Uit de Provincie Wie Amstel drinkt... doet zó Eric de Noorman - De huid van de beer Minister Van Rooy bezocht Zeeland Chroestjef in goede bui AGENDA Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 3 juni 1960 „Leonardo da Vinei" bijna gereed Aanvaring in Kanaal. TERNEUZEN AXEL. SLUISKIL. IJZENDIJKE ZUIDZANDE VEROLME VERGROOT In de haven van Genua wordt het nieuwste en grootste Ita liaanse passagiersschip ..Leo nardo da Vineigereed ge maakt voor Zijn maiden-trip, welke over een paar weken begint. De Leonardo da Vinci" is ge bouwd om in de plaats te ko men van de ..Andrea Doria", welke na een aanvaring voor de Amerikaanse kust is ge zonken, De minister van Sociale Zaken, mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, heeft donderdag een oriënterend bezoek aan Zeeland gebracht. De minister stelde zich op de hoogte van het Sloeplan, de ont wikkeling van de recreatiemoge lijkheden rond de Zandkreek en de problemen in Yerseke, zulks in verband inet een mogelijke uitvoering in D.A.C.W.-verband (dienst aanvullende cultuurtech nische werken). Minister Van Rooy heeft zich uitgebreid laten voorlichten, on der meer in een bijeenkomst in het gebouw van do provinciale griffie in Middelburg, tijdens een vaartocht naar de drie-eilan- denwerken bij Vrouwenpolder en tijdens een langdurig bezoek aan Yerseke. Hel programma van het ministeriële bezoek werd hierdoor met meer dan ander half uur verlengd. Minister Van Rooy heeft on der meer met het provinciaal bestuur van gedachten gewis seld over de werkgelegenheid in Zeeland op korte termijn. Tijdig dient men maatregelen te nemen om de situaties, die in bepaalde delen van Zeeland ontstaan, op te vangen. Bij de werkgelegen heidssituatie in Zeeland zijn naar de minister tijdens een persconferentie in het gemeente huis van Yerseke meedeelde er verschillende door elkaar werkende factoren, die van grote invloed zijn. In de eerste plaats het aflopen van cultuurtechni sche werken, zoals herverkave ling op Walcheren, Tholen en Sehouwen-Duiveland. In de twee de plaats een steeds doorgaande afstoting van arbeidskrachten uit de landbouwsector. In de der de plaats de toenemende pendel, voornamelijk uit Zeeuws-Vlaan- deren, waarover de bewindsman zich uit sociaal oogpunt zorgen maakt CU die hij volkomen on toelaatbaar acht. Pendelen naar een arbeidsplaats, gelegen op een uur afstand van de woon plaats, acht minister Van Rooy het uiterste. In de vierde plaats is er nog do normale bevolkings aanwas in Zeeland. Speciale aandacht werd be steed aan werken, die in D.A.C.W.-verband kunnen wor den uitgevoerd. Tijdens de in de ochtenduren in het griffiege bouw gehouden vergadering heeft de directie van de N.V. Koninklijke Maatschappij ,,De Schelde'' te Vlissingen haar visie op het vestigen van een scheeps- reparatipbedrijf in het Zuidsloe uiteen kunnen zetten. Overleg werd gepleegd over de mogelijk heid tot uitvoering in D.A.C.W.- vprbatid van het Sloeplan. Tijdens de vaartocht op het toekomstige Veerse meer werd aan de minister het recreatie plan dat voor dit gebied is ont worpen, nader uiteengezet aan de hand van pen nauwkeurige maquette. De tocht werd uitge breid met een bezoek aan Co- lijnsplaat aan de noordkust van Noord-Beveland in verband met de verplaatsing van de Veerse en Arnemuiden.se vissersvloten. In Yerseke werd uitvoerig van gedachten gewisseld met het ge meentebestuur en werd het reeds van vóór de oorlog duren de probleem van een nieuwe haven bestudeerd. Minister Van Rooy was echter van mening, dat het realiseren van deze nieuwe haven in belangrijke mate op hel terrein van andere departementen ligt. Hij wilde echter bezien, in hoeverre zijn departement bij de problematiek van Yerseke betrokken kan wor den. Tot mogelijke D.A.C.W.-wer- ken kunnen ook de aan te log gen recreatie-wegen in de west hoek van Schouwen behoren. ,,Als wij van het provinciaal be stuur van Zeeland maar plannen krijgen, zijn we gaarne bereid deze op hun uitvoerbaarheid te toetsen'', aldus de bewindsman. De Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, merkte hierover op, dat er plannen voldoende zijn, doch dat de uit te voeren werken in hoofdzaak te duur zijn. Het Noorse schip „Borre" van 1.920 ton is donderdagavond bij het lichtschip „Sunk" in aanva ring gekomen met het Israëlische schip „Tamar" van 2.372 ton. Beide schepen liepen schade op. maar zij meldden dat er geen gevaar was. Geslaagd. Aan de Rijkskweekschool te Middelburg slaagde voor onder wijzer mej. F. M. de Bruijne al hier. Vijf jaar R. K. Vrouwengilde. Het R. K. Vrouwengilde heeft woensdagavond in het Parochie huis op feestelijke wijze het eer ste lustrum gevierd. Onder voorzitterschap van mevr. Diköttervan Esch werd de jaarvergadering op enigszins zonderlinge wijze gehouden, ten minste voor zover dit de (ouder wetse en kleurige) kleding van het bestuur betrof. In haar openingswoord gaf de presidente een korte uiteenzet ting van de doelstellingen van het Kathoelieke Vrouwengilde van ieder dezer drie woorden de juiste betekenis onderstrepend. In het jaarverslag herinnerde de secretaresse, mevr. Hamann Andriessen aan enkele hoogte punten uit het afgelopen seizoen. Mevr. De Meijer—van Haelst bracht een gunstig financieel verslag uit. Mevrouw IJsebaert -de Kesel werd als bestuurslid herkozen. In de plaats van mej. Verwilghen werd mej. Van Mossevelde in het bestuur benoemd. Voor het volgende winterpro- gramma heeft het bestuur enke le zeer mooie avonden in petto. Er werden door de leden sugges ties naar voren gebracht voor kook- en knipcursussen en diver se excursies. Nadat dit zakelijke gedeelte van de avond was afgewerkt werden de dames tot een „lopen de lunch" genodigd. Na afloop hiervan was het ook tijd voor de heren om naar het parochiehuis te komen om de eigenlijke feest avond bij te wonen. Zij troffen een zeer smaakvol en feestelijk versierd parochiehuis aan waar ook als gasten aanwezig waren het bestuur van de (Ktatholieke A(rbeiders) V( rouwen) en afge vaardigden van het R. K. Vrou wengilde uit Sluiskil en Oost burg. De feestvierende leden hadden een bijzonder originele manier om de groei van het Vrouwengilde uit te beelden. Zij deden dit n.l. door een bijzonder aardig „schimmenspel" waarin de hoogtepunten uit de vijf jaren geschiedenis naar voren werden gebracht en waarbij bleek dat de vereniging groeide van 40 tot 133 jeden. Als geestelijk adviseur bood pastoor Van Campen zijn geluk wensen aan. Ook hij wees op de betekenis van het Vrouwengilde voor het parochiële leven. Teza men met de dames van de K.A.V. is er op maatschappelijk, sociaal en cultureel gebied zeer veel werk in de parochie gedaan. Hij wees daarbij op het belangrijke werk dat zij doen als er nieuwe gezinnen moeten worden „opge vangen" en vooral het werk voor de gerepatrieerden noemde pas toor Van Campen van belang. Een collecte voor de Lourdes. reis in 1961 van de leden van de Zeeuwse R. K. Invalidenbond „St. Liduina" had zeer veel belang stelling. Daarna verscheen de heer Cor Bilderbeek, die met band en plaat deze avond nog gezelliger wist te maken. Zaahvedstrijd L.J.G. De afdeling Axel van het L.J.G. heeft een zaai- en wied- wedstrijd gehouden. In een streekvergadering van deze organisatie, gehouden te Zaamslag in het hotel van de heer R. v. d. Veken, zijn de resultaten van die wedstrijd bekendgemaakt en besproken. De keuringscommissie was samengesteld uit de heren W. L. den Hamer, C. de Feijter en W. Dekker. De voorzitter van deze com missie, de heer W. L. den Ha mer, gaf alvorens de resultaten bekend te maken, een overzicht van de werkzaamheden, voor wat de wiedwedstrijd en de puntenwaardering betreft. Hier waren in totaal 100 punten te behalen, n.l. oppervlakte 20 pnt., beschadiging gewas 20 pnt., in- en uitzetten 20 pnt., beschadi ging kopakkers 20 pnt. en alge mene indruk. De algemene indruk was, dat er goed werk werd geleverd. Dit wieden is een werk, dat veel aandacht vraagt gedurende het rijden en een nauwkeurige af stelling van de machine eist. Voor de zaaiwedstrijd was eveneens een totaal van 100 pnt. te behalen. Hier gaat het om recht rijden, aansluitingen en evenwijdig zaaien en in- en uit zetten. De heer Den Hamer gaf ver der nog een overzicht van de moeilijkheden, maar ook van de mogelijkheden om een goed vakman te zijn en nodige con centratie, maar vooral liefde voor het vak. Hij stelde vast dat door deze wedstrijden ge streefd wordt naar het beste en hij was van mening, dat hier voor nog andere onderdelen van het werk in het. agrarisch bedrijf in aanmerking komen. Dit zal nodig zijn voor de con currentiepositie van de land bouw. De uitslag voor zaaien was 1. D. v. Doeselaar 82.75 pnt. 2. C. de Putter 82.50 3. J. Durinck 81.50 4. J. v. Tatenhove 77.50 5. F. de Feijter 76.50 6. J. Murre 75 7. S. Dieleman 73.50 8. A. Sturtewagen 72 9. C. Steendijk 67.50 10. M. v. Driel 66 De uitslag van de wiedwed strijd was: 1. C. Steendijk 91 pnt. 2. J. v. Tatenhove 90 3. A. Overdulve 88 4. D. Doeselaar 86 5. J. Murre 84 6. A. Sturtewagen 78 7. J. Durinck 78 8. C. de Putter 78 9. M. v. Driel 70 10. P. de Feijter 68 De voorzitter van de kring Axel der Z.L.M., de heer J. de Regt te Zaamslag, reikte met een toepasselijk woord de prij zen uit. Des avonds werd nog een film gedraaid van landbouwmachi nes uit het loonbedrijf. Pe Sluiskilse sportman van het jaar. Tijdens de gisteravond in hotel „De Kroon" gehouden jaarver gadering van de voetbalvereni ging „Sluiskil", waarop in het volgend nummer nader zal wor den teruggekomen, heeft do voorzitter, de heer A. van der Veer. medggedeeld, dat als sport man van het jaar is gekozen de heer L. Visser, speler uit het eerste elftal van Sluiskil, terwijl deze als geschenk een trainings pak ontving. Succes van Overwint". (Adv.) Nederland deelnamen, behaalde de muziekvereniging „Geduld Overwint" uit IJzendijke onder leiding van haar dirigent Jas per Antheunisse. in afd. Uitmun tendheid met 272 punten een lste prijs met lof der jury. Ais ere-prijs kwam ze daar door in het bezit van ere-diplo- ma en de prachtige beker, ge schonken door „Het Nieuws blad". Als juryleden fungeerden de heren Pieter Leemans van het N.I.R. uit Brussel. Piet Stal- meyer, directeur muziekacade mie te Hoensbroek en Leon Stekke, leraar aan het Kon. Conservatorium te Brussel. Het succes van „Geduld Over wint" werd nog geaccentueerd door het feit dat zij het kleinste corps (23 werkende leden) was dat aan dit internationaal con cours deelnam. In Raadsvergadering, de woensdagavond gehou den vergadering van de gemeen teraad is tot wethouder benoemd de heer A. P. de Veij. die zitting heeft voor de Partij van de Ar beid. Verder werd tijdens deze korte zitting het nieuw benoem de lid, de heer C. B- de Neve. beëdigd en besloot de raad tot verkoop van een perceeltje grond aan het waterschap „Het Vrije van Sluis". Afscheid gemeentewerkman Op het gemeentehuis werd in een intieme bijepnkomsl afscheid genomen van de heer J. W. Ro bijn, die zijn functie van gemeen tewerkman met ingang van 1 juni heeft neergelegd in ver band mp( het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Burgemeester H. P. Everwijn roemde de voortreffelijke wijze, waarop de scheidende gemeente werkman zijn werk gedurende ruim 42 jaar heeft uitgevoerd. Verder wees spr. op de liefde en zorg die de heer Robijn be steedde aan de beplantingen in het dorp. De burgemeester zei dat de ge meente de heer Robijn veel dank verschuldigd is voor hetgeen deze gedurende zijn lange loop baan heeft verricht en deze dank te willen uiten door het aanbie den van een fraai rotan-zitje. Mevrouw Robijn kreeg een bouquet bloemen. Namens het overige gemeen- tepersoneei werd het woord ge voerd door de heer B. van de Reepe, die de heer Robijn dank bracht voor de prettige samen werking die alle personeelsleden van de scheidende functionaris hadden ondervonden. Spreker deed zijn woorden vergezeld gaan van een blijk van waardering in de vorm van een pendule en een bloemstuk. Voorts werd nog gesproken door de heren K. Hariot, groeps commandant der rijkspolitie te Oostburg, en J. van der Meulen, die beiden dank brachten voor hef prettige contact, dat zij met Robijn hadden gehad. Onder het genot van een door het gemeentebestuur aangebo den verversing bleef het gezel schap nog enige tijd gezellig bijeen. (Advertentie) Voorjaar in de lucht en Amstel Bier in het glas. Pinksterbloemen in de zon en Amstel Gold in dc „warme" belangstelling. Voor ieder die het voorjaar met volle teugen wil genieten, is er dat tinte lende, dat. feestelijke kwaliteitsbier: Amstel Bier (in sixpacks om mee te nenien). Premier Chroesjtsjef van Rusland was in een van zijn beste buien, toen hij donderdag, grinnekend en lachend, een on verwacht bezoek bracht aan de Engelse plastictentoonstelling die heden in de Russische hoofdstad wordt geopend. „Dingen als dit heten wij wel kom", zei hij, wijzend op een machine voor het maken van plastic schalen. „Waar wij be zwaar tegen hebben zijn dingen, die ongenood boven onze hoof den vliegen. Die zullen wij naar beneden schieten". Bij een der stands zeide Chroesjtsjef dat de Sowjet-Unie geprobeerd had zaken te doen met Engeland, doch dat de En gelsen te duur waren. De Duit sers, van wie de Russen een aantal fabrieken hebben ge kocht, boden niet alleen lagere prijzen aan, doch gaven ook nog krediet. „Hoewel wij kibbe len met Adenauer, kopen wij hun fabrieken". Op een vraag wat hij op zijn persconferentie in hgt,gremlin heden zou zeggen, waarin de oieqwe Russische ontwapenings voorstellen zullen worden uit eengezet, antwoordde Chroesjt sjef: „Als ik u nu alles vertel, zou ik u morgen niets te ver tellen hebben en zou u daar niet behoeven te komen". „Geduld Op het j.l. zondag gehouden internationaal muziekconcours te Leest (bij Mechelen), waaraan 32 muziekcorpsen uit België en VRIJDAG 3 JUNI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De Boekaniers". Bij Verolme op Rozenburg wordt op het ogenblik een „T2"-tanker vergroot van 16.000 ton tot 21.000 ton. Hiertoe heejt men het mid dendeel van de tanker, de „Caribbean Star", verwijderd 'en is donderdag een nieuw middenstuk ingevaren. Het oude deel mat ruim 93 mhet nieuwe deel heeft een lengte van ruim 107 m. Het schip is bestemd voor Monrovie. Op de foto rechts het be staande deel van de tanker cn links het nieuwe deel. dat door sleepboten op zijn plaat wordt gebracht. ZATERDAG 4 JUNI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De Boekaniers". Concertgebouw, 3 u. Jeugd voorstelling „Een aanslag op Rusty"; 8 uur: „Het konink rijk der humor". Zuidersportpark. 15.30 uur: Tern. Boys I- AZVt I AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur; „Kop op Borst voor- ui t"_ mak. Ze betreden de burchtzaal en hun ogen vestigen zich op de roerloze gestalte, die als een drei gende schaduw met zijn rug naar het haardvuur gekeerd, hen staat op te wachten. „Een eigenaardige manier van ontvangst, hebben ze hier" kan Olaf toch niet nalaten te zeggen. Een zwijgen is het antwoord. „Per slot ben ik ook iedereen niet", gromt de berenjager, zijn alleenspraak voltooiend. „En ik kom hier niet alleen voor mijn belang." Zonder een antwoord van de zwijgende .Tomshoofdman a( Ie wachten, zet Olaf duidelijk de situatie in Noorwegen uiteen. „En wat ik nu te vertellen heb, is al leen voor uw oren bestemd" ver volgt hij. „Een gesprek onder vier ogen?" klinkt de stem van de aanvoer der nu voor het eerst. „Dat kan! Maar dan onder vier ogen Thorfinn verstaat de wenk en 12. Door een doolhof van nau we gangen en trappen volgen Olaf en Thorfinn hun zwijgzame gids omhoog naar de zaal van de sombere burcht. Hier en daar zien ze krijgers uit het halfduis ter naar hen loeren en ondanks zijn vertoon van onverschilligheid voelt Olaf zich weinig op zijn ge verlaat gelijk met de Jomsviking de zaal. „Kom aan, berenjager" zegt de hoofdman met een korte grijns: „Laat eens horen! Vergis ik mij, of heb ge ons. Joms, uitgezocht om die verwaande Prins Erwin uit de weg te ruimen?" •fc Twee jongens die een troef buffels weidden, hebben het le ven gered van negen opvarendan van een boot, die in een rivier ten westen van Saigon (Zuid- Vietnam) amsloeg. De twee jon gelieden hadden de tegenwoor digheid van geest het vee de [ri vier in te drijven, waardoor de schipbreukelingen zich aan de dieren konden vastklampen ra behouden de wal bereiken.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2