CETALAC Koningin Juliana en Prinses Beatrix in België Pasternak gestorven De toestand in Turkije Minister-President De Quay over de volkstelling .EIGEN HAARD' HOOGWATER De Franse spoorwegstaking HET WEER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN Glorieuze ontvangst te Antwerpen Damespantalons Shorts en 6,95 - 11,25 van Ceta Bever frankemg bij abonnement: Terneuaen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct VRIJE ZEEUW WOENSDAG 1 JUNI 1960 16e Jaargang Nr 4997 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Ternèuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pea- advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nar. Reeds om negen uur dinsdag ochtend vertrokken Koningin Juliana en Prinses Beatrix in ge zelschap van Koning Boudewijn en Prins Albert van België uit het koninklijk paleis in Brussel naar Antwerpen. In snelle vaart werd via Vilvoorde en Mechelen naar de Gevaerts-fabrieken in Mortsel gereden. Nadat de panoramatische ma quette van het fabriekscomplex was bakeken, werden de hoge gasten toegesproken door de voorzitter van de raad van be heer. die een aantal geschenken aanbood: voor Prins Bernhard was er het nieuwste snufje op fotogebied een kleinbeeldcamera met een Zoomar-lens. Prinses Beatrix kreeg een filmcamera, terwijl Koningin Juliana werd verrast met een tafelkleed van Vlaams kantwerk. Tevoren had een der fabrieksmeisjes de Ko ningin een boeket orchideeën en de Prinses een tuil witte rozen aangeboden. Hierna werd de fabriek bezich tigd. Bijna een uur vertoefde men in het zeer moderne Belgische be drijf. waarvan de voorzitter en directeur ter gelegenheid van het koninklijk bezoek werden be noemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Daarna vertrok men naar het Antwerpse stad huis, waar burgemeester Lode Craeybeckx. omringd door hon derden enthousiaste Antwerpe naren, met uitgestoken hand de Koningin tegemoet trad. Het was een bijzonder spontane ont vangst, daar op het stadhuis van Antwerpen. Een spontaniteit, die de Nederlandse koninklijke be zoekers ook al ten deel viel, toen men door de straten van hei- Antwerpse reed, waar tiendui zenden de Nederlandse koninklij ke gasten toewuifden. Antwerpen had overigens meer in petto voor Koningin Juliana en haar dochter: een militaire kapel speelde het Nederlandse volkslied en een artillerie-batte rij loste 51 saluutschoten. Samen met Koning Boudewijn inspec teerde onze Vorstin en de Prin ses een ere-detachement, waarna het stadhuis werd bezichtigd. Bij die gelegenheid werd tevens een groot aantal autoriteiten aan Koningin Juliana en haar dochter voorgesteld. Antwerpen heeft gisteren meer dan Brussel ge toond hoe zeer men dit koninklijk bezoek op prijs stelt. Zowel Koningin Juliana als Prinses Beatrix hebben aan bur gemeester van Antwerpen uiting gegeven aan hun ontroering door de ontvangst die hun hier in het Antwerpse ten deel viel. Het was alsof de stad was leeggelopen. Duizenden en nog eens duizen den markeerden de straten waar langs de koninklijke stoet trok. De politie had handenvol werk om het wild-enthousiaste publiek op een afstand te houden. Op verschillende plaatsen werden bloemen in de open wagen van de vorstelijke bezoekers gewor pen. Vooral Prinses Beatrix bleek bijzonder populair bij de Antwerpse bevolking. „Leve Prinses Beatrix'' werd herhaal delijk geroepen. De hoge bezoekers vervolgden hun rit naar het Plantijn-More- f. ri'CTum, het oudste druk ke; is van de Nederlanden. Hier waren de Koningin en de Prinses getuige van het drukken van een hukie-adres, samenge steld ter gelegenheid van hun bezoek, op de uit de zestiende eeuw daterende handpers van Plantijn. Ondanks het ontzaglijk drukke programma, dat afgewerkt moet worden, maakt de Koningin een onvermoeibare indruk. Minister Luns en ook de andere leden van het koninklijk gevolg lieten dui delijk tekenen van hun moeheid blijken, maar de Koningin schijnt dit alles op te kunnen brengen. Het ochtendprogramma in Antwerpen werd afgesloten met een bezoek aan het museum Maeyer van den Bergh. De lunch in het Rubenshuis. In het Rubenshuis werd ver volgens de lunch gebruikt, die de stad Antwerpen voor de konink lijke gasten had bereid. Het studiecentrum voor kernenergie te Mol be zichtigd. Op een afgezet terrein van het studiecentrum voor kernenergie in Mol landden gistermiddag om tien minuten vóór half vijf de twee helikopters met de konink lijke bezoekers. Een juichende mensenmenigte stoof uiteen, toen de hier zo populaire „wen telwieken" een ware zandver stuiving teweeg brachten. De koninklijke gasten namen ver volgens plaats in de wagen en bezichtigden het uitgestrekte ter rein. Koningin Juliana werd tijdens de excursie in het studiecentrum vergezeld door Koning Boudewijn en de voorzitter van het studie centrum graaf De Hemptinne. Prins Albert van België liet dinsdagmiddag verstek gaan en Prinses Beatrix was daarom ver gezeld door de minister van Eco nomische Zaken van België en de directeur-generaal van het studiecentrum in Mol. De Koningin liet zich uitvoe rig voorlichten over de opbouw van het centrum. Het hoge gezelschap bezocht na de gebouwen voor fysica, ge neeskunde, electronica en tech nologie ook de weiven over het Kempisch Kanaal en de werf van de reactoren BR-2 en BR-3. Om vijf uur vertrok men weer per helikopter in de richting Brussel. Om tien minuten vóór zes landde de helikopter met het koninklijke gezelschap aan boord op de helihaven van Brussel. Burgemeester L. Cooremans was daar ter begroeting aan wezig. Direct na aankomst namen Koning Boudewijn en zijn gas ten plaats in de hofauto's, die met begeleiding van een escorte motorrijders naar het koninklijk paleis reden. Koningin Juliana en Prinses Beatrix hebben daar met leden van de Belgische Koninklijke Familie gedineerd, waarna een' gala-avond in de Koninklijke Vlaamse schouwburg werd bij gewoond. die werd aangeboden door de Belgische regering. RUSTIGE DAG VOOR PRINS BERNHARD. Prins Bernhard heeft dinsdag een rustige dag gehad in het zie kenhuis. Tot nu toe heeft hij al leen bezoek ontvangen van Prin ses Irene en van zijn particulier secretaris, dr. A. de Graaff. De stroom van geschenken, bloerpen en telegrammen was dinsdag nog groter dan maan dag. De bloemen moesten voor een deel in de gang worden ge zet, omdat er in de kamer van de Prins geen plaats meer voor was. (Adv.) Minister-president prof. dr. J. E. de Quay heeft dinsdagavond voor radio en televisie een toe spraak gehouden ter gelegen heid van de algemene volkstel ling. Prof. De Quay nam aan dat het feit van de volkstelling aan iedereen bekend is. Gedurende de laatste dagen zijn n.l. in elke gemeente aan alle woningen de blanco vragen lijsten voor deze telling uitge reikt. „Dat ik voor deze oproep ge bruik maak van de radio al dus spreker ligt voor de hand. Ik hoop n.l. langs deze weg een zo groot mogelijk deel van onze bevolking te bereiken. Want een algemene volkstelling, de naam zegt het reeds, richt zich niet op een bepaald deel van ons land of op een bepaalde groep van onze bevolking. Zij strekt zich uit over het gehele land en over de gehele bevol king en uw aller medewerking is daarbij noodzakelijk. Een algemene volkstelling mag dan ook met recht een nationale gebeurtenis worden genoemd. Tegelijkertijd is sprake van een (Adv.) Leuke kleuren, in ruit, streep, effen SPORTHANDEL NOORDSTRAAT 76 gebeurtenis van nationaal be lang. Prof. De Quay vervolgde: „Deze volkstellingen, welke in ons land reeds sinds 1829, tel kens om de tien jaar, worden gehouden, zijn, in 't kort gezegd, bedoeld om periodiek voor tal van terreinen des levens zo juist mogelijke cijfers te verkrijgen en dit niet alleen voor het land als geheel, doch evenzo voor de af zonderlijke provincies en voor elk van de duizend gemeenten. Zoals u weet, wordt in tal van bedrijven eenmaal per jaar een overzicht gemaakt van de stand van zaken door middel van een inventarisatie. Welnu, volkstel lingen zijn te beschouwen als inventarisaties van de gesteld heid van het gehele volk en de thans plaatsvindende nieuwe in ventarisatie, dertien jaar na de in 1947 gehouden vorige volks telling, is geen overbodige luxe. In de tussenliggende periode nam onze bevolking niet alleen toe met 2 miljoen zielen, doch tegelijkertijd hebben zich ook in de samenstelling van onze bevol king in tal van opzichten belang rijke veranderingen voltrokken. De uitkomsten van een alge mene volkstelling dragen tot de kennis daarvan de gegevens aan. Voor veie onderdelen vormen zij zelfs de enige bron van kennis. Luitsteraars - aldus vervolg de prof. De Quay de volkstel ling beoogt het verzamelen van gegevens over ons gehele volk, welke gegevens zijn bestemd voor ons gehele volk, doch slechts kunen worden bijeenge- bracht door ons gehele volk. Dit laatste betekent, dat ons aller medewerking noodzakelijk is. Ik wil dan ook eindigen met het uitspreken van het vertrou wen, dat een ieder van u door een zo nauwkeurig en volledig mogelijke beantwoording van de gestelde vragen zal bijdragen tot het welslagen van deze 13e algemene volkstelling". AlsUvan PERRY COMO houdt, dan kunt U in REVUE van de volgende week een prachtig ge ïllustreerd verhaal over deze geliefde zanger vinden waarvan U zult genieten! Maar... als Uw hart méér uit gaat naar de watersport... ja dan moét U REVUE de volgen de week beslist lezen, want er staat een artikel in over Water- skieën,... om van te water tanden'.!! De volgende week in: EEN BLAD WAAK P U'IN RB Revue, Postbu497Amsterdam De Russische schrijver Boris Pasternak is maandagavond overleden. Hij is 70 jaar gewor den. De schrijver bevond zich in zijn landhuis te Peredelkino, in de omgeving van Moskou. Drie weker, geleden kreeg hij een hartaanval. In de berichten werd toen ook gesproken van een leverkwaal. Enkele dagen gele den werd gemeld, dat hij long kanker had. Zijn toestand was zó ernstig, dat overbrenging naar Moskou voor het ondergaan van een operatie tè riskant werd ge acht. Boris Leonidowitsj Pasternak werd op 10 februari 1890 te Mos kou geboren als oudste van de vier kinderen van de bekende schilder Leonid Osipowitsj Pas ternak en de concertpianiste Roza Kaufman. In de jaren twin tig vestigde het gezin zich in Engeland. Een broer van de schrijver, Aleksander, is archi tect in Moskou, maar zijn twee zusters wonen nog in Oxford. Aanvankelijk wilde Boris Pas ternak zich aan de muziek wij den, maar hij voelde zich spoedig meer aangetrokken tot de dicht- De nieuwe Turkse regering heeft volgens het Anatolische persbureau tot het volgende be sloten: 1. Er moeten zo spoedig mo gelijk maatregelen genomen wor den om de burgers te helpen, zich materieel en moreel te her stellen en een ieder rechten en gelijke behandeling toe te ken nen, onverschillig of hij lid van een politieke partij is of niet. 2. Voorlopig moet elke acti viteit van politieke partijen ver boden zijn als zij gericht is op het aanwakkeren van tegenstel lingen, die tot ongelukkige inci denten zouden kunnen leiden. 3. Maatregelen om de econo mische en financiële toestand en de levensomstandigheden snel te verbeteren. 4. Alle overeenkomsten van politieke, militaire, economische of financiële aard, die eerder zijn genomen t.a.v. andere mogend heden, blijven van kracht. 5. De handhaving van vriend schappelijke betrekkingen met buurlanden en met de gehele wereld, in het bijzonder met bondgenoten en bevriende lan den, is de fundamentele basis van de Turkse buitenlandse poli tiek waardoor de vrede bevor derd wordt. Uitgaansverbod opgeheven. De garnizoenscommandant van Ankara heeft bepaald dat het uitgaansverbod met ingang van dinsdag. 31 mei, is opgeheven. Het werd 28 april j.l. afgekon digd, nadat zich, onder de toen malige regering-Menderes, bloe dige onlusten hadden voorge daan voor het universiteitsge bouw. Spoedig nieuwe verkiezingen en nieuwe grondwet? Reuter meldt van Turkse rege. ringszijde te hebben vernomen, dat de nieuwe regering hoopt binnen drie maanden verkiezin gen te kunnen laten houden. Professor Siddik Sami Onar, die thans een ontwerp opstelt voor een nieuwe grondwet, hoopt hiermede binnen een maand ge reed te zijn. Een ambtenaar van het Turk se ministerie van Voorlichting heeft medegedeeld dat de nieu we grondwet gebaseerd zal zijn op de constitutie van 1923, die naar Zwitsers voorbeeld was op gesteld. Advertentie) Verf met gemak en. Twee beelden uit Istanboel na cle vrjjwel geweldloze overname van het gezag in Turkije door het leger. Boven: Voor het gebouw van Radio Istanboel staat een tank ter bewaking opgesteld. Onder: Voor het verblijf van de gouverneur van Istanboel staan voertuigen van de bewakings- grocp t an het leger. WOENSDAG 1 JUNI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 6.04 6.20 6.39 6.55 7.19 7.35 7.29 7.45 kunst. Na in Moskou een gymna sium te hebben afgelopen, stu deerde hij filosofie in de Russi sche hoofdstad en in Hamburg. In 1913-T4 keerde hij naar Mos kou terug en begon gedichten te schrijven. Pasternaks vrouw Zinaida Ni- kolaefna, zijn zoons Leonid en Stanislas, zijn broer Aleksander en andere familieleden bevonden zich aan zijn sterfbed. Zinaida Nikolaefna Niehaus was de tweede vrouw van de schrijver. Zijn eerste vrouw, Eugenia, was een Italiaanse van wie hij in 1931 scheidde. De begrafenis zal in alle stilte plaats vinden. Na Stalins dood accepteerde de staatsuitgeverij aanvankelijk zijn eerste grote roman ,.Dr. Zji- vago". maar bij nader inzien werd de publikatie in de Sowjet- Unie verboden. De schrijver ver kocht echter de auteursrechten voor het buitenland in septem ber 1957 aan een Italiaanse uit gever. In het Westen werd de roman een enorm succes en vertalingen in vele talen, waaronder het Ne derlands, volgden. Naar aanlei ding hiervan kende de Zweedse academie in 1958 de Nobelprijs voor letterkunde toe aan Paster nak voor „zijn belangrijke pres taties, zowel op het gebied van de hedendaagse lyrische poëzie als op het terrein van de grote Russische traditie op episch ge bied". In de Sowjet-Unie, waar „Dr. Zjivago" werd afgewezen als zijnde „van onvoldoende letter kundige waardewerd de onder scheiding beschouwd als „een vijandige politieke daad" en de schrijver werd uit de vereniging van Sowjet-letterkundigen ge stoten. Na aanvankelijk de prijs te hebben aanvaard, wees Pas ternak hem daarop af, „met het oog op de betekenis die de ge meenschap waarin ik leef, aan deze eer heeft gegeven". ,.Ik ben jullie zo dankbaar voor alles, wat je voor me hebt ge daan. „Do svidania'' (tot ziens)", aldus luidden, volgens de nabe staanden, de woorden, waarmede de Russische schrijver Boris Pas ternak afscheid uit dit leven nam. Er zal dinsdagmiddag een do denmasker van Pasternak wor den gemaakt. De overleden schrijver zal, als gemeld, donderdag a.s., met een godsdienstige plechtigheid, ter aarde worden besteld. Het sterfhuis is tot nu toe nog niet door een functionaris van de Russische regering bezocht. Ketelontploffing bij Ketjen een dode en een gewonde Omstreeks tien over twaalf gistermiddag is een ontploffing ontstaan in een afwaterketel van de laatste centrifuge in de Diphe- nylolpropaan-fabriek van de Ko ninklijke Zwavelzuurfabriek v/'n Ketjen N. V, aan de Nieuwen- dammerdijk in Amsterdam- Noord. Twee arbeiders die in de ketel werkzaamheden verrichten wer den gewond. De 37-jarige lood- brander Joh. N. A. van der Els uit Amsterdam bezweek spoedig aan dë opgelopen verwondingen. De 33-jarige ketelmonteur A. de Ronde uit IJmuiden liep minder ernstige kwetsuren op. Deze is naar het Binnengasthuis overge bracht. Beide arbeiders verrichten reparatiewerkzaamheden aan de loden mantel van de afwater ketel die tijdelijk buiten bedrijf was gesteld. Omtrent de oorzaak van de ontploffing tast men nog in het duister. Politiedeskundi gen stellen in samenwerking met het brandpiket en de arbeidsin spectie een onderzoek in. De ketel is tengevolge van de ontploffing niet uit elkaar ge sprongen. Van der Els was in dienst van de firma Schmidt te Amsterdam, De Ronde in dienst van Werkspoor te Amsterdam. (Adv.) KIND BIJ AANRIJDING GEDOOD. Dinsdagmiddag om ongeveer kwart over vier is het 7-jarige dochtertje van de familie G. Arts uit IJsselsteijn (gem. Venray), tervvijl zij door het dorp fietste en een onverwachte manoevre maakte door een tegemoetko mende vrachtauto gegrepen. Het kind werd daarbij zó ern stig gewond, dat het vrijwel op slag overleed. De vrachtauto raakte ln de b«m, waardoor de vrachtauto kantelde en in een sloot terecht kwam. De chauffeur" werd niet gewond. i.j'y1 In Frankrijk reden gisteren bijna geen treinen meer als ge volg van de staking van spoor wegarbeiders voor hogere lonen en betere arbeidsvoorwaarden. In Zuid- en Oost-Parijs „ge strande" arbeiders zijn met leger, auto's vervoerd en het Franse ministerie van Vervoer heeft een beroep gedaan op particuliere busondernemingen, al hun voer tuigen te laten rijden. De meeste treinen op de lange trajecten zetten de reis naar de bestemmingen voort, ondanks instructies om te middernacht te stoppen. De stationschef te Vaise, bij Lyon, werd door woedende pasagiers aangevallen toen de trein uit Parijs daar te midder nacht stopte en niet naar Lyon doorreed. De man sloot zich in zijn kantoor op en de politie her stelde de orde. De „Mistral" uit Parijs is in Nice een half uur voor midder nacht gestopt en niet doorgere den naar de Italiaanse grens. In het gebied van Bordeaux l ijden in het geheel geen treinen. De provinciale steden heerst een chaos. In de vroege ochtend stroom den particuliere auto's en bussen Parijs binnen en er ontstonden spoedig verkeersopstoppingen. WEINIG WIND. Ook dinsdag stond het weer in ons land onder invloed van een hogedrukgebied boven de Noordzee, dat wat in betekenis toenam. Op de meeste plaatsen kwamen opklaringen voor, waar bij de temperatuur in het zuiden van het land tot 16 a 18 graden opliep. In het noordoosten van het land bleef veel bewolking aanwezig, die samenhing met een naar Denemarken wegtrek kende storing in de hogere ni- veaux. De zwakke wind was noordoostelijk. Ook vandaag blijft het rustig weer. Opnieuw worden opklaringen verwacht, terwijl de temperaturen over het algemeen opnieuw wat hoger zullen oplopen. De Parijsa ondergrondss trei nen rijden normaal, uitgezonderd op drie trajecten. De bussen in de Franse hoofdstad onderhout den eveneens de dagelijkss dienst, op een enkele uitzonde, ring na. De Nederlandse Spoorwegen delen mede, dat de Franse spoor» wegen ondanks de staking zullen proberen het internationale reü sigersvervoer te laten doorgaan. Wel zal met enige vertraging rekening gehouden moeten wor den. Er zijn dinsdag in Parijs slechts vier treinen aangekomen, die af komstig waren uit Engeland' België en Nederland, Noorweg- gen en Denemarken en uit Rijs- sei. Er zijn ook vier treinen ver* trokken, onder meer naar Groot- Brittannië en naar België en Ne derland. Ondanks de staking van het grootste deel van het Franse spoorwegpersoneel is het inter nationale verkeer tussen Frank rijk en Nederland gistermorgen normaal doorgegaan. De Belgische spoorwegen kun- ny evenwel niet garanderen dat dit gistermiddag ook het geval zal zijn. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. Wieinig wind. Opklaringen en droog weer met weinig wind. Over het alge meen iets hogere middagtempe- raturen dan gisteren. ZON MAAN op onder op ondei Juni 2 4.25 20.51 12.04 1.04 3 4.24 20.52 13.12 1.29 4 4.24 20.53 14.23 1.54 5 4.23 20.54 15.36 2.20 6 4 22 20.55 16.53 2.47 7 4.22 20.56 18.11 3.19 8 4.21 20.57 19.28 3.57 9 4.21 20.57 20.40 4.42

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1