ZWITSAL Het bezoek van Koningin Juliana en Prinses Beatrix aan België SCHILDER ZELF Verrassing op Geneefse kernproeven-conferentie Russische nota over Nieuw-Guinea HOEDER WORDEN... Begrafenis van Pasternak VRJDAG 3 JUNI 1960 16e Jaargang Nr 4999 Luik bejubeld Koninklijke gasten Derde en laatste dag NIEUW RUSSISCH ONTWAPENINGSPLAN DE TOESTAND VAN PRINS BERNHARD KONINGIN JULIANA BEZOEKT PRINS BERNHARD „VERONICA" VOERT NIEUWE VLAG HET WEER LOEMOEMBA DREIGT WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN AradCCAV bij abonnement: Terneuzen Directmn«-Hdofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 v Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum P® advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties 'Cgéén handels- advertenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. De vierde en laatste dag van het bezoek, dat Koningin Juliana en Prinses Beatrix aan België brengen, is in Luik doorgebracht. Even voor tienen was men per koninklijke trein uit Brussel ver trokken, een schouwspel, dat verschillende Brusselaren met heb ben willen missen, vooral omdat de hoge gasten niet meer in de Belgische hoofdstad terug zullen keren, doch per vliegtuig uit Luik in de namiddag naar Nederland zullen vertrekken. Precies tien uur liep de trein het St. Guillemins-station te Luik binnen. De Koningin was gekleed in een zomers imprimé van pasteltinten, terwijl Frinses Beatrix een marineblauw pakje droeg met gestreepte kraag en een wit tulen hoedje. In open auto's reden de koninklijke gas ten, in gezelschap van Koning Boudewijn, naar het Nationaal Monument van het verzet aan de voet waarvan de Koningin en haar dochter een krans legden. Nadat hier ook het Gulden Boek was getekend, reed men naar de Place St. Lambert, waar een grote menigte de koninklijke bezoekers toejuichten. Langs de straten stond een enthousiaste bevolking met vlaggetjes te zwaaien. Zelfs werden vanuit de kantoren, in navolging van New York, papiersnippers naar bene den gegooid. Nadat door de militaire mu ziekkapel voor het paleis van het provinciaal gouvernement van Luik het Wilhelmus was ge speeld, werden 51 saluutschoten gelost. Inmiddels inspecteerden de hoge bezoekers een eredeta- chement, dat hier stond aange treden. In het paleis van het provin ciaal gouvernement werden zij vervolgens begroet door de gou verneur van Luik. de heer Pierre Clerdent. Te voet ging het langs een enthousiaste mensenmassa naar het stadhuis, waar het noenmaal werd gebruikt en waai de burgemeester van de stad Luik. de heer Auguste Buisseret, gastheer was. De bevolking van Luik heeft er gistermiddag geen twijfel over laten bestaan, dat men het bezoek van de Nederlandse Ko ningin en de Prinses en van hun eigen Koning zeer waardeert. Rond het stadhuis, waar de hoge gasten gistermiddag het noen maal gebruikten stonden duizen den enthousiaste mensen. De Ko ningin en Prinses werden als het ware bedolven onder de bloemen. Maar in Luik werd het strenge Belgische protocol herhaaldelijk verbroken. Vijf bloemenvrouwen waren van de markt weggelopen en stonden plotseling met grote bossen anjers voor de vorstelijke bezoekers. Doch dit alles werd charmant opgevangen door de koninklijke gasten. Koning Bou dewijn. die vaak ook in de bloe menhulde werd betrokken, stond wat verlegen met zijn boeketten in de hand, maar werd door zijn gevolg haastig bijgestaan. Het is 'n hartelijk feest geworden, daar in het centrum van Luik. Een gejoel ging op, toen de konink lijke bezoekers op het bordes van het stadhuis verschenen. Men klapte in de handen, wuifde met zakdoeken en jassen, kortom men wist niet hoe men uiting moest geven aan zijn vreugde. „Dit hebben we nog nooit beleefd", zei de commissaris van politie van Luik, „de Ko ningin verovert hier mot een lachend gezicht en wuivende hand de harten van de anders zo gereserveerde bevolking van Luik". Men wist beslist niet hoe men het had. Toen de Koningin, de Prinses en de Koning van het bordes verdwenen, werd een spreekkoor aangeheven om het gezelschap te bewegen weer naar buiten te komen. Maar zoals ge zegd, het Belgische protocol is streng H. M. de Koningin en II. K. H. Prinses Beatrix zijn donderdag middag om precies half vijf van het militaire vliegveld Bierset nabij Luik naar Nederland ver trokken. Zij werdpti hartelijk uit- leide gedaan door Koning Boude wijn, die bescheiden haar hand wilde kussen, maar door de Ko ningin omhelsd en gekust werd. Tevoren was nog een bezoek gebracht aan de jaarbeurs te Luik, wr -r men verschillende afdelingen bezichtigde. Op de militaire vliegbasis in Bierset stonden twee regerings- Dakota's gereed. Ondanks het feit, dat dit vliegveld vrijwel ver laten in de weilanden ligt, waren zeker meer dan 2.000 personen aanwezig om de Koningin een afscheid toe te wuiven. Een twin tigtal kinderen bood de Koningin en de Prinses bloemen aan. Hiermee is een eind gekomen aan het vierdaagse bezoek van de Vorstin en haar dochter aan België. Een bezoek dat ondanks zijn overladen programma niet nagelaten heeft de banden tussen België en Nederland nauwer aan te halen en dat voorts op ondub belzinnige wijze de Benelux-ge- dachte gepropageerd heeft. Ko ningin Juliana heeft niet nagela ten bij herhaling op de grote be tekenis van deze gedachte te wij zen en heeft daarmee de sympa thie en bewondering van geheel het Belgische volk gekregen. Prinses Beatrix, charmant, zonnig en jeugdig, heeft aan dit bezoek bijzondere luister gege ven. Haar aanwezigheid bracht de Belgen tot een waar enthou siasme en heeft de belangstelling voor de Nederlandse Konings kinderen warm gemaakt. Het bezoek is voorbij. De vlag gen zijn weer binnengehaald, inaar wat hier gebleven is in België is de herinnering aan een sympathieke moeder, die met haar dochter de gevoelens van het Nederlandse volk voor het Belgische vertolkt heeft. De Sowjetrussische regering heeft een nieuw pian voor alge mene ontwapening voorgesteld. De tekst van dit plan is donder dagochtend door de Russische minister van Buitenlandse Za ken, Gromiko, aan de ambassa deurs van de Verenigde Staten. Frankrijk, Groot-Brittannië en India, die hji achtereenvolgens ontving, ter hand gesteld. Naar verluidt had premier Chroesjtsjef de voorstellen, die acht bladzijden beslaan, op de topconferentie in Parijs willen indienen. Deze voorstellen zou den nog steeds gebaseerd zijn op het Russische denkbeeld van al gemene en volledige ontwape ning maar ook een aantai nieu we punten bevatten bedoeld om tegemoet te komen aan Westelij ke kritiek. De nieuwe Russische ontwa- peningsplannen worden vandaag op de aangekondigde persconfe rentie in het Kremlin bekendge maakt. Bovendien zijn er persoonlijke boodschappen gezonden aan de staatshoofden van de betrokken landen en naar men meent ook aan die van andere landen waar onder India, Indonesië en Ghana. (Advertentie) DE VERF VOOR HET 5CH1LDERFEEST SIKKENS-TJALIEMA PR0DUKT Z. K. H. Prins Bernhard heeft een bijzonder goede nacht ge had. De behandelende genees heren zijn zeer tevreden over het verloop van het ziektepro ces, dat duidelijk op zijn retour is. Anderhalf uur na haar aan komst op Soesterberg arriveerde H. K. H. Prinses Beatrix bij het Academisch Ziekenhuis in Utrecht om haar vader te bezoe ken. Het normale bezoekuur was net om zeven uur afgelopen en de bezoekers hadden zich ge voegd bij de Utrechters die al1 sinds half zes stonden te wach ten. in de hoop een glimp op te vangen van Koningin Juliana of Prinses Beatrix. Zij werden ech ter teleurgesteld, want Prinses Beatrix, die zelf haar auto be stuurde, reed direkt door naar de achterkant van de kliniek waar Prins Bernhard verpleegd wordt en zij vermeed de hoofdingang, waar de toeschouwers zich rijen dik hadden opgesteld. Eerder op de dag heeft Prins Bernhard bezoek gehad van zijn drie andere dochters. Na 25 minuten reed Prinses Beatrix met grote snelheid het hek weer uit. Zonder het te zien passeerde zij Prinses Irene, die net op dat moment aankwam voor haar tweede ziekenbezoek van donderdag. De weinige toeschouwers die de moed nog niet hadden opgege ven werden voor hun geduld be loond. Kort na de aankomst van Prinses Irene, om tien voor acht, reed namelijk de auto van H. M. de Koningin voor. In tegenstel ling tot haar twee oudste doch ters maakte zij wel gebruik van de hoofdingang, hetgeen het pu bliek een enthousiast „hoera" ontlokte. Om tien voor negen, een uur na haar aankomst, verliet Ko ningin Juliana '\?i .Academisch Ziekenhuis. M. Koningin Juliana met Koning Boudewijn en Prinses Beatrix hebben in ie Konink lijke Vlaamse Schouwburg te Brussel een door de Belgische regering aangeboden gala avond bijgevioond. Deze fcio laat zien hoe in de pauze artiesten aan de vorstelijke bezoekers werden voorgesteld. AAN GASVERGIFTIGING OVERLEDEN Na drie weken bewusteloos te zijn geweest is donderdagmorgen in het St. Jansziekenhuis te De Sowjet-Unie heeft donder dag haar programma inzake proefnemingen met ondergrondse kernexplosies uit het gecoördi neerde programma op dit ge bied tussen de Verenigde Staten, Engeland en Rusland terugge trokken. Tijdens de bijeenkomst van Hoorn de 76-jarige mejuffrouw donderdag der drie-mogend- G. Veeken uit Hoorn overleden 1 hedenconferentie over het staken In de nacht van 9 op 10 mei jvan proeven met kernexplosies, was zij in het bejaardentehuis deelde de Russische gedelegeerde „St. Pietershot" bedwelmd ge raakt door gas. dat via een de fecte gasaansluiting in haar ka mer was ontsnapt. De regering van de Sowjet- Unie, aldus het Rusische pers bureau Tass, heeft een aide me- moiré aan de Nederlandse rege ring gezonden, waarin wordt ge zegd, dat de recente versterkin gen van zee-, land- en lucht strijdkrachten op Nieuw-Guinea niet anders dan het oorlogsge vaar in zuidoost-Azië kunnen vergroten. Deze acties laten ook duidelijk zien, zo zegt de Sowjet- nota, dat de dreiging in dit ge bied niet uitgaat van Indonesië, zoals in de Nederlandse nota van 12 april j.l. werd gesteld. De Sowjet-regering spreekt in de nota de hoop uit, zo deelt Tass mee, dat de Nederlandse regering niets zal ondernemen Het radioschip „Veronica" voert met ingang van donderdag niet meer de Panamese vlag, doch die van „een ander land", zo deelde de heer H. Oswald gis terochtend mede. „Wij hebben een nieuwe registratie". Van welk land deze vlag is wilde hij niet bekend maken „om niet op nieuw moeilijkheden te veroor zaken". Enige dagen geleden liet de heer Oswald echter weten dat zij aanbiedingen voor een vlag van verschillende Zuidameri- kaanse landen hadden voor het geval de Panamese vlag niet meer zou mogen worden gevoerd. Zoals bekend is het schip vo rige week uit het Panamese koopvaardijregister geschrapt en mag derhalve de vlag van dit land niet meer voeren. Per aan getekende brief is de heer Os. wald door de Panamese consul- generaal te Rotterdam inmiddels nu ook officiëel van dit besluit van de Panamese regering op de hoogte gesteld. Volgens het Panamese zee recht. aldus de heer Oswald, kan men van deze beslissing bij de rechter in beroep gaan. Zo lang het schip geen haven aandoet, (waar de vlagpapieren moeten worden ingeleverd bij de Pana mese vertegenwoordiger) kunnen wij, volgens onze Panamese ad vocaat, ons gerechtigd beschou wen tot het voeren van de Pana mese vlag. wat de vrede in gevaar zou kun nen brengen of spanningen in zuidoost-Azië zou kunnen ver oorzaken. Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft donderdag middag desgevraagd meege deeld, dat het departement er van op de hoogte is, dat aan de ambassadeur te Moskou een aide memoire is overhandigd. De regering heeft echter nog geen kennis van de inhoud kunnen nemen, omdat zij de aide memoi re nog niet heeft ontvangen. In afwachting van de ontvangst onthield de woordvoerder zich van commentaar. Het aide memoire is, zo deel de de woordvoerder voorts mee, een antwoord op het aide me moire dat de Nederlandse am bassadeur te Moskou op 12 april aan de Sowjet-regering heeft overhandigd. De Neder landse aide memoire hield in stemming van de Nederlandse Tsarapkin mede, dat Rusland niet voornemens was enigerlei ondergrondse proefexplosies le ondernemen, noch kernexplosies, nóch met gebruikmaking van chemische of conventionele mid delen. Het zal daarom niet nodig zijn, dat de Westelijke mogend heden deskundigen naar de Sow jet-Unie zenden, terwijl er even min noodzaak bestaat voor het installeren van bijzondere appa ratuur op Russisch gebied. Tsarapkin legde zijn verras sende verklaring af na eerst de door de Amerikaanse afgevaar digde Wadsworth gegeven ga rantie, dat de voorgestelde Ame rikaanse ondergrondse kernex plosies niet voor militaire doel einden zouden worden gebruikt, ronduit van de hand had gewe zen. Wadsworth had gezegd dat waar de Sowjet-Unie voorne mens is een aantal grote onder grondse chemische ontploffingen te houden, het alleen maar billijk zou zijn, dat Rusland een soort gelijke garantie zou geven, dat het hier om chemische, en niet om kern-ontploffingen zou zijn. Tsarapkin zei in het geheel niet te kunnen begrijpen, waarom de Verenigde Staten om dergelijke waarborgen zouden vragen om dat de Sowjet-Unie geen voor nemens heeft tot het uitvoeren van explosies, van welke aard ook. De Engelse afgevaardigde sir Michael Wright las hierop een lijst van vijf of zes zware onder grondse chemische ontploffingen voor, die door de Russische ge delegeerde tijdens de bijeen komst van 'deskundigen op 14 mei was ingediend. Tsarapkin zeide dat in de drie- mogendhedenconferentie alle po litieke beslissingen worden ge nomen en dat hij Ruslands posi tie met betrekking tot het pro gramma voor het wetenschappe lijk onderzoek had uiteengezet. Hij voegde hier echter aan toe dat hoewel de Sowjet-Unie geen enkele explosie uitvoert, de Rus sische deskundigen volledige en algehele toegang moeten hebben tot alle voorgestelde ondergrond se kernexplosies in de Verenigde Staten. Na afloop van de bijeenkomst verklaarde een zegsman van een der Westelijke delegaties, dat door de Russische verklaring grote verwarring is geschapen. „Wij weten nu niet meer waar wij aan toe zijn", zo zei hij. (Adv.) Dit is de titel ven het nieuwe boek van i stemming van ue iveueuanuse Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, regering in met een passage uit „eboort{!i babyverzorging en kleuter- bu aanleldlng gaf, tot de onj- het gemeenschappeli.ik commu rs.lu„,, aA wikkeling van enkele verspreide ZONNIG Een hogedrukgebied strekt zich uit van Denemarken naar Ier land. Onder invloed hiervan loste bij ons de bewolking op, zodat het zonnig weer werd en de mid- dagtemperaturen opliepen tot 20 a 24 graden. Boven Midden-Europa is in de hogere luchtlagen een Kleine I storing aanwezig, die in Luxerrl- gemeenschappelijk niqué van president Soekarno en minister-president Chroesjt sjef dat na afloop van het be zoek van laatstgenoemde aan Indonesië werd gepubliceerd. De pasage had betrekking op de uitspraak van Soekarno en Chroesjtsjef, dat zij tegen het gebruik van en het dreigen met geweld waren. Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft desgevraagd later meege deeld, dat de aide memoire in middels is ontvangen. Hij zei, dat Nederland niet kan inzien „hoe de uiterst be scheiden defensiemaatregelen in Nederlands Nieuw-Guinea kun nen worden uitgelegd als drei ging met geweld tegenover In donesië". „Wij blijven het eens met de Sowjet-Unie, namelijk, dat ge weld of dreiging met geweld in internationale geschillen ver worpen moet worden", aldus de woordvoerder. opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een fc* BABYSET DE LUXE Loemoemba, de leider der Kongolese nationale beweging, heeft donderdag te kennen ge geven president en ook minis ter-president van de toekom stige republiek Kongo te wor den. Tijdens een in zijn woning in Leopoldstad gehouden pers conferentie, waarschuwde hij dat zich moeilijkheden zullen voordoen, als de Belgische re gering in gebreke blijft zijn eisen op dit punt in te willigen. verspreide onweersbuien. Deze storing be weegt zich naar het zuiden en zal dan ook geen invloed op het weer bij ons uitoefenen. Het droge zonnige weer blijft daarom voortduren, terwijl de temperaturen opnieuw wat hoger zullen worden. meegedeeld door het KNMI, gel dig tot hedenavond, IETS HOGERE TEMPERATUREN Droog en zonnig weer met op nieuw iets hogere temperaturen. Zwakke tot matige noordooste lijke wind. VRIJDAG 3 JUNI Het bezoek aan het centrum voor onderricht en opzoekin gen der voedingsbedrijven. Tussen een erehaag van jonge koks betreedt het hoge gezel schap het instituut. k Een honderdtal leden van alle partijen in het Britse parlement heeft zich ten doel gesteld de bouw van een tunnel onder het Kaneel te bespoedigen. Honderden mensen hebben donderdagmiddag de begrafenis van Boris Pasternak bijgewoond. Deze geschiedde op de begraaf plaats van Peredelkino, onge veer een kilometer van het land huis waar de schrijver van „Dr. Zjivago" overleed. Meer dan duizend mensen wa ren langs de open kist getrok- ken om de overledene de laatste eer te bewijzen. Deze grote be langstelling was er de oorzaak van dat het stoffelijk overschot een uur te laat van het landhuis naar de begraafplaats werd over gebracht. De kist werd door de drie zoons en broer van Pasternak uit het landhuis gedragen. Twaalf man droegen het stoffe lijk overschot over een afstand van anderhalve km naar de be graafplaats waar de lijkrede werd gehouden en gedichten van Pasternak werden voorgedragen in tegenwoordigheid van schrij vers, musici e.a. Een spreker, die zich een ar beider noemde, zei; „Dank van de arbeiders voor Boris Paster nak. Wij wachtten op zijn boek, maar er gebeurde iets en het verscheen nooit. Hij is groter dan alle andere schrijvers". Een ap plaus steeg op na deze woorden. Pasternak werd begraven aan de voet van een hoge pijnboom. Er waren veel bloemen, onder meer afkomstig van de Ameri kaanse afdeling van de interna tionale pen-club. v.m. n.m. Breskens 7.49 8.14 Terneuzen 8.21 8.49 Hansweert 9.04 9.29 Walsoorden 9.14 9.39 ZON MAAN op onder op onder Juni 3 4.24 20.52 13.12 1.29 4 4.24 20.53 14.23 1.54 5 4.23 20.54 15.36 2.20 6 4,22 20.55 16.53 2.47 7 4.22 20.56 18.11 3.19 8 4.21 20.57 19.28 3.57 9 4.21 20.57 20.40 4.42

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1