer Van Luijk vindt het opmerkelijk, dat hier weer een voorstel wordt gedaan, dat veel geld kost. In de eerste plaats vraagt hij zich af, of dit wel nodig is. Hij neemt als leidraad de activiteit van de brandweer. Deze is moeilijk vast te stellen, omdat er geen brand van bete kenis is geweest de laatste jaren. Dit voorstel kost ƒ50.000,en dit is gezien onze budgetaire positie geen peuleschil. Heeft het wel zin maar steeds voorstel len aan te nemen, die gekoppeld worden aan de hoop op verho ging van de algemene uitke ring? De voorzitter geeft een tech nische toelichting over de nood zaak van uitbreiding van het brandweermateriaal. Over dit punt zijn wij voorgelicht door deskundigen. Spr. licht de voor delen toe naast de conventionele spuit ook een nevelspuit te heb ben. (Na enige hilariteit, omdat en kele leden meenden dat de voor zitter sprak van een confessio nele spuit in plaats van een con ventionele spuit, brak er een daverend gelach uit, toen een der leden humoristisch opmerk te, dat de neveSspuit blijkbaar al werkte.) De voorzitter nam direkt alle twijfel weg door te verklaren, dat hij in elk geval conventioneel bedoelde. De heer W. dc Feijter meende, dat de financiën toch wel een belangrijke ro] spelen. De heer C. van Bendegem stelt dat financiën in het leven altijd een belangrijke rol spelen. Maar wij zijn verantwoordelijk dat de brandweer goed uitge rust is. Z.h.s. wordt dit punt aange nomen. Rondvraag. De heer E. Maas vraagt in lichtingen over het schilderwerk aan de woningwetwoningen. De heer Van Luijk vraagt of de notulen van raadscommissies geheim zijn. De heer D. J. Oggel vraagt: a. Om nogmaals stappen te doen tot verbetering van de weg AxelHulst. Vooral het aanleg gen van een fietspad is nodig. b. Verder heelt hij klachten over het parkeren van Belgische auto's in de gemeente. c. Naar aanleiding van plaats gehad hebbende promoties bij de gemeente vraagt hij in dit ver band ook de Vleeskeurings dienst in de gaten te houden. d. De gemeente is ingescha keld bij de uitvoering van de Volksteiling-1960, zodat de mo gelijkheid bestaat hierover te handelen. Door de samenstelling van een der vragen wordt één der bevolkingsgroepen gedis crimineerd. Met name wat de godsdiensten betreft komen o.a. voor de namen: Gereformeerde Kerken en daaronder „Vrijge- maakten". welke laatsten moe ten vermelden Ger. K. (vrij). Nu is deze laatste uitdrukking van discriminerende aard. daar deze kerken ook wettig de naam dragen van Gereformeerde Ker ken in Nederland. Bij de Gere formeerde Gemeenten, die ook twee richtingen hebben, wordt dit onderscheid niet gemaakt. Zeer willékeurig is door de Dir-Gen. voor de Statistiek hier bij deze toevoeging geplaatst. Was deze bij beide benamingen geplaatst dan was er van dis criminatie geen sprake, dit is wel het geval als het bij een van beide geschiedt. Daar deze willekeurige hande ling een eerste stap kan zijn tot beperking van de godsdienstvrij heid. lijkt mij hier ook voor de gemeente een taak weggelegd, namelijk om voor het grondwet telijk beginsel van de gods dienstvrijheid te waken. Immers een willekeurig overheidspersoon geeft hier aan een bepaalde kerk een naam. die zij niet draagt en niet wil dragen (zie het besluit der Synode). Als het erom ging een onderscheid te maken tussen twee kerken die dezelfde naam dragen, moest bij beiden een toevoeging worden geplaatst, nu dit bij één van de twee ge schiedt, is dit een aantasting van haar naam. dus van haar vrij heid. Met de unieke, snel-reagerende warmteregelaar (elke stof de juiste, constante strijktempera- tuur). Andere voordelen: lage, gestroomlijnde kap, koelblij- vend handvat, lichtgewicht zooi- plaat, controlelampje. -Maakt invochten nagenoeg ^overbodig. Heeft zelfregelende stoomdruk. Voor droog- èn istoomstrijken: twee in één! Eveneens met snel-reagerende warmteregelaar. PHILIPS Van kerkelijke zijde is hierte gen geprotesteerd, doch zonder gevolg. Daar de kerk waar het hier om gaat in onze gemeente een aanzienlijk deel van de be volking uitmaakt, weegt dit ver houdingsgewijs zwaarder en dient het bestuur der gemeente het in dezen op te nemen voor het recht van een deel van haar burgers. De Raad der gemeente Axel, in vergadering bijeen op 31 mei 1960 besluit: 1. Aan de minister van Econo mische Zaken bericht te geven van haar teleurstelling over de inrichting van één der vragen op het formulier van de Volks telling1960, waardoor een der daarop genoemde kerken wordt gediscrimineerd. Achter de wet telijke naam van die kerken komt namelijk een toevoeging voor, terwijl achter de andere kerkengroep (die dezelfde naam draagt) geen toevoeging is ge plaatst. 2. Aan de ambtenaren, die met het uitreiken en ophalen van de formulieren zijn belast, opdracht te geven genoemde toevoeging niet op te nemen, dan met uit drukkelijke goedkeuring van de betreffende persoon. De Voorzitter antwoordt dat de gemeente slechts meewerkt om de voorschriften uit te voe ren. De heer C. van Bendegem on derschrijft dit laatste. Al zou den wij het bezwaar van de heer Oggel onderschrijven en zouden wij uit protest een motie aanne men, dan zou ons dit nu niet verder brengen. Persoonlijk heb ik niet gemerkt dat hier niet iedereen de gelegenheid zou hebben om het kerkgenootschap waartoe men behoort duidelijk in te vullen. Voorts zijn discrimiatie en godsdienstvrijheid in een raads vergadering erg dikke woorden. Dit zijn in ons goede Nederland zaken, waarover geen discussie nodig is, omdat hier godsdienst vrijheid en recht van spreken in vergaderingen zo verankerd zijn in ons volksleven, dat wij ons belachelijk zouden maken als wij' hier willen stellen, dat deze za ken bij de volkstelling in gevaar zouden zijn. De heer P. J. van Bendegem sluit zich volkomen aan bij de heer C. van Bendegem. De heer Van Luijk kan niet volgen welke taak de gemeente hier zou hebben. Als er iets scheef zit, is de Synode der kerk de eerst geroepene. De heer Ogel zegt dat het G. P. V. het wel in de raad moet bespreken, gezien het feit dat de P. v. d. A. met onze zetel is gaan lopen bij de laatste verkiezing. De heer C. van Bendegem zegt dat dit feit voor de godsdienst vrijheid zeker geen verslechte ring is. Het voorstel- van de heer Og gel wordt door niemand ge steund en is dus verworpen. De heer C. van Bendegem ves tigt de aandacht van B. en W. op het stukje gemeentegrond te Spui. Dit leent zich bijzonder voor een parkje. Nu staat het vol met aardappelen. Bij het vrijkomen kunnen B. W. dit misschien eens bekijken? De Voorzitter sluit de verga dering met dankgebed. Premier Chroesjtsjef van Rus land heeft de regeringsleiders van alle landen in een bood schap gezegd, dat het ontwape- ningsvraagstuk het belangrijk ste vraagstuk is van deze tijd. Volgens het Russische persbu reau Tass zegt de Russische premier voorts, dat de jongste ontwapeningsvoorstellen van de Sowjet-Unie rekening houden met zekere gezichtspunten van Ruslands gespreksgenoten in de ontwapeningsonderhandelingen, in het bijzonder met de denk beelden die door de Franse re gering zijn geopperd en volgens welke in de eerste plaats maat regelen getroffen dienen te worden voor de vernietiging van de middelen om kernwapens naar hun doel te brengen. Voorts is ook rekening gehou den met voorstellen die op de ontwapeningsconferentie te Ge- nève zijn ingediend. De Russi sche premier voegt er evenwel aan toe, dat de Sowjet-Unie er ernstig aan twijfeld of de op de Geneefse conferentie vertegen woordigde westelijke landen werkelijk ontwapening wensen. Chroesjtsjef zegt de indruk te hebben, dat zij in feite niet be reid zijn de resolutie uit te voe ren over algemene en volledige ontwapening die door de alge mene vergadering van de Ver enigde Naties is goedgekeurd. De Geneefse ontwapenings conferentie, waarin Engeland, Frankrijk, de V.S., Canada, Italië, de Sowjet-Unie. Tsjecho- Slowakije, Polen, Roemenië en Bulgarije deelnemen, wordt dinsdag hervat.) Chroesjtsjef meent, dat de westelijke mogendheden in feite controle zonder ontwapening voorstellen. Een dergelijke con trole zou niets anders dan spio nage zijn. De Russische premier is van mening, dat het nieuwe Russische ontwapeningsvoor stel. die controlemaatregelen bevat waaraan niemand zich zal kunnen onttrekken, diep gaand en in zijn geheel bespro ken dient te worden, in de eer ste plaats door de ontwape ningsconferentie te Genève. Waarnemers in Washington menen, c'af premier Chroesjt sjef bepaald duidelijk heeft se- maakt niet voornemens te zijn nog verdere zaken met presi dent Eisenhower te behandelen. Doch naar de mening van '-el- ingelichte kringen in Washing ton maakt hij het, door zijn in bitterheid toenemende persoon lijke aanvallen op de president, steeds moeilijker maakt voor degene die Eisenhower opvolgt, om met hem te onderhandelen op t,op-niveau. Er heerst alom wrevel over Chroesjtsjefs po ging om de president te kleine ren. Zijn woedende uitvallen hebben er alleen maar toe ge leid dat de republieken en de mocraten zich eensgezind ach ter de president scharen. De in Washington heersende indruk is, dat Chroesjtsjef, door zijn aanvallen niet alleen op Eisenhower, doch ook op Nixon, de vice-president en de waar schijnlijke republikeinse kandi daat voor het presidentschap, opzettelijk heeft getracht zich met Amerikaanse politieke za ken te bemoeien. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard., dat Chroesjtsjefs nieuwe ontwa peningsvoorstellen „enkele nieu we punten" bevatten, die door de Franse regering zorgvuldig zullen worden bestudeerd in overleg met haar westelijke bondgenoten. Diplomatieke waarnemers in Londen zien in de verklaringen van premier Chroesjtsjef tij dens diens persconferentie een bevestiging van de politiek van het markeren der pas in de be trekkingen tussen Oost en West tot na de Amerikaanse presi dentsverkiezingen Men meent, dat zijn besluit om de jongste Russische ont wapeningsvoorstellen aan de westerse landen ter bestudering voor te leggen, bevorderlijk is voor de verdere onderhandelin gen tussen Oost en West op dit gebied. De Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Green, zei vrijdag in het Lagerhuis, dat Chroesjtsjef aan zijn nieuwste ontwapeningsvoorstellen extra gewicht heeft gegeven voor pro pagandadoeleinden. Niettemin zal de Canadese regering ze zo zorgvuldig mogelijk'"'in studie nemen. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de corresponden tie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië m.s. „Zaanland" 6/6 s.s. „Alpherat" 9/6 Australië m.s. „Melbourne Star" 5/6 m.s. Oostkerk" 7/6 Brazilië s.s. „Alpherat" 9/6 Canada s.s. „Nieuw Amsterdam" 5/6 s.s. „Luksefjell" 7/6 m.s. „Leabeth" 9/6 Chili: via New York 5/6 Indonesië s.s. „Darmstadt" 6/6 Ned. Antillen m.s. „Helicon" 8/6 Suriname m.s. „Memmon" 9/6 Unie van Zuid-Afrika en Zuid West-Afrika m.s. „Edinburgh Castle" 5 6 s.s. „Klipbok" 6/6 m.s. „Zuiderkerk" 7/6 Brits-Oost-Afrika m.s. „Europa" 11/6 Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpak ketten geven de postkantoren. DE KANS OP EEN NIEUWE TOPCONFERENTIE Naar vernomen wordt hebben Amerika, Frankrijk en Enge land op grond van besprekingen die hun ministers van Buiten landse Zaken in Washington hebben gevoerd, besloten dat er niet te spoedig een nieuwe top conferentie met de Russen moet worden belegd.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3