Uit de Provincie Nieuwe regeling heffing en van het luistergeld inning Aanvaring tussen Britse tanker en Zweeds schip Lezers RA VIA TELEVISIE INSTRUCTIE AAN 50.000 VOLKSTELLERS AGENDA Inzegening en opening nieuw ziekenhuis te Hulst Toenemende jeugdmisdadigheid in de wereld Elke dag heeft zijn geheim die schrijven m DE WETE M Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Vrijdag 20 mei 1960 l)p staatssecretaris van O., K. en W. en de minister van Ver keer en Waterstaat hebben een lulstergeldbeschikking I960 in het leven geroepen, welke 1 juli a.s. in werking treedt. Het kan bekend tdjn, aldus zeggen zij in een toelichting, dat aan de inning van het luis tergeld aanzienlijke kosten zijn verbonden. Deze kosten bedra gen per jaan circa. .4 miljoen gulden en zij bleven zich de laatste jaren door verschillende omstandigheden, (stijging sala rissen, hogere sociale lasten e.d.) in stijgende lijn bewegen. Met P. T. T. gevoerd overleg heeft geleid tot de conclusie, dat het, ter verkrijging van een aan zienlijke besparing op de in- ningskosten, noodzakelijk is, het thans bestaande systeem van heffing en inning, zoals dat is neer gelegd in de „radioluister- beschikking 1950", te wijzigen. Hieronder volgen enkele gege vens m.b.t. de nieuwe luister geldbeschikking 1960 die dezer dagen zal worden gepubliceerd in de staatscourant en met in gang van 1 juli a.s. in werking zal treden De wijzigingen houden in hoofdlijnen het volgende in: a, vervanging van de maan delijkse betaling door een jaar lijkse vooruitbetaling ineens van het luistergeld met afschaf fing van de radiozegel. Invoe ring van een systeem van voor uitbetaling, dat thans reeds toe passing vindt bij de televisie en ook in het buitenland algemeen wordt gevolgd, zal het mogelijk maken de administratie van luister- en kijkgeld op economi sche wijze te .mechaniseren. Hierdoor zal een aanmerkelijke besparing kunnen worden ver kregen op de perceptiekosten van luister- en kijkgeld. Deze besparing zal volgens globale ramingen bij een volledig door gevoerde mechanisatie fna on geveer 2 jaar) rond 1,8 miljoen per jaar bedragen, welke be sparing voor verreweg het grootste gedeelte de inningskos- ten van het. luistergeld ver licht, omdat het aantal luis teraars op dit ogenblik ruim 5 maai zo groot is als het aantal kijkers. De invoering van het systeem van vooruitbetaling heeft voorts nog tot gevolg, dat in de pe riode van 1 juli 1960 tot eind 1961 een cumulatie van op brengsten plaats vindt, omdat in bedoelde periode, behalve de volgens het nieuwe systeem geinde luisterbijdrage bovendien nog binnen komen de bedragen, welke vanaf 1 juli 1960 nog ver schuldigd zijn op de oude kaar ten, welke nog niet afgelopen .zijn. Dientengevolge kan verwacht worden, dat de jaren 1960 en 1961 boven de normale op brengst, van het luistergeld een eenmalige .meeropbrengst van naar schatting 12.000.000 zul len opleveren. b. Van tweede en verdere radiotoestellen, aanwezig in de woning van het gezin van de houder, zal geen luisterbijdrage meer worden geheven. Hoewel zulks een inkomsten derving van naar schatting J 600.000,per jaar zal beteke nen, is deze maatregel ee. praktische noodzakelijkheid. Op het ogenblik vindt namelijk op grote schaal ontduiking plaats, in het bijzonder van de heffing op tweede en verdere toestellen, omdat het praktisch onmogelijk is een effectieve controle uit te oefenen op de aanwezigheid van deze toestellen, die voor een groot deel bestaan uit z.g. pockets en portables, welke ge makkelijk kunnen worden weg geborgen. In dit verband moge voorts nog worden gewezen op de eveneens in het buitenland algemeen gevolgde praktijk tweede en verdere toestellen vrij te stellen. Tenslotte volgt hieronder nog een toelichting op enkele arti kelen van de nieuwe luistergeld beschikking. Toestellen buiten de gezinswoning. Het komt veelvuldig voor, dat tweede toestellen zich tijdelijk buiten de gezinswoning bevin den en b.v. gebruikt worden voor uitstapjes of in vakantie verblijven, zomerhuisjes, e.d. Teneinde in die gevallen te kun nen nagaan of de houder van een radiotoestel of een draad- omroepabonné luistergeld heeft betaald, is bepaald, dat de toe stellen vergezeld dienen te gaan van een bijkaart. Deze bijkaar ten zullen tegen betaling van ƒ1,op elk postkantoor ver krijgbaar zijn. Autoradio's De vrijstelling van betaling van luistergeld voor tweede en verdere toestellen, geldt niet voor autoradio's. De overwe ging hierbij is, dat autoradio's niet beschouwd kunnen worden als toestellen, welke zich in de „woonruimte" van het gezin be vinden. Ook voor portables, welke tij delijk in de daarvoor bestemde ruimte in de auto zijn aange bracht is luistergeld verschul- digd. Vrijstelling aan behoeftigen van 65 jaar en ouder Het ligt in de bedoeling aan houders, die 65 jaar of ouder zijn en die na een eenmalig on derzoek op grond van hun fi. nanciële omstandigheden voor vrijstelling in aanmerking ko men, een doorlopende vrijstel ling te verlenen. Hierdoor wordt een aanzien lijke besparing verkregen op de vergoedingen, welke thans ieder jaar opnieuw aan de gemeenten verschuldigd zijn voor het door hen in te stellen onderzoek naar het inkomen van deze ca tegorie, een onderzoek, dat in de meeste gevallen steeds weer tot vrijstelling leidt. Draadomroep Ten aanzien van de aangeslo tenen op de draadomroep zal de vooruitbetaling ineens van het luistergeld niet van toepas sing zijn. Op het ogenblik is bij de draadomroep de administra tie van het luistergeld gecombi neerd met die van het abonne ment. Ontvoering in Japan De politie van Tokio heeft het lijk gevonden van het 7-jarig zoontje van een rijke fabrieks directeur, dat .maandag is ont voerd. Het jongetje Masaki Ozeki geheten was geworgd. De ontvoerders hadden de ouders herhaaldelijk opgebeld om een losgeld van ongeveer 25.000 gulden te krijgen. Pogin gen van de politie om hert in de val te laten lopen, misluk ten. Het kind werd ontvoerd ter wijl het naar school ging. Het plan van Eisenhower Henry Cabot Lodge, de vaste Amerikaanse vertegenwoordiger bij de Ver. Naties, zal komend weekeinde te Washington met president Eisenhower en andere hoge functionarissen confere ren over het plan van de Ame rikaanse president voor lucht- inspectie door de Ver. Naties, zo wordt van gewoonlijk be trouwbare zijde vernomen. Dit plan zal, naar verwacht wordt, spoedig bij de Ver. Naties worden ingediend, maar niet voor volgende week. De directeur-generaal van de statistiek, prof. dr. Ph. J. Idcn- burg zal, gebruik makend van de mogelijkheden die de televisie hem biedt, de 50.000 tellers die medewerken aan de 13e alge mene volkstelling persoonlijk in strueren. Dit geschiedt in een regeringsuitzending onder regie van Erik de Vries op 24 mei a.s. van 19.00 tot 19.45 uur. Voor degenen die verhinderd zijn of die meer dan eenmaal van deze instructie willen kennis nemen, wordt de uitzending op 25 en 27 mei op dezelfde tijd herhaald. Prof. Idenburg zal de tellers, die huis aan huis vragenlijsten zullen uitreiken en ophalen en die zo nodig inlichtingen geven over de invulling op de belang rijkste aspecten van hun taak wijzen. Een en ander zal onder andere worden geïllustreerd met tekeningen van de cartoonist Op land. Hoewel dit programma „in structie voor volkstellers" in de eerste plaats bestemd is voor de tellers en telsters, is er rekening mee gehouden, dat ook anderen voor deze uitzending belangstel ling zullen hebben. In de vroege ochtenduren zijn gistermorgen twee schepen, na melijk de Britse tanker „British Worker" (S575 ton, eigendom van de B. P. Tanker Company Ltd) en het Zweedse schip „Mon gabarra" 5029 ton, eigendom van de Transatlantic a/b in Go thenburg) met elkaar in aanva ring gekomen. Deze aanvaring gebeurde in een dichte mist op ongeveer twaalf mijl ten noorden van het lichtschip Borkum en ten noorden van het Duitse eiland Juist. Dc schepen zonden geen van beiden een noodsein uit. De aan varing werd gezien en gerappor teerd door de kapitein van de Nederlandse kustvaarder ..We gro", welke in de nabijheid voer. Vrijwel de gehele bemanning van het Zweedse schip ging in de sloepen. Eerst werd gemeld, dat de Zweed zinkende was, later dat het aan de grond was gezet en nog weer later dat het weer vlot was gekomen en ronddreef, ter wijl het voorschip zich onder wa ter bevond. Nordreich-Radio sprak dit laatste echter tegen. De bemanning van de Zweed zou in twee sloepen zijn gegaan. De eerste sloep telde 16 man, welke vrijwel onmiddellijk aan boord van do „Wegro" konden worden genomen. Po ..Wegro" gaf deze mensen later over aan de Duitse reddingboot uit Norderney. Hoeveel man van de Zweed zich in de tweede sloep bevon den is niet geheel duidelijk ge worden. Eerst werd gesproken van 21 man, doch later van 17. Een Duitse kustvaarder, de .Nicola'' rapporteerde deze 17 man aan boord te hebben geno men. Voorts werd eerst gemeld, dat zich nog vier man aan boord bevonden, later, dat dit er twee waren. Inmiddels schijnt het wel vast te staan dat de gehele be manning van het Zweedse schip veilig is. De Zweed was geladen met auto's. De kapitein van het Zweedse vrachtschip „Mongabarra" heeft aan zijn rederij de Trans-Atlantic te Gothenburg gerapporteerd, dat er thans weer 11 man aan boord verblijven. Twee Westduitse reddingboten zijn in de nabijheid om de beman ning er eventueel af te halen. De „Mongabarra" ligt met het voor schip ofider water en rust met de voorpiek op de zeebodem. De zee is op deze plaats ruim 14 m diep. De ruir.^n I, II en III van de „Mongabarra" staan onder wa ter. Na de aanvaring de „Mon gabarra wertf geramd ter hoogte van ruim II hebben deze rui men zich snel met water gevuld. Tot de helft van het luik boven ruim III staat water. De kleine Duitse kusttanker „Nicoiai", die een sloep met 17 opvarenden van de „Mongabar opvarenden van de „Mongabar ra" oppikte en deze opvarenden later overgaf aan een Duitse reddingboot ligt thans langszij het Zweedse schip. De tanker pompt olie uit enige tanks van de „Mongabarra" om het ge strande schip enigszins te lich ten. Volgens de kapitein hebben het achterschip, ruim IV en de machinekamer nog geen water gemaakt. De kans dat dit zal ge beuren is ook klein, zolang het waterdichte schot tussen ruim III en de machinekamer intact blijft. Voor de berging van de 5.029 ton metende „Mongabarra" heeft de Zweedse rederij Neder landers in de arm genomen. De berging werd op basis van „No cure, no pay" opgedragen aan de IJmuidense sleepvaart Mij N. V. Bureau Wijsmuller, die reeds donderdagmorgen de zeesleep boot „Simson" naar zee had ge stuurd. Als tweede zeesleper ver trok de „Stentor" naar de stran- dingsplaats van de „Mongabar ra". Beide zeeslepers hebben zware transportabele bergings- pompen en ander bergingsmate riaal aan boord. JONGE „TELEFOON-MANIAK" VOORGELEID De 14-jarige jongeman, die woensdagmiddag door recher cheurs van de dienst luchtvaart der rijkspolitie is gearresteerd, nadat hij bekend had de dader te zijn van een aantal anonieme telefoontjes, die de laatste tijd bij luchtvaartinstanties op Schiphol zijn binnengekomen, is de Amsterdamse mulo-scho- lier J. S., wonende in Nieuw- West. De jongen heeft in de afge lopen weken reeds meerdere malen naar de Amsterdamse luchthaven getelefoneerd met de mededeling dat zich aan boord van een der vertrekkende vlieg tuigen een bom zou bevinden. Gistermiddag kwam hij weer op dit idee, toen hij bij een vriendje thuis was, wiens ouders afwezig waren. Door een zorgvuldig door de rijkspolitie, in samenwerking met de K. L. M. en de P. T. T. opgezette val kon men de scholier binnen het uur arresteren. Hij bevond zich niet meer in de woning van zijn vriendje, maar was reeds naar zijn eigen huis gegaan. Daar bekende hij onmiddellijk. Gisteren is de jongen voorge leid voor de kinderrechter te Haarlem. Hij is beschuldigd van verstoring van de rust door middel van valse alarmkreten of signalen. VRIJDAG 20 MEI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, R uur: „De levensroman van Jozef Schmidt". ZATERDAG 21 MEI TERNEUZEN: I uxor-Theater, 8 uur: „De levensroman van Jozef Schmidt". Concertgebouw. 8 u.: „Naar het middelpunt der aarde". AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Battle zóne". De weerslag in de V. S. van de mislukte topconferentie Volgens vele diplomatieke waarnemers in Washington heeft Chroesjtsjef in Parijs Eisenho wer definitief afgeschreven als onderhandelaar namens de Ver. Staten. De houding van Chroesjt sjef zal niet nalaten de presi dentsverkiezingen en de aanloop daartoe te beïnvloeden, zo menen deze waarnemers. De vraag, wie van de democratische en repu blikeinse kandidaten de Rus het beste partij zal kunnen geven in de nieuwe koude oorlog die te verwachten is, houdt het kiezers corps nu al bezig en zal ongetwij feld een belangrijke rol spelen in de verkiezingscampagnes, die zo plotseling een andere koers hebben gekregen. Het thema, waar tot nu toe in de voorronden op gehamerd werd, n.l. „Voor. spoed en vrede" is op de achter, grond geraakt. Er zijn voorts aanwijzingen voor de veronderstelling dat Eisenhower, na zijn terugkeer, ernstige kritiek zal moeten aan horen voor de manier waarop hij het incident met de U 2 heeft behandeld. Men zal hem vooral zijn be sluiteloosheid voor de voeten werpen, zo zei men in Washing ton. Zoals door diverse sprekers werd opgemerkt, was het don derdag een grote dag voor het Land van Hulst, door de inzege ning en opening van het St. Linduina-ziekenhuis te Hulst. Als was het buiten geen zon nige dag, toch scheen de zon in de harten van de aanwezigen bij de inzegening van het nieuwe ziekenhuis die door de bisschop van Breda, mgr Jos Baten, werd verricht en door de daarop vol gende officiële opening door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy. Nadat alle genodigden in de kapel van het ziekenhuis hadden plaats genomen werd door mgr. Baeten een H. Mis opgedragen om over dit ziekenhuis Gods ze gen af te smeken. Na afloop hiervan zegende de bisschop de kapel en. door de zalen gaande, het gehele zieken huis. Deken Koopmans van Hulst, voorzitter van het comité van re genten. verwelkomde hierop minister Van Rooy en diens echt genote, en de Commissaris der Koningin jhr. mr. A. F. C. de TERNEUZEN Verkeersongeval. Gistermorgen te half negen had op het kruispunt Zuidland- straat-Axelsestraat-Dokweg een aanrijding plaats tussen twee auto's. De bestuurder van een auto komende uit de Zuidlandstraat verleende op dit kruispunt geen voorrang aan een auto, welke in de Axelsestraat in de rich ting van de brug reed en be stuurd werd door de heer L, v. d. H. uit Terneuzen. Beide auto's werden zwaar be schadigd. Bij R. K-cursus E. H. B. O. de woensdag j.l. gehouden In een rapport, dat de West duitse rechter Middendorff in opdracht van het tweede congres der Verenigde Naties voor het tegengaan van de misdaad en dc behandeling van misdadigers heeft opgesteld, wordt-vermeld dat 47 procent van de zwaarste misdaden in de Verenigde Staten wordt begaan door jeugdige lie den. Een vijfde gedeelte der vol wassenen Amerikanen bezit een strafregister. In het rapport wordt medege deeld, dat de jeugdmisdadigheid in de meeste landen ter wereld toeneemt. In Engeland zijn het de „Teddy- boys"; in Frankrijk de „Blou- sons Noirs"; in West-Duitsland de „Halbstarken"; in Italië de „Vitelloni", in Australië en Nw- Zeeland de „Bodgies" en de „Widgies" (deze laatsten zijn meisjes); in de Sowjet-Unie en Polen de „Straatschenders"; in Zuid-Afrika de „Tsotsis" en in Japan de „Mambo-Boys", die van zich doen spreken. Hun optreden bestaat vooral uit liet vormen van elkander on derling bestrijdende benden, het stelen van auto's, overtredingen van de verkeersregels, vandalis me, seksuele misdrijven, alcohol misbruik en het gebruik van ver dovende middelen, aldus Midden- dorfs rapport. Als oorzaken voor deze in vrij wel de gehele wereld toenemen de jeugdmisdadigheid, noemt 't rapport: materiële begeerte, het ontbreken van een „zaak", waar aan de jeugd zijn geestdrift en ingeschapen agressiviteit kan wijden, ontbinding van het ge zinsleven, onvoldoende handha- ving van het ouderlijke gezag en de z.g. „vooruitstrevende opvoe ding". examens voor het eenheidsdiplo ma E. H. B. O. slaagden alle can didates n.l. de dames: E. M. van Bendegem, M. A. H. van Campen, J. L. E. Duurinck, A. M. Th. Galle, C. P. d' Hont, L. A. J. van Leeuwe, S. R. M. v. d. Sneppen, M. A, M. Verwilghen, M. J. M. Weterings en de heren kapelaan Matthijssen, G. J. M. de Schep per. J. H. P. Tijssen, J. G. A. v. Trieht en E. P. .7. Hofman. De cursus werd gegeven door dokter Nijsten met assistentie van zuster Van Ravels, terwijl het examen werd afgenomen door de geneesheer.directeur van het Juliana ziekenhuis, dokter Boland. STOPPELDIJK. Succes voor toneelclub. In de nationale prijskamp 1959- 1960 voor het amateurtoneel, ge organiseerd door de stichting „Ons Leekenspel" te Bussum, heeft de toneelvereniging „Stop peldijk" een fraai resultaat ge boekt. De jury van deze wedstrijd heeft in de voorstelling van het spel „De sloep zonder visser" aanleiding gevonden, haar een aanmoedigingsprijs van 75 toe te kennen. Dit succes spreekt te meer, omdat in het district 4 (Zuid-Holland en Zeeland), waarin „Stoppeldijk" uitkwam, slechts drie prijzen zijn toege kend, te weten aan twee toneel, clubs uit Hulst en aan de toneel, club „Stoppeldijk', heeft 'n zeer goed figuur geslagen. Van de 40 deelnemende verenigingen zijn 13 clubs met een prijs bekroond en „Stoppeldijk" mag er trots op zijn tot deze groep te behoren. ZAAMSLAG Concert- „De Volharding". Zaterdagavond zal om 8 uur bij gunstig weer het muziekge zelschap „De Volharding" een concert geven op de muziek- kiosk. Hierbij zal het volgende programma worden uitgevoerd: Wien bleibt Wien, mars, J, Schrammel Oud-Nederlandse Dansen, J. Röntgen Carnaval Ouverture. F. Suppé Washington Post, mars, J. Soussa Orpheus in de Onderwereld, Ouverture, Offenbach Pinksterbloemen, fantasie, P. Bisselink Onder de dubbele adelaar, mars Wagner Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van de rijks politie alhier zijn als gevonden aangegeven, onderstaande voor werpen, die zijn terug te beko men aan de daarachter vermelde adressen: padvindersriem, Punt. straat 11, en koffer met inhoud, Veer B 106. iotguur ge door LUISA-MARIA LINARES 60) (Nadruk verboden.) ENGELSE ZEEMAN VERDRONKEN Vlak bij zijn schip, het En gelse s.s. „Dotterell" is woens dagmorgen het stoffelijk over. schot aangetroffen van de eer ste machinist, de 62-jarige Geor. ge Henderson uit Glasgow. Vermoedelijk is hij dinsdag avond reeds in de Merwehaven verdronken. Ze maakte aanstalten om naar de deur te lopen. „Wacht even.... ik moet je iets geven. Hij maakte een la van zijn schrijftafel open en haalde er- een klein etui van rood fluweel uit. „Ik zou graag willen dat je dit omdeedDit sieraad zal goed bij je ogen passen Hij knipte het etui open en Olga kon een kreet van bewon dering niet onderdrukken toen ze een schitterend topazen col lier zag. Een juweliers-kunst werk. „Mag ik het om je hals doen?" vroeg hij, zó vriendelijk, dat ze hem verbaasd aankeek zó onmogelijk kwam het haar voor dat die woorden over de lippen van Xavier waren geko men. „Mij omdoen?" „Ja, natuurlijk. Ik wil dat je het vanavond draagt." Ze probeerde te weigeren. „Nog nooit heeft een vrouw dit collier gedragen," zei hij zachtjes zonder notitie te ne men van haar protest. „Jij zult het inwijdenen dat doet me groot genoegen." Hij tilde voorzichtig Olga's haren op en legde de topazen, goudkleurig als haar ogen, om haar tengere hals. „Buitengewoon," zei hij, haar met half dichtgeknepen ogen opnemend. „Je doet er me wer kelijk een groot plezier mee., en ik ben er je heel dankbaar voor." Hij bukte zich, greep haar hand en bracht die aan zijn lippen. „Over een uur zal de auto van de bekoorlijke mada me Lezcano voorstaan." En als een gastvrije heer des huizes die afscheid neemt van een vooraanstaande gast, verge zelde hij haar naar de deur en bleef daar staan tot het soepele figuurtje van de jonge vrouw om een bocht van de gang ver dwenen was. Toen trok de glim lach om zijn mond weg en met een heftig gebaar smeet hij het lege etui tegen de wand. HOOFDSTUK VI Op de thee van gravin Tama- rova werd geen thee gepresen teerd. Het was ook geen intie me bijeenkomst. In de kleine privé-salon van het Ritz-hotel waren een dertigtal personen bijeen, hoofdzakelijk vreemden. Ze behoorden allen tot de inter nationale elite, onderdanen van het Koninkrijk Luxe, waarin gravin Tamarova, geboren Shei la Norris uit Boston, een ere plaats innam, dank zij de si naasappelen van wijlen Wyne, har eerste man. Olga, die, ondanks de waar schuwing van Dick, had ver wacht een dame met grijs haar van gevorderde leeftijd te zullen zien, was verbaasd te worden ontvangen door een nog jeug dige, .mooie vrouw. Uit de verte leek ze dertig, dichtbij veertig, maar rekening houdende met de leeftijd van Dick moest ze minstens vijftig zijn. Het was een opvallende vrouw, groot, met buitengewoon blond haar, dat als een kroon om haar hoofd was gewonden, met lichtblauwe ogen ën een al basten huid, een waar meester stuk van het schoonheidsinsti tuut. Ze droeg een middagtoilet van paars fluweel en een snoer prachtige parelen. „Een wonderlijke schoonmoe der voor Elena," dacht Olga. En ze las in de ogen van Xavier de zelfde gedachte. Hij bleef steeds in haar buurt, als een correcte echtgenoot op een mondaine bijeenkomst. „Charmant," zei de gravin, toen Elena Olga aan haar had voorgesteld. Elena droeg onder haar bont mantel, het zwarte tailleurkos tuum waarin ze ongetwijfeld die morgen was uitgegaan, maar ze was toch de mooiste vrouw van alle anwezige dames. Ze deelde haar charme geraffineerd uit, met mate, geleidelijk, zoals een machtige electrische centrale zijn kracht distribueert. De gesprekken die bij de aan komst van het jonge paar even hadden gestokt, werden op nieuw opgewekt hervat. Olga bevond zich eensklaps met de onvermijdelijke cocktail in de hand te midden van een groep je onbekenden, die over onder werpen praatten die haar niet interesseerden. „Sint Moritz? Nee, daar ga ik deze winter niet heen." „Wij zijn op Cyprus geweest midden op het eiland. Je hebt geen idee hoe prachtig het daar isWe hebben er als wilden ge leefd.." Als wilden? Wat zouden zij daar onder verstaan? Pull-over en shorts 's morgens, witte broek om te tennissen, lastex badpakken voor het strand? Een dozijn paar sandalen van de meest extravagante model len? En een avondtoilet en gou den avondschoentjes om nu en dan tot de beschaving terug te keren? Leven als wilden. Paul had met engelachtig ge duld de zachte en toch sterke schors van een boom afgesne den. Twee dagen lang hadden ze die tussen platte stenen ge wreven tot ze soepel was ge worden als stof. „Dat is jouw jurk voor dit jaar, Olga," had Paul geschertst toen het klaar was en Olga was gaan huilen, zonder goed te weten waarom. Het was voor het eerst dat een man haar een jurk cadeau had gedaan, een man die niet haar vader of haar echtgenoot was.. En nu droeg ze een mooi toi let dat door Xavier betaald was. (Wordt vervolgd.) Casembroot, die ondanks de drukke en vermoeiende afgelo pen dagen, toch nog bereid was om naar Hulst te komen om bij deze plechtigheid aanwezig te zijn. Verder begroette spreker het lid der Tweede Kamer burge meester Van Dongen en de ge meentebesturen die garantie hebben verleend bij de bouw van dit moderne ziekenhuis, alsmede de doktoren en de overige geno digden, waarna hij de minister verzocht het ziekenhuis officieel te willen openen. De minister ving zijn rede aan met zijn vreugde er over uit te spreken weer eens in zijn beken de streek to zijn, temeer waar het nu geldt om de officiële ope ning te verrichten van dit prach tig ziekenhuis, dat een sieraad is voor hel Land van Hulst. Het heeft heel wat moeite ge kost vooraleer hot zover was dat tot de bouw van dit streekzieken huis kon worden besloten, maar de taaie vasthoudendheid, de Zeeuwen eigen, van het college van regenten, is uiteindelijk met succes bekroond geworden. Hulst en zjin streek had dit ziekenhuis nodig en het staat thans vooraan in de rij van de ziekenhuizen. Dit ziekenhuis, met zijn capaciteit van 170 bedden, voorziet, met het ziekenhuis van Sluiskil en het ziekenhuis van Terneuzen, in de behoefte van Oost Zeeuws-Vlaanderen. Men mag trots zijn dit alles tot stand te hebben gebracht. Hij hoopte dat Gods rijke zegen moge rusten op dit nieuwe streekziekenhuis, zijn staf van doktoren, en het personeel. Hierna verklaarde hij het zie kenhuis voor geopend. Aan de ingang van het zieken huis werd door zijne excellentie een beeld onthuld, voorstellende de barmhartige Samaritaan. Als tweede spreker voerde de bisschop het woord. Ook hij zeide verheugd te zijn dat dit mooie moderne ziekenhuis tot stand is gekomen. Hij belichtte de mens, die hier komt om genezing te zoeken, doch misschien ook om een laatste woord van troost en opbeuring te ontvangen. De bisschop hoopte dat Gods zegen rijkelijk zou vloeien over dit ziekenhuis en veel heil, troost en genezing zou brengen aan allen, die dit nodig hadden. Tot slot sprak de Commissaris der Koningin in Zeeland op de hem bekende wijze een kort woord. Spr. was verheugd, idat"de mi nister d" reis naar Zeeuws- Vlaanderen had onderrföfflenr Hij wees er op dat de minister Zeeuws-Vlaanderen op dit gebied niet ten achter stelde bij overig Nederland. De Commissaris be tuigde hiervoor zijn dank aan het departement van de minister doch wilde ook nog enkele woor den richten tot de minister. In de eerste plaats zijn er nog veel krotwoningen in Zeeland. Gaarne zag spreker deze opgeruimd. Ook stelde de Commissaris de minis ter voor eens een reis te maken naar Sluiskil en zelf zich te over tuigen van de geweldige stank die daar heerst. Hij was ver heugd dat dit'door de minister werd genoteerd. Hierna memo reerde hij in het kort het vele werk dat moet worden verricht vooral eer men met de bouw kon beginnen. Door de samenwerking en de garantie van de gemeen ten: Hulst, St. Jansteen, Koe wacht, Clinge, Graauw, Vogel waarde en Hontenisse, was dit gunstig resultaat bereikt. Hij hoopte dat Gods rijke zégen tot in lengte van dagen op dit mooie streekziekenhuis zou mogen rusten, en dat het velen troost en genezing zal mogen brengen. Tot slot sprak deken Koop mans een dankwoord tot allen die hadden medegewerkt voor het tot stand komen van dit alles Er is door velen hard gewerkt; men ziet nu het eindresultaat. Moge Gods zegen hier op rusten. Tot slot sprak hij het gebed uit dat staat op de steen die inge metseld is aan de ingang van de kapél van het ziekenhuis. DE ZOMERZEGELVERKOOP TEN BATE VAN DE VOLKS. GEZONDHEID, MAATSCHAP PELIJKE ZORtJïEïf, CUL TURELE DOELEN De zomerzegelverkoop ten bate van de volksgezondheid. maat schappelijke zorg en culturele doeleinden, staat wteé¥ voor de deur. Van 23 mei t/m 9 juli zul len dames, van onze plaatselijke vrouwenverenigingen, hun plaats weer innemen in de stand van het postkantoor en wel in de volgende volgorde: le week: Partij van de Arbeid 2e week: Ned. Ver. van Huis vrouwen 3e week: Kath, Vrouwengilde 4e week: Ned. Christelijke Vrou wen Bond 5e week: Kath. Arbeidersvrou wen 6e week: Lydia en 7e week: het Nederl. Verbond van Vakverenigingen. Het comité rekent op U en hoopt een zelfde succes te halen als het vorige jaar. HET COMITÉ. Vrijdag 20 mei 1960 VRIJDAG 20 ME: HILVERSUM I.: 7.00 7.10 Gra,m.; 7.30 Een woo de dag; 7.40 Gewijde mv Nws.8.15 Radiokrani Gram.; 9.00 Voor de 9.30 Gram.; 9.35 Waters Voor de vrouw10.15 10.30 Morgendienst; Gra.m.; 11.15 Voor oude teraars; 12.00 Sopr. en 12.30 Land- en tuinb. i 12.33 Gram.; 12.53 Gr act.; 13.00 Nws.; 13.15 pole-ork.; 13.50 Gram. Schoolradio; 14.25 Rai harm, ork.; 15.10 Voord; Lichte muz.16.00 Gram Strijkkwart.16 45 Gram Voordr.; 17.20 Kamerkoo Beursber.; 17.45 Gra.m. Vrouwenkoor; 18.20 De mat; 18.50 Regeringsuitz Nws. en weerber.; 19.10 man af, praatje; 19.15 19.30 Radiokrant; 19.50 muz.; 20.20 Kunstrubriek Gewijde muz.; 22.10 Vocai 22.30 Nws.; 22.40 Gram. Avondoverd.23.00 Ki briek; 23.20 Gram.; 23.5! Nws. HILVERSUM II.: 7.00 7.10 Gym.; 7.23 Gram Nws.; 8.18 Gram.; 9.00 voor de vrouw; 9.10 9.40 Schoolradio; 10.00 T uitgeschakeld, lezing; Morgenwijding; 10.20 V' vrouw; 11.00 Voor de kl 11.15 Stichting de n muz.; 11.45 Gram.; 12.00 .muz.; 12.20 Regeringsuit: Land- en tuinb. meded Sport en prognose; 12.50 spel; 13.00 Nws.; 13.16 en gram.; 13.25 Lichte 13.55 Beursber.; 14.00 Pia tal, 14.30 Voordr.; 14.50 recital; 15.00 Gevar. 16.00 Grepen uit de m schiedenis, muzikale 16.30 Voor de zieken Gram.: 17.25 Orgelspel Act.; 18.00 Nws.; 18.15 zing; 18.25 Lichte muz. De puntjes op de i, lezin Voor- de kind.; 19.10 muz.; 19.30 De stad nu 16.45 VPRO-nws.; 20.00 20.05 Boekbespr.; 20.15 I muz.; 20.35 De mens werk, lezing; 20.50 Grol sen en hun visie op We pa; 21.00 Vrijdagavond 21.50 Geen tijd voor klankb.; 22.15 Buitenl. overz.; 22.30 Nws.; 22.4( om de mens, gesprek Soc. nws. in Esperanto Muzikale discussie; 23.51 Nws. •Tï BRUSSEL (VI.); 12.00 12.30 Weerber.; 12.35 12.52 Koersen; 13.00 N weerber.; 13.15 Orgelspe Schoolradio; 15.45 Gram koersen; 16.06 Gram. Nws. en weerber.; 17.10 muz.; 17.45 Duitse les Vlaamse liederen; 18.10 V 18.20 Voor de sold.; 18.50 kron.; 19.00 Nws.; 19.40 zang; 20.00 Ork. conc. 1 Kon. Elisabetfi-wedstr 21.00 kunstkaleidoskoop Nws. "en weerber.; 22.15 2 cilal; 22.45 Gram.; 22.5! Nws. Televisieprogramma NED. T.V.: 20.00 Weel 20.30 De toestand in de lezing; 20.45 Medisch 21.25 De Zeven Werken 22.2(1 Gevar. progr. VFR STATEN 1. Onderzoek van bovens luchtl 4 Kunstmatig magne.'jT tisch veld op 500 km/g"' hoogte met behulp van - atoombommen r I

de Vrije Zeeuw | 1960 | | pagina 2