Uit de Provincie Debat in Lagerhuis over de Topconferentie Eric de Noorman - De huid van de beer AGENDA TERNEUZEN SAS VAN GENT SLUISKIL. SLUIS KORTE BERICHTEN EVERT VERMEER OVERLEDEN NORSTAD Geslaagd. Bij het dezer dagen te Arnhem gehouden P. B. N. A.-examen slaagde de heer J. Riemens al hier voor electrotechnisch op zichter. Gevonden voorwerpen. '.an het bureau der gemeente politie zijn als gevonden aange geven de volgende voorwerpen, welke terug te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adres sen: 2 zwempakjes met badhand doek, De Lijzer, Populierenstr. 7; paar nieuwe sandalen, Van de Wege, Van Steenbergenlaan 32; 2 kinderportemonnaeietjes met inhoud. De Vriend, Axelsestr. 122; rode step .net zilver-grijze spatborden, S. Vlieger, Konin- ginnelaan 21; 1 duit (Belg no. 604098611», Riemens, Noordstr. 105; kam, J. Huissen, Baandijk 89; rode step, kantoor Prov. boot; hoofddoek, N. Haak, Ro- zenstr. 49; zwarte regenjas met broek. Baert, Steenkamplaan 45; zonnebril met goudkleurig mon tuur, A. J. Frederiksen, Chry- santstr. 43; muntbiljet, M. Kor- bijn, St. Annastr. 3; rode plastic bai. Hannie van Cadsand, Linde laan 16; blauw met zwart ge streepte colbertjas, Geelhoedt, Van Steenbergenlaan 35; bruine herenportemonnaie, S. Mein- dertsma, Schuttershofweg 10; schooltas met inhoud t.n.v. H. Metsers te Hulst, concierge Ly ceum, alhier; deksel van vlees mand, L. van Es, Vlooswijkstr. 42; oranjekleurige kanarie. Van der Hagen, Oranjestr. 24c; kin- derportemonnaie met kleine in houd, Van Strien, grossierderij. Kerkhof laan; muntbiljet, West- hol, Nieuwstr, 10 en regenjas, A. Marossie, Vogelschorstr. 22. Verder zijn op het bureau van politie gedeponeerd: huissleutels, zakdoek, grijze baret met anker, blauw met witte gymschoen, rechtse gym schoen, rozenkrans, polshorloge met rood bandje, rode kinder portefeuille en bruine windjack. Verkeersongeval. Maandagmiddag omstreeks 10 minuten over vijf had ter hoogte van de uitrit van de fosfaat- fabriek aan de Westkade een botsing plaats tussen een luxe wagen en een motor. Een der werknemers van de fosfaat- fabriek, de heer J. F. D. uit Sas van Gent, wilde met zijn auto liet fabrieksterrein verlaten, Ter- zelfdertijd naderde uit de rich ting Sas van Gent een motor, bestuurd door de heer L. A. M. uit Zelzate. Toen de heer D. de rijksweg opreed heeft hij ver moedelijk de motorrijder te laat opgemerkt. De motorrijder pro beerde nog door krachtig rem men en naar het midden van de weg uit te wijken, een aanrij ding te voorkomen, maar slaag de daarin niet. Het motorrijwiel botste tegen het linkervoorspat- bord van de luxe wagen. De schok was zó hevig, dat op- een LEZERS DIE SCHRIJVE1S DE OPENBARE LEESZAAL EN NOG IETS. In de gemeenteraad van Ter- neuzen is weer gesproken over een openbare leeszaal. Dat is vroeger al eens eerder gebeurd en vele lezers van de raadsver- slagen hesben tot dusverre ge meend, dat er geld van het Ram penfonds 1953 voor zo'n stich ting beschikbaar was gesteld. Nu lopen er geruchten door Terneuzen, dat die gelden inder daad zijn verdeeld, maar dat ze ten goede zijn gekomen aan de jeugdverenigingen in plaats van aan een openbare leeszaal. Niemand schijnt er echter het juiste van te weten. Als de ge meenteraad van de gang van zaken op de hoogte is (en dat zal toch wel), waarom is dan in een openbare vergadering de hele kwestie niet eens uit de doeken gedaan? Het publiek, en dat zijn de be- Jastingoetalers, mag toch wel weten wat er precies gebeurd is? Het geld van het Rampen fonds was per slot van rekening gemeenschapsgeld. Daar kcmt nog iets bij! Als die gelden onder de jeugdver enigingen zijn verdeeld, hoe zijn ze dan besteed? En aan welke instantie waren de besturen van de jeugdverenigingen ver antwoording schuldig? Heeft die verantwoording ook plaats gehad? Beleefd dankend voor de plaat- sins\ EEN TERNEUZENAAR. gegeven moment de motorrijder met zijn hoofd naar beneden en zijn voeten naar boven stond, alvorens op de rijweg terecht te komen. Wonder boven wonder mankeerde de motorrijder, be houdens enkele ontvellingen, niets, wat vooral te wijten is aan de valhelm van de motor rijder. Enige passeende E.H.B.O.-ers verleenden de eerste hulp, ter wijl dokter Fuylaerl geen enkel verder letsel kon constateren. De 'Rijkspolitie maakte proces verbaal op. Afscheid van de heer A. P. van Esch van de C. N. A. In het casino van de Compag nie Néerlandaise de l'Azóte te Sluiskil hebben directie en maandpersoneel afscheid geno men van de heer A. P. van Esch opzichter bij de algemene dienst, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, na dertig jaren dienst, het bedrijf verlaat. Het was allereerst de directeur, ir. V. Villa, die vooral de jonge ren de betekenis van dit afscheid wilde duidelijk maken. Hij her innerde er aan, hoe de heer Van Esch op 3 maart 1930 in dienst kwam en het toenmalige gedeel te van de fabriek heeft helpen opbouwen. Hij wees er opi, dat de heer Van Esch de goede maar ook de kwade tijden heeft mee gemaakt, n.l. toen de fabriek ge durende de oorlog werd ontman teld. Maar daarna heeft hij weer kunnen meewerken aan de we. deropbouw en aan de uitbreiding van de installaties, „Dit zijn dingen, die u in uw verdere leven zeker niet zult ver geten", aldus de directeur. Hij sprak daarbij de hoop uit dat de maatschappij een plaats in zijn gedachten zal blijven innemen. Ook mevr. Van Esch werd in de hulde, die de directeur haar man bracht, betrokken. De directeur overhandigde de heer Van Esch als aandenken een fraai horloge en wenste hem en zijn echtgenote een lange en gelukkige toekomst toe. De heer V. Toffoli, de onmid dellijke ohef van de heer Van Esch in de buitendienst wees er eveneens op dat de tijden, die de heer Van Esch heeft meege maakt, niet altijd even gemak kelijk waren. Als opzichter in de buitendienst had hij met zeer velen te maken en dikwijls, aldus spreker, stonden de beste stuur lui aan de wal. Maar hij kon er aan toevoegen dat hij steeds alles heeft gedaan om ieder tevreden te stellen. De heer Toffoli bracht de heer Van Esch ook persoonlijk dank voor zijn medewerking vooral tijdens de wederopbouw. Ook hij wenste hem en mevr. Van Esch een lang en gelukkig leven toe en liet deze woorden vergezeld gaan van een blijvend aandenken van het maandpersoneel en een bloemstuk voor mevr. Van Esch. De voorzitter van de Vereni ging van jubilarissen, ir. Géna, kon wegens vakantie niet aan wezig zijn en het was daarom dat de secretaris, de heer R. de Waal, het woord voerde. Hij wees er op dat het oude kader, dat een ere-groep in het C. N. A.-bedrijf vormt, juist met de mensen die pensioen genieten, contact wil houden door vergaderingen en van tijd tot tijd een uitstapje. Ook hij wenste de heer en mevr. Van Esch het allerbeste. De heer Van Daale had woor den van waardering namens de naaste medewerkers in de alge mene dienst en ook hij bood de heer Van Esch een geschenk aan. Tenslotte voerde de heer J. Stoffels het woord namens het personeel van de buitendienst. Hij bracht hierbij dank aan de direc teur, die de cantine beschikbaar had gesteld, zodat in de namid dag afscheid kon worden geno men. De heer Van Esch wist zich bij zijn mensen geliefd te maken; aldus spreker, doordat hij een steun voor hen betekende. Zijn grote zorg ging altijd uit naar de gehandicapten, die hij toch ook als volwaardig mens behandeld wilde zien en het soms niet ge makkelijk was passend werk voor hen te vinden. „Zij zijn u DINSDAG 31 MEI TERNEUZEN: Luxor theater, 8 uur: Vader, moeder en 9 kinderen. Locaal Bethel, 7.30 uur: Evangelisatie-samenkomst. Zuidersportpark, 18.45 uur: ScheepswerfP.T.T.; 20 uur: ComelribH.K.C. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Some like it hot. WOENSDAG 1 JUNI. TERNEUZEN: Luxor-Theater. 8 uur: „Vader, moeder en 9 kinderen". daarvoor zeer dankbaar", aldus spreker. Ook van zijn personeel mocht de heer Van Esch een fraaie her innering ontvangen. De heer Van Esch was ont roerd door al deze blijken van waardering. Hij dankte de heer Villa in de eerste plaats voor het begrip dat hij altijd heeft mogen ondervinden. Spreker betreurde het, dat de heer Géna er niet bij kon zijn want ook aan hem heeft hij de prettigste herinneringen. Een bijzonder woord van mede leven sprak hij aan het adres van de heer Aarssens, die we gens ziekte niet bij deze plech tigheid kon zijn. Hij wenste hem een spoedig herstel toe. Enkele herinneringen uit de beginperiode liet de heer Van Esch de revue passeren. „Vooral de wederopbouw was mijn moei lijkste tijd", aldus spreker. Hij sprak de hoop uit dat de C. N. A. zich zal blijven ontwikkelen om haar plaats op de wereldmarkt te houden en wenste, na woorden van dank, ieder het allerbeste. Hierna bleven de genodigden nog enige tijd gezellig bijeen. Vog'elbeschermingswaeht West Zeeuws-Vlaanderen. Uit de periodieke mededelin gen van de Vogelbeschermings- wacht „Het Duumpje" blijkt o.m. dat het aantal kieviten in de streek, als gevolg van de droge zomer van het vorip jaar, nogal is gedaald. De zwaluwen zijn later dan anders gekomen en de vrij zeldzame Turkse tortel is de afgelopen winter op verschillen de plaatsen waargenomen. Nieuwe bewakingsterreinen kwamen er in Hoofdplaat en Slijkplaat en de leerlingen van de lagere technische school te Oostburg zorgden voor nieuwe nestkastjes, die o.m. konden worden opgehangen op een ter rein van het Oostburgse Ly ceum en in Sint Kruis op de Plaat. Ook kon enige aandacht wor den besteed aan de slachtoffers van stookolie op het strand van het Zwin tot aan de geïnundeer de Zwarte Polder. Medewerkers worden nog gezocht om dit werk ook te verrichten vanaf de Zwarte Polder tot aan de voor malige Braakman. Te betreuren is dat een groot gedeelte van het duingebied in Cadzand en Retranchement door prikkeldraad moest wor den afgezet. Niettemin juicht de wacht deze maatregel van het gemeentebestuur van Cadzand toe. De grote beschadigingen door rijdende voertuigen aange bracht zijn er de oorzak van en de wacht ziet deze maatregel dan ook zeker als een noodzake lijke natuurbescherming. Het ministerie van Buiten landse Zaken deelt mede, dat met betrekking tot de ramp in Chili nader vernomen is, dat ook de Nederlandse kolonie in Valdi via, voor zover bereikbaar, onge deerd is. COOP. VRUOHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN! TERNEUZEN. Veiling van maandag 30 mei. GROENTEN. Per 100 stuks: Sla I 3—ƒ8,30, II 3—7,40. Per stuk: Bloemkool A 405S ct. A il 32—53 ct, B 30—40 et, LH 20—25 ct, CI1 13—25 ct, afw. 123S ct; Groene kom kommer B 4752 ct, C 39 ct; Witte komkommer B 53 ct. Per bos: Peen I 4147 ct, II 38-43ct; Uien 10ct; Sjalotten 11 - -13 ct; Radijs 89 ct; Spitskool 2631 ct; Savoye kool 2534 ct; Rabarber 23 ct; Spinazie 15 35 et; Tomaten All ƒ1,16 ƒ1,21, BI 1.21. CII ƒ1,01— ƒ1,06, CC 7579 ct; Aèperges E 1 1.64- -ƒ 1,92, B II 11,40, C II 86 ca—1 en afw. 86 ct ƒ1.08. AARDAPPELEN. Per 100 kg: Bintjes I 10. FRUIT. Per doosje (van 2 ons) Glas aardbeien I 6370 ct, II 4453 ct. Pep doosje (van 2% ons) Natuuraardbeien I' 66SO ct, II 51 ct. Bij de opening van de debatten in het Engelse Lagerhuis over de topconferentie, welke maandag zijn begonnen, heeft premier MacMillan verklaard weinig nut te zien in speculaties omtrent de motieven welke de Russische premier Chroesjtsjef mogelijker wijze hebben bewogen tot zijn manier van optreden tijdens deze mislukte conferentie. V/elke ook de mate van weten schap van de Sowjet-Unie of van verdenking omtrent vluchten van U-2-toestellen boven Rus land vóór het incident moge zijn geweest, aldus de Engelse pre mier, het is volkomen begrijpe lijk dat het incident op zichzelf wel door de Russische autoritei ten ernstig moest worden opge vat. Als er echter één land ter we reld was, waar de betekenis van een incident van deze aard zou kunnen worden gebagatelliseerd, De vulkaan Slamat, ongeveer 30 km ten zuidoosten van Dja karta, is actief. Volgens ,,Antara" stoot de krater vuur en rook uit, die op een afstand van 50 km kunnen worden waargenomen. In Scheveningen is zaterdag het badseizoen geopend niet de jaar- lijk4 e ren naar zee. Niet alleen de heren der schep ping behoorden tot de moedigen, die onvervaard in de golven doken, ook een grote groep van het zwakke geslacht liet zich niet kennen en stormde ju cïiend in de branding. 7.0 niet geheel geheim kon wor den gehouden, dan was het Rus land. Het is daarentegen echter met alle hun ter beschikking staande publiciteits- en propagandamid delen opgewerkt, zo zeide Mac Millan. Verder herinnerend aan Chroesjtsjefs opmerking dat zijn handen schoon waren en zijn hart zuiver waar het spio nage betreft, verklaarde Mac Millan onder gelach van net Lagerhuis eerlijk te moeten zegden dat dit wel een zeer boute bewering is voor het hoofd van een grote mogend heid op een tijdstip waarin het verzamelen van inlichtingen noodzakelijk wordt beschouwd voor het behoud van de natio nale veiligheid. „Temidden van alle twijfel en onzekerheid, ben ik in elk geval hier zeker van: was de wil er geweest, dan had de weg kunnen worden gebaand hetzij door mil- ti-laterale. hetzij door afzonder lijke besprekingen, zodat wij met ons werk hadden kunnen begin nen". AI dit zoeken naar de oorza ken van de mislukking, de po gingen om achter de motieven te komen, noemde MacMillan echter vrij nutteloos. De vraag is echter, welke weg wij nu moeten opgaan. Bovenal ging MacMillan ver der, moeten wij onze basispoli- tick niet laten beïnvloeden door de dagelijkse keringen en wen dingen in ds woordenstrijd. „Wij moeten een rechte weg volgen en niet wanhopig van de ene naai de andere kant slingeren door nu de ene, en dan weer een andere politiek te volgen." Chroesjtsjefs rede in Parijs schokte het Westen; zijn enkele dagen later in Berlijn gehouden rede leek veel matiger, in elk ge val wat inhoud betreft. En deze werd weer gevolgd door een redevoering in Moskou. Wij moe ten objectief en onbewogen ken nis nemen van wat is gezegd, en niet terugkeren tot de dagen van weleer en week na week wachten op de uitspraken van een buiten landse staatsman en dan onze politiek afstemmen op de veran deringen in de klemtoon daar van, aldus premier MacMillan, die verklaarde dankbaar te zijn dat het Engelse volk op de situa tie met zijn gewone gezonde ver stand had gereageerd. Men was teleurgesteld, doch niet onnodig gealarmeerd. MacMillan wees op de nieuwe zin van de behoefte aan verster king van de eenheid en de ge meenschappelijke doelstellingen van de volkeren der vrije wereld, die na de ineenstorting van de topconferentie is ontstaan. Premier MacMillan zeide nog Steeds hoop te koesteren dat de conferentie in Genève over een verbod tot het houden van kern proeven zal slagen. Engeland zal tevens zijn uiterste best doen om de ontwapeningsconferentie er toe te brengen praktische ge schilpunten in bespreking te ne men en constructieve maatrege len te treffen. Machtige communistische stro mingen zullen aanvoeren, dat de wereld zich in de richting van een onvermijdelijke en beslissen de botsing beweegt, aldus de Britse premier verder, doch om zulk een botsing als onvermijde lijk te beschouwen, meende hij in strijd te achten met de funda menten „van de menselijke aard en dit is zeker iets, dat wij nim mer kunnen aanvaarden. Premier MacMillan besloot met de opmerking, dat z.i. de les een voudig is: wij moeten alleen maar geduldig en met vertrou wen voortwerken. De leider van de Britse oppo sitie Gaitskell gaf uitdruk king aan het verlangen, dat de regering haar politiek van ver zoening zal voortzetten. Als de Russen en Amerikanen dit moei lijk vinden, des te meer reden be staat er voor initiatief van de zijde van Engeland. „Doch wij zullen hierin niet slagen, tenzij wij onze betrekkingen met Euro pa kunnen verbeteren." 9. De volgende morgen vóór zonsopgang glijdt een drakkar met Olaf, Thorfinn en een kleine bemanning aan boord, uit een der talloze inhammen van de Vik (de Oslofjord) zeewaarts en zet koers naar het Oosten. Olaf heeft het doel van de reis, de burcht der Jomsvikings be kend gemaakt, voorwendende dat er berichten zijn als zou koning Eric zich daar bevonden hebben. De meesten steken hun onbeha gen over dit reisdoel niet onder stoelen of banken. Tenslotte staan de Jomsvikings niet erg gunstig bekend en de onrust blijft, al beweert Olaf keer op keer, dat ze niets te vrezen heb ben, omdat het feit, dat Erics pleegzoon Axe, ook een Jonis is, voldoende waarborg voor hun veiligheid is. De zeereis verloopt vlugger dan Olaf verwachtte en in de late avond van de tweede dag zien ze de burcht een eindweegs uit de kust op een rots gebouwd, voor zich opdoemen De burcht i:. geheel van steen, een grote bij zonderheid in deze slreken en vol ontzag staren de mannen naar de kolossale muren. „Hoe komen we er in", gromt Olaf, „er is nergens een poort. En het lijkt wel of er niemand is ook." Maar hij vergist zich. Er ver schijnt het licht van een toorts ergens boven op een trans. Een potige krijger buigt zich voorover en brult de schepelingen toe: „Wie waagt het ongevraagd voor de Jomsburcht te verschijnen zonder een schild in de mast? Maak dat je wegkomt, honden! Of deze uitdaging kost je allen de kop!" Omstreeks halt acht maan dagavond is in het Diaconessen- huis in Naarden overleden de vouizitter van de Partij van de Arbeid, dc heer Evert Vermeer. De heer Vermeer is 49 jaar oud geworden. De heer Vermeer onderging, zoals bekend, op 2 mei een maag operatie. Op 14 mei verslech tende ztjn toestand om voorts af wisselend te verbeteren en te verslechteren. In de loop van maandagochtend kreeg hij een maagbloeding, welke bloeding zien maandagmiddag om 5 uur herhaalde. De heer Evert Aart Vermeer werd op 20 november 1910 in Nij megen geboren. Hij bezocht de Mulo en bekwaamde zich door zelfstudie in economie en staat kunde. Hij was tot 1930 als kan toorbediende in Tiel werkzaam. Nadat hij zijn diensplicht had vervuld, was hij tengevolge van de crisis enige tijd werkloos. Hij was één van de oprichters van het nieuwsblad „De Tiele- naar". De heer Vermeer die hiel de journalistiek leerde kennen, werd later aangesteld als corres pondent van „Het Volksblad voor Gelderland". In 1931 trad hij toe tot de S. D. A. P. Drie jaar later kwam hij in dienst van deze partij en was hij als propagandist werk zaam. Van 1934 tot 1939 was hij ook werkzaam voor het N. V. V. Tijdens de oorlog met Duitsland streed hij aan de Grebbeberg. Na korte tijd bij de zogenaamde op- bouwdienst te hebben gediend, nam hij deel aan het verzet. Hij schreef in illegale bladen en was vooral werkzaam bij het in vei ligheid brengen van geallieerde piloten. Later werd hij lid van de grote adviescommissie der illega liteit. In 1946 nam hij voor de P. v. d. A. zitting in de Tweede Kamer en behoorde tot de humanisti sche vleugel. Hij was voorzitter van het Humanistisch Thuis front. Aanvankelijk was hij be stuurslid van de P. v. d. A., in 1949 werd hij secretaris en 6 jaar later, op 23 februari 1955, werd opvolger van Koos Vorrink. De heer Vermeer was ook lid van de gemeenteraad van Naar den. In zijn functie van lid van de Tweede Kamer, maakte hij deel uit van de vaste commissie voor buitenlandse zaken en van de defensiecommissie. Ook was hij hoofdbestuurslid van dc Neder landse Raad van de Europese Beweging en lid van de Inter parlementaire Beneluxraad. In 1959 werd hij gekozen tot voorzitter van het Europees So cialistisch Verbindingsbureau. Einde maart 1959 werd hij voor het ondergaan van een rustkuur in een ziekenhuis opgenomen. Op 1 augustus van dat jaar her vatte hij het werk voor de P. v. d. A. Op 16 april 1960 moest hij opnieuw worden opgenomen, nu voor 't ondergaan van een maag operatie. Op 14 mei trad een ver slechtering van zijn gezondheids toestand in. De heer Vermeer was Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De heer E. Meester, secretaris van de Partij van de Arbeid, verklaarde diep gescchokt te zijn door het bericht over het overlijden van de heer Vermeer. „Dit is een ongelooflijk zwaar verlies voor de Partij van de Ar beid in het bijzonder, maar ook voor de internationale socialisti sche beweging, waaraan de heer Vermeer zulk een actief aandeel had", zo zei hij. Generaal Norstad, de opper bevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa, die in het begin van de .maand een lichte hartaanv'al heeft gehad, heeft zijn werkzaamheden hervat, /rdlus een mededeling van Shape-tunctionarissen.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2