^^opgeópreU mióiulzte Radio- Televisie .Verlichting Radio de Koek (joOllwHI Badpakken Afrikaanse onrust Chroesjtsjef sprak in Berlijn HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN RADIO de BUCK «Eigen Haard» f NOORDSTRAAT 102 TEL. 3128 - TERNEUZEN H.M. de Koningin bij Landdag U. V. V, Engelse Koningin-moeder zou willen hertrouwen Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Né 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 21 MEI 1960 16e Jaargang Nr 4989 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels-1 advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. GELAND. Een Amerikaans vliegtuig is vrijdag te Brunshaven in Oost-Duitsland, ongeveer 30 km van de Westduitse grens, geland, aldus is uit het nabijgelegen Greves- muehlen vrijdagavond mee gedeeld. De inzittenden zijn onge deerd. Zij zijn overgebracht naar het plaatselijke Russi sche hoofdkwartier. Het toestel is op een wei land geland. Aangenomen wordt dat het een Douglas „Dakota'' (C-47) is, die met negen mensen aan boord vermist wordt op een vlucht van Kopenhagen naar Hamburg. Het Amerikaanse vliegtuig was van het vliegveld Vaerloese opgeste gen voor een gewone oefennavi- gatievlucht. Zijn route liep tame lijk dicht langs Oostduits gebied. (Advertentie) BfNNENVERINGBED HAZET-FABRIEK EN ZEVENBER GEN SCHUIM RUBBERBED ZUID-AFRTKA. Premier Verwoerd van Zuid- Afrika heeft vrijdag in het par lement 'n verklaring laten voor lezen, waarin hij zegt dat de re gering in de recente onlusten geen reden ziet af tc wijken van haar apartheidspolitiek. Integen deel, zegt hij, deze gebeurtenis sen tonen meer dan ooit aan, dat orde en rust en de vriendschap pelijke betrekkingen tussen de rassen het beste met deze poli tiek zijn gediend. Het feit, dat hij ook van niet- blanken veel blijken van steun en medeleven heeft ontvangen, is volgens de premier het duidelijk ste bewijs, dat vriendschap en sa menwerking tussen de rassen tot stand kunnen komen als de rege ring de rust wordt gelaten haar eigen plannen uit te voeren. Premier Chroesjtsjef heeft op een massabijeenkomst in Oost- Berlijn verklaard dat, nu de top conferentie zes tot acht maanden is uitgesteld, het verstandig zou zijn nog wat tc wachten voordat actie inzake een Duits vredesver drag wordt ondernomen. Hij zei, dat de huidige toestand in Berlijn zou moeten worden ge handhaafd tot de conferentie bijeenkomt. Hij zei: „Als wij niet dezelfde taal kunnen vinden ais president Eisenhower, dan z.ullen wij wach ten op de volgende president. ..Maar in de kwestie van het wegnemen van de overblijfselen van de jongste oorlog, het sluiten van het vredesverdrag met Duitsland en de oplossing van het vraagstuk-Berlijn zullen wij niet te lang wachten. De Sowjet-Unie is bereid de kleinste kans, de ge ringste mogelijkheid te gebrui ken. Wij dachten, dat de hoop nog niet verloren was en bleven voortgaan met onze voorberei dingen voor de topconferentie. Wij verwachten niet dat alle kwesties onmiddellijk zouden worden opgelost, maar wij meen den dat een basis zou worden ge legd voor de oplossingen. De Ver. Staten en vooral hgt Pentagon vreesden, dat dc top conferentie zou slagen en deden alles om deze tc torpederen. Zij zonden 9 april een vliegtuig van de inlichtingendienst naar óns land." Chroesjtsjef zei dat de confe rentie niet doorging wegens de uitdagende acties van de Ver. Staten. De Sowjet-Unie had alles gedaan om moeilijkheden bij het begin der conferentie te voor komen. „Wij zonden geen ver- Ofschoon er verschillende alarmsignalen vóór de conferen tie waren geweest, geloofde de Sowjet-Unie dat het verstand zou overwinnen. „Zij (de Ver. Staten) zetten ons onder druk. De volgende vlucht was vastgesteld op 1 mei, de in ternationale feestdag van de ar- bgidel's. De vlucht begon maar Couve de Murville niet naar bijeenkomst Veiligheidsraad Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft vrijdag mede gedeeld dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville de bijeenkomst van de Veiligheidsraad op maandag a.s. waarop de Russische klacht over Amerikaanse schendingen van het Sowjetrussische lucht ruim zal worden behandeld, niet zal bijwonen. kenningsvliegtuigen boven de Ver. Staten." 0 Heinzelman Orchidee SPORTHANDEL NOORDSTRAAT 76 C DIT NUMMER BEVAT 10 PAGINA'S Advertentie.) '1 Volgens een dagblad in New thesaurier van de koningin moe- Vork zon koningin-moeder Eli- der, de 74-jarige sir Arthur zabetk willen hertrouwen, Dc I Fenn zou haar keuze zijn. EISENHOWER IN ZIJN LAND TERUG President Eisenhower is vrij dag uit Parijs in Washington teruggekeerd, waar hem een uit bundig ontvangst ten deel viel. Op het vliegveld waren zijn vrouw, leden van het kabinet, di plomaten, congresleiders en an dere belangstellenden in to taal duizend mensen ter be. groeting aanwezig. (Adv.) Maandag moest dan in Parijs de zo lang verwachte topconfe rentie beginnen, de eerste sinds 1955. De ontmoeting in Genève betekende alleen, dat de rege ringsleiders toen elkaar toezeg den, in geen geval hun toevlucht te zullen nemen tot geweld. Zij namen zich voor de ontspan ning te doen voortduren. Doch in het jaar 1956 bleek reeds al les mis. De crisis over het Suez- kanaal was hevig en diepgaand, en zij werd nog verergerd door het neerslaan door de Russen van de opstand in Hongarije. De wereld had enige jaren nodig, voordat de atmosfeer weer enigermate opklaarde. En in het begin van het vorige jaar ging MacMillan naar Mos kou, om een tweede topconfe rentie voor te bereiden. Aanvankelijk ontmoette hij weerstand en wantrouwen. Maar toen Eisenhower en De Gaulle ook Chroesjtsjef hadden ont moet in hun eigen land waren zij het er over eens dat een ont moeting van de vier tezamen zin had en iets beloofde. Doch nu is niet na de bijeenkomst een crisis ontstaan, doch er vóór. En hoewel MacMillan zeide blij te zijn dat die spanning juist vóór de samenkomst was geko men, omdat men dan de mis verstanden kon ophelderen, is daarvan de eerste dag niet veel gebleken. Integendeel! Chroesjtsjef in het offensief. De deelnemers waren zater dag of zondag al in Parijs. En zondag kon de Sowjet-premier al een gesprek hebben, afzon derlijk, met De Gaulle en Mac Millan. Maandag weigerde hij om tien uur te confereren alleen met de drie regeringsleiders in een vertrouwelijk gesprek. Men moest 'tot elf uur wachten om te beginnen met een zitting, waarop ook deskundigen, minis ters van buitenlandse zaken en andere adviseurs aanwezig wa ren. Eisenhower en Chroesjts jef hadden elkaar nog steeds niet in een privé-gesprek ont moet. De zitting duurde drie uur. Intussen liet het Franse pers bureau uitlekken, wat er gaan de was. Chroesjtsjef zou hebben gezegd dat er geen reden was voor vertrouwelijke gesprekken na het vliegtuigincident boven de Sowjet-Unie. Immers hadden de Amerikanen verklaard, dat zij reeds lang hadden gespio neerd en daarmee zouden voort gaan, om te voorkomen dat de Russen een onverhoedse aanval zouden ondernemen. Dit blijk van diep wantrouwen en het standpunt dat spionage boven Sowjet-gebied nodig was, heeft natuurlijk de Russen ver bolgen. Zij van hun kant had den echter gezegd, dat bepaalde Amerikaanse kringen geen ont spanning wilden, en dat hadden de Amerikanen weer slecht op genomen. De voorwaarde voor de „top", namelijk dat elke par tij overtuigd was dat de andere geen oorlog wenste, bleek niet vervuld. moesten doorgaan. Dat was ver keerd begrepen. De kans dat et- een compromis gevonden zou worden leek nog te bestaan. Maar iedereen verkeerde toch tn een pessimistische stemming. En terecht! Chroesjtsjef trok •de uitnodiging aan Eisenhower in en dat was het begin van het einde. Inspectie. De Amerikanen herhaalden dat zij wel konden afzien van spionage, als men algemeen in ternationale inspectie uit de lucht zou aanvaarden. Dan wist iedereen van de andere partij, dat die niet bezig was met het ontketenen van een on verhoedse overval. Maar de Russische minister Grc.miko had al in Moskou verklaard, dat de Sowjet Unie er niet aan dacht, vreemde vliegtuigen en waarnemers boven haar grond gebied te laten spioneren. Want volgens hem zou zo'n controle alleen neerkomen op spionage. Eerst mote men beginnen te ont wapenen. En daarop zou dan controle worden toegelaten. De Amerikanen keerden het omeerst inspectie om het wantrouwen te verminderen en een garantie te hebben tegen agressie. Pas dan beginnen met beperking van de bewapening. En de kans op een vergelijk in zake ontwapening, die toch nooit groot was, werd nu nog geringer. Misschien kon men voortgaan de proeven ,met kern wapens te staken. Doch dat scheen dan ook wel het maxi mum. en ook dit doel zou niet eens gemakkelijk zijn te berei ken, als in het algemeen de wedloop in bewapening bleef voortgaan. Duitse kwestie. Voordat de grote vier bijeen kwamen, waren Adenauer en zijn minister Von Brentano in Parijs geweest om met de bond genoten te overleggen over de Duitse kwestie en Berlijn. Niet zonder wantrouwen gingen zij heen. Want wat zouden de over winnaars uit de laatste oorlog ,met elkaar bekokstoven zónder hen en óver hen? Aan Duitse eenheid denkt niemand, die maakt geen enke le kans. Maar er ligt nog altijd een plan voor herziening van de regeling over het verkeer met het vrije West-Berlijn. Ver leden jaar heeft men in Genève daarover bijna een akkoord be reikt. Daardoor zouden de be voegdheden van de Oostduitsers iets toenemen. Zij controleren nu al het burgerlijke verkeer door hun grondgebied heen naar West-Berlijn. Zij zouden dan ook het militaire transport over hun wegen mogen inspec teren, zonder het te hinderen. En de Russen zouden garant moeten zijn, dat de Oostduit sers de vrijheid van scheep vaart, auto- en spoorwegver keer en luchtvaart zouden eer biedigen. Zou dit akkoord weer worden besproken, dan zouden de Oost duitsers uitgenodigd moeten worden om ter conferentie te verschijnen, zoals in Genève. Daar heeft Adenauer zich tegen gekant. Maar helemaal gerust gesteld ging hij niet heen. Zou hij nu echter meer rust hebben? Afrikaanse zorgen. Doordat aller aandacht uit ging naar de „top" vergat men welke dramatische ontwikkeling er weer gaande waren in Afri ka. Het .meest in de Belgische Kongo. Daar blijkt het Belgisch bestuur in tal van gewesten niets meer te zeggen te hebben. Belasting wordt niet betaald, opdrachten worden niet uitge voerd, en stammen zijn onder ling aan het vechten. In de hoofdstad raakten immigran ten van vijandige stammen met elkaar slaags. Ook in deze stad, Leopoldville, en in het omlig gende Neder-Kongo-gebied be gon gezagloosheid zich te open baren. De Belgen hebben altijd het plan gehad politieke onafhan kelijkheid te schenken in ruil voor erkenning van hun econo mische belangen. Maar daar voor is een sterk centraal gezag nodig, al is dit in handen van de neger-leiders. Nu dreigt dit plan te mislukken en kan Kon go zelfs wel uiteen vallen. Op de economische conferentie in Brussel kwam men niet tot be slissingen. Hoewel de Belgen officieel optimistisch blijven, opdat ae koers van de Kongo lese aandelen niet nog meer daalt, was in werkelijkheid de stemming in Brussel al niet veel beter dan in Parijs (Nadruk verboden.) Dr. A. C. Russische eisen. Volgens het Franse persbu reau zou Chroesjtsjef nu voor en tijdens de eerste conferen tie-zitting hebben geëist, dat de V. S. openlijk zouden beloven, geen spionage-vluchten meer te houden boven Sowjet-gebied. Bovendien zouden Engelsen en Fransen moeten afkeuren, dat de Amerikanen zulke vluchten wel hadden georganiseerd. Een onmogelijk verlangenOp die manier zou het westen moeten toelaten, dat er een wig werd gedreven tussen de bondgeno ten. Men hoopte vergeefs, dat men niet te doen had met een ultimatum, want dan zou de conferentie meteen weer kunnen uiteengaan. En bij een ver scherping van het oorlogsgevaar had niemand belang. Bij zijn aankomst had Eisen, hower al gezegd, dat de V.S. be reid waren de Sowjet-Unie hal verwege tegemoet te komen in dien Chroesjtsjef redelijke voor stellen tot ontspanning zou doen. De Amerikaanse minis ter Herter liet weten dat hij niet had gezegd, dat spionage- vluchten boven de Sowjet-Unie De ambtenaren en de school kinderen hadden een deel van de dag vrij gekregen opdat zij langs de 30 km lange weg naar het Witte Huis konden gaan staan. De president zei bij aankomst dat het een raadsel is waarom de Russen „het nodig vonden het incident met de U-2 zo te over drijven". „Wij moeten dergelijke inciden ten, die meer dan vervelend en soms werkelijk lastig kunnen zijn, vermijden. Zo werd mij bij voorbeeld vandaag, een half uur voordat wij landden, gemeld, dat er in West-Duitsland een C-47 wordt vermist. Dit is een onge wapend, langzaam vliegtuig en het kan beslist niet voor militai re doeleinden zijn gebruikt. Ik geloof dat er negen passagiers aan boord waren. Het was hier en daar slecht weer en de route van het toestel leidde tot dicht bij de Oostduitse grens", aldus de president. Er waren volgens de president ook bemoedigende kanten aan zijn reis naar Europa, in de eer ste plaats wel het feit dat „de mensen thuis" achter hem ston den. In de tweede plaats was er „het prachtige gedrag" van pre mier MacMillan en president De Gaulle. Verder hel feit dat de Navo-raad unaniem' de Westelij ke grote drie steunde en tenslot te de ontvangst in Lissabon, die wat van de teleurstellingen in Parijs vergoedde. Bij het Witte Huis stonden 20.000 mensen. De laatste zes kilometer legde de president staande in een open auto af, met zijn vrouw en zijn zoon John naast zich. Hier en daar stonden de mensen tien rijen dik, jui chend en aj/piaudiserend. Uit kantoren langs de route werden papiersnippers en confetti ge worpen. Op één punt werden zelfs rozen op straat gestrooid. Aan een erepoort, gevormd door twee brandweeriadders, stond te lezen: „Dank u, president". Veiligheidsraad maandag bijeen De Veiligheidsraad komt maandagmiddag bijeen ter be spreking van de Russische klacht over .aanvalsdaden van de Ame rikaanse luchtmacht", zo ver luidt uit de omgeving van de voorzitter van de raad, de Cey. lonnees sir Claude Corea. .Waarnemingsprogram van ruimteschip voltooid Het Russische persagentschap „Tass" heeft meegedeeld, dat liet ruimteschip, dat op 15 mei werd gelanceerd, zijn waarnemings program heeft voltooid. Volgens plan werd op 19 mei om 02.52 uur het schip opdracht gegeven de apparatuur in te schakelen, die het ruimteschip zijn baan doet verlaten en die de druk- cabine losmaakt. De apparatuur functioneerde en de satelliet werd gedurende het lanveren van de remraket gestabiliseerd. Door een mankement dat in een van de instrumenten was ontstaan, werd de snelheid van het ruim teschip echter iets groter in plaats van minder en kwam het in een nieuwe elliptische baan. De drukcabine werd losge maakt en als gevolg van de eer ste lancering van een ruimte schipsatelliet" werd een aantal zeer belangrijke wetenschappe lijke en technische vraagstukken opgelost, aldus „Tass". Het ruimteschip en in zijn na bijheid de drukcabine bewegen zich nu in een baan, waarvan het laagste punt 307 km en het hoog ste punt 690 km is met een om looptijd van 94.25 minuten. De zender van het ruimteschip blijft normaal functioneren en gege vens uitzenden. H. M. de Koningin lieoft don derdag in de Rotterdamse Ri- vièrahal de landdag van de I stichting landelijke unie van i vrouwelijke rijwilligers bijge woond. Op de foto zien we de Vorstin bij het binnenkomen in de hal. AMERIK. VLIEGTUIG IN OOST-DUITSLAND bereikte nooit het doel. „Het vliegtuig werd neergehaald en de wrakstukken hebben hun doel bereikt zij worden in Moskou tentoongesteld en de piloot zal voor de rechtbank verschijnen. „Maar de uitbuiters van het imperialisme werden woedend. De ophitsers hadden hun ver ontschuldigingen moeten aanbie den en moeten verzekeren dat het gebeurde niet herhaald zou worden en dat de schuldigen zou den worden gestraft. Zij dringen vele landen binnen, maar de vijand zal niet worden toege staan het luchtruim van de Sow jet-Unie binnen te dringen. Wie dat wel doet, zal hier zijn graf vinden.' ..Door het vliegtuig neer te halen en de kwestie voor de Vei ligheidsraad te brengen, koelen wij de hoofden van de agressors af." Over de gebeurtenissen vóór de topconferentie zei Chroesjisjef o.a.. dat preside d Eisenhower in de Ver. Staten onder druk staat (Zie verder pag. 3) OPKLARINGEN Een zwakke rug van hoge luchtdruk die zich uitstrekt van Schotland naar België veroor zaakt boven ons land een vrij zwakke luchtstroming waarmee drogere lucht werd aangevoerd waarin opklaringen voorkwamen. Alleen dicht langs. de kust hand haafde zich een dicht wolkendek. Bij IJsland komt een depressie tot ontwikkeling die zich lang zaam in de richting van Schot land beweegt. Het ziet er even wel niet naar uit dat deze van daag het weer bij ons zal beïn vloeden. Er wordt dan ook wei nig verandering in het huidige weertype verwacht. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt. geldig van zaterdag ochtend tot zaterdavond. WEINIG WIND. Op de meeste plaatsen zonnige perioden en slechts een enkele verspreid voorkomende bui. Zwakke tot matige noordoostelij ke wind. Ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren. ZATERDAG 21 MEI v.m. n.m. Breskens 11.19 11.25 T erneuzen 11.54 Hansweert 0.34 12.40 Walsoorden 0.44 12.50 ZONDAG 22 MEI v.m. n.m. Breskens 11.40 12.10 Terneuzen 0.15 12.45 Hansweert 0.55 1.25 Walsoorden 1.05 1.35 ZON MAAN op onder op onder Mei 21 4.38 20.36 3.12 16.11 22 4.37 20.37 3.36 17.18 23 4.35 20.38 4.02 18.23 24 4.34 20.40 4.30 19.25 25 4.33 20 41 5.02 20.25 (Adv.) VOOR SERVICE EN KWALITEIT NOORDSTRAAT 84-86 Telefoon 2573 TERNEUZEN

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 1