i Defensie-inspanning gedurende de jaren 1961-1963 KERKDIENSTEN Gemeenteraad van Sas van Gent i (etalac j I J de superieure plasticverf van j^CETA-BEVER AGENDA Russen geven Amerikaanse Dakota terug fi Regeringsnota over te voeren beleid Hemelvaart Zondagdiensten Plannen voor een sportpark mm Krachtige Kost voor het Kind! Verf met glans en met gemak J J Verf het zelf met Elke dag heeft zijn geheim Gemeenter Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW, Woensdag 25 mei 1960 V V. i (Adv.) De regering heeft aan de Tweede Kamer de reeds lang toegezegde nota over het toe komstige defensiebeleid doeg toekomen. In onverminderde mate blijft het immers voor de Westerse Maai hy, vol van de Heilige Geest, sloeg de ogen ten hemel. (Hand. 7 55) Neervallende stenen en een naderende dood zijn niet vol doende om mensenogen van de aarde af te trekken en opwaarts naar de hemel te doen kijken. Ér zijn er tallozen geweest, die getracht hebben om (nadat ze hun hele leven naar de aarde hadden gekekenj bij hun ster ven nog gauw even naar de he mel te kijken. Maar dat lukte niet. Om de ogen opwaarts naar de hemel te heffen is meer nodig dan een wegzinkende aarde. Daar moet de Heilige Geest aan te pas komen. De Heilige Geest is het geheim van Hemelvaart Daar zat ook het geheim bij Stcfanus. Er staat hier: „Stefa- nus, vol des Heiligen Geestes, sloeg de ogen naar de hemel." Zoneter de Heilige Geest had Ste- fanus dat ook niet gekund. Dan had Stei'anus in zijn doodsangst naar zijn moordenaren gekeken, naar zijn vrouw en kinderen die er allicht hij stondeji naar deze mooie aarde, en zijn jonge leven, dat hij zo maar moest loslaten. Dan had Stefanus (zoals ik liet zovelen in hun laatste ogenblik ken heb zien doen) in de donke re afgrond van de dood gekeken. Maar nü, door de Heilige Geest, nu kon hij het. Nu sloeg hij de ogen naar de hemel. De Heilige Geest is het geheim van Hemelvaart. Hemelvaart maakt voor Christus Pinksteren mogelijk. Maar Pinksteren maakt voor ons Hemelvaart mo gelijk. Naar de hemel kijken, dat kunnen we alleen maar door de Heilige Geest. De Heilige Geest moet onze ofeen zich vrijmaken van de begeerlijkheid, waar aan onze ogen vastzitten van de zorg en de moeite, waar op onze ogen zich blindstaren van de angst en het verdriet, waardoor onze oogen verdon kerd worden. De Heilige Geest trekt en dwingt onze ogen naar boven. Zodat we door de stenen heen, ja, door alles heen. Jezus zien in de heerlijkheid Gods. landen noodzakelijk een voldoen de tegenwicht te vormen en te handluu en tegen de dreiging, welke uitgaat van de militaire macht van liet blok der commu nistische landen. Militaire macht behoeft niet alleen voor het voeren van oor log te worden aangewend. Zij kan ook worden gebruikt tot het uitoefenen van politieke druk. Er is thans een situatie ont staan, waarin over het algemeen van gelijkwaardigheid, van even wicht kan worden gesproken. Als resultaat van verdere studies van de nucleaire oorlogsvoering is steeds dieper het besef door gedrongen, dat een ongebreideld gebruik van wapens consequen ties heeft, welke kunnen leiden tot vernietiging van een groot deel der mensheid. Door deze ontwikkeling heeft het inzicht velu gewonnen, dat ook op min der fatale wijze dan door een automatische inzet van 't zwaard op een daad van agressie moet kunnen worden gereageerd. Zijn de sehildstrijdkrachten sterk ge noeg om een aanval in de eerste ontwikkelingsfase op te vangen, dan kan de vijand tot bezinning worden gedwongen, voor hij zo ver is gegaan, dat er geen weg terug meer is. Op deze wijze moet hij kunnen worden gedwon gen, duidelijk te kiezen tussen afbreken van zijn actie, of met alle kracht daarmee voortgaan. Kiest hij het laatste, dan weet hij, itat hij het verschrikkelijke gevaar loopt, een totale oorlog te ontketenen. Verplichtingen Nederland heeft echter ook verdedigingstaken te vervullen, welke geheel voor eigen verant woordelijkheid zijn gebleven. In hoofdzaak omvatten deze verdedigingsverplichtingen bui ten de NAVO de beveiliging van Suriname, de Antillen en Neder lands Nieuw-Guinear en de be scherming van Nederlandse koopvaa rd ijschepeti. donderdagochtend 8 uur tot vrijdagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter .1. J. .T. v. d. Griek, Scheldekade 27, tel.: 2020. Apotheek geopend: Hamann, Noord."!raat 6!), tel. 2060. Van woensdagavond 8 uur lot donderdagnacht 12 uur wordt de prakiijk der dierenartsen voor Axel. Sas van Gent en Zaamslag waargenomen door dierenarts T. van Roon, West kade 110a, Sas van Gent, tel.: 01158 588. NED. HERV. KERK. OOST ZEEUWS-VLA ANDEREN'. DONDERDAG 26 MEI. Hemelvaartsdag. Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings. Hoek: 9 uur Ds, W. J van Meeu wen. Zaamslag: 9.30 uur Ds. Ph. M. Hecht. Trineuzen: (Noordstraat) 10 u. Ds. P. A. v. d. Vlugt; (Kerk- hoflaan) Geen dienst. GEREFORMEERDE KERK. AxelGeen opgave. Hoek: Geen opgave. Terneuzen; 10 uur Ds. W. C. van Hattem. Zaamslag: Geen opgave. GEREF. KERK. (VrygemjULkt.) Hoek: 10 uur Ds. C. Bijl. Terneuzen: 10 uur Ds. H. Smit. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur lecsdienst. GEREF. GEMEENTE. (Syn.) Terneuzen: (Fr. Halsstr.) 10 uur ieesdienst. Axel: Geen opgave. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Axel: 10 uur, 2.30 uur en 7 uur: H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur: H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur: H. II. Missen. Philippine: 7.30 uur, en 10 uur: H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 10.15 uur: H. H. Mtseen. Sas van Gent: 7 uur. 8.30 uur en 10 uur: H. H, Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur: H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur en 17.00 uur: H. H. Missen. WEST ZEEU WS-VLAANDEREN. NED. HERV. KERK. DONDERDAG 26 MEI. Hemelvaartsdag. Breskens: 9 uur Ds, L. Spaans. Gadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Ca te. Hooid ilaal9 uur Eerw. heer H. J. negeer. Ooi-.burg: 9.30 uur Ds. J Eijgen- daal, van Zuidzande. Schoonriyke: 10.30 uur Kerkdienst voor neel Herv. Zeeuws-Vlaan- deren; 10.30 uur Kinderdienst voor de Hervormde jeugd van 4 tot en met 12 jaar van heel Zeeuws-Viaanderen in de tent op 't gemeentelijk sportterrein. Sluis: 9 uur Ds. C. Balk. IJzendiike: 8.30 9.15'uur Ds. C. van Evert. De nationale verdedigings taken hebben in de afgelopen jaren geen fundamentele wijzi ging ondergaan. Op één ervan, de beveiliging van Nw.-Guinea is geleidelijk een sterker accent komen te liggen. De militaire machtsvorming, waartoe de In donesische regering heeft ge meend te moeten overgaan, ver vult de Nederlandse regering met zorg. Dc landmacht De huidige organisatie van het legerkorps omvat twee parate divisies met een aantal tactische en logistieke steun verlenende eenheden. Hoewel het gewenst zou zijn, het gehele legerkorps paraat aanwezig te hebben, kon dit binnen liet raam der finan ciële mogelijkheden en door liet ontbreken van voldoende perso neel niet worden bereikt. De NAVO heeft de volgende aanbevelingen gedaan ter verbe tering van nog bestaande te kortkomingen; Vergroting van het percentage beroeps- en vrijwillig langer dienend personeel; formering van een aantal nieuwe parate on derdelen, met name een aantal raketeenheden; het paraat ma ken van enkele nog geheel of gedeeltelijk mobilisabele leger korps- en divisie-onderdelen, met name twee tankbataljons, een tweede verkenningsbataljon en twee afdelingen artillerie en verhoging van de personeels sterkte van de parate onder delen. Plannen om de aanbevolen raket-afdelingen te formeren zijn reeds in uitvoering. Om streeks het midden van .1960 zal de eerste eenheid paraat be schikbaar komen. In de bewapening en uitrus ting /.al in de komende jaren verouderd en versleten materieel worden vervangen. Dit betreft vooral bepaalde series geschut, het geweer en het lichte tanh- materieel. Daarnaast dient modern mate rieel te worden ingevoerd om de onderdelen in staat te stellen hun taak in de NAVO.verdediging te blijven Vervullen. Een aanvang is reeds gemaakt niet, (ie aanschaffing rail infra rood apparatuur, beschermend materieel in verband niet de ato. mische-, bacteriologische en che mische oorlogvoering en radar- vuurloidingmaterieel. Voorts zijn nodig gemechani seerde artillerie, gepantserde verkenningsauto's, zware heli copters voor gewonden- en goe derenvervoer, terwijl eveneens behoefte bestaat aan gepantser de torroinvoertuigen, welke de infanterie de zo noodzakelijke terreinmobiliteit moeten geven. Het aanschaffingsplan omvat bovendien geleide wapens, aan vulling van de voorraden muni tie voor oorlogsgebruik waar onder munitie voor nieuwe wa pens en anti-tankwapens. De luchtmacht Hoewel de Westelijke schild- strijdkrachten voor hun offen sieve taak over geleide wapenen van verschillende afmetingen en operationeel bereik beschikken, is voorshands niet te vervvachte.i dat deze wapenen de vliegtuigen geheel zullen vervangen. Voor de vernietiging van doelen waarvan de juiste positie niet bekend is of welke zich betrekkelijk een voudig kunnen verplaatsen, zal het vliegtuig nog onmisbaar zijn. In de plannen voor onze lucht macht wordt het dan ook ge handhaafd. De geleide wapeneenheden van de luchtmacht worden iiigepast in een in West-Duitsland ont worpen geleide wapengordel, welke na voltooiing zal aanslui ten aan opstellingen in Dene marken en Noorwegen en van de Oostzei' tot aan de Zwitserse grens loopt. Achter deze „gordel" en op de flanken daarvan zal de luchtverdediging met vliegtuigen worden gevoerd. Het verkrijgen van meer ge schooid, vooral technisch hoog waardig personeel, zal een zware taak blijken. De koninklijke marine Indien de NAVO-behoefte aan schepen en vliegtuigen wordt op geteld bij de behoelten, die voort vloeien uit de niet-NAVO-takon, dan is hot resultaat een vloot, die aanzienlijk groter is dan de hui dige. De financiële middelen laten voorlopig een dergelijke vloot niet toe. In bepaalde gevallen zullen schepen en vliegtuigen aan do beschikking van NAVO-bevol- Kebbers worden onttrokken. Dit is reeds geschied met hel groot ste deel van die strijdkrachten, die nodig zijn voor de vredestaak in Nieuw-Guinea cn de Antil len. Uitgaande van het bovenstaan de, dient de marine als volgt te zijn samengesteld: 1 viiegkampschip, 2 kruisers, 12 onderzeehootjagers, 12 grote fregatten, 7 kust-escortevaar- tuigen, 6 onderzeeboten, 68 mij nenvegers, 6 patrouillevaartui gen, 2 tanker-voorraadschepen, de nodige hulpvaartuigen, lan dingsvaartuigen, sleepboten cn kleiner materieel. Voorts marinierseenheden in de Antillen en Nieuw-Guinea, mariniersdetaehementen aan boord van schepen en bij inrich tingen. alsmede mobilisabele in- fanteriebataljons mariniers en bewakingscompagnieën. Het personeelsbeleid Ter stimulering van de aan melding voor beroepsdienst en om het verloop van het beroeps- personeel tot normaal noodzake lijke proporties terug te bren- Alvorens de burgemeester de raadszitting opent, zegt tiij nog maals dank voor de vele blijken \i,n belangstelling bij zijn 25- jarig jubileum en zijn 12'2-jarig jubileum als burgemeester van Sas van Gent. Bij de ingekomen stukken be vindt zich een schrijven van mevr. Broens v. d. Vennet aan de Glacisstraat, waarin zij recla meert over te weinig toekennen van grond. In de ontwerpen van de drie panden aan de Glacis straat komen de afmetingen en oppervlakte voor, welke ook in dp notariële akten zijn genoemd. Bij de bouw van de politiepost heeft men deze 2 m opgeschoven om een groenstrook te behou den en in de rooilijn van de Paul Krügersdreef te blijven. De 2e aanvrager heeft ook zijn volle frontbreedte gekregen en de wed. Broens net overblijvende gedeelte. Door een omissie is deze mindere grondtoewijzing niet vermeld in de notariële ak te. De burgemeester vindt dat hier een echt salomonsoordeel wordt gevraagd. De lieer De Groff vraagt zich af, hoe dit heeft kunnen geschie den. Hij beschouwt dit helemaal niet als een verwijt aan hel adres van B. en W., want hij kan moei lijk vergen dat deze zelf gaan opmeten, maar de voorlichting van de technische ambtenaren is hier niet juist geweest. Ook voor dc heer Colsen blij ven er vele' vraagstukken over. Er wordt besloten dat B. en W. zullen trachten met de bewo ners tot een vergelijk te komen. De heer De Grotf informeert of het bekend is dat de wed. gen, zijn een aantal maatregelen ontworpen, welke als volgt zijn te onderscheiden: Verbetering vande primaire ar beidsvoorwaarden, waaronder 't schenken van bijzondere aan dacht aan het huisvestingspro bleem, verblijfvergoedingen en dergelijke. Verder verhoging van het ni veau van de officiersopleidingen bij de land- en luchtmacht, het openen van de mogelijkheid voor daartoe geschikte jonge onder- officieten om via de militaire academie officier te worden. Er worden nieuwe bezoldi- gingsschalen opgesteld. Deze schalen zullen met ingang van 1 januari 1961 van kracht wor den. Voorts zullen voorstellen wor den ingediend tot wijziging van de rechtspositievoorschriften, om de mogelijkheden tot vervroegde dienstverlating van die militai ren, die in een bepaald stadium van hun carrière zijn gepasseerd, te vergroten. Deze wijzigingen zullen gepaard moeten,gaan met financiële cn andere Voorzienin gen, waardoor de dienstverlating voor de betrokkenen zal worden vergemakkelijkt. Verkorting van diensttijd Indien als gevolg van de hier- voren aangegeven maatregelen een aanzienlijke verbetering in de situatie betreffende het be roeps- en semi-beroepspersoneel mocht intreden en een voldoende toeloop van kort-verband-vrij- willigers en „nadienenden" wordt verkregen, is de regering bereid de duur der eerste oefening voor dienstplichtigen bij de land- en uchtmacht zo spoedig mogelijk te verkorten. H (Adv.) 1 door LUISA-MARIA LINARES 61) (Nadruk verboden.) TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: De levensroman van Josef Schmidt. DONDERDAG 26 MEI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 2 uur: Het teken van Zoro; 4.30 en 8 uur: Naar het mid delpunt der aarde. Concertgebouw, 8 uur: Het teken van Zoro; 3 uur: Spe ciale jeugdfilm: De wonder- hond Rin Tin Tin in de Ne derlands gesproken film Rus ty en de spionnne. AXEL: Het Centrum, 3.45 en 8 uur: Du bist wunderbra. „Mondje dicht." „Praat niet over je mond, dat is een uitdaging." Gravin Tamarova kwam weer naar hen toe. Xavier die haar volgde, werd door een ander groepje aangehouden. „Uw man neeft juist mijn uil- nodiging voor het week-eind aangenomen, als u hel er mee eens bent,'' zei ze, hartelijk haar hand op Olga's arm leggend. Ze sprak met bijna foutloos Spaans, hoewel met meer bui tenlands accent dan haar zoon. Haar gebaren en houding deden veel aan de zijne denken. „Het week end?" Olga beefde van nervositeit. „Mijn man is in de Sierra aan het jagen," legde de gravin uit. ..Hij is een echte sportman. Hij is al acht dagen geleden in Ma drid gekomen, maar had geen geduld om hier op me te wach ten. Ik heb vanmorgen met hem getelefoneerd. Hij heeft in Guar- darrama een chÈUet gehuurd en zit zich daar te vervelen met zijn vrienden. Hij zal het heerlijk vinden als we komen. Elena gaat ook mee. We zullen maar een klein gezelschap vormen." „Ik zal alles doen wat ik kan om te maken, dat mijn Groot Opperhoofd zich amuseert," zei Dick. „Als het sneeuwt kunnen we gaan ski-lopen." „Ik kan niet eens op ski's staan.'' „Heerlijk. Jonge vrouwen die alles kunnen vervelen me. Ik zal je les geven." „We vertrekken morgenoch tend vroeg in twee auto's, we mogen dus op u rekenen?" Uiga was 111 het nauw gedre ven en had het gevoel of ze een marionet was en iedereen beurt om beurt aan de touwtjes trok. Ze zag ontzettend tegen 't week end op, waarin ze nog zou moe ten doen of ze Xavier's vrouw was. En niet de vrouw van André. „Je bent nooit zijn vrouw- geweest..Wat is er tussen jullie geweest in Rio? Alleen maar een saaie verloving?" Ze voelde, dat hij uit de verte naar haar keek. Zijn slanke ge stalte, zijn knap uiterlijk, zijn houding van man van de wereid, onderscheidden hem van alle an deren. Hun blikken kruisten el kaar en z'rf eigenaardige scham pere glimlach speelde weer om zijn lippen. Hij fronste het voor hoofd. „De muziek was mijn leven. Toen leerde ik een vrouw ken nen... Ze stelde zich Xavier voor, zijn grijze, koele ogen schitterend van hartstocht, zijn spottende lippen trillend van begeerte. „Wat heb je? Je beeft zo. Heb je 't koud? 1 vroeg Dick. „Drink nog wat champagne." Ze nam een stokje, voortdu rend Xavier's blik voelend. „...Een ramp die maakte, dat ik in staat was een moord tc begaan..." Graaf Alexis Tamaroff zei voor de derde keer: „De vrouwen bederven altijd alles." Horace P. Burnett uit San Francisco, nam het deksel van een pan, roerde de inhoud om en was hel volkomen met zijn vriend eens. „ik voor mij houd me altijd op e cnafstand. Mijn rugcomplex heeit me geholpen om vrijgezel te blijven. „Je rug-complex?" „Dat is een lange historie, die ik je bij gelegen oeid wel eens zal verteilen. Maar wieheeft je vrouw wijsgemaakt, dat we ons hier vervelen?" „Vrouwen verbeelden zich al tijd dat we ons zonder haar ver velen." „Maar we vervelen ons hier helemaal niet. We vinden dit leventje van Robinson Crusoë heeriijK." „Ja, en daarom komt mijn vrouw met haar troep onuit staanbare vriendinnen nier naar toe." „Laten we hopen dat ze al thans mooi zijn." „Ja. laten we dal maar ho pen." „Als jullie nu eens vijf minu ten je mond konden houden zou ik de kans krijgen mijn brief af te maken," zei de derde aanwe zige, een magere, rossige man, die ijverig aan de keukentafel zat te schrijven. „Waarom schrijf je niet in je kamer," gromde Horace, die een groot contrast vormde met zijn vriend: groot, gezet met een rood gezicht. „Daar is het steenkoud. Hier is het tenminste warm." Dat moest Burnett toegeven. „Ik heb altijd gezegd, aat de keuken het beste pleKje in een huis is. Daarom laat het perso neel er je ook nooit toe. Van personeel gesproken: wanneer Komt Carsons Alexis Tamaroff tikte de as van zijn sigaret tegen de schoor steenmantel af. Hij vei schilde van de anderen door zijn elegan ce, die sterk contrasteerde met hun nonchalante kleding. Zijn jachtbroek en zijn met leder ge voerd jasje verrieden de coupe van de beste Londense tailleur. Van zijn sigarettepijpje af tot zijn sneeuwiaarzen 10e was al les met zorg en persoonlijke smaak gekozen. Tussen de keu keninventaris en de ruw houten meubelen leek hij een kunst voorwerp van fijn bewerkt zil ver. Hij was lang, slank, gebruind en droeg een klein snorretje. Zijn zwarte ogen hadden een im ponerende, ernstige uitdrukking, terwijl nu en dan een flauwe glimlach om zijn lippen speelde. Hij was over de dertig maar stellig nog geen veerug jaar. Karig met geoaren en woorden scheen hij een beschouwend, me lancholiek man te zijn. Al het vuur van zijn temperament con centreerde zich in zijn ogen. .tWordt vervolgd.) Broens toegestaan heeft aan een andere buurman op haar grond een schuur tc bouwen. B. en W. zullen liet ondeizoeken. Hierna wordt de raad een te kening geloond voor verfraaiing van liet front van het stadhuis. Het balkon zal worden verwij- derd en vervangen door een smeedijzeren balaun en in de gevel zal het gemeentelijke wa pen in reiiei aangebr^ent wor den in zandsteen en hardsteen. De heer De Meijer zag gaarne het beeldnouwerk van net relief gegeven aan de Basse beeld- nouwsler mej. Hamerlijnck. De voorzitter deelt mede dat hiermede rekening zal worden gehouden. Het genecl wordt ge raamd op 5000. Voorts deelt de voorzitter me de, dat bericht is ontvangen, dat de gemeente het proces heeft verloren jn de zaak contra Gars- kamp/Martcns. De gemeente is veroordeeld tot betaling van de proceskos ten a 682 terwijl oorts nog /.al worden vastgesteld het scha debedrag dat moet worden uit gekeerd. Aan de volgende personen wordt gemeentegrond in erf pacht gegeven voor woning- oouw: G. E. van Steenbergen aan de Burg. Hoetnagelstraat voor 5 woningen; W. E. de Meu- richy aan de Burg. Hoefnagel straat voor 1 woning; A. Kalle aan de Fierensstraat voor 4 wo ningen; M. C. Stouthamer aan het t rederik Hendrikplantsoen voor 1 woning en F. Stevens aan de Kanaalstraat voor 1 wo ning. Door de uitbreiding der ge meente wordt de plaats op de algemene begraafplaats steeds nijpender. B. en Vv. hebben con tact gezocht met het prov. be stuur en dit geeft toestemming om tot uitbreiding over te gaan. Het werk zou in DACW-vcroand worden uitgevoerd en zou be groot worden op ƒ26.000. Met de diverse subsidies die aan DACW-werken worden gegeven, zou het de gemeente op onge veer 6000 komen. De heer De Groif vraagt zich af of de z.g. kalkaarde van de suikerlabrieKen wel geschikt js voor een begraafplaats. Volgens do Grondmij wel, al dus de voorzitter. Er komt pl.m. SO cm teelaarde bovenop, aldus wethouder- Scheffer. De raad gaat accoord met de uitbreiding der begraafplaats. De voorzitter sten voor geiden te voteren voor de aankoop van grond in het plan West voor de uitvoering van de 3e fase. De commissie-Nooten heeft alles in kannen en kruiken en do belang hebbenden hebben vrijwillig voor verkoop getekend. Deze aankoop zou een bedrag vergen van 188.916,50. Ook met dit voorstel gaat de raad akkoord. Vorige vergadering werd een verzoekschrift van de woning bouwvereniging „Vooruit" aan gehouden voor de bouw van 25 woningen, omdat men de andere woningbouwvereniging de mo gelijkheid tot bouw niet wilde ontnemen. Deze heeft van nieuw, bouw afgezien, maar verzoekt de resterende gemeentewonin gen in exploitatie te mogen ont vangen. De heer Dc Rijk brak een lans voor een klein kwantum in de Zandstraat, maar de raad bleek niet bereid het kwantum van 20 te splitsen. De heer De Meijer deelt mede van een personeelschef van een der industrieën te hebben ver nomen hoeveel moeite men heeft moeten doen om een z.g. indu striewoning, welke in de Zand straat gebouwd was, bewoond te krijgen. De heer De Rijk pleit voor vrije vestiging. Aangezien de ex tra-toewijzing wel uitsluitend industriewoningen zuilen zijn, beveelt de raad aan de ruil toe te passen. De voorzitter vermoedt, dat hiertegen geen bezwaren zullen bestaan. Geen elektrische frankeer machine. Een elektrische frankeerma chine kan geen genade vinden bij de raadsleden. Het is vooral de heer Bockstael, die vindt dat er niet voldoende emplooi is voor een 'frankeermachine die 1476 moet kosten, terwijl een handmachine iets minder dan de he)ft kost. De overige raadsleden zijn het met hem eens en ei- wordt besloten een handfran- keermachine aan te schaffen. De raad besluit de wegenleg- ger te herzien en hiervoor een uedrag van 2700 te voteren. Of dit aan dc Heldequj zgl worden gegund ol niet, hangt'af van de nadere inlichtingen die dc raad wenst. De heer De Meijer vraagt zich af waarom geen enkele ge meente op de gedachte is geko men dit door de Centrale Dienst te laten verrichten, waarvan al len toch lid zijn en in de enor me tekorten moeten bijdragen. Andere raadsleden vermoeden dat dit specialiteitswerk is. B. en W. zullen zich hierover nader beraden. Een voorstel tot' het beleggen van spaargelden ontmoet veel kritiek, vooral van de zijde van de heer De Kijk. Er zitten teveel ongunstige facetten aan voor de spaarders. Raad en B. en W. blijken niet al te best in deze materie te zitten en liet voorstel wordt aangehouden. Er wordt door de gemeente Sas van Gent deelgenomen in het maatschappelijk Kapitaal van de Bank voor Nederlandse Ge meenten door aankoop van 1U aandelen B elk groot 1000 te gen een koers van 100 '/c en een verplichte storting van 107» of 1000. Als laatste punt op de agen da komt dc uitbreiding en ver betering van het sportterrein. Deze post zou 8000 bedragen. De meeste raadsleden zijn over tuigd van de noodzaak en zullen gaarne dit bedrag voteren, maar allen dringen er op aan zo spoe dig mogelijk tot een sportpark te komen, aangezien men nu op fabrieksterrein zit en daarmede op een schopstoel. De voorzitter deelt mede dat B. cn W. op uitnodiging van de Heide Mij diverse sportterreinen in Zeeland hebben bezocht. Hierna ontstaat discussie waar de terreinen moeten komen. In het uitbreidingsplan staan zij ge projecteerd ten noorden van de z.g. Schaapsmenne (ter hoogte van de Belgische wijk De Vaike) en dat vinden enkele raadsleden bezwaarlijk, vooral de heer De Groff die een lans breekt om het sportpark te leggen op de plaats waar straks de tweede kaïiaalarm zal gedempt worden. Aangezien de wenselijkheid bestaat om te beginnen met een terrein van 2(2 hectare, kan daar niets van komen. Andere raadsleden betogen dat ze overal elders een eind uit de bebouwde kom liggen. De raad verzoekt B. en W. over te gaan tot aankoop van de benodigde grondeieseti met ccn uitgewerkt plan. .fe^omen. ~/- Rondvraag. De heer Bockstael vraagt hoe ver men gevorderd is met de sanering van de binnenstad. De voorzitter antwoordt dat hier voor opdracht is gegeven aan de stedebouwkundige. Dc heer Stouthamer vindt dat het stukje overblijfsel van de vestingwerken er als een vuil nisbelt begint uit te zien en dringt aan op restauratie, een en ander in overleg met monu mentenzorg. De heer De Groff heeft ge hoord dat er een verzoek is van de bewoners van de Kleine Markt om de bouwvallige wo ningen te slopen. De voorzitter had enkele dagen nog hoop op een gunstige re geling, aangezien iemand inte resse had voor beide panden. De heer De Groff dringt aan op spoed, want straks gebeuren et- ongelukken. De heer Colsen vraagt of de Bernhardstraat herstraat is ge worden door dezelfde aannemer die de Westdam bestraat. Dc voorzitter bevestigt dit en de heer Colsen vraagt zich af, of de raad weer niet voor het feit komt te staan dat men ach teraf gelden moet voteren, hoe wel de raad dikwijls te kennen hoeft gegeven, dat hij zulke prak tijken niet gaarne ziet. Het blijkt echter een onder houdswerk te zijn en volgens wethouder Scheffer zou liet be drag niet hoger zijn dan 800. De heer Colsen zou de volgen de raadsvergadering gaarne ver nemen wat het precies gekost heeft. Een woordvoerder van de Sowjet-ambassade in Oost- Berlijn heeft dinsdag bekendge maakt. dat de Dakota van de Amerikaanse luchtmacht, die vrijdag boven Oost-Duitsland tot dalen werd gedwongen, met negen inzittenden op de plaats van de landin 1 aan een Ameri kaanse vertegenwoordiger zal worden overgedragen. Het toe stel, dat op weg was van Dene marken naar Hamburg, werd door Russische straaljagers ge noodzaakt op dertig km van de grens tussen Oost- en West- Duitsland nabij de Oostzeekust te landen. De bevelhebber van de Ame rikaanse landstrijdkrachten in Europa generaal Eddlemann. had generaal Jakoebofski, de Sowjet-commandant in Oost- Duitsland, gevraagd o.m terug gave van het vliegtuig en zijn inzittenden. In het Russische antwoord op het Amerikaanse verzoek om teruggave wordt geprotesteerd tegen de schending van het Oostduitse luchtruim. Er wordt tevens op maatregelen aange drongen om dergelijke incidenten in de toekomst te voorkomen. De cabine van het Russische ruimteschip De cabine van het Russische ruimteschip, die op het ogenblik los van de satelliet een baan rond de aarde beschrijft, is voorzien van een systeem voor zuurstof verversing, dat veel overeen komst vertoont met dat waardoor het hondje „Laika" enige tijd aan boord van Spoetnik no. 2 kon blijven leven. Dit heeft de Russische deskun dige op het gebied van de kosmi sche geneeskunde, Maikine, in een artikel in het biad „Mediz- tinski Rabotnik" meegedeeld. Hij verklaarde voorts, dat alles aan boord van de cabine goed gaat. Schrijf be N.V. Fa P. <1- 10. Voorstel van fogjiet verlet in de kosten de openbare De heer Fijn va ik heb met bui te men zal overgaan lk zou er dan ook willen maken Hi uitgebreid mogeli.i De Voorzitter: pen openbare lee: deze leeszaal ope De heer Fyn v inrichting. Ik bede den wat hij zoekt De Voorzitter: wordt voorgeschi moet zijn. Dit wo leur gecontroleei aanvrage voor de worden opgegevet De lieer Henry waar-de openban De Voorzitter: kend. Misschien de uitbreidingspla daar gebruik van medewerking van dit voorstel. Het tot stand te bre kans van slagen baarheid" van De heer Van mair gesteld, ont hebben hier ai voor de onispan ni De Voorzitter: wat aanwezig mo techniek, geschie boeken zijn reeds zig. Wanneer U e zal de bibliothec. Er weten nog te al kan krijgen. I duren voor we ei derdduizend boeki De heer Henrj wat men primair seting zijn tussei cn de ontspannin Dc Voorzitter: kelijk allerlei vot dure naslagwerk Dan is er een b< openbare lecszaa schappeliiko lecti De heer De M< Langevelde meor welke voor uitle staan Deze leesz een hoger niveai leenbibliotheek. De Voorzitter: voegde kracht a voorlichting kan van goede 1 eet ui Zonder hoofde] stel aangenomen De Voorzitter: heren De Fejjtei de commissie te Mevrouw Dooi de benoeming a: wezig, zal nog g 12. Voorstel \ai tot wijziging De heer Hol: I merking willen dienst is aangegi met dc nadelige

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2