Het mannetje in de kooi Tweejarige bloemgewassen 9U enu Tan de week Ode aan Marj oleintj e YARCO-AMALYSE r foot de>\Jcmw HAMEAÜ9 Oxaalzuur en Crème Excellent- voor huid en handen] Hulpmiddel van de psychiater POSTPAPIER Zaterdag 21 mei 1960 DE VRIJE ZEEUW! Pagina 9 Kitty is geweest en het heeft me behoorlijk moeite gekost, haar wat te kalmeren en enigs zins vat te krijgen op haar ge zonde, redelijke verstand. Ze heeft een argelozer, spon taner natuur dan haar zuster. Maar egocentrisch is ze even goed als Julie. Voor deze vrou wen schijnt er buiten haar eigen kringetje zo weinig te bestaan, dat ze de moeite waard vinden. De horizont van haar belangstelling reikt niet verder dan de muren van haar eigen huis en wat zij daarbinnen als haar bezit wanen. Met inbegrip van haar man en kinderen. Kort na mijn huwelijk leerde Kit Bob kennen. Een aardige, vlotte, blonde jongen, die een goede baan had bij een olie. maatschappij. Ik mocht hem bijzonder graag. Twee jaar later trouwden zij. Het leek heel fleurig en normaal toe te gaan. Ze waren dol verliefd op elkaar. Over hun verhouding lag de glans van natuurlijke, jonge blijheid, die bij een jong huwelijk past. Toen er een baby werd geboren, ben ik er heen gegaan om er te helpen. Kinderlijk tiran In die tijd heb ik voor het eerst opgemerkt, wat een onge looflijke, kleine tiran Kit kan zijn met al haar kinderlijke charme en hulpeloze aanhalig- heid. Als Bob 's avonds maar een ogenblikje buiten haar ge zichtsveld was, moest ze weten of hij soms uitgegaan was. Hij had zijn voeten nog niet binnen de deur na zijn werk, of hij moest naar haar bed komen. Hij moest boven bij haar eten. Hij moest haar voorlezen tot ze in slaap viel en dan nog moest hij haar hand blijven vasthou den. Hij deed het met een en gelengeduld en gaf aan al haar luimpjes en grillen toe, want hij was kennelijk nog altijd dol op haar. In die tijd was een van hun kennissen jarig en werd Bob uitgenodigd voor een gezellig avondje. Met grote, vochtige ogen smeekte Kitty hem, haar niet alleen te laten. Er kwam tenslotte een stroom van tra nen aan te pas en het eind van het liedje was, dat Bob zoet thuis bleef. „Waarom maak je een ge. vangene van hem?" vroeg ik later. Het „gevaar" „Heb je nooit gehoord, dat deze tijd gevaérlijk is?" vroeg ze vol verwijt. „Als een man niets aan zijn vrouw heeft, moet je ze niet alleen laten. Je moet hun de gelegenheid niet geven, ontrouw te worden". Ik heb het uitgeschaterd. „O, lieve ziel, wie heeft je zo'n on. sterfelijke dwaasheid in je hoofd gepraat! Voel je niet, hoe absurd het is. Bob houdt toch van je!" „Maar hij is van mij", zei ze koppig. „Hij hoort bij mij en nergens anders". Hij is van mij! O, dit vrese lijke, verfoeilijke bezitsinstinct van de getrouwde vrouw, waar mee ze meent haar man, na het huwelijk, tot haar ding, haar onvervreemdbaar eigendom te kunnen maken! O, deze onvergeeflijke dwa ling, om te menen, dat je ooit een levend wezen tot je eigen dom kunt maken. Alsof liefde en trouw iets is, dat afgedwon. gen en bewaakt kan worden, in- plaats van een kostelijke schat, die alleen verdiend en vrijwillig geschonken kan worden. Alsof abnormale jaloezie en het willen vasthouden niet juist hetgene is, dat de partner als het ware naar een ander tóé- drijft. Alsof de angst om het bezit van een geliefd wezen niet juist de kiem van zijn verlies in zich bergt. Alsof je door je eigen wantrouwen niet juist de ander tot ontrouw suggereert! In een kooi Dit alles en nog veel meer heb ik zo nuchter mogelijk met Kitty trachten te beredeneren, toen ze me eergisteren vol wan hoop kwam bezweren, dat ik de baby moest nemen, omdat ze kostte wat wilde mèt Bob mee naar Curacao zou gaan. „Juist, omdat hij zich ertegen verzet, dat ik meega. Hij wil vrij zijn, snap je dat niet!" kermde ze. „Als hij vrij wil zijn, kan dat alleen komen, omdat jij hem het gevoel geeft in een kooi te zitten", zei ik rustig. „Geen mens verdraagt op de duur moedwillige vrijheidsberoving". Ze keek me aan, of ik iets hoogst onfatsoenlijks gezegd had. „Maar we zijn toch ge trouwd!" kreet ze verontwaar digd. „Getrouwd zijn betekent niet eikaars slaaf te zijn", verbeter de ik. „Getrouwd zijn wil niet zeggen, elkaar met huid en haar mogen verslinden en zich meester maken van ieder per soonlijk recht op de ander". Kwelling voor beiden „Kijk Kit, dat verdraagt geen sterveling op de duur. Als er geen wederzijds vertrouwen bestaat, als je elkaar geen ogenblik uit het oog durft ver liezen uit angst, dat de ander buiten zijn boekje gaat, dan is huwelijk van nul en gener waarde. Dan wordt het een kwelling, zowel voor de cipier als voor de gevangene. En dan verlies je zelfs het recht op de trouw van de partner. Wat heb je overigens aan trouw, die be waakt moet worden? Trouw moet je verwerven en waard zijn, doordat je er voor blijft zorgen, dat je man in jou de mooiste, liefste en begerens. waardigste vrouw kan blijven zien en geen ander in je plaats zou wensen. Dat bereik je al leen door loyaliteit, eindeloos veel liefde en vertrouwen en... de moed zelfs het risico te dur ven nemen. Een jaloerse, wan trouwige vrouw, die in voort durende angst leeft, dat haar man haar zal bedriegen, heeft toch maar een bedroevend lage dunk van zichzelf, vind je niet?" Kitty is nadenkend wegge gaan. Ik heb een stille hoop, dat het een beetje indruk op haar gemaakt heeft, al zei ze het niet. Waarom maken toch zoveel jonge mensen zo'n hopeloze knoeiboel van hun leven? PENELOPE. (Nadruk verboden). Onder tweejarige bloemgewas sen verstaan we die planten, die pas de tweede zomer na het zaaien in bloei komen. Wilt u dergelijke gewassen kweken, dan is het dus nood zakelijk, dat we alleen die bloem, zaden kiezen, welke buiten kun nen blijven staan in de winter maanden, hetzij in de grond of in de koude bak. Hier volgen en kele soorten, die hieraan vol doen. De stokroos moet in mei gezaaid worden in de volle grond en in oktober op de gewenste plaats gezet worden. Wordt later gezaaid, dan bloeien de planten de volgende zomer niet. Zij verlangen voedzame jfrond, volle zon en een be- - - (Advertentie) «FI.25 Het is de Hamamelis die het 'm doet Mei, juni, juli zijn voor de huisvrouw wel dé maanden om eens echt exclusieve gerechten te kunnen maken want allerlei middelen staan haar daarbij nu ten dienste! Bleekselderij, aubergines, asperges, peultjes, aardbeien! Maar te lang moet ze daar dan ook alweer niet 'mee wachten. Asperges zullen wel niet veel goedkoper worden; bleekselde- fij b.v. is nu nog heerlijk zacht maar wordt over enkele weken harder en vooral de deHcatess7i t3eS e6n ware ZONDAG: Schelp garnalenra- gout gebakken hampiakken, bleekselderij in kaassaus aardappelen, aardbeienpud ding. MAANDAGGebakken aardap- pelen met uien en kaas, ge mengde sla, rabarber. DINSDAG: Nierbroodjes, spi nazie, aardappelen, gries meelpudding met bessensap- saus. WOENSDAG: Spinaziesoep, lamscoteletten, peultjes aardappelkoekjes. DONDERDAGGevulde auber gines, risotte, grapefruit. VRIJDAGGehakt of gestoof de vis, postelein, aardappe len, drie in de pan. ZATERDAG: Vissoep, oranje sla. RECEPTEN Gevulde aubergines 4 aubergines worden in de lengte doorgesneden, het zaad eruit gehaald, de rest met zout bestrooid, in de koekepan in wat boter kort gebakken en in een vuurvaste schotel geschikt. 100 gram gesneden ham, 200 gram gebakken champignons, 2 eidooiers, 1 lepel gehakte pe terselie en 1 dl room worden goed dooreengemengd, de helf ten ermee gevuld. Tot slot een laagje geraspte kaas erover, waarna men ze in de oven een bruin korstje geeft. Oranjesla 250 gram belegen kaas, 2 ap pelen, 2 sinaasappelen en even tueel wat fijn gesneden sla ver mengd met citroensap en -rasp naar smaak, met 3 eetlepels ho ning en zoveel yoghurt tot een samenhangende massa is ver kregen. schutte standplaats. Zij kun nen een hoogte bereiken van 1% a 2 meter. De madeliefjes kunnen in mei of juni gezaaid worden in voed zame, niet te droge grond. Begin oktober ter bestemder plaatse uitplanten, op 15 tot 20 cm afstand, in de schaduw. Muurbloemen kunnen ook in juni gezaaid worden buiten of in de bak; niet met glas bedek ken. In oktober verplaatsen naar de juiste plaats. Bescher men met dennegroen tegen vorst en wind. De klokjesbloem kan in mei ge zaaid worden, hetzij buiten of in de volle grond. Zaaien in de volle zon. Deze bloem moet enige keren verspeend worden en in oktober op de voor hem bestemde plaats geplant wor den. Onderlinge afstand 30 cm. Overplanten in oktober met een flinke kluit aarde. Duizendschoon mag pas in juni buiten gezaaid worden. In ok tober uitplanten op een zonnig plekje in goede tuingrond. Onderlinge afstand ongeveer 25 cm. Vingerhoedskruid moet in mei gezaaid worden en in het na jaar op een enigszins bescha duwd plekje uitgeplant wor. den op afstand van 30 cm, b.v. tussen heesters. Zij zijn niet kieskeurig wat grond betreft. Judaspenning kunt u ook in mei buiten zaaien. Verspenen op 15 cm afstand en in het najaar op 30 cm afstand' te bestemder plaatse uitplanten, liefst in half schaduw, maar in goede tuin. grond. Myosotis („het vergeet mij nietje") in juni in vochthou- dende beschaduwde grond zaai en, verspenen en in oktober uitplanten. Papavers moeten in juli buiten op een zonnig plekje worden gezaaid en tegen het najaar uitgeplant worden. Viooltjes kunnen buiten in vocht- houdende grond gezaaid wor den. Daarna verspenen en in oktober op het perk zetten in volle zon, liefst in vette, vocht- houdende aarde. Beter is het echter om viooltjes in de bak te zaaien, die wordt gesloten en tegen de zon gedekt, waar door de zaden gemakkelijker ontkiemen. Om grote bloemen te krijgen, geven we in het voorjaar om de drie weken A. S. F.-korrels, 5 gram op 1 liter water, terwijl elke uitgebloei de bloem meteen moet worden verwijderd om van een lang durige bloei verzekerd te zijn. (Nadruk verboden). Ik kreeg een brief van een vader, die in al zijn eenvoud zo hartverwarmend en ontroerend is, dat ik u er beslist van wil laten meegenieten. „Als ik thuiskom en het tuinhekje open duw, is het eerste wat ik zie, mijn dochter Marjoleintje, die op het gras veldje zit te spelen. Marjoleintje is drie en een koninginnetje in haar eigen kleine rijk, want ze is bezig, de wereld te ontdekken. Op dit ogenblik heeft ze iets in het gras gevonden, dat ze met overgegeven aandacht bestudeert. Een torretje misschien, of een worm. Maar in ieder geval iets, dat leeft en beweegt en dus voor Marjoleintje een betoveren de aantrekkingskracht heeft. Waarom kunnen de ogen van grote mensen al deze wonderen niet meer zien, die kleine kinderen overal om zich heen weten te ontdekken? Waarom kennen wij, groten, het geluk van de onbevangenheid niet meer? Als Marjoleintje het geluid van het tuinhekje hoort, kijkt ze met grote, ver heugende ogen op van het kleine won der, dat ze in haar warme handjes houdt. En opeens is er iets, dat nóg belang rijker is dan al het andere: Vergeten is het levende, krinkelende beestje, dat haar zo hartstochtelijk geboeid heeft: Papa is thuis gekomen. Ze vliegt over eind en stormt op me af. Ik heb de fiets neer gezet en vang haar op in mijn uit gebreide armen". „Daar is het weer, dat rijkste ogenblik van iedere dag: het kleine, warme OPVOEDING ichaampje van mijn dochter dicht tegen mijn borst; haar sterke armpjes stijf om mijn hals geklemd; de regen van haar natte zoentjes op mijn kin en wangen. En haar opgewonden, over elkaar heen tuimelende verhalen van al het wonder baarlijke, adembenemende, dat ze die dag beleefd heeft en wat ze wel allemaal tegelijk vertellen wil. Op mijn schouders draag ik Marjolein naar binnen, waar haar moeder ons met haar stralende glimlach verwelkomt. De kleine pop zit tussen ons in aan tafel. Nog altijd staat het lachebekje niet stil. Het leven is ook zo'n groot en machtig avontuur, hoe kom je daarover ooit uitgepraat? Ze mag mamma mee helpen afwassen, als we klaar zijn met eten. Dat is een vermoeiend en inspannend werkje, dat beslist niet verricht kan worden, zonder dat een klein rose tongpuntje tussen de lipjes kruipt. Na deze arbeid nestelt ze zich, zielstevreden en hogelijk over zich zelf voldaan, met het grote sprookjes boek in haar armpjes geklemd, als een spinnend poesje, op de bank tegen me aan. Het voorlees-uurtje is gekomen. Dat is mijn privilege, terwijl mamma nog wat reddert in de kamer". Wat een verschil, deze brief, met de klachten van vermoeide vaders die bij thuiskomst geen kindergepraat aan hun hoofd kunnen hebben en vaak kortaf alle spontane uitingen het zwijgen opleg gen! Deze brief vervolgt: „En dan moet het kleine meisje slapen gaan. Met ons drietjes gaan we naar boven. Samen doen we Marjolein in het bad. En wat een feeest is het iedere avond weer, dat stevige, gave, gezonde, rose lijfje in het water te zien spartelen! Ze zingt nog even het liedje van ver langen. Dan stoppen we haar toe". Hier is 't niet één der partijen die 't moet opknappen omdat de ander „geen tijd" of „geen zin" heeft! „Samen buigen zich onze hoofden over het bedje, waar haar krullekopje op fiet kussen rust. De oogjes vallen al bijna toe; de armpjes houdt ze gebogen naast het hoofdje, met gebalde vuistjes, net als toen ze nog een kleine baby was. Slaap lekker, kleine Marjolein, rust goed uit, want morgen wacht je weer een nieuw, groot avontuur! We schuiven de gordijnen open. De zachte avondlucht strijkt zijn geurige adem over het gezichtje van ons slapend kind. De lange wimpers rusten op de zachte wangen. Het mondje lacht in haar slaap. „Goedenacht Marjoleintje. En dank, lieve moeder van Marjoleintje, dat je mij dit kleine, grote wonder schonk!" MARCELLE. (Nadruk verboden) CLOCHES LIT PARIJS BIJ ZIEKEN DIE ZICH NIET KUNNEN OF WILLEN UITEN Wanneer wij van het voet stuk zouden kunnen afstappen, waarop wij tegenover onze om geving en ook tegenover ons zelf zijn gaan staan, zou dat in alle opzichten een grote voor uitgang betekenen. Wanneer wy konden inzien dat wjjzelf precies zulke treu rige figuren zijn als alle an deren om ons heen, zou het er in deze wereld niet alleen an ders, maar ook beslist beter uitzien. Maar een opgeblazen gevoel van eigenwaarde staat ons daarbij hinderlijk in de weg: wij willen tegenover anderen en tegenover onszelf zo dol graag belangrijk, degelijk, rijk, succesvol en machtig zijn! Wij willen graag stout zijn Wij kunnen als mens in deze samenleving lang niet alles doen wat we willen en dat is maar heel goed ook. Een deel van ons zieleleven is juist op allerlei verboden dingen ge richt. De mens is een uitermate ge compliceerd wezen: ook al streeft hij naar het allerbeste, in zijn binnenste zijn voort durend krachten aan het werk, die hem de andere kant uit wil len drijven. Er zijn gevoelens in ons die wij aan niemand' zouden dur ven vertellen. Sterker nog: wij willen voor onszèlf niet eens weten dat wij er zulke duistere gevoelens op nahouden! Ziekelijke verschijnseleen Zolang het met de misleiding van de buitenwereld en met het bedrog tegenover onszelf goed blijft gaan, is er niets aan de hand. Er behoeft dan niets bij zonders te gebeuren, want er is blijkbaar niemand die ergens last van heeft. Maar af en toe raakt er een mensenkind zo erg met zichzelf in de knoop, dat er ziekelijke verschijnselen gaan optreden. Dan moet er hulp worden geboden en in vele gevallen zal het de psychiater zijn, op wie een beroep wordt gedaan. Bij de behandeling van zulke pa^ tiënten staat deze dan maar al te vaak voor de moeilijkheid, dat de zieken zich niet willen of niet kunnen uiten. Deze mensen hebben hun conflicten vaak zo verdrongen, dat zij zelf op geen stukken na weten waar de schoen eigen lijk wringt. Zij zijn zo angstig en zo geremd, dat zij de dokter geen enkel aanknopingspunt geven. Tussen slapen en waken Om te weten waar de moei lijkheden liggen, moet de psy- N.V. v/h FA. P. J. v. d. SANDE Noordstraat 55-57 - Terneuzen chiater deze patiënten eerst aan het praten zien te krijgen. Daartoe beschikt hij tegen woordig over bepaalde genees middelen. Met deze medicamenten zijn deze patiënten soms voortref felijk te helpen; door inspuiting van een geringe hoeveelheid van een stof als pentothal bij voorbeeld kan de zieke in een toestand worden gebracht die het midden houdt tussen sla pen en waken. Dan is een gedeelte van het bewustzijn uitgeschakeld, de remmingen zijn daarbij minder sterk. In een dergelijke toe stand van half-slaap is het de geplaagde mens mogelijk met de dokter te spreken over de dingen, die hem werkelijk be roeren. Deze z.g. narco-analyse vindt, door de goede resultaten die er mee te bereiken zijn, meer en meer toepassing. Velen is deze nieuwe onderzoek- en behan delingsmethode reeds ten ze gen geweest. dr. H. W. SCALONGNE. (Nadruk verboden). Twee hoedjes van het Huis jacques Heim-Svend in Parijs. Links: „Andromede", een cloche voor overdag, van lichtgele wollen jersey, gegarneerd met gele pico t. Op de kleine voile dient een takje sneeuwkolkjes als versieri ng. RechtsJupiter", een cloch van beige-witte linten over een zwarte linnen bol. In de spinazie- en in de ra- barbertijd zal u wellicht meer malen gevraagd worden of spi nazie en rabarber wel gezonde groenten dijn en of zij in flin ke hoeveelheden gebruikt kun nen worden; hoe u denkt over het toevoegen van krijt aan de gekookte groenten en of het kwaad kan melk en spinazie of rabarber aan één maaltijd te geven. Dit alles in verband met het oxaalzuur gehalte van deze groenten. Door publikaties en mondelinge overlevering weet menigeen, dat er iets met deze groenten aan de hand is. Men heeft b.v. opgevangen, dat spi nazie „kalk aan het lichaam onttrekt" of dat melk „waarde loos" is wanneer een melkge- recht na of met rabarber of na een spinazieschotel opgediend wordt. Soms wordt daarom zelfs wel geadviseerd melk niet met spinazie of rabarber te combi neren. Voorkomen van oxaalzuur. Oxaalzuur komt in zeer ge ringe hoeveelheid in het dieren rijk en in velerlei planten voor. Een vrij hoog oxaalzuurgehalte wordt slechts in twee planten- families aangetroffen. Van de planten, die bij de voeding van de mens een rol spelen, zijn de voornaamste: postelein (onge veer 0,9 vrij oxaalzuur) spi nazie, snijbiet en rabarber (on geveer 0,6 vrij oxaalzuur) en bieten (ongeveer 0,1 vrij oxaalzuur). Oxaalzuur komt in de plant voor in de vorm van onoplosbare oxalaten, b.v. Fe- en Ca-oxalaat, en in de vorm van oplosbare oxalaten, vooral K-oxalaat, en als vrij oxaalzuur. De meest voorkomende verbin ding is Ca-oxalaat. Calcium en oxaalzuur verbinden zich met elkaar in dé verhouding 4 9. Komt in een plant precies 2% maal zoveel oxaalzuur als cal cium voor, dan zou er dus in theorie noch van Ca noch van oxaalzuur een overschot zijn, wanneer wij de mogelijkheid van andere verbindingen uit sluiten. Voor het gemak wordt dit wel gedaan omdat Ca-oxa laat verreweg de meest voorko mende verbinding is. Of en in welke mate oxaalzuur en oplos baar oxalaat in een produkt voorkomen, hangt af van het aanbod van Ca- en andere me taalionen. In spinazie is onge veer de helft van het oxaalzuur aan calcium gebonden; in ra barber en postelein ongeveer 30 De invloed van oxaalzuur op de calciitmvoorziening. Calcium.oxalaat is een zeer moeilijk oplosbaar zout, dat slechts voor een gering deel ge- resorbeerd kan worden. Het overige deel wordt uitgeschei den en heeft een nadelige wer king. De calcium, die als bestand deel van het oxalaat wordt aan geboden, komt echter voor het grootste gedeelte het lichaam niet ten goede. Een brond van calcium zijn de oxaalzuurrijke groenten dan ook niet. Is er een overmaat van vrij oxaal zuur of oplosbaar oxalaat, dan kan in het spijsverteringskanaal aanwezig calcium, b.v. uit aard appelen, brood, melk, kaas, daarmee een verbinding aan gaan (resp. de andere metaali onen, vervangen). Verbindt de calcium uit deze levensmidde len zich geheel of ten dele met het zuur dan zijn ook deze pro- dukten meer of minder waarde loos als calciumleveranciers. De eiwitten, vitamines en koolhy draten worden er niet minder om. In een maaltijd met weinig calcium kan alle calcium onre- sorbeerbaar wordenbevat de maaltijd veel calcium, dan is het niet onmogelijk, dat er een calcium „overschot" is en een deel van de calcium dus op de normale wijze wordt geresor- beerd. Van de samenstelling van de maaltijd hangt het dus af of en in hoeverre de maaltijd bij draagt tot de calciumvoorzie- ning. Bij een .matig gebruik van oxaalzuurhoudende groenten in een overigens goed samengestel de voeding behoeft men zich hierover niet bezorgd te maken. Een geregeld en langdurig ruim gebruik van oxaalzuurrijke produkten in een voeding, die weinig melk en kaas bevat, kan zeker nadeling zijn. Bij proef dieren is gebleken, dat hoge giften van oxaalzuur een verla ging van de calciumspiegel van het bloed kunen veroorzaken. De onderzoekingen met calci- um-resorptiestudies geven ech ter nog al eens tegenstrijdige uitkomsten. De calcium uit melk, kaas e.d. komt dus niet volledig tot zijn recht wanneer spinazie, poste lein of rabarber worden gege ten. Moet dit dus een reden zijn om: a. geen melk e.d. te geven bij of na oxaalzuurrijke groente? b. af te zien van het gebruik van deze groentesoorten? Op beide vragen kan ontken nend geantwoord worden. a. Juist een calciumrijke maal tijd is gewenst om een tekort aan resorbeerbaar calcium te beperken. Als calciumbron kan desgewenst krijt (Ca-carbo- naat) dienst doen. b. De oxaalzuurhoudende groen ten verdienen zeker een plaats in het menu, daar zij al zijn zij dan als calciumbron niet van belang rijk zijn aan andere mineralen en aan vitamines. Het ijzergehalte van spinazie is hoog, zelfs nog wanneer men bedenkt, dat ook een deel van het ijzer door binding met oxaalzuur verloren gaat. Het vitamine C-gehalte van zowel spinazie als rabarber is niet te verwaarlozen, temeer daar deze groenten op de markt komen in de tijd, dat er vrij weinig ande re vitamine C-bronnen zijn. Een gunstige omstandigheid is, dat het oxaalzuur de oxydatie van vitamine C tegengaat. Ook schijnt het een gunstige invloed uit te oefenen op de glazuur- laag van het tandoppervlak. Als regels voor de menusa menstelling in het voorjaar zou den wij willen geven: gebruik spinazie of poste lein en rabarber niet in dezelf de maaltijd. gebruik deze groenten niet dagelijks, geef vooral niet te vaak spinazie aan babies en kleuters. B zorg bij voorkeur, dat in de zelfde maaltijd als de spinazie, postelein of rabarber een meik of kaasgerecht wordt opgediend. Desgewenst kan krijt aan de gekookte groente worden toe gevoegd. De smaak vervlakt hierdoor enigszins, hetgeen niet iedereen zal waarderen. Wordt krijt met rabarber,moes ver mengd, dan kan de hoeveelheid suiker worden verminderd. Per kg rabarber of spinazie kan 1 theelepel krijt worden toege voegd.

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 9