Verklaring van Eisenhower over de mislukte topconferentie Aarde in Chili nog tot rust gekomen steeds niet Veiligheidsraad verwerpt Russische nota MURGUPA Radio de Buck WEEROVERZICHT ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER 1 WEERBERICHT 1960 frankering bij abonnement; Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 DE VRUE Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. VRIJDAG 27 MEI 1960 16e Jaargang Nr 4993 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. President Eisenhower heeft woensdag in een radio- en televisierede tot het Ameri kaanse volk verslag uitge bracht over de mislukte top conferentie in Parijs en daarbij verklaard, dat de Verenigde Staten ondanks de „zig-zag-politiek" van het Kremlin met de Sowjet- Unie moeten blijven onder handelen over alle hangende problemen. Hij erkende dat de Sowjet- llnie het Westen nog steeds wan trouwt en hij herhaalde daarom zijn voorstel van vijf jaar ge leden, dat vroeg om inspectie van het Amerikaanse en Russi sche grondgebied vanuit de lucht. De Verenigde Staten zullen als het ogenblik daarvoor rijp is, bij de Verenigde Naties een plan voor een stelsel van luchtinspec- tie indiehen, zo zei hij. De Volkerenorganisatie zou zelf die inspectie moeten uit oefenen. De Verenigde Staten zijn bereid een deel van de daar toe benodigde vliegtuigen en uit rusting te leveren. Een woordvoerder van het Witte Huis verklaarde later, dat de Verenigde Staten dan vlieg tuigen van het type U-2, dat dooi de Russen op 1 mei is neerge haald, beschikbaar zouden stel len. De president, die een half uur sprak, ging diepgaande in op de volgende punten: 1. De reden voor de vlucht van het Amerikaanse spionage- vliegtuig boven de Sow jet-Unie op 1 mei. 2. De gebeurtenissen op de topconferentie en Chroesjtsjefs weigering om te onderhandelen, 3. De doelen die de Verenigde Staten zich in de nu komende tijd stellen. ,Waarom zo'n ophef In de eerste plaats sprak Eisenhower er zijn verwondering over uit dat de Russen, die reeds enige jaren op de hoogte waren van de Amerikaanse verken ningsvluchten boven Sowjet-ge- bied, zo'n ophef hadden gemaakt van de vlucht op 1 mei. Tegen over de angstvallige geheimhou ding van de Russen stelde hij dat premier Chroesjtsjef vorig jaar bij zijn bezoek aan de Verenigde Staten met de trein op slechts enkele honderden meters afstand een open en bloot staande inter continentale raket op de lucht basis Vandenbcrg was gepas seerd, die hij duidelijk had kun nen zien. „Top" moest mislukken Chroesjtsjef liet de topconfe rentie zgn. mMukken uit mo rele verontwaardiging, maar het is duidelijk dat de Russen nog vóór hun vertrek uit Moskou hadden besloten dat de topcon ferentie geen resultaat moest hebben en dat mijn reis naai de Sowjet-Unie moest worden afgelast, aldus de president. Niettemin moest men volgens hem de topconferentie niet ge heel als verlies afschrijven. Er zijn ook enige positieve punten. Ai heeft Chroesjtsjef de klok in zekere zin teruggedraaid, het verdient toch vermelding dat hij het liet bij schelden, een oud en bekend recept van de Sowjets als zij een doel op korte termijn willen bereiken. President Eisenhower prees premier MacMillan en president De Gaulle voor de steun die zij hem hadden gegeven. „Het ge drag van onze bondgenoten was prachtig". Ondanks aanhouden de Sowjet-pogingen om het Wes ten te verdelen stonden zij on wrikbaar aan de zijde van de Amerikaanse delegatie. Incident met de „U-2" Wat het incident met de U-2 betreft verklaarde de president, dat de eerste Amerikaanse ver- (Adv.) SCHEEPSBOTSING BIJ IVOORKUST 7 doden; 25 vermisten Bij de Ivoorkust (West-Afri'. ter hoogte van Abidjan zi, woensdag een vrachtschip en een vissersboot met elkaar in aanvaring gekomen. Zeven men sen zijn verdronken en er wor den er 25 vermist. In totaal zijn j 27 opvarenden gered. Miljoenste telefoonaansluiting Op liet hoofdkantoor van de I'. T. T. in Den Haag werd dins dag de miljoenste telefoon aan sluiting gerapporteerd. Het as de aansluiting voor de eer R. Beugelink aan de 'aapopseweg in Arnhem. f»e foto: In aanwezigheid van zijn verloofde neemt de heer Beugelink één van de vele ge lukwensen telefonisch in ont vangst. klaring over de vlucht die mis leidend was, was uitgegeven om de piloot en het werk van de in lichtingendienst te dekken tot alle feiten bekend zouden zijn. Uit de eerste inlichtingen was b.v. niet gebleken of de piloot' nog in leven was, of hij trachtte te vluchten of aan een ondervra ging te ontkomen, of dat hij met zijn vliegtuig was vergaan. Deze dekking van de piloot en het werk dat de vliegtuigen deden was een eerste vereiste als men bedenkt dat met dit soort vluch ten gedurende lange tijd inlich tingen waren verkregen die voor de Amerikaanse veiligheid van het grootste belang waren. Toen bleek dat de Russen de piloot in handen hadden en meer bijzonderheden wisten, werd de spionagevlucht in een nieuwe verklaring toegegeven. De president merkte op dat er in de Verenigde Staten o.a. een debat gaande is over de vraag of de vlucht op 1 mei, gezien de topconferentie, wel verstandig was geweest. Doch „de eenvou dige waarheid is deze: als een land inlichtingen nodig heeft, is er geen ogenblik waarop de waakzaamheid mag verslappen. Pearl Harbour heeft ons geleerd dat zelfs onderhandelingen ge bruikt kunnen worden om voor bereidingen voor een verras singsaanval te maskeren". Voorts bracht hij in herinne ring dat hij Chroesjtsjefs eisen in Parijs had verworpen, doch wel persoonlijk had bekendge maakt dat de vluchten boven de Sowjet-Unie werden gestaakt. Doordat de Russen achter het Amerikaanse systeem waren ge komen, was 't nut van de vluch ten duidelijk minder geworden en bovendien zou voortzetting er van bepaalde Amerikaanse bond genoten moeilijkheden in hun betrekkingen met de Sowjet- Unie kunnen bezorgen, aldus de president. Overigens, zo voegde hij hier aan toe. wordt er voortdurend gewerkt aan nieuwe methoden, zonder vliegtuigen. De Amerikaanse politiek t.a.v. de Sowjet-Unie Wat de verdere Amerikaanse politiek ten aanzien van de Sow jet-Unie aangaat zei de presi dent: „Wij moeten zakelijke on derhandelingen met de Sowjet- Ieiders over hangende kwesties voortzetten, het contact tussen ons eigen en het Sowjet-volk verbeteren en duidelijk maken dat de weg van de vrede en het gezond verstand nog open is als de Sowjets hem willen bewan delen. „Wij en de gehele wereld be seffen. ondanks onze recente te leurstelling, dat vorderingen naar het doel van wederzijds be grip, het verminderen van de mindering van de bewapening nog even nodig is ais ooit. „Wij zullen de vreedzame po gingen voortzetten, en ons niet laten ontmoedigen door slechte manieren, doch met de Sowjets zorgvuldig zoeken naar punten van gemeenschappelijk belang, aldus de president, die daarbij in het bijzonder dacht aan de on derhandelingen over ontwape ning en verbod van kernproe ven. „Wij zullen niet wegens de recente gebeurtenissen onze po gingen of de verplichtingen die wij hebben aangegaan, loslaten", zo beloofde hij. Verzoenende taal Waarnemers merken op dat Eisenhower ongewoon beheerst en verzoenende (aal liet horen, gezien Chroesjtsjefs verbitterde persoonlijke aanvallen. De rede laat Chroesjtsjef de mogelijkheid de onderhandelin gen over de geschillen tussen Oost en West ie hervatten en moedigt de Amerikaanse aan hangers van een harde politiek tegenover de Sowjet-Unie aller minst aan, aldus de waarnemers te Washington, die ook wezen op het ontbreken van verbitterd heid over de gebeurtenissen te Parijs. De rede is in Amerikaanse par lementaire kringen in hel alge meen goed ontvangen, hoewel verscheidene democraten ver klaarden dat dc. toespraak niet al hun vragen beantwoordde. Volgens de eerste berichten was de uitzending van de rede door de Voice of America in de Sowjet-Unie de eerste tien mi nuten niet gestoord, maar in de laatste vijftien minuten was er een stelselmatige storing. De toespraak zou zes maal in het Russisch worden herhaald. President Eisenhower illus- streerde tijdens zijn rede voor de televisie zijn plan voor luchtin- spectie met een foto van de marineluehtmachtbasis „North Island" nabij San Diego in Cali fornia, genomen van 20 km hoog. te. De foto gaf een gedetailleerd beeld dat het scheen alsof hij van geringe hoogte was genomen. Hij noemde dit een voorbeeld van wat door luchtvaartinspectic door d« V. N. 'kan worden be reikt. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN BELGiE Naar de Belgische ambassade mededeelt zullen Koningin Ju liana en Prins Bernhard zich a.s. maandag per vliegtuig naar Bel gië begeven voor het staatsie- bezoek dat zij aan België zullen brengen. Aanvankelijk was het de be doeling, dat de reis naar Brussel per trein zou worden gemaakt, doch er is titans een wijziging in het programma gebracht. Het vliegtuig met de koninklijke gas ten zal om 10.30 uur op Meis broek aankomen. Waarschijnlijk zullen Koningin en Prins daarna per trein van liet vliegveld naar het Centraal Station ran Brus sel gaan, waar zij dan om 11.00 uur zullen aankomen. {JoKTSRING VOOR SERVICE EN KWALITEIT Noótdstraat 84-86 Telef. 2573 - Terneuzen 3700 doden en vermisten In Chili, waar (le aarde nog steeds niet tot rust is gekomen, hebben zich woensdag grote grondverschuivingen voorgedaan in de bergen bij dc vulkaan Pun- tiagudo. Volgens dc eerste be- oorzaken van spanning en ver- richten zouden 110 mensen om het leven zijn gekomen. Puntia- gudo ligt circa 80 km vail Puerto Jlontt. Alle 850 inwoners an het plaatsje Carelmapu, ten zuiden van Puerto Montt, worden ver- mist. Het stadje is door de vloed- goiven volledig weggevaagd. Volgens de jongste ramingen is het aantal doden en vermisten als gevolg van de aardbevingen, vloedgolven, vulkaanuitbarstin gen en grondverschuivingen in Chili gestegen tot meer dan 3700. De Veiligheidsraad heeft don derdag een Russische motie om Amerika te veroordelen wegens de spionagevlucht boven Rus land, verworpen met zeven te gen twee stemmen, bij twee ont houdingen (Tunesië en Ceylon). Vóór stemden de Sowjet-Unie en Polen. De tegenstemmers wa ren Argentinië, Frankrijk, Ita lië, China, Ecuador en de V. S. Vóór de stemming had de Russische minister van Buiten landse Zaken Gromyko, gezegd, dat president Eisenhowers ver klaringen over het incident met de U-2 „een geest van huichela rij en agressiviteit" ademden. In zijn televisierede van woensdag had de Amerikaanse president nog eens gezegd, dat zijn rege ring de spionage tegen de Sow jet-Unie zou voortzetten met ge bruikmaking van oude en nieu we middelen. Gromyko laakte ook de uitlatingen van westelij ke zijde dat de vlucht van een éénmotorig, ongewapend vlieg tuig geen agressie kon beteke nen. Een van de voornaamste mid delen om een aanval uit te voe ren, zei hij, is toch het vliegtuig. Wie garandeert dat een binnen komend buitenlands vliegtuig geen oorlogstuig aan boord heeft? Op de verklaring dat er in Amerika al vele Russische spionnen zijn gearresteerd, ant woordde de Russische minister dat de Amerikaanse autoriteiten heel goed wisten, dat er in de Sowjet-Unie de laatste tientallen Amerikaanse nen waren gepakt. Gromyko verklaarde tegenover journalisten, dat hij de kwestie nu in de algemene vergadering van de Verenigde Naties zal brengen, doch hij wil de niet zeggen wanneer dit zou gebeuren. jaren spion- later De Sowjet-afgevaaidigde, die vóór de stemming bijna een uur sprak, had ernstige kritiek op de Britse en Franse steun aan de Ver. Staten in de kwestie van de U-2. De NAVO acht overeen stemming onder haar leden ken nelijk belangrijker dan het hand haven van de vrede, zo zei hij bitter. Hij herhaalde daarop de waar schuwing aan de kleine landen, dat zij beter niet betrokken kun nen raken bij Amerikaanse „pro vocatie", als zij niet het gevaar willen lopen het slachtofier te worden van eventueel terug slaan van de Sowjet-Unie. Als de raad de Sowjet-resolutie ver werpt, zo voegde hij hieraan toe, zullen er onder de tegenstem mers mogelijk zijn die nog eens naar het Kremlin zullen opzien in de hoop van daaruit bescher ming te krijgen tegen agressie. De Amerikaan Cabot Lodge diende Gromyko op verrassende wijze van repliek. Terwijl hij betoogde dat de Russen over dc gehele wereld een uitgebreid spionagenet on derhouden en dus niet de ver momde onschuld mogen uithan gen, haalde hij een luisterappa raat uit zijn tas, dat de Russen naar hij zei als onderdeel van hun spionagecampagne hadden verborgen achter het bureau van de Amerikaanse ambassa deur in Moskou. Het luisterap*- paraat was aangebracht in een houten afbeelding van het Ame rikaanse wapen. „Ik laat dit zien", zo zei hij, „ais een direct en authentiek bewijs van de grondigheid der Sowjet-spiona- ge". In totaal zijn in Amerikaan se ambassades in vele delen van de wereld 100 luisterapparaten ontdekt. Gromyko staarde met een wrange glimlach om de lippen recht voor zich uit toen Lodge het bewijsstuk in de hoogte stak. De Britse afgevaardigde Pier- son Dixon glimlachte breed. De andere afgevaardigden fluister den druk onder elkaar, terwijl zij naar Lodge keken. Gromyko vroeg sarcastisch welk toneelspel Cabot Lodge op dit idee had gebracht en waar dat stuk vertoond werd. Lodge antwoordde hem, dat Gromyko kennelijk niet goed had geluisterd, want liet kwam niet uit een toneelstuk maar uit de Sowjet-Unie. (Advertentie) Pleisterwerk repareren? f van Ceta-Bever Het hulpverleningscentrum op het eiland Chiloe heeft gevraagd om evacuatie van 50.000 inwo ners van de 23 eilanden der Chi- loe.archipel. Het Seismologisch Instituut van Santiago heeft woensdag een krachtige aardbeving gere gistreerd waarvan het middel punt in Zuid-Chili op circa 1580 km t.en zuiden van de hoofdstad, lag. Hulp voor Chili Het ministerie van Buiten landse Zaken heeft meegedeeld dat de Nederlandse regering de ambassadeur te Santiago De Chile gemachtigd heeft 10.000 guiden ter beschikking van de Chileense regering te stellen, ter leniging van de nood ten gevolge van de natuurramp welke het heeft getroffen. Rode Kruis zendt dekens naar Chili Het Nederlandse Rode Kruis zal per eerst mogelijke gelegen heid 600 dekens naar h°t door aardbevingen en vloedgolven geteisterde Chili zenden. De Li ga van Rode Kruis verenigin gen in Genève had een dringen de oproep tot het zenden van dekens gedaan. Het weer staat thans onder in vloed van een hogedrukgebied waarvan liet centrum donderdag avond boven het Engelse Kanaal was gelegen. Een flinke uitloper ervan strekt zich uit tot boven de Noordzee. Dit hogedrukgebied zal ook vandaag het weer blijven bepalen zodat de regenkansen ZON op onder Mei 28 4.30 20.45 29 4.29 20.46 MAAN op onder 7.06 22.55 7.58 23.33 VRIJDAG 27 MEI v.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 2.54 3.29 4.09 4.19 n.m. 3.21 3.56 4.36 4.46 klein blijven. Een oud front dat zich boven de Noordzee bevindt en de scheiding tussen boven het continent aanwezige drogere lucht en tamelijk vochtige Oceaanlucht heeft nu niet veel betekenis meer. Het veroorzaakt nog enkele wolkenvelden maar er zullen vandaag ook flinke zon nige perioden zijn. De tempera turen kunnen dan ook plaatselijk weer iets hoger worden. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van vrijdag morgen tot vrijdagavond. Aanhoudend droog. Droog weer met zonnige pe rioden, maar ook plaatselijk wol kenvelden. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Dezelfde tem peraturen als gisteren of iets ho gere. Hef Dense kon'nkljjke ''err heeft zijn 25-jarig huw'üks- feest gevierd, en heel Dene marken leefde met de koning en koningin mee. De schoolkinderen hadden een dagje vrij en duizenden van Ii3n benutten de gelegenheid om naar het paleis in Kopen hagen te trekken otn het vor stenpaar toe te juichen. Kon nc Frederik en koningin Ingri I verschenen toen op i et balkon om hun landgenoten te danken TURKS PARLEMENT NA STORMACHTIGE ZITTING VERDAAGD Afgevaardigden gingen elkander te lijf De Turkse volksver! egemvcor- dig-ng heeft, na een sitnuHcn- ï.ge zifting, die op een gogo ren ogenblik moest weren ge schorst, omdat de afgevaartLg- (if-n elkander te lijf gingen, niet 226 tegen 117 stemmen besloten tot 20 juni a.s. uiteen te gaan. De moeilijkheden begonnen bij de aanvang van de vergadering, toen een ertegenwoordiger van de republikeinse oppositie het woord voerde. De spreker werd herhaaldelijk in de rede geval len, hetgeen reacties van zijn fractiegenoten uitlokte. Tenslot te geraakte een aantal afgevaar digden slaags, waarbij gewon den vielen. Er ontstond nu een algemeen tumult. De parlementariërs be kogelden elkander met lege fles sen en stoelen. Zaalwachten mengden zich in de strijd, de voorzitter schorste de vergade ring en de publieke tribunes werden ontruimd. Nadat de orde was hersteld, nam een andere afgevaardigde van de republikeinse oppositie het woord. Hij kon, onder een betrekkelijke rust. zijn toespraak houden, waarin hij de democra tische regering verantwoorde lijk stelde voor de incidenten, die zich in de laatste tijd in Tur kije hebben voorgedaan. Hij be schuldigde do regering-Menderes ervan een dictatuur te willen in stellen. De republikeinse afgevaardig de bracht warme hulde aan de Turkse jeugd. „Indien zij zich niet verheven had voor de ver dediging van de vrijheid, zou een smet op de naam van Turkije zijn geworpen", verklaarde hij. Toen deze afgevaardigde uit gesproken was, ontstond er we derom een hevig tumult. Daar na werd de stemming gehouden, waarvan het resultaat in de aan vang van dit bericht werd ver meld. HERTER OVER DE HULP AAN HET BUITENLAND Naar nu bekend is geworden heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Chris tian Hertel', op 7 mei voor de subcommissie voor toewijzigin gen van het Huis van Afgevaar digden een krachtig pleidooi ge. houden voor voortzetting van de hulp aan het buitenland. Hij wees erop dat deze steun geen hulp zonder meer is, maar een investering ter bescherming van de Verenigde Staten. „Onze communistische vrienden ver spillen geen minuut. Zij hebben een opmerkelijke prestatie ver richt op het gebied van de hulp aan de minder ontwikkelde lan den, aldus Herter. Tussen 1954 en 1959 hebben de communisti sche landen kredietovereenkom. sten mot andere landen gesloten ter waarde van circa 3,2 miljard dollar, zo zei hij.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1