UIT DE PROVINCIE BUISMAN De verkiezingen in de Kongo Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Dinsdag 24 mei 1960 SCHEVENINGEKS, VLAARDINGERS EN KATWIJKERS HEBBEN ZEE GEKOZEN TER HARINGVISSERIJ AXEL CADZAND GOES KAPELLE. SAS VAN GENT. IJZENDIJKE ZAAMSLAG AGENDA P*81- hoe ook gezet, altijd heter met ZIERIKZEE Zes doden door koude in Oostenrijks Tirol. Westduitse perscommentaren AdoJph Eichmaiin aangehouden Elke dag heeft zijn geheim VERKLARING VAN GAITKSELL. De gezondheidstoestand van Pasternak WEER ONGEREGELDHEDEN IN TOKIO RUSSISCHE AANVAL OP ZUID-SLAVIE "DE EERSTE ZOMER- POSTZEGELS VERKOCHT „PRINSES IRENE'' AAN PROVINCIAAL BESTUUR VAN ZEELAND OVERGEDRAGEN Tijdens een vaartocht op de Westerschelde heeft de directie van de N.V. Koninklijke Maat schappij „De Schelde" te Vlis- slngen de veerboot „Prinses Irene" overgedragen aan het Provinciaal Bestuur van Zeeland. Ir. C. Kapsenberg die het schip overdroeg sprak in zijn rede van 'n „monumentale oplossing" van het nijpende verenprobleem in Zeeland. De heer Kapsenberg was van mening dat alle Zeeu wen van de grote veerboten de zullen voelen bij het aanschou wen van de grote vearboten de „Prinses Beatrix" en de „Prinses Irene". De Commissaris der Koningin in Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Casembroot die het schip aan vaardde, zeide er over verheugd te zijn dat de motoren die in de „Prinses Irene" zijn gebouwd, economischer zijn dan verwacht werd. De nieuwe „Prinses Irene" is vrijwel gelijk aan de „Prinses Beatrix". De problemen van het lange wachten op de veerpleinen behoort thans tot het verleden, naar de Commissaris der Konin gin opmerkte. Een telegram van hulde werd verzonden aan Prin ses Irene. De „Prinses Irene" zal evenals de „Prinses Beatrix" op de dienst VlissingenBreskens worden in gezet, waardoor ook het veer Kruiningen.Ferkpolder door het beschikbaar komen van reserve schepen sterk ontlast zal wor den. De nieuwe veerboot wordt UIT SCHEVENINGEN Oni precies twaalf uur hebben gistermiddag 7I loggers uit Nclie- veningen zee gekozen ter haring visserij. Oorspronkelijk zouden er 77 loggers uitvaren, maar de 2 boten, die zaterdag niet elkaar in aanvaring zijn gekomen, bleven in de haven achter, evenals de Sch. 2, die gistermorgen een ka potte schroef had. De vloot bestaat uit zeven combinaties van Seheveningse rederijen die ieder een jager ter beschikking hebben. De .twee snelste jagers de Sch. 61 (Janny) en de Sch. 55 (Noorderkroon) zijn traw Doggers. die voor deze gelegenheid met de vleet zijn uit gerust. Vorig jaar wist de Sch. 55 met zijn 750 pk moter als eerste de „Hollandse nieuwe" aan de v/al te brengen. Dit jaar zal er grote concurrentie ontstaan tussen de Sch. 61, die een motorvermogen heeft van 600 pk en de winnaar van vorig jaar. Als eerste logger koos de Sch. 4 van rederij Den Duik zee. Na gewuifd door duizenden, stoomde zij. spoedig gevolgd door de ove rige loggers, de haven uit op weg naar de visgronden, die waarschijnlijk in de nacht van woensdag op donderdag bereikt worden. UIT VLA AR DINGEN Onder gunstige weersomstan digheden, beschenen door de voorjaarszon, is om twaalf uur gistermiddag de visservloot van Vlaardingen uitgevaren. Vele duizenden hadden zich op de kaden van de Koningin Wilhel- minahaven en op de beide haven- hoofden verzameld om de vissers uitgeleide te doen. Het comité „Vlaggetjesdag" en enkele vertegenwoordigers van het gemeentebestuur begeleid den de vloot tot Hoek van Hol land om van daaruit de vissers nog een goede reis en een goede vangst toe te wensen. Dit jaar voeren ook enkele boten mee met ouden van dagen, mensen, die vroeger de zee jaren hebben be varen en aan de haringvisserij hebben deelgenomen. Het is voor de zeelui ideaal weer om naar de visgronden te varen. „Ze hebben de wind op de bil" zoals dit in zeemanstermen wordt uitgedrukt en zullen dus, wanneer het weer de eerste dagen zo blijft, ongetwijfeld tij dig de visgronden kunnen berei ken om morgen aan schot te kunnen gaan. UIT KATWIJK Groot was gistermiadag de be langstelling in IJmuiden Dij het vertrek van de haringvloot. 37 Katwijkse loggers verlieten, de een na de ander, de vissershaven, met de scheepsfluit een laatste groet gevend aan de duizenden op de kade, waar het zonlicht speelde in de vele kleuren. Zoals gebruikelijk had de bemanning - aan boord van de logger weer de hoogste punten, tot in de topjes van de masten, gezocht om naar de achterblijvenden op de wal te wuiven. Als eerste vertrok om klokslag twaalf uur de „Hette Margareta" Kw. 74, de logger, die zaterdag het onofficiële bezoek van H. M. de Koningin heeft gehad. Het "hospitaalkerkschip „De Hoop" sloot omstreeks halftwee de rij van uitvarende schepen. voortgestuwd door vier Smit Man dieselmotoren met een vermogen per motor van 1070 acht pk. MOSSEL VLOOT TERUG NAAR ZEELAND De mosselkwekers hebben dit jaar een goede campagne gehad. De Zeeuwse mosselkwekersvloot is thans weer naar de Zeeuwse thuishavens gevaren, na een ver- blijf van enkele maanden in de havens van Harlingen en Wie- ringen. Er bleek dit jaar voldoende zaad aanwezig om alle percelen in de Waddenzee te bezaaien. Op de thuisreis werd nog één vracht mosselzaad meegenomen om op de Zeeuwse platen uit te zaaien. Eén vracht is voor het Zeeuw se gebied niet voldoende. Het wachten is nu op de openstelling van bet Groningse Wad, waar vandaan de laatste jaren het mosselzaad kwam. Het zaad van het Friese wad, blijft in de regel voor het noorden gereserveerd. Benoeming De heer A. van Harn, onder wijzer aan de Chr. Nationale school alhier, is per 1 september a.s. benoemd tot hoofdonderwij zer aan de Christelijke school te Hoek. Bereden politie. Gedurende het badseizoen zal onze gemeente verrijkt worden met een corps bereden politie dat dienst zal doen op 't strand en in de onmiddellijke omgeving van het strand in de gemeenten Retranchement en Nieuwvliet. Een drietal leden van de bere den politie zullen daartoe in de gemeente Cadzand worden ge stationeerd. Kruisbessenpluk begonnen. Op Zuid-Beveland is maandag de pluk van groene kruisbessen begonnen. Druk zal het niet wor den met deze pluk omdat er te weinig vruchten aan de struiken hangen. Er zijn veel percelen welke niet waard zijn geplukt te worden. De eerste veiling van groene kruisbessen werd gehou den in Kapelle, waar een aan bod was van 1500 kg. Dit werd gekocht voor export naar Zwe den. De prijs liep van 1,82 tot 2,81 per kg. De eerste volle gronds aard beien ter veifing. Op de fruitveiling alhier zijn maandag de eerste aardbeien van de koude grond aangevoerd. Het waren 8 doosjes van 250 gram. Er werd 66 cent per doosje be taald. De stand van de volle gronds aardbeien in Zeeland is de laat ste tijd sterk verbeterd. Wanneer zich geen bijzondere omstandig heden voordoen, mag worden ge rekend op een behoorlijke aard beien-oogst in Zeeland. Jaarvergadering afd. .Sas van Gent „Wit-Gele Kruis. In het wijkgebouw hield de Sasse afdeling van het Wit-Gele Kruis haar jaarlijkse algemene vergadering. De voorzitter, de heer P. van Hecke, betreurde het, dat de op komst, naar gewoonte, zo gering was. Hij concludeerde hieruit dat de leden' vertrouwen stel len in het bestuur. Dit vertrou wen kwam ook tot uiting toen de kwitanties met de verhoogde .contributies gepresenteerd wer den en practisch alle leden hun verhoogde bijdrage voldeden. Deze verhoogde contributie was nodig omdat de Sasse afdeling dringend gebrek heeft aan een tweede wijkzuster. Door de gestage groei van de gemeente kan de huidige wijk verpleegster haar werk niet meer aan. De norm die hier voor is, is een wijkverpleegster per 500 leden, zodat Sas van Gent met zijn 962 leden ruim schoots toe is aan een tweede verpleegster. Uit het jaarverslag van de secretaresse blijkt dat de wijk verpleegster 4.590 verpleegbe- zoeken heeft afgelegd, 1107 verpleeghandelingen heeft ver richt en 692 adviezen heeft ge geven. Voor de zuigelingenzorg werden 72 bezoeken aigelegu, terwijl 97 nieuwe zuigelingen op het consultatiebureau wer den ingeschreven. Bij het kleuterbureau stonden 275 kleuters ingeschreven. Bij de t. b. c.-bestrijding werden 106 bezoeken aan 18 ingeschreven gezinnen gebracht. Uit het jaarverslag van de penningmeester bleek dat de jaarlijkse t. b. c.-vlucht van de Sasse duivenmaatschappij het Wit-Gele Kruis hielp aan een bedrag van 839,20, terwijl de Paasei-actie 264,76 opbracht en de Emmabloemkollekte 73,06. Bij enkele candidaatstel- ling werden als bestuurslid herkozen de heren M. Fermont en H. van Assche. Motorcross Mollekot. Op het grensgehucht „Het Mol lekot'' naoij IJzendijke werd zon dag onder grote belangstelling, (ruim 3500 bezoekers) een mo torcross gehouden. Ook de deel name was zeer groot en renners van naam, zoals de West-Europe- se kampioen Octaal Martens en de Belgische kampioen Leon de Ketelaar, gaven acte de présen- ce. Door de zeer grote regenval was het toch al zware parcours in een echte modderpoel her schapen. Zelfs de kampioenen, die toch wel wat gewoon zijn, verklaarden nog nimmer op een dergelijk moordend parcours te hebben gereden. Diverse mo toren breven steken en moesten met hun berijder uit de modder worden getrokken. Driemaal per ronde moesten zij als hin dernis een 9 meter hoge stijle dijk nemen, waardoor veien naar beneden tuimelden. Geluk kig hebben zich hierbij geen on gelukken voorgedaan. Nadat de junioren 3 reeksen hadden gereden was de uitslag als volgt: 1. Jean Evens, Meerbeke; 2. J. Dams, Brasschaet (17 jaar); 3. C. Eekhout, Evergem; 4. A. regaerts, Borgerhout; 5. Patat Dekkers, Overpelt; 6. M. Tur- pins, Ellervelies; 7. Hessels, Oost-Nieuwkerk; 8. M. Pieters, St. Niklaas; 9. E. Bieven, Bor gerhout, en 10. C. Hoegaerde. De eindrangschikking van de senepren was: 1. Leon Keteleer, Brasschaet; 2. Jos. Theuwissan, Neeroete- ren; 3. N. de Cuijper, Beveren (Leie); 4. en 5. J. Nuyts, Grob- bendonk, en Octaal Martens, Hillegen; 6. G. Smessaerts, Gent; 7. Haeyen, Zele; 8. M. Fi- li. Merelkerke; 9. Luc Hotte, Masseman en 10 Baeyens, Zele. 5-mei coir.Vté bijeen. In een slotbijeenkomst van het 5-mei comité bracht burge meester Flcq dank aan de le den voor het vele werk dat zij op zo'n enthousiaste wijze heb ben verricht. Hij bracht van de ze plaats ook dank aan de be volking voor de massale deel name aan de dodenherdenking en de waardige viering der be vrijding. De voorzitter van het comité, de heer A. G. Calon, bracht al lereerst namens het comité dank aan het college van B. en W. voor de financiële en per soonlijke steun, en aan de co mitéleden dank voor de pretti ge samenwerking, waardoor het feest zo goed kon slagen. Hij hoopte bij een volgende gele genheid weer op de comitéleden te mogen kunnen rekenen en ook aller steun te mogen ontvangen. Tenslotte werd dank gebracht aan de kerkelijke autoriteiten voor hun grote medewerking en de betoonde saamhorigheid. Aanbesteding. Gistermorgen werd ten ge meentehuize alhier door B. en W. aanbesteed het bouwen van twee woningwetwoningen, te bouwen in het uitbreidingsplan. Hiervoor werd als volgt inge schreven: Gebrs. M. en A. de Bruijne te Terneuzen 30.700; Fa. P. A. COÖP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN Veiling van 23 mei GROENTEN. Per 100 stuks: Sla I 3—f3,50, II 3—4. Per stuk: Bloemkool A 71 ct, A II 58—79 ct, B 48—58 ct, B II 34—51 ct, C II 24—30 ct, alw. 19 53 ct; Groene komkommer B 40—42 ct, C II 24 ct; Witte kom kommer B 43 ct. Per bos: Peen I 4751 ct, II 3546 ct; Uien 810 ct; Sjalot ten 810 ct; Radijs 811 ct. Per kg: Spitskool I 1823 ct; Savoye kool 2532 ct; Rabar ber I 15—23 ct, II 14—22 ct; Spi nazie II 22- 29 ct; Tomaten All ƒ1,31—ƒ1,34, BII ƒ1,53, CII ƒ1,20ƒ1,21, CC 85 ct; Asperges B I 1,78. B II 1,50—1,74, afw. 1,10—1,20. AARDAPPELEN. Per 100 kg: Bintjes II 6,10— 6,50. FRUIT. Per doosje van 200 gr.: Glas aardbeien 181—S6 ct, II 62—76 ct. DINSDAG 23 MEI Terneuzen: Luxor-Theater: 8 uur: De levensroman van Josef Schmidt. Jeugdgebouw „De Schakel" 810 uur n.m.: Demonstratie zelfschilderen. Zuidersportpark, 18.45 uur; P. T. T.—H. K. C.; 20 uur: AdvendoRijkswaterstaat. Sluiskil: Hotel Meert, 20 uur: Jpenbare bijeenkomst met VVD- Kamerleden ter bespre king kanaalzone-problemen. (Adv.) KOFFIE ook als 't poederkoffie is van Hoeve te Axel 30.400; Albert de Looijs te Boschkapelle ƒ30.095; P. Houg te Zaamslag 29.900; M. J. Galle te Zaam slag 29.665 en L. W. Hamelink te Zaamslag 28.790. De gunning werd aangehou den. Universitair examen. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het doc toraal examen geneeskunde de heer M. M. Elenbaas, alhier. Bunkers verdwijnen. De bunkers op de Westhoek, het westelijk deel van Schouwen, een gebied dat steeds meer als strand in trek komt, zullen ver dwijnen. De dijkgraaf, de heer A. M. Geluk, heeft op de deze week ge houden vergadering van het wa terschap Schouwen-Duiveland (district 1) meegedeeld, dat in de herfst begonnen zal worden met de opruiming. Zeemansprijs van Zonne- inaire voor dr. De Kluiver. Morgenmiddag zal de waar nemend-burgemeester van de ge meente Zonnemaire op Schou wen, de heer J. L. van Leeuwen, de z.g. Zeemansprijs uitreiken aan de Amsteruamse natuur kundige dr H. de Kluiver, die door de faculteit der wis-en na tuurkunde van de gemeente uni versiteit voor deze geldprijs is voorgedragen omdat dr. De Klui ver degene is die de laatste jaren belangrijk wetenschappelijk werk heeft verricht op het vakgebied van de Nobelprijswinnaar, wijlen de grote natuurkundige P. Zee man. Deze is geboren in Zonne maire. Ter herinnering aan deze geleerde, in wiens geboortehuis thans het gemeentebestuur zetelt, werd deze vijfjaarlijkse prijs in dertijd ingesteld. Kerk te Noordwelle wordt gerestaureerd. De uit 1217 daterende Her vormde kerk van Noordwelle zal worden gerestaureerd. Monu mentenzorg had reeds op de noodzaak hiervan gewezen. Het deel van de herstellingskosten, dat de gemeente zou moeten dra gen bleek echter boven de krach ten van deze kerkelijke ge meenschap te gaan. Thans heeft hel Rampenfonds toegezegd het deel van de gemeente te zullen dragen. De gelden worden geput uit de adoptiegelden van de ge meenten in de Noordoostpoider en uit IJsselmuiden. De 18e eeuwse banken zullen blijven staan. Voor het overige zal de kerk in de toestand van voor 1751 gebracht worden. Geheel in de lijn der verwach tingen heeft de Abako-parlij van de Kongolese nationalistische leider Kasavoeboe zondag bij de verkiezingen in Leopolds tad een grote overwinning behaald. Van de tien zetels '.oor de provincia le staten, die het district van de hoofdstad van Belgisch Kongo zijn toebedeeld, behaalde zijn partij er zeven. Voorts gingen er drie van de vier zetels voor de wetgevende vergadering van het Abako-boiwerk in het dis trict Leopoidstad naar de volge lingen van Kasavoeboe. Zes Duitse alpinisten zijn zon dagnacht om het leven genomen in een sneeuwstorm in Oosten rijks Tirol. Op de zuidelijke hel ling van de Girnpei, aan de Oos tenrijks-Beierse grens,zijn maan dag de lijken aangetrorfen van vier Duitsers, die door het slech te weer waren overvallen en van koude en uitputting om het leven zijn gekomen. Ten noorcien van Kitbuehèl zijn op 2344 meter hoogte in het massief van de „Wilder Kaiser" nog twee Duitsers omgekomen. Deze laatsten werden gevonden op slechts vijftig meter van een schuilhut, die zij kennelijk niet meer hadden kunnen bereiken. Alle zes de slachtoffers waren onvoldoende geoefend en uitge rust. Enkele Westduitse bladen zijn van mening dat de manier, waar op de Russen tot nu toe gerea geerd hebben op de gedwongen landing van het Amerikaanse vliegtuig in Oost-Duitsland, er wellicht op duidt dat men in Moskou niet zonder meer van plan is om de starre- politiek, die Chro,esj tsjef in Parijs heeft toe gepast, te blijven volgen. De socialistische „Neue Rhein Zeitung" schrijft: „Chroesjtsjef is te ver gegaan en schijnt zich dit bewust Ie zijn geworden. Misschien is dit wel de reden voor de mildere toon die hij in Oost-Berlijn heeft aangeslagen en voor de reserve waarmee de Russen waarmee de Russen het jongste vliegtuigincident behan delen. De onafhankelijke „Der Mit- tag" heeft dezelfde mening. De autoriteiten van de Israëli sche veiligheidsdienst hebben Adolph Eichmann, die hoofd van de Joodse afdeling der Gestapo van de nazi's is geweest, aange houden. Hij zai voor de recht bank verschijnen. Dit heeft pre mier Ben Goerion in het Israëli sche parlement meegedeeld. Eichmann, die verantwoorde lijk zou zijn voor het vermoorden en martelen van zes miljoen Europese Joden, Verdween aan het einde van de jongste wereld oorlog. Volgens onbevestigde berichten zou hij naar Koeweit gegaan zijn. Eichmann werd in Palestina ge boren; hij organiseerde in 1936 op bevel van Hitler een Arabi sche opstand en hield ook toe zicht op de wapenleveranties aan de Arabieren. In 1938 keerde hij terug naar Berlijn, waar hij het hoofd werd van de „Joodse af deling" van de Gestapo en het „uitroeiingsstelsel" organiseerde. Over de toedracht van de ar restatie wordt het stilzwijgen be waard. Slechts werd bekendge maakt, dat Israëlische agenten Eichmann hadden gegrepen en door LUISA-MARIA LINARES 63) Nadruk verboden. „Ik drink op de sfinxen en haar geheimen", besloot Dick met zijn blik Elena volgend, die al weer omringd was door een grote kring bewonderaars. Gravin Tamarova kwam nu, beminnelijk en geheel vrouw van de wereld op hen toe. „Mag ik enkele minuten beslag leggen op uw man?" vroeg ze. Olga gaf glimlachend haar toestemming. „Vindt u niet madame, dat mijn vrouw wel een beetje gauw haar toestemming geeft?,, schertste Xavier. „Liefje, je moet in het vervolg doen of je er bezwaar tegen hebt, al was het alleen maar am mijn ijdel- heid te strelen." „Ik zou immers toch niet zo'n vriendelijk verzoek van de gra vin kunnen weerstaan", ging Olga op de plagende toon in. Dick's moeder gaf haar een vriendelijk tikje op de wang. „Kleine schalk, is ze zo zeker van haar man?" Ze wandelde met Xavier weg en Dick slaakte een quasi ernstige zucht. „Zulke ontvoeringen gebeuren in deze wereld met een koel bloedigheid die werkelijk be wondering afdwingt. Ik geloof, dat ik er eens mee ga beginnen. Maar, helaas, Groot Opper hoofd, als ik er toe zou be sluiten jou te schaken zou nie mand er ooit iets van te weten komen „Je maakt me bang. Maken de sinaasappelen je zo onder nemend?" „Nee de topazen. Ik bedoel je ogen". Olga vond dat zich nu de gelegenheid voordeed, waar ze ds hele middag naar had uit gekeken. „Ik zou graag willen weten of"begon ze en zweeg toen. Het was niet makkelijk een man te vragen of hij haar de vorige avond in een briefje tot een ren'dez-vous had uitge nodigd. „Wat wil je weten?" vroeg Dick. „Och nee, niets bijzonders. Maar zie je, de kwestie is vannacht" „Je wilt toch niet zeggen dat je van me hebt gedroomd? Dat zou te mooi zijn." „Ik heb vannacht gedroomd dat je me een brief had ge schreven. Dick keek haar verwonderd aan. „Charmante Olga, heb je dat werkelijk gedroomd of zeg je dat maar uit koketterie, om te weten wat ik denk over". Olga belette hem met een gebaar verder te spreken. „Nee ik heb heus gedroomd". "En mag ik weten wat er in die brief stond? Vertelde ik je daarin hoe gecharmeerd ik ben van mijn kleine reisgenote met de gouden ogen, die zich in haar hoofdje had gezet dat ik in Massachusetts geboren was?" „Nee, helemaal niet", zei Olga, gewild luchtig. „Het was een dwaze droom. Je had me uit genodigd met jou het museum Lezcano te gaan bekijken en ik had die invitatie aangenomen en toen" „En toen? Zeg niet dat ik me tegenover jou misdragen heb, aat zou" Olga dacht dat hij zou zeggen „onvergeeflijk", maar hij zei integendeel begrijpelijk zijn geweest". Ze moest ondanks zichzelf lachen, want het was makkelijk te lachen, in gezelschap van Dick Wyne, die soms een groot kind was en meestal een zeld zaam innemend mens. „Je stelde je er mee tevreden ,me op te sluiten". Dick trok één wenkbrauw op „Opgesloten? Alléén?" „Ja „Onmogelijk. Zelfs in een droom zou ik zo iets monster lijks niet kunen doen. Als ik je in het museum had opgesloten zou ik bij je zijn gebleven, dat spreekt vanzelf. Probeer een andere keer wat minder idiote dingen te dromen, want jij bent mijn vriendin, is het niet, schone vrouwe met de topazen ogen?" Voor ze kon antwoorden zei hij, alsof hij hardop dacht: „Het is inderdaad een schit terend collier". Olga was van haar stuk ge bracht door die plotselinge overgang van het gesprek. Dick ging voort„Elena bewonderde het uitbundig. Eigenlijk nogal overdreven. Had ze die ketting al meer gezien?" „Dat weet ik niet", zei Olga blozend. „Ik heb hem vanavond voor het eerst gezien", „Bijzondere gelegenheden? Een charmante echtgenoot heb je. En jaloers is hij ook". „Jaloers?" „Ons interessant, vrouwelijk gesprek maakt hem nerveus, hij heeft geen oog van me af. Ik ken die symptomen. Talloze echtenoten kunnen me niet uit staan. En ze hebben ongelijk, geloof me". „Xavier jaloers? Dat is absurd". Dick begon te lachen. „Je zegt dat op dezelfde ver baasde toon waarop je zou zeggep: „Jaloers op de Grote Popotapoulus?" „Ik heb geen flauw idee wie de Grote Popopopoto" „Popotapoulus. ik weet ook niet wie het is. Vind je 't geen leuke naam? Ik heb op dit mo ment een nieuw wezen gescha pen. We zullen zijn bestaan geheim houden. Begrijp je? Het is een bijzonder belangrijk type, er staat een losprijs op zijn hoofd. Zul je er over zwijgen". (Wordt vervolgd.), dat hij terecht zal staan op be schuldiging van oorlogsmisdaden. Het kabinet was slechts een uur voor de bekendmaking in het parlement op de hoogte gesteld. De bekendmaking bracht in het parlement de nodige opschud ding teweeg. Voor nazi-oorlogsmisdaden kan in Israël de doodstraf worden ge- eist. Een juridisch vraagstuk zou volgens sommige waarnemers kunnen ontstaan, wanneer West- Duitsland zijn uitlevering vraagt om hem wegens in Duitsland ge pleegde oorlogsmisdaden te kun nen berechten. Agenten van de Israëlische ge heime dienst hebben vijftien jaar lang jacht gemaakt op de man, die wel „de grootste in leven zijnde vijand van '1 Joodse volk" wordt genoemd. Als S.S.-leider stelde Eichmann in het bezette Budapest in 1944 voor „bloed tegen geld" te rui len. Als de Joodse autoriteiten de Duitsers 10.000 legervrachtauto's zouden geven, zou een miljoen Joden in vrijheid worden gesteld. De ruil was dus een auto tegen honderd Joden. De 53-jarige Eichmann, die vloeiend Hebreeuws en Jiddisch spreekt, zou rechtstreeks belast zijn geweest met de uitroeiing van de Joodse gemeenschappen in Duitsland, Oostenrijk, Tsjecho- Siowskije, Polen en Hongarije. Hugh Gaitskell, de leider der Britse Labourpartij, heeft giste ren in een ongekend felle rede de Labouraanhangers, die plei ten voor eenzijdige ontwapening op kerngebied, van repliek ge diend. Alleen algemene ontwapening onder controle kan de vrede waarborgen, zo zei hij, en zolang die er niet is moet Engeland een doelmatige defensie hebben voor zijn verdediging en voor het ai- schrikken van alle aanvallers. Wij staan niet voor een keuze tussen vernietiging of overgave aan het Sowjet-communisme, „wij kunnen, zelfs als het even wicht hachelijk is, zowel vrij heid en vrede hebben zolang het vermogen om terug te slaan be staat. Neem dat vermogen weg en wij zijn overgeleverd aan de genade van een land dat wordt beheerst door een machtige dic tatuur met een fanatiek geloof in de juistheid van de eigen denkbeelden". Gaitskell, die sprak op een vakbondsvergadering te Great Yarmouth, voegde hieraan toe dat hij pacifisten kon begrijpen, doch dat hij niet van mensen hield die „zeggen pacifist te zijn en daarbij toch de veiligheid aanvaarden die anderen hun verschaffen". Ook een andere vooraanstaan de Kongolese leider, Loemoem- ba, behaalde in zijn district Stanleystad een indrukwek kende overwinning. Niet alleen behaalde de door hem geleide vleugel van de nationale Kongo lese Deweging hier 23.000 van de 24.000 stemmen, die voor de ver kiezing van leden van provin ciale staten werden uitgebracht, maar hij wist bovendien 19.000 voorkeursstemmen op zich te verenigen. Deze voorlopige resultaten zijn maandagavond in Brussel be kend geworden. De einduitslag van de verkiezingen, die de 137 leden van de kamer van volks vertegenwoordigers en de leden van zes provinciale iaden van het op 30 juni onafhankelijk worden Kongo zullen aanwijzen, wordt niet voor de volgende week verwacht. Terwijl de pas benoemde Bel gische minister-president in Kon- go, de heer Ganshof van Der- meersch, in een radiorede in Leopoidstad opriep tot rust en orde, maakte Loemoemba op 'n vergadering van zijn partij in Stanleystad nogmaals zijn eisen bekend. De eisen komen er op neer, dat de Belgische troepen, die naar Kongo zijn gezonden ter handhaving van de orde, wor den teruggetrokken en dat de twee Belgische militaire bases in Kongo worden ontruimd. Ook wenst Loemoemba, dat onmid dellijk een voorlopige regering wordt gevormd. De zeventigjarige Russische schrijver Boris Pasternak is ont waakt uit een coma, maar zijn toestand toont geen verbetering, zo hebben familieleden meege deeld. In Tokio is de politie gisteren slaags geweest met een duizend tal linkse studenten die een be toging hielden tegen het Ame rikaans-Japanse veiligheidsver drag. Pogingen om tot het terrein van het parlementsgebouw door te dringen mislukten. Volgens de politie werden 82 politiemannen en ruim vijftig studenten gewond. Vijftien lei ders van de demonstratie werden aangehouden. Inmiddels is rondom de. woning van premier Kisji een prikkel draadversperring aangebracht. Ongeveer 150 mensen hielden gisteren daar een zitdemonstra- tie. Zoals na de débacle te Parijs door westelijke waarnemers voorspeld, zijn de Russen weer overgegaan tot aanvallen op Zuid-Slavië. Zo schrijft „Kommunist", het blad voor theoretische vraag stukken van het centrale comité van de Russische communisti sche partij, dat de Zuidslavische leiders „het imperialisme" hel pen door de noodzaak tot solida riteit tussen de landen van het socialistische blok te verwerpen. Het blad schrijft dat de Zuid slavische staatslieden blijven vasthouden aan hun „verkeerde revisionistische denkbeelden" en valt in het bijzonder het econo mische systeem van Zuid-Slavië aan. Dit systeem, aldus „Kom munist", heeft geleid tot veel minder activiteit op het gebied van het economische beleid en tot chaotische marktrelaties. 25 gekleurde ballonnetjes werden gisterochtend op de Euromast te Rotterdam losge laten en dat betekende het be gin van de zomerpostzegelactie i960. Aan vijf ervan bengelde een enveloppe, die de vinder in of buiten Nederland twee toe gangsbewijzen tot de Floriade en een pakket bloembollen zal verschaften. Op deze envelop- pes zijn de eerste zomerpostze- geis geplakt, dit jaar een bloe- menserie ter gelegenheid van het 400-jarig beslaan van de Ne derlandse bloembollencultuur. Dit was ook een reden om de verkoop van de eerste zegels op de Floriade te doen plaatsvin den. De hoofddirecteur poste rijen L. Th. Hoolboom deed dit aan de weduwe van de in 1956 overleden heer E. H. Kreiage, die voorzitter was van de Ken. Alg. Vereniging voor Bloembol lencultuur. Even daarvoor had de direc teur-generaal van de P. T. T., prot. ir. G. H. Bast, de zomer- postzegels van 1960 overgedra gen aan de voorzitter van de stichting „Comité voor de Zo- merpostzegeis", staatsraad mr. W. F. Schokking. De bloemenserie is ontwor pen door de heer P. Wetselaar en verkrijgbaar tot en met 9 ju li a.s. Alleen op de Floriade zijn de zomerpostzegels te koop tot 25 september, de sluitingsda tum van deze tentoonstelling. Voor frankering zijn de zegels geldig tot eind 1961. De op brengst is voor vijftien instel lingen op het gebied van de volksgezondheid, maatschappe lijk werk en cultuur. Voorzitter: M. de Wethouder: H. A. Raadsleden: M. vai P Fijn van Draaat, S. Ortelee, A Jansen, P Compiet, J. A. de F Dieleman. Secretaris: A. J. D Afwezig met kennis D. Waverijn en W. V De Voorzitter open De Voorzitter: Ik Waverijn gisteren uit Wij wensen hem va beterschap toe. 1. Vaststelling notu van 24 en 31 maa Zonder bespreking worden deze onveran t. Ingekomen stukk a. het door Gedept goedgekeurde rai 1960 inzake verk aan de Jacob Cal Zonder bespreking wordt dit stuk voor k; b. schrijven van het toezicht en Diens Oost Zeeuwsch-Vls en controle over De heer Van Lange\ aangaande dit punt zc len In dit rapport sta< drietal posten van d< commissie tot een t Deze schuld dateert va ten komen steeds in de me af: wanneer zullen gerekend worden. De Voorzitter: Het is in diverse vergaderini Deze commissie schijnt ten om aan haar verp De heer Van Lange- bonden aan werkzaam) van de Provinciale Sc doet deze commissie ei De heer De Meijer: t de praktisch niets. Mc zoals aan de overzijde De Voorzitter: Wan ter beoordeling worde er uiteraard ook werkz; delen van de commissi de Provincie en vergo viezen. Het lijkt mij he tenderen in de vergade stuur van Centraal Bo Zonder hoofdelijke voor kennisgeving aan c. verzoek van de N reca- en aanverwa dam om aan de K tot vermeerdering ningen. Zonder bespreking wordt besloten terzake cl. Schrijven van Ged. inzake wijziging r 1960 betreffende ken bills. Zonder bespreking of h overeenkomstig genoen 3. Voorstel van Bur tot het verlenen vi heer A J. Platteeu per 1 november 1 voor de in die betri bewezen diensten. Zonder bespreking wordt hiertoe besloten. 4. Voorstel van Burge a. tot benoeming v ger per 1 juli lt De aanbeveling luidt: 1. H. W. Blok, adj gemeente-ontvangc 2. J, Jansen, adjunct secretarie. Overgegaan wordt tot Uitgebracht worden de heer Blok 11 en op d De heer Blok is beno b. tot benoeming v sie van toezicht riodieke aftredin Breda Vriesman, De aanbeveling luidt: 1. A. C. S. van Bred 11; 2. K. J. Hoving, Axe Overgegaan wordt to worden 14 stemmen, wa van Breda Vriesman 14. De heer Van Breda V 15. Voorstel van Burgi tot wijziging van de vanger. Zonder bespreking c wordt hiertoe besloten. ft. Voorstel van Burgi tot het treffen van het gemeente-persoi De heer Vrieling: Men dat ik met dit voorstel rr Ik zie er in beginsel ge een zekere categorie gei dere verhoging te geve komstig personeel van 1 09 van de Gemeentel het verslag van de verg; van Georganiseerd Over gesproken over uiteenru kan daar niet helemaal naar zo, dat er bij dive bestaat, dat er in het maakt en dat die nu hic ten worden. Ik wil niet gemaakt is, maar als ar; gen van een correctie i zalig. Ik zou daarom w tegrale verhoging over De heer Huijbrecht: kan het om verschillenc met de heer Vrieling. H voor ons ligt gaat mij e noeg. Toch kan ik me ei oorsprong van dit voors van Financiën, die het i sie heeft naar voren gc uiteenrukken van salari De fout ligt bij het Rijk, verhogingen in gelijke king brengt. De hogere door steeds winst op hu de lagere verlies. Het i loonsverhoging vind ik f bezwaar tegen salarisver dez# manier. Men zal tot

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2