Barend kon liet niet Meer dan 2 miljard! r |/ftöu dl \Jcauw Dat mankeert er aan my DE MODERNE PARAPLU Zomerkampen voor suikerzieken PLANTEN STEKKEN enu BLIEK NOVITA Examen doen DE VRIJE ZEEUW HET MEISJE MET DE VELE DOMME FOUTEN - Coöp. Boerenleenbank «Terneuzen» RAIFFEISENBANK HOE VERKRIJGT U SUCCES Kleding verven van de week _T. Zaterdag 28 mei I960 Pagina 11 lk ken een meisje, dal ronduit een schoonheid genoemd kan wor den. Ze ziet er uit om te stelen, weet zich met smaak en heel apart Ie kleden en heeft uitgesproken sex-appeal. Alle mannen en jon gens, die zij ontmoet, zijn op het eerste gezicht weg van haar. Ze kan zoveel uitnodigingen krijgen als ze wil en is bijna geen avond thuis. En tochis dit meisje 26 jaar geworden zonder dat zij ooit een serieus huwelijksaanzoek heeft gehad. Opstandig heeft zij mij de vraag gesteld: „Wat mankeert er aan mij, dal ik mannen wél hét hoofd op hol kan brengen, zonder er zelfs moeile voor te doen, maar hen niet vast kan houden? IIoc komt het, dat ze me graag mee uit nemen, maar hun enthosiasmo na 2, 3 uitgangetjes zodanig bekoeld is, dat ze me laten schieten en een volgende keer een an der meisje vragen, dat er niet half zo leuk uitziet als ik?" Ik wist de verklaring niet meteen, want aan haar uiterlijk kon liet niet liggen. Iedere man moest er trots op zijn, met haar gezien te worden. Dus ben ik haar gedrag gaan bestuderen en kwam daar door al spoedig tot een conclusie. Dit meisje is zelf zo door drongen van haar onweerstaan baarheid en de aantrekkings kracht, die ze op mannen heefl. dat ze meent zich hierdoor din gen te kunnen veroorloven, en zelfs aan zichzelf verplicht te zijn, die de mannen met wie ze omgaat, wel een koude douche moeten geven. Ze heeft er, om te beginnc.i, een gewoonte van gemaakt, om altijd te laai te komen voor een afspraak. ,.Laat ze maar wach ten, dat prikkelt hen. En ze mochten anders eens denken, dat ik er zo happig op ben, met hen uit te gaan", is haar devies. Maar het enige, wat ze hiermee bereikt, is dat ze ter wille van haar eigen jjdelheid zijn zelfrespect een knauw geeft. Soms houdt ze zich helemaal niet aan een afspraak, omdat er zich intussen oen gegadigde voorgedaan heeft, die beter naar haar smaak is. Het komt met in haar op, dat een meisje een man zo iets maar éénmaal hoeft te leveren, om voor góed zijn vertrouwen kwijt 1e zijn. Zelfs de uitverkorene voor wie ze de ander heeft laten schie- len, zal haar twijfelachtig gaan bekijken. Verder houdt ze meestal een slag om de arm. wanneer een man haar uitnodigt. Ze zal nooit dadelijk „ja" of „nee" zeggen, maar belooft alleen „ik zal nog wel eens zien Ver moedelijk denkl ze, dat hiermee haar waarde verhoogd wordt. In werkelijkheid is hel niets an ders dan een aan-het-lijntje- houdcrij, om altijd iemand ach ter de hand Ie hebben, als de genen op wie ze hoopt, zich niet aanmeldt. Maar zó dom zijn de mannen niet, of ze krij gen dit de een of andere dag wel dóór en dan is het uit met hun lankmoedigheid. Ze den ken eenvoudig: „Graag of niet". Als dit meisje in gezelschap van mannen is, wil ze hen niel alleen als hoffelijke aanbied- ders, maai- als slaven zien. Ze moeten letterlijk elke wens van haar gezicht lezen en voor haar vliegen. Hun aandacht mag geen ogenblik verslappen en ze voelt, zich alleen gelukkig, als er constant attenties aan haar besteed worden. Zij wordt er niet moe van zich te laten be dienen. Maar voor de mannen in kwestie moet het op de duur ongelooflijk vermoeiend, ja uit puttend zijn. Dat ze overigens die atlenlies als vanzelfsprekend beschouwt <m aanneemt behoeft niemand te verwonderen. En al zijn er van die kleine gewoonte-hoffe lijkheden, die inderdaad van zelfsprekend zijn, toch mag een man daarvoor wel een vrien delijk „dank je wel" of een hartelijk glimlachje verwach ten. En als dit uitblijft, zal hel hem onwillekeurig verkillen. De grootste fout, die liet be wuste meisje maakt, is m i. deze: als zo met een man uit is. schept ze doorlopend op over haar andere veroveringen. Ze vertelt, hoe aardig die andere mannen zijn en hoe gezellig ze mei hen uit geweest is Wil ze hiermee haar partner tot jaloezie prikkelen? Wil ze demonstreren, hoe populair zo is? Het resultaat is averechts. De partner voelt zich geklei. noord, beledigd en ontmoedigd. Hij constateert, dat dit meisje blijkbaar zo van anderen ver vuld is, dat er voor hém geen plaats overblijft. Hoe onweerstaanbaar mooi en aantrekkelijk deze schoon heid ook is, zij verspeelde allo kansen. (Nadruk verboden). De tijd van de proefwerken is weer aangebroken en ik kan gerust zeggen, dat daarmee de sfeer in het huis van de Jansma's verpest wordt. Achter deze proefwerken immers staat het rapport en dat zal onherroepelijk vermelden of Barend overgaat of niet. Overgaan? Barend is een bleke, uit de krachten gegroeide jongen van zestien jaar, die het met doubleren van dn eerste, zowel als de tweede klas tot de derde klas van de H. B. .S heeft weten te brengen. Op de lagere school was hij een zeer mid delmatige leerling. Maar met hangen en wurgen is hij toch ieder jaar overgegaan. Vraag echter niet, wat dat al van de zenuwen van zijn ouders gekost heeft, om van het kind zelf nog niet te spreken. Onder toezicht moest hij zijn huiswerk maken en zo jong als hij was. bleef er al haast geen ogenblik over voor gezonde ontspanning, of om eens zorgeloos te spelen, zoals andere kinderen. Daar heeft Barend zijn bleke kleur en fletse ogen van gekregen. In de laatste klas van de lagere school moest hij zelfs gaan bril len. Maar enfin, het doel was berpikt en de ouders, vooral de vader, voelden zich triomfator. En nu moest Barend naai' de H. B. S. Hij zou later doorstuderen, een titel halen. Vader had er de gelegenheid niet toe gehad; hij was een self made man. Nu waren al zijn illusies op Barend gericht. Zijn zoon zou het verder bren gen dan hij Hoe Barend het klaarspeelde, zal nie mand ooit weten, maar hij kwam door het toelatingsexamen voor de II. B. S. „Zie je wel!" straalde vader. „Hij kan wel, als hij maar wil". Dat werd van nu af het wachtwoord: „Je kunt wel, als je maar wilt". Daarmee begon voor Barend de marteling; de bijna dagelijkse folteringen, die niet al leen van hemzelf maar ook van zijn ouders complete zenuwpatiënten maak ten. Want al spoedig bleek, dat de mid delbare school boven Barend's vermogen ging. Iedere keer als het rapport weer wemelde van de onvoldoendes speelden zich de meest onverkwikkelijke scènes af. Dan sloeg vader met de vuist op tafel en brulde: „Je zult. versta je! Je kunt het. als je maar wilt. lk duld niet, dal je mij te schande maakt!" Barend kromp ineen, alsof men item geslagen had. Zijn vader te schande ma ken was er iets ergers denkbaar1? Al aan het eind van het eerste leer jaar, toen de jongen moest blijven zitten, werd de ouders in overweging gegeven, hem van school te nemen. Maar natuur lijk was de vader niet voor rpde vatbaar. Zijn ijdelhoicf zou nooit en te nimmer toegeven, dat Barend tot minder in staat was dan anderen. Hij moesi -n hij zou. Hij kón het, als hij maar wilde. Arme Barend, hoe graag had hij ge wild. Hoe graag had hij zijn ouders deze glorie gegund, maar het ging niet Hoe verder hij kwam. hoe duidelijker bleek, dat zijn verstandelijke vermogens te ge ring waren. Zijn hersens konden de leer stof eenvoudig niet verwerken. Hij werd er zo moe van. dat hij er alles bij neer had willen gooien. Maar achter hem stond vader, om zo te zeggen met de zweep en joeg hem voort. Barend leed onzegbaar. De tijd van de proefwerken was een hel. Hij was als verlamd on moest toch voort, omdat vader zei, dat hij kon, als hij maar wilde. Zijn gezondheid werd hierdoor zo ern stig annrfptast. dat hij op een dag totaal overspannen in het ziekenhuis belandde. Zestien jaar, bleek, uit de krachten ge groeid, lusteloos, zenuwoverspannen Wanneer zullen ouders ophouden, hun hinderen te overschatten? Wanneer zul len ze inzien, dat ze hun kostbaarst bezit niet tot slachtoffer van hun eigen on verantwoordelijke ijdelheid mogen ma ken? MARCELLE. tNadruk verboden) (Adv.) 2.000.000.000,—) Dat ls het totaal spaartegoed bij de boerenleenbanken, aangesloten bij de Coöp. Centrale Raiffeisenbank te Utrecht. Ruim twee miljard gulden Ook U kunt profi teren van de gunstige voorwaarden. Er ligt een spaarboekje voor U klaar bli de Walstraat 7 TERNEUZEN Noordstraat 6 AXEL Er zijn veel dames die het oog slechts gericht houden op de grote mode en daarbij slechts belangstelling hebben voor de kleding. De accessoires beschouwen zij als van minder belang. Toch is dit een verkeerde instelling. Geen costuum kan „at" zijn zonder de bijpassende schoenen, handschoenen, hoedje, tasje en dergelijke. Een van de toebehoren die bij vele dames nog weinig in aanzien staat, is wel de moderne paraplu. Dit nuttige instrument, door onze grootouders zo in ere gehouden, is door het verschijnen van moderne regenkleding op de achtergrond geraakt. We zijn dadelijk bereid toe te geven, dat het ouderwetse regenscherm niet bepaald een modieuze aanwinst is. Maar met het moderne parapluutje is het toch wel anders gesteld. Neemt u eens de moeite om voor zo n speciaalzaak op dit gebied stil Ie staan en een blik in de etalage te werpen. Wanneer u zich tot nog toe niet in de paraplumode hebt verdiept, zult u ongetwijfeld verstomd staan over dat wat men ook op dit gebied heeft bereikt. (Advertentie) met actieve.beheerste zenuwen Mijnhardt's Zenuwtabletten Wanneer de lijder aan suiker ziekte zich niel stipt aan de ge geven voorschriften houdt, heeft dat in dc regel geen onmiddel lijke gevolgen. Op den duur berokkenen deze patiënten zich daarmee echter grote schade, die allerlei zeer on aangename gevolgen kan hebben. Dat is voor hen het verrader lijke: ze leven immers temidden Telkenjare sneuvelen er planten in dc koude wintermaanden, waaruit blijkt, dat ook binnenshuis dc planten lang niet altijd veilig beschermd zijn tegen de vorst. Echte amateurplanters kweken zelf echter liever planten, dan dal zij ze kopen. In verband hiermede, willen wij in dit artikel eens dc vraag behandelen hoe er het beste gekweekt kan worden. De nieuweling kan 't beste beginnen met stekken van kruidachtige planten, aange zien de houtachtige minder gemakkelijk wortelen. Voor stek nemen we krach tige scheuten zonder bloem- kop, hetzij toppen, dan wel zijscheuten. De stekken moe ten een lengte hebben van tenminste 6 en ten hoogste 10 cm. De onderste bladeren die nen verwijderd te worden, liefst zo. dat er nog een stuk je van de bladsteel blijft zit ten, zodat de stengel zelf niet nodeloos beschadigd wordt. Er moeten tenminste drie bladeren aan de stek over blijven. De stekken moeten recht worden afgesneden, dit afsnijden moet dicht onder 'n bladknop plaats hebben. De gemakkelijkste manier is nu om die stekken in een flesje met water te zetten en dit een plaatsje te geven in de zon vlak voor een raam. Niet altijd geeft deze methode een goed resultaat, wel echter bij dp siernetel, het „vlijtige lies- je", de bonte klimop, de ne- rium oleander en begonia me. tallica. AARDE EN GROEISTOF Zodra er behoorlijke wortels gemaakt zijn, moeten de stek ken overgebracht worden naar kleine potjes, gevuld met bladaarde en scherp zand, want ze kunnen niet te lang in het water blijven staan; ze krijgen daarin geen voedsel, waardoor ze ln kracht achter uit gaan. Stekken die niet gemakke lijk wortelen, zullen er baat bij vinden, als de ondereinden eerst in groeistof worden ge doopt, voor ze in de grond worden gestoken. Bij zaad- handelaren kunnen deze groei stoffen gekocht worden. De stekken moeten eerst even in water gedoopt, daarna 1 cm diep in de groeistof gestoken worden. Na deze behandeling kun nen de stekken in het grond, mengsel worden gestoken. Men kan ook een mengsel ne men van turfmolm en zand, dat heeft tevens het voordeel dat hierin praktisch geen on gedierte of ziektekiemen voorkomen. Dit geeft dus een gezonde worteling. WARM OF KOlID De praktijk heeft bewezen, dat stekken gemakkelijker v" '»len, indien er moer te gelijk in een pot worden ge- „ii, dient langs de pot- rand. De omgeving van de nieuwe stek kan heter te warm, dan te koud zijn, al is dan zonne warmte in de eerste tijd niet zo gewenst. Een plaatsje in de warme kamer is dus al zeer goed te noemen, maar ook kan een zelf gemaakt „kastje", of een loge jampot, of een inmaak- glas, waaronder de stek ge plaatst kan worden, dienst doen. Een vochtige atmosfeer is noodzakelijk, wil de stek geheel tot z'n recht kunnen komen. Gebruikt u een glazen stolp, dan is af en toe luch ten gewenst. Bakjes, waaroverheon plas tic hoezen worden gebonden, ziln ook zeer aan te bevelen, deze laten lucht door en hou den vocht vast. (Nadruk verboden). van gezonde mensen, die op voe- dingsgebied kunnen doen en laten wat.ze willen. Wie hier eens even bij blijft stilstaan, zal begrijpen aan welke verleidingen zulke mensen, die zich meestal in geen enkel op zicht ziek voelen, eigenlijk bloot staan. Wanneer zij het knellende juk van het vaak zeer beperkte dieet eens afwerpen, wordt dit kwaad niet dadelijk gestraft. GEMEENSCHAPPELIJKE MOEILIJKHEDEN In dc Verenigde Staten van Noord-Amerika had men al vóór de laatste wereldoorlog begrepen dat hier problemen liggen, die om een oplossing vragen. Door de wetenschappelijke we reld werden aldaar toen reeds kampen ingericht, waar suiker zieken hun vakantie konden doorbrengen. Dat werd niet alleen voor do gezelligheid gedaan en ook niet om deze mensen eens een ple ziertje te gunnen. Bij dp organi satoren speelden geheel andere overwegingen een beslissende rol. Deze kampen werden vooral ingericht om suikerzieken in de gelegenheid te stellen hun ge meenschappelijke moeilijkheden te bespreken en om wetenschap pelijke voordrachten over hun ziekte te kunnen volgen. WETENSCHAPPELIJKE VOORDRACHTEN Natuurlijk is er destijds nogal eens schouderophalend over die kampen gelachen. Het was toen Iets nieuws, dus vond men het gok. Thans is echter wel gebleken, dat de Amerikanen dit netelige vraagstuk met élan en op voor treffelijke wijze hebben aange pakt. Trouwens, nu het nieuwtje er af is en men er al weer aan ge wond geraakt is dat er zulke kampen bestaan, wordt er aan voorbij gegaan alsof het niets bij zonders is. In ons eigen land is de voor lichting aan diabetici eigenlijk pas na de bevrijding een beetje op gang gekomen. NEDERLANDSE VERENIGING De Nederlandse Vereniging voor Suikerzieken heeft in de jaren daarna belangrijke activi teit ontplooid, talloze suikerzie ken hebben de vruchten daarvan reeds kunnen plukken. Door deze activiteit zijn zij meer bekend geraakt met de moeilijkheden waarin zij kunnen raken wanneer zij de hand gaan lichten met het voor hen opge stelde dieet. Dat ook de mogelijk voorge- sch reven insuline-inspui tingen niet mogen worden verwaar loosd, is vanzelfsprekend bij die voorlichting inbegrepen Met dil al blijft de lijder aan suikerziekte een merkwaardig iemand. Hij is patiënt, doch wan neer hij zich aan de voorschrif ten houdt is hij meestal niet ziek! PATIËNTEN DIE NIET ZIEK ZIJN Het overgrote deel van de dia betici is in staat voor zichzelf en voor hun gezin de kost te ver dienen en om ook in het verdere levensonderhoud zelf te voorzien. Zonder enig bezwaar kunnen zij een schooi bezoeken, een be roep uitoefenon, een huishouding verzorgen. Ook lichamelijke ar beid kunnen zij doorgaans zon der bezwaar verrichten. dr. II. W. SCALONGNE. (Nadruk verboden). 0 Vroegere vlekken welke ver wijderd zijn met een of ander middel kunnen de oorzaak zijn van een mislukking, om dat ter plaatse meer verf moet worden opgenomen, waardoor er een of meer don kere plekken ontstaan. 0 Gesleten plaatsen nemen eveneens meer verf op. Ook het feit dat de stof door de zon geleden heeft, of als ze versleten is, hetzij geheel of gedeeltelijk, is oorzaak van onregelmatige opneming van verfstoffen. 0 Er bestaan verschillende kleurnikldelen, ook middelen die niet uit verf bestaan, maar vaak verdwijnt de kleur na een of twee wasbeurten, dus dan moet u opnieuw be ginnen. 0 Ecru kleuren kunt u door 1 eetlepel gemalen koffie en 1 eetlepel thee gedurende 15 minuten te koken in 1 liter water en hierin de stof te dompelen. De tint die hier door ontstaat, is zeer fraai. 0 Crétnestljfsrl is vaak wat hard van kleur als u de ge wenste stevigheid geeft. Ge bruikt u er minder van, dan is soms het resultaat niet vol doende; vermeng dan de crêmestijfsei rnet gewone stijfsel. 0 De hoeveelheden kunnen wij niet geven, dit moet u zelf proberen, door eerst zwak te kleuren, want versterken is altijd mogelijk. Na het kleu ren niet weer naspoelen. 0 Blauw kleuren. Behalve met verf, hetgeen vooral in lichte tinten vaak heel goed gelukt kunt u met sterk blauwsel- water een lichtblauwe kleur geven of verschoten katoen, wollen, zijden of kunstzijden weefsels bijkleuren. (Nadruk verboden). Nog ongeveer een maand lang zullen er voor de fijnproevers asperges verkrijgbaar zijn.' Het zijn de stengels van de asper geplant, welke zich diep in de aarde ontwikkelen en ook niet boven de oppervlakte uit mogen komen, daar de kopjes dan hun bi-anke kleur zouden verliezen. Aspergebedden worden daarom ook nog extra met aarde opge hoogd en iedere dag door de kweker gecontroleerd. Goede asperges behoren dan ook mooi recht te zijn, slechts ecu kort houtig gedeelte en dikke blan ke kopjes tc hebben. De mooi ste exemplaren worden als slierasperges of in een room saus opgedist, dc minder mooie kunnen op allerlei mogelijke manieren gestoo/d, een heerlijk onderdeel van het menu vor men. ZONDAG: Ossestaartsoep, kalfszwezerikasperges in roomsaus, aardappelen, ap peltaart. MAAN DAGKop aspergesoep, gehakt, postelein, aardappel puree. DINSDAGMacaroni met eiersaus cn andijviesla, cho coladevla. WOENSDAGGebakken ham- plakken, spinazie, aardappe len, griesmeel met gember. DONDERDAGStoofschotel van kaas, spitskool en aard appelen, rabarber. VRIJDAG: Gekookte schelvis, kerriesaus, rijst en sla, yoghurtvla, öf champignon ragout, rijst en sla, yoghurt vla. ZATERDAGVissalade of hu zarensla, rijstkoekjes. RECEPTEN Aspergepunten in roomsaus: 2 bossen qsperges, 15 gram roomboter, 15 gram bloem, 1 dl slagroom, 1 eidooier, zout. Flinke aspergepunten afsnij den (de rest kan voor soep dienst doenj en deze met wat water en iets zout in ongeveer 30 minuten gaar stoven. Van de roomboter, bloem en 2 dl van het aspergewater, een glad de saus koken, de losgeklopte eidooier en tot slot de stijfge- slagen room er voorzichtig doorroeren. De aspergepunten er door scheppen en het ge recht onmiddellijk opdienen. Gebakken hamplakken: Niet te dunne plakken ham door een vrij dik bloempapje halen en in roomboter in de koekepan aan beide zijden snel bruin bakken. Het regenscherm ls evenals zovele andere gebruikstaken een mode-aitikel geworden. Dc damesparapluus die u momenteel in de handel aantreft, zijn stuk voor stuk voorwerpen met een eigen karakter. De paraplu-ontwerper is tegenwoordig een artiest, die met smaak en inzicht in de stijl van onze tijd, zijn ontwerpen creëert. Iedere vrouw zal in zo'n zaak ongetwijfeld een paraplu kunnen vinden bij haar persoon en haar kleedsti.il past We vinden ze in sportieve vorm en we vinden er de meest elegante modellen Onze illustratie toont een exemplaar, dat bijzonder -irdig is. Het mcta»'- werk is baai vernikkeld en de nylon waarmee dc baleinen werden be spannen. heeft een dessin van banen in afwisselend zacht rose cnwl Zo'n paraplu is een opwekkende noot bij regenachtig weer en flatteert dc draagster buitengewoon. Deze paraplu is een middenvorm, maar er zijn ookrjuweelt.ies van naaldparapluus, met bijzonder fraaie handvatten en m een schitterende bespanning. Een goed gekozen paraplu verhoogt de persoonlijke charme en giatie van de draagster, dat is de waarde die van dit nuttige gebruiksvoorwerp uil gaat. (Nadruk verboden). (Adv.) Kies de zekerheid van het vertrouwde merk fcr zijn zomaar nylons en Setter Set nylons. Verschil? Nauwelijks tc merken in uw porte- monnaie - maar zeer duidelijk aan uw been. Daar bewijzen Setter Sets >as efcfit wat zc méér waard zijn? Kies dut de zekerheid van het gerenommeerde, bekende merk. - Kies Setter Set - het merlcró'et de twee honden. C ,-VC Setter Set nylons tl? -- chic van top tot teen. reedi vanaf f 2.95 f daarmee'is de kous af NOORDSTRAAT 15 AXELSESTRAAT TERNEUZEN TERNEUZEN

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 7