Een extra voordeel voor alle gezellige mensen die 's winters kolen stoken van Gent nerikaanse rug ADRI VAN WIJCK -r V":'rr. V'\, GRATIS Altijd een kassabon voor 10°/o korting. SCHELLINKHOUT Kleine Advertentiën DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 Autorijlessen „SCHIPPERS" Eik derde pakje Choc. Napolitains Een fles Roodmerk-slaolie Elk tweede pak REUZE RIJST zakje Ossestaartsoep pak Groentesoep voor 143 cent voor HALVE PRIJS samen 90 cent Gemeenteraad van Terneuzen Woensdag 25 met I960 een frankeermachine die moei kosten, terwijl een nachine iets minder dan de kost. De overige raadsleden het met hem eens en er besloten een handfran- lachine aan te schaffen, raad besluit de wegenleg- herzien en hiervoor een y van 2700 te voteren. Of n do Helderr^j zgl worden td ol niet, hartgtllf van de inlichtingen die de raad De hoor De Meijer vraagt f waarom geen enkele ge- te op de gedachte is geko- iit door de Centrale Dienst en verrichten, waarvan al- ich lid zijn en in de enor- ckorten moeten bijdragen, re raadsleden vermoeden lit speciaiiteitswerk is. B. zulten zich hierover nader en. voorstel tot het beleggen spaargelden ontmoet veel k, vooral van de zijde van er De Kijk. L> zitten teveel ïstige facetten aan voor de ders. Raad en B. en W. niet al te best in deze ie te zitten en het voorstel aangehouden, wordt door de gemeente 'an Gent deelgenomen in aatschappelijk kapitaal van ink voor Nederlandse Ge en door aankoop van 10 ien B elk groot 1000 te- >n koers van 100 ','c en een chte storting van 10% of laatste punt op de agen- mt de uitbreiding en ver lig van het sportterrein, post zou 8000 bedragen, eeste raadsleden zijn over- van de noodzaak en zullen e dit bedrag voteren, maar dringen er op aan zo spoe- ogeiijk tot een sportpark non, aangezien men nu op ksterrein zit en daarmede schopstoel, voorzitter deelt mede dat W. op uitnodiging van de Mij diverse sportterreinen ■land hebben bezocht, na ontstaat discussie waar reinen moeten komen. In Ibreidingsplan staan zij ge teerd ten noorden van "de chaapsmenne (ter hoogte Belgische wijk De Valke) vinden enkele raadsleden arlijk, vooral de heer Do die een lans breekt om lortpark te leggen op de waar straks de tweede arm zal gedempt worden, gezien de wenselijkheid om te beginnen met een van 2% hectare, kan liets van komen. Andere aden betogen dat ze overal een eind uit de bebouwde ggen. raad verzoekt B. en W. e gaan tot aankoop van iodigde grondenden met itgewerkt pla n. Rondvraag. leer Bockstael vraagt hoe en gevorderd is met de ïg van de binnenstad. De ter antwoordt dat hier- ipdracht is gegeven aan lebouwkundige. leer Stouthamer vindt dat ikje overblijfsel van de ;werken er als een vuil- begint uit te zien en aan op restauratie, een er in overleg met monu- ïzorg. lieer De Groff heeft ge- dat er een verzoek is van oners van de Kleine om de bouwvallige wo- te slopen. orzitter had enkele dagen iop op een gunstige re- aangezien iemand inte- ad voor beide panden. De 3e Groff dringt aan op want straks gebeuren er eken. leer Colsen vraagt of de dstraat herstraat is ge- door dezelfde aannemer Westdam bestraat, oorzitter bevestigt dit en Coisen vraagt zich af, aad weer niet voor liet it te staan dat men ach- elden moet voteren, lioc- aad dikwijls te kennen •geven, dat hij zulke prak- niet gaarne ziet. blijkt echter een onder- erk te zijn en volgens der Scheffer zou het lic et hoger zijn dan 800. :er Colsen zou de volgen svergadering gaarne ver- wat het precies gekost .Woensdag 25 mei 1960 ve wordt geprotesteerd de schending van het esc luchtruim. Er wordt op maatregelen aange- om dergelijke incidenten lekomst te voorkomen. cabine van het sische ruimteschip ibinc van het Russische :hip, die op het ogenblik de satelliet een baan rond ie beschrijft, is voorzien systeem voor zuurstof- ng, dat veel overeen- ertoont met dat waardoor ije „Laika" enige tijd aan van Spoetnik no. 2 kon even. •eft de Russische deskun- het gebied van de kosmi- neeskunde, Malkine, in kei in het biad „Mediz- abotnik" meegedeeld, iklaarde voorts, dat alles ird van de cabine goed Bondsautorjj school Axelsestraat 237-239 Terneuzen - Telefoon 2568 bij het Gulftankstation. MODE-COIFFURES ZUIDLANDSTRA AT 70 Telefoon 2533 Schrijfbehoeften N.V. Fa P. J- v. d. SANDE v. ;'v •V - *7- .vv- v# ■■,-. ■- PUBLIKATIE STICHTING VASfE BRANDSTOFFEN -. '4 a 40 cent het Snoepje van de Week vpor slechts 15 cent bij aankoop van f. 4,- De Gruyter-artikelen. van 1 68 cent Zien er leuk uit - en smaken goed- Keuze uit 4 smaken. De Gruyter's fijnste slaolie deze week een kwartje goedkoper Prachtig droogkokende rijst nu van 62 voor slechts 31 cent De beide veelgevraagde soepen van De Gruyter. Voordeel 25 ct. Oók bij de weekreclames. Een leuke SJAAL of een paar moderne handschoenen vindt U in de nieuw ste modekleuren bij Dere aanbiedingen zijn geldig van 25 t/m 31 mei 1960. 600525 Te huur: Een goed onder houden leegstaande Wo ning. Te bevragen: P. VERHAGE, Lange Kerk straat 33, Terneuzen. Goed tehuis Bezocht voor 1 of 2 mooie kamerzindelij- ke prijs. Brederostraat 11, Noordstraat 53 Terneuzen, Tclef. 2257. Te koop: In goede staat zijnde Kinderwagen. Billij ke prijs. Brcderodestr. 11, Terneuzen. Te huur aangeh.: Garage met pakhuisruimte, omge ving Markt. Brieven onder No. 28, Bureau v. d. blad. Vergadering: van donderdag 28 april 1960, des nam. tc 7.30 uur. (Slot.) 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tuk-het verlenen van een hijzondere, subsidie in de kosten van de houw en exploitatie van de openbare, leeszaal en bibliotheek. - De heer Fijn van Draat. Meneer de Voorzitter, ik heb met buitengewoon genoegen gezien, dat men zal overgaan tot de bouw van een leeszaal. Ik zou er dan ook echt een openbare leeszaal van willen maken Hiermede bedoel ik, dat deze zo uitgebreid mogelijk dient te worden ingericht. De Voorzitter: Deze subsidies zijn gebaseerd op een openbare leeszaal. Het spreekt vanzelf, dat deze leeszaal openstaat voor iedereen. De lieer Fjjn van Draat: Het gaat mij om de inrichting. Ik bedoel dat iedereen daarin kan vin den wat hij zoekt. De Voorzitter: In de Rjjkssubsiriievoorwaarden wordt voorgeschreven welke lectuur aanwezig moet zijn. Dit wordt regelmatig door een Inspec teur gecontroleerd. Dit geschiedt nu al. Bjj de aanvrage voor de subsidie in de exploitatie moet worden opgegeven wat aanwezig is. De heer Henry: Heeft het college al enig idee waar-de openbare leeszaal gebouwd zal worden? De Voorzitter: Dat is nog niet nauwkeurig be kend. Misschien in het zo juist door U vastgestel de uitbreidingsplan. Er is een Rijksregeling. Om daar gebruik van te kunnen maken moet er eerst medewerking van de Gemeenteraad zijn. Vandaar dit. voorstel. Het. z;jn allemaal pogingen om iets tot stand te brengen Er schijnt, een redelijke kans van slagen te zijn. Dit valt onder de ..leef baarheid" van de ontwikkelingskernen. De heer Van Langevelde: Wat. wordt er pri mair gesteld, ontwikkeling of ontspanning? Wij hebben hier al enkele uitleenbibliotheken, die voor de ontspanning zorgen. De Voorzitter: Er is nauwkeurig omschreven wat aanwezig moet zijn, zoals boeken over kunst, techniek, geschiedenis, godsdienst enz. Al deze hoeken zijn reeds in bescheiden omvang aanwe zig. Wanneer U eens een kijkje wilt gaan nemen zal de bibliothecaris U zeker willen rondleiden. Er weten nog te wenig mensen wat men er nu al kan krijgen. Het zal uiteraard nog wel even duren voor we een bibliotheek hebben met hon derdduizend boeken. De lieer Henry: Het gaat er niet zozeer om wat men primair stelt. Er moet een juiste afwis seling zijn tussen de wetenschappelijke lectuur en de ontspanningslectuur. De Voorzitter: Bij een leeszaal is hel noodza kelijk allerlei voorzieningen te treffen. Er zullen duro naslagwerken aangeschaft moeten worden. Dan is er een begin. Het. is zo, dat geen enkele openbare leeszaal kan bestaan alleen uit weten schappelijke lectuur. De heer De Meijer: Ik geloof, dat de beer Van Langevelde meer hel oog had op de concurrentie, welke voor uitleenbibliotheken zou kunnen ont slaan Deze leeszaal en bibliotheek zal echter op een hoger niveau slaan dan de gemiddelde uil- lcenbibliothcek. De Voorzitter: Het is prettig, dat er een be voegde kracht aanwezig is, die de mensen van voorlichting kan dienen. Ik geloof, dat het lezen van goede lectuur erdoor zal woiden bevorderd. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voor stel aangenomen. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het benoemen an een commissie van on derzoek Gemeente-rekening e.a. dienstjaar 1958. De Voorzitter: Ik zou mevrouw Doorns en de heren De Feijter en Weterings willen verzoeken de commissie Ie willen vormen. Mevrouw Doorns en de heer De Fejjter nemen de benoeming aan- De heer Weterings, thans af wezig, zal nog gevraagd worden. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de begroting, dienst 1960. De heer Hol: Ik zou hierover nog een kleine op merking willen maken. Wal betreft de Gewone dienst is aangegeven wat het tekort is in verband met de nadelige saldi van de diverse hoofdstuk ken ik mis een dergelijke opgave voor de Kapi- taaldienst. Dit is toch wel gebruikelijk? De Voorzitter: Voor de Kapitaaldienst is dit niet gebruikelijk. Het tekort van de Kapitaal- dienst is hel bedrag, waarvoor nog vaste geld leningen gesloteri' moeten worden. De heer Hol: Wanneer er veel wijzigingen ko men is hei voor een overzicht wel aardig om het op te nemen. De Voorzitter: Als U er prijs op steil kan het gebeuren. Zonder hoofdelijke stemming wordt dit voor stel aangenomen. Rondvraag. De heer Compiet: Er is mij van de zijde van enige mensen uit Terneuzen gewezen op het ver keer in de Nieuwstraat ter hoogte van Hotel „Ambassadeur". Voor dit hotel worden op zomer se dagen stoelen op het trottoir geplaatst, zoda nig dat ze het gehele trottoir in beslag nemen. Wanneer er dan ter plaatse nog auto's zijn gepar keerd. hetgeen bijna altijd het geval is, is er heel weinig ruimte voor de voetgangers om te pas seren en is men gedwongen de rijbaan op te gaan. Dit is in verband met het drukke verkeer heel gevaarlijk. Zou dit eens bekeken kunnen worden? De Voorzitter: Het is daar inderdaad oen nau we passage, wanneer de stoelen buiten staan. Het is uiteraard ook zo, dat een hotel nu eenmaal een terrasje wil hebben, dat is begrijpelijk. Ik geel toe, dal wanneer er dan nog auto's geparkeerd staan er praktisch geen voetgangers meer langs kunnen en het is wel mogelijk dat het dan ge vaarlijk wordt. We kunnen dit wel eens bekijken. Ais regel zijn de stoeltjes weg. zodat hel gevaar weinig betekenis heeft. In de Westkolkstraat is dat trouwens ook zo bij Standaert, hoewel liet trottoir daar wel breder is. Ik vraag me af of zoiets verboden moet worden. De heer Huübrecht: We zouden kunnen bepa len, dat de stoeltjes binnen de afscherming moe ien blijven. Er zijn echter altijd mensen, die er breeduit bij gaan zitten, zodat deze kwestie al leen oplosbaar zou zijn alp de stoeltjes achter een ballüstrade werden gezet. Overigens vind ik liet nog <(t iets om iemand in zijn handel te treffen. De heer Compiet: Het is ook niet mijn bedoe ling de stoeltjes helemaal te doen verdwijnen. De Voorzitter: We zullen dit nog eens bekijken. De heer Compiet: In de tweede plaats zou ik graag nog ee»^ bekeken willen hebben het trot toir aan de Spoorstraat aan de zijde van Dr. Wechgelaar; vooral het onbebouwde gedeelte. De tegels liggen daar uitermate slecht, zodanig dal daar toch wel iets aan te verbeteren valt. De Voorzitter: Als dit het enige trottoir was fiat slecht lag, dan was het euvel snel verholpen. Dit is echter op vele plaatsen het geval. We zul len hel evenwel eens bekijken De heer De Feijter: Meneer de Voorzitter, ik zou willen vragen ol het college al heelt aange drongen op toewijzing van een extra-contingent woningwet woningen als compensatie voor de wo ningen. die aan- de kanaalplannen ten offer zul len vallen. Deze zaak is vrij urgent, want er zal na toewijzing ook nog rekening gehouden moeten worden met de bouwtijd. De Voorzitter: Wij hebben onze wensen op dit gebied al kenbaar gemaakt. Men-is echter nog niet direct aan afbraak toe. Het zal nog wel tot eind volgend jaar duren eer de mensen weg moe ten aan de Zeven Huisjes. Het is dus niet geheel onbegrijpelijk, dat wij nu nog geen extra bouw volume hebben gekregen. Er wordt echter door ons wel mede gerekend. De heer De Feijter: Het zou toch zo moeten zijn, dat de huizen klaar waren als de mensen er uit moeten. De Voorzitter: De betrokkenen doen niets wan neer zé niet weten welke schadevergoeding ze krijgen. Men gaat nu de woningen schatten, die eind I960 weg moeten. Wanneer de mensen be- kend'ziin met de schatting, gaan ze plannen ma ken. Met deze schatting in de Commissie van No ten belast. Thans weten wjj dus nog niet wat de mensen zelf willen, een premiewonmg bouwen of kopen of een woning huren. Sommige wonin gen zullen eerder weg moeten, dal zijn degene, die in hel sluizencomplox vallen. Deze worden het eerst afgewerkt De toestand is thans reeds zo, dat wanneer iemand wat kan kopen, voor hem op zijn verzoek reeds een schatting gemaakt wordt en een aanbod wordt gedaan. Daar zijn reeds voorbeelden van, zoals mij gebleken is op do zitting, welke de Rijkswaterstaat vorige week heeft, gehouden. Men is op dit punt wei coulant. De heer Iluijbreeht: Wjj hebben onlangs mee gemaakt, dat. het. gesprokene in de raadsvergade ring werd opgenomen met een bandrecorder. Ik ben in de gelegenheid geweest de weergave te beluisteren en dit is me erg meegevallen. Ik zou het zeer op prijs stellen, dat de Gemeente een dergelijk apparaat aan zou schaffen. Het is stel lig nuttig en gemakkelijk voor de notulisten van een dergelijk apparaat gebrütk"te nii5ken.'Ik""weét niet of alle raadsleden hiervoor geporteerd zijn. maar persoonlijk zou ik aanschaffing het college in overweging willen geven. De Voorzitter: Deze kwestie is al eens beke ken. Er zijn zowel voor- als nadelen aan een band recorder verbonden. Er zal toch wel niemand zijn, die prijs stelt op een woordelijk verslag. De notu len zouden dan aanmerkelijk langer worden. Zij zullen meer tijd vergen dan nu het geval is. Ik heb hier een rapportje, dat is opgemaakt naar aanleiding van het gebruik van een bandrecor der. Dil luidt als volgt: „In verband met. de belangstelling die er bij verschillende raadsleden, alsmede het college van Burgemeester en Wethouders bestaat voor een bandrecorder, hierover een kort rapport. Bij wijze van proef, zulks naar aanleiding van een deze week te maken reportage van het af scheid van de Burgemeester, is de vergadering van de Gemeenteraad ddo 24 maart 1.1. op de band opgenomen. Met: één microfoon zijn de stemmen van de raadsleden, onverschillig waar gezeten, duidelijk te verstaan geweest. De nol uien van genoemde raadsvergadering zjjn vanaf punt 10 woordelijk zij het in enigszins gewijzigde vorm opgenomen. Bij een dergelijke weergave van het. gesproken woord worden de notulen ongeveer met. 75 verlengd. D? kosten van een goede bandrecorder bedra gen met hulpstukken, zoals microfoon, voetscha keling e.d. niet meer dan 1000, De exploitatiekosten kunnen worden geraamd als volgt meerdere drukkosten notulen (langere notulen) ƒ300, Aanschaf banden (kunnen onbeperkt ge bruikt worden) 40,—Stroom ƒ20, - Tenslotte zij vermeld dat het uitwerken der notulen bij een vergadering van 3 uur ongeveer een dag langer vergt dan thans. Eén uur verga deren is dan één dag uitwerken." Tot zover het rapport. De heer Huijbreoht: De nadelen zijn voor mij geen aanleiding om niet tot aanschaffing over te gaan. De heer Vrieling: Ik. ben er ook voor. meneer de Voorzitter Ik hoor, dal de werkelijkheid geld gaal kosten, maar dat vind ik niet erg. Ik ge loof, dat we in zo'n verslag de sfeer die in de vergadering heerst tot uitdrukking kunen bren gen. In het rapport staat, dat de notulen 75 langer zullen worden. Van een verkorting heb ik echter nooit iets gemerkt. Do heer De Meijer: Wij hebben van U toch ook nooit een opmerking gekregen, dat do notulen onvolledig waren. De Voorzitter: Stelt de meerderheid van de Raad prvjs op een bandrecorder? De heer Vrieling: Er zijn toch wel meer ge legenheden waarvoor een bandrecorder zou kun nen worden gebruikt. De heer Van Langevelde: Ik ben maar huive rig van een bandrecorder. Ik heb eens gehoord van een vergadering van een oommissie, welke opgenomen zou worden. Toen de band zou wor den afgedraaid stond er niets op. De Voorzitter: De raadsvergaderingen zullen tevens nog stenografisch worden opgenomen. Wat denkt de secretaris ervan? De Secretaris: Ik ben gematigd optimistisch over een bandrecorder. Deze kan voor veel zaken gebruikt worden. De Voorzitter: Wellicht is het beter de aan schaf nog iets uit te stellen. In het najaar kan er bij de begrotingsbehandeling op worden terug gekomen. De heer Fijn van Draat: Meneer de Voorzit ter, ik meen te weten, dat er een prioriteit.slij.st bestaat voor de stichting van gebouwen in vel band mot de leefbaarheid van de gemeente. Komt op deze lijst ook voor de bouw van een sporthal of heofl deze erop gestaan en werd deze weer af gevoerd De Voorzitter: De sporthal heeft nog steeds onze aandacht Het is echter geen subsidiabel object. De heer Fijn van Draat: Er is toch, meen ik gehoord te hebben, toestemming voor de bouw van een gymnastieklokaal voor de ulo-scholen. Kan er geen sporthal gebouwd worden in combi natie daarmee? De Voorzitter: Dat is mogelijk, doch niet met subsidie. De heer Fijn van Draat: Ik meen gelezen te hebben, dat, in Etten een veehal gebouwd is met daaraan gekoppeld een sporthal. Kunnen wjj hier ook niet. zoiets doen? In Etten is' hét. diïs wél toe gestaan en dat is bok een onlwikkelingskern. De Voorzitter: Het gaat er niet om of het. al of niet wordt toegestaan, maar in het kader van de subsidieregeling „leefbaarheid" is het niet moge lijk. Bij een tekort op de begroting van 3'i ton krijgen wjj buiten deze regeling om geen toe stemming. Ik kan U wel mededelen, dat wjj toe stemming gekregen hebben om op de sportvelden 3 sportgebouwtjes te bouwen. Wat dat betreft zjjn we al een eind in de goede richting al is er nog geen toestemming voor de bouw van een kleedlokaal met tribune. Zoals ik reeds zei, blij ven we er mee bezig. Er zijn plannen voor een ombinatie gymnastieklokaal/sporthal. Deze plan nen zijn echter nog niet uitvoerbaar gebleken. De kans op het verkrijgen van een sporthal op dit moment is niet. erg groot. De heer Fijn Van Draat: De sporthal is dus niet van de lijst, afgevoerd? De Voorzitter: Neen, maar op subsidie valt vol gens de Provinciale Commissie „leefbaarheid" niet te rekenen. De heer Fijn van Draat: De gemeente Etten zal r toch ook wel niet zo rooskleurig voorstaan wat. zjjn begroting betreft. De heer De Meijer: Ik meen gehoord te heb ben. dat de industrieën daar hebben bijgedragen. De Voorzitter: De subsidieregeling „leefbaar heid" houdt er rekening mee, dat in soortgelijke gevallen 10 uit het particulier initiatief voort komt, het Rijk draagt dan 50 en de Gemeente 40 De heer Vrieling: U bedoell, dat. wanijcer het particulier initiatief 10 bijdraagt, de sporthal kans van slagen heeft? De Voorzitter: Voor een sporthal geldt dit niet. Er komt hiervoor misschien ook nog wel een re geling. Wij moeten niet proberen alle objecten er in een keer door te drukken. Punt 1 is en blijft het zwembad, hetwelk wel onder de subsi diabele objecten valt. Er is één handicap bij dit zwembad. Het is duur. De heer Hol: Meneer de Voorzitter, ik zou U graag een paar vragen stellen naar aanleiding van een ingezonden stuk van Ir. Horstmann over de waterleidingtarieven voor industriële bedrij ven. Ten eerste, is er U iets van hekend, dat bepaal de industrieën zich op het Nederlandse gedeelte van de kanaalzone niet zouden gevestigd hebben en het. Belgische gedeelte als vestigingsplaats heb ben gekozen omdat de watertarieven te hoog zou den zijn. Ten tweede, bent U van mening dat, wat het kostenniveau betreft voor industrie- of voor huishoudelijk gebruik, dit voor watcrlevering even hoog behoort te liggen? De Voorzitter: Wat Uw eerste vraag betreft, dit lykt mij onwaarschijnlijk. De watertarieven liggen hier weliswaar hoog, maar er zijn toch nog andere factoren waarom men zich beter op Nederlands dan op Belgisch grondgebied zou kun nen vestigen. De lonen in België zijn bijvoorbeeld hoger dan in Nederland. Ik kan niet geloven, dat dit gerucht op waarheid berust. Het stond ook niet in het stuk van Ir. Horstmann. De heer Hol: Daar stond in, dat de waterlei- dingtarievon hier hoger liggen dan vrijwel overal elders in Nederland. De heer Fjjn van Draat: Het is toch een feit, dat een nieuwe fabriek zich niet in de kanaal- zóne heeft gevestigd maar naar Brabant is ge gaan. De Voorzitter: Wat maakt het voor een grote industrie nu uit of het water een paar cent duur der is? Men gaal toch niet over enkele centen praten. Om deze reden gaat men zich niet elders vestigen De heer Fijn van Draat: Er zijn wel meer kos ten, die hier hoger zjin dan elders. Het water kan o.a. één van de oorzaken zijn. De Voorzitter: Ik heb er geen behoefte aan om de tarieven van de waterleiding te gaan beoor delen. Het is nu eenmaal zo, dat men een enorm lange transportleiding heeft. Men moet uitkomen met de inkomsten die men heeft. Het bedrijf moet rendabel 41n. Wat Uw tweede vraag betreft, mp- neer Hol, ben ik persoonlijk van mening, dat de tarievei bruik De h genoeg, ring duif huishoudelijk en industrieel ver dopten zjjn. nry: Wanneer men maar dikwijls lt, dat de tarieven voor waterleve- n in deze streek, dan zijn er veel mensen die dit op den duur gaan geloven. Men denkt, dan niet aan de vele voorzieningen, die moeten worden getroffen eer water kan worden ge leverd. Men moét bedenken, dat er in Zeeuwsch- Vlaanderén alleen al 650 km hoofdleiding is ge legd. Het is verder steeds de bedoeling van de Walerleidingmij geweest, om ieder de gelegen heid te geven om aan te sluiten. Alle mensen worden hierbij op gelijke wijze behandeld. Een dergelijke lange hoofdleiding is voorwaar geen kleinigheid. Wanneer we ons baseren op ongeveer 25.000 aanslilingen dan komt dit neer op een stuk hoofdleiding van 26 m' per aansluiting. Dan zijn er nog de andere kosten, en wel zeer in het bij zonder de kosten, welke moeten worden gemaakt, in verbandsmet de bijzondere situatie, waarin ■Zeeuwsc.h-VJaandcren zich bevindt ten aanzien van de beschikbare hoeveelheid zoet water. Wanneer we dan weten, dat een groot-industrie het water geleverd krijgt voor ƒ0,30 per m-1 dan vind ik clït persoonlijk een prestatie. Er zijn zeker streken in Nederland waar het water goedkoper is en er zijn er ook waar de tarieven hoger lig gen. Merkwaardig is, dat het grootste landelijke Waterleidingbedrijf van Nederland, het Provin ciaal Waterleidingbedrijf Noord-Holland, even eens ƒ0.30 per m:1 berekent voor zijn grootver bruikers. In Gelderland kent men een ietwat an dere tariefstelling, doch bij een afname van 8 uur wordt hier aan grootverbruikers ook tegen 0,30 per m:t geleverd. Daarnaast zijn er ook bedrijven met lagere ta rieven. Wij zijn hier niet het laagste, maar dit spreekt m.i. vanzelf. Wanneer we vergelijkbare bedrijven nemen, b.v Zuid-Beveland, dan blijkt dat daar het water een paar cent goedkoper is. Thoien is weer een paar cent duurder. Op Schou wen en Duiveland kost het, water 0,50 per m3. Kjiken we naar het meer geïndustrialiseerde deel van Zeeland, zoals de Waterleidingmij „Mid den-Zeeland" in Vlissingen dan wordt aan de groot-industrie water geleverd tegen 0,36 per m:i. Wij zitten dus bij vergelijkbare bedrijven zeker niet aan do hoge kant. Wat de andere vraag betreft van de heer Hol, persoonlijk zie ik geen economisch argument om de groot-industriecn minder te laten betalen dan de huishoudelijke verbruikers. Bij een verbruik van 10.000 m:1 en bij een verlaging van b.v. 0,05 per m3, zou een bedrijf besparen ƒ500,per jaar. BÜ een miljoenenomzet speelt dit bedrag geen en kele rol. Er is nog één vraag en dat is deze: Vindt U het juist, meneer de Voorzitter, dat een directeur Van een behoorlijk bedrijf, voorzitter van de Ka mer van Koophandel, hij wijze van een ingezon den stuk in „De Vrije Zeeuw" over een dergelijke materie discussieert? De vraag stellen is, meen ik, haar beantwoor den. De Voorzitter: Met het laatste ben ik het wel eens Ik had ook verwacht, da' de Voorzitter van de Kamer van Koophandel wel een ander forum had kunnen vinden om zjjn grieven te uiten. Dit is echter zijn zaak. De heer Henry: Meneer de Voorzitter, ik zou nog een vraag willen stellen betreffende een lid van het gemeentepersoneel. Ik geloof dat het beter is dat in een besloten vergadering te doen. De Voorzitter: Hiertegen heb ik geen bezwaar. We zullen dan eerst de rondvraag afhandelen. De heer Van Langevelde: Is er al iets bekend van een regeling, inzake de sanering van stads wijken? De Voorzitter: Er is nog geen Rijksregeling, waaraan zonder meer aanspraken ontleend kun nen worden. Wel een facultatieve regeling. Er wordt echter wel aan gewerkt naar ik meen. De Voorzitter schorst de openbare vergadering voor het houden van een besloten zitting. De Voorzitter heropent de openbare vergade ring. De heer Henry: Dit jaar vinden er meer bij zondere gebeurtenissen plaats dan normaal het geval is. Ik stel daarom voor de post represen tatie voor 1960 te verhogen met 2200, De Voorzitter: Het College van Burgemeester en Wethouders kan dit voorstel overnemen Zonder hoofdelijke stemming wordt hiertoe sloten. De Voorzitter sluit de vergadering.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 3