Het bezoek van Koningin Juliana en Prinses Beatrix aan België De gebeurtenissen in Turkije Persgesprek met minister Luns Programma van Adlai Stevenson HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DONDERDAG 2 JUNI 1960 16e Jaargang Nr 4998 Koningin Juliana ontmoette Nederlandse gemeenschap Verklaring van generaal Inonu „hé, waar heb je dat vandaan VOERMAN- de PAUW RADAR-BOL (frankering (bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 our uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N. V. v/K Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; mtnfmnm advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties :Cgéén advertenties): 5 regels 1,—Iedere regel 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adraa Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uür. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Koningin Juliana heeft op de derde dag van haar verblijf in België woensdagochtend samen met Prinses Beatrix een bezoek gebracht aan de Julianaschool te Brussel, een school, die volgend jaar 60 jaar bestaat en waarop kinderen van in Brussel wonende Nederlanders hun eerste opleiding krijgen. Het was een zonnig bezoek aan deze Nederlandse gemeenschap van ruim 100 leerlingen en leerkrachten. Er ging een enthousiast gejuich op, toen de Koningin en Prinses de school binnenstapten. De 7-jarige Hilleke Kooi en de 10-jarige Diekje van Ballegooien mochten namens alle kinderen hun Koningin en Prinses rode rozen aanbieden. Na het bezoek aan Antwer pen begaven de Koninklijke personen zich per helicopter naar het studiecentrum voor kernenergie te Mol. Op het schoolplein, waar de met oranje en rood, wit en blau we vlaggetjes getooide kinderen stonden, ging een enthousiast „leve de Koningin" en „leve Prin ses Beatrix" op, toen de hoge gasten hier aankwamen. Er werden door de kinderen enkele liederen gezongen. De Koningin ging zelf naar dc kin deren toe om ze te bedanken voor deze originele vocale hulde. In de school zelf werden enkele klaslokalen bezocht, waarbij Koningin Juliana haar bewonde ring uitte over het werk van en kele leerlingen, die een maquette hadden gemaakt van het Delta plan en daarnaast de gehele pro vincie Zeeland hadden uitge beeld. waarbij zelfs de oester- en mosselcultuur niet vergeten was. Aan de directeur van de school vertelde ze ook zelf iets over het Deltaplan, waaraan ze onlangs nog een bezoek had gebracht. Aan de hand van de maquette vertelde de Koningin over haar vlucht boven dit gebied. Ruim een half uur duurde dit bezoek aan de school, waarna het gezelschap zich naar de Europese school in Brussel be gaf. Voordat Koningin Juliana en Prinses Beatrix zich naar de deze dag met de Nederlandse vlag getooide Europese school in Brussel begaven, reed de stoet eerst naar het paleis, waar Ko ning Boudewijn zich bij zijn gas ten voegde. Om kwart vóór elf draaiden de hofauto's de oprit van dit aan de rand van Brus sel gelegen instituut op, waar honderden kinderen van de zes nationaliteiten bij de ingang en vóór het gebouw het koninklijke gezelschap met gejuich en ge zwaai van Nederlandse en Bel gische vlaggetjes begroetten. Kinderen van drie nationali teiten boden H. M. de Koningin en Prinses Beatrix bloemen aan. Ruim een half uur vertoefde het koninklijk gezelschap in de school, waarbij het met grote belangstelling kennis nam van de onderwijsmethoden. H. M. en Prinses Beatrix namen met Koning Boudewijn in de school banken plaats om een geschiede nisles bij te wonen, die in het Frans werd gegeven. De Konin gin haalde daarbij haar bril te voorschijn om te kunnen mee lezen in het schrift van de Ita liaanse jongen, die naast haar zat. Ook een andere middelbare klas, waarin Duitse en Neder landse kinderen te herkennen aan de oranje strikjes een Franse les volgden, kreeg de koninklijke belangstelling. Voordat de Koningin vertrok, werd zij nog hartelijk door de honderden kinderen op het schoolplein toegejuicht. Het ochtendprogramma van woensdag werd afgesloten met de bezichtiging van het „Cen trum voor onderricht en opzoe kingen der chemische- en voe dingsbedrijven" te Anderlecht, een centrum, dat in 1948 werd opgericht toen men tot een coör dinatie kwam van allerlei kleine inrichtingen en scholen waar het onderwijs op de voeding is ge richt. In het kasteel Gaasbeek werd vervolgens de lunch gebruikt, die door de Belgische regering werd aangeboden. Gaston Eys- kens. de eerste minister van België, was gastheer. In het middagprogramma van deze derde dag van het konink lijk bezoek was ook de bezichti ging van het Erasmushuis te Anderlecht opgenomen. Burge meester Jozef Bracops toonde samen met de conservator van het huis deze zeldzame woning, die nog is overgebleven uit de periode die de gothiek besloot. In 1932 werd liet gerestaureerd. Drie Nederlandse nonnetjes n zes Nederlandse meisjes ver- naken het protocol nabij het -rasmushuis. Met grote bossen itte anjers wachtten ze Konin gin en Prinses op. „We vinden het zo heerlijk dat u hier bent", zei een der non netjes, terwijl ze de uitgestoken hand van de Vorstin maar niet i los wilde laten. Koningin Juliana vroeg waar de meisjes vandaan kwamen. Van louter zenuwachtigheid spraken ze allemaal dcor eikaar heen, maar de Koningin be greep in ieder geval dat ze hier in Anderlecht werkzaam waren in een inrichting van zieken en bijna allemaal uit het Neder landse Brabant en Limburg kwamen. Het was een onver getelijk moment voor dit kleine Nederlandse gezelschap. KONINGIN JULIANA ONT MOETTE NEDERLANDSE GEMEENSCHAP. Met zichtbaar genoegen heeft Koningin Juliana woensdagmid dag in Brussel een uur vertoefd onder een deel van de in België levende Nederlandse gemeen schap. Hare Majesteit en Prin ses Beatrix wandelden door de volle zalen van het gebouw, links en rechts informerend naar namen en omstandigheden en een vriend' lijk woord rich tend tot een ieder, die in haar nabijheid was. Bij de aankomst in het ge bouw waren de Koningin en Prinses Beatrix boeketten thee rozen en anjers aangeboden door de zesjarige Helena Vries en haar tweejarig broertje Ted dy, kinderen van de landbouw- attaché bij de ambassade in Brussel. Het hoogtepunt van de ont vangst was ongetwijfeld de kor te geïmproviseerde toespraak die de Koningin tot de in België woonachtige en werkzame Nederlanders richtte. Zij zei het mer haar man te betreuren dat Prins Bernhard niet te midden van de Nederlan ders in Brussel kon zijn. „Onze lieve dochter zal haar vader nu vervangen", zo zei dc Vorstin, ,,en ze doet dit met en thousiasme". Koningin Juliana bracht de beste wensen over van Prins Bernhard aan de Nederlandse kolonie. De lands vrouwe zei het te betreuren dat zij niet met een ieder kon spre ken over de werkzaamheden en de toekomstplannen. Zij noemde de Nederlanders in België pio niers van de Benelux-gedachte en roemde de goede verstand houding waarvan zij in de afge lopen dagen zulke mooie voor beelden had gezien. „Hartelijk dank breng ik u al len voor het ambassadeurswerk dat u hier in België verricht", zo zei zij tenslotte. De veteraan-staatsman gene raal Ismet Inonu. de leider dei- republikeinse oppositiepartij on der het bewind van de regering- Menderès, heeft woensdag in een gesprek met verslaggevers, dat plaats vonddn de bibliotheek van het huis van zijn dochter, verklaard dat hij als partijleider deel zal nemen aan de komende algemene verkiezingen. Hij voegde hier echter aan toe dat hij nog niet wist of hij na de verkiezingen een aciieve rol in de politiek zou blijven spelen. f Adv.) Het Co.- i.aum waarvan Uw vrienden direct vragen: Terneuzen (Allcenverkoop) Indrukwekkend was het Wil- heljnus dat vervolgens opklonk en dat zowel werd gezongen door de hoge ambassade-ambte naar als door de eenvoudige sec; etaresse van dc Nederlandse afdeling van Euratom, de be langrijke koopman uit Neder land die in Brussel zijn belan gen heeft en de in Antwerpen woonachtige gepensioneerde mi litair die zijn borst gistermid dag sierde met talrijke hoge on- clci scheidingen uit de tijd van Atjeh. CONCERT BESLOOT STAATSBEZOEK AAN BRUSSEL. Met liet bijwonen van een gateconcert in het Paleis voor Schone Kunsten hebben Konin gin Juliana en Prinses Beatrix woensdagavond liet staatsbezoek wat Brussel betreft afgesloten. Hedenochtend vertrekken de koninklijke gasten met een spe ciale trein naar Luik, vanwaar zij in de middag per vliegtuig naar Nederland zullen terugke ren. In gezelschap van Koning Boudewijn, Prins Albert en Prin ses Paola, waren de Koningin en Prinses Beatrix woensdagavond na het galadiner op de Neder landse ambassade de gasten van Koningin Elizabeth ter bijwo ning van het tweede gedeelte van een concert, dat werd gege ven door de jonge Amerikaanse pianist Malcolm Frager, de win naar van liet deze week beëindig de ..pianoconcour Koningin Eli zabeth". De vorstelijke personen wer den bij het betreden van de ko ninklijke loge in het Paleis voor Schone Kunsten hartelijk door de vele honderden aanwezigen onder wie talrijke leden van de Belgische regering en van het corps diplomatique toege juicht. Het galaconcert werd besloten met het Wilhelmus en de Bra- bangonne. De Nederlandse regering wenst een modus vivendi met Indonesië te scheppen waar door de betrekkingen tussen de twee landen verbeterd zouden kunnen worden, aldus heeft minister Luns in een pers- gesprek met Harry Gilroy van de „New York Times" ver klaard, zo meldt het blad uit Den Haag. In dit gesprek, tegen de achtergrond van berichten over het overbrengen van Indo nesische troepen naar eilanden dicht bij Nederlands Nieuw-Gui- nea, zei de minister dat Neder land, zoals in het verleden, al het mogelijke zou doen om ver hoging" van de spanning te voorkomen. Hij gaf uiting aan de hoop dat Nederland te zijner tijd tot een schikking met In donesië zou komen. Minister Luns zei ten aanzien van de Nederlandse troepen versterkingen die naar Nieuw Guinea worden gezonden dat deze zeer bescheiden zullen zijn. De versterkte troepenmacht, zo voegde hij hieraan toe, is in het geheel niet, bedoeld om druk op Indonesië uit te oefenen en duidt ook niet od enige agres sieve stap van de kant van Nederland. Wat de door Nederland ge troffen militaire maatregelen betreft zei de minister dat het gebied van Nederlands Nieuw- Guinea bijna zo groot als Frankrijk was en dat elk jaar meer gebied van het nog onge cultiveerde binnenland onder burgerlijk bestuur werd ge bracht. „Onze taak van ver dediging en handhaving van wet en orde maakt een mini mum aan veiligheidstroepen noodzakelijk dat natuurlijker wijze met het verstrijken der jaren wat hoger is geworden", zo zei de minister. Volgens be richten in de Nederlandse pers zijn het. merendeel van de achttienduizend Nederlanders in Nieuw-Guinea en vele der één miljoen Papoea's verontrust, ge worden door een „opruiende" bedreigingscampagne die per radio van Indonesië uit tegen het Nederlandse gebied wordt gevoerd. Op een vraag hierover zei minister Luns dat „ook met het oog op deze aspecten tot de matige uitbreiding van onze verdedigingstroepen werd be- Adlai Stevenson, de leider van de Amerikaanse democratische partij, heeft woensdag in Chica go voor een bijeenkomst van de vakbond van textielarbeiders, een programma ontvouwd, waar door, 7.o zeide hij, het initiatief in de koude oorlog zal worden herwonnen: en het vertrouwen in liet Amerikaanse leiderschap zal worden hersteld. Stevenson, die tweemaal kan didaat is geweest van de demo cratische partij voor de presi dentsverkiezingen en mogeiijk ook dit jaar kandidaat zal wor den gesteld, hoewel hij daarom niet heeft gevraagd, somde zijn programma in een vijftal hoofd punten op: 1. De opbouw van een „af- sehrikkingsmacht en een be perkt vermogen tot oorlogvoe ring tezamen met onze NAVO- bondgenoten, dat niet afhanke lijk zal zijn van de begrotings bureaucraten". 2. Versterking van het Wes terse bondgenootschap door het opbouwen van een krachtiger politieke en economische ge meenschap in de vrije wereld, en de instelling van een Atlantische raad, die een gemeenschappe lijke poiiiiek van de NAVO-lan- rien zou moeten vaststellen. 3. Een samengaan van de Westerse bondgenoten in een hulpprogramma op lange ter mijn voor de onderontwikkelde landen. 4. De Ver. Staten dienen dui delijk te maken dat algehele ont wapening onder internationaal toezicht noodzakelijk is. 5. Betere voorzieningen op het gebied van onderwijs, weten schappelijk onderzoek, gezond heidszorg en woningbouw. Stevenson betoogde in zijn rede, dat de Amerikaanse rege ring verdeeld is op het punt van ontwapening en dat de president de bestaande conflicten niet tot oplossing heeft gebracht, even min als hij een duidelijke poli tiek heeft gevolgd, in het bijzon der wat betreft het nastreven van algehele bewapening en het beëindigden van de kernproe ven. Tn beide gevallen namen de Russen het initiatief en gingen zij met de eer strijken, aldus Stevenson. Hij wees op de noodzaak van instelling van een speciale afde ling onder de minister van Bui tenlandse Zaken, die belast zal moeten worden met de grote, in gewikkelde en verwaarloosde taak van vrede en ontwapening, die een symbool zal zijn van Amerika's vastberadenheid om de wereld van de waanzin weg te leiden. Stevenson voegde hieraan toe, dat de Westelijke bondgenoten een grote bijdrage zouden kun nen leveren voor de gemeen schappelijke militaire kracht. Montgomery nodigt Tsjoe en Lai uit voor bezoek aan Engeland Maarschalk Montgomery is van zijn bezoek aan communis- tisch-China in Londen terugge keerd. Bij zijn aankomst op het vliegveld deelde hij mede, dat hij de Chinese premier Tsjoe En-lai voor een persoonlijk bezoek aan Engeland heeft uitgenodigd, die hierop heeft geantwoord dat dit hem veel genoegen zou doen. Montgomery zeide volgend jaar nog eens voor een maand naar China te zullen gaan. om het land beter te kunnen zien. Generaal Inonu, die van 1938 tot 1950 president van Turkije was, zei verder dinsdag j.l. gene raal Gursel. die voorlopig pre mier is, te hebben bezocht, waar bij hij hem zijn beste wensen overbracht. In antwoord op een vraag, of zijn republikeinse partij de Turk se buitenlandse politiek zou wij zigen. indien zij na de verkiezin gen aan de macht zou kemen, antwoordde Inonu,.De Turkse buitenlandse politiek blijft onge wijzigd; tenslotte hebben wij haar zelf vastgesteld. Wij hebben in het Midden-Oos ten vrede nodig en het zou ons verheugen de zaak van de vrede in dit gebied te kunnen bevorde ren". Toen hem gevraagd werd waarin het programma van zijn partij verschilde van dat der de mocraten, antwoordde Inonu: „Wij zijn voorstanders van een geleide economie, gebaseerd op nauwkeurige berekeningen en een aanhoudende krachtsinspan ning van ons volk". In antwoord op de vraag of hij in gedachten zou houden dat een geest van wraakgierigheid niet bevorderlijk zou zijn voor de vorming van een op de twee grote Turkse partijen gebaseerde regering, antwoordde Inonu: „In het eerste rondschrijven, dat ik aë afdelingen van mijn partij heb gezonden, zodra het nieuws van de geslaagde staatsgreep bekend was, neb ik er bij de leden reeds op aangedrongen op geen enkele wijze toe te geven aan gevoelens van wraaklust". Hij voegde hieraan toe ver nomen te hebben dat enkele democratische parlementsleden verzocht hadden voorlopig bin nen de gevangenismuren te mo gen blijven, omdat zij zich daar veiliger gevoelden dan erbuiten. De nieuwe Turkse minister van Handel, Cihat Iren, ver klaarde tegenover de verslag gevers: t,Het wordt tijd, dat de Turkse autoriteiten de buikriem gaan aanhaleq. Het Turkse volk heeft reeds genoeg van tekorten te lijden gehad. Elke toekomsti ge bezuiniging moet thans aan de top beginnen". De minister, die ais professor in de economische wetenschap- Postsluilingen smaldeel V De luchtpostsluitingen voor de opvarenden van Smaldeel V be staande uit Hr Ms „Karei Door man", Hr Ms „Limburg" en Hr Ms „Groningen" zijn vastgesteld 7 juni ten 13.00 uur, 18 juni ten 15.00 uur, 4 juli ten 13.00 uur en 9 juli ten 9.00 uur. Deze postsluitingen gelden te vens voor opvarenden van de tanker „Mijdrecht". De brieven dienen geadresseerd te zijn: p/a Amsterdam C. S. Marine. De „Mijdrecht" maakt deze vlagvertoonreis deel uit van het smaldeel om de schepen van brandstol en proviand te voor zien. Het smaldeel is voor wat be treft de postsluitingstijden niet geheel afhankelijk van de aan loopdata in de diverse havens. Helikopters kunnen ingezet worden om post en dergelijke op te halen van plaatsen die gepas seerd worden. E P I R U S. De Italiaanse regering heeft een rapport van de generale staf over de Navo, waarin wordt ge zegd dat districten in Epirus etnisch tot Albanië behoren, in getrokken, aldus heeft 'n woord voerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Rome meegedeeld. De woordvoerder zei in ant woord op vragen dat de desbe treffende verklaringen in het rapport een „technische fout" zijn. sloten". Maar laat mij er op wijzen, aldus voegde hij hieraan toe, dat de Nederlanders in Nieuw-Guinea, zelfs in het vol komen onwaarschijnlijke geval dat zij agressieve bedoelingen tegen Indonesië zouden hebben, door gebrek aan troepen niet in slaat zouden zijn dergelijke be doelingen tot uitvoering' te brengen. pen aan de universiteit van An kara is vorbonden, verklaarde dat de waarde van de Turkse munteenheid na de staatsgreep niet is veranderd. Er was geen stormloop op de banken geweest en ook de goudprijs was niet ge stegen. De minister verklaarde verder voorstander te zijn van Turkse toetreding tot de Europese ge meenschappelijke markt, „doch dit kan slechts geschieden na een geschikte periode van voor bereiding''. De impopulaire „nationale be- schermingswet", volgens welke het b.v. mogelijk is zakenlieden, die geen kwitantie afgeven voor ontvangen betalingen, gevangen te zetten, zal binnen twee dagen worden ingetrokken. Minister Iren verklaarde ver der: „Wij zullen, indien het niet strikt noodzakelijk is, geen stren ge maatregelen nemen tegen de aanhangers van de afgezette re gering. Wij willen voortgaan met het geen de Engelse pers onze „vriendelijke revolutie" heeft ge noemd". Hij besloot met de mededeling dat de bestaande Turkse invoer contingenten zullen worden ge handhaafd. DE TOESTAND VAN PRINS BERNHARD Naar de behandelende genees heren mededelen heeft Prins Bernhard opnieuw een goede nacht gehad. De temperatuur is dalende. Het verloop van de ziekte blijft gunstig. Prins Bernhard is woensdag middag in het Academisch Zie kenhuis te Utrecht bezocht door zijn moeder, Prinses Armgard en door Prinses Margriet die nog niet eerder was geweest. CHROESTSJEF Naar van doorgaans welinge lichte zijde te Moskou is verno men, zal premier Chroesjtsjef vrijdag of zaterdag een grote rede houden. Men is van mening dat de Sowjet-leider dan zal in gaan op de rede die president De Gaulle dinsdag heeft gehouden. Dc afdeling voorlichting van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Moskou heeft laten we ten. dat er vrijdagochtend een persconferentie zal worden ge geven. Men acht het mogelijk dat Chroesjtsjef daar het woord zal voeren. ZONNESCHIJN Een hogedrukgebied, waarvan het centrum boven de Duitse Bocht lag, beheerste woensdag het weer. Het bracht ons een zwakke, tijdelijk matige noord oostelijke wind en op de meeste plaatsen zonneschijn. Alleen in het uiterste noorden van het land handhaafde zich een dicht wol kendek, dat pas in de avond be gon te breken, waardoor daar de temperaturen maar tot om streeks 13 graden opliepen. Elders liepen de temperaturen tot hogere waarden dan dinsdag op en er werden waarden tot 20 en 21 graden gemeld. Voor vandaag verwachten we niet veel verandering in het hui dige weer. De temperaturen zul len opnieuw iets hoger worden, en plaatselijk zal er dan ook in het noorden van het land zonne schijn komen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig; van donder dagmorgen tot donderdagavond DROOG. Droog weer met op de meeste plaatsen zonneschijn. Zwakke tot matige wind tussen noord oost en oost. Opnieuw iets hoge re middagtemperaturen. DONDERDAG 2 JUNI Breskens Terneuzen Hansweer Walsoorden v.m. 6.51 7.26 8.06 8.16 n.m. 7.10 7.45 8.25 8.35 ZON MAAN Deze qi Die bol is een proto type vr.n ue bouwsels welke zullen dienen voor het be schermen van radar-instal laties van het Britse waar schuwingssysteem voor ge leide projektielen te Fryliftg* op onder op onder Juni 2 4.25 20.51 12.04 F.04 Dales in het Engelse graaf 3 4:24 20.52 13.12 1.29 schap Yorkshire. De bol is 4 4.24 20.53 14.23 1.54 gemaakt van grote zeskantige 5 4.23 20.54 15.36 2.20 platen van geperst papier, 6 4 22 20.55 16.53 2.47 bekleed met fiberglas. Het ge 7 4.22 20.56 18.11 3.19 vaarte kan stormen van 200 8 4.21 20.57 19.28 3.57 km weerstaan, 9 4.21 20.57 20.40 4.42

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1